fpe Sint Willibrord als vrucht van Jos Cuypers en Jan Stuyt Omwegen Leidschendam moet Leidsehoondam worden OMGEVING seidóaoowiant de jarinekolonel schreef kunsthistorische tfiiver een samenwerking studie )ok Ton S^ueck naar "lop Mount McKinley EERSTE MILIEUCONTROLEUR GAAT MET VUT Sociaal-cultureel werk in Noord wijk ontzien VRIJDAG 5 JUNI 1987 PAGINA 13 ortsev Iers vi oen. van [eest, Om tijd laai door jdenge Broelr Ommec n sla» at er •oene I omdat] ude irkeer. •t zal niet dikwijls rkomen, dat marine- 'icieren, al dan niet uiten dienst, een uitput- Ill!nde studie wijden aan lX"*rodukten van bouw- leesters die kerken ont- rorpen hebben. Eerder uilen zij van een mari- cme verknochtheid lijk geven en, zo moge- njk, in geschriften dieper ïgaan op allerlei vloot- ewegingen, op kielli- jes, vuurleiding, radar ezwaaf sonar, of de bellen- ing vfcan van een gelanceer- nd veg torpedo beschrijven. zullen ook de mijnen- Eger een warm klop- end gestructureerd favo-hart toedragen. De rijgstucht, ter zee ge- landhaafd, lijkt me m Wiiveneens een aardig on- Leidejerwerp voor een disser- tker %tie of doctoraal scriptie, winkg ioor <J>aar zullen deze commande- ientraiende Jannen van stavast en wentfngens van Tromp en De de to£uyter eveneens wel weg srs kaPee weten- Maar niemand ïan la^ verwachten, dat een ge- fnsioneerd kolonel der Ko- inklijke Marine zich gepas- ;j. oneerd zal overgeven aan i, u5et vraagstuk hoe nu eigen- de kerk van St.Willi- v «°rc* in Oegstgeest in steen poten is gezet. Dat is nota /inke^ne alweer zowat een eeuw ■^k .leden. Toch is het een ma- i in neman, die zijn ziel en za- gheid en vrije tijd gelegd ^eeft in een speurtocht naar bronnen van dit godshuis. Jeo A. van Nijnanten (62), giboortig van Breda je lint dat nog horen; de zilte ateren hebben daar niets in kunnen veranderen jj. ng in '75 met pensioen. Hij A5as toen kolonel b.d. gewor- «ha en; marine-officier af. Elek- ronisch specialist met gou- pen banden en krullen om de louwen. „En de wereld rond •feweest hè. Een machtige jd, behalve voor het gezin. Maar dat heb je nu eenmaal, ils je je aan de marine, met ille disciplines vandien, hebt ivergeleverd. Na mijn pen- lioen heb ik rondgekeken laar toch maar weer een aantje. Maar de malaise eerste al fors. Ook je eom- lex van bekwaamheden is liet voor alles geschikt. Ik on niets passends vinden. )at afwachten werd ik moe, aar heb ik toen maar een unt achter gezet. Ik ben oen op de studie kunstge bieden is gekomen, aan de niversiteit in Leiden. Dat irerd colleges volgen, maar r waren gelukkig wel meer uderen die net als ik na een «pbaan op de wal wat an- ers zochten. Ook vrouwen, ie na het vertrek van de De St.Willibrordkerk in Oegstgeest: stempel van Jos Cuypers. kinderen uit huis nu eens gingen doen wat ze altijd al wilden doen". Verwarring Kolonel b.d. Leo van Nijnan ten, parochiaan van St. Willi- bord, Oegstgeest, heeft on langs zijn ver uitgelopen stu die afgerond. Hij had er alle tijd voor. „Ik zocht aanvan kelijk naar een onderwerp, iets maatschappelijk nuttigs, waar anderen ook wat aan konden hebben". Het werd een studie over de Oegst- geestse parochiekerk, toege wijd aan St.Willibord, die er gens in de zevende eeuw vanuit Engeland in deze stre ken met z'n gezellen aan zijn missioneringswerk begon. Er was enige verwarring rond het kerkgebouw, dat eind vo rige eeuw werd ontworpen door twee architecten: Jos Cuypers en associé en auto didact Jan Stuyt, die compag nons waren geworden. „Met de jonge Cuypers werd door bouwpastoor Roozen zaken gedaan, maar je kon Jan Stuyt niet uitschakelen". Het moet enerverend geweest zijn, en daarom heeft Leo van Nijnanten zich erin vast gebeten. Daar waren destijds de grote bouwer dr. Pierre Cuypers (Rijksmuseum, Centraal Sta tion) en zoon Joseph en aan komende Jan Stuyt binnen een „bouwbureau" vol jong talent. Drs. Van Nijnanten: „Alles was geconcentreerd rond „pa Cuypers", die reso luut alles bepaalde en geen tegenspraak duldde. Maar goed, miin studie was een po ging de architectonische waarden van de kerk in Oegstgeest nader te formule ren. Onvermijdelijk ging hierbij de aandacht uit naar de ontwerper en bouwmees ter van de St.Willibrordus- kerk, de civiel- en bouwkun dig ingenieur Jos Cuypers te Amsterdam. Tevens had ik aandacht voor de jaren van voorbereiding, toen men in Oegstgeest nog kerkte in wat eens een schuilkerk was". Vermoedelijk „door zijn veel vuldige aanwezigheid op de bouw" wordt die „nieuwe" Oegstgeester kerk weieens toegeschreven aan Jan Stuyt. Maar Leo van Nijnanten heeft die afgedreven gericht heid in de roomse geloofsge meenschap in juiste banen te ruggedreven. En hij, Leo, is wel degelijk van leer getrok ken. In de eerste hoofdstuk ken van zijn scriptie is ge tracht een beeld te geven van wat er in, om en met de voorloper van de huidige kerk is gebeurd. „De be schrijving van de oude kerk maakt duidelijk hoe groot de overgang naar het nieuwe godshuis voor de kerkgan gers moet zijn geweest. Op één dag na zou het tien jaar duren alvorens de nieuwe kerk geconsacreerd werd". Van klein naar groot. Aan de bouw van de kerk is een hoofdstuk gewijd, voorafge gaan door een hoofdstuk over de voorgeschiedenis vanaf het eerste contact van pastoor W.F. Roozen met ar chitect Jos Cuypers. Zowat elk detail komt aan de orde in de scriptie van Van Nij nanten. „Van horen zeggen luidde het: de kerk is van Jan Stuyt! Maar ze hebben er samen de hand in gehad, Jos en Jan. De gewijzigde details, klei nigheden, zijn misschien van Stuyt. Zoals, bijvoorbeeld, het torentje voor het angelus- klokje aan de westgevel. Maar er heeft nooit een klok je ingezeten". Daar ging Jan dus enigszins de bouwkundi ge mist in. Maar drs.Van Nij nanten, kolonel b.d., schouwt ook nog even terug op de bouwbureaus van pa Pierre Cuypers, de rots in de ver nieuwende branding der ka tholieke kerkenbouw in de laatste helft der vorige eeuw. Pierre woonde tenslotte der dagen zat in de scha duw van zijn gehercon- strueerde Munsterkerk van Roermond, met z'n vele ge Op mijn omwegen door stad on land I kom ik graag rnonson logon. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 BB ImBIH - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pictcrs fantaseerde torentjes. Pierre hield erg veel van bijkomsti ge torentjes. Denk maar eens aan de nooit geheel voltooide opzet van de „kathedraal van Amsterdam", die kanjer van een St. Willibordus buiten de Veste, die in het vorig decen nium aan de sloop ten prooi viel. Compagnonschap Maar er was veel meer, rond de Cuypersfamilie, met Jan Stuyt als een soort lastpost in de business. Waar Jos geen tijd meer kon vinden (rond 1900 kreeg de jonge Cuypers de leiding over zo'n bouwbu reau, in de naam van pa), kwam Jan aan de bak. Het was juist met de eeuwwisse ling, dat Jos Cuypers het compagnonschap met Jan Stuyt aanging, een compag nonschap dat tien jaar stand hield. Het was een kwestie van samenwerken. Zo had Stuyt de hoofddirectie van de bouw der nieuwe St.Bavo-ka- thedraal aan de Leidsevaart in Haarlem. Door zelfstudie had hij zich opgewerkt. Zo ontwierp Stuyt ook een een voudige dorpskerk als de St.Pancras in Sloten (Am sterdam): een „geslaagd proefstuk". Stuyt was „een andere Cuypers" in diens leerschool en werd uitvoe rend (en reizend) architect; daar had Jos geen tijd meer voor. Wie „wat" heeft gemaakt, is door Leo van Nijnanten hele maal uitgezocht. „Ik heb het land afgestroopt op zoek naar de kerken die Jos en Jan ge maakt hebben. Het zijn 25 kerken geworden, in het kort beschreven, voorzien van plattegronden, en van elke kerk heb ik vier verschillen de foto's gemaakt. Dit alles is in mijn scriptie verwerkt". Zo kernen we in de loop van het doorwrochte doctorale werkstuk, onder andere, de „eerste mooie kruisingsto ren" van de „kathedraal aan de Amstel" tegen. Die „ka thedraal" van Jos staat in Nes aan de Amstel en be heerst al zijn z'n afmetin gen niet reusachtig de hele omgeving met die forse „midden-hoogbouw". Ook de kerk van Aarlanderveen is van de jonge Cuypers, de En- gelbewaarderskerk van Lis- se, daarentegen, is van Jan Stuyt Wie deed „wat"? „Ze zijn samen verder ge gaan en het blijft moeilijk uit te maken wie wat heeft ge daan", aldus Van Nijnanten; „samen ook hebben ze de St.Jan in Zoeterwoude Zuid- Ook Jan Stuyts geest waart hier nog rond. FOTO'S: HENK VAN DEN ENDE buurt gebouwd, maar deze kerk is vooral gebaseerd ook op de artistieke aanleg van Jos Cuypers met zorg voor de details. Rond 1910 maakten ze voor het laatst samen een kerk, de St.Pancratius in Castricum. Enfin, het was een studie, uiteindelijk, om de waarde van de kerk in Oegstgeest te bepalen. Over de rol van de jeugdige Jos Cuypers bij de bouw van de St.Willibrord gaat het één na laatste hoofdstuk van m'n scriptie. Besloten wordt met het overwegen van de plaats welke deze Oegstgeester pa rochiekerk inneemt in het oeuvre van Jos Cuypers. Bij voorkeur werden meningen van tijdgenoten, maar vooral van hemzelf, verwerkt". Als een soort „opdracht" schrijft de kolonel b.d. Van Nijnanten: „Moge dit ge schrift goede gronden hebben aangedragen tot grotere waardering voor dit kerkge bouw en een beter begrip voor de bezieling van zijn bouwmeester". Daar bedoelt Van Nijnanten zonder meer Jos Cuypers mee. En dan zou je een ogenblik geneigd zijn uit te roepen: „Dat de Stuy- ten nü opstaan!". Maar er valt niet veel meer op te staan nu de oud-kolonel ge schreven heeft: 1-0 voor Jos. Enige tijd geleden heeft Leo van Nijnanten zijn voltooide scriptie, een wetenschappe lijk verantwoorde kunsthis torische studie met bronnen- vermelding, overhandigd aan het kerkbestuur van de St.Willibrordparochie. Daar moet het voorlopig bij blij ven. Immers, Van Nijnanten wil zijn doctorale uitkomsten allereerst reserveren voor publicaties in allerlei specia listische vorm. Hij denkt daarbij, bijvoorbeeld, aan het Leids Jaarboekje en andere historisch geïnteresseerde corporaties. Daarom wenst hij op dit moment geen grote re ruchtbaarheid aan de stu die Cuypers-Stuyt te geven. Pas als de room ervan is af geschept kunnen eventueel dag- en huis-aan-huisbladen er zich alsnog op werpen. Maar dat kan nog wel een jaartje duren, vrees ik. Men sen die nu staan te trappelen van ongeduld om de Van Nij- nantenstudie te bemachtigen zullen dus nog wel een tijdie moeten nagelbijten. Maar ae oud-kolonel is bij het afwe gen van belangen onverbid delijk; bij de marine heeft hij wel voor hetere vuren ge staan. IftC H lour JASSENAAR Het wordt ngen op de top van de >unt McKinley. Morgen ver- 'kken vier studenten, waar- r de Wassenaarder ick van den Barselaar, in aar Amerika om na enkele iri ligen acclimatiseren vanaf Pa*n hoogte van 2.000 meter te or hfcginnen met de tocht naar de [en lp van de 6.193 hoge berg. De n lier willen de Mount McKin- w«y niet een keer beklimmen, ddttaar twee keer. Boven op de willen de vier de Duinrell- planten. Vrijwel tegelij- ijd gaat er nog een Wasse- der naar de Mount JCinley: de 47-jarige oud- imando Ton Rueck. Errder hij deel aan de triathlon 0kaAlmere, honderden kilome- t. ars lange fietstochten en el- dt itftlange langlauffwedstrijden. lebben de vier studenten al illoze bergen beklommen, on Rueck kan niet bogen op oio- of groepstochten op weg laar de top, maar wel over 'eel uithoudingsvermogen. De fier schatten hun kans dat zij Ie top behalen 99 procent, en •chatten die van Ton Rueck inder de 50 procent. Zelf schat Ton Rueck zijn kansen aan merkelijk hoger. Zullen de rier studenten boven op de top ie Duinrell-vlag planten, Ton Rueck heeft van het Wasse- oaarse gemeentebestuur een in food-blauw uitgevoerd vaantje ®et het Wassenaarse gemeen tewapen erop meegekregen boven op de top de plan- LEIDSCHENDAM Op tafel staat een zilveren markt- kraampje met als inscriptie de dank van de kooplieden bij zijn afscheid als marktmeester in Leidsenhage. Het is het eer ste tastbare bewijs dat de heer J.J.J. van Nierop deze week de gemeentedienst van Leid schendam heeft verlaten. Maandag 1 juni, twee dagen na zijn 61e verjaardag, was de eerste dag dat hij in z'n mooie woning aan de rand van Park Rozenrust van de VUT kon genieten. Hij heeft vanmiddag vrijdag in de kantine van de gemeentewerf aan de Rietvin klaan officieel afscheid geno- Van Nierop mag dan markt meester zijn geweest, hij zal de plaatselijke geschiedenis in gaan als de eerste milieucon troleur van Leidschendam. „Er was nooit iets aan gerichte controle gedaan en het werd mijn werk te waarschuwen, voorlichting en raad te geven en in laatste instantie verbali serend op te treden". Veront reiniging van het leefmilieu wordt volgens Van Nierop voornamelijk veroorzaakt door de bewoners zelf. „Je kan zeg gen dat zestig procent van de mensen netjes is en zich aan de regels houdt en dertig pro cent uit slordigheid en onwe tendheid handelt". „Zeker tien procent heeft ech ter overal lak aan. Dat zijn de mensen die 's nachts rustig een oud bankstel in het plantsoen zetten en hun vuilniszak da gen tevoren op de openbare weg plaatsen". Vooral dat laat ste komt nogal eens voor en dan probeerde de ex-milieu controleur te achterhalen wie de eigenaar was. „Als ik er De eerste milieu- controleur van Leidschendam, de heer J.J.J. van Nierop, gaat van daag met de VUT. FOTO: CEES VERKERK door vragen in de omg niet achter kwam, haalde ik de zak op en onderzocht ik de inhoud. Over het algemeen een vies werkie, maar dat is de enige mogelijkheid. Door een envelop, een bankafschrift of iets dergelijks kwam ik er wel achter en dan volgde een waarschuwing en bij herhaling van proces verbaal, kosten ge middeld dertig gulden". Begrip Van Nierop zegt wel begrip te hebben voor het ruimtegebrek waarmee men vooral in de hoogbouwwijken heeft te kampen. „Een gezin van man, vrouw en twee kinderen op zeshoog heeft wekelijks meer dan een volle zak. De kelder box staat vol met fietsen, hob bymateriaal, tenten, noem maar op en een vuilniszak op het balkon is ook zo leuk niet. Maar ja, ze moeten toch zelf zorg dragen voor een goed leefmilieu, zo eenvoudig is dat". Hij vindt dat men in Leid schendam niet mag klagen. „De inzameling van klein che misch afval is goed geregeld, ze kunnen het naar de chemo kar of naar gemeentewerken brengen en er is een groot aantal glasbakken". Van Nie rop meent dat er voor een goe de milieubescherming in Leid schendam eigenlijk twee men sen nodig zijn. „Die zouden sa men moeten proberen de men taliteit van de inwoners ten aanzien van het milieu te ver anderen want nou is het veelal nog zo dat ze de milieu-veror dening naar eigen inzicht uit leggen. Leid-schen-dam moet Leid-schoon-dam worden." De taak van marktmeester („toezicht op naleving van de marktverordening") heeft ove rigens ook veel met het milieu te maken. De wind verspreidt veel papier en plastic naar het omliggende groen en een plot seling rond 's middags vier uur opgestoken stormpje veroor zaakte in dit verband onlangs een kleine milieuramp. Dan had hij nog wel eens te maken met een politieke partij die voor de verkiezingen plomp verloren met een kraam op ae markt verscheen. „Op de markt geen politiek, evenmin als een kraam van bijvoor beeld een Bijbelgenootschap. Je moet ingeschreven staan bij het Centraal Registratiekan toor voor de Ambulante Han del. Wegwezen dus". Met Van Nierop valt niet te spotten, dat blijkt Haven Sinds vorig jaar zomer had de afgetreden milieucontroleur bovendien nog een taak als havenmeester van het veelbe sproken passantenhaventje op de voormalige Tengrowerf aan de Plaspoelkade. „Vorige zo mer waren er drie jachten maar men zegt dat dit beter wordt. Als inwoner van Leid schendam, en nou even niet als voormalig gemeente-amb tenaar denk ik dat die haven geen toekomst heeft Leid schendam heeft nauwelijks be zienswaardigheden en even verderop ligt die schitterende haven in Vlietland. Het is al leen voor inkopen of familie bezoek en daarvoor kun je veel eenvoudiger afmeren aan de Delftsekade". „Bovendien is er geen vuilcon tainer, geen waterleiding en feen toilet, onmisbare zaken ij een wat langer verblijf, ter wijl voor het goed functione ren van de haven de brug een beletsel vormt". De haven, een politiek nogal beladen kwestie in Leidschendam, zou 's win ters worden toegewezen aan mensen met lage inkomens, „maar", zegt Van Nierop, „mensen met lage inkomens hebben geen boot, die kunnen dat niet betalen". Dat klopt, de afgelopen winter lag er welge teld één boot in de haven. NOL WESSELING NOORDWIJK De commissie welzijn in Noordwijk is gister avond niet akkoord gegaan met de voorgestelde bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk. Het meeste commissieleden stel den dat het college eerst de noodzaak van bezuinigingen op dit terrein moet aantonen. Bovendien moet eerst bij andere ge meentelijke sectoren worden gekeken of de financiën doelmatig worden besteed. Mocht het college van B en W bij het opstellen van de begroting dan toch financieel in de problemen komen, dan kan met de commissie gepraat worden over het verminde ren van subsidies aan de sociaal-culturele sector. Zowel PAN, Noordwijks Belang als de PvdA toonde zich fel te genstander van het doorberekenen van de rijksbezuinigingen op het sociaal-cultureel werk in 1988 aan de Noordwijkse organista- ties. W. Schelvis (PAN): „Het is onaanvaardbaar dat een ge meente die een fors overschot op de algemene rekening heeft 35.000 gulden op deze sector wil korten". De VVD had minder moeite met de bezuinigingen maar wilde toch ook graag in an dere gemeentelijke sectoren kijken of daar niet met minder geld kan worden gewerkt In een af en toe emotionele discussie wilden de commissieleden wel enkele uitspraken doen over waar, indien nodig, de bezuini gingen in de sociaal-culturele sector terecht zouden moeten ko men. Met uitzondering van het CDA, dat koos voor het spreiden van de bezuinigingspijn, werden enkele subsidieposten ge schrapt. Uitgangspunt hierbij was het in 1986 vastgestelde soci aal-cultureel plan. Het voorstel van het college om de subsidie op de kapitaalslasten van het Buurthuis en de Vinkenhof te schrappen werd alleen niet door het CDA gevolgd. Deze gebouwen, die beheerd wor den door de gereformeerde kerk, bleken bii controle een dubbe le subsidie te krijgen. Het CDA vond dat de gereformeerde be heerscommissie te plotseling met een forse achteruitgang van in komsten wordt geconfronteerd. Wethouder J. Bedijn, gesteund door de andere fracties in de commissie, toonde geen mededo gen. „Ik vind het jammer dat we dit nu pas ontdekt hebben. Deze beheerscommissie heeft jarenlang ten oprechte te veel geld gekregen". Verder krijgt de Mast in 1988 geen subsidie meer, evenals de evenementencommissie, de sport-instuif, de Nederlandse Vere niging Van Huisvrouwen, X'65 en de Noordwijkse Filmclub. De subsidie voor de bejaarden- en ziekenomroep Norvicus wordt voortaan betaald uit de pot voor bejaardenzorg. Afwijzend reageerde Bedijn op de suggestie van L. de Graaff (CDA) om alle sociaal-culturele instellingen iets in te laten leve ren. „Dan kunnen we het sociaal-cultureel plan meteen in de prullenbak gooien", stelde hij. Het idee van de confessionele fractie om te onderzoeken of de gemeentelijke afdeling welzijn misschien een ambtenaar zou kunnen missen, werd door de wet houder geirriteerd verworpen. Het CDA kreeg ook geen steun bij de andere fracties in de commissie.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13