Estec grote belasting Noordwijkse politie Katwijkse kabeljauwvissers doen beklag bij ministerie BIJZONDERHEDEN Whiz kid Peter Nederpel houdt niet van disco "s Groene zwaaikom wordt tijdelijk parkeerterrein ijpels: illegaal storten gifafval hard aanpakken «ajPEN OMGEVING EaidteOowuvnt Politie zoekt exhibitionist Vierdaagse Katwijk ten einde „Ik sta op school bekend als computerfreak". De 18-jarige Peter Nederpel uit Lisse meldt dit niet zonder enige trots. Peter heeft zich voor de tweede maal geplaatst voor de finale van de nationale computerwedstrijd Micro Masters Holland die op 12 en 13 juni in de Houtrusthallen in Den Haag wordt gehou den. De jeugdige Lisser is een van de 94 finalisten. Hij schat zijn kansen op een prijs hoog in. „Ik heb drie keer meege daan en weet ongeveer wel ke eisen worden gesteld. In voorgaande jaren was het be langrijk dat een computer programma veel toeters en bellen had. Dit ^aar is er een nieuwe jury die gaat letten op de opbouw en samenstel ling van de inzendingen. Mijn programma, dat be stemd is voor de administra tie van carpoolers, vind ik goed gelukt. Ik denk er ver mee te komen in Den Haag". Peter maakte in de brugklas van het Fioretti-College in Lisse kennis met een Sinclair 81, een kleine computer. Hij raakte direct verliefd op het apparaat en was sinds die tijd niet meer weg te slaan achter het toetsenbord. Met het lo pen van krantenwijken en een beetje hulp van zijn va der spaarde hij een eigen Commodore 64 computer bij elkaar. Nu, vier iaar na deze aanschaf, vindt hij het com putergeheugen te klein. „Ik moet uitkijken om het pro- framma niet te groot te ma- en anders kan ik door ge- Bijdrage: Roza van der Veer Foto: Henk van den Ende brek aan geheugen er niet meer mee werkenPeter heeft zijn zinnen gezet op een Commodore Amiga. Om het benodigde geld bij elkaar te krijgen heeft hij een baantje bij een kwekerij aangeno men. „De eindexamens zijn achter de rug. In de vakantie kan ik geld verdienen voor mijn nieuwe computer. Een eventuele prijs bij de Micro Masters wedstrijd zou daar voor ook welkom zijn". Peters hele leventje wordt bepaald door de computer. Discobezoek en glanzende brommers, waar veel van zijn leeftijdgenoten van dro men, doen hem niets. Namen en telefoonnummers kan hij niet onthouden maar comple te computerprogramma's des te beter Peter brengt dan ook het grootste gedeelte van zijn vrije tijd door achter het beeldscherm. Zelfs zijn huis werk van school schoot er soms bij in. Peters ouders hebben zich daar weieens on gerust over gemaakt. Achter af onnodig want Peter heeft goede cijfers voor ziin school onderzoeken gehaald. Zonder dat de resultaten van de cen traal schriftelijke examens bekend zijn weet hij dat hij voor zijn havo-examen is ge slaagd. „Ik heb wel de zelf discipline om voor een exa men te leren. Verder stuur ik mezelf af en toe eens naar buiten omdat dat gezond is. Echte afleiding is dat niet want meestal loop ik voort durend te denken aan het computerprogramma waar ik mee bezig ben". Peters vrienden op school zijn ook allemaal computer fanaten. Zelfs onder het kaarten tijdens de schoolpau- ze praten we over compu ters", lacht hij. „Ik was de eerste die computers interes sant vond. Er is een soort sneeuwbaleffect opgetreden waardoor de club geïnteres seerden is gegroeid". Bij de officiële computerclub op school voelt Peter zich niet meer thuis. Hij surveilleert soms vrijwillig in het compu terlokaal want „er zijn men sen die niidig worden als iets niet lukt'. Zelf heeft het ni veau vergevorderde allang achter zich gelaten. „Ik zou wel les kunnen geven meldt Peter die niet geplaagd wordt door valse bescheiden heid. Hij heeft ook geen be zwaar om 'whiz kid' ge noemd te worden. „Het klinkt vriendelijker dan fre ak", meent hij. Peter ontbreekt het niet aan ambities. Hij heeft zich inge schreven voor de HTS, infor matica. „Als je heel goed bent, kun je na een jaar HTS toelatingsexamen doen voor de universiteit. Ik wil dat proberen. Anders moet ik eerst de HTS afmaken en dan overstappen. Ik wil zo ver mogelijk komen". La chend vervolgt hij: „Tenzij ik na de HTS een duur betaalde baan kan krijgen Tot nu toe heeft Peter nog geen betaal de opdrachten gekregen. Hij maakt wel programma's voor verschillende vrienden en kennissen. Zo heeft hij voor een buurman een competitie- programma gemaakt. Bang dat hij ooit uitgekeken zal ra ken op de computer is Peter niet „Apparatuur verandert en de mogelijkheden breiden zich voortdurend uit. Je kunt altijd wat nieuws bijleren". VRIJDAG 5 JUNI 1987 PAGINA 15. euwe zitting over jwplannen Duyfraklaan ifCENBURG De beroepscommissie in £nbure zal nog meer deskundigen horen in jschil tussen Van der Mey B.V. en de tuin- ,(}orJ -h van den Berg. Van den Berg heeft be- t »A ingediend tegen de bouwplannen van £ot< Ier Meij B.V. naast zijn kassenbedrijf. Eer- :a°in%eze week stelde de AROB-commissie in ^IHaag dat Van der Mey voorlopig nog niet fm,"exJ gaan bouwen. De gemeente Valkenburg nu een nieuwe beslissing nemen over de :en -vergunning. De heer Bus en mevrouw 0nha van het Rijkstuinbouwconsulentschap |en een betoog over belichting en verwar- van tuinbouwkassen. Er werd besloten jlUln p dinsdag 9 juni weer een AROB-zitting te Ca en, waar nog een aantal andere deskundi- rt een »ehoord zullen worden. Pas daarna zal de 'ente een oordeel vellen. neren ïder Autokrakers aangehouden KATWIJK Twee Rotterdammers van 21 en 23 jaar zijn vannacht op de Drieplassenweg in Katwijk aangehou den nadat zij een auto hadden opge broken en de radio hadden gestolen. Deze had een waar de van 2300 gulden. Buurtbewoners die getuige van de in braak waren, heb ben de politie ge waarschuwd. De ra dio is echter niet te ruggevonden. SASSENHEIM De exhibitionist die de laatste weken actief is in Sassen- heim en Warmond heeft gisteravond rond acht uur weer toegeslagen. De man liet in de nabijheid van de Klin kenberg zijn broek zakken en maakte een jeugdige inwoonster van Sassen- heim aan het schrikken. Zij waar schuwde de rijkspolitie, maar toen deze ter plaatse kwam was de man alweer op zijn bromfiets vertrokken. De man is met name actief op het fietspad bij Dekker Tennis in Warmond. De rijks politie van Sassenheim probeert het kenteken van de bromfiets van de ex hibitionist te achterhalen. Getuigen worden verzocht contact op te nemen met de politie, tel. 02522-12048. een» het Inbraak in supermarkt KATWIJK Uit supermarkt aan Cleijn Duinplein is onge veer 6.000 gulden gesto len en een onbekende hoeveelheid rookwaren. De inbraak werd ge pleegd in de nacht van dinsdag op woensdag. De daders kwamen de win kel binnen door de ruit uit de toegangsdeur weg te halen. Volgens de poli tie is tevergeefs gepro beerd de kluis open te breken. Het geld werd weggenomen uit de kassa en de fooienpot Commissie internationale contacten wordt herzien RIJNSBURG De Commissie Internationale Contacten In Rijns burg, de commissie die de betrekking tussen de partnergemeente Siegen en Rijnsburg in stand houdt zal worden herzien. In de sa menstelling van de commissie zullen wijzigingen optreden. De ge meenteraad besloot gisteravond twee jonge leden uit de sportraad en het Open Jongeren Centrum te benoemen. Verder besloten zijn een rooster van aftreden in te stellen. Mevrouw De Haas (PvdA) had in het verleden al eens aangedrongen op herziening van de commissie. Zn vond het belangrijk, dat er twee enthousiaste leden bijkwamen. D. Oudshoorn (RPF) stelde voor een jongere uit het jeugdkoor The Young Voices te benoemen omdat deze al contacten hadden. Burgemeester F. Jonkman merkte op dat het college nog meer kandidaten voor ogen had. Hij wilde dat het een open zaak was en dat de gehele burgerij er bij betrokken zou zijn. Hij vond dat elke samenstelling van de commissie een compromis was, om dat nu eenmaal niet alle groepen in de commissie vertegenwoor digd konden zijn. De komende tijd zal het college zich buigen over een verdere taakverdeling. Bromfietser gewond KATWIJK Met een her senschudding en waarschijn lijk een gebroken sleutelbeen is een 40-jarige Katwijker gistermorgen overgebracht naar het AZL. De man raak te gewond toen hij met zijn bromfiets tegen een andere bromfietser botste op de se cundaire weg ter hoogte van de oversteekplaats bij de Mo- lentuinweg. De aanrijding ontstond doordat de brom fietser uit Katwijk achterom keek, een slinger maakte en op de weghelft voor het tege moetkomend verkeer terecht kwam. Daar reed een 21^ari- ge bromfietser uit Den Haag, die de man uit Katwijk niet meer kon ontwijken. Inbreker twee maal betrapt OEGSTGEEST Een inbreker probeerde gis teravond in te breken in een huis aan de Spaargarenstraat en één in de Prins Bernhard- laan in Oegstgeest. Hij belde in beide ge vallen aan en toen hij geen gehoor kreeg brak hij via een bovenlichte aan de achterkant van de huizen in. In beide gevallen waren de be woners echter wel thuis, waardoor de in breker op de vlucht sloeg. ive !2f woningen aan es33 ekhorstlaan iard i kaP )RHOUT Voorhout Jareft met het makelaarskan- r er8 Voskuil en Berg overeen- Aming bereikt over de ver- s van een perceel grond de Boekhorstlaan 147-149. i.660 ie grond worden vijf wo- klen geduwd. De leden van J? ©mmissie financiën kon- tóch gisteravond unaniem en in de overdracht van le y°n£* met opstallen voor on,re Jedrag van 245.000 gulden, die i{sPI neer de woningen opgele- dat worden is afhankelijk atteo| de toestemming van GS ir ook van de herhuisves- van de bewoners van de oi opstallen. Zii hebben len toegezonden formulier ivuld en teruggezonden. Jrin moeten zij officieel allerfvesting aanvragen. In een n di rek met het gemeentebe- te wjir hebben zij ingestemd onin herhuisvesting, te hi de ([Stichting Jeugdraad Voor- tem t kan twee hekwerken itek >rengen waardoor de ach- kwi jde van jeugdcentrum „De leweij" niet meer bereik- zal zijn. De commissie fi- iën stelde 10.000 gulden hikbaar. Bovendien zullen itingswerkzaamheden Isvinden en een aantal ëmmen worden ge- Ook wil men een bord tsen waarop staat aangege- dat het speelveld rond het '-»«èdcentrum aan de Boek- rtlaan verboden is voor len. NOORDWIJK Het ruimtevaartcentrum Estec vraagt elk jaar meer aan dacht van de Noordwijkse politie. Steeds meer hoog geplaatste buitenlanders brengen een bezoek aan dit in Noordwijk gevestig de centrum. Het aantal overuren van het politie korps steeg, ten opzichte van 1985, in 1986 met 40 procent. Het bezoek van de Israëlische minister president aan Estec en de moordaanslag op een Noordwijkse projectont wikkelaar waren onder meer verantwoordelijk voor deze grote stijging. Dit staat in het jaarverslag van de politie. In tegenstelling tot andere korpsen in Nederland, mag Noordwijk maximaal vijftig procent van deze overuren uit betalen. Andere korpsen moe ten overuren in vrije dagen uitbetalen. Het Noordwijkse korps werd in 1986 met drie man uitgebreid. De politie startte in 1986 met voet- en fietspatrouilles. Bij de agenten zijn deze diensten niet popu lair, maar het publiek heeft er zeer positief op gereageerd. De surveillance te paard in het duingebied is in het eerste {aar, 1986, niet uit de verf ge- comen. Dit werd veroorzaakt door personeelsgebrek en de kwaliteit van de paarden. Het experiment wordt daarom dit jaar voorgezet. Op het strand werden 400 hondenbezitters bekeurd. Volgens de politie was er in de zomer van 1986 veel naaktre- creatie ten noorden van de Langevelderslag. Tot nu toe heeft de gemeente Noordwijk nog geen officieel naaktstrand aangewezen. De nachtelijke strandcontroles hebben resul taat opgeleverd: er werd min der vernield dan in voorgaan de jaren. Vooral auto's waren in 1986 het doelwit van vanda lisme: er kwamen 142 meldin gen binnen. In 1985 werd 133 maal aangifte van vernieling van auto's gedaan. De maand mei was in 1986 met 40 vernie lingen het beruchtst. Aanrijdingen Het aantal aanrijdingen in Noordwijk is in 1986 licht ge daald in vergelijking met 1985. Daarentegen is het aantal ge wonden bij verkeersongeval len verdubbeld. In 1986 von den 727 aanrijdingen plaats. Bij 91 aanrijdingen vielen ge wonden. Uit het jaaroverzicht blijkt verder dat in de zomer maanden en dan met name in de weekenden de meeste on gevallen plaats vinden. Opval lend is de verviervoudiging van het aantal ongevallen waarbij alcohol een rol speel de. In 1985 werd alcoholmis bruik geconstateerd bij vier aanrijdingen, in 1986 bij 17 botsingen. De meeste gewonden bij de verkeersongevallen vielen on der de bromfietsers en hun passagiers. Net als in 1985, toen 23 van de 46 gewonden op de bromfiets zaten, ver plaatste in 1986 ruim de helft van alle verkeersslachtoffers zich op een brommer. Bij alle aanrijdingen werd 146 keer door de veroorzaker doorgere den. In 1985 gebeurde dit 205 keer. Slechts in 15 gevallen kon de veroorzaker van de aanrijding worden opgespoord en proces-verbaal worden op gemaakt Het aantal inbraken in Noord wijkse woningen is in 1986 ge stegen. In 1985 werd in 56 wo ningen ingebroken, in 1986 werden 80 woningen door on gewenste gasten bezocht Het aantal winkeldiefstallen daal de van 54 naar 36. Een lichte daling was in 1986 ook te con stateren bij het aantal fietsen diefstallen. 184 verdwenen fietsen werden tn 1986 tegen 1986 in 1985 gerejgistreerd. Er verdwenen vorig jaar nog eens 266 fietsen. Daar kon geen proces-verbaal van worden opgemaakt omdat de eigenaars niet over voldoende gegevens beschikten. Slechts 18 fietsen konden bij de eigenaar worden terugbezorgd. Peter Nederpel op de plaats waar hij wekelijks vele uren doorbrengt: achter de computer. De avondvierdaagse in Kat wijk is onder mooi weer afge sloten, en dat maakte veel goed voor de bijna 4.000 wandelaars die de avonden daarvoor geteisterd werden door regen en wind. De deel nemers werden gisteravond onthaald op muziek en vooral bloemen, die familieleden of bekenden van de „zijlijn" aanreikten. Een aardige actie gedurende deze avondvier daagse vond woensdagavond plaats, toen door een ge meenschappelijk initiatief van winkeliers uit de Achterweg in Katwijk aan den Rijn de lo pers getrakteerd werden bij de finish op een appel. Zo doende klonk gisteravond de leus: goed getrappel, eet een appel. FOTO: HENK VAN DEN ENDE iTWIJK Een ge- n'i ek tussen de af gevaar- af gden van de Katwijkse JJ6, documenthouders en pati evaardigden van de t ministerie van land end uw en visserij om een '®j61ossing te vinden voor er9r problemen waar de en ïtwijkse viseers in te- 2fcht gekomen zijn, heeft wa g niets concreets opge- Verd. Door de onver zachte stop op het vangen kabeljauw zijn deze ts direct in hun be- bedreigd. Omdat het e Nederlandse kwan- kabeljauw is vol ge- door anderen dan de ïtwijkse vissers, mogen de Katwijkers de •0 ton kabeljauw waar nog recht op hebben {It opvissen. - *n gesprek gistermiddag óp 'hl* ministerie van landbouw La visserij, tussen de afgevaar- digden van de Katwijkse K- documenthouders en de heren Roos en Hoogeveen van de di rectie visserijen heeft slechts geleid tot een vage belofte van de kant van de overheid, om te proberen het totale kwan tum kabeljauw nog te vergro ten. Mocht dan blijken dat in middels de Nederlandse vis sers, sinds de stop op 24 april, toch nog meer gevangen heb ben dan dat kwantum groot is, blijft de vangst van kabeljauw verboden. In het geval dat er echter wel ruimte is, mogen de gedupeerde Katwijkse vissers het restant kabeljauwkwan tum vol vissen. De stemming onder de Kat wijkse vissers is door dat ge sprek zeker niet verbeterd. Zij hebben, als groep K-docu menthouders, het recht per jaar ongeveer 2500 ton kabel jauw te vissen. De inrichting van de schepen en vooral hun afzet is daar op gebaseerd. Doordat echter andere vissers, in strijd met de voorschriften, het afgelopen half jaar meer kabeljauw aanvoerden dan toegestaan was besliste minis ter Braks tot het instellen van een stop op de kabeljauw vangst. Juist op een moment, dat de Katwijkers nog geen derde van hun deel hadden opgevist. De vissers voelen zich onrecht aangedaan. Zelfs argumenten dat de vloot van twintig schepen direct op een ondergang afstevent de be drijfsvoering kost minstens twintigduizend gulden aan vaste lasten per week mocht bij het ministerie niet baten. De vissers worden gesteund door visserijbiologen, waaron der het Nederlandse instituut voor visserij-onderzoek (RIVO), die ook pleiten voor een verruiming van het kabel jauwquotum op dit moment. Mocht het ministerie toch de stop handhaven, dan gaan de Katwijkse vissers gewoon door. Het is toch te gek, aldus de heer J. Ouwehand van de Katwijkse Vereniging van Schipperseigenaars, dat nadat de stop op 24 april ingevoerd werd nog steeds visserssche pen, die allen kabeljauw als bijvangst mogen hebben, volop kabeljauw blijven aanvoeren, terwijl de rechtmatige Katwij kers failliet gaan. Doordat wij ons aan de wet houden wor den we gestraft, aldus een ge tergde Ouwehand. Dat het doorgaan volop risico's heeft blijkt wel uit het oppak ken door de Engelse marine van de KW 25. Dit schip werd gisteren in Engeland beboet, als K-documenthouder, voor het aan boord hebben van 120 kisten kabeljauw en een maas wijdte die 1 mm te smal is. De rechter veroordeelde de eige naar daarop tot een boete van 40.000 gulden (later 32.000), maar nam de reden van de overtreding, de kabeljauw en het netwerk, niet in beslag. ElDSCHENDAM Minister rods van VROM (Volksge- ïndheid, Ruimtelijke Orde- 'ng en Milieubeheer) gaat innenkort overleg voeren pet zijn Belgische ambtgenoot *®r de sanering van de Ne derlandse afvalstromen naar *eigië. Een woordvoerder van ""n ministerie heeft dit giste- bekendgemaakt. ijpels vindt een harde aan pak van dit soort milieucrimi naliteit het illegaal storten van chemisch afval noodza kelijk. Zo'n aanpak is echter volgens hem slechts dan moge lijk wanneer er aan beide kan ten van de grens een sluitende regelgeving is. Op basis daar van kunnen Belgische en Ne derlandse justitie samen met het milieubijstandsteam van VROM harder optreden dan nu het geval is. De Belgische regering wil het toelatingsbe leid voor buitenlandse afval stoffen aanscherpen, naar aan leiding van illegaal gestort Ne derlands afval bij de stort plaats bij Mellery in Wallonië. De Rotterdamse curator J. VanderVoodt die het faillisse ment van Ivema BV afwik kelt, heeft laten weten dat de Schiedammer B., die door jus titie wordt verdacht van het illegaal inzamelen van che misch afval, hield zich al sinds 1980 bezig met transporten van afval naar het buitenland. Volgens Vandervoodt blijkt uit administratie die hij in zijn be zit heeft en uit gesprekken met B., dat deze zich al zeven jaar bezighield met het ver voer van afval Het Leidschendamse raadslid E. van der Veen heeft het col lege van B en W gevraagd hoe het komt dat het college op correspondentie van een inwo ner over vervoer van het ver vuilde Titanine-puin niet ade quaat heeft gereageerd. Me vrouw Van der Veen herin nert in haar brief eerst aan het inzicht dat zij in maart van dit iaar heeft gevraagd in de pro blematiek die verband hield met milieuonderzoeken op het voormalige Titanine-terrein. KATWIJK De „groene zwaaikom" aan het Prins Hendrikkanaal wordt tij delijk parkeerterrein. De ruimte op deze groen strook is ruim een jaar no dig omdat in de aangren zende Havenstraat een parkeergarage en dertig woningen worden ge bouwd. Men is al bezig met de grondwerkzaam heden. Tot voor kort dien de het gebied Havenstraat als parkeerplaats voor het Badcentrum. De meerder heid van de gemeenteraad kon zich gisteravond vin den in deze plannen van B en W. Niet alle raadsleden waren en thousiast over het plan van het college om de groenstrook in dit toch al kale gebied om te toveren tot parkeerplaats voor auto's. Mevrouw J. van Pari don (VVD)jnoemde het initia tief van het college zelfs wei nig creatief en beperkt. „Be halve het zoeken naar een stekje om de auto in het cen trum te parkeren had het col lege de verkeersproblemen van het gehele gebied van het Prins Hendrikkanaal moeten bekijken", aldus mevrouw van Paridon. „Twee vrachtauto's kunnen elkaar niet passeren aan de noordzijde en juist in een gebied waar de haringin dustrie bevracht moet worden is dat type verkeer volop aan wezig". Wel vond mevrouw Van Paridon het een voordeel dat het college een plek ge- creërd had, waar de vrachtau to's kunnen draaien. De heer M. van Rooijen (SGP) wenste vooral duidelijkheid voor het gehele verkeersbeleid in het centrum van Katwijk, inclusief het nu genoemde ge bied. „Er ligt allang een nota te wachten die besproken dient te worden", zei Vvan Rooijen tegen locoburgemees ter drs. J. Bergman, die de raad voorzat „Het feit dat de groenstrook nu ingericht wordt als parkeerplaats komt mede door de werkzaamheden aan de Havenstraat", herhaal de de SGP-er de mededeling van Bergman, „maar hoe zit het daar met die werkzaamhe den? Er is een parkeergarage gepland, maar de raad weet niet eens wie die moet gaan exploiteren of wanneer de bouw klaar is". Van Rooyen vroeg zich verder af hoe het kan dat in het plan gebied Havenstraat nog steeds een huis wordt bewoond dat twee jaar geleden door de ge meenteraad onbewoonbaar werd verklaard. Volgens Berg man gaat het hier om een „on verklaarbare bewoonde wo ning".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15