decor kan Verdeeldheid aiet verbergen 1 Meubel-chaos in Moskou Érenetië verandert in bunker Chirac houdt ministers met moeite in 't gareel Japanse investeerders: Na Van Gogh nu klassieke auto's JITENLAND PRESIDENTSVERKIEZINGEN WERPEN SCHADUW VOORUIT ■m UNAf EeidoeSowuvnt DONDERDAG 4 JUNI 1987 PAGINA 9 rERSE LEIDERS BUEEN IN VENETIË sco- ver- )p Van onze correspondent Gerard Kessels) NETIË Voor de van nde en verre aange- ide televisie-ploegen en ografen wordt de eco- nische wereldtop van gende week in Venetië retwijfeld een succes, leiders van de zeven angrijkste industrie- iden van het Westen endelijk lachend voor schitterende decor van lagunenstad; dat levert jarandeerd aardige op. Maar veel tron eer dan een gratis recla- voor een van de ©oiste steden ter wereld, de top waarschijnlijk rea- bei- sche niet brengen. Daarvoor zijn de zeven met hun economisch beleid te ver uit elkaar gedreven en spelen te veel andere be langen mee. Achter de vriendelijkheid die de leiders van de Verenigde Staten, Japan, West-Duitsland, Canada, Frankrijk, Engeland, Italië en België namens de EG voor de camera's in Venetië zullen demonstreren, gaat ver deeldheid schuil. De zwakke dollar, het gigantische Ameri kaanse begrotingstekort, het groeiende handelsoverschot van West-Duitsland en Japan, en het afschermen van de ei gen markt met protectionisti sche maatregelen, het schul denprobleem van de Derde Wereld-landen; dat zijn enkele van de brokken die de zeven op hun bord vinden. De diep gaande meningsverschillen over de oplossing van de pro blemen zal de top niet weg kunnen poetsen. De meer dan 2.000 journalisten zullen het weer moeten doen met een fraai slotverklaring vol plech tige beloftes en goede voorne mens, maar met weinig con creets. Zo ging het ook bij de vorige afleveringen van de economische wereldtop. Zelfs de gastheren, de Italianen, zijn pessimistisch. „Hoe minder we van Venetië verwachten, des te minder zullen we teleurge- steld worden". Eerder weg Behalve de verdeeldheid over Honderden Italiaanse en Amerikaanse veiligheidsagenten zullen speciaal zorg dragen voor presi dent Reagan, die gisteravond in Italië aankwam en werd verwelkomd door premier Fanfani (foto). Vandaag en morgen houdt Reagan rust waarvoor hij een eigen bed heeft meegenomen. Daarna gaat hij naar Rome om de paus te ontmoeten, om op tijd in Venetië terug te keren voor de topcon ferentie, economische vraagstukken, is er nog een aantal redenen waarom van de top weinig in grijpende resultaten kunnen worden verwacht. Bijna sym bolisch is het dat de Franse president Mitterrand en pre mier Chirac woensdag voortij dig weg zullen moeten om zich aan het volk te tonen tijdens de finale om de Franse voet balbeker. De Britse premier Margaret Thatcher zal de mogelijkheid aangrijpen als staatsvrouw van internationale allure de voor pagina's te halen, voor de ver- IETIË Het kan de Ve- tianen niet zijn ontgaan dat volgende week de leiders n de zeven grootste indus- elanden ter wereld op be lt krijgen. De stad is inmid- s veranderd in een beleger- veste. Ongeveer 9.000 Itali- ïse en Amerikaanse veilig- dsagenten zijn op de been gebracht om de jaarlijkse drie daagse topontmoeting van de zeven landen ongestoord te la ten verlopen. Het gewoonlijk rustige eiland je St Giorgio aan de overkant van het San Marcoplein is vol gens een Italiaanse krant één grote bunker geworden. Daar zal de top plaatsvinden. Dui kers zwemmen er omheen op zoek naar mogelijke bommen. Scherpschutters zullen vanaf de daken een oogje in het zeil houden. Helikopters en een verkenningsvliegtuig zullen de de inwoners de komende da gen uit hun slaap houden. Gondels en „vaporetti's", de bootjes die in het waterrijke Venetië als bussen dienst doen, moeten hun vaarroutes verleg gen. Er komen zoveel annui ties en veranderingen in de dienstregelingen van de vapo retti's, dat de Venetiaanse krant II Gazzettino bijna een halve pagina nodig had om de lezers hiervan op de hoogte te brengen. kiezingen van 11 juni. In ver band met die verkiezingen zal zij ook voortijdig uit Venetië vertrekken. Verkiezingen spelen ook mee in het achterhoofd van gast heer Italië, dat op 14 juni naar de stembus gaat. Bovendien moeten de ministers van bui tenlandse zaken vervroegd af scheid nemen, in verband met een NAVO-ministersberaad in IJsland. President Reagan tenslotte heeft een succesvolle bijeen komst nodig om zich enigszins te kunnen ontworstelen aan de Iran-Contra-affaire, die hem steeds meer in het nauw brengt. Hij wedt daarom niet alleen op de economische vraagstukken, waarover vrij wel zeker geen overeenstem ming wordt bereikt. Reagan zoekt onder meer steun voor zijn onderhandelingen met de Sovjet-Unie over de kernwa pens. Volgens minister van buitenlandse zaken Shultz zal Reagan de bondgenoten voor houden dat het van vitaal be lang is dat de scheepvaart in de Perzische Golf wordt be schermd tegen de oorlogvoe rende landen Iran en Irak. Maar Shultz zei dat de presi dent waarschijnlijk niet om meer hulp zou vragen voor de Amerikaanse marine in het gebied. Economie De tijd die dan nog overblijft zal worden besteed aan over leg over economische kwesties, waarbij hoofdrollen zijn weg gelegd voor de Verenigde Sta ten, Japan en West-Duitsland. De meningsverschillen tussen deze drie locomotieven van de wereldeconomie zijn het grootst. Amerika verwijt Ja pan en West-Duitsland dat zij nun beleid te zeer afstemmen op groei van de export en dat ze te weinig doen om de bin nenlandse vraag te stimuleren. Simpel gezegd: ze willen wel verkopen, maar niet kopen. Een beleid waarvan de Ameri kanen zich het slachtoffer voe len. Vooral de Japanners zijn in de ogen van de Amerikanen de FOTO: AP boosdoeners. Ze overstromen Amerika met goederen, maar houden tegelijkertijd hun ei gen markt gesloten voor de Amerikaanse produkten. De Japanse premier Nakasone heeft er geen zin in om in Ve netië opnieuw als de kwaaie pier te functioneren. Vlak voor het begin van de top heeft hij een programma van 85 miljard gulden gelanceerd om de binnenlandse vraag te stimuleren en het handels overschot met het buitenland te verminderen. Toch is dat niet meer dan wat kruimel werk en lijkt Japan, ondanks alle vriendelijkheid en toezeg gingen, niet bereid de eigen markt meer te openen voor buitenlandse produkten. Ook Duitsers hebben weinig zin in stimulerende maatrege len, bang als ze zijn dat de ge heel verdwenen inflatie weer de kop opsteekt. Ze vinden dat de Amerikanen eerst zelf orde op zaken moeten stellen door hun begrotingstekort terug te dringen. In nauwe samenhang hiermee, zal natuurlijk ook ge sproken worden over de dollar en de schulden-problematiek. Aids Het enige terrein waar wel licht wél belangrijke resulta ten geboekt worden, ligt bui ten de economie. Het ziet er naar uit dat de zeven al het onderzoek naar de bestrijding van aids willen bundelen. Daarmee zou dan een einde moeten komen aan de ne- k-aan-nek-race tussen de Franse en Amerikaanse labo ratoria in het anti-aids-onder- zoek. Beide hebben hun resultaten tot nu toe strikt geheim gehou den, omdat er grote economi sche en wetenschappelijke be langen op het spel staan. De farmaceutische industrie van het land dat een virus tegen aids ontdekt, is verzekerd van een miljarden-omzet. De ont dekker van het virus wacht vrijwel zeker de Nobelprijs. Als het aan de zeven ligt, moe ten dit soort overwegingen wijken voor een wereldwijde, gecoördineerde aanpak. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De Franse pre mier Chirac houdt ziin mi nisters steeds moeilijker in het gareel. Nadat twee weken geleden de jonge Gaullistische minister Mi chel Noir wegens een on gewenste polemiek met Jean-Marie le Pen bijna werd ontslagen, is ook de liberale cultuurminister Francois Leotard door Chirac op het matje geroe pen. Hij mocht net als Noir kiezen tussen de rol van minister of die van politiek militant Met an dere woorden: „mond houden of aftreden". Chirac heeft zich zeer geër gerd aan de persoonlijke ambi ties van de jonge en populaire Leotard, die er in een inter view met het weekblad Le Point geen geheim van heeft gemaakt dat hij wel zin heeft in het presidentschap. Leotard, die leider is van de Parti Républicain, de voor naamste bloedgroep van de li berale unie UDF, liet weten niet van plan te zijn Chirac in de eerste ronde van de presi dentsverkiezingen te steunen. Aan de onafhankelijke libe raal Raymond Barre, de toe komstige grote rivaal van Chi rac, stelde Leotard tegelijker tijd voorwaarden voor een eventuele steun in de tweede ronde. De uitspraken van Leotard, die zich eerder al solidair ver klaarde met zijn collega Mi chel Noir, zorgden voor nieu we onrust binnen de gaullis- tisch-liberale coalitie van Chi rac. Leotard heeft van Chirac tot zaterdag bedenktijd gekre gen voor zijn antwoord op het ultimatum, maar heeft al zijn afspraken als minister reeds afgezegd. Op een in het Zuid- franse Fréjus te houden mani festatie, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Parti Républicain, zal hii mor gen of overmorgen zijn beslis sing kenbaar maken. Het conflict Leotard-Chirac volgt enkele dagen na een ge heime ontmoeting tussen de Franse premier en Raymond Barre, die als belangrijke kan didaat (en rivaal) van rechts De Franse premier Chirac. FOTO: ANP voor het Elysée geldt Om de socialistische president Mitter rand niet in de kaart te spelen, besloten beide „tenoren" tot afspraken van goed gedrag in de komende campagnes. De ambities van Francois Leo tard, die zichzelf presenteert als „de man van de nieuwe ge neratie", komen daarom zowel Chirac als Barre bijzonder slecht uit. De toekomst van de jonge cultuurminister, die ei genlijk minister van defensie had willen worden en in kun stenaarskringen mede daarom niet erg serieus wordt geno men, is intussen hoogst onze ker. Wanneer hij opstapt en dan vrijwel zeker nog enige minis ters meeneemt heeft hij de handen vrij voor 1988, maar zowel gaullisten als liberalen zullen hem nawijzen als een verrader. Jean Lecanuet, de leider van het UDF, verklaar de gisteren dat hij geen be hoefte had aan een solo van Leotard en schuilt zich duide lijk achter premier Chirac. Een regeringscrisis zou alle partijen van de coalitie, zo vlak voor presidentsverkiezin gen, bovendien heel duur kun nen komen te staan. Maar wanneer Leotard aanblijft, zal hij zijn persoonlijke ambities op een lager pitje moeten zet ten en dus gezichtsverlies lij den ten opzichte van Chirac. Het hele spel wordt uiteraard met groot genoegen gevolgd door president Francois Mit terrand, die nog steeds niet duidelijk heeft gemaakt of hij zich al dan niet herkiesbaar zal stellen, maar wiens popula riteit met de dag stijgt SAN FRANCISCO Japanse investeerders, van wie bekend is dat ze veel yens overhebben voor grote kunst als Van Gogh, richten zich nu op een andere vorm van kust klassieke Ame rikaanse automobielen. -Het is erg genoeg dat ons onroerend goed en onze za ken worden gekocht door buitenlandse investeerders", verklaarde Amie Addison, een deskundige autoverza- melaar die een lijst bijhoudt van de opzienbarendste ver kopen. „Maar zelf onze auto mobielen-erfenis verdwijnt nu Japanners en Europea nen de beste exemplaren op kopen van onze auto's uit de jaren vijftig en zestig". De prijzen kunnen opl van 120.000 gulden voor "een Cadillac Convertible uit 1959 tot 450.000 gulden voor een Ferrari Daytona uit 1971. »De meeste handel is met Japan", verklaarde Rick Cole van de grootste verko per van collectioneur-auto's. ..Gek eigenlijk want die rij den altiid in kleine auto's. Een Cadillac uit '59 is drie maal zo groot als een Toyo ta". Deskundigen zien de toege nomen belangstelling als een gevolg van de daling van de dollar. De bieders op recente Amerikaanse veilingen kwa men uit Engeland, West- Duitsland, China en Zwe den. De buitenlandse verko pen zijn driemaal zo hoog als in 1986. Onder Japanse investeer ders, die hoge winsten ma ken uit de export en te ma ken hebben met een dure yen, is stijgende vraag ont staan naar dure kunstobjec ten als veilige belegging. Iro nisch genoeg zijn de automo bielen met de grote vinnen, ontworpen voor de Ameri kaanse autowegen, witte oli fanten in de smalle, bochtige straten van Tokio. Daardoor eindigen veel van de wagens waar ze werden ontdekt in de garage. De Japanse favorieten op de automarkt zijn Cadillac Convertibles uit de jaren '50 en '60 en Mus tangs, Chryslers en Thun- derbirds uit 1961-1963. MOSKOU De meubel winkels in Moskou zien er tegenwoordig verba zingwekkend uit: volge propt met nieuwe slaap kamer-ameublementen, sofa's en eetkamerstoe- len. Het is een feest voor het oog, al deze over daad, en ook een bewijs dat het systeem werkt en dat het socialisme de be nodigde spullen kan af leveren. Er is gewoon te veel van het goede. De meubels staan hoog opgestapeld in de gan gen. Je moet eroverheen klauteren om naar het kan toortje te komen. En achter de zaak staat er nog veel meer, tijdelijk opgeslagen on der stukken plastic ter be scherming tegen de zomerre gen. Er is echter toch één pro bleem. Je kunt niet gewoon binnenwandelen en deze meubels kopen. Dat is dan ook de reden dat ze zich op stapelen, omdat ze wel aan geleverd worden door de fa brieken, maar de zaak niet verlaten in handen van klan ten. Je mag geen klant meer zijn van deze winkels. Gor- batsjovs hervormingen zijn voor de meubelbranche uit gemond in een bureaucrati sche nachtmerrie, die zelfs Tsjechov zou verbijsteren. Beste bedoelingen Het begon zoals dit soort din gen altijd begint: met de al lerbeste bedoelingen. Meu bels zijn duur in de Sovjet- ïe d net Het beroemde Moskouse warenhuis GUM. Zijn de meubels er, of zijn ze er niet? FOTO: SP Unie. Een „Kristal" slaapka mer bestaande uit kasten, toilettafel, bed en nachtkas tje kost 3000 roebel in dit land, waar het gemiddelde inkomen onder de 200 roebel per maand ligt. Een „Kristi- na"-slaapkamer, gemaakt van een beetje echt nout en heel veel spaanplaat, wit plastic en koperkleurige on derdelen, komt neer op het salaris van achttien maan den. De vrij moderne houten eetkamers afkomstig uit Ka relia en de Baltische provin cies, die duidelijk geïnspi reerd zijn door Scandinavi sche ontwerpen, kunnen nog meer kosten. In de goede oude tijd toen je werkelijk meubels kon ko pen werden die gerantsoe neerd door het prijzenstelsel. Je spaarde of ging trouwen en kocht je spullen van de huwelijksgiften. Als je er ze ker van wilde zijn dat je het meubilair kreeg dat je wilde, moest je gewoonlijk een ex traatje toestoppen aan de ver kopers, om te zorgen dat ze een Kristina of Kristal spe ciaal voor jou „reserveer den". In de zwakke, zwarte economie ten tijde van Brezj- njev moest je het handeltje nog wat aantrekkelijker ma ken door nog wat geïmpor teerde Italiaanse schoenen bij de hand te hebben of wat echte salami uit Hongarije of een „Dior" parfum. Maar je kreeg in elk geval wat je wil de. Om een einde te maken aan al deze corruptie heeft men in maart van dit jaar een nieuwe regeling ingesteld. Je kunt nu niet meer een meu belzaak binnenwandelen en direkt bij die zaak je meubels kopen. Je koopt je meubels nu bij je vakbond op de Elaats waar je werkt En die oopt ze van de plaatselijke gemeenteraad. En die koopt ze, op zijn beurt, van de meu belzaak. Eenvoudig, niet waar? Catalogus Je wilt een nieuw ameuble ment. Je gaat naar één van de 26 gemeenteraadskanto ren in Moskou en je wacht daar op je beurt om een blik te kunnen werpen in het eni ge aanwezige exemplaar van wat zeer eenvoudig de staats- meubilaircatalogus heeft. Vervolgens maak je je keus. Dan ga je terug naar het vak bondskantoor op je werk en dient een verzoek in voor meubilair dat ie gekozen hebt. De vakbond stuurt je aanvraag door naar de ge meenteraad. De staatsmeubi- lairleverantieraad wijst dan de nieuwe meubels toe. Beter gezegd, men verdeelt ze via een rantsoeneringssysteem, waarbij een ingewikkelde formule geldt Een bepaald quotum wordt toegewezen aan elke vakbond, dat sa menhangt met het quotum voor elke gemeenteraad, dat weer samenhangt met de meubelzaak waar de goede ren worden opgeslagen tot de klant ze komt ophalen. De beste hersens van de Sov jet-Unie hebben dit systeem ontwikkeld. Het is een eerlijk systeem en het geeft verko pers niet langer de kans door corruptie hun zakken te vul len. Maar tot nu toe heeft het het nadeel dat de klant zijn meubilair niet krijgt Neem bijvoorbeeld bejaar den, studenten en het leger- personeel, die de Moskouse kranten overspoelen met klachten over dit geweldige nieuwe systeem. Zij hebben geen vakbond, dus kunnen ze geen aanvraag indienen voor meubilair. Tot elkaar Dan is er het probleem van de import De export van Russische olie en gas naar Oost- en West-Europa wordt gedeeltelijk betaald in harde valuta en gedeeltelijk in han delswaren. Polen en Tsjecho- slowakije sturen veel meu bels naar de Sovjet-Unie en de Finnen ook. De Italianen sturen badkamerkasten. Het is fantastisch hoe handel de mensen tot elkaar kan bren gen. Maar je kunt nu niet meer op winkels afstappen voor Itali aanse badkamerkasten, Finse kasten of Poolse opklapbed- den, omdat je die helemaal niet meer kunt kopen. Ze staan niet vermeld in de ca talogus van de Russische staatsmeubilairleverantie- raad. Dus ze bestaan niet Of toch wel? Winkeldirecteuren trekken zich de haren uit het hoofd terwijl ze over de spullen, waarvoor goede Russische olie geëxporteerd is, heen- klimmen. Klanten nemen fo to's van die buitenlandse meubels en sturen die naar het gemeenteraadskantoor. Daar krijgen ze ook brieven van een afdelingssecretaris van een vakbond die toe stemming verleent aan Ka meraad X om een Italiaanse badkamerkast te kopen die op dit moment staat opgesla gen in de meubelwinkel aan de Leninstraat „Hij »s echt Hij bestaat Laat mij hem kopen." „Sorry, ka meraad. Als hij niet in de ca talogus staat is er geen enke le manier waarop wij hem bij de leverantieraad kunnen bestellen". MARTIN WALKER Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9