Steffi Graf mikt niet op toppositie Van der Velde op dreef Arnold Vanderli jde kan rol van favoriet aan geen zege voor Streuer/Schnieders >vskaja rbetert vee keer ïldrecord £cidóc Soutant Medewerkers Thialf ontslagen Belgische coureurs in opstand tegen dopingcontroles Invaller wint de herendubbeltitel VERCAUTEREN NAAR NANTES PARIJS De zorgvuldig heid die Peter Graf heeft betracht met zijn dochter Steffi, heeft zijn eerste grote resultaat opgele verd. Acht dagen voor haar achttiende verjaar dag kon de jeugdige West- duitse mede daardoor één van de meest begeerde sporttitels ter wereld op haar naam brengen. Met de kroon van Roland Gar ros is Steffi Graf al de jongste speelster uit de historie die het zo ver schopte - de Britse Christine Truman zette het re cord in 1959 op achttien jaar en vier maanden. Als de ten- nisleraar uit Brtlhl de afgelo pen jaren niet zo voorzichtig met zijn talentvolle, al vanaf haar vierde jaar tennissende dochter was omgesprongen, had zij mogelijk al een jaar eerder haar eerste top beklom men. Maar ervaringen uit het verleden met vooral Ameri kaanse kindsterretjes als Tracy Austin, Andrea Jaeger, Kathy Rinaldi, Pam Shriver en Gigi Fernandez brachten Peter Graf het besef bij dat met tijd ook rijpheid komt. Joris van den Bergh mag dan ooit hebben gezegd dat wat goed is snel komt, dat gezegde ROLAND GARROS gaat bij tennissters bepaald niet altijd op. Austin en Jaeger kunnen dat beamen. Zij moes ten het circuit verlaten wegens chronische rugkwetsuren. Ri naldi en Fernandez werden te vroeg voor de leeuwen gewor pen en raakten vooral mentaal afgebrand. Dat lijkt niet te gaan gebeuren met Steffi Graf, die jarenlang werd gekoesterd door haar va der. „Mijn pa heeft alles zeer toed voorbereid", vertelde teffi Graf nadat ze zaterdaga vond met haar familie in een goed Frans restaurant haar triomf op Martina Navratilova (6-4, 4-6, 8-6) had gevierd. „Hij stelde een goed schema op en zorgde er voor dat ik voldoen de rust kreeg tussen diverse toernooienreeksen". Daardoor liep Steffi Graf niet of minder het risico lichamelijk en of geestelijk snel opgebrand te zijn. Hoewel de toekomst zal moeten leren in hoeverre zij haar toch op zeer jonge leeftijd behaalde triomf op Roland Garros, haar eerste grand slamtitel en zevende achter eenvolgende toernooizege, zal verwerken. Uitstraalt Haar illustere landgenoot Bo ris Becker heeft de mentale last van een hele natie goed kunnen dragen. Hij demon streerde al snel de bijna onge kend grote mate van volwas senheid, die Steffi .Graf nu ook al uitstraalt. Die houding, in combinatie met de goede bege leiding van haar vader, zou er wel eens borg voor kunnen staan dat Roland Garros de eerste van vele grote titels is voor de jeugdigde inwoonster van Brtlhl. Waar de voorberei dingen voor een grootse ont vangst, zoals die Becker in Leimen twee jaar geleden ten deel viel na diens Wimbledon- zege, in volle gang zijn. Ook daar zal men met genoe gen terugdenken aan de heroï sche krachtmeting die zater dag in Parijs werd geleverd tussen de oude en nieuwe ten- niskoningin in het mondiale gebeuren. Waarbij Martina Navratilova de aanval van de zelfverzekerde Westduitse leek af te slaan, maar in de derde set met twee dubbele fouten haar kansen vergooide. „De eerste was een gevolg van rumoer in het publiek; de tweede van nervositeit", ver klaarde de voor de tweede achtereenvolgende keer in de finale op Roland Garros ver slagen titelhoudster van 1982 en 1984 later. Waarmee de sinds vijf jaar onafgebroken als nummer één van de wereld geklasseerde oud-Tsjechoslo- waakse aangaf ondanks al haar routine nog immer ten prooi te kunnen vallen aan ze nuwen. Minder last Een eigenschap, waarvan haar opvolgster Steffi Graf aanzien lijk minder last lijkt te hebben. Pas na het zeker stellen van de triomf gaf ze zaterdag haar emoties de vrije loop. Waarbij het haar volwassenheid tegelij kertijd typeerde dat ze een te levisiecommentator wegduw de, die haar op dat moment al wilde interviewen. „De positie van nummer één 1 van de wereld zegt me voorlo pig nog niet zo veel", gaf ze verder blijk van een gezonde kijk. „Ik beleef nu gewoon elk toernooi afzonderlijk. De eer ste plaats op de wereldranglijst J komt nog wel eens". Een con clusie die zonder een spoortje zelfoverschatting werd gege ven. Maar iedereen die Steffi Graf de afgelopen veertien da gen bezig zag zal het beamen. FRANK WERKMAN v Drie weken voor de TT van wachten de wereldkampioenen zijspan, Streuer en Bernard Schnieders, nog op hun eerste seizoenzege. De Drenten zondag in de Grote Prijs van Oosten de snelle Salzburgring tot een herhaling tweede positie in Hockenheim. Zij ein- achter de Zwitserse ex-wereldkampioe- land en Waltisperg. In de strijd om het hebben de Drentse titel- van de acht races veertien achterstand op de Britten Webster/He- Stuurman Streuer vestigt zijn hoop nu op weinig goed gezinde thuiscircuit van Hij reed op de Salzburgring, waar hij in en vorig jaar de winst greep, voor het eerst het nieuwe motorblok met een verbeterde waarover hij overigens tevre- was. In de 500cc boekte de Australiër Way ne Gardner zijn derde seizoenzege. De titelver dediger Eddie Lawson viel in de tweede ronde na een valpartij uit en heeft nog weinig kans op de wereldtitel. Gardner heeft negentien punten voorsprong op Lawson en heeft meer concur rentie te dulden van de Amerikaan Mamola, die zondag tweede werd en op 14 punten ach terstand staat. In de 250cc boekte de 37-jarige Westduitser Anton Mang zijn 36ste Grand- Prixzege sinds 1976, toen hij de 125cc-race in West-Duitsland won. De viervoudig wereld kampioen leidt na zijn „thuiswedstrijd" in de wereldtitelstrijd, drie punten voor zijn landge noot Reinhold Roth. Deze eindigde als derde achter de Italiaan Loris Reggiani. De 125cc-race werd gewonnen door de Italiaan Gresini, de 80cc was een prooi voor de Spaanse wereld kampioen Martinez. Hans Spaan werd in die categorie zesde. HEERENVEEN De bewindvoerder van het in surse ance van betaling verkerende sport- en recreatiecen trum Thialf BV in Heerenveen, heeft bij het geweste lijk arbeidsbureau ontslag aangevraagd voor vier me dewerkers met een vaste aanstelling. Van vijf zoge naamde „losse contracters" is de verbintenis, die afliep in de periode van 15 mei tot 15 juni, niet verlengd. In de brief aan de directeur van het arbeidsbureau wordt als reden van de ontslagaanvraag genoemd „een verbe tering van de doelmatigheid" van het bedrijf. Omdat er tijdens de surseance van betaling geen evenementen worden georganiseerd in het Thialf-stadion, zijn er volgens de bewindvoerder geen inkomsten waaruit de salarissen van deze medewerkers kunnen worden betaald. Tot de mensen van wie het contract niet wordt verlengd behoort Wim Comello. De oud- directeur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond was sinds september vorig jaar bij de Thialf BV betrokken bij het commerciële management. Handbalheren winnen toernooi ARNHEM Nederland heeft het internationale FICEP- handbaltoernooi bij de heren gewonnen. Bondscoach Ton van Linder zag zijn ploeg, met de A-internationals Josten, Groener, Beekman, Fiege aan gevuld met Jong Oranje-spe lers, met moeite winnen van de vertegenwoordigers van de katholieke sportbonden van Oostenrijk (24-22) en West- Duitsland (21-16). De dames- ploeg, met slechts Tulp en Van Thor als internationals, ver loor het beslissende duel tegen Oostenrijk. De NKS-formatie werd daardoor tweede. DINSDAG 9 JUNI 1987 PAGINA 17 GENT De Belgische wielrenners zijn in opstand gekomen tegen de dopingonderzoeken door het Vlaamse ministerie voor volksgezondheid. Gisteren lieten zij in Gent een fel protest horen. De renners kregen darabij steun van Sporta, een soort Belgische NSF, en van de Belgische wielerbond, die besloot twee betrapte renners niet te straffen. Het gewraakte ministerie gelastte dit jaar aparte dopingcontroles bij allerlei sportwedstrijden. Volgens de wielrenners was het wielrennen de helft van de keren het doelwit van de dopingcontroleurs, die volgens hen zeer chao tisch te werk gingen. In een eerste rapport werd be kend gemaakt, dat tien procent van de sportlieden gedrogeerd was. PARIJS Anders Jarryd heeft als invaller de titel op Roland Garros in het herendubbelspel veroverd. De Zweed, die in het enkelspel in de tweede ronde werd verslagen door de Frans man Benhabiles, nam de plaats in van John McEnroe die na zijn nederlaag in de eerste ron de naar huis vertrok. Jarryd werd gekoppeld aan de Amerikaan Robert Seguso, met wie hij zaterdag de titel in de wacht sleepte door het Franse duo Noah/Forget te verslaan: 6-7, 6-7, 6- 3, 6-4, 6-2. De titel in het gemengd dubbelspel ging naar het koppel E. Sanchez/Shriver, dat afrekende met McNeill/Stewart: 6-3, 7-6. Steffi Graf en Gabriela Sabatini grepen(naast) de titel in het damesdubbelspel tegen Navratilova en Shriver. Setstanden: 6-2, 6-1. PBpSKOU De Zna- g|ft)ski-Memorial in Mos ul heeft de terugkeer te gegeven van Natalja ivskaja aan de top van kogelstoten. De 24-ja- Russin verbeterde eigen uit 1984 date- Ie wereldrecord twee IBBer. Lissovskaja won uSst zeven centimeter op recordprestatie van w* m drie jaar geleden in sji. Bij haar eerste po- 672. f »g liet zlj de kogel neer- 2ftJi ffen op 22 meter 60. In ir vierde beurt bewees haar opmerkelijke Rew^rm van de dag, 22.63. 14.515. het verspringen voor heren ft de Sovjet-Unie tenmin drie krachtige troeven, zo ek het afgelopen weekeinde Moskou. Naast Robert Em- m, die onlangs het legen- ische wereldrecord van de L erikaan Bob Beamon (8,90) op vier centimeter bena Stic de, heeft Sovjet-coach Igor ïetai 0vanes'an met Sergej La- l(jj g ki en Vladimir Bobiljev twee zekere acht-meter- igers. Emmijan won met meter. weekeinde leverde een van zeventien beste prestaties op. Bij de \ngklassieker in Ëber- iwam de Zweed Patrick ibergmet 2,36 meter als bes- uit de regen. Europees kam- oeneStefka Kostadinova uit ,r(^dgarije was in Wörrstadt tba#1 meter goed voor een j toentopper. In Aken kwam osta| Istadinovaé landgenote Jor- mka Donkova met lichte te- jnwind tot 12,56 seconden op j 100 meter horden. ria Pinigina werd in Mos- jat J bij de eerste vrouw die dit de 400 meter in minder 50 seconden aflegde: 49,87. 'Bulgaarse Anelia Noeneva, ia -oj- - n tweede in Stuttgart, raf- le in de Sovjet-hoofdstad de meter af in 10,92 seconden, internationale atletiekwed- den in Calgary heeft de ladees Ben Johnson ander al bewezen dit seizoen de te ppen man op de 100 meter zijn. Niet van de wijs ge- ht door drie valse starts, Johnson voor de sprint lts 10,02 seconden nodig, de Amerikaanse universi- lampioensehappen won Heard de 200 meter in rkamp .'ke Hidding en Cor Troost en in Heerhugowaard de xlandse meerkamptitels /erd. Hidding won op Idel? ^u'sbaan de zevenkamp, ■>r Maijon Wijnsma en Es- t Schouten. Cor Troost, vo- jaar nog juniorenkampioen Nederland, greep bij de izigheid van Robert de t de winst in de tienkamp, van der Meer werd Ie, Paul Mul derde, uit Amsterdam verbeter de eerste dag van de om de Europese beker ani )r clubteams het Nederlands le Zl enigingsrecord op de 4 x 1 meter estafette. Het viertal fold Jones, Paul Dijkstra, "I Mellaard en Achmed de m maakte een tijd van 40,87 onden. internationale atletiekwed- ijden in Eugene (Verenigde Hen) is Elly van Hulst zater- 5 tweede geworden op de De Rotterdamse atlete jkai rd in de laatste meters ver en i gen door de Amerikaanse Mil Ada Shesky. De tijd van int nnares was 4 minuten en i D9 seconden. Van Hulst leg it v de afstand af in 4.29,78. ffo vïJob Maaskant naar nvj ^hting Arbeidszaken jjN HAAG Bob Maaskant, «Ijtramer en manager van /Wermeer NAC en Go Ahead "I gles, treedt per 1 juli 1987 in |nst van de Stichting Ar me Sza.l{en Betaald Voetbal. 49-jarige Maaskant, die al rgaande contacten had met G !fr Football, zal zich samen "iet Ger Lagendijk bezighou den met de arbeidsbemidde- van trainers en spelers. BRUSSEL Na Enzo Scifo raakt Anderlecht ook Frankie Vercauteren kwijt. De Belgi sche international tekende gis teren een driejarig contract bij het Franse Nantes. Anderlecht contracteerde zelf internatio nal Patrick Vervoort (Beer schot), Kessi (Lokeren), Ukko- nen (Cercle Brugge) en doel man De Wilde (Beveren). PEC Zwolle heeft Peter van der Waart gecontracteerd. De rechterspits kwam de afgelo pen twee seizoenen uit voor FC Utrecht. Van der Waart te kende voor twee jaar. SC Veendam heeft zich voor komend seizoen versterkt met Theo ten Caat van FC Twente. ZWITSERSE BEKER VOOR YOUNG BOYS BERN Young Boys verte genwoordigt Zwitserland ko mend seizoen in het toernooi om de Europa Cup 2. De ploeg veroverde gisteren de nationa le beker door met 4-2 te win nen van Servette Genève. Sre- dets Sofia heeft de Bulgaarse titel veroverd. Door de uit wedstrijd bij Slavia met 3-2 te winnen, werd het seizoen vol tooid met drie punten voor sprong op Vitosja. MTK Boe dapest heeft zich in de voor laatste ronde van de Hongaar se competitie verzekerd van de landstitel. De derby tegen Ujpest Dosza eindigde zonder doelpunten. Breu rijdt wellicht Tour voor Raas LUXEMBURG De Zwitser Beat Breu heeft een aanbie ding gehad van Jan Raas om voor Superconfex de Tour de France te rijden. Breu heeft het verzoek in beraad gehou den, omdat hij ook al door Al- bert de Kimpe is gevraagd. Schuiten bezig met een nieuwe ploeg AMSTERDAM Roy Schui- ten probeert een nieuwe pro fessionele wielerploeg te for meren. Hij voert over het hoofdsponsorschap onderhan delingen met TDK. Vorig jaar werd Schuiten als ploegleider op straat gezet door PDM. Ophelders vicc-voorzitter Wereld Bowling Federatie EINDHOVEN De uit Eind hoven afkomstige Ad Ophel ders is vice-voorzitter gewor den van de Wereld Bowling Federatie. Hij was vice-voor zitter van de Europese sectie van deze federatie. RIVA DEL GARDA Het Pinksterweekeinde heeft Johan van der Vel de in de Ronde van Italië een reeks overwinningen gebracht. Hij won twee ritten en veroverde giste ren met een zevende plaats de leiderspositie in het puntenklassement. Johan van der Velde is de suc cesvolste Nederlander in de zeventig jaar, die de wieler ronde van Italië oud is. Vorig jaar zegevierde de dertigjarige Brabander ook al in een etap pe. En in 1985 won hij al het puntenklasement. Eric Breukink blijft de wieier- wereld verrassen. Hij won in het begin van de Ronde een etappe, maar blijkt nu ook in staat de toen veroverde toppo sitie vast te houden. Zelfs in de loodzware bergetappes kon hij zich gemakkelijk bij de bes te klimmers handhaven en staat nu tweede, achter Roche. Deze draagt weer de leiders trui, maar had in de ritten door de Dolomieten wel poli tiebescherming nodig. Hij werd bedreigd, geslagen en ge schopt door het publiek, dat liever hun landgenoot Roberto Visentini in de rose trui zagen. Roche won zaterdag de lei derspositie weer terug, die hij donderdag in de tijdrit aan ploeggenoot Visentini was kwijtgeraakt. Met zijn revanche wekte Ro che de woede van Visentini en zijn ploegleider Boifava. De rit van zondag, met vijf cols, liet een overijverig aanvallende Visentini zien, die werd gecor rigeerd door Roche en diens Vlaamse knecht Eddy Sche pers. In die etappe kreeg de Nederlander John Talen een lesje in Italiaans wielrennen. Een knecht van wereldkam pioen Argentin gaf hem een heuse draai om zijn oren om dat hij te hard fietste. De ploeg van Argentin wilde de sprin ter in een riante positie naar de eindstreep brengen. Van der Velde werd toen zo boos dat hij met succes de marreerde. Gisteren won de Italiaanse sprinter Vitali, nadat hij al vroeg in de wedstrijd was ont snapt met Paganessi en Giova- netti. Luxemburg Steven Rooks is dit jaar negen de geworden in de Ronde van Luxemburg, die hij vorig jaar nog winnend afsloot. De Deen Sören Lilholt werd de eerste Deense winnaar. Lilholt pakte Johan van de Velde zet zijn goede vorm om in een tweetal over winningen. FOTO: AP TURIJN Arnold Van- derlijde, winnaar van olympisch brons in Los Angeles, van Europees brons in '85 (Boedapest) en van zilver bij de we reldkampioenschappen van vorig jaar in Reno, maakte voor en tijdens het energie verslindende ge vecht een ontspannen in druk. Geen moment leek hij gebukt te gaan onder de last van het huizen hoog favoriet zijn. „Ik ge loofde in mezelf", was zijn eenvoudige verklaring voor de indrukwekkende rust, die hij gedurende het gehele toernooi uitstraal de. De finale tegen Ramzan Sebij- ev in Turijn was bij lange na niet de beste van de drie ge vechten, die de vijfvoudige Nederlandse kampioen in Tu rijn leverde. Werkelijk ontzag bij de kertners dwong hij voor al af in de halve eindstrijd, waarin de Bulgaar Roessinov zijn tegenstander was. De slot- ronde van die partij was mis schien wel de beste, die hij ooit bokste, al herinnerde Vander- lijde zich uren later dat hij half april in Bangkok, waar hij het toernooi om de Kings Cup won, „nog veel scherper was. Daar sloeg ik mijn drie tegen standers er binnen twee ron den uit. Ik ben in de aanloop naar de Europese kampioen schappen zelfs een beetje bang geweest dat ik verkeerd had gepiekt en hier over mijn hoogtepunt heen zou zijn. Dat viel gelukkig reuze mee, maar als ik deze week even scherp was geweest als toen in Bang kok, zouden Nielsen (de Deen, van wie hij woensdagmiddag in de kwartfinales op punten won), Roessinov en vermoede lijk ook Sebijev het einde niet hebben gehaald. Ik heb vooral Roessinov, maar ook Sebijev een paar keer goed geraakt, maar toch net niet zuiver ge noeg om hen knock out te slaan". Precies zo Dat neemt niet weg dat de lan ge Limburger met tevreden heid op de titelstrijd in Turijn terugkijkt „Het is precies zo gegaan als ik had gehoopt. Ik ben in het toernooi kunnen groeien. De eerste partij levert me meestal de meeste moei lijkheden op. Dat was hier ook zo. Nielsen ligt me niet en toen ik die hindernis had overwon nen, wist ik dat me weinig meer kon gebeuren". Vanderlijde vond dat hij in Noord-Italië opnieuw had be wezen tot de wereldtop te be horen. „De Europese top kun je daarmee gerust gelijkstellen. Oost-Europeanen maken in de zwaardere gewichtsklassen, mondiaal gezien, de dienst uit. Hooguit zal zich een enkele Cubaan en misschien een Amerikaan in de strijd om de medailles kunnen mengen. Ik durf van mezelf te zeggen dat ik een serieuze kandidaat ben - voor Olympisch goud, volgend jaar in Seoel. De mensen ver wachten van me dat ik daar kampioen ga worden en ik vind dat ze dat ook mógen doen. Ik ben al twee jaar met dat gebeuren bezig, ik wil niets liever dan olympisch kampioen worden en het zou me, eerlijk gezegd, ook tegen vallen als het onverhoopt niet mocht lukken". „Het doet me ontzettend goed dat ik in Turijn de enige west- Europeaan was, die de finales - bereikte en ook Europees kampioen werd. Dat maakt deze prestatie tot een buiten gewone, eentje die - denk ik - de wereldpers haalt. Dat is al tijd leuk". werd gecontroleerd na de laat ste etappe. In zijn urinestaal werden sporen aangetroffen van cafeïne. Eerder vielen de controles al positief uit voor de Brit Mark Walsham en de Bel- ten Willi Tackaert en Chris charmin. Le Bigaut is in de einduitslag teruggezet van de derde naar de 22e plaats. Ook kreeg hij een boete van 1500 gulden en een schorsing van een maand voorwaardelijk. Tackaert besloot deze week na het horen van het slechte nieuws onmiddellijk zijn loop baan te beëindigen. Limburg De Ronde van Limburg, één van de „echte" Nederlandse amateur-klassiekers, is zondag gewonnen door Arjan Jagt. Daarachter finishten Joost van Adrichem en Willem-Jan van Loenhout. Heieen Hage, de nationaal kampioene, is de beste Nederlandse gebleven in de Ronde van Noorwegen. In de laatste en negende etappe eindigde de Zeeuwse als ze vende, op 23 seconden van we reldkampioene Jeannie Longo, die opnieuw met voorsprong winnares werd en haar toppo sitie onderstreepte. Arnold Vanderlijde zet zijn Russische tegenstander Sebiev onder druk. in de eerste etappe de leiders trui en stond die niet meer af. De laatste etappe werd zondag gewonnen door de Belgische sprinter Jef Lieckens. Gert- Jan Theunisse sprintte naar de vierde plaats in Diekirch. De Brabander Frank Pirard is zaterdag derde geworden in de derde en laatste etappe van de ronde van Amorique. In West- Frankrijk eindigde hij achter de Belg Werner Devos en de Zwitser Gilbert Glaus. Het al gemeen klassement werd ge wonnen door de Fransman Thierry Marie. Joop Zoetemelk is zaterdag derde geworden in de kermis- koers van Kloosterzande. Win naar werd Edwin van Hooy- donck, voor Alan Peiper. Het criterium van Made is zondag avond gewonnen door de Bel gische sprinter Wim Arras. Arras maakte deel uit van een kopgroep van zes man, bij wie ook Nederlands snelste weg- sprinter Jean-Paul van Pop- pel. Pierre le Bigaut is als vierde renner positief bevonden bij de controle op het gebruik van verboden stimulerende midde len in de Ronde van Engeland, die op 30 mei afliep. Le Bigaut FOTO: EPA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17