„Geen illegaal giftransport vanuit Den Haag" JXMidmernacMzdivm opltfowódtymddM? Nieuwe Opel Senator 16 centimeter langer Miljardenwinst voor Fiat BINNENLAND EeidócSomtmt tEC „Leidschendam totaal onschuldig" Twee Belgen gearresteerd in afvalschandaal Dat zoeken we even op. In de 'Uit'bijlage natuurlijk! AUTO Nieuwe band óm de velg Werkzaamheden Schipholtunnel lang merkbaar 1 DONDERDAG 4 JUNI 1987 PAG1 LEIDSCHENDAM Op vragen van PvdA-fractievoorzitter G. Hendriks bij de rondvraag in de commissie financiën en economische zaken over wat hij noemde „het milieuschandaal" ant woordde wethouder J.C. van Erp gister-, avond, dat het gemeentebestuur van Leidschendam „totaal onschuldig" is aan de gang van zaken. De koppen boven de berichten in een deel van de plaatselijke en de landelijke pers noemde hij „mafia- achtig". Hendriks zei te hopen dat Leid schendam geen verwijt in financiële zin zou treffen. De wethouder zei tenslotte nog te betreuren dat de zorgvuldigheid van de provincie om aan Belgische ge meente inlichtingen te vragen door de Belgen met zwijgen was beantwoord. Vragen over sanering Titanine-terrein LEIDSCHENDAM M. v.d. Meule en D. Meuldijk, gemeenteraadsleden voor PvdA en D'66 in Leidschendam, hebben B en W drie schriftelijke vragen gesteld over de bodemsane ringsoperatie op het terrein van de voormalige verffabriek Titanine aan de Oostvlietweg. Er wordt gevraagd naar een specificatie van de be steding van drie door de raad goedgekeurde kredieten. Het gaat om het besluit van juli 1982 over de aankoop van het terrein, var* mei 1984 over het bouw- en woonrijpmaken van hetzelf de terrein en van mei 1985 over het krediet voor afvoer van licht verontreinigd(e) grond/ puin. Verder wordt gevraagd of in de met Gleym BV aangegane overeenkomsten bedon gen is dat afvoer van het verontreinigde puin en de grond plaats zou vinden langs legale weg. Tenslotte willen de raadsleden weten of het mogelijk is Gleym BV eventueel aan te spreken op niet naleven van de voorwaarden. ANTWERPEN In België zijn gis teren twee verdachten aangehouden in verband met de illegale storting van Nederlands industrieel afval bij het Belgische plaatsje Mellery ten zuiden van Brussel. De arrestanten zijn Herman S., die de stortingen or ganiseerde, en Jozef H., de eigenaar van de zandafgraving waar het afval wordt gestort. Volgens de Belgische m justitie is hier de afgelopen drie jaar lil rond 10.000 kubieke meter afval ge stort, onder meer afkomstig van de Nederlandse verffabriek Titanine in Leidschendam. DEN HAAG Er kan geen giftig afval van de gemeente Den Haag op il legale wijze in een stort- put in België terecht zijn gekomen. Dat zei een woordvoerder van de ge meente Den Haag gisteren naar aanleiding van het bericht dat van 1984 tot 1987 chemisch afval uit Zuid-Holland illegaal naar een zandgroeve bij Brussel zou zijn gebracht. Een Schiedams bedrijf zou het zonder vergunning hebben ingezameld en naar België hebben ge transporteerd. „Tenzij we beduveld zijn, maar daar gaan we niet van uit. Wij menen zaken te doen met bonafide afvalafnemers. Wij hebben echter geen ver antwoordelijkheid voor het af val van particulieren. Die moeten dat bij de provincie melden. Volgens de Wet Che mische Afvalstoffen moeten wij ons alleen bekommeren om wat er met ons eigen afval gebeurt", aldus de woordvoer der. De provincie Zuid-Holland heeft gisteren toegegeven dat tienduizend kubieke meter grond van de verffabriek Tita- M nine in Leidschendam in de zandgroeve is gestort. „Dat is ook bij het justitiële onderzoek gebleken. De provincie heeft toestemming verleend, na een procedure volgens de eigen verordening niet helemaal ge volgd te hebben. In die proce dure wordt aan alle betrokke nen negentig dagen de tijd ge gund om een advies te geven over het verstrekken van een ontheffing van die verorde ning", aldus een woordvoerder Op dit terrein in Villers-la-Ville bij het Belgische Mellery zou 10.000 kubieke meter chemisch afval uit Zuid- Holland illegaal zijn gestort. van de provincie Zuid-Hol land. Overgeslagen Niet reageren is volgens de Provincie gelijk aan instem men. ,3ij de ontheffingsproce dure voor Titanine is in tegen stelling tot wat gebruikelijk is, een instantie overgeslagen, na melijk de Openbare Vlaamse Afvalstoffen Maatschappij (OVAM). Die reageerde dus ook niet. De oude provinciale griffie, die van voor de be stuurlijke reorganisatie, is daar verantoordelijk voor. Het is erg spijtig, vooral omdat Zuid- Holland zich erg uitslooft om greep te krijgen op de afval stromen." In het onderzoek van het openbaar ministerie in Rotter dam zal ook aan de orde ko men in hoeverre de rol van Nederlandse overheden even tueel een „strafuitsluitings grond" oplevert. Dit zegt de Rotterdamse officier van justi tie mr. H.A.C. Smid in een re actie op de mededelingen van de provincie Zuid-Holland, dat in één geval een procedure fout is gemaakt bij het geven van toestemming voor trans port en stort van tienduizend kubieke meter grond van de verffabriek Titanine in Leid schendam. „Ik heb er kennis van geno men en het valt nog te bezi of dit een strafuitsluitimi grond oplevert. Er zijn veel! gevers", zegt Smid op de vr# of er nog meer overheden] het afgeven van chemisch val zijn betrokken. Er is vij gens Smid nog absoluut ga sprake van dat er ook overüj den betrokken worden bij B strafrechtelijk onderzot „Maar, „niets in deze weri valt uit te sluiten", voegde J er aan toe. De officiële première is pas op de Frankfurter au totentoonstelling in sep tember. maar een uitge breide map van de nieuwe Senator stuurde Opel ons alvast en de eerste rij-im- pressie kunt u binnenkort verwachten. Dat Opel de presentatie bepaald niet op de lange baan wil schuiven ligt wel voor de hand na de succesvolle in troductie van de Omega. Die zit de oude Senator immers veel dichter op de hielen dan de vervangen Rekord, zodat Opeis top model wel een opfrisser kan gebruiken. Het zal geen enkele ingewijde verbazen dat men de nieuwe Senator baseerde op de Auto van het Jaar 1987, in plaats van weer iets heel nieuws te ontwikkelen. In styling werd de Rekord al steeds meer geïn spireerd op de Senator, bij de Omega gebruikte men ook wat van de Senator-techniek in de wielophanging. Om de prijzen nog een beetje draaglijk te houden kon men dus weinig anders dan van de Senator een soort herhalingsoefening op de Omega te maken. Nu behoeft het geen betoog dat de Omega ook voor de hoogste klasse be paald geen verkeerd uitgangs punt is. De kunst was dus al leen om de Senator toch vol doende herkenbaarheid te ge ven als hoger geplaatst model. Een ware concurrent voor de grote BMW's en Mercedessen wilde de grootste Opel toch nooit worden, dat zal een extra reden geweest zijn om niet weer een technisch zeer hoog staande, maar miskende serie als de Admiral/Diplomat te proberen die de ouae Senator voorafging. Uiteraard heeft de nieuwe Sienator wel meer in huis dan de Omega, al is het verschil met de sportieve zes cilinder Omega 3000 toch niet groot. Zij het dan dat de Sena tor geen sportieve bedoelingen heeft, tot er wellicht ooit een opvolger komt voor de Monza coupé. Maar goed, de Senator lijkt dus sterk op de Omega, doch het bleef niet bij meer uiterlij ke versiering. De Senator is namelijk zestiea centimeter langer (bij gelijke wielbasis) en wordt vooralsnog uitsluitend met zescilinder motoren gele verd. Voor volgend jaar staan twee nieuwe motoren op het programma, waaronder een viercilinder turbodiesel. Op dit moment blijft de keus nog be- S:rkt tot benzinemotoren van 5 of 3,0 liter, beide te combi neren met een vijfbak of een nieuwe automaat. Bij de drieli ter is er dan nog een versie met of zonder katalysator en de standaard CD-uitvoering voor de uitrusting. Opvallend onderscheid Het recept voor de uiterlijke verfraaiing doet nogal bekend aan. Ook andere merken doen het zo: in carrosseriekleur ge spoten bumpers, richtingaan wijzers van de koplampen naar de voorbumpers verplaat sen, daarvoor in de plaats ver- stralers in de koplampen en naast de richtingaanwijzers mistlampen in de voorbumper. Alleen voegde Opel er nog een flink grotere grille aan toe, die een beetje strijdig lijkt met de uiterste inspanning om een zo goed mogelijke stroomlijn te bereiken. De Senator wordt dan ook op gegeven voor een Cw van 0.30, terwijl de Omega 2,29 haalt. Achteraan zien we, natuurlijk zou je haast zeggen, achterlich ten die door een reflector- strook verbonden worden. Veel minder valt op dat de daklijn achteraan is veran derd, totdat je er een Omega naast zet. Dan zie je inderdaad dat de Senator vooral achter aan wat langer is, met andere zijruiten en een hoger doorge trokken dak boven de achter bank. We kunnen dus veilig aannemen dat de Senator dui delijk meer ruimte voor de achterpassagiers biedt, die in een Omega al zeker niet mo gen klagen. De bagageruimte werd ook nog een haartje groter en kan evenals bij de Omega dank zij een in drie delen omklapbare achterbankleuning worden uitgebreid. Extra lengte en uit rusting voegen zo'n 300 kg aan het gewicht toe, zodat de Sena tor met name in acceleratie de snelste Omega's niet de baas is. De topsnelheid van alle mo dellen bedraagt minstens 200 km/u, doch in vergelijking met 183 km/u voor de lang zaamste benzine-Omega is dat ook niet schokkend te noe men. De flink grotere motoren en het hogere gewicht hebben uiteraard wel gevolgen voor het brandstofverbruik, maar vergeleken met de oude Sena tor mogen we dan toch nog spreken van duidelijke voor uitgang. Niettemin is het ver schil in prestaties en verbruik tussen de oude en nieuwe Se nator lang niet zo groot als de vooruitgang van Rekord en Omega. Eerder biedt de nieu we Senator duidelijk meer ruimte en gebruiksmogelijkhe den dan zijn voorganger. Hogere techniek Op het moment bieden de mo toren geen nieuws. De 2,5 liter zescilinder met brandstofinjec tie en 103 kW/140 pk kende de oude Senator ook, de drieli ter die met katalysator 115 kW/156 pk levert en zonder 130 kW/177 pk is precies de zelfde als die van de Omega 3000. De aangekondigde turbo diesel gaat 74 kW/100 pk leve ren, daarnaast komt er dan nog een bewerkte drieliter ka talysatormotor die weer 132,5 kW/180 pk zal bieden zoals de oude, katalysatorloze Senator- drieliter. De nieuw ontwikkelde vijfbak kon men zo uit de Omega overnemen, voor de Senator ontwikkelde Opel een nieuwe automaat met vier versnellin- S;n en elektronische regeling, ie biedt keus uit drie scha kelprogramma's, waaronder „economisch" en „sportief". De derde variant is nu eens niet handbediening, maar een „winter"-programma waarbij in de derde versnelling uit stil- Opel voegde aan de uiterlijke verfraaiing van de nieuwe Senator een flink grotere grille toe, die een beetje strijdig lijkt met de uiterste inspanning om een zo goed mogelijke stroomlijn te bereiken. FOTO: PR stand wordt opgetrokken. Minder kans dus dat de wielen doorslippen, waarna bij het be reiken van een normale rijs nelheid weer naar „economy" programma wordt overgestapt De Senator CD heeft stan daard die automaat en de drie- liter motor met gekoppelde electronische regeling. Dat opent de weg voor een ex tra comfort-truc: tijdens het schakelen wordt het ontste kingstijdstip even verlaat. Het motorvermogen loopt dus een ogenblik terug, waardoor vloeiender geschakeld kan worden. Electronica is troef in de Senator, want standaard hebben alle modellen ook een ABS-remsysteem. Op het ge bied van de extra's hebben we dan nog een „programmeer baar" veersysteem. Of eigen lijk gaat het om de schokdem pers, die elektronisch op nor male, comfortabele of sportie ve demping afgestemd kunnen worden. Deze Electronic Ride Control is voor de Senator CD ook al standaard. Alle versies hebben weer een elektronisch geregelde snelheids-afhanke lijke stuurbekrachtiging die nieuw werd ontwikkeld. Het onderstel is verder op de af- van de Omega, met schijfrem men en onafhankelijke, koers- stemming na gelijk aan dat "On afhankelijk corrigerende wielophanging rondom. Alle aardige voorzie ningen die men daarnaast nog voor de Omega uitvond horen er vanzelfsprekend ook bij. We noemden de omklapbare achterbankleuning, voorts hebben we de in hoogte ver stelbare veiligheidsgordels voor en achter of bijvoorbeeld op beide voorstoelen een in hoogte en bolling verstelbare lendensteun. Veranderingen in het interieur betreffen ex tra regelbare luchttoevoer voor de achterpassagiers en een wat anders gemodelleerd dashboard, waarop men luxueuzere bekleding kwijt kon. De uitrusting van de Se nator zullen we niet uitput tend beschrijven, u begrijpt wel dat die behoorlijk luxueus is. De prijzen kennen we nog niet, evenmin als de exacte da tum waarop de levering in ons land begint Dat laatste zal wel na de fabrieksvakantie zijn, dus zeker niet eerder dan net najaar. De prijsstelling moet natuurlijk wel boven die van de Omega vallen, dus dan den ken we gauw aan minstens zestig mille tot omstreeks een ton voor de duurste variant. PETER FOKKER Het Italiaanse Fiat-con cern heeft vorig jaar een nettowinst behaald van 2162 miljard lire, onge- i veer 3,46 miljard gulden. Dat is 63 procent meer dan in 1985. De omzet groeide met acht procent tot 29.337 miljard lire, 46,9 miljard gulden. In het eerste kwartaal van dit i jaar heeft Fiat in Europa zes- i tien procent meer wagens ver- i kocht dan in dezelfde periode van een jaar geleden. Het marktaandeel, inclusief de wa gens van het merk Alfa Ro meo, lag op 15,5 procent Nissan Het op één na grootste auto mobielconcern in Japan, Nis san, verwacht in het lopende boekjaar 1987 (per 1 april) weer een redelijke winst te boeken na het afgelopen jaar voor het eerst met verlies te hebben afgesloten. Algemeen directeur Atsushi Muramatsu voorziet een nettowinst van vijftig miljard yen (710 miljoen gulden). Occasions VS Vorig jaar zijn er in de VS ruim 16,5 miljoen gebruikte personenwagens verkocht goed voor een markt van 96,4 miljard dollar, zo blijkt uit een studie van Hertz Corporation. Het aantal verkochte wagens was 600.000 groter dan in 1985. Hertz schat de totale markt voor personenwagens nieuw en gebruikt op het recordbedrag van 219 miljard dollar. Beurs Nog tot en met zaterdag vindt in net Dierenpark Amersfoort overdag de eerste Nederlandse Terreinauto vakbeurs plaats. Belangrijke primeur is de Lamborghini LM-002 terrein auto. De belangstelling voor de te- reinauto is wijd verspreid. Het motto van de vafcbeurs is „trefpunt voor professioneel en amateur". De keuze van de naam vakbeurs is gebaseerd op de meestal zeer serieuze be langstelling die gebruikers voor hun terreinauto hebben. Duidelijk zal worden dat een terreinauto bij uitstek geschikt is als aanhangwagentrekker. De Westduitse autobanden! briek Continental hoopt fal nen een jaar met de seriepr duktie van de CTS-band te fc ginnen. Het nieuwe aan dit steem is dat de band niet maar om de velg gemonl wordt Gesproken wordt een beter weggedrag van band, ook bij een zeer n wegdek. Het verkeer op de A4 staat 3 komende zomer nog het nod P ge te wachten. Want wordt de oostbuis van Schipholtunnel (richting sterdam) verbreed van tot vier rijstroken. Daartoe zal vanaf 12 juni tt 10 juli het verkeer in de weei einden door de westbuis wo: den geleid. Vanaf vrijdi vond zeven uur tot m; morgen vijf uur moet noord: en zuidverkeer dan door die enkele buis pe sen. Als na die periode c bouwvakvakantie aanbreek wordt de oostbuis permane afgesloten. Dat duurt van iuli tot 10 augustus. In vier w ken tijd moet dan de oostbi vierbaans worden gemaal waartoe 24 uur per dag i worden gewerkt Daarna nee1 rijkswaterstaat nog twee ken de tijd voor afsluitei werkzaamheden, waarna vernieuwde oostbuis het vie baansverkeer richting Amsttj dam makkelijker moet kur nen verwerken. Diezelfff werkzaamheden aan de wes buis staan voor het volger jaar op het programma. De woordvoerder van rij] terstaat is niet be[ mistisch over de gevolgen v» die werkzaamheden voor b verkeer. „Als het aanbod v* 90.000 tot 100.000 auto's p weekeinde gehandhaafd bhjl zullen er zeker files ontstaa Daarom hopen wij dat de w«| gebruikers in die periode A4 ter hoogte van Schipbl zullen mijden. Als daardof het verkeersaanbod zóu dale tot ongeveer 80.000 auto's, zu len die er redelijk doorhee kunnen komen". Maar alternatieven voor wei gebruikers om die plek te mi en, lijken nauwelijks aanw zig. Van Den Haag naar Ar sterdam zonder gebruik te nv ken van de A4 betekent enfl me omwegen via bijvoorbed Haarlem.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6