Rijnlandse Molen stichting krijgt monumentenprijs agerzoom Omzet veiling Flora in 1987 fors gedaald ;IDEN OMGEVING Sponsorloop brengt 54.000 gulden op foicbeöommit ZATERDAG 6IUNI1987 PAGINA 17 C. van Leeuwen ere-burger Zoeterwoude De heer C.J. van Leeuwen (78) (midden) uit Zoe terwoude is gisteravond benoemd tot ere-burger van deze gemeente. De versierselen werden hem in cafè-restaurant De Hanepoel in Abbenes opge speld door burgemeéster A.J.M. Houdijk. C. van Leeuwen heeft op vele terreinen grote verdien sten voor de Zoeterwoudse gemeenschap gehad. Hij is de derde inwoner die de onderscheiding in ontvangst heeft mogen nemen. Jarenlang is Van Leeuwen altijd werkzaam geweest op de boer derij aan de Geerweg en vader van vier dochters en tien zonen actief geweest in de plaatselijke politiek. Hij zat 24 jaar in de gemeenteraad na mens de KVP. Tevens was hij voorzitter en be stuurslid van de Geer- en Kleine Blankaartpolder en voorzitter van de Zwet- en Grote Blankaart polder. Hij was 32 jaar actief in het Armbestuur. Voor zijn verdiensten kreeg hij in 1980 de onder scheiding in de Orde van Oranje Nassau in goud. foto: wim van noort GELD BESTEMD VOOR OPKNAPPEN GEREWIP EN WATERLOOSMOLEN BIDDENDE VROUW: „Het heerlijke colorlet en de fijne belich ting, waaraan men den leerling van Rembrandt herkent". Alvorens tot de gebruikelij ke scherts over te gaan even een nogal eens voorkomen-, de „medische vergissing". „Een bekende Fransche schrijver was oorspronkelijk dokter bij de marine en oe fende later nog gaarne zoo nu en dan niet zonder trots dit beroep uit. Op zekeren dag had hij met zijn vriend, den prefect Romein, zeer goed, zelfs te goed gedineerd en samen slenterden ze langs de boulevards, toen Romein uitgleed en zijn been ernstig bezeerde. On middellijk werd er een rij tuig gehaald en werd de ge wonde naar het huis van den schrijver gebracht. Deze legde eigenhandig 't ver band, liet den prefect naar bed brengen en ging op een fauteuil voor het bed zitten om 's nachts te waken. De nawerking van het diner was echter oorzaak, dat er niet veel van waken kwam. Den volgenden morgen nam de schrijver het verband af, maar vond geen spoor van pfestival in Nieuwe Wetering E WETERING In het Cultureel Cen- aan de Achterweg 90 in Nieuwe Wetering ën op Eerste Pinksterdag acht popgroepen - eden. Het festival van de Stichting Alkema- Podium (SAP) begint 's middags om 15.00 en gaat door tot 23.00 uur. De entree be- iagt vijf gulden. Om 15.00 uur bijt Guillotino's ^Rotterdam het spits af met humoristisch be- na kte muziek. Om 17.00 uur volgt Swedish Kok 370 Roelofarendsveen en om 18.00 uur Innocent lity uit Leiden. Vanaf 19.00 uur maakt de too ep Sho Sho uit Roelofarendsveen haar debuut wa een mengelmoes van funk, reggae en rock. ik) «d Ideal uit Rotterdam brengt vanaf 20.00 ?/il swingende popmuziek en om 21.00 uur komt e nny Garson Strikes Again uit Leiden met ti rhythm and blues. Het festival wordt afge- »'n met een optreden door de symfonische e« en hardrock-groep Naga uit Den Haag van- d 2.00 uur. d Richard van Kempen start zwemvierdaagse Ter Aar TER AAR Marathonschaatser Ri chard van Kempen en de plaatselijke zwemkampioenen Tamara en Natascha Matheeuwsen lossen dinsdag het start schot voor de nationale zwemvierdaagse in zwembad De Aarweide in Ter Aar. De zwemvierdaagse, die ook bestemd is voor de bevolking van Zevenhoven en Nieuwveen, staat dit jaar in het teken van „Zwemmen voor UNICEF". Het is de bedoeling dat de deelnemers zich fi nancieel laten ondersteunen door fami lie, vrienden en kennissen. Het start schot wordt dinsdagavond om kwart voor zes gelost. Voorts wordt gezwom men op woensdag-, donderdag- en vrij dagavond. ROELOFARENDSVEEN De sponsor loop van de Veense voetbalvereniging DOSR heeft in totaal 55.830 gulden opge bracht. Eind juni wordt begonnen met uit breiding van de kantine aan de achterzij de. Deze wordt drie meter verbreed. Het is de bedoeling dat de vernieuwde kantine nog vóór de Veense kermis in september klaar is. Als de kermis achter de rug is, wordt begonnen met de verbouwing van de oude kleedkamers tot jeugdafdeling. De brug naar Strengen/Teng- nagel komt in het verlengde van de Broekweg, in het noordoosten van de Merenwijk nabij de molen. foto: wim van noort IEN/WARMOND recreatiegebied Ka- alkoom, de zuidelijke van de Kagerplassen us. gen Leiden en War- 144jj >nd kan verder worden ehi ;ericht. Het provinciaal opstuur en het Rijk zijn in 5 i incipe bereid ruim een >o ljoen gulden beschik- Jrijar te stellen voor de ien oek- en Simontjespol- r en de eilanden Stren- «iij en Tengnagel. Het ld wordt onder meer bruikt voor de aankoop n de benodigde gron- 1 b recreatiegebied Kouden- iirn omvat verder de voor al lige zandwinplas 't Joppe, irs eiland Koudenhoorn en de 3ab*zemkade als zuidelijke be- lS eiröng van de Zwanburger- 'lder. 't Joppe en Kouden- jn, wrn zijn inmiddels al inge- i9)j 'ht. Aan de boezemkade ordt momenteel gewerkt, erigens tot ongenoegen van )ku "vogelliefhebbers omdat het 0 i oedseizoen van de weidevo- huils is verstoord. Bij de Broek- 03 Simontjespolder en de ei nden Strengen en Tengna- 20,; I. gebieden die boven de i idse Merenwijk liggen, wa- j. n de financën tot nu toe het uikelblok om tot verdere twikkelingen over te kun- n gaan. De gemeente War- »nd kon uit de opbrengst n de zandwinning de inrich- van Koudenhoorn finan- Koceren, maar dat geld is nu op. 0 te gemeente Leiden kan hele- :wa lal geen geld investeren in li nieuw recreatiegebied. De provincie vindt het aanleg gen van recreatiegebieden in de stadsrand zo belangrijk dat besloten werd 25 procent sub sidie te verlenen in de grond- verwervingkosten. Het minis terie van landbouw en visserij zorgt voor de resterende 75 procent. De provincie stelt in totaal een bedrag van 400.000 gulden ter beschikking voor inrichting en aankoop van grond. In de Broek- en Si montjespolder moet nog 8,4 hectare grond worden verwor ven. Het is de bedoeling dat Leiden alle grond in bezit krijgt en het recreatiegebied gaat beheren. De inlichting van de twee laatste gedeelten van Kager- zoom gaat 1.160.000 gulden kosten. De grootste investerin gen worden gedaan met de bouw van een voetgangers- /fietsersbrug naar Strengen, die 400.000 gulden gaat kosten en de aanleg van een ontslui tingspad langs de Merenwijk, dat 385.000 gulden gaat kosten. In het plan zijn voorzieningen opgenomen voor de water sport, zoals een surfoever en een haventje, fiets- en voetpa den, een speel- en ligweide en beplanting. Op Strengen- /Tengnagel komt een water camping, voor mensen in klei ne bootjes die willen afmeren en kamperen, een unicum voor de Kagerplassen. Onderdeel van het plan is ook een golfbaan in de Broek- en Simontjespolder die door een f>articulier zal worden aange- egd en beheerd. De randzone van deze polder en het ooste lijk deel blijven openbaar toe gankelijk. Het gaat om een ge bied van 14 hectare. De ge meenten Leiden en Warmond zijn het praktisch eens over grondoverdracht en inrichting van het gebied. RIJNSBURG De omzet van de veiling Flora is in de eerste vijf maanden van 1987 gedaald met 6 procent. Dit betekent dat de Flora 11,8 miljoen gul den minder binnen heeft gekregen. Flora-voorzitter W. van Nobelen deelde dit gisteravond mee tij dens de algemene leden vergadering van de bloe menveilingvereniging Flora. „Dit is een situatie die voor de bloemenvei ling uniek te noemen is". In 1986 steeg de omzet van de Flora nog met 7,1 procent. Van Nobelen weet de omzet daling aan de toegenomen pro- duktie van bloemen buiten Nederland. Deze import drukt de prijzen. De Nederlandse kwekers moeten er, volgens hem, verder rekening mee houden dat ze in een steeds langer seizoen worden gecon fronteerd met buitenlandse aanvoer. Van Nobelen stelde verder dat het niet veilen van buitenlandse bloemen geen op lossing voor de toekomst kan zijn. Hij zag meer in verbete ring van de Nederlandse pro- dukten. „De Nederlandse tuin ders moeten zich nog meer toeleggen op het vervroegen en verlaten van de produk- ten", aldus de voorzitter. De Flora-voorzitter zag toch nog enkele lichtpuntjes in de toekomst voor de kwekers. Hij wees op de groeiende afzet van snijbloemen en potplan ten. In volume steeg de afzet hiervan respectievelijk met 8,6 en 18,9 procent. Bij Flora steeg de aanvoer van bloemen met 7,6 procent tegen een landelijk stijging van 6,2 procent. De toegenomen afzet in West-Eu ropa kan, volgens Van Nobe len, ook perspectief bieden voor de Nederlandse kwekers. De algemene ledenvergade ring ging gisteravond akkoord met de aankoop van de achter de Proeftuin gelegen kwekerij van de firma Westra uit Was senaar. Flora koopt de kweke rij voor 175.000 gulden om de grond aan de met ruimte te kort kampende Proeftuin te verhuren. Groen licht kreeg het Flora-bestuur gisteravond ook voor de aankoop van drie hectare grond ten zuiden van het veilingterrein. Op deze grond wordt de uitbreiding van de Flora gebouwd. KAAGDORP De Rijn landse Molenstichting heeft gisteren in Kaag dorp de prijs voor de mo numentenzorg gekregen. Deze prijs werd voor de derde keer uitgereikt en bedraagt 100.000 gulden. De stichting is eigenaar van 37 molens in Zuid- Holland die zij beheert, conserveert en in werking houdt. Het Prins Bern- hardfonds dat de prijs toe kende, onderstreepte hier mee de voorbeeldfunctie die de stichting heeft voor andere instellingen met een soortgelijk doel. De stichting is intussen de oudste en de grootste par ticuliere moleneigenaar in ons land. Ing. A. Thomassen, voorzitter van de Rijnlandse Molenstich ting, deelde mee dat de prijs besteed wordt aan twee vijzels voor schepradmolens in de Rijnstreek: de juist gerestau reerde Blauwe of Gerewip in Hazerswoude en de Waterloos molen in Rijpwetering. „Beide molens kunnen door verlaging van het waterpeil in de pol ders geen water meer tasten. Niemand subsidieert vijzels die er nimmer waren, terwijl ver- vijzeling toch al in de middel eeuwen een doodnormale zaak was", aldus Thomassen. Door het aanbrengen van de vijzels zullen de beide molens weer geheel maalvaardig worden en in tijden van nood beschikbaar zijn om de polders droog te houden. Jury-voorzitter Han Lammers bracht in herinnering dat de stichting die 28 jaar geleden werd opgericht verval en sloop van tal van molens in het Hoogheemraadschap Rijn land heeft voorkomen. Deze waren door waterschappen, polderbesturen of andere eige naars afgestoten of vervangen door gemechaniseerde bema H.KINDSHEID (links): „De H.Kindsheid te Lieshout vierde haar gouden jubileum en hul digde een gouden en vier zil veren jubilaressen". lingssystemen. „De stichting restaureert niet alleen de mo lens, maar houdt deze boven dien maalvaardig. Bijvoor beeld om de waterhuishouding irf stand te houden, wanneer een mechanisch gemaal uit valt. Regelmatig malen de mo lens nu weer dankzij speciaal daarvoor opgeleide vrijwilli gers", aldus Lammers. Hij voegde daar nog aan toe dat de stichting op deze manier bij draagt aan het in stand hou den van de ambachtelijke ken nis die nodig is voor molen bouwers en molenaars. Na de druk bezochte bijeen komst volgden een boottocht langs veertien van de molens die de stichting onder haar be heer heeft en een receptie. De bijeenkomst werd onder ande ren bijgewoond door de com missaris van de koningin voor Zuid-Holland, mr. S. Patijn, en tal van burgemeesters uit de regio. Prins Bernhard be schermheer van het Prins Bernhard Fonds stuurde de Rijnlandse Molenstichting een gelukwens. Prof. Ir. Th. Quené, vice- voorzitter van het bestuur van het Prins Bernhard Fonds, reikte gisteren op Kaageiland de prijs voor de monumenten zorg uit aan de heer Ing. A. Thomassen, voorzitter van de Rijnlandse Molenstich- ting. foto: henk van oen enoe verwonding. Hij had het ge zonde been verbonden. De twee vrienden hadden het abuis niet bemerkt. Geluk kig had de verwonding aan het been van den prefect geen verdere gevolgen ge had". De Scherts. „Macht der ge woonte". „Dokter (tot een rijke patiënt): „Eet u goed?" Zieke: „Jawel dokter". Dok ter: „Slaapt u goed? Zieke: „Ja dokter". Dokter: „Nu, dan zullen we daar eens wat verandering in trachten te brengen". „Kan ik den bankier spre ken?" „Zoo dadelijk, mijn heer, neemt u maar een stoel". „U schijnt mij niet te kennen, ik ben graaf B." „O, zoo; neemt u dan maar twee stoelen". „Gastheer: „Willem, waar om vul je meneer Ber nstein's glas niet, hum wat?" Willem (die pas in dienst en allesbehalve slim is): „Dat helpt niets, mijnheer de ba ron. Zoo gauw kan ik niet inschenken, of meneer Bernstein heeft zijn glas al weer leeg!" SteCeicbctie Cou/ront Onder redactie van Ton Pieters. Wi^j zit niet veel anaers op toPan dat ik vandaag, voor ruiling van deze rubriek, weer eens een beroep doe op ltiej k eerste bladzijde van het (.Geïllustreerd Zondags- P", dat inmiddels gevor- is tot zaterdag 6 juni Voor de rest valt er erg veel te beleven, zo- ioende zullen we maar de I «schouwing van een schil- L> derij van Nicolaas Maes op vatten. Het is de moeite r waard. Daar ging de kunst- La recensie van het Zondags blad: „Een biddende vrouw! pWelk 'n stemming en welk L 'n karakter zit er in dit een voudige tafereeltje! De „bid- P dende vrouw" van Nicolaas L- Maes hangt in het Rijksmu seum te Amsterdam en bijna p iedereen is dus in de gele- I genheid het eens te zien en er van te genieten. Het aeerlijke coloriet en de fijne «lichting, waaraan men den leerling van Rembrandt herkent, geven aan dit doek je« een hooge kunstwaarde. >rii Wat wisten onze oude Kol- kndsche meesters daar toch iot mee te tooveren! Wat gaf i dat een innig, warm leven JC Wn hun schilderijen, waar aan de glorie nooit ver- MENGELBERG: „Willem Men gelberg, dirigent van het Con certgebouw Orkest te Amster dam, die zich als musicus bin nen en over de grenzen een grooten naam heeft verwor ven". bleekt, hoe ver de eeuwen ook gaan en hoe vaak de methodes in het vak ook wisselen. Als ge den treffenden in druk der meesterlijk geteek- ende vrouwenfiguur onder gaan hebt als ge door en door de stemming van stille wijding, diepen ernst en grooten levensvrede hebt doorproefd, die deze eenza me maar in het geheel niet arme vrouw omgeeft als ge meegeleefd hebt met het gebed, dat spreekt uit haar tot volledige overgave ver stard gezicht en niet minder uit de levende handen dan valt er voor den lief hebber op dit schilderij nog zooveel te bewonderen, dat de feillooze techniek en den gekuischten smaak van den volgroeiden kunstenaar ver raadt. Op dit doek heeft iedere kleinigheid zijn recht gekre gen, maar blijft toch binnen het raam der geheele com positie haar bescheiden rol spelen. En dat de schilder zin voor humor had, bewijst ons het speelsche poesefi guurtje, dat ten slotte het drukkende der lange stilte verbreekt. Nicolaas Maes (1632-1693) was van zijn zes tiende tot zijn twintigste jaar bij Rembrandt in de leer. Hij schilderde voorstellingen uit het dagelijksche leven en portretten, maar de eerste, vooral die uit zijn jongeren tijd, hebben er het meest toe bijgedragen om zijn naam als groot colorist te vesti gen". HUISVLIJT (onder): „De heer A.Trompert te Lisserdijk met de producten van zijn vaardig heid: een kruisbeeld en een lij densvoorstelling, uit hout ge sneden".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17