Schare advocaten veroorzaakt Miaos bij proces tegen Barbie Kernaanvalop VS kost slechts 111 miljoen levens Honecker: Over alle wapens valt te praten )uizenden gevangenen Kampuchea emarteld Onderzoek: Aidsvaccin activeert afweer systeem Sri Lanka stuurt Indiase hulpvloot terug EfïïTENLAND" CcidócSowiwrti DONDERDAG 4IUNI1987 PAGINA 5 begrafenis Karami ^notioneel gebeuren IPOLI Tienduizenden Libanezen n bben gisteren in de Noordlibanese venstad Tripoli de laatste eer bewe- I aan premier Rashid Karami, die «bandag om het leven kwam bij een tnaanslag. De lijkkist werd onder orme belangstelling naar de Man- jri-moskee gebracht. Daar werd een «wdienst gehouden, waarbij Libane- p politici en ambassadeurs van de Pt vjet-Unie en enkele Westeuropese °\den aanwezig waren. In de over- moskee viel waarnemend pre- i raier Selim Hoss flauw. Soldaten moes- oigerr jater met hun riemen om zich fag5n slaan om in de rouwende menig- ereen weg vrij te maken naar het fa- Bosbranden China gedoofd door regen BEIJING Regen heeft de Chi nese brandweer opnieuw gehol pen de bosbranden in de noord oostelijke provincies Heilongjiang en Binnen-Mongolië onder con trole te krijgen. Volgens het pers bureau Xinhua is ook een bos brand in de Sovjet-Unie, die dreigde over de grensrivier de Ergun naar Binnen-Mongolië over te slaan, door de regens tot bedaren gebracht. Nadat de brand vorige week bedwongen was verklaard laaiden de vlam men opnieuw op. Door de bran den zijn bijna tweehonderd men sen om het leven gekomen. Democraten willen aftreden van onderminister Abrams WASHINGTON In het Amerikaanse Congres zijn met name onder Democraten stemmen opgegaan om de onderminister van buitenlandse zaken, Elliott Abrams, te laten aftreden. Hij heeft toegegeven dat hij misleidende informatie heeft verstrekt over de betrok kenheid van overheidsinstanties bij privé-initiatieven om wapens te leveren aan de Nicaraguaanse contrabe weging, in een periode dat dat door het Congres was verboden. Minister Shultz van buitenlandse zaken heeft echter „het volste vertrouwen" in Abrams en vindt dat hij zijn werk uitstekend doet. Na Abrams verscheen de Iraans-Amerikaanse zakenman Albert Hakim voor de commissie. Hij was de man achter de buitenlandse bankrekeningen waarmee de wapenleve ranties aan de Contra's werden gefinancierd. Hakim verklaarde dat hem te verstaan was gegeven dat presi dent Reagan persoonlijk zijn goedkeuring had gegeven voor de geheime activiteiten. Weinberger waarschuwt NAVO tegen zelfgenoegzaamheid LONDEN De Amerikaanse mi nister van defensie Caspar Wein berger heeft in een redevoering ter gelegenheid van de veertigste ver jaardag van het Marshall-plan het Noordatlantisch bondgenootschap gewaarschuwd voor zelfgenoeg zaamheid, voor isolationisme in de Verenigde Staten en voor Europese tegenzin. Het is morgen precies veertig jaar geleden dat de toenma lige Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Marshall kwam met zijn plan voor grootschalige hulp aan het economisch geruï neerde West-Europa. Oostenrijk wil ex-kampbewaker kwijt aan Verenigde Staten WENEN Oostenrijk en de Verenigde Staten lig gen na de rel over president Waldheim op nieuw met elkaar overhoop over een van oorlogs misdaden verdachte man. Het gaat om een vroegere bewaker van het concentratiekamp Mauthausen, Martin Bartesch, die vorige week door de VS op het vliegtuig naar Oostenrijk werd gezet. Tegelijkertijd werd hem zijn Amerikaanse staatsburgerschap ont nomen. Oostenrijk is echter van plan Bartesch terug naar de VS te sturen. Het vindt het onjuist dat het met de man zit opgescheept en dat de VS vooraf geen overleg hebben gepleegd. Of Bartesch de VS binnenkomt is overigens de vraag, want het minis terie van justitie in Washington heeft Bartesch di rect op de zwarte lijst van ongewenste personen la ten plaatsen, zoals eerder gebeurde met de Oosten rijkse president Waldheim. g" at sti| een Bui bet iskei afg< rt hetfVan onze correspondent Bob van Huët) RIJS Halverwege proces tegen Klaus 'bie zijn de Franse me- overl meer geïnteresseerd in tennisspel van Noah Lendl op het gravel i1®1 R°lanc* Garros dan in li „geschiedenislessen" dezetor het Hof van Assisen eder- Lyon. Sinds de voorma- tele je Gestapo-chef het in rechtzaal heeft laten n E]-Veten' is belangstel- waïg voor „het proces van derdi eeuw" duidelijk in het pro-jjp geraakt. Bijna plicht matig brengen radio en televisie nog korte versla gen van wat de getuigen hebben gezegd. Na de geruchtmatige derde zit tingsdag, waarop Barbie ver klaarde .juridisch afwezig te zijn wegens illegale ontvoering uit Bolivia" en vervolgens te rugkeerde naar zijn cel in de St-Joseph gevangenis, heeft menig journalist zijn koffers gepakt: het proces had ziin ac tualiteit plotseling verloren. Pas toen de oud-SS-luitenant enige dagen later door de rechtbankpresident Cerdini werd gedwongen weer voor het Hof te verschijnen voor een confrontatie met slachtof fers; pas toen zaten de perstri bunes weer vol. Ongetwijfeld tot voldoening van Jacques Vergès, de cyni sche en ijdele verdediger van Klaus Barbie is het proces tot nu toe nogal chaotisch verlo pen. Waardigheid en respect ten opzichte van de slachtof fers bleken soms ver te zoe ken. Hoewel Vergès zich te genwoordig laat bijstaan door een Afrikaanse advocaat ge niet hij zichtbaar van de un- derdogrol die hij zichzelf en zijn cliënt heeft toebedeeld. „Ik sta hier alleen tegenover velen", durfde hij uit te roe pen. Behalve de openbare aankla ger Pierre Truche heeft de verdediger van Barbie liefst 43 advocaten tegenover zich. Ze vertegenwoordigen 129 civiele partijen. Dat gaat van indivi duele slachtoffers als Lise Le- .riep dan ook een woedende sèvre tot organisaties als de Liga tegen het Anti-semitisme of de Bond van Oud-Verzet strijders. Vergès' jammeren over de ongelijke strijd werd op indrukwekkende wijze af gekapt door een jonge joodse advocaat, die hem toebeet dat hij in Lyon stond namens zes miljoen mensen, die niet meer konden getuigen. De bonte schare advocaten en ook de gebrekkige voorberei ding van het proces heeft tot heel rommelige zittingen ge leid. De advocaten verdedigen immers verschillende groepe ringen uit het Franse verzet: de verdeeldheid die toentertijd in het verzet heerste, is nu in, de rechtszaal terug te vinden. „Jullie moeten je schamen", zo m VN irte /an •er- jna cilo de te- ten üjn >ok :ijnfc' en. EG ONDEN In Kampuchea oorheen Cambodja) zijn de gelopen jaren duizenden po- VS ieke gevangenen zonder iri- orm van proces vastgehou- uit Zij worden gemarteld of ishandeld en de omstandig- tden in de „doodskist-ach- letfee" cellen zijn onmenselijk i wreed. Dat schrijft de men- nrechtenorganisatie Amnes- International. Vermeende >litieke activisten verkeren grote elllende, voornamelijk de detentiecentra van de re sting Heng Samrin, die door ietnam aan de macht is ge acht. Overigens stelt Am- ïsty dat ook bij de Rode hmers, een van de drie be- rijdingslegers, de mensen ichten worden geschonden. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA WASHINGTON Meer Amerikanen dan voorheen gedacht, kunnen een kern oorlog overleven. Dat blijkt uit een onderzoek door de dienst bescherming bevol king, dat onlangs in de VS is afgesloten. De dienst voerde in 1975 een soortgelijk onder zoek uit en kwam indertijd tot de conclusie dat in het ge val van een kernoorlog 155 miljoen Amerikanen op een totale bevolking van 241 miljoen in gebieden wo nen die waarschijnlijk door kernbommen worden getrof fen. In het nieuwe onderzoek wordt het aantal onmiddellij ke slachtoffers aanzienlijk la ger geschat, namelijk 111 miljoen. De onderzoekers wijzen er overigens op dat de schattin gen een volledig hypothe tisch karakter dragen en dat waarschijnlijk miljoenen an dere mensen zouden omko men als gevolg van de indi recte effecten van een kern oorlog, zoals branden, radio actieve neerslag, ziekten en de maatschappelijke ont wrichting in het algemeen. De conclusies zijn gebaseerd op twee overwegingen. In de eerste plaats gelat dat de toe genomen nauwkeurigheid van de Sovjet-raketten neeft feleid tot minder zware ernladingen. Het Kremlin heeft de lading van kernra ketten gemiddeld geredu ceerd van twintig megaton tot iets minder dan één me gaton. Een bom van één me- faton bezit een explosieve racht van één miljoen ton dynamiet. De atoombom die Hiroshima trof, Was twintig kiloton. In de tweede plaats wordt verondersteld dat bij een Sovjet-aanval alleen Ameri kaanse bevolkingscentra worden getroffen die van in dustrieel belang zijn of bete kenis hebben voor het trans port. In tegenstelling tot wat het publiek denkt, vormen bevolkingscentra in een kernoorlog geen doelwit, hoewel wordt geconcludeerd dat de aanwezigheid van bur- fers de Sovjets niet zal weer ouden van een aanval. Het nieuwe onderzoek gaat uit van een geringer aantal grondexplosies, en dientenge volge van minder radioactie ve neerslag. Volgens Ameri kaanse functionarissen wordt, in het geval van een kernoorlog, de meeste fall out (neerslag) geproduceerd als radioactief materiaal dat bij een kernexplosie wordt opgegooid, terugvalt op aar de. Een raket die in de lucht ontploft veroorzaakt meer fall-out. Het onderzoek bewijst vol gens de Amerikaanse dienst dat beschermende maatrege len veel levens kunnen red den. En daarom zou de be groting voor de bescherming burgerbevolking sterk moe ten worden opgevoerd. Ove rigens wordt in het rapport geen rekening gehouden met de SDI-plannen van presi dent Reagan. Dit ruimte schild is bedoeld om een raketaanval op de VS onmo gelijk te maken, door de ra ketten al tijdens hun vlucht van de Sovjet-Unie naar het Amerikaanse vasteland, neer te halen. "FLIP "e man in het publiek, naar de schare advocaten. President Cerdini besloot de zitting te schorsen toen het rumoer in de zaal de overhand kreeg. Griffiers bleken voorts niet in staat niet-Franse namen uit te spreken en bodes waren even als proces-stukken onvind baar. Een van de advocaten weigerde verder een bewijs stuk aan Vergès over te leggen uit vrees dat deze het zou ver nietigen. Alles bij elkaar geen verrassing voor wie eens een proces in Parijs heeft bijge woond, maar toch bijzonder pijnlijk voor de slachtoffers. Sommigen hebben meer dan veertig jaar moeten wachten op dit grote moment van rechtvaardigheid en justitie. Meerderheid van Conservatieven staat op de tocht LONDEN Met nog acht dagen te gaan voordat de Britten een nieuw Lager huis kiezen, heeft een pei ling voor deining gezorgd. Anders dan vorige opinie peilingen wijst het jongste onderzoek er op, dat de Conservatieven op 11 juni mogelijk niet de absolute meerderheid behalen. Hoewel zij op verlies staan, bieden de voorspel lingen perspectief voor de Alliantie van liberalen en sociaal-democraten. De peiling, die voor het BBC- actualiteitenprogramma News- night gehouden is in 60 „sleu teldistricten", laat de partij van premier Thatcher veertig procent halen, tegen Labour 35 procent. De partij van Neil Kinnock komt hiermee twee procent hoger dan in een pei ling van twee weken eerder. De winst gaat niet ten koste van de Conservatieven, die stabiel bleven, maar van de Alliantie. Onder het in Groot-Brittannië van kracht zijnde districten stelsel is een aanhang van iets meer dan 40 procent voor één van de grote partijen voldoen de voor de absolute merder- heid in het 650 leden tellende Lagerhuis. Bij Labour was men uitgelaten over de uitkomst. „De campag ne begint de mensen te over tuigen". Kohl ziet niets in „totale nul-optie" BONN De Westduitse rege ring hoopt dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie nog dit jaar overeenstemming be reiken over de ontmanteling van alle nucleaire middellan- ge-afstandsraketten met meer dan 500 kilometer reikwijdte, met uitzondering van de 72 Pershing-IA raketten van de Bundeswehr. Dat zei Bonds kanselier Kohl vandaag in een regeringsverklaring aan de Bondsdag, over het besluit van de coalitie zogenaamde dubbe le nul-optie te accepteren. Maar Kohl wees tegelijkertijd een „totale nul-optie" beslist af. Kernwapens blijven vol gens hem vooralsnog essen tieel voor de veiligheid van West-Duitsland én de rest van West-Europa. Premier Lubbers In druk gesprek met DDR-leider Honecker tij dens het diner van gisteravond In de Trèveszaal. Vandaag be zocht Honecker In Delft onder meer het Prinsenhof en de „Por- seleine Fles". Op een parkeerplaats aan het Haagse Toernooiveld stond giste ren, op de dag dat de Oostduitse partijleider Honecker In de Hofstad arriveerde, deze wagen met opvallende boodschap ge parkeerd. De eigenaar van de wagen vraagt de Oostduitse be zoekers amnestie voor zijn zus, de arts Karin Schumann (51). Zij werd acht jaar geleden tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens een poging de ddr te ontvluchten. verkerk DEN HAAG De voor zitter van de staatsraad van de DDR, Erich Ho necker, heeft tijdens een banket in de Trèveszaal in Den Haag gezegd dat er over elke soort wapens en over controle te praten valt. Het afschaffen van de raketten voor de mid dellange afstand in Euro pa noemde hij „de sleutel waarmee de deur naar ontwapening verder kan worden geopend". De Oostduitse president en partijleider brengt een drie daags bezoek aan ons land. Vanmorgen bezocht hij in Delft onder meer het graf van Willem van Oranje. Later op de dag voerde hij in Den Haag gesprekken met politici, onder meer over ontwapening. Daarover zei hij gisteren: „We hebben er helemaal niets op tegen, rekening houdend met het principe van gelijke veilig heid, dat er van nul-optie naar nul-optie wordt geschreden, zij het bij kernwapens, bij chemi sche wapens of bij conventio nele wapens". Honecker liet daarop volgen dat het niet lo gisch is op aarde te ontwape nen en tegelijkertijd in de ruimte te bewapenen. Hij zei de voorkeur te geven aan een vreedzame hemel boven een vreedzame aarde. In gesprekken met Nederland se ministers zou Honecker hebben toegegeven dat er sprake is van „een zekere on evenwichtigheid" in het aantal conventionele troepen van de NAVO en het Warschau Pact. Honecker zei voorts dat con trole ter plaatse van een toe komstig wapen verminderings akkoord tussen de supermach ten geen problemen zou ople veren. Premier Lubbers verzekerde zijn gast alles te zullen doen om bij te dragen aan een gun stig resultaat van de gesprek ken over wapenverdragen tus sen Oost en West. Hij onder streepte dat de Europese de ling iets onnatuurliiks blijft. „Het is ons aller belang deze grenzen minder ondoordring baar te maken, elkaar beter te leren kennen, meer begrip voor het leven en werk van de anderen te krijgen", aldus Lubbers in zijn tafelrede. Daarom hecht Nederland vol gens Lubbers zo'n grote waar de aan vrijheid van informa tie, op directe menselijke con tacten en op het recht om van het ene land naar het andere te reizen. Lubbers zei te hopen dat er op de vervolgconferen tie over mensenrechten in Wenen vooruitgang op dit ge bied kan worden bereikt. ivZ. Ongeluk blijft de veerbootmaatschappij Townsend Thoresen ach- tervolgen. Gistermorgen liep de veerboot Ionic vast op het VaStQG ODGfl strand nabij de Noordierse havenplaats Larne. De maatschappij voerde dichte mist en extreem laag water aan als oorzaken van het stranden. De meeste passagiers werden met kleine bootjes van het schip gehaald. Later op de dag, bij hoog water, is de veerboot weer vlotgetrokken. foto: anp WASHINGTON De Franse onderzoeker Da niel Zagury, die onder an deren bij zichzelf een door hem ontwikkeld aidsvac cin heeft ingespoten, heeft gisteren onthuld dat dit vaccin heeft geleid tot een kleine toename van de ac tiviteit van het afweersys teem. Zagury sprak op de derde aidsconferentie die deze week in Washington wordt gehouden. Zagury, die onderzoek doet in Zaïre, heeft het vaccin behal ve bij zichzelf ingespoten bij tien aids-patiënten en twaalf gezonde vrijwilligers. Het ging om een waterpokkenvaccin, waarin door genetische mani pulatie delen van het aidsvirus waren ingeplant. Dit vaccin leidde tot immuniteit tegen twee zeer verschillende vor men van het aidsvirus. Dit wordt als een belangrijke ont dekking beschouwd, omdat dit suggereert dat het wellicht mogelijk is om met één vaccin alle aidsvarianten te bestrij den. Een medewerker van een on derzoekscentrum in New York, Don Des Jarlais, heeft erop gewezen dat de officiële cijfers over de aantallen dode lijke gevallen van aids waar schijnlijk te laag zijn, omdat hierbij geen rekening wordt gehouden met de sterfgevallen tengevolge van tuberculose, hartaandoeningen en longont steking, die door het vermin derde afweersysteem tont- staan. Uit gegevens die zijn verza meld door de Amerikaanse fe derale Centra voor Ziektebe- heersing (CDC) blijkt dat zwarten gemiddeld bijna drie keer zoveel risico lopen om aids te krijgen als blanken; Hispanics, de Amerikanen van Spaanse of Latijnsamerikaanse afkomst, hebben bijna twee keer zoveel kans de ziekte op te lopen. De redenen waarom dit zo is, zijn nog niet duide lijk. Op de internationale aidscon ferentie wordt ook aandacht besteed aan de kennis die bij het publiek over de ziekte be staat. Daarbij is uit Ameri kaanse onderzoeken gebleken dat er onder Amerikaanse scholieren nog veel onbegrip over de ziekte heerst. Zo bleek uit een telefonische enquête in Massachusetts dat gebrek aan kennis over de ziekte en into lerantie hand in hand gaan. Twintig procent van de tieners vond dat een aidspatiënt niet op school moest worden toege laten. NEW DELHI De India se vloot van negentien bo ten met hulpgoederen voor de Tamils in Sri Lan ka zijn gisteren terugge keerd naar India. De vloot was vanuit de havenstad Rameshwaran, in het zui den van India op weg naar het schiereiland Jaff na op Sri Lanka om de Tamils te helpen, die daar in het nauw zijn gedreven door het regeringsleger. De schepen waren geladen met onder meer voedsel, brandstof en medicijnen. Er zoudén geen wapens aan boord zijn. De Srilankaanse marine hield de vloot tegen toen de territoriale wateren waren be reikt. Sri Lanka beschouwt de noodhulp als een inbreuk op zijn soevereiniteit en had ge dreigd de opvarenden van de Indiase schepen te arresteren. Overigens heeft Sri Lanka ontkend gedreigd te hebben de boten te beschieten. De regering in India is zeer ontstemd over het tegenhou den van het hulptransport „Wij zijn zeer verontrust, om dat de Srilankaanse marine onder een of ander voorwend sel het konvooi opzettelijk te- gehoudt", zo zei een woord voerder in New Delhi. De Indiase premier Gandhi maak te zich eerder boos over het of fensief van het Srilankaanse leger tegen de Tamils in Jaff na. India, dat zelf veel Tamils herbergt, zegt dat bij de ge vechten op het schiereiland honderden burgers om het le ven zijn gekomen. De Tamils in het noorden van Sri Lanka hadden het al moeilijk door de economische boycot die de re gering in Colombo vijf maan den geleden tegen het Tamil- gebied afkondigde. 4

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5