r Izieu, het dorp dat onthield wat Frankrijk vergat Ontwapening is geen belemmering voor groei van economie Honecker: Zien wat we voor dissidenten kunnen doen Londen rekent op vergelding Iran Hoe de VS zich in de nesten werkten in Midden-Amerika ^buitenland" £eidóc(3ou/UMit Aquino vormt burgerleger Reagan: Akkoord komt in zicht Rechter dwingt Barbie terug in rechtszaal VERVOERSSTAKING IN ZUID-AFRIKA VOORBIJ JHonduras wil IContra's kwijt TEGUCIGALPA De tegen de Sandinistische regering van Nicaragua F strijdende Contra's heb ben van het Hondurese leger te horen gekre nt gen, dat zij het land moeten verlaten. Zij -N hebben zes jaar lang ba siskampen in Honduras '9 mogen gebruiken, van waaruit zij militaire ac ties op Nicaraguaans Igrondgebied uitvoer den. Op 15 juni moeten 17 de Contra's Honduras hebben verlaten. ZATERDAG 6IUN11967 PAGINA 7 „Secord kocht auto en vliegtuig van Iran-geld" WASHINGTON De gepensioneerde Ameri kaanse generaal Richard Secord, die een be langrijke rol speelde in de Iran-Contra-affaire, heeft meer dan 160.000 gulden van de winst op de geheime wapenverkopen aan Iran gebruikt voor de aanschaf van een auto en een vlieg tuigje. Dat is gebleken bij de verhoren over de affaire in het Congres. Ook bekostigde Secord met het geld een verblijf in een kuuroord, al dus is uit onderzoek gebleken. In zijn verkla ringen voor de onderzoekscommissies van het Congres heeft Secord steeds volgehouden dat alle opbrengsten van de wapenleveranties aan Iran bedoeld waren voor steun aan de Con tra's. Aan die getuigenis wordt nu getwijfeld. Als die twijfels gegrond blijken, heeft Secord meineend gepleegd. MANILA De Filipijnse president Corazon Aquino heeft de oprichting aangekondigd van een nieuw „burgerleger", dat zal worden inge zet in de strijd tegen de rebellen van het com munistische Nieuwe Volksleger (NPA). Het burgerleger moet in de plaats komen van de nog door ex-dictator Marcos opgerichte para militaire Burgerlijke Defensiemacht (CHDF). De CHDF wordt ervan beschuldigd op grote schaal de mensenrechten te hebben geschon den. Het nieuwe burgerleger, dat wordt ge vormd naar het model van de Israëlische ver dediging, zal samen met het reguliere leger on der meer dorpen op het platteland moeten be schermen tegen aanvallen van het communis tische verzet. Argentijns parlement akkoord met amnestie BUENOS AIRES Het Argentijnse Huis van Afgevaardigden is definitief akkoord gegaan met een wet, waardoor de meeste militairen die zich schuldig hebben ge maakt aan schendingen van de mensen rechten niet zullen worden vervolgd. Presi dent Alfonsin had om de wet gevraagd om een eind te maken aan de onrust in het le ger, die in april leidde tot opstanden in drie garnizoenen. Door de wet zullen naar schatting 250 lagere officieren geen per soonlijke verantwoordelijkheid meer dra gen voor het mishandelen van gevangenen ten tijde van de „vuile oorlog". Alleen offi- eieren boven de rang van brigadegeneraal zullen nog worden vervolgd. De nieuwe wet is van veel kanten fel bekritiseerd. VENETIË De Amerikaanse president Ro nald Reagan heeft in een televisie-uitzending, gericht op Europa, verklaard dat de VS en de Sovjet-Unie niet ver meer verwijderd zijn van een akkoord over de ontmanteling van hon derden kernraketten in Europa en Azië. Reagan zal de hoofdlijnen van een dergelijk akkoord ter sprake brengen op de westerse economische topconferentie, die volgende week in Venetië wordt gehouden. Als het in derdaad tot een akkoord komt, beloofde Reagan overigens een verbetering van de con ventionele bewapening. „De VS zullen niet aarzelen hun verplichtingen voor de verdedi ging van Europa na te komen", aldus de Ame rikaanse president Hoop op snelle uitwijzing Rust BONN Westduitse regeringsfunctionaris sen verwachten dat de jonge piloot Mathias Rust terecht moet staan in de Sovjet-UriJe en vervolgens snel zal worden uitgewezen. Dat heeft het Westduitse dagblad Die Welt gisteren gemeld. De Sovjet-Unie zal Rust volgens de krant waarschijnlijk willen uit wijzen vóór het bezoek van de Westduitse president Richard von Weizsëcker, begih juli. Het Sovjet-partijdagblad Pravda maak te gisteren voor het eerst melding van de spectaculaire landing op het Rode Plein. De 19-jarige Rust is volgens het persbureau Tass beschuldigd van schending van het luchtruim van de Sovjet-Unie, een vergrijp waarvoor hij tot tien jaar kan worden ver oordeeld. Een formele beschuldiging is ove rigens nog niet bekendgemaakt. IZIEU Zelfs met een moderne wegenkaart in de hand en het hoofd vol zorgvuldige instructies van mensen die deze pel grimstocht eerder heb ben gemaakt, raken veel bezoekers de weg kwijt in de wirwar van land weggetjes die naar het Franse dorp Izieu leiden. Het was hier dat Klaus Barbie 44 joodse kinde ren bijeendreef en naar het concentratiekamp Auschwitz stuurde. De boerengemeenschap van zo'n honderd mensen is ge wend aan de verhalen van mensen die tien kilometer zijn omgereden via het marktstadje Belley. Het is dan wel zeer ironisch dat de Gestapo op 6 april 1944 geen enkel probleem had om het gehucht in de heuvels te vin den. En dat na een reis van tachtig kilometer vanuit Lyon door een stuk land, dat in handen was van het ver zet. De kinderen, tussen de vier en zestien jaar oud, werden op een stralende morgen in een gevorderde vrachtwagen geduwd. Dat was het begin van hun reis naar Auschwitz. De laatste tijd, tijdens het Rroces tegen Klaus Barbie, eeft deze hoogst cynische en wraakzuchtige oorlogsmis daad ruime aandacht gekre gen in de media. Een hiaat in het nationale geheugen van Frankrijk is eindelijk opge vuld, na meer dan veertig jaar zwijgen. Deze kleine ge meenschap was twee maan den geleden het centrum van een herdenkingsbijeenkomst, waaraan duizend mensen deelnamen, bij de boerderij waar de kinderen werden ge arresteerd. Toegankelijk Een snelweg op enkele kilo meters afstand maakt Izieu nu meer toegankelijk vanuit Lyon dan in 1944 toen de Ge stapo een kaart van de Fran se topografische dienst ge bruikte. Die kaart is voor het proces tegen Barbie gerepro duceerd en het benadrukt de geïsoleerde positie van het dorp, dat uitkijkt over de ri vier de Ain. Tegenwoordig worden bezoekers hartelijk ontvangen, hoewel men op sommigen van hen boos is. De recente invasie door de pers heeft het dorp schade berokkend door de onjuiste verhalen die erover geschre ven werden. Om het verhaal in de kran ten, dat twee Duitsers nu in deze streek huizen bezitten, wordt ronduit gelachen. „Er is hier niemand die het in zijn hoofd zou halen aan een Duitser te verkopen", zegt Getuige Julie Franceschinl werd gisteren door agenten de trappen van het gerechtsgebouw in Lyon op geholpen. fQjo Ap een stevige boerenvrouw van middelbare leeftijd. Daarna vertelt ze waarover de bevol king wel klaagt: artikelen die hebben gesuggereerd dat Izieu haar schaamte verborg en de tragedie vergat, totdat Barbie vier jaar geleden ge arresteerd werd. „Wij waren juist de enigen die de .herinnering levendig hielden van wat Frankrijk liever vergat", zegt de boerin. De vrouw was negen jaar in die tijd. Ze wil liever niet bij naam genoemd worden, zelfs niet in de buitenlandse pers, gedeeltelijk omdat alle dor pelingen de laatste tijd dreig brieven hebben gekregen van fascisten, die ook het monument voor de joodse kinderen hebben toegetakeld dat het dorp in 1946 opricht te. Haar zwijgzaamheid heeft ook te maken met een diepe onrust, omdat de dorpeling die de schuilplaats van de kinderen aan de Gestapo verraden heeft, een buurman LYON Het vroegere hoofd van de Gestapo in Lyon, Klaus Barbie, is giste ren voor de tweede maal door de rechter gedwongen in de rechtszaal te verschij nen voor een directe con frontatie met een getuige. Barbie staat terecht op be schuldiging van misdaden tegen de mensheid, maar weigert het proces bij te wo nen. De getuige, de Franse Julie Franceschini, heeft verklaard dat zij in 1944 door Barbie werd gemarteld en op transport gezet naar het concentratiekamp voor vrouwen in Ravensbrück. Op de vraag van de rechter of zij Barbie herkende ant woordde Franceschini (73): „Hij is het, hij is het, die ogen vergeet men niet". Bar bie weigerde antwoord op alle vragen. van haar was. Het proces opent vele oude wonden. Izieu is weinig meer dan een vredig groepje kronkelige straatjes met oude stenen huizen. Zelfs de stevige vier kante kerk geeft geen meer geruststellend uitzicht op het landschap eromheen dan het toevluchtsoord van weleer, een boerderij van drie ver diepingen. Daarvandaan kan je meer dan dertig kilometer ver weg over de valleien heenkijken, over rotsen, de brede rivier en de golvende weiden. Schuilplaats Iemand wijst de weg naar de boerderij die tien idyllische maanden lang de schuilplaats was van de kinderen, terwijl er een oorlog bezig was waar in meer dan achtduizend jo den werden gedeporteerd van Frankrijk naar Duits land. Sinds de oorlog legt elk jaar op 6 april een vrouw bloe men onderaan de muur waarop de namen van de ge deporteerde kinderen prijken op een gedenkplaat. Die vrouw is de sedert lang ge pensioneerde mevrouw Sabi- na Zlatin, een Franse Rode Kruiswerkster die de schuil plaats beheerde voor de jood se OSE, een organisatie voor sociaal werk. De OSE creëer de onderduikplaatsen voor joodse kinderen, die door de nazi's en de Vichy-regering werden vervolgd. Mevrouw Zlatin was afwezig op de dag van de overval toen de Gestapo het bewa kingssysteem overrompelde. Drie voertuigen vol soldaten in uniform en mannen in burger doken plotseling op toen het ontbijt net was afge lopen. De echtgenoot van mevrouw Zlatin en drie an dere volwassen helpers wer den weggevoerd en vergast in Auschwitz, evenals de meeste van de kinderen, of neergeschoten in Franse ge vangenissen. Gedenkkolom Het officiële monument voor de kinderen staat evenwel in een naburig dorp, enkele ki lometers verderop. De witte gedenkkolom is zorgvuldig schoongemaakt nadat het kortgeleden met hakenkrui sen beklad was. Nu kan je weer duidelijk de gebeeld houwde portretten zien van een jongen en een meisje die bedreigd worden door een hakenkruis en een nazi-dolk. Iemand heeft geprobeerd de dolk weg te beitelen. Het werkelijke gedenkteken is echter veel indrukwekken der: het landschap zelf, een blik op het landelijke Frank rijk dat miljoenen kilometers verwijderd moet hebben ge leken van de holocaust. De kinderen, voor het meren deel in Oost-Europa geboren, zongen Franse nationale lie deren toen ze werden wegge voerd naar hun dood uit een landschap waarvan ze waren gaan houden. PAUL WEBSTER Copyright The Guardian DUISENBERG OP TINBERGEN-CONGRES: DEN HAAG Ontwape- ning is niet noodzakelijk w een belemmering voor economische groei. Met begeleidende maatregelen 11> van de overheid hoeft het i economisch effect van be- perking van de defensie- 0 sector niet negatief te zijn. Dat zei gisteren dr. W. - Duisenberg, president van de Nederlandsche Bank. Hij sprak in het Haagse Vredespaleis tijdens een conferentie „Economen tegen Kernwapens". Aanleiding tot de dag was het uitkomen van de Nederlandse versie van het boek Wapens en Welzijn (Welfare Warfare) van prof. Jan Tinbergen en zijn Zwitsers-Amerikaanse collega prof. Dietrich Fischer. De eerste vertaling werd over handigd aan premier Lubbers, eveneens econoom. Een en an der was georganiseerd door de ontwikkelingsorganisatie No- vib, die mede-uitgever is van het Tinbergens boek. Volgens Duisenberg zal ont wapening in beginsel leiden tot een groei van de werkloos heid en een verslechtering van de economie. In de wereld vinden momenteel zo'n zeven tig tot negentig miljoen men sen werk in de defensiesector, in Nederland zijn er dat 135.000. Duisenberg heeft laten uitre kenen wat het gevolg zou zijn van het halveren van de de fensiesector in Nederland. Per saldo zou de werkloosheid met 30.000 oplopen. Volgens de bankpresident kunnen derge lijke negatieve effecten echter worden verminderd door be geleidende 'overheidsmaatre gelen. Op langere termijn zijn volgens hem de effecten trou wens gunstiger dan op korte termijn. Emeritus-professor Tinbergen, hij is 84 jaar, noemde zijn boek een bescheiden poging om het „andere denken weer te ge ven. Zijn ideeën zijn eigenlijk zo eenvoudig, dat het verba zingwekkend is dat niemand daar eerder aan heeft gedacht of althans niet heeft toegepast. Alle landen ter wereld moeten zich verenigen in veel grotere blokken dan nu het geval is. Hoe sterker de vereniging, hoe kleiner de kans op oorlogen. Zo moeten de Verenigde Na ties meer zeggenschap krijgen (Tinbergen spreekt van World-management); het veto recht in de Veiligheidsraad moet afgeschaft en alle inter nationale conflicten moeten voorgelegd aan het Internatio naal Hof van Justitie in Den Haag. Met een kleinere kans op oorlog moet tegelijk de be wapening worden terugge drongen. Meer geld kan dan aan ontwikkeling worden be steed. Tinbergen bepleit ook een soort wereldministerie van fi nanciën. Het betoog dat Tin bergen en Fischer houden in het boek Wapens en Welzijn komt erop neer dat economen zich veel met oorlog moeten bezighouden; zij moeten keu zen maken voor of tegen en volgens de auteurs liefst tégen door aan te tonen, dat ontwapening direct leidt tot vergroting van de veilig heid en verhoging van het welzijn van mensen. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER Tijdens zijn bezoek aan het Verzetsmuseum in Amsterdam had Honecker gisteren een ontmoeting met een aantal voormalige verzetsstrijders. Een van hen was de 81-jarige graficus Harrie van Krui- ningen, links op de foto, die indertijd het valse Nederlandse paspoort voor Honecker had ^ernaakL SCHIPHOL De Oostduitse partijleider Erich Honecker heeft beloofd dat hij alle pro testbrieven zal lezen over de dissidenten in zijn land. „We zullen zien wat we kunnen doen", aldus Honecker giste ren op Schiphol, vlak voor hij terugvloog naar Oost-Berlijn. Ook op het vliegveld werd hem nog een brief overhan digd, waarmee men hoopt te bereiken dat een aantal DDR- burgers toestemming krijgt naar het Westen te vertrek ken. De officiële agenda ver meldde dat Honecker ter af sluiting van zijn driedaags be zoek aan Nederland op Schip hol een persconferentie zou geven. In plaats daarvan las de DDR-staatsschef een verkla ring voor, bedankte de journa listen voor hun aanwezigheid en zei „auf Wiedersehen' In zijn verklaring bedankte Honecker de Nederlanders voor de ondervonden gastvrij heid, die „alle verwachtingen had overtroffen". Ook was Honecker een en al lof voor de „uitvoerige gedachtenwisselin- gen" die hij had gehad met on der anderen koningin Beatrix en premier Lubbers. De 75-jarige Erich Honecker vertelde ook dat hij bij zijn be zoek van gisteren aan Amster dam had teruggedacht aan zijn verblijf aldaar in 1933 en 1934, toen hij op de vlucht was voor de Duitse nationaal-socialisten. „Dit bezoek heeft mij er van overtuigd dat ik er indertijd goed aan deed tegen Hitier en de bruine tyrannie te strijden", aldus de DDR-leider. Hij had genoten van de „hartelijke ontmoetingen" met Neder landse burgers, zoals op de Delftse markt en bij zijn be zoek aan het Verzetsmuseum in Amsterdam, waar overigens ook werd gedemonstreerd te gen de schendingen van de mensenrechten in de DDR. LONDEN De Britse regering heeft uit voorzorg drie diploma ten en hun gezinsleden teruggetrokken uit Iran. De maatregel is ingegeven door de angst voor Iraanse vergeldingsacties, nadat de regering Thatcher eergisteren opdracht gaf het Iraanse con sulaat in Manchester te sluiten en de diplomaten uit te wijzen. Het huidige diplomatieke conflict tussen beide landen is ont staan door de ontvoering van de eerste secretaris van de Britse missie in Teheran een week geleden. Deze ontvoering werd kennelijk uitgevoerd als vergelding voor de aanhouding van de nu uitgewezen Iraanse vice-consul op beschuldiging van winkeldiefstal. Volgens de Times van gisteren bereidt de Britse ambassade in Teheran, die in 1980 officieel werd gesloten en sindsdien onder Zweeds toezicht opereert, zich op het ergste voor. Men is begon nen vertrouwelijke documenten en gegevens te vernietigen voor het geval dat de Iraniërs het ambasade-gebouw binnendringen en de boel in beslag nemen. Aanleiding hiertoe is de ervaring bij de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran, in 1979. Niet alleen werden destijds 52 Amerikanen 440 dagen lang in gijzeling gehouden, tevens werden alle vertrouwelijke docu menten in beslag genomen en later uitgebreid gepubliceerd. JOHANNESBURG De sta king bij de Zuidafrikaanse spoorwegen, die drie maanden heeft geduurd, is beëindigd. De maatschappij, die eigendom is van de regering, heeft beslo ten de meer dan 17.000 arbei ders die tijdens het conflict waren ontslagen weer in dienst te nemen. Tijdens de staking zijn zes vakbondsleden door de politie gedood. Vijf zwarten die door bleven werken zouden zijn ge dood door voorstanders van de staking. Volgens het akkoord zullen de stakers over de da gen dat ze niet hebben gewerk geen loon ontvangen, maar hun andere aanspraken krach tens hun contract verliezen ze niet. Ook zullen die vakbonds leden die tijdens de staking ge vangen zijn genomen bij vrij lating hun baan terugkrijgen. De staking begon toen een chauffeur werd ontslagen we gens malversaties met een klein bedrag aan contanten De man werd later weer ir dienst genomen en zijn stral verminderd tot een boete maar de bond eiste zijn on voorwaardelijke indienstname uitbetaling van de gestaakte dagen, en formele erkenning van de bond van spoorwegper soneel, in plaats van de orga nisatie van zwarte stafmede werkers. AMERIKA'S ONZALIGE VERHOUDING TOT ZUN EIGEN ACHTERTUIN HILVERSUM Dat de Verenigde Staten een wei nig gelukkig beleid voe ren in de door revoluties, opstanden en interventies geteisterde landengte die Midden-Amerika heet, zal niemand betwisten. Maar de geschiedenis van deze bemoeienis die vanavond op televisie wordt gepre senteerd, leert dat het ei genlijk nooit veel anders is geweest. De KRO begint vanavond (Ned. II 22.50) met de verto ning van vier documentairéf van Amerikaanse makelij over wat gewoonlijk „de achter tuin" wordt genoemd van de Verenigde Staten. De interesse van de VS voor dit gebied da teert van het eind van de vori ge eeuw, toen de Amerikanen onder het presidentschap van Theodore Roosevelt de Span jaarden uit Cuba verdreven. Onder de eerste Roosevelt kwam ook de aanleg van het Panamakanaal tot stand. Om dat mogelijk te maken organi seerden de Amerikanen een opstandelingenbeweging die de streek waardoor het Pana makanaal moest worden ge graven, onafhankelijk diende te maken van Colombia dat daar toen nog de baas was. Andere bekende (en geslaag de) interventies waren die in Nicaragua in 1926 tegen op standelingenleider Augusto Sandino, in 1954 in Guatema la, in 1965 in de Dominicaanse Republiek en in 1983 op Gre nada. Minder succesvol of ronduit catastrofaal waren de interventie op Cuba tegen Ca stro (de Varkensbaai-invasie) in 1961 en de nu lopende in terventie tegen Nicaragua. Het zou niet juist zijn de ge schiedenis van Amerika's be moeienis met Midden-Ameri ka daartoe te beperken, want op initiatief van Amerikaanse presidenten wijdden vele Amerikanen zich in die jaren met hart en ziel aan ontwikke lingswerk in deze regio. Onder Franklin Roosevelt kwamen genereuze hulpprogramma's voor Midden Amerika tot stand. En wat nogal eens over het hoofd gezien wordt: na de verdrijving van Somoza in 1978 uit Nicaragua, stelde Car ter grote sommen geld be schikbaar voor de ontwikke ling van dat land. Toen Reagan in 1980 aan het bewind kwam veranderde dat Wat was de aanleiding? De Russische inval in Afghanistan activeerde de latent aanwezige communistenvrees bij de Ame rikanen weer tot volle sterkte. Ook in Nicaragua onderkende men toen volop communisti sche symptomen en de con fronterende opstelling van Reagan zorgde ervoor dat dat vermoeden perfect werd be waarheid, zoals dat eerder ook al het geval was geweest in bijvoorbeeld Guatemala. De bemoeienis van de mach tigste natie ter wereld met dit relatief kleine gebied is dus ui terst rampzalig verlopen. Fou ten uit het verleden werken door, vooral als ze worden herhaald. De documentaire van van avond geeft een goede indruk van de manier waarop de Amerikanen in de eerste helfi van deze eeuw op twee ge dachten hebben gehinkt: nt eens optreden met zachte, dar weer met harde hand. In de volgende drie documentaires steeds op zaterdagavond, kom achtereenvolgens uitgebreic de situatie in Nicaragua, Cub< en El Salvador aan de orde. PAUL VAN VELTHOVEh

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7