~2ddócSommvt Financiële administratie Leiden kan stuk efficiënter a STAD OMGEVING DE KEER Een cadeau van formaat „Examenopgaven lagen op straat' Nieuwbouw GSD in gebruik genomen Conflict rond Leidse reageerbuisbaby's 1] F Commissies akkoord met plan Zijloevergebied ONAFHANKELIJK ADVIESBUREAU CONCLUDEERT: iDVOCAAT EIST HEREXAMEN 'OOR FRAUDERENDE LEERLINGE VRIJDAG 5 JUNI 1987 PAGINA 11 BBBSMMgR sBgg»fc,\ Wp - - A WÉT j 3^^ «B Ï'P I bereidde de beste en lekkerste cocktail en zijn vakkennis was het grootst. Daarom won Nico iqer uit Leiden het nationale Martini Grand Prix toernooi dat onlangs in Amsterdam werd gehou- ,n De Leidenaar kwam zowel bij het praktische als bij het theoretische onderdeel als beste uit des is' Op 2, 3 en 4 juli verdedigt Kager de nationale eer tijdens een toernooi in Italië. De deelnemers jeten dan een eigen cocktail samenstellen. Kager werkt bij Holiday Inn in Leiden. bssagiere gewond EIDEN Een 30-jarige rouw uit Leiden is gister- rond om kwart voor zeven >wond geraakt bij een onge- ik op het Lammenschans- iein. De vrouw zat achterop 5 motorfiets bij haar 34-jarige "itgenoot. Haar man moest ttseling remmen omdat hij >t had gezien dat de auto die jor hem reed, linksaf wilde aan. Het echtpaar viel en de rouw liep een gecompliceer- i beenbreuk op. Zij is ver- jerd naar het AZL. 'ADVERTENTIE BOEKHANDEL LEIDEN - LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN LEIDEN Er komen 257 woningwetwoningen in het Zijloevergebied tussen de Sumatrastraat en de Zijl, inclusief een jachtha ven. De raadscommissies ruimtelijke ordening en volkshuisvesting ver klaarden zich gisteravond akkoord met de plannen van B en W, uitgezonderd de fractie van Links Lei den. De plannen houden in dat er in verschillende blokken wordt gebouwd, variërend van 2 tot 5 verdiepingen. Er komt bovendien een flat op een soort schiereilandje met de vorm van een snor. Deze flat gaat 4 a 5 verdiepingen tellen. Verspreid over het gehele ge bied worden groenvoorzienin gen aangelegd. R. van Lint (Links Leiden) stemde daarom tegen het plan. Hij zag het groen liever op enkele plaat sen geconcentreerd. In decem ber begint de bouw van de eerste fase rond de Voorstraat. Het totale project moet drieë neenhalf jaar later klaar zijn. De kosten zijn nog niet be kend. De gemeente stopt al leen al in het bouwrijp maken van de grond 8 miljoen gul den. De huurprijzen (exclusief energiekosten) zijn geraamd op 455 gulden voor de gesta pelde woningen, 465 voor de eengezinswoningen en 520 voor de bejaardenwoningen, die het dichtst bij de Lage Rijndijk worden gebouwd. In de omgeving van de Voor straat komen 60 parkeerplaat sen. Om de aaneengesloten be bouwing langs de Sumatra straat wat te „breken", is daar een gat van ongeveer tien me ter in opengehouden, waar door een zicht op de Zijl ont staat. PTT: Postvertraging voorbij LEIDEN Als alles verloopt naar wens, is de postvertraging in het district Den Haag, waar ook de Leidse regio onder valt, vanaf vandaag voorbij. Dat meldt PTT-woordvoer- der H.E. Wielheesen. In elk geval krijgen alle betrokken klanten van de RTT aan het eind van deze week, of kort na Pinksteren een brief met verontschuldigingen aangeboden. Degenen die schriftelijk een klacht hebben ingediend krijgen eveneens een brief terug. Eerder deze week waren het vooral de scho len die bij de PTT hadden geklaagd over ver traagde post. Examenkandidaten kregen de uitslag niet op tijd en de meeste scholen ble ken vanwege vakantie gesloten. De meeste cijferlijsten werden al twee dagen voor He melsvaart verzonden. Verder kwamen scrip ties, afstudeeropdrachten en aanvragen voor herkansingen veel te laat aan door de vertra ging van de post. PARKEERAUTOMATEN VOOR DAGKAARTEN LEIDEN De gemeente Leiden gaat binnen afzienbare tijd parkeer automaten in de binnenstad plaatsen waar automobilisten dagkaarten kun nen kopen. Voor tien gulden kunnen zij dan de hele dag op een parkeer plaats blijven staan. Dit kondigde wethouder J. Peters gisteravond aan tijdens een commissievergadering ruimtelijke ordening. Automobilisten die een hele dag gebruik willen ma ken van een parkeerplaats zonder steeds geld in de parkeermeter te moeten stoppen, moeten nu nog voor een zogenaamde ontheffingskaart naar het stadhuis. Dat is een tijdro vende en omslachtige bezigheid. De gemeente gaat bij wijze van proef en kele automaten plaatsen. Als dit be valt, wordt het aantal uitgebreid. Hasj en weed in koffieshop LEIDEN De Leidse politie heeft gister middag rond kwart over twee acht perso nen aangehouden in verband met bezit van of handel in verdovende middelen in koffieshop High Times aan de Beschuit steeg. Daar voerden agenten een controle uit. Ze troffen 230 gram hasj en weed aan. De mensen die zijn aangehouden zijn tus sen de 17 en 36 jaar oud. Ze komen uit Lei den, Amsterdam, Den Haag en Noordwij- kerhout. Ook heeft de politie gisteren een 34-jarige Italiaan aangehouden. Via Bu reau Interpol hadden Italiaanse autoritei ten om aanhouding en uitlevering van deze man verzocht omdat hij ervan wordt verdacht te handelen in verdovende mid delen. De man werd gistermorgen rond half twaalf aangetroffen in een auto die op de Nieuwe Beestenmarkt werd gecontro leerd. Jongeman gewond na stiekem ritje LEIDEN Een 20-jarige Leide naar heeft een stiekem ritje met de auto van zijn vader met de no dige verwondingen moeten beko pen. De zoon, die geen rijbewijs heeft, leende gistermorgen de auto toen zijn ouders niet thuis waren. Op de Willem de Zwijger- laan verloor hij de macht over het stuur. De auto kantelde daar door en sloeg een aantal malen over de kop. Het voertuig kwam in de berm terecht. De jongeman had geen gordel om en werd naar de achterbank geslingerd. Met hoofd-, nek- en beenletsel is hij overgebracht naar het AZL. De auto van zijn vader is totaal ver nield. LEIDEN De financië le administratie van Lei den kan een stuk effi ciënter. Op dit moment vertoont die te veel dou blures. Op de lange ter mijn moet Leiden zelfs de invoering van een nieuw controlesysteem overwegen. Dat zijn de belangrijkste conclusies van het onafhankelijk Organisatie- en Advies bureau Van Dien en Co uit Utrecht. Dat heeft een onderzoek ingesteld naar het functioneren van de financiële admi nistratie in Leiden. Het onderzoek, dat begin dit jaar is gestart, wijst uit dat Leiden niet optimaal gebruik gemaakt van met name het FIN-systeem, een van de drie computersystemen die de ge meente gebruikt bij de finan ciële administratie. Dit sy steem staat zowel op het stad huis als op het Stadsbouw- huis. Doordat beide, identie ke computers niet op elkaar zijn aangesloten, komt het voor dat in beide computers dezelfde gegevens worden ingevoerd. Deze doublures leiden tot onnodig dubbel werk. Volgens G.J. Verkuijl, het hoofd van de financiële ad ministratie van de gemeente, is dit deels te wijten aan het vertrek van J.G. Randsdorp, die het systeem heeft geïn troduceerd bij de gemeente. Verkuijl zegt niet te weten waarom de twee computers niet eerder aan elkaar zijn gekoppeld. „Ik vermoed om dat dat nogal wat geld kost". Hij weet ook niet of de kop peling technisch wel moge lijk is. „Ideaal is natuurlijk als je met één computersys teem kunt werken en niet met drie, zoals in Leiden. Maar er is niet één gemeente waar dat het geval is. Het be denken van de meest effi ciënte methode kost gewoon erg veel tijd". Volgens hem werken de verschillende con troleprocessen apart „rede lijk. Alleen de koppeling vol doet niet". Bezwaren Het externe bureau heeft voorlopig geadviseerd om en kele kleinere computers aan elkaar te koppelen. De invoe ring van een totaal nieuw sy steem wijzen zowel Verkuijl als financieel wethouder P. Bordewijk van de hand: „We werken pas sinds 1 januari 1985 met het FIN-systeem. Als we dat nu al weer gaan afschaffen, zullen de mensen van de financiële administra tie grote bezwaren maken. Zij willen niet dat alles nu weer overboord wordt ge-, gooid". Volgens Bordewijk hebben eerdere ervaringen met reorganisatie bij de Soci ale Dienst aangetoond dat de gemeente erg voorzichtig moet zijn met het invoeren van een nieuw systeem. Bor dewijk was overigens op de hoogte van de tekortkomin gen van het huidige systeem. Het onderzoek is niet door de gemeente zelf uitgevoerd om dat die volgens Verkuijl over onvoldoende mankracht be schikt en bovendien niet de vereiste kennis in huis heeft. Hij verwacht de gemeente in de toekomst wel in staat is de administratie zonder hulp van buitenaf uit te voeren: „Als het eenmaal loopt, hou den we het wel aan de praat", zo gelooft hij. Het on derzoek is begin dit jaar ge start en heeft 60.000 gulden gekost. CAD De gemeente overweegt in het kader van de bezuini gingsoperatie de interne fi nanciële controle in de toe komst over te hevelen van de Gemeentelijke Accountants Dienst (GAD) naar het Veri ficatie Bureau, dat deel uit maakt van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Dit bureau zou hetzelfde werk goedkoper kunnen doen. De GAD heeft op dit voornemen steeds zware kri tiek geuit, evenals op de ma nier waarop de gemeente op dit moment haar financiële zaken regelt Volgens het GAD wil het college van B en W het GAD kwijt, omdat het te lastig zou zijn. Direc teur W. Oudhof van de GAD zegt in een reactie op het on derzoek van het onderzoeks bureau „niet verbaasd te zijn". „Integendeel. Van Dien en Co hebben dezelfde kri tiek op het financiële beleid van de gemeente als de GAD, met dat verschil dat Van Dien en Co nog veel scherper zegt hoe slecht het allemaal is. Uit dit onderzoek blijkt dat het opheffen van de GAD niets oplost, omdat de problemen niet bij ons zitten. Wij kunnen ons controlerend werk nu eenmaal niet goed doen als de financiële afde lingen van de gemeente hun werk niet tijdig en niet cor rect uitvoeren. Ik kan me niet voorstellen dat de ge meenteraad met dit rapport in de hand nog zou besluiten het GAD op te heffen". Het besluit daarover wordt deze maand genomen. .7!) 'EN HAAG/LEIDEN 'it jonge meisje heeft op enkele manier de aude gezocht. Je zou last zeggen: De exame- ipgaven lagen op straat, lij haar is sprake van pas- ief bedrog". Dat zei mr. N. Kalkman gisteren tij- lens een kort geding in let Haagse Paleis van justitie. De advocaat eiste lamens de ouders herzie- iing van het besluit van ie inspecteur van het foortgezet onderwijs om len 17-jarig meisje uit Lei- lerdorp dit jaar geen di ploma of deelcertificaten lit te reiken omdat zij Heeft gefraudeerd. fier leerlingen van de Leidse <ouise de Colignyscholenge- ïeenschap hebben bekend de xamenopgaven voor het iavo-C-examen voortijdig on er ogen te hebben gekregen. De vragen waren verspreid loor een 18-jarige medewer ker van de Staatsdrukkerij, Griend van een van de leerlin gen. ladsman Kalkman stelde gis- iren dat de dochter van zijn liënten „een enorme examen vrees" heeft. „Ze was in een 'ak bijzonder zwak, en dat ^as wiskunde. Diverse malen ft ze het aanbod van haar iendin afgewezen om de op gaven in te kijkén. Toen haar vriendin bleef aandringen en tei dat de vragen dit jaar bij zonder moeilijk waren, is ze loor de knieën gegaan. Ze Heeft tien tot twaalf meerkeu- WdS aeei wie tevri F agen overgeschreven. De ifwoorden waren daar niet kalkman sprak liever van •^rechtmatigheid" dan vani .bedrog". De meest passende naatregel is volgens hem het neisje herexamen te laten 'oen. „Welke straf zou ze heb- *0 gekregen als er geen 'Chuld bij de staat lag, als ze een zeer ernstige vorm van fraude had gepleegd en zelf activiteiten had ondernomen om aan de opgaven te ko men?", zo vroeg de advocaat zich af. Hij noemde het onder zoek dat de inspecteur heeft uitgevoerd „niet zorgvuldig" en „onrechtmatig". Dit omdat de inspecteur J. de Lange het meisje zelf niet heeft ver hoord. Ze wilde niet met hem praten als de raadsman van haar ouders niet bij het ge sprek aanwezig mocht zijn. „Een staat die zo makkelijk fraude laat plegen, zou niet zo makkelijk met een slachtoffer moeten omgaan", aldus Kalk man, die zich afvroeg of de in specteur alle belangen en dan vooral de belangen van het meisje wel voldoende had af gewogen. De advocaat van de Staat, Mr. L. Krans-Bruins, zei dat de leerlinge bedrog heeft ge pleegd en dat daarom de in specteur geen ander besluit kan nemen dan het betrokken meisje dit jaar uit te sluiten van het (her)examen. De leerlinge verliet volgens de raadsvrouw drie kwartier voor tijd de examenzaal. „Het is op vallend dat een zwakke wis- kundeleerling na zo'n korte tijd het examen kan verlaten, en daarenboven zo hoog scoort". De leerlinge haalde een 7,1. Ze had 18 van de 30 meerkeuzevragen goed beant woord en kreeg 24 punten voor de drie open vragen, waarvoor maximaal 30 punten konden worden behaald. Vol gens de vader heeft zijn doch ter enige maanden bijles ge had. Het onderzoek is zorgvul dig verricht, vond Krans: „De inspecteur heeft onder andere uitvoerig gesproken met de rector en andere docenten en ook met andere leerlingen. Bo vendien heeft hij het proces verbaal gezien en het resultaat van het examen. Het bedrog wordt niet ontkend door het meisje. Om de waarde van het Mavo-diploma hoog te houden, moet ze worden uitgesloten van het examen. Als dat niet gebeurt, dan is dat niet eerlijk tegenover andere leerlingen, die wel eerlijk zijn geweest", aldus Krans. President J. Westenberg van de Haagse Rechtbank wijst vrijdag 12 juni vonnis. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Wethouder H. de la Mar opent de nieuwbouw van de GSD. LEIDEN „De eerste fase van de nieuwbouw gaf de trend van de iaren '80 te zien; de tweede fase geeft toegang tot de jaren '90'Woorden van J. Kleine, directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) gistermiddag bij de officiële opening door wethouder H. de la Mar van de tweede fase van de nieuwbouw van de GSD. Met de opening werd een langdurige periode van nieuwbouw en renovatie afgesloten. In de jaren zeventig stond de renovatie van het onderkomen aan het Steenschuur centraal. Van '78 tot '83 vonden ingrijpende verbouwingen plaats in het oude ge bouw. Ondanks de reeks verbouwingen bleek door de toename van het aantal werknemers de ruimte te klein. In '84 werd het eerste deel van de geplande nieuwbouw in gebruik genomen. De groei van het aantel cliënten en de daarmee nog altijd gepaard gaande toename van het aantal medewerkers heeft tot gevolg dat gisteren een tweede deel nieuwbouw in gebruik moest wor den genomen. Deze uitbreiding omvat bijna 800 vierkante me ter. De ruimte biedt plaats aan onder andere de afdeling Juridi sche Zaken, het team Sociale Recherche, de afdeling Interne za ken en het team Eenmalige uitkeringen. LEIDEN Tussen De Stichting Medisch Cen trum voor Geboorterege ling aan het Kort Rapen burg en het ministerie van volksgezondheid is een conflict ontstaan over rea geerbuisbaby's. Het cen trum heeft tot dusver met de reageerbuismethode negen zwangerschappen tot stand gebracht, maar volgens het ministerie heeft het centrum daar de vereiste vergunningen niet voor. Het centrum meent echter geen ver gunning nodig te hebben voor het toepassen van In Vitro Fertilisatie (IVF). Volgens de Inspectie voor de Volksgezondheid valt deze methode onder de wet op de ziekenhuisvoorzieningen, maar het centrum ontkent dat omdat het geen ziekenhuis is. De inspectie heeft geen twijfel over de deskundigheid van de Leidse artsen. IVF wordt tot dusver in ziekenhuizen ge daan, die daar speciale toe stemming voor hebben. IVF zit niet in het ziekenfonds. Het Leidse centrum doet de behandeling poliklinisch en zegt dat de patiënten een veel minder intensieve behande ling behoeven te ondergaan dan in de ziekenhuizen. De kosten zou daardoor dertig vijftig procent lager liggen dan in de ziekenhuizen. IVF wordt tot dusver in Nederland alleen als experiment toegepast in onder meer de academische ziekenhuizen in Leiden, Rot terdam, Amsterdam en Nijme gen. De Leidse artsen zeggen dat hun werk niets te maken heeft met genetische manipulatie. Ze willen alleen iets doen aan de grote vraag naar het toepas sen van IVF. W. Beekhuizen, één van de artsen van het cen trum, zegt geen idee te hebben welke maatregelen de inspec tie eventueel zal nemen. „We hebben nog geen contact ge had met de inspectie. Dat zul len we moeten afwachten". Hij wijst erop dat het toepassen van IVF buiten ziekenhuizen in het buitenland heel gewoon Promotie (1) R. van Lambalgen is gepromo veerd tot doctor in de genees kunde aan de Leidse Universi teit Het onderwerp van zijn proefschrift was het ontstaan van Multiple Sclerose (MS). Van Lambalgen is werkzaam bij Gist-Brocades in Delft Promotie (2) De chirurgische behandeling van hoge bloeddruk die wordt veroorzaakt door een vernau wing in een of beide nierslaga ders. Dat is het onderwerp van het proefschrift waarop J. van Bockel is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde aan de Leidse Uni versiteit Van Bockel is staflid van de Heel kundige kliniek van het AZL. Film De vrouwen der Masai. Dat is de titel van de film die ko mende zondag om 15.00 uur wordt gedraaid in het Rijks museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. De film gaat over een meisje dat wordt ingewijd als volwassene. Ze wordt kaal geschoren, moet haar sieraden geven aan een jongere zuster en verhuizen naar het dorp van haar aan staande echtgenoot. Jongerenbeweging De Jongerenbeweging FNV houdt dinsdagavond 9 juni een thema-avend. Er worden vide o's getoond over acties het Jeugdwerkgarantiej Na de video zijn er allerlei spelletjes te doen. De thema avond begint om 20.30 uur in de Koppenhinksteeg 2. De en tree is twee gulden. Volksdansen Volksdansgroep Tarantella houdt zondag 14 juni weer de maandelijkse instuif. De lei ding is in banden van Yvonne Knijnenbrug. De instuif begint om 19.00 uur in het Leids Vrij etijdscentrum aan de Bree- straat 66. Deelname kost5,00 Ben luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam: Adres: Voorletters Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). Ccidóc Qounant

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11