Vrouwen moeten meer kaderfuncties krijgen Kwart Polen wil deelnemen aan bijeenkomst met paus Restauratie is geen oplossing Êcidóc1 kerk wereld Franciskaanse Samenwerking start driejarig milieuproject weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE INÏ KATHOLIEKE RAAD VOOR KERK EN SAMENLEVING: beroepingen Vermoeid Schoolwijzer Achter 't net Veertig jaar Marshall-plan In de jaren nadien hebben historici het Marshall-plan vele kanten belicht, bekritiseerd en geprezen. De VS, d» kan geen twijfel over bestaan, hadden groot economisch lang bij een snelle opbloei van Europa. Amerika moest i| mers van een oorlogseconomie overschakelen op een civi en er moest werk worden gecreëerd voor de thuiskomei militairen. Dat zou alleen gaan als er afzetmarkten waf voor Amerikaanse produkten. In die zin hadden ook dev een Marshall-plan nodig. De vraag of Europa er ook zonder de dollars bovenop n" gekomen, is voer voor wetenschappers. De realiteit van lf is dat het Marshall-plan de voornaamste stoot heeft gege%t tv tot de wederopbouw van Europa en daarmee, indirect, «ast tot de vorming van de westerse politieke, economische ft b< militaire bondgenootschappen zoals de EG en de NAVfaarc Zo'n westerse blokvorming was ook eigenlijk de voorna,Crèn ste beweegreden van de VS om Europa te hulp te schietf0jg£ Meer nog dan economische, lagen politieke motieven aan ljen," Marshall-plan ten grondslag, ingegeven door de grote anh di voor de Sovjet-Unie van Jozef Stalin. De miljarden doll£" 11 waren een wapen in de strijd tegen het communisme. AlliP® een snelle economische opbouw en nauwe banden met de l' konden voorkomen dat West-Europa in handen viel van fon, Oostblok. CeidóeSomont VRIJDAG 5IUNI1987 PAO President Aquino spreekt bisschoppensynode toe MANILA De president van de Filipijnen, Corazon Aquino, houdt vrijwel zeker een toespraak tot de deelnemers aan de bisschoppensynode over de plaats van de leek in de rooms-ka- tholieke kerk, die komend najaar in Rome wordt gehouden. Dat is door goed ingelichte kerkelijke kringen in Manila be kendgemaakt. Aquino heeft de uitnodiging gekregen, omdat zij heeft aangetoond hoe een vrouw op grond van een christelijke levensvisie het door mannen bepaalde beleid in een land kan veranderen. De rooms-katholieke kerk op de Filipijnen hoopt dat de president ook kan deelnemen aan de zaligverklaring van Lorenzo Ruiz, de eerste Filipino aan wie deze eer te beurt valt. Bisschoppen: recht vrouwen op betaalde arbeid UTRECHT De Bisschoppelijke Contactcommissie voor Za ken betreffende Kerk en Samenleving heeft haar instemming betuigd met de conclusies en aanbevelingen van een door on der meer de FNV georganiseerde conferentie over gelijke rechten in het werk. In het slotdocument van de conferentie op 20 maart in beekbergen wordt het fundamentele recht van vrouwen op een gelijkwaardige deelneming aan betaalde ar beid erkend. De conferentie riep de overheid op bij de gelijk berechtiging van vrouwen voorop te lopen. De leden van de commissie zijn bisschop H.C.A. Ernst van Breda, hulpbisschop dr. J.A. de Kok van Utrecht, hulpbisschop dr. J.F. Lescrauwaet van Haarlem, secretaris-generaal dr. H.A. van Munster en stu diesecretaris dr. G.J.F. Schumacher. Zelfs wanneer alle deskundigen dezelfde mening hebben, kan die nog wel onjuist zijn. Bertrand Russell DEN BOSCH De Ka tholieke Raad voor Kerk en Samenleving (KRKS), het officiële adviesorgaan van de Nederlandse rooms-katholieke kerk inzake maatschappelijke vraagstukken, wil de be langstelling van vrouwen voor een studie theologie stimuleren. Voorts wil zij bevorderen dat de vrou wen die theologisch of pastoraal werk verrich ten, door verdere studie meer in aanmerking ko men voor kaderfuncties en leidinggevende posi ties in de kerk. Een daar voor op te richten com missie „theologie en pas toraat" maakt deel uit van het project „Vrouw en kerk 1986-1991" van de KRKS dat volgende week officieel wordt ge presenteerd. De KRKS begon in 1977 met het project „Vrouw en kerk". Het project bevindt zich nu in de laatste fase en zal gericht zijn op het doorgeven en toe pasbaar maken van de ver worven inzichten voor de lei ding van de rooms-katholieke kerk, en op vorming. De KRKS wijst er in een toe lichting op dat het feit dat rooms-katholieke vrouwen de afgelopen jaren theologie zijn gaan studeren en pastoraal werk zijn gaan doen, voor het kerkelijk leven „verrijkend" is geweest. Maar deze ontwik keling bracht ook problemen aan het licht waarop mewt name pastorale werksters bin nen de hiërarchische struc tuur van de rooms-katholieke kerk stuiten. De commissie „theologie en pastoraat" wil in samenwer king met de vrouwen die op theologische faculteiten en in parochies, studieverbanden en vormingscentra actief zijn, bijdragen aan een verbetering van de rol van vrouwen in theologie en pastoraat. Zij wil via een enquête nagaan, in hoeverre de vrouwen die in de afgelopen vijftien jaar in de theologie zijn afgestudeerd, bekend ziin met de feministi sche theologie, wat hun erva ringen zijn met de opleiding en welke knelpunten zij in hun studie en in hun werk hebben ondervonden. Studie In het laatste nummer van 1- 2-1, het orgaan van de Neder landse rooms-katholieke kerkprovincie, reageert kar dinaal Simonis op het KAS- KI-rapport over de houding van de vrouw jegens de rooms-katholieke kerk dat in opdracht van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenle ving is gemaakt. Uit het onderzoek blijkt onder meer dat bijna tweederde van de rooms-katholieke vrouwen meent dat zij zich niet hoeven te houden aan de kerkelijke voorschriften aangaande sek sualiteit. „In het rapport komen grote, ernstige problemen naar vo ren die talloze katholieke vrouwen onmiddellijk raken", aldus de kardinaal „We be seffen dat het daarbij ook gaat om die vrouwen die in be langrijke mate het dagelijkse leven in de parochie dragen. We zijn van mening dat de vragen die in het rapport worden verwoord, ernstige aandacht verdienen en zijn bereid deze vragen samen met anderen te bestuderen." Simonis wijst er op dat in het onderzoek twee grote kwes ties centraal staan: enerzijds de positie en de rol van de vrouw in de kerk en ander zijds het conflict tussen leven en leer. Hoewel de bisschop pen herhaaldelijk ervan blijk geven een samenhang te zien tussen beide vraagstukken, menen zij op grond van het KASKI-rapport dat het ge wenst is beide kwesties uit el kaar te houden. „Immers, het conf.ict tussen leven en leer is niet typisch voor vrouwen, maar treft evenzeer mannen. Verschil in leeftijd blijkt vol gens het KASKI een heel es sentiële factor, meer dan het verschil in sekse", aldus mgr. Simonis. Onderzocht moet volgens hem worden in welke mate bepaalde leeruitspraken bin dend zijn, wat „katholiek zijn" betekent in een situatie van conflict tussen leer en le ven en hoe pastores op ver antwoorde wijze met dit con flict kunnen omgaan. WARSCHAU Bijna een kwart van de Polen wil de komende week deelnemen aan een bijeenkomst met paus Pat* Johannes Paulus II. Dat blijkt iffi- uit een peiling van twee ol ciële onderzoeksbureaus die het Poolse persbureau PAP heeft gepubliceerd. Uit het onderzoek blijkt voorts dat negentig procent van de on dervraagden grote belangstel ling voor het bezoek van de paus heeft en dat 66 procent van hen wenst dat de televisie er veel meer aandacht aan be steedt. Meer dan viervijfde van de ondervraagden verwacht dat het bezoek de Polen zal be moedigen. Door driekwart van de ondervraagden wordt een verbetering verwacht van de volgens velen toch al goe de betrekkingen tussen kerk en staat. Voorts denkt 57 pro cent dat er een betere ver standhouding zal ontstaan tus sen de aanhangers van de verschillende levensbeschou welijke groeperingen en hoopt 60 procent dat het in ternationaal aanzien van Po len zal verbeteren. Maar de meeste ondervraagden ver wachten niet dat het gedrag van de Polen door het bezoek zal veranderen. Zo denkt maar een kwart dat de ar beidsmoraal zal verbeteren en houdt 24 procent een vermin dering van het alcoholisme voor mogelijk. Acht evenementen ziin in het gehele land via de televisie te volgen: de aankomst van de paus, zijn ontmoeting met partijleider Jaruzelski, twee eucharistievieringen in War schau, de plechtigheid in het vroegere concentratiekamp Majdanek, de eucharistievie ring in Szczecin, de ontmoe ting met jongeren in Gdansk en het vertrek van de paus. Vier plechtigheden worden uitgezonden door plaatselijke televisiestations. Nederland»* Hervormde Kerk Beroepen: te Rouveen, toezegging, E.M. Bakker te Nijkerk; te Streef kerk. P Kolijn te Krimpen ad IJssel; te Oss c.a. D.M.de Jong kandidaat te Utrecht. Aangenomen naar Rotterdam-zuid. als predikant bijzondere werkzaam heden. ten behoeve van IkazJazie- kenhuis, L.van Nieuwpoort, predi kant buitengewone werkzaamhe den. geestelijk verzorger Vetuwe- hoes te Nunspeet. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Beroepen te Bunschoten-west en Spankenburg-zuid. G. Zomer Jzn. te Heerenveen: te Zuidbroek. drs.R.van Wijnen, kandidaat te Kampen. Christelijke Gereformeerde Ker ken Bedankt voor Nieuwkoop. O. Slag boom te Katwijk aan Zee. UTRECHT De Francis kaanse Samenwerking, waar bij in Nederland 44 religieuze gemeenschappen zijn aange sloten, is gisteren gestart met een driejarig milieuproject. Onder de titel De aarde eren willen de initiatiefnemers in die drie jaar het respect voor de bedreigde aarde in hun ei gen gemeenschappen en daar buiten laten groeien. „Zonder anderen aan te klagen of te veroordelen willen we op nieuw ontdekken hoe leven in verbondenheid met Moeder aarde meer geur, kleur, smaak en vuur geeft aan ons zelf en aan het stuk aarde waar we wonen, werken, lij den en liefhebben", zegt pro jectleidster Tini Brugge. In het najaar begint een on derzoekproject naar Francis kaanse land- en tuinbouwme- thoden onder leiding van de Wageningse hoogleraar H. van Asseldonk. Hij heeft ge merkt dat kloosterlingen in de landhbouw een andere houding aannemen dan niet- religieuzen. Volgend iaar wil men beginnen met de opzet van proeftuinen om een mi lieuvriendelijke verbouw praktijk aan te leren. De initiatiefnemers willen een milieubewuste houding in eigen kring verder aankwe ken en hopen ook een bijdra ge te leveren aan de gedach- tenvorming in de kerken over mens en milieu. Deze gedachtenvorming wil men echter bedden in de spi ritualiteit van de Franciska- nen. Buitenstaanders die zich daartoe aangetrokken voelen, worden van harte uitgeno digd. Zowel liturgie en gebed als studie naar en vorming in de (milieu)opvattingen van de heiligen Franciscus en Clara staan eveneens op het pro gramma. Daarnaast worden weekenden en voettochten georganiseerd. Nadere informatie verkrijg baar bij Franciskaanse samen werking, Oudegracht 23 Utrecht. Tel. 030 - 31.93.21. Na tien minuten poseren voor de fotograaf zijn de kinderen van de katholieke kleuterschool in Easton, Pennslvania, die naar het vervolgonderwijs gaan, duidelijk wat vermoeid. Het is dan ook niet niks als je al op deze leeftijd in een gewaad wordt gestoken dat elders hooguit voor hoogleraren is be stemd. FOTO: AP Wii leven momenteel in een tijd die in vele opzichten in reactie is op allerlei ontwik kelingen uit de jaren zestig en zeventig. Op politiek, sociaal, onderwijskundig en ook op godsdienstig gebied. Bij som migen leidt dit tot een streven naar een restauratie, tot een terugzetten van de klok tot vóór de jaren zestig. Zo'n restauratie is er in de loop der geschiedenis ver schillende malen geweest. Een bekend voorbeeld is de periode 1815-1830, volgende op de tijd van de Franse Re volutie en Napoleon. In aller lei landen kwamen toen de vroegere vorsten weer terug die in reactie op de democra tische, liberale tendenzen van die Franse Revolutie de vroe gere autocratische regeerwijze wilden herstellen. Men schoot soms zelfs te ver door in z'n reactie- en restauratie-stre ven. En o.a. daardoor volgde op dat tijdperk een tijd van nieuwe omwentelingen tenge volge waarvan het liberalisme lange tijd een heersende stro ming in Europa bleef. Ook in onze tijd is hier en daar zo'n restauratie-streven te bespeuren. Men ziet het bij voorbeeld in het onderwijs waarin allerlei ideeën van vóór de Mammoetwet (1968) de kop weer op steken. Men ziet het ook in de kerk, in de godsdienst. Met name de secu larisatie probeert men te be strijden door allerlei ideeën goed van vóór 1960 weer te voorschijn te halen, waarmee soms gepaard gaat, dat men „de touwtjes weer flink strak gaat aantrekken" op de manier waarop dat dertig, veertig jaar geleden gebeurde. Ook in het confessioneel on derwijs is zo'n tendens waar te nemen. Men constateert op nogal wat scholen een tekort aan christelijke identiteit en probeert dat te bestrijden door de schuld daarin te zoeken, dat men „van de oude paden" is afgeweken. En die „oude paden" zouden dus weer moe ten worden opgezocht. Nogal wat confessionele scho len hebben in deze tijd door hun open karakter steeds meer leerlingen gekregen van ouders die niet behoren tot hen die de grondslag van die school onderschrijven. Res tauratie zou dan bijvoorbeeld kunnen inhouden, dat meh de school meer „gesloten" maakt, dat wil zeggen „uit veilig heidsoverwegingen" slechts kinderen van cnristen-ouders toelaat. Anderen proberen een aantal tradities, die men overboord heeft gegooid weer terug te halen. Sommigen trachten daarbij vooral de confessiona- liteit, het ideeëngoed van vroeger weer terug te halen. Werken aan de identiteit van de school betekent dan vooral zuiver in de leer zijn, zoals vroeger. Ik beweer niet, dat de boven genoemde tendenzen op aller lei scholen zo uitgesproken aanwezig zijn. Maar in de dis cussies bespeur ik regelmatig neigingen in die richting. En daarbij kunnen dan nog wor den gevoegd opmerkingen dat men beter kan saneren, in krimpen in het confessioneel onderwijs, want dat open ka rakter van die school zal, zo zegt men, tenslotte alleen maar tot afbraak leiden. Nieuwe paden Nu was één van de kenmer ken van de jaren zestig en ze ventig een sterk a-historische inslag. Tradities sneuvelden bij bosjes. Het is daarom geen slechte zaak verworvenheden van vroeger weer wat meer een rol te laten spelen. Wat meer oog voor de traditie, meer aandacht voor de waar de van de geschiedenis ook, kan geen kwaad. Maar laat daarbij toch duide lijk voorop staan, dat de vra gen, de uitdagingen van van daag, niet met antwoorden van vroeger kunnen worden beantwoord. Daar neemt met name de jeugd, en terecht, geen genoegen mee. De crisis zit 'm niet zozeer in het feit, dat men te veel van de oude paden is afgeweken, maar daarin, dat men geen nieuwe paden heeft gevon den. Wegen, die vorm geven aan de betekenis van het christelijk geloof voor het le ven, voor het onderwijs ook, van deze tiid. Veel problemen binnen de christenheid van vandaag zijn vormgevingsproblemen. Nu de westerse cultuur steeds meer seculariseert, voldoen steeds meer van haar vormen niet meer om uiting te geven aan een christelijke identiteit. Het zuurdesem is uit het brood, en men heeft ander brood nodig. Daarbij is het een grote verleiding zich uit „veiligheidsoverweging" te rug te trekken op bolwerken uit het verleden. In het on derwijs: het open karakter van de christelijke school prijs te geven. Uitdaging Het is juist de grote uitdaging dat open karakter te handha ven, al zou het alleen al zijn omdat een christelijke, een confessionele school vaak nog de enige plaats is waar kinde ren de boodschap van God, van de Bijbel kunnen horen. Geen restauratie dus, geen isolement, maar proberen de uitdaging niet alleen goed in het vizier te krijgen (dat moet eerst!) maar ook vanuit een nieuwe bezieling aan de gang gaan om nieuwe wegen te vinden. Daarbij zijn er na tuurlijk heel veel waardevolle zaken uit het verleden goed te gebruiken, meer dan menig een denkt. Maar de toekomst, de vragen van vandaag geven de richting aan, dat wil zeg gen zij bepalen de uitdaging. Daarvoor is een nieuwe bezie ling nodig, een vernieuwde motivatie. En die kan men al leen vinden, als men weer te rug gaat naar de bron: de Bij bel, net Evangelie van Jezus Christus. Die kan ons bezielen en ons de weg wijzen, als we er ons echt voor inspannen, voor open stellen. Ik hoop dat men beseft, dat voor het vinden van die nieu we wegen ook veel experi menten nodig zijn, die oplos singen zullen aandragen die bepaald niet gelijkluidend zijn. En dat betekent, dat we elkaar ook de ruimte moeten geven, vrijheid laten. Elke school is in zekere zin ook weer een beetje anders, bij voorbeeld afhankelijk van de plaats waar zij ligt, van de in stelling van de ouders. Nodig zijn: ruimte, creativiteit, saamhorigheid, solidair zijn met deze samenleving. Onstandvastig. DE BILT (KNMI) Het weer van morgen wordt bepaald door een lagedrukgebied bij Ierland: het bijbehorende re- gengebied trekt vannacht en morgenochtend over ons land. In de loop van de middag ko men er opklaringen. De kans op een enkele bui blijft echter aanwezig. De minimumtempe ratuur voor de komende nacht wordt ongeveer 11 graden. De middagtemperatuur lift mor gen rond de 18 graden. De wind is overwegend zuidwes telijk en neemt toe tot matig boven land. Langs de kust kan af en toe een krachtige wind staan. Ook voor de pinksterda gen wordt er onstandvastig weer verwacht. Naast opkla ringen blijft de kans op een bui aanwezig en de tempera tuur blijft te laag voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zondag: ZuidScandinavië: Half tot zwaar bewolkt Van tijd tot tijd regen of een bui. Middag- temperatuur 15 tot 19 graden. Denemarken: Morgen regen, zondag enkele buien. Middag- temperatuur rond 15 graden. Noordwest-Frankrijk, Bene lux, noordwest-Duitsland. Ai en toe zon. Vooral landin waarts enkele buien. Middag- temperatuur 15 tot 18 graden. Noordoost-Frankrijk, midden- en zuid-Duitsland: Veel bewol king. Van tijd tot tijd regen of buien. Middagtemperatuur 17 tot 22 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonni ge perioden. Temperatuur 22 tot 27 graden, langs de Golf van Biskaje iets koeler. Spanje, Portugal-. Zonnig. In noordwest-Spanje en noord- Portugal van tijd tot tijd be wolking. Middagtemperatuur van 20 graden WEER RAPPORT HEDENMORGEN Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vliasingen TA. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Weer Mxx Min Regen 0.1 motregen 18 10 rw.bew. 19 10 1 rw.bew. 18 10 1 regen 17 10 2 motregen 15 10 0.1 motregen 17 10 0.2 regen 17 10 10 regen 10 0 0.1 regen 17 9 2 mist 14 0 0 onbew. 18 onbew 22 13 0 h.bew. 17 9 9 h.bew. 20 10 4 motregen 18 10 9 rw.bew. 15 10 2 rw.bew 18 11 17 regenbui 17 0 17 xw.bew. 12 5 2 regenbui rw.bew 14 9 38 20 11 9 regen rw.bew. 15 10 6 26 17 0 Locamo onbew. 15 8 27 Londen 19 8 13 Luxemburg onbew. 15 9 11 onbew. 14 Malaga Mallorca h.bew. 31 16 0 Malu Moekou iw.bew. 15 11 0 Munchen regenbui 15 10 11 Nice lbew 28 15 2 Oslo 17 7 0.1 Parijs rw.bew 18 9 4 Rome niet ontv. Split zwbew 23 11 2 Stockholm lbew 16 8 0 Warschau 18 13 10 Wenen regen 22 U 22 Zurich regenbui h.bew 15 10 13 18 Cyprus onbew 24 16 0 Istanbul 24 15 0 Las Palmar 29 0 Beiroet niet ontv Tel-Aviv lbew 24 17 0 De visserijfraude, waarbij Nederlandse vissers op| schaal de in Europees verband vastgestelde van) overschreden, heeft binnen de politiek grote deining zaakt. Het rapport van de commissie-Eversdijk toont aan dat het ministerie van landbouw en visserij er jaar en dag van op de hoogte was dat er te veel vis werd gehaald, maar deze feiten verdoezelde. In een eerste reactie heeft minister Braks, die rechtst verantwoordelijk kan worden gesteld, laten weten nief aftreden te denken. In laatste instantie zal het de Ti Kamer zijn die nog deze maand over het politieke lot v bewindsman oordeelt. De kans dat hij wegens de visj rikelen naar huis wordt gestuurd, lijkt gering. |CUV UlT het gisteren aan de Kamer gepresenteerde rappoi^^' geen andere conclusie worden getrokken dan dat ronj»yfl( visserij in een reeks van jaren een komedie van jewel? opgevoerd. Klagende vissers, schepen die niet moch «Juli varen, strafvervolging tegen schippers die de regels ov^ den, dit alles lijkt althans ten dele in scène te zijn gezeur u* ker is dat zowel het Nederlandse volk als de Europese?; :e, ners op grote schaal zand in de ogen is gestrooid. Dat er door vissers werd gesjoemeld hoeft natuurlijk!^ mand te verbazen. Zij zijn er zo van overtuigd dat de vaf quota niet altijd op correcte gegevens worden bepaald] het hun nauwelijks kwalijk is te nemen dat zij daarond] probeerden te komen. Bovendien verkeerden ze in de schap dat andere Europese partners niet altijd kans zages hun toegewezen hoeveelheden vis boven water te krijg MaAR dat bewindslieden aan het gesjoemel meewerkt^ in elk geval een oogje dichtknepen kan niet door de l Wellicht hebben de opeenvolgende bewindslieden gei neerd dat zij in de eerste plaats zijn ingehuurd om de vaf landse belangen te behartigen. Daarin hebben ze dan wel lijk, maar zij mochten niet de geloofwaardigheid vangng z, land op het spel zetten. Zelfs niet als de overtuiging topham dat ook andere partners binnen de EG het niet altijd ejr pres nauw met de regels nemen. de ag AlS de Tweede Kamer later deze maand de kwestie snijdt zal het herstel van onze geloofwaardigheid v< moeten staan. Dat dit slechts mogelijk is door het hoofd Braks te eisen, valt niet aannemelijk te maken. De vei sten van deze bewindsman op andere terreinen zijn voldoende om ook hem gelegenheid te geven zijn gigantii karwei landbouwpolitiek, overbemesting, melkpl graanoverschotten af te maken. TOCH moet uit het gebeurde wel degelijk lering wordei trokken. De belangrijkste les is wel dat de overheid doordrongen moet raken dat zij geen enkele aanleiding geven voor vervagend normbesef. Ook moet Den Haag Europeser te denken. Want het is in deze kwestie tod Europese eenheid die achter het net vist. BEGRIPPEN als „historische dag" en „historische gebeu^ef nis" zijn aan een stevige inflatie onderhevig. Te vaak wc^ een nieuwsfeit al als onvergetelijk te boek gesteld, terwij# toekomst nog moet uitwijzen of dat wel zo is. 5 Juni 19- echter boven alle twijfel verheven. Op die historische I werd een plan gepresenteerd dat de na-oorlogse ontwik) ling van de westerse wereld in hoge mate heeft bepaald.' een lezing voor studenten van de Harvard Universiteit lfc ceerde de Amerikaanse minister van buitenlandse Marshall die dag het Europe Recovery Program, bekend) worden als het Marshall-plan. De VS beloofden het verj perde Europa financiële hulp op grote schaal. In schonken de VS de Europese landen ruim tien miljard dol voor die tijd een astronomisch bedrag. VEERTIG jaar na de toespraak van minister Marshall I men volgende week de leiders van de zeven grote we industrielanden in Venetië bijeen. De deelnemerslijst 1 deze wereldtop bewijst in zekere zin het gelijk van Mars) en de zijnen. Overwinnaars en overwonnenen praten met^n kaar op voet van gelijkheid. Overigens moet gevreesd wöe den dat al dat gepraat in Venetië weinig concreets zal op£°r veren. De onderlinge verschillen zijn te groot en er spelenj0^ veel andere belangen mee (Iran-Contra-affaire en verkie» gen). Vanuit de lagunenstad behoeft dus geen oplossing |e worden verwacht voor de wereld-handelsproblemen, voor de dollarcrisis, de landbouw of voor de benarde van veel ontwikkelingslanden. In de gesprekken over de verhoudingen tussen arm en J wordt vaak verwezen naar het succes van het Mm hall-plan als blauwdruk voor een gecoördineerd internatL^ naai ontwikkelingsbeleid. Klakkeloos kopiëren van Marshall-plan is echter zinloos. Ondanks de verwoestini door de oorlog lag in Europa immers al een politieke, mische en intellectuele basis waarop kon worden herb Dergelijke fundamenten zijn in veel Derde-Wereldlai niet aanwezig. En dat is nog maar een van de vele factort die de ontwikkeling belemmeren. Dat ontslaat de rijke reld evenwel niet van de plicht véél, véél meer te doen tf een einde te maken aan de onrechtvaardige verdeling v* rijkdom in de wereld. Het is ook een zaak van puur eigen! t lang voor het Westen. Een van de lessen van het Marshi- plan is immers dat degene die de ander helpt in politiek' economisch opzicht met rente krijgt terugbetaald. l3fi

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2