Groen Wit is een chte recreatieclub" Rob Turk: „Ik heb er wel vertrouwen in" OORZITTER WALTMAN: J2eid4C<2ouiant Campioenschappen district luid-Holland bij Swift 41 li >ORT ZATERDAG 6 JUNI 1987 PAGINA 19 3484 i om Info 18,00 I. Reiden De rk Gym- reo stiekvereniging Groen it zit in de lift. Onlangs innen de heren en de ÜER&igens tot 13 jaar nog rste prijzen bij de dis- ctskampioenschappen mpiiin de Nederlandse Ka- ®n olieke Gymnastiek atleh ind (NKGB). Trots is de ib zeker op de resulta- al zal de sfeer binnen Leidse club zeker niet euvelen aan de presta- drift. „Welnee, Groen it is gewoon een echte creatieclub", legt de orzitter van Groen Wit, heer Waltman uit. „We oberen in de één of ree uren trainen per »ek zo veel mogelijk re- ltaat uit de trainingen te rilen en het verder heel zellig te houden". I recente resultaten aan he ikant zijn opmerkelijk. „In t district van de NKGB is oen Wit bij de heren toon- pgevend. Vorig jaar werden bij de kampioenschappen eerste bij de heren en de igens tot en met 13 jaar en t jaar lukte de verdediging t.car-3n het kampioenschap dus kmve' g°e(i'\ legt praeses Walt- bar,ian uit. „Bij de dames en aarsjes is dat de laatste tijd n< it minder geweest. Dat aannam door wat wisselingen bij keurtrainingen, maar daar 4 i sinds kort verandering in komen. Ze zijn hard op weg >platfar de B-klasse". De heren, Of0 dan met name de Groen t-toppers Paul Arkesteijn, b van Haastregt en Paul intink, doen het al wat lan- goed. „Ze zijn de voortrek- rs van de club", ch laat Waltman duidelijk ar voren komen hoe er bij oen Wit tegen het leveren i prestaties aan wordt geke- n en wat voor waarde de /|jl istaties van de heren en jon- is bij de districtskampioen- nappen hebben. „We zijn n katholieke vereniging, al >eelt het geloof nu nog echts in het achterhoofd jee. Maar we zijn dus wel igesloten bij de Nederlandse itholieke Gymnastiek Bond. edig jcar t ijkgebonden NKGB is een bond naast it grote KNGV. In ons dis- ict bij onze bond doen we het jed, maar landelijk tellen we l%t mee", constateert Walt- ,,eflian. Een gegeven waar ze bii oen Wit overigens totaal N®3 ;t mee zitten. De prestaties Off an niet op de voorgrond, koen Wit is een echte Leid- zelfs wijkgebonden, club por pure recreatieve sport, gaat ons om de lol". Die wordt overigens een beetje Waltman: „Zonder medewerking van je gezin of partner is het niet mogelijk om het tijdrovende verenigingswerk te doen" FOTO: WIM VAN NOORT overschaduwd door het gebrek aan trainingsruimte. Waltman: „Er is een groot tekort aan adequate zaalruimte. De uren die we hebben zijn maar net voldoende om elke groep per week één uurtje en de keur- turners per week twee uurtjes te kunnen laten trainen. Maar landelijk gezien lachen ze zich natuurlijk wel rot, want voor de top is acht tien uur heel gewoon". Binnen de beperking van het aantal beschikbare trainingsu ren en de nadruk op het recre atieve, proberen de Groen Wit-turners wel tot maximale prestaties te komen. „Maar de sfeer blijft voorop staan, want binnen een goede sfeer kom je tot de beste prestaties. En het blijft, ongeacht het niveau waarop je turnt, een machtig gevoel om te ervaren iets ge durfd te hebben, iets geleerd te hebben. Een overwinning op jezelf behaald te hebben, of bij een salto door de lucht te zoeven", aldus de aan de gym nastiek verknochte Waltman, die op zijn 18e met turnen be gon bij St. Paul in Dordrecht („Het waterpolo beviel me niet meer, het was zo gemeen") en nog steeds als trainer actief is. „Ik wilde het tien jaar geleden kalmer aan gaan doen, maar dat lukt nog niet zo best. Ik geef dan wel geen training meer aan de dameskeurturn- groep, maar ik heb nog wel drie groepen onder mijn hoe de". Waarbij hij tevens bena drukt: „Zonder medewerking van je gezin of je partner is het beslist niet mogelijk om het tijdrovende verenigingswerk te doen. Mijn vrouw en ik la ten elkaar heel vrij om de din gen te kunnen doen die we erg leuk vinden". Jazzgymnastiek Bij Groen Wit heeft men zich niet beperkt tot het toesteltur- nen Een aparte loot aan de Groen Wit-boom, naast de normale activiteiten met lange mat, minitramp en brug, is de jazzgymnastiek. „Niet te ver warren met aerobicdancing of jazzballet", benadrukt Karin Waltman, leidster van de jazz- gymgroepen bij Groen Wit. „Jazzgym is een manier van bewegen, waarbij het vrije be wegen op dansmuziek is omge zet in een bepaalde vorm van draaien en springen, dansen en gymnastiek. Het is een ma nier van bewegen die een enorm gevoel van vrijheid en voldoening geeft", aldus de en thousiast vertellende voorzit tersdochter, die zich na wat fysieke problemen bij het toe- stelturnen met ziel en zalig heid stortte op de jazzgym. Ka rin Waltman: „Het neemt met name bij kinderen de angst weg om zich vrij te bewegen. Daarom vind ik het jammer dat er nog zo weinig jongens meedoen. Ze horen er gewoon bij, ze zijn een specifiek ele ment in de uitvoering en op bouw. Dansen is immers ple zier voor twee". Om de banden binnen de ver eniging te verstevigen („De le den zien elkaar weinig als ze niet in eenzelfde groep trai nen") ontplooit Groen Wit een aantal „branchevreemde" acti viteiten. „De mensen moeten zich echt thuisvoelen en er zijn dan ook regelmatig activi teiten als bowlen, een fiets tocht, volleybal en voor de jeugd een Sint Nicolaasviering. Met het nieuwe, jonge bestuur gaan we dat soort activiteiten nog intensiveren". Verder denkt Waltman met zijn jonge bestuursploeg gewoon verder te gaan als in het verleden. „Met het organiseren en be zoeken van wedstrijden, met het zorgen voor meer geld en trainingsruimte en met gezon de sportbeoefening". ERIK HUISMAN Rob Turk: „Het gaat heel span nend worden". FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Avanti in finale tegen Eindhoven LEIDEN Het eerste sportieve hoogtepunt voor de „mannenafdeling" van het Hazerswoudse Dext- ro/Avanti staat voor de deur. Vanmiddag immers kan de ploeg van trainer- coach Gerard Bakker historie schrijven door de nationale titel bij de heren voor zich op te eisen. Om de titel, die voor Coach Bakker slechts een tussen stap is op weg naar de Eu ropese top, voor het éérst in de historie binnen te halen, dient de voorjaars kampioen uit „Dorp" af te rekenen met de Eindho- vense herfstkampioen L&T. Met het recent be haalde vooijaarskampi- oenschap lijkt Avanti in de juiste vorm te steken om in de eindstrijd van middag een historische coupe te plegen. De titel strijd in de TDK-hal in Breda, die ongetwijfeld door een flinke schare Hazerswoudse supporters wordt bijgewoond, begint om 13.30 uur. Winst of geen winst, historisch is de strijd om de titel nu al. De Bakker-formatie kan nu immers zelf knokken voor de titel, nadat Valkencourt uit Valkenburg vorig jaar zowel het herfst- als lente-kampioen schap en daarmee meteen de nationale titel binnenhaalde. Dextro kwam toen beide ke ren niet verder dan de positie van runner-up. Het rijkelijk gesponsorde Valkencourt is overigens, na een teleurstel lend seizoen, volledig inge stort. De sponsor is vertrok ken, waardoor Valkenswaard geen volgend eredivisiejaar zal meemaken. Avanti ontmoet in de twee kamp om de titel L&T, dat vooral een sterke seizoenstart kende, maar daarna de eigen sterkte zag slinken. Na interne problemen bij de Eindhovena- ren werd Eric Noor wegge stuurd en „oude glorie" Han Gootsen werd teruggehaald. Van deze Gootsen moeten de Avantispelers zonder al te veel problemen kunnen winnen. Roemeen Meer moeite zal dat echter kosten bij Paul Haldan, de ge vluchte Roemeen die nationaal kampioen is. Ook Ron van Spanje, Eindhoven's tweede man en telg uit een echte ta- feltennisfamilie, is niet echt een „makkie". Winstkansen liggen er overigens tegen hem wel, hij pleegt namelijk nogal eens „afwezig" te zijn tijdens belangrijke ontmoetingen. Nummer drie is Bart van Haaren, de benjamin van de ploeg. Hij is onberekenbaar. Lopen zijn harde forceerslagen foed, dan is hij „onverslaan- aar", maar vier verliespartij- en voor hem zijn even goed mogelijk. Avanti treedt aan met Rob Turk, die in het tweede deel van het seizoen steeds beter is gaan spelen. In zijn vierde jaar in het keurkorps van zijn ver eniging heeft hij zich na de winterstop naast de Hongaarse „huurling" Andras Podpinka gewerkt. Beide heren verloren dit seizoen slechts 8 van de 56 partijen, daarmee een prima scoringspercentage van 85 rea liserend. Tibor Kreisz, de an dere Hongaar scoorde iets minder, maar heeft beduidend meer ervaring. En is als enige van de ploeg een verdediger. Iets wat Rob Turk belangrijk vindt: Kreisz zit als verdedi ger tussen drie aanvallers. Daardoor dienen de tegenstan ders af en toe op een andere tactiek over te schakelen". Bettine Vriesekoop is de vier de „man" en brengt de welbe kende ervaring met zich mee. Het ziet er naar uit, dat de na tionale damestrots juist op tijd in vorm is geraakt. Na een mentaal en fysiek wat minde re periode volgend op de we reldtitelstrijd in India, bleken de resultaten en de motivatie in de aanloop voor de laatste zo cruciale partij weer hele maal in orde. Impuls Kopman voelt Turk zich, on danks zijn hoge percentage niet: „Zeker vandaag niet. Het teamresultaat telt, meer niet". Maar dat de vorm er is bij Turk is een feit: „Inderdaad, ik ben in vorm. En bovendien ben ik minder snel nerveus en heb ik veel meer vertrouwen in mijn spel dan voorheen". De enige Hollandse man in het Hazerswoudse gezelschap duidt bovendien op een extra impuls in de ploeg: „Er is veel geld in dit team gestoken. We hebben dus verplichtingen te genover de sponsor en de club. Zeker nu er voor het eerst iets belangrijks gewonnen kan worden. Ik heb er voor van middag dus wel vertrouwen in". Rob Turk voorspelt dat de ti telstrijd spannend gaat wor den: „In de competitie wonnen we thuis met 11-7 en verloren we in Eindhoven met 10-8. Ik denk dat het een 9-9 wedstrijd gaat worden, spannend dus". Een spannende finale die com- petitiecoach Jaap Jongkind niet meemaakt vanwege zijn vroeg besproken vakantie. Hierdoor zal cluboefenmeester Gerard Bakker de coaching aléén moeten doen. Dat zal de Leidenaar echter waarschijn lijk niet slecht af gaan. Voor Jongkind is het missen van de finale echter sneu. De tot in de tenen gemotiveer de vier van Avanti zullen er overigens vanmiddag in Breda bepaald niet alleen voor staan. Avanti heeft bussen gehuurd. Wellicht dat de lijfelijke aan wezigheid van enkele honder den supporters zó ondersteu nend werkt, dat Avanti zich vanaf vanmiddag nationaal herenkampioen mag noemen. TJEERD SCHEFFER es 1011 >p! tDEN De kampioen- ippen van het district lid-Holland worden op vC< eede Pinksterdag op ry lomburg, op het par- Jv urs van Swift gehouden, itasf wordt door de nieuwe- jigen, liefhebbers, vete- Qj^nen, junioren en ama- nrs een officieel kampi- ^nschap verreden. De 1"J rste drie aankomenden m elke categorie plaat- n zich voor het NK, dat et Iteze maand verreden ordt. Ook is er een wed- rijd voor dames en nieu- elingen-dames, maar dit 1 geen officieel kampi- inschap zijn. gaande op het levendige ersverloop bij de onlangs op lomburg verreden slotrit de wielera vond zesdaagse, maandag op flink wat takel gerekend worden, renners moeten immere 1450 meter het lastige Uveltje oprijden, hetgeen getwijfeld een grote schif- ig teweeg zal brengen in de [erse categoriën. Massa- nnts zijn dan ook niet te fwachten. ij de amateurs, die 100 kilo- toer rijden, is deze koers per (ditie een WWV aangelegen- 1 maar dit jaar maken ook idere renners een goede kans de prijzen te vallen. Hierbij p*t met name gedacht wor- 'n aan coureurs, die de vorm 110 Qlympia's ronde door Ne- trland nog in de benen heb- Zo lijkt Axel Hermans serieuze kandidaat voor «metaal, evenals de beide srk solo rijdende Marco Ver ity en Joost van Adrichem. wen deze twee renners zijn André van Reek. Jan van Straaten, Eric Stroombergen, Joost Kouwenhoven en Jan- Hendrik Lagerweij potentiële medaillewinnaars. Bij de junioren en nieuwelin gen is De Bollenstreek uitge groeid tot een van de sterkere verenigingen, met name in de breedte. Erwin van Diest, die al enkele overwinningen boekte, Frank Boelee en John Schilder zijn hiervan de meest sprekende voorbeelden bij die junioren. Tjalco Jansz wordt voorin verwacht om de eer van Swift hoog te houden. WWV heeft een sterke troef in Frans van Adrichem, die een sterke solo in de benen heeft. PSscal Vergeer, ook al lid van de Bollenstreek, is bij de nieuwelingen de man met de goede kansen, getuige de zeges die hij dit seizoen boekte. Rooert Karremans, bekend met het parcours, wordt ook nog verwacht in de finale over de 40 kilometer. De liefhebbers hebben een aanzienlijk kleiner aantal uit gesproken favorieten dan de amateurs. Jaco Hanemaayer en Frans van der Ende, beiden van WWV, lijken echter een goede kans te hebben om met de zege op zak naar huis terug te gaan. Van de "thuisrijders" is Pieter Evelein een sterke vertegenwoordiger met kans op de overwinning over de 50 kilometer. Het koffiedik kijken bij de ve- teranenkoers over diezelfde afstand levert eveneens weinig potentiële winnaars op. Van de organiserende vereniging Swift zijn Adrie Kruger en Jan Zwaan ongetwijfeld kans hebbers. Tegenwicht moet hierbij vooral verwacht wor den van Bollenstreker Karei Teeuwen, die de laatste tiid erg goed rijdt Gerrit Pronk, vorig jaar nog amateur, is een gevaarlijke outsider. RICHARD IPPEL Onder redactie van Gert-Jan Onvlee Met bijdragen van Erik Huisman Shirts... Zo'n drie weken geleden is het alweer dat zij poseerden, maar ondanks dat is er nog reden genoeg om ze in de laatste editie van deze rubriek (dit seizoen tenminste) aan den volke te tonen. Trots po seerden ze bij de Joop Vink- bokaal. Staand v.l.n.r.: leider Toon van de Krogt, Dirk Mooiman, Vincent van Vel- zen, Bas de Boer, Rick de Boer, Paul van Bohemen, Stef van Polanen en Maarten van der Hoeven. Gehurkt v.l.n.r.: Jan-Willem Mooyman, Men- no van Haastrecht, Patrick de Jong, Andres van der Hoe ven, William Olsthoorn en Michel van der Hoeven. En reden om trots te zijn, dat hadden de jongens van de Zoeterwoudse Westwoud- school zeker. Immers, voor de tweede maal in successie be haalden zij het schoolvoetbal- kampioenschap. Kampioen schappen die zonder twijfel op het conto van de bij de jon gens aanwezige voetbaltalen ten geschreven kunnen wor den. Al geeft het wel te den- Vraagteken... ken dat de Westwoudschool voor de tweede maal in suc cessie gehuld was in shirts waarop Om meteen maar even met de foto: andre van haasteren Vraagteken.. deur in huis te vallen: Wij van Hutspo(r)t vinden de sup- portersschare van Danaïden maar een stelletje ontzettend bange wezels. Zij waagden het om bij het bekroningsduel van hun club aan te komen met een spandoek waarop ze 'de tekst „Danaïden kampioen hadden vermeld. Mogen wij U even spreken, met dub bel uitroepteken en een vréégteken! Nou, treffender konden zij volgens ons hun twijfel over de korfbalkwali teiten van hun favorieten niet uiten. En hoe onterecht was die onzekerheid bij de schare! Want speelden hun favorieten niet tegen het toch wel laag op de ranglijst bivakkerende Zuiderkwartier? En stond Shirts...' foto: persunie hun eigen duppie niet boven aan die lijst? Tweewerfja! Wij snappen die onzekerheid dus niet. Gelukkig trokken de spelers en speelsters in de wei zich van de twijfel niks aan. Sterker nog, zij leerden de Danaïden-aanhang een fiks lesje. Al in de eerste helft stoomden ze op naar een 1-9 voorsprong op slachtoffer Zuiderkwartier. Waarop de kantlijners met het schaam rood op de kaken het vraagte ken fluks „wegrolden"... Met een geleend Bataven- shirtje pakte hij zijn eerste na tionale titel. Op een paar ge leende spikes werd hij derde bij het EK in Stuttgart. Aan zijn derde plaats bij het WK in Indianapolis moest ander maal een lening van spijkers vooraf gaan. En de districtsti telstrijd ging, doordat hij ver zuimde in te schrijven, aan hem voorbij. Dus mócht Han Kulker onverhoopt opduiken op de deelnemerslijsten van het Nederlands kampioen schap of van het WK in Rome volgend jaar, dan woont hij denkelijk niet meer op ka mers, heeft iemand zich als manager voor hem opgewor pen of heeft hij de nonchalan ce van zich afgeschud. Al lijkt het laatste ons wat onwaar schijnlijk... Surfing De Berini's openden hun op treden op het cabaretfestival dat het afgelopen weekeinde in Luxor werd gehouden met: „Amsterdam heeft het maar Rotterdam heeft het niet no dig" Konden zij weten dat heel surfend Noord wijk het keihard nodig had en balend dacht: „O wat hadden wij het graag gehad". Het vierdaags foto: andre van haasteren verblijf van de Holland Surf Pool kende namelijk slechts één dag van volwaardig „planken door het zilte nat Wat restte van het vierdaags verblijf waren drie in wind stilte verzande dagen, waarop onverholen duidelijk werd dat het bij die Holland Surf Pool helemaal niet gaat om de „Surf", maar om de „Pool". Want wind of geen wind, het complete circus van surfers, hekken, sponsorvlaggen en - spandoeken, een geluidswa gen, speedboten, boeien en terreinwagens staat doodleuk het geplande aantal dagen uit Er moet tenslotte gescoord worden bij het aangelokte pu bliek. Het door de sponsors in de Pool gestorte geld moet renderen. Dus als het nou, vanwege de wind, niet lukt om met het zwaar gesponsorde materiaal op het water te scoren, dan schakelt het circus op het dro ge gewoon een tandje bij. Moeiteloos wordt dan, in een schier eindeloze reeks inter views met de surfteams, als nog doeltreffend uitgehaald. Met een moyenne van twee sponsornamen per vijf uitge- balkte woorden. Opdat de „Pool" ook volgend jaar weer op de stranden kan neerstre ken. Al of niet actief...

Leidse Courant | 1987 | | pagina 19