r '87 Hogere inkomens gaan meer belasting betalen Foto's Tour öeFrance Dees zet mes in medicijnen ,eerlingen vaak liet eerlijk van school gestuurd SRI LANKA VERBIEDT ADOPTIE VOOR HET EERST NEGATIEVE INFLATIECORRECTIE Telefoontje voorkomt overval Jeans uit deautomaat Bekerfinale niet uitverkocht Slaap tijdens hongerstaking Man verdrinkt na weddenschap ZeidbcQowwnt Vrijdag 5 juni 1987 78e jaargang no. 23824 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westeipers, behorende tot Siitholl Pers, Apothekeisdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen:071,313677,Girol03003.Banl:Aimo-BankN.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chelredacteur Wim Bui|teweg. Abonnementen (ind. 6% BTW) per maand 1 23.04 (aul. betaling), kwartaal 1.68.93. jaar 1. 262,35. Klachten bezorging maandag t/m vnidag van 18.0019.00 uur. zaterdag 14 00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)1. 0,64permm.kleintiesf. 0.45 per mm Losse nummers f. 1,10. HET VUEER Eerst veel bewolking en perio den met regen. In de middag opklaringen. Minimumtempe ratuur ongeveer 11, middag- temperatuur omstreeks 18 gra den. Matige zuidwestenwind, aan de kust af en toe krachtig. Zon op: 5.22; onder. 21.56. Scheveningen hoog water: 11.18 en 23.42; laag water: 6.14 en 19.22 uur. Zaterdag 27 juni bij deze krant de bijlage Tour de France'87 longres VS: North deels rij van rechtsvervolging ^SHINGTON Leden van het Ameri- uise Congres die een onderzoek doen ir het Iran-Contra-schandaal, hebben loten overste Oliver North beperkte jwaring van strafvervolging te verle- i. North, een van de centrale figuren het schandaal, heeft herhaaldelijk ge lieerd te getuigen voor de commissies 6. r>XJJi -vlwVv ft niemand i. De Congres-leden hopen dat North 1 wil praten, nu hij beperkte immuni- t heeft gekregen. Indien North alsnog Jgert te getuigen, kan hij wegens min uting van het Congres in de cel belan- Een Inwoonster van Parijs, die blijkbaar hevig om een jas vertegen zat, heeft snel even een splj- kerjack bij de auto maat gekocht. De automaat, sinds kort geïnstalleerd op het metrostation Luxemburg, meet elektronisch de omvang van de ko per/koopster, om vervolgens de juis te maat Jack of broek te leveren. foto: ap COLOMBO Sri Lanka heeft met onmiddellijke in gang de adoptie van baby's door buitenlanders verbo den. Voortaan zullen geen adoptie-aanvragen van bui tenlandse echtparen meer in behandeling worden geno men. Het besluit komt nadat op Sri Lanka toenemende kritiek was ontstaan op de commerciële „baby-boerde rijen". Daar worden kinderen gekocht voor bedragen die oplopen tot 15.000 dollar per baby. Vorig jaar heb ben buitenlanders 1670 kinderen geadopteerd, van wie slechts 37 uit staatstehuizen. Nederland is met meer dan 500 adoptiefkinderen uit Sri Lanka in 1986 één van de grote „afnemers" van de babyfarms. Dat is bijna de helft van de rond 1100 adopties van kinderen uit alle Derde-Wereldlanden bii elkaar. Pag. 4: Nederlanders in Sri Lanka hopen kind mee te krijgen DEN HAAG Zoals het er vanmid dag naar uitzag zal voor de bekerfina le van vanavond niet het maximaal toegestane aantal kaarten van 8600 worden verkocht. Hedenmorgen ble ken nog circa 950 kaarten (waarbij 150 zitplaatsen) op de administratie in het Zuiderpark voorradig. Tevens kreeg FC Den Haag 1000 kaarten re tour uit Amsterdam. De Haagse club, die tot een uur voor aanvang van het treffen met Aiax kaarten mag verko pen, zal zich de KNVB beklagen over het feit dat het nieuws omtrent de di recte tv-uitzending al vroeg in de week werd bekend gemaakt. Pag. 7: Politie paraat met 300 man Braks: „Ik zie de toekomst zonnig in" DEN HAAG - „Ik zie de toekomst zonnig in", zo reageerde minister Braks gisteravond op het onder zoek van de speciale kamercom missie naar het ontduiken van vangstquota door vissers. Ook al is er volgens de commissie sprake ge weest van betrokkenheid van het ministerie, Braks denkt nu niet aan aftreden en wacht het oordeel van de Kamer op het „evenwichtige" rapport af. Hij wilde niet op de in houd van het rapport ingaan. Wel ontkende hij toestemming te heb ben gegeven voor het ontduiken van vangstquota. „Ik ben niet me deplichtig", aldus Braks. Pag. 3: Braks kan aanblijven (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ka binet bereidt een reeks belastingmaatregelen voor die de schijn zul len wekken dat ieder een volgend jaar min der gaat betalen, maar die in feite neerkomen op een belastingverho ging. Vooral de inko mens boven modaal (40.000 gulden bruto per jaar) zullen daardoor worden getroffen. Eén en ander blijkt uit een vertrouwelijke brief van minister Ruding (Financiën) en zijn staatssecretaris Koning aan de ministerraad. Beide bewindslieden doen het kabinet een reeks sug gesties tot belastingverho ging, waarmee een bedrag van 800 miljoen gulden bin nengehaald kan worden. Dat bedrag hebben zij nodig om de zogeheten solidari- teitsheffing af te kunnen schaffen. Dat is de uit 1982 daterende, tijdelijke belas tingverhoging, die destijds door minister Den Uyl (So ciale Zaken) werd doorge drukt om ziin banenplan nen mee te betalen en die vooral de midden- en hoge re inkomens treft. De afgelopen jaren is die tij delijke maatregel steeds weer verlengd, onder in vloed van de financiële nood van 's Rijks schatkist. Voor 1988 wil het kabinet aan die vaak in de Kamer gekritiseerde „tijdelijke" heffing een einde maken. Daarmee kan dan meteen een ander nadrukkelijk verzoek van de Tweede Ka mer worden gehonoreerd. Enkele maanden geleden vroegen de fractieleiders van CDA en VVD het kabi net per motie in 1988 een begin te maken met het verlagen van de loon- en inkomstenbelasting. Minister Ruding en staatsse cretaris Koning willen graag aan dat verzoek vol doen, maar zij menen dat de verlaging vooral ten goede moet komen aan de inko mens tot en met modaal. ..Wij geven er de voorkeur aan de middelen niet aan te wenden voor het terug draaien van de tijdelijke maatregel (solidariteitshef- fing) als zodanig maar voor een wat anders gerichte aanpassing van de tarief- lijn aldus Ruding en Ko ning. Volgens de bewinds lieden valt zo'n maatregel „beter uit voor de inkomens tot en met modaal". De „bo- venmodalen" zullen, zo blijkt uit een bijgevoegde tabel, niet of nauwelijks profiteren van de afschaf fing van de solidariteitshef- fing. Deze groep wordt boven dien het meest getroffen door een andere voorgeno men fiscale maatregel: ne gatieve inflatiecorrectie. In tijden van geldontwaarding worden de schijven van de inkomstenbelasting jaarlijks ietwat „verlengd", om te voorkomen dat men te veel belasting betaalt Men spreekt dan van inflatiecor rectie. Dit jaar is er echter, voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog, geen sprake van inflatie (geld ontwaarding). Het omge keerde is het geval: deflatie. Daardoor moeten volgend jaar de schijven worden „ingekort", om te voorko men dat men te weinig be lasting betaalt, menen Ru ding en Koning. „Het achterwege laten van de inflatiecorrectie op het moment dat deze als een ge volg van een daling van het prijspeil negatief uitvalt, zou het principe van de in flatiecorrectie op losse schroeven zetten," aldus Ruding en Koning in hun brief. Bovendien hebben zij de opbrengst van die maat regel (400 miljoen gulden per jaar) al verwerkt in het financiële beeld voor 1988. Zoals gezegd zijn het de midden- en hogere inko mens die het meest door die maatregel worden getrof fen. Deze groepen kunnen daarnaast nog ae dupe wor den van een reeks andere maatregelen die de be windslieden van financiën aan het kabinet hebben ge suggereerd om het schrap pen van de solidariteitshef- fing te betalen. Daarbij gaat het om: ng baarheid geldboetes; herziening van de ven nootschapsbelasting; maatregelen tegen mis bruik van het „grijze" ken teken; verhoging van het lage BTW-tarief van zes naar ze ven procent onder gelijktij dige overgang van alle voe- dings- en genotmiddelen uit het 20 procentstarief naar dat nieuwe, verhoogde ta rief van zeven procent; verhoging van de BTW voor de landbouwsector van zes naar 20 procent, zonder het forfait voor landbouw werktuigen aan te passen: Twee doden bij neerstorten zweefvliegtuig KRAGGENBURG Voor de ogen van tientallen mensen is gisteren op het vliegveldje De Voorst nabij Kraggenburg een zweefvliegtuigje volkomen on verwacht neergestort. De twee inzittenden, de 28-ja- rige instructeur-vlieger Albert Kuiper uit Emmen en de 17-jarige scholier Helmet van Wessel uit Ede, verloren daar bij het leven. Kuiper stond be kend als een zeer ervaren vlie ger. Van Wessel maakte deel uit van een groep van zeven tien leerlingen van de Christe lijke Scholengemeenschap in Ede. De scholieren waren op het vliegveld voor een werk week, waarin ze kennis zou den maken met de zweefvlieg- sport. DUDERS EISEN STRENGER TOEZICHT: AMSTERDAM Scholen gaan vaak ondemocratisch te werk en lappen bestaande regels aan hun laars als zij nog tijdens een leerjaar overgaan tot de definitieve •verwijdering van lastige leerlingen. Een „strenger toe zicht" op de scholen is wat dit betreft nodig. De Stichting Ouder Belangen Organisatie (OBO) meldt dit in [een zwartboek dat vanmiddag op het ministerie van onderwijs in Zoe term eer is aangeboden aan staatssecretaris Ginjaar - Maas. OBO noemt ook als mogelijkheid de oprichting van een klach tenbureau scholieren. Een leerplichtambtenaar in Amsterdam bepleit in het zwartboek zelfs de aanstelling van een ombuds man, bij wie elk geval van schoolverwijdering moet worden ge meld. jSchoolverwijdering (dus niet schoolverzuim, zoals spijbelen) komt veel meer voor dan aangenomen, stelt OBO. Schoolverwij- i dering treft meestal leerlingen in de categorie 16- en 17-jarigen, die niet meer volledig leerplichtig zijn. De maatregel wordt vaak kort voor de vakantie genomen: de leerling blijft dan meetellen voor de door de school te ontvangen subsidie. OBO onderscheidt drie vormen van schoolverwijdering: de „verkapte" variant, de formele verwijdering en de „illegale" manier. Verkapt is het, wanneer leerlingen door leraren zodanig negatief worden bejegend, dat de scholieren uit zichzelf wegblij ven. Bij formele verwijdering besluit een schoolbestuur een leer ling niet langer toe te laten. Het schoolbestuur is in dergelijke zaken formeel verplicht overleg te plegen met de ouders, maar dat gebeurt vaak niet, terwijl de ouders zelfs niet wordt gezegd waar zij in beroep kunnen gaan. De illegale manier is de schorsing voor onbepaalde tijd. De be trokken scholier blijft als leerling ingeschreven, zonder dat de leiding van de school zich om de .lastpak" hoeft te bekomme ren. Een deel van de 65 Zuidkoreaanse parlementsleden, die In hongerstaking zijn gegaan, ligt languit te slapen. De anderen brengen hun tijd grotendeels door met lezen. De Koreanen, allen van de oppositie, proberen de regeringspartij van president Chun Doo Hwan te dwingen een onderzoek In te stellen naar de behandeling van een student, die door marteling In een militaire gevangenis om het leven zou zijn gebracht. foto: ap DEN HAAG Dankzij een telefoongesprek dat de echtgenote van de be heerder van een postkan toor aan de Veenendaal- kade in Den Haag van ochtend voerde is een overval voorkomen. De vrouw belde op het mo ment dat haar man in gij zeling was genomen. Hoewel de beheerder de tele foon gewoon opnam, ver trouwde zijn vrouw de situatie niet en waarschuwde zij de po litie. Die ging vervolgens naar het postkantoor en kon de overvaller inrekenen. De be heerder kwam om iets voor half acht met zijn bromfiets bij het postkantoor aan. Voor de fietsenstalling werd hij opge wacht door een man met een geweer en een pistool in zijn hand. Die dwong hem het kantoor binnen te gaan, waar na de beheerder werd vastge bonden. De overvaller ging op zoek naar geld. In die tijd belde de vrouw van de beheerder. Waarschijnlijk om argwaan te voorkomen liet de overvaller toe, dat de man een telefoon gesprek met zijn vrouw kon voeren. Met het bekende re sultaat. De overvaller hoorde via een scanner dat een poli tiewagen naar het postkantoor werd gestuurd. Terwijl hij via de achtertuin vluchtte, schoot de man nog een keer in de richting van de loketten. Brinkman wil btw op boeken afschaffen CULEMBORG Minister Brinkman van cultuur wil de btw op boeken afschaffen. Hij zei dit gisteren in het Centraal Boekhuis in Culemborg. Hij voerde het algemeen belang van boeken, waarin het geestelijk kapitaal van ae samenleving is gebundeld, aan als argument om deze uit het btw-regiem te lichten dat voor private goederen en diensten geldt. De Dewindsman kon niets concreets beloven, maar zag redenen genoeg om de kwestie te bespreken met zijn collega's. Hij herinnerde eraan dat in de Europese Gemeenschap al een aantal lidstaten geen btw op boeken heft. Zeer recent is Spanje daarbij gekomen. De bewindsman lichtte zijn standpunt toe tij dens ae opening van het hoogbouwmagazijn met centrale ver werkingsruimte van het Centraal Boekhuis, een instelling van de Nederlandse uitgevers en boekhandel. Pag. 9: „Culemborg heeft grootste boekenkast van Neder land" HAAKSBERGEN De 47-ja- rige J. Morsinkhof uit Haaks bergen is gisteren verdronken na net aangaan van een wed denschap met een plaatsge noot De weddenschap draaide erom of Morsinkhof een beek over kon zwemmen. Met z'n tweeën gingen ze naar de beek. Terwijl Morsinkhof eni ge tijd aan het zwemmen was ging de andere man weg. La ter zagen voorbijgangers het lijk van de Haaksbergenaar in de beek drijven. AUTOVERHUUR F.PRANGEftS Verbuur van luie auto'* en per- sonenbusjes vanaf 3a- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEDERDOBP T*L 071-834040 NEFARMA: DIT IS ABSURD UTRECHT Staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) wil fors het mes zetten in het medicijngebruik. In drie jaar tijd wil hij ten minste 535 miljoen gulden bezuini gen op de uitgaven voor medicijnen. Dees heeft dat gis teren laten weten aan Nefarma, de organisatie voor de geneesmiddelenindustrie. Nefarma-voorzitter J. San ders is woedend over de plannen, hij noemt ze absurd en onaanvaardbaar. De farmaceutische industrie dreigt nu ruim eenderde van zijn omzet kwijt te raken en dat zal rampzalige gevolgen hebben voor de bedrijfstak, vreest Nefarma. Volgens Sanders komt de continuïteit in de geneesmiddelenindustrie op het spel te staan en daarmee de werkgelegenheid voor enkele duizenden van de 12.500 mensen die er werken. Sanders voorziet dat de meeste fabrikanten onherroepelijk in de rode cijfers komen als Dees zijn zin krijgt. Bovendien schiet er dan waarschijnlijk geen geld meer over om iets te doen aan on derzoek naar nieuwe geneesmiddelen tegen ziekten als kanker en aids. Ook daar zijn miljoenen guldens en duizenden arbeids plaatsen mee gemoeid. Niet alleen in de farmaceutische indus trie maar ook bij de universiteiten die in hun laboratoria veel werk voor de industrie verrichten, stelt Nefarma. Terwijl het aandeel van de geneesmiddelen in de totale kosten voor de gezondheidszorg volgens Nefarma slechts vijf procent, is moet men 41 procent ophoesten van de 1,2 miljard die het kabi net op de gezondheidszorg wil bezuinigen. Dat staat in geen en kele verhouding met elkaar, aldus de woordvoerder van Nefar- Als een gevangene uit, bijvoorbeeld de Schevening- se, gevangenis ontsnapt zou het bijzonder handig kunnen zijn als er meteen foto's van de man of vrouw voorhanden waren, waarmee de ontsnapte zon kannen worden opgespoord. Tot die ontdekking is de verantwoordelijke staatssecretaris, mevrouw Korte-van Hemel gisteren gekomen. De privacy van de ontvluchte gedetineerde moet daar in 's(Korte van)Hemelsnaam maar voor wijken, vindt zij. Ja, want met zo'n foto, bijvoorbeeld afgedrukt in de krant, word je herkend in het hele land. Misschien weerhoudt dat dan weer de gevangenen om de be nen te nemen, denkt de slimme staatssecretaris. Maar of dat ook zo is? U leest het nog wel in de Leidse Courant Bij de volgende uitbraak. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. M.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. CcidocSouAO/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1