OWEN THATCHER KINNOCK Thatcher lijkt niet weg te branden uit Downingstreet 10 het Britse „redelijk alternatief' politiek fenomeen sluw, aardig en kansloos is meer buurman dan politicus DAVID MARGARET NFTI DAVID CHAMPAGNE Ceidóc Souoant ZATERDAG 6 JUNI 1987 De meeste Britse televisiekijkers hebben inmiddels hun buik vol van de verkie zingscampagnes. Toch zullen de leiders van de vier grote partijen tot en met don derdag vrijwel voortdurend over het tv- scherm blijyen paraderen, alvorens vrij dagmorgen de stembureaus de deuren openen. Het gaat dan in eerste instantie om de verdeling van de 650 zetels in het Lager huis, de Britse Tweede Kamer. Elke zetel vertegenwoordigt een kiesdistrict. Degene die in zijn district de meeste stemmen krijgt, mag als afgevaardigde naar Lon den. De anderen blijven met lege handen achter. Deze manier van kiezen, hel districten stelsel, kan als resultaat hebben dat een partij die bijvoorbeeld gemiddeld over het land vijfentwintig procent van de stem men krijgt, toch slechts een heel klein deel van het totaal aantal zetels in de wacht sleept. Dat lot was de Alliantie van Liberalen en Sociaal-Democraten in 1983 beschoren en staat hen in 1987 vrij wel zeker opnieuw te wachten. Aan de andere kant kan een partij die minder dan vijftig procent van de stemmen be haalt, in het parlement de beschikking krijgen over een ruime absolute meerder heid. De enige hoop van de twee Davids die de Alliantie leiden is, dat noch de Conserva tieven van premier Thatcher, noch La bours Neil Kinnock die absolute meerder heid behalen. De Alliantie zou dan als derde partij een beslissende stem krijgen. Maar zowel de Conservatieven als La bour hebben al laten weten, dat zij nim mer van plan zijn naar de pijpen van de Alliantie te dansen. Dergelijke scenario's zijn vooralsnog ge baseerd op kojfiedik-kijken. Voorlopig wijst alles er op dat premier Margaret Thatcher opnieuw de verkziezingen wint en voor een derde ambtsperiode haar in trek zal nemen in Downingstreet 10. Op deze pagina portretteert onze correspon dent in Londen, Roger Simons, de vier hoofdrolspelers in de Britse verkiezings campagne. Op de touringcar waarvan dr. Da vid Owen gebruik maakt om overal in het land Alliantie-gezin de kiezers op te trommelen, staat in koeieletters: „David Owens Campagne Bus". Dat is een erg geciviliseerd opschrift. Het rijtuig van zijn Alliantie-collega David Steel bijvoorbeeld draagt de bena ming: „David Steel's Battle Bus", vrij vertaald: „de strijdwagen van de liberale partijleider". Dit is precies het grote verschil tussen de twee Davids van de Al liantie van Liberalen en Sociaal- -Democraten. David Owen (SDP) voert campagne en de liberaal David Steel trekt ten strijde. Net als zijn voorganger en mede stichter van de SDP, Roy Jen kins, stamt David Owen (48) uit Wales. Hij groeide echter op in de omgeving van Plymouth, de stad in het zuidwesten van Enge land die hij sinds 1966 (hij was toen 28) vertegenwoordigt in het parlement. Owens vader was ge neesheer en wethouder, zijn moe der tandarts. David Owen volgde het voor beeld van zijn ouders en studeer de geneeskunde. Hij was al een beloftevolle jonge arts in Londen die op het punt stond zich te spe cialiseren, toen de politiek hem te pakken kreeg. Owen koesterde grote bewondering voor de toen malige Labourleider, wijlen Hugh Gaitskell. Bovendien werd hij ge dreven door een rotsvast geloof in de noodzaak van Britse toetre ding tot de Europese Gemeen schap en een verlangen om de ge- David Owen: samenwerking, maar geen fusie met liberalen. zondheids- en sociale politiek van zijn land eens doeltreffend aan te pakken. In 1968 kon dr. David Owen daarom onderminister van volksgezondheid worden. Hij liet meteen zijn medische loopbaan varen. Van volksgezondheid verhuisde David Owen, gehuwd met een Amerikaanse, na verloop van tijd naar het Foreign Office. Onder Labourpremier James Callaghan was hij minister van buitenlandse zaken, de op een na belangrijkste functie in de Britse regering. Na Thatchers verkiezingsoverwin ning van 1979 stapten Jenkins, Owen, Shirley Williams en nog enkele anderen uit Labour om sa men de nieuwe en meer gematig de sociaal-democratische partij te stichten, die na verloop van tijd de Alliantie vormde met de libe ralen van David Steel. Zelfs Owens grootste vijanden er kennen dat hij een van de be kwaamste politici van Londen is, een man die alle problemen prag matisch behandelt en over vrijwel alles spreekt met grote kennis van zaken. Een Britse versie van het „Redelijke Alternatief', waarmee D'66 indertijd in Nederland furo re maakte. Andere tegenstanders vinden David Owen koud en ge voelloos, arrogant, verwaand, ge neigd alles op eigen houtje te doen, ambitieus en meedogen loos. Ondanks het feit dat de vooruit zichten van de Alliantie van libe ralen en sociaal-democraten veel minder gunstig zijn dan aanvan kelijk werd verwacht, hopen Steel en Owen nog steeds dat hun ver bond op 11 juni een goed figuur zal slaan. Maar ook als de Allian tie van de kaart wordt geveegd, zal dr. David Owen aanblijven als partijleider, liever dan zijn SDP te laten fuseren met de libe rale partij. - i Over één ding zijn haar vrienden en vijanden het eens: Margaret Hilda Thatcher-Roberts (62) is een merkwaardig fenomeen. In 1979, toen zij voor het eerst aan het bewind kwam, zou niemand er ook maar aan hebben gedacht dat zij acht jaar later waarschijn lijk voor de derde achtereenvol gende keer de parlementsverkie zingen zou gaan winnen. Premier Thatcher spreekt zelfs van de mo gelijkheid van een vierde ambts termijn. En er is geen mens, die haar vraagt of zij niet goed wijs De kruideniersdochter uit Grant ham in Lincolnshire heeft een vaste plaats verworven in het Britse leven van alledag. Een eer ste vrouwelijke premier, die ech- ter tot nu toe opvallend weinig heeft gedaan voor vrouwen. Want Margaret Thatcher is bepaald geen feministe. Een bazige dame, dat wel. maar geen vechtster die zich vastbijt in de rechten van de vrouw. De Britse Conservatieven beschouwen haar als een echte kerel, die haar kabinetsleden vol ledig onder de duim heeft. Of schoon enkele prominente politici van de Britse regeringspartij in feite zitten te trappelen van onge duld om premier te worden, is er eigenlijk niemand die haar positie rechtstreeks bedreigt. Zolang zij zich in deze situatie bevindt, kan Margaret Thatcher rustig aanblij ven. Zij begon haar loopbaan-op-ni veau in 1975, toen zij gekozen werd als leidster van de Conser vatieve partij. Vier jaar later ver huisde zij naar Downingstreet, nadat de toenmalige Labourpre mier James Callaghan op een Margaret Thatcher lijkt een derde ambtstermijn niet te kunnen ontgaan. voor de Britse socialisten slecht gekozen moment verkiezingen had uitgeschreven. Tijdens de eerste jaren van het Thatcherbewind verbleekte haar ster al snel. Het land telde zo'n drie miljoen werklozen en niets wees op een tweede termijn voor de premier. Maar in 1982 over rompelde Argentinië de Falkland Eilanden, een volslagen nutteloze Britse kolonie, waar Margaret Thatcher desondanks een grote oorlog voor ontketende. Na de overwinning op de Argentijnen leverde de „Falkland-factor" pre mier Thatcher in juni 1983 een tweede verkiezingsoverwinning op. Daarna volgde een langdurige iandelijke staking van de Britse mijnwerkers; een strijd die even eens door Thatcher werd gewon nen. Alle affaires die zich sinds dien hebben voorgedaan, hebben het imago van de premier niet echt kunnen schaden. Laat haar inmiddels bijna spreek woordelijke geluk Margaret That cher niet in de steek, dan kan zij op 12 juni, in het dertiende jaar van haar Conservatieve leider schap, samen met haar man De- nis haar derde achtereenvolgende ambtsperiode beginnen in Dow ning Street 10. Meer nog dan vroeger zal men haar bij die gele genheid een politiek fenomeen noemen. j. w. Y.y. in-* De Britse Labourleider Neil Kin nock (45) mag een flink stuk jon ger zijn dan de Amerikaanse pre sident Ronald Reagan, om bij de kiezers in de gunst te komen past hij precies dezelfde trucjes toe. Net zoals Reagan doet Kinnock alsof hij zich heel ernstig bekom mert om de problemen van al zijn landgenoten. Vooral bij de gewone man maakt de Labourleider zich op die ma nier bijzonder populair. Filmre gisseur Hugh „Chariots of Fire" Hudson, die Kinnock goed kent, is ervan overtuigd dat Neil de parlementsverkiezingen van 11 juni met het grootste gemak zou winnen, als hij (Kinnock) met ie dere stemgerechtigde een half uurtje zou kunnen praten. Kinnocks charme is een pro bleem voor de strategen en toe sprakenschrijvers van de Conser vatieve regeringspartij. Een zeke re bezorgdheid om het lot van an deren is premier Thatcher niet vreemd. Maar dergelijke gevoe lens demonstreert zij nooit voor de camera's. Zij is van heel een voudige afkomst, maar gedraagt zich overal als een dame van de hoogste stand. Thatcher heeft veel bewonde raars, maar er zijn zeer weinig mensen die echt van haar hou den. Neil Kinnock daarentegen weet gewone kiezers voor zich te winnen. Velen laten zich in de Neil Kinnock heeft belangrijk deel van Britse pers tegen zich. kortste keren door hem ervan overtuigen dat hij het hart op de juiste plaats draagt. In een peiling over de vraag wie van de vier partijleiders zij het liefst als buur man hebben, iciest de grote meer derheid van de ondervraagde kie zers voor Labourleider Kinnock. Neil is een heel gewone man, niet opvallend intelligent en. geen ver kondiger van grote dingen die hij zelfheeft bedacht. Zijn vader was mijnwerker en zijn moeder wijk verpleegster. Hij groeide op in het socialistisch gezinde dorp Trede gar in Zuid-Wales. Als enig kind was Neil Kinnock zeer gehecht aan zijn ouders; hun plotse over lijden, kort achter elkaar in 1971, deed hem veel verdriet. Kinnock studeerde aan de univer siteit van Cardiff, waar hij in 1962 zijn vrouw Glenys Elizabeth Parry leerde kennen. Zij trouw den in 1967. Glenys was toen al een actief lid van de CND (cam pagne voor nucleaire ontwape ning) en nam geregeld deel aan demonstraties tegen de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek. Glenys Kinnock is nu 42 en een zeer be langrijke „wapen" in Neils cam pagne. Op de tv komt zij over als een goed geklede en bijzonder aantrekkelijke vrouw, maar met een ijzersterke eigen wil. Het echtpaar Kinnock woont in Ea ling (West-Londen), waar Glenys een deeltijdbaan heeft als onder wijzeres. Ondanks zijn persoonlijke char me slaagt Labourleider Kinnock er kennelijk (nog) niet in het stemgedrag van alle Britse kiezers op beslissende wijze te beïnvloe den. Zijn grootste handicap is dat hij een belangrijk deel van de Britse pers tegen zich heeft. Alle grote landelijke dagbladen zijn immers eigendom van leden van het Conservatieve establishment dat premier Thatcher steunt. David Steel (49) werd in 1976 lei der van de Britse liberale partij, nadat hij het gerucht had ver spreid dat zijn tegenkandidaat John Pardoe zo kaal was als een biljartbal en daarom een toupet droeg. Daar werd in die tijd onge lovig om gelachen, niet omdat men twijfelde aan de kaalhoofdig heid van John Pardoe, maar om dat een dergelijke tactiek zo onge woon was voor een aardige jonge man als David Steel, de zoon van een Schotse predikant. De liberale leider is echter ook een sluw en handig mannetje. Met zijn verhaal raakte hij bij John Pardoe een gevoelige plek. De tegenkandidaat werd spinnij dig en toonde zich zeer gekwetst. Vrijwel alle liberale afgevaardig den vonden zijn lichtgeraaktheid zo flauw, dat zij massaal voor David Steel stemden. Elf jaar la ter wordt de nog steeds jongen sachtige David Steel evenwel niet langer „Boy David" genoemd. Zijn haar begint te grijzen, want hij zit al een stuk langer in de po litiek dan velen die hem omrin gen. Alleen het satirische poppen- programma „Spitting Image" stelt Steel nog geregeld voor als een enigszins onhandige jongeman. Steel zelf kan daar eigenlijk niet zo om lachen. David Steel was 26 en advocaat toen hij in 1965 een tussentijdse verkiezing won. Zo werd hij de jongste Lagerhuisafgevaardigde van het Verenigd Koninkrijk. Zijn samenwerking met de SDP, gesticht door de gewezen socialis ten Roy Jenkins en dr. David David Steel kan wel lachen, maar niet om „Spitting Image". Owen, dateert van 1982. Roy Jenkins dacht er eerst over lid te worden van de momenteel 110 jaar oude Liberale Partij, die echter al bijna zeventig jaar niet meer aan het bewind is geweest. William Ewart Gladstone, die het in zijn tijd viermaal tot premier bracht en door zijn moderne vol gelingen nog steeds de „Grand Old Man" wordt genoemd, was de vader van het radicale libera lisme. David Steel gaf Roy Jen kins de raad een nieuwe centrum- -partij te stichten, in plaats van in het liberale schuitje te stappen. En dat gebeurde. Liberalen en SDP, verenigd in de Alliantie, ondernemen nu een ge zamenlijke aanval op het niet be paald democratische districten- FOTO'S: AP stelsel dat in het Verenigd Ko ninkrijk het aantal grote politieke partijen in het parlement beperkt tot de bekende twee: Conservatie ven en Labour. De Alliantie hoopt voldoende zetels te kunnen veroveren om Thatcher dan wel Kinnock te kunnen dwingen tot samenwerking. „Een coalitieregering zou voor het eerst sedert tientallen jaren een werkelijke vertegenwoordi ging zijn van een meerderheid van de bevolking", zegt David Steel. Hoeveel gelijk hij ook mag hebben; mede als gevolg van het districtenstelsel zijn er niet ge noeg kiezers die Steels wens droom werkelijkheid kunnen la ten worden. ROGER SIMONS door Bert van Velzen London - Goed nieuws van het erf der jojo-dieelhoudérs, de chronische beoefenaren 'van de lijnkunst, die vreten en vasten in een habijt van melancholie. Er is nu een vermageringsmethode bedacht waar ie echt vrolijk van wordt. Ik zag het als een exotische bloem in de wildgroei van krimp- en krampmiddelen in The Sunday Times staan. Het beveelt ons aan wekelijks vier flessen champagne te drinken. Een halfje per dag dus. - Daar knapt een mens van op. Dit nobele dieet, dat men bescheiden mag aanvullen met culinaire troosthapjes van de hand van een te goeder naam en faam bekend staande chef, is bedacht door Joan Oliphant-Fraser, voormalig ballerina. Debrett's Peerage, zeg maar de burgerlijke stand van de Britse adel en uitgever van boeken als De Engelse Gentleman, de Vrouw van de Engelse Gentleman en De Maitresse van de Engelse Gentleman, heeft er een zegel van goedkeuring aan gehangen. Genezing door champagne aus, zolang men er maar iets bii eet. Mevrouw Oliphant heeft er op gewezen dat champagne borrelt van de mineralen, zuren en enzymen die vetsmeltende kwaliteiten hebben en de digestieve processen bevorderen. Zij heeft, met goed gevolg, sedert haar zestiende levensjaar vier flessen champagne per week ingenomen. Haar fehele persoonlijkheid en visie op het estaan zijn er door veranderd. Zij zegt nu een „champagne persoonlijkheid" te hebben ontwikkeld en die is „sprankelend, positief en groter dan net leven zelf'. Ik neei dat zij daarmee bedoelt dat zij enigermate aan het leven is ontstegen, er boven zweeft. Morrende medici hebben bezwaren tegen het dieet aangevoerd, die door mevrouw Oliphant achteloos worden weggewuifd. Hoe ze het uitrekenen weet ik echt niet, maar het nuttigen van vier flessen champagne per week zou de kans op het maken van een dodelijke val met 47 procent doen toenemen. Dat lijkt me een volstrekt nietszeggend gegeven, maar pas op bij het struikelen en drink niet te schielijk. U zult zich wel moeten beraden op de kosten. We hebben hier te maken met een vrij duur dieet. De door mevrouw Oliphant aanbevolen champagne vergt een investering van tweehonderd gulden per week en op jaarbasis is dat rond tienduizend gulden. De cost gaat voor de baet uit. Men ontwikkelt geleidelijkaan de door mevrouw Oliphant zo geroemde champagne-personality via de champagne-pose. Deze houding kenmerkt zich door rechtop maar ontspannen, met afhangende schouders, in een stoel te zitten, ongeveer als een fles Dom Perignon van hel huis Moét et Chandon. Men behoort dan de adem diep in te zuigen zodat men slanker lijkt dan men is. Ook bolle wangen kunnen worden ingezogen. De dagelijks toegestane bonbon wordt door mevrouw Oliphant met murmelende stem aldus toegesproken: „I love you you're beautiful". Hier begint zich in het champagne-dieet een duidelijk mystiek element te openbaren. Gezien de overheersende Engelse smaak moeten we er van uitgaan dat het plan-Oliphant gebaseerd is op de consumptie van zeer droge champagne. Zij heeft een voorkeur voor bepaalde jaargangen, maar wij zouden ons kunnen beperken tot niet gedateerde Dom Perignon, genoemd naar de oude abt die voor het eerst de kurken muilkorfde. Drinken met historisch besef en met de zegen van een zalige of vernuftige abt is zelden zonde. Heidsick is heerlijk maar de naam suggereert toch iets van hedonisme en heidendom. Het is allemaal een kwestie van smaak Zo zijn er mensen die niet met de roemruchte Veuve betrapt willen worden, terwijl anderen bereid zijn er op de kniëen naar toe te kruipen. Ik neem nu de champagne-pose aan en laat de door Oliphant voorgeschreven champagne-personality in me opzwellen. Ik lust het wel uit de hand, maar liever niet uit een zijden schoen. Ik zuig de wangen leeg en dan hef ik een truffel tegen het licht van de ondergaande zon en fluister: „Ach, wat ben je lief.en zo mooi".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 24