Soutcwit Steeds vaker beroep op politie a STAD OMGEVING Uitgelezen opgeruimd WEEK EINDE Deel bewoners vecht tegen sloop Morsweg r Meer geld voor onderzoek naar staarblindheid Watertoren niet slopen Oude Vest ten dele in parkeerstelsel GEVOLG VAN TOEGENOMEN SOCIALE CONTROLE Weer eerste paal in Leeuwenhoek CeicLc Sootant NI li ZATERDAG 6 JUNI 1987PAGINA 15 [ilieudefensie |euw leven geblazen DEN Er komt weer een af- Leiden van de vereniging teudefensie. Op maandag 15 is er een oprichtingsbijeen- pst in het gebouw van de Ek- 51a aan het Rapenburg 100. De knkomst begint om 20.00 uur. [wordt algemene informatie ge- ren over Milieudefensie. Bo- lidien vertelt een vertegen- brdiger van het buurtcomité benoord over de vuilverbran- Uinstallatie. Er is gelegenheid or discussie. Voor meer infor- Itie: D. Roozemond (071-170758) jp. den Hond (071-760513). LEIDEN „De Nederlandse overheid zou vijf procent van het geld dat wordt besteed aan de directe geriatri sche zorg ter beschikking moeten stellen aan fundamen teel medisch-biologisch onderzoek". Dit stelt professor Vrensen in zijn oratie „ouderdomsstaar" waarmee hij deze week het ambt van bijzonder hoogleraar in de Op- hthalmomorphologie aan de Rijksuniversiteit Leiden aanvaardde. Negentig procent van alle staargevallen be treft ouderdomsstaar. Dit is een vertroebeling of ver kleuring van de ooglens. De oorzaak is vooralsnog onbe kend en wordt gemakshalve toegeschreven aan het ou der worden. Zonder behandeling leidt deze lensziekte onvermijdelijk tot blindheid. Operatief ingrijpen is een oplossing voor dit probleem. In 85 procent van de geval len kan de patiënt weer zien. Recent onderzoek heeft echter wel uitgewezen dat binnen drie tot vijf jaar de helft van de behandelden met complicaties te doen heeft. LEIDEN De watertoren aan de Hoge Rijndijk moet behouden blijven. Hierop heeft de commissie ruimtelijke ordening aangedrongen bij wethouder J. Peters. Die heeft toegezegd de monumenten commissie zo snel mogelijk om advies te vragen. Als die de toren de moeite waard vindt, wordt deze op de gemeen telijke monumentenlijst geplaatst en mag hij niet worden gesloopt. De toren, in ge bruik bij de Leidse Duinwater Maat schappij, verkeert in slechte staat. Om dat er stenen vanaf vielen is de omge ving met hekken afgezet. Van het fiets pad dat er omheen loopt kan geen ge bruik worden gemaakt. LEIDEN Het gebied dat valt onder het parkeerstelsel wordt niet uitgebreid met het stuk Oude Vest tussen de Lange Mare en het Havenplein en de bijbehorende zij straten. De buurtvereniging Maredorp/De Camp had de gemeente om uitbreiding gevraagd om zo de parkeero verlast in dit gedeelte van Maredorp te beperken. Het andere stuk van de Oude Vest, tussen de Lange Mare en de Turfmarkt, valt wel onder het stelsel. De grens ligt nu in de Van der Werfstraat. Wethouder J. Peters (ruimte lijke ordening) heeft laten weten tegen de uitbreiding te zijn. „Gebieden die grenzen aan het gebied waar het sy steem geldt, klagen altijd over overlast. Dat is onvermij delijk". Uitbreiding zou bovendien betekenen dat de ge meente een of twee nieuwe parkeerwachters in dienst moet nemen. Peters wil daar nog mee wachten. 125.000 gulden voor Thorbecke-leerstoel LEIDEN Minister C. van Dijk (binnenlandse zaken) schenkt 125.000 gulden aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) als bijdrage aan de prof.mr. J.R. Thorbecke-leer stoel. De VNG wil deze leerstoel verbinden aan de Leidse Univer siteit. De bijzondere leerstoel moet meer inzicht geven in het functioneren van de gemeente in de maatschappij. De leerstoel is vernoemd naar Thorbecke om dat, zo zei Van Dijk, „dankzij zijn wijsheid de onmisbaarheid van de gemeente zit ingebakken in ons staatsbestel". Poffertjeskraam mogelijk op Vrouwenkerkplein LEIDEN De poffer tjeskraam, die voor heen aan de Lammer markt voor molen De Valk stond, komt op het Vrouwenkerk plein of gaat naar de hoek van de Nieuwe Beestenmarkt en de Lammermarkt. Dat heeft het college van B en W gisteren beslo ten. De gemeente gaat binnenkort onderhan delen met de eigenaar van de kraam. LEIDEN De Leidse bevolking roept steeds vaker de politie te hulp. Deze ontwikkeling, die zich al een aantal jaar roordoet, zet in 1987 in hevigheid door. In 1985 werd de politie 15.104 maal te hulp ge pen en vorig jaar was dat aantal 15.841, wat een absoluut record bete- ende. Dit jaar lijkt ech- !T alle records opnieuw te slaan. In de eerste vijf landen van 1987 werd 7.416 maal een beroep op de Leidse politie gedaan. Dat aantal ligt ruim dui zend boven de eerste vijf maanden van 1986. „Op deze manier komen we op jaarbasis boven de 17.000", aldus woord voerder D. Graveland van de politie. De politie heeft niet de in druk dat de stijgende cijfers een gevolg zijn van stijgen de criminaliteit. Zo werd in de eerste vijf maanden van 1987 4.051 maal aangifte bij de justitiële dienst van de politie gedaan. Daarbij gaat het onder meer om inbra ken en diefstallen. Dat zou betekenen dat dat cijfer op jaarbasis op zo'n 10.000 komt, terwijl dat in 1986 11.520 maal gebeurde. Vol gens Graveland moet wor den afgewacht of hier spra ke is van een opvallende daling „omdat vooral aan het eind van het jaar het aantal aangiften nog wel eens flink wil stijgen". De stijging van het aantal telefoontjes naar de politie zou eerder een gevolg zijn van een toegenomen sociale controle en een stijging van de aangiftebereidheid. Ver der speelt volgens Grave land mogelijk een rol dat het nieuwe politiebureau aan de Langegracht de poli tie toegankelijker maakt. Op 1 maart ging in Leiden een experiment van start, dat inhoudt dat de politie een boete mag opleggen aan een winkeldief die wordt gesnapt en een automobilist die onder invloed van alco hol verkeert. Dit mag ech ter alleen indien iemand voor de eerste keer wordt betrapt op een winkeldief stal of rijden onder invloed. In het laatste geval mag het promillage niet hoger zijn dan 1,3. Het experiment moet het openbaar ministe rie en de rechterlijke macht ontlasten, maar tot dusver zijn de resultaten niet al te opvallend. Totaal werd sinds 1 maart 31 maal door de politie een boete opge legd. In 24 gevallen ging het daarbij om winkeldief stallen. Volgens Graveland is het lage aantal vooral een gevolg van het feit dat de politie alleen een boete mag opleggen als iemand voor de eerste keer wordt be trapt. „Bij winkeldiefstal gaat het vrijwel altijd om verdachten die al eerder zijn gepakt". Reden om de voorwaarden, die aan de proef zijn verbonden, te veranderen zou er nog niet zijn. Wethouder J. Fase (Econmische Zaken) heeft gisteren de eerste paal geslagen van een high-tech complex aan de Einsteinweg in de Leeuwenhoek. Hierin zullen zich twee bedrijven vestigen, CAM en Servier Nederland. CAM maakt ondermeer heup- en kaakprothesen. Het bedrijf telt nu vijf werknemers. Naar ver wachting zal dit aantal snel groeien. Het bedrijf is nu nog geves tigd in het Academisch Bedrijven Centrum. Servier Nederland is een pharmaceutisch bedrijf. Beide bedrijven kunnen eind 1987 het nieuwe pand in het Bio Science Park betrekken. Het wordt gebouwd door aannemer De Raad uit Noordwijk en is ontworpen door architect J. Splinter. FOTO: WIM VAN NOORT let bijdragen van Willem uijteweg, Paul van der Bijl en Pieter Evelein. Iru taal (1) 'aar is die tijd gebleven dat nog voor een grijpstuiver )ij tal van bedrijven en in stellingen op een zeer goed kope wijze aan een maaltijd kon komen? Dat kon immers heel simpel: je sloot je een voudigweg aan bij de rij per soneelsleden in de bedrijfs kantine. Nu gebeurde dat bij de veel bedrijven niet al te Iükwijls, want dan moest je wel erg brutaal zijn. Maar bij jrotere instellingen zoals het Academisch Ziekenhuis Lei den is het al jaren schering en inslag. Deze mogelijkheid was in minvermogende krin gen alom bekend. Het is ver gelijkbaar met een telefoon cel die defect is, waardoor je )or een kwartje de hele we id ©ver kunt bellen. Totdat geschrokken PTT het de fect heeft verholpen. Met name studenten schijnen er de afgelopen jaren een ge woonte van te hebben ge maakt het AZL te bezoeken om tegen sterk gereduceerde prijs het buikje op een sma kelijke wijze vol te proppen. Maar ook daar komt een ein de aan. Efficiency door auto matisering is daarbij het to verwoord. Het AZL gaat een personeelsidentificatiesys- teem invoeren. Wie in het ziekenhuis wil eten, moet af rekenen met een soort credit card. T)ie card wordt alleen afgegeven aan mensen die vanwege werk of studie aan het ziekenhuis zijn verbon den. Medische studenten en studenten gezondheidsweten schappen kunnen ook aan zo'n card komen, maar beta len op hun maaltijd een toe slag van 25 procent. Perso nen die zonder kaart in het restaurant of restaurette een maaltijd nuttigen betalen het drievoudige van de prijs. De datum van ingang is 1 sep tember. De student die dus nog van de lage prijzen wil profiteren moet zich haasten. Brutaal (2) De criminaliteit binnen het AZL lijkt overigens steeds huitensporiger vormen aan te nemen. Vallen het tegen lage Prijs meeëten in de perso- ,neelskantine en het verzen den van privépost via de AZL-postkamer waarmee enkele weken geleden de strijd werd aangebonden nog onder de categorie „uit vreten", het meenemen van proceleinen servies valt doodgewoon onder het hoofdstukje .jatten". De hoteldienst van het AZL heeft onlangs een brief aan de afdelingen en diensten ge stuurd, waarin om aandacht voor de allengs slinkende voorraad porcelein wordt ge vraagd. De afwassers in de centrale keuken krijgen steeds minder af te wassen. Aangenomen wordt dat zo wel personeel als patiënten zich aan slordigheid of dief stal schuldig hebben gemaakt door serviesgoed na gebruik mee te nemen of niet op de daarvoor bestemde plaatsen in te leveren, zo meldt het personeelsblad Cicero. De hoteldienst van het zie kenhuis heeft de verpleging gevraagd er op te letten dat de maaltijdbladen van pa tiënten direct na de maaltijd compleet met serviesgoed worden teruggezonden naar de centrale keuken. Ook merken de verantwoordelij ken op dat het niet is toege staan porceleinen serviesgoed uit de personeelsrestaurants mee te nemen naar de afde lingen. Dat het ook verboden is porcelein uit de personeels restaurants mee te nemen naar huis, veronderstelt de hoteldienst klaarblijkelijk als bekend. Het is de vraag wat de direc tie van het AZL tegen deze geldverslindende hobby van personeel en patiënten gaat ondernemen. Relatief een voudige oplossingen als cre dit cards en het openen van aangeboden enveloppen lig gen in dit geval minder voor de hand. En fouilleren bij uitgangen gaat wat ver. Toch zal de stijgende criminaliteit een halt toe geroepen moeten worden. Want als straks ook de specialisten aan de bedel staf geraken is het jatten he lemaal niet meer te overzien. Brutaal (3) Er is wellicht een oplossing voorhanden voor al die hon gerende studenten en in de toekomst specialisten, aan wie geen credit card ter beschikking wordt gesteld of voor wie zo'n kaart te duur is. Als die kaart al wordt in gevoerd. Die oplossing heet: De Bak. Een vreetschuur die voor iedereen toegankelijk is en zijn weerga niet kent. Want ga maar na: de honge rende student krijgt daar voor vier gulden veertig een hoofdmaaltijd en mag, als zijn plateau maagdelijk schoon is gegeten, voor nul komma niets bijhalen tot hij geen pap meer kan zeggen. Reden waarom notoire vreet- Het Academisch Ziekenhuis in Leiden gaat de strijd aan binden met illegale meeëters in het goedkope bedrijfsrestaurant. zakken met weinig geld ont bijt en lunch overslaan alvo rens 's avonds drie maaltijden voor de prijs van één naar binnen te werken. Alleen voor het vlees gaat dit niet op. Dat is kennelijk te duur en wordt slechts eenmaal verstrekt. Maar patat is er al tijd genoeg. Het „uitvreten" kan dus wel degelijk worden voortgezet Alleen de plaats verschilt. Wie gezond wil eten, kan kiezen uit de degelijke Hol landse pot (aardappelen, ge haktbal en sperciebonen bij voorbeeld) of een vegetari sche maaltijd. Het is zélfs mogelijk om maaltijden te combineren, maar dat levert wel boze blikken op omdat er dan „ingebroken" moet wor den in de diverse rijen met wachtenden. Maar dat is een nadeel dat graag voor lief wordt genomen. Ook door de mensen van De Bak zelf. Die zien liever dat mensen langs drie buffetten gaan en in rij en inbreken, dan dat zij zich bestek en porcelein toeeige nen. Want daar hebben Bak- bezoekers geen lust meer toe als zij zich hebben volgevre ten. Daarom ook worden de prijzen in De Bak zelden ver hoogd. Vlees (1) „Het werk bij de vleeswaren- fabriek van L.A. van der Meij in Sassenheim is smerig en zwaar: in koelcellen met een temperatuur ver onder nul of een hele dag tot aan de oksels in een zoutoplossing. In de winter krijg je er wel een emmertje warm water bij om af en toe de verstijfde ar men wat op te warmen. Als je 's avonds thuis komt, is de stank ook na drie keer was sen niet weg". Aldus een fragment uit het openingsartikel van het Ma rokkaans-Nederlands maandblad Al Mizan onder de kop „Vuilste werk voor Marokkanen". In het artikel wordt uitgebreid ingegaan op de, zoals dat heel welluidend heet, arbeidsonaangename bezigheden in de vleesware- n industrie. Tevens wordt na drukkelijk gesteld, dat er sprake is van discriminatie. Een citaat* „In de eerste ja ren konden de Nederlanders om half vier naar huis. Wij moesten blijven schoonma ken, onze werkdag begon om zes uur 's morgens. Nu heb ben we gelijke werktijden". En: „Overwerk levert de Ne derlanders meer geld op dan de Marokkanen. En het over werk gaat eerst naar de Ne derlanders. Als die het echt niet meer aankunnen, dan krijgen ook de Marokkanen wat extra werk. Maar dan moeten ze van hun collega's wel allerlei racistische op merkingen slikken: Jullie pikken ons werk in!". Vlees (2) Dick van Gelswijk, bestuur der bij de voedingsbond FNV wordt door Al Mizan als ken ner van Van der Meij geci teerd. „Alles kopen ze daar af met geld. Als mensen veel zeuren en het wordt lastig, krijgen ze wat geld extra. Ze probe ren ook de vakbond buiten de deur te houden. Werkne mers konden 25 gulden meer verdienen als ze geen lid van een vakbond waren". Nog een citaat uit het artikel: „Het werk in de vleesindus trie is smerig. De wet schrijft voor dat het bedrijf moet zor gen voor goede werkomstan digheden. Volgens een Ma rokkaanse werknemer komt daar bij Van der Meij weinig van terecht: „De dagelijkse douche kost te veel tijd, handdoeken zijn er nooit. Vroeger kregen we om de twee dagen schone werkpak ken, tegenwoordig is dat maar één pak per week". Al Mizan vroeg Van der Meij om een reactie op de beschul digingen. Deze liet weten dat het om het verkeerde bedrijf zou gaan en op vragen over de overwerkverdeling of het geven van smerig werk na ziekteverlof kwam volgens al Mizan een furieuze reactie: „Niet waar! Bestaat niet! Als je rottigheid wil, sleep ik je voor de rechter! En vervol gens werd de hoorn op de haak geworpen". Al Mizan belandde ook bij het arbeidsbureau in Lisse en citeert plaatsvervangend di recteur Wassenaar die toege eft dat het werk in de vlee sindustrie smerig is en ver volgt: „Omdat we hier in de Bollenstreek zo'n lage werk loosheid hebben, zullen we niemand dwingen dat vieze werk te doen. Als iemand daar niet wil werken dan kan hij toch binnen afzienba re tijd werk in de tuinbouw vinden". Vlees (3) Ook wij hebben L.A. van der Meij om een reactie ge vraagd. De Sassenheimse on dernemer stelt vast, dat het bewuste artikel niet om zijn bedrijf gaat en voelt zich der halve ook niet aangesproken. Op de vraag of hij dan iets gaat doen om zijn goede naam te zuiveren, merkt Van der Meij op: „Laat maar gaan. Niemand leest dat blad en als ik bijvoorbeeld een ju ridische procedure begin, dan geef ik veel te veel rucht baarheid aan zoiets". Directeur C.A.J. van der Zwet van het Arbeidsbureau Lisse laat weten zich nauwe lijks te kunnen voorstellen dat zijn plaatsvervanger let terlijk door Al Mizan is geci teerd. Maar hij kan het de heer Wassenaar niet vragen omdat die met vakantie is. Van der Zwet: „Er bestaan heel veel functies, onder an dere in de vleesverwerkende industrie, die minder aan trekkelijke kanten hebben. Maar dat ervaart niet ieder een zo, want per slot van re kening werken er veel men sen al veel jaren met heel veel plezier". Dat werkzoe kenden niet gedwongen wor den in de vleessector te gaan werken, is volgens Van der Zwet onzin. „Als werk pas send is voor een werkzoe kende, bijvoorbeeld aan de hand van opleiding en erva ring, dan bieden we de werk zoekende zo'n functie aan. Hij of zij moet dan gegronde redenen hebben om het werk af te wijzen. Dat is de norma le procedure en die wordt ook toegepast in de vleesver werkende sector. Dat de werkzoekenden in de Bollen streek relatief selectief kun nen zijn, is duidelijk. Want hier is de werkloosheid ge lukkig niet al te hoog". Van der Zwet weet niets van excessen bij de bedrijven van de familie Van der Meij. „Ik ben er van op de hoogte, dat de Voedingsbond FNV met argusogen naar deze bedrij ven kijkt. Maar dat heeft wellicht te maken met cao- affaires en een moeilijke toe gankelijkheid van deze be drijven voor de bond. Door de Arbeidsinspectie en bij voorbeeld de dienst die zich bezig houdt met de keuring van vlees, zijn bij ons nim mer meldingen gedaan van het soort excessen als door Al Mizan worden genoemd". PETITIE MET ACHTTIEN HANDTEKENINGEN NAAR GEMEENTE LEIDEN Achttien van de 44 bewoners van de Morsweg IV hebben een petitie ondertekend waarin zij zeggen tegen sloop van hun huizen te zijn. De handtekeningen zijn opgestuurd naar de gemeente, Raad van State en Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Een bewoner verwijt de gemeente dat zij op een mislei dende manier geprobeerd heeft om hem voor taxatie van zijn huis te laten stemmen. Wethouder J. Peters (ruimtelijke orde ning) wilde gisteren niet vooruitlopen op de mogelijke gevolgen van de petitie. „We zien wel waar we uitkomen". De handtekeningen zijn verzameld door de heer A.J. Goddijn, bewoner van het gedeelte van de Morsweg IV dat niet aan de spoorlijn licht. De gemeente wil alle huizen aan het stukje Mors weg laten slopen om een einde te maken aan wat zij „een on leefbare situatie" noemt. Volgens de gemeente wordt die veroor zaakt door de toekomstige verdubbeling van de spoorlijn langs de Morsweg, het autoverkeer op de Dr. Lelylaan en de geïso leerde ligging van dit deel van de Morsweg. Peters wilde niet ingaan op de vraag of de sloop van de 44 hui zen nu niet op losse schroeven is komen te staan. Toen de ge meenteraad zich akkoord verklaarde met de sloopplannen die 6,5 miljoen gulden kosten liet de wethouder weten dat de ge meente met vrijwel alle bewoners overeenstemming wil berei ken over een koopprijs, om zo min mogelijk te hoeven onteige nen. Dat mocht hooguit in „een paar gevallen" gebeuren. Nog altijd staat niet vast hoeveel dat er mogen zijn. Duidelijk is wel dat als inderdaad achttien bewoners tegen sloop zijn, de huizen blijven staan. Peters zei gisteren dat enkele van de mensen die de petitie heb ben ondertekend wel hebben ingestemd met taxatie van hun huis. De gemeente bezoekt deze dagen de bewoners om te vra gen of zij hun huis willen laten taxeren. De gemeente heeft een eigen taxateur, de bewoners mogen er zelf een kiezen. „Ik heb geen enkele reden om aan te nemen dat het onderzoek op een niet nette manier wordt uitgevoerd", aldus Peters. De heer Uit- tenbogaard van de Morsweg zegt echter dat een ambtenaar hem heeft misleid door hem te vertellen dat de heer Goddijn dat ook al had gedaan, toen Uittenbogaard hier naar vroeg. Goddiin had echter niets getekend. Peters: „Ik zal het laten uitzoeken Volgens Goddijn heerst in de buurt een bijzonder vervelende sfeer. „Mensen die tegen sloop zijn, worden geïntimideerd. Ie dereen beloert elkaar' Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Nol I Sac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Saam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telefoon.fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar. Saam:Voorletters Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer ner I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15