Pretparken verzetten de bakens Klein Duimpjes in dagtoerisme kunnen reuzen niet bijbenen CeidócSouwnt' Twintig jaar Phantasialand I KAATSHEUVEL - „Vroeger ging je drie keer in je leven naar een attractiepark: als kind, als ouder met je kinderen en als grootouder met je kleinkinderen. Wij hebben dat ritme doorbroken. Tegenwoordig ga je ook als je twen en als je senior bent. Dus op zijn minst vijf keer". Ir. R. G. De Clercq, directeur van Europa's grootste familiepark De Efteling, zou dat aantal graag nog wat opkrikken. Maar zelfs in een sprookjespark gaat die wens niet onmiddellijk in vervulling. Bij de foto s: Griezelen en genieten in de verboden stad Fata Morgana die te vinden is in de Efteling. ZATERDAG 6 JUNI 1987 Oostenrijk 150 jaar op de rails De komende zomer zullen boven het Oostenrijkse landschap veel stoomwolken te zien zijn. Niet als gevolg van het col lectief stoom afblazen door de Oostenrij kers, maar als resultaat van de viering van het 150-jarig bestaan van de spoor wegen in het bergland. In het gehele land zullen de historische treinen rijden en een reizende tentoonstelling doet vrijwel alle stations aan. Voor de toeristen is er een grote keus uit dagtochten met antie ke stoomlocs en voor de fijnproevers rijdt er een speciale Gourmet-Express. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij hel Oostenrijks Verkeersbureau, Singel 464 in Amsterdam. Te voet door Zwitserland Meer dan vijftigduizend kilometer aan wandelpaden maken Zwitserland tot een ideaal land voor voet-vakanties. De Zwit serse Jura is het gebied bij uitstek voor tamelijk geoefende wandelaars, die rust en natuurschoon willen combineren. De „Höhenwege" zijn, zoals de naam al zegt, wandelpaden die door het hogere gebergte voeren. Het zijn meestal op de zonhellingen aangelegde paden, zonder grote hoogteverschillen, die voor jong en oud begaanbaar zijn. Alle informatie over wandelen in Zwitserland, waaron der een uitgebreide gids met talrijke ar rangementen, is verkrijgbaar bij het Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein II, 1017 BB Amsterdam. Hongarije-Nederland In de Nieuwe Kerk in Amsterdam is tot en met 23 juni een tentoonstelling te zien met als titel „Hongarije groet Neder land". Onderwerp van de tentoonstelling is onder meer de geschiedenis van het Karpatenbekken, de reformatie en de Ju gendstil. De tentoonstelling is te bezichti gen van maandag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Al enkele jaren noteren de Nederlandse attractieparken rond de negentien mil joen bezoekers per jaar. Groei zit er niet in. Er is sprake van wat in marketingjar- gon een verdringingsmarkt heet. Simpel gezegd: de groei van het ene park gaat ten koste van het andere. Met name voor de kleinere parken gaat de pret er af. Die kunnen zo langzamer hand de extreem hoge investeringen, on derhoudskosten en andere exploitatielas ten niet meer bijbenen. En dus sjokken de Klein Duimpjes steeds verder achter de reuzenparken aan die met zeven- mijlslaarsen en goed gevulde buidel door het dagtoerisme hollen. De Efteling bij voorbeeld investeerde de afgelopen ze ven jaar alleen al in nieuwe spectaculaire hoogstandjes 95 miljoen gulden. En er liggen nog enkele gigantische plannen klaar. IJzeren geweld Maar in de gigantische investeringen is wel een verschuiving merkbaar. Tot het begin van de jaren tachtig werden tien tallen miljoenen guldens gestopt in wat De Gercq „het ijzeren geweld" noemt. De gigantische achtbanen met duizeling wekkende loopings en kurketrekkers zijn voorbeelden van die trend. Met de „grootste, snelste, hoogste, duurste, sen sationeelste" super-attracties dongen de parken naar de gunsten van het publiek. Maar die overtreffende trap lijkt niet langer de kortste weg naar het financiële walhalla. Met de bloedstollende hoog standjes uit de technische toverhoed van de aan adrenaline verslaafde, niet aan hoogtevrees lijdende ontwerpers mikten de bedrijven vooral op jongeren. Maar die doelgroep krimpt. De samenleving vergrijst. Er komen steeds meer mensen die minder snel of helemaal niet geneigd zijn een dubbele koprol in een achtbaan te maken, of zich in een wankel bootje in een kolkende rivier storten. De Clercq: „Ook de Efteling speelt in op die nieuwe tendens. Onze laatste attrac ties zijn veel meer afgestemd dus op ge zinnen. Voorbeelden zijn het Carnaval Festival, dat in 1984 is geopend, de Ver boden Stad Fata Morgana die vorig jaar open ging en onze nieuwste attractie, de Pagoda. Die kun je beslist niet meer tot het ijzeren geweld rekenen". Alle leeftijden Ook andere parken verzetten de bakens. „De jaarlijkse race om steeds weer nieu we attracties is door niemand vol te houden. Er zal meer tijd, aandacht en geld moeten worden besteed aan het met zorg omgeven van de bezoekers", zegt Hans van den Berg, algemeen directeur van Avonturenpark Hellendoorn. Zijn park mikt daarbij op alle leeftijdsgroe pen. Er zullen wisselende tentoonstellin gen en presentaties worden gehouden. Het Nederlands Jeugd Rode Kruis bijt het spits af. Van 15 juli tot 1 september zijn er Holografieën te zien. Een noviteit is ook de Comic-Parade met Hellen- doom-mascotte Kapitein Geelsnavel en vier piratenvriendjes. Zij voeren elke middag om twee uur een bonte optocht aan. Libema Vrijetiidsparken, de nieuwe ei genaar van onder meer het attractiepark de Beekse Bergen in Hilvarenbeek, spe cialiseert zich in rustige recreatie voor gezinnen en in alle aspecten van strand- recreatie en watersport. De spectaculai re, in het oog springende superattracties als de wildwaterbaan, achtbaan en het schommelschip zijn in de Beekse Bergen gesloopt. Die nieuwe aanpak manifes teert zich onder in het „Holland Eiland". Dit schaalmodel van Nederland ligt midden in een met witte zandstran den omzoomde zwem-, zeil- en surfplas. Wild overnachten bij genummerde paal langs Overijsselpad Wild kamperen is in Nederland verbo den. Dat wil zeggen dat je niet zomaar in het wilde weg in bos of veld je tentje mag opzetten. Toch zijn er mensen, die dat graag willen en ook af en toe doen. Die er dan ook voor zorgen, als ze hun boeltje weer opbreken, dat ze hun kam- peerplek keurig achterlaten, zodat nie mand kan zien dat ze er geweest zijn. Om tegemoet te komen aan de wensen van deze „wilde" kampeerder, en mei name van hen die er met de rugzak op uit trekken, kent Overijssel als eerste pro vincie het fenomeen „paalkamperen". Langs het Overijsselpad, een route voor lange-afstandswandelaars, worden dit jaar tien genummerde palen in de grond geslagen aie aangeven, dat je op die plek je tent mag neerzetten. Zonder te beta len, op een plekje achteraf, zonder water, zonder sanitair, zonder 'campingwinkel tje, zonder elektriciteit èn zonder troep achter te laten. De palen zijn te vinden in de buurt van Staphorst, Avereest, Om men, Hellendoorn, Markelo, Delden en Haaksbergen. Op veertien andere „stop plaatsen" langs de route liggen gewone campings, waar overigens ook een rustig hoekje wordt gereserveerd voor de trek kers. Op een folder over het Overijsselpad staan de palen ruwweg aangegeven. Bo vendien geeft de folder de nodige instruc ties. Zo mogen er maximaal drie tenten tegelijk staan en niet langer dan één nacht. De folder is te verkrijgen bij de Stichting LAW, het Nivon en Scouting Nederland. Zo ziet het eruit: een simpel paaltje ergens in een bos met daarop het vignet van het paalkamperen. Logis de France Reizigers naar Frankrijk kunnen, als ze zelf voor hun onderdak zorgen, eigenlijk niet buiten de gids van Logis de France. Deze „hotelketen" op vrijwillige basis vermeldt in de gids voor 1987 niet min der dan 4581 adressen van hotelletjes en herbergen met in totaal meer dan 76.000 beschikbare kamers. Wie met zijn bedrijj in de gids wil moet z'n gasten op z n minst een gastvrije en hoffelijke ont vangst bieden, veelal in een landelijke omgeving; een keuken met regionale spe cialiteiten bieden en scherpe prijzen bere kenen voor kamers die de toets der kri tiek kunnen doorstaan, waarbij de Logis de Franse wat luxueuzer is dan de Au- berges de France. Voor dit jaar is het aanbod verder ver groot met het programma Logis en Li- berté, uitsluitend te koop bij touropera tors en bestemd voor de individuele auto mobilist die hotelbonnen koopt en daar mee zijn gereserveerde hotel „betaalt". Va Logis en Vacances biedt de moi om rechtstreeks te boeken bij hotels, die in een kleurige brochure twee en zes daagse arrengementen aanbieden. Alle informatie, gidsen en brochures zijn ver krijgbaar bii het Frans Verkeersbureau, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam. sen bezoekers. Daaruit bleek dat er met name belangstelling bestond voor een achtbaan. Die is er nu". Vanaf een hoog te van 24 meter stort de achtbaan zich de diepte in. De ruim 300.000 bezoekers die jaarlijks de kassa's van Drievliet passeren hebben de keus uit vijftien gemechaniseerde at tracties, speeltuinen, een dierenparkje en andere voorzieningen. In de muziek tent worden 's zondags en in de zomer maanden bijna dagelijks shows voor kin deren gegeven. Een bijzonderheid van Drievliet is bo vendien dat het park ook per boot be reikbaar is. Vanuit Den Haag, Leid- schendam en Delft vertrekken rond vaartboten naar het familie-pretpark langs de Vliet. Overigens is ook Vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn per boot bereik baar èn worden hiervandaan rondvaar ten georganiseerd. Zo wordt in de maan den juni, juli en augustus de succesvolle zondagse Plassentocht geprologeerd. Elke zondagmiddag om half twee ver trekt een tocht langs onder meer de Kaag en de Braassemermeer. Speeltuin en vogels completeren Avifau na. Volgens een woordvoerder is het aantal bezoekers tot nu toe boven ver wachting, mogelijk nog als gevolg van de sluiting van het Wassenaarse Dieren park. Bijzondere attracties ziin er in Al phen aan den Rijn niet bijgekomen. Het vogelbestand zorgt natuurlijk zelf voor uitbreiding. AAD STRUIJS Wandelpaden vormen de provinciegren zen. Het bloemovergoten eiland biedt unieke mogelijkheden, bijvoorbeeld pootjebaden in het mini-LIsselmeer en waden tussen de Waddeneilanden. Themaparken In het safaripark Beekse Bergen - pal naast het strandpark - is een begin ge maakt met de uitvoering van een vijffa- renplan, dat er op is gericht de bezoekers nóg dichter bij de exotische dieren te brengen. Sinds eind vorige maand loge ren er twee Chinese panda's in het park. Libema denkt ook hoge ogen te gooien met het splinternieuwe Autotron. Het verhuisde van Drunen naar Rosmalen en is nu uitgegroeid tot een „Themapark vervoer". Autoliefhebbers kunnen er wa tertanden bij de opmerkelijkste en mooiste auto's uit de geschiedenis. Er is bijvoorbeeld een Nederlandse Spijker te zien. Maar er staan en „hangen" ook 'an dere vervoermiddelen geparkeerd. Voor kinderen is er een sfeervol speeltuin met onder meer een stoomtrein, oldtimer- baan, kinderdorp en verkeerstuin. Ponypark Slagharen investeerde een aar dige duit in het Fuji-bergbad. De tropi sche temperatuur van net zwemwater (29 graden) vormt een sterk contrast met de ijsbergen, sneeuwvlakten, rendieren, pinguins en ijsberen die het decor vor men. Overigens heeft het Ponypark ook nog een oud idee van stal gehaald. In een van haar bungalowparken - Collen- doorn, op vijf kilometer van Slagha ren - staan bij de 160 huisjes weer po ny's gestald. Nieuw is ook de mini-ker mis „Lunadroom". De kermisattracties op Madurodam-formaat werken echt In het schemerdonker leveren ze een fan tastisch schouwspel op. Rondscheuren De Linnaeushof in Bennebroek, die zich met driehonderd attracties trots de „grootste speeltuin van Europa" mag noemen, liet een zes meter hoge klimpi- ramide bouwen. Driehonderd kinderen kunnen tegelijk klauteren en ravotten op dit „grootste klimtoestel ter wereld". DuinreU heeft, zoals bekend, aan het overdekte waterglijbanen-complex twee nieuwe toegevoegd. Ze kregen de snelle namen Blits en Flits. Het park besteedt ook aandacht aan het educatieve ele ment. In de Philips-hal kan met compu ters worden gespeeld. Er zijn diverse tentoonstellingen te zien, onder meer van mineralen, edelstenen, fossielen en curiosa uit de schatkamer van Moeder Natuur, zoals het grootste ei ter wereld van de uitgestorven olifantenstruisvogel. Andere exposities belichten de recycling van blik en de bouw van moderne au to's. Drievliet Ontspanningspark Drievliet aan de Jan Thyssenweg in Rijswijk, een favoriete Het pretpark „Phantasialand" in Duitsland viert dit jaar zijn twin tigjarig bestaan. Vandaar dat deze grote sprookiestuin ten zuiden van Brühl, aan de rijksweg B 51 tussen Keulen en Bonn, tot en met 31 ok tober een aantal nieuwe attracties brengt. Deze feestelijke evenemen ten variëren van een wervelende „Welcome Las Vegas-show" met de 41-jarige Deense magiër Lee Pee Ville tot en met de 26-jarige Zwitserse Athene Radar, die ge blinddoekt van op een afstand di verse voorwerpen kan herkennen. Andere attracties zijn de „zilver mijn", „Slot Gruwelstem", „Dolfij nenshow", een wildwaterbaan en „Chinatown". Dit stadje laat zien hoe het oude China van de vierde tot de negende eeuw er uitzag. Be halve het bekijken van de oude ge bouwen daar, is het ook mogelijk de Chinese onderwereld per gondel te bezoeken. De vuurspuwende draak, het spookschip zonder be manning, de reus met de vele hoof den en de koning van het doden rijk zorgen voor acht minuten grie zelige ontspanning. Phantasialand is tot en met 31 oktober geopend van 9.00 uur 's morgens tot zes uur 's avonds. De entreeprijs be draagt voor volwassenen 17 mark en voor kinderen 15 mark Voor kinderen onder de één meter hoeft geen toegang betaald te worden. bestemming voor veel schoolreisjes, heeft het „ijzeren geweld" bewust niet vaarwel gezegd. Woordvoerder W. Faay: „Twee jaar geleden hebben we een on derzoek gehouden onder 1.200 volwas-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 28