.Draaiende" getuige in Slavenburg- proces meldde valse namenlijst t>c 1 Deetman schendt afspraken deHUDEHE uit de weekbladen Nieuwe stof veilige methode afbreken zwangerschap EZZSËservicc m.s. ESMERALDA In Frankrijk is de p honger het mooist HU L BINNENLAND CcidócSouocmt Kamer wil grotere zelfstandigheid ABP Achterstand vrouwen bij EG-instellingen Vrijspraak verdachte Volendamse branden Pompbediende doodgestoken ONDERWIJSBONDEN: Flevolijn hindernis voor gehandicapten „Manhattan aan de Maas" «i-SIJTHOFF PERS ;gra1 noti< DE TIJD ;ei SS DONDERDAG 4 JUNI 1987 PAGINffffp DEN HAAG Het Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds (ABP) moet verder los van de overheid. Dat is de mening van alle grote fracties in de Tweede Kamer. Een duidelijke meerderheid ziet elijk< de nieuwe structuur van dit ambtenarenpensi- oen pril De Kamer debateert deze week over de nieuwe rnpei oenfonds als een stap op weg naar een volledige privatisering van het ABP. ABP-structuur, die voorziet in een nieuw bestuur dat is samengesteld uit zes vertegenwoordigers van de werknemers en zes van de werkgevers onder leiding van een door de kroon benoemde onafhankelijke voorzitter. Het bestuur wordt ter zake van de beleggingen geadviseerd door een beleggingscommissie, waar de minister van finan ciën nog een forse vinger in de pap houdt. De Tweede Kamer wil echter in meerderheid zijn in vloed beperken. DEN HAAG Ondanks de promotieactivi teiten van de EG om de lidstaten te bewe gen meer aan de emancipatie van de vrouw te doen, is het in eigen huis nog steeds som ber gesteld met het aantal vrouwen op ho gere posten. Uit een onderzoek van Ien van den Heuvel (PvdA-lid van het Europees Parlement) blijkt dat hoge EG-posten slechts voor negen procent door vrouwen worden bezet. Toch bestaat ongeveer de helft van het totale personeel uit vrouwen; die zijn echter voor het overgrote deel werkzaam in de lagere functies. Om hierin verbetering te brengen moet volgens Van den Heuvel een actieprogramma worden opgesteld waardoor het aantal vrouwen in rangen waarin zij zijn ondervertegenwoor digd jaarlijks met tien procent toeneemt. AMSTERDAM De 39-jarige L.W. uit Hoorn, verdacht van het stichten van een groot aantal branden in Volendam, is hier van vrijgesproken. Er is niet voldoende wet tig bewijs om de man als de pyromaan te zien die vorig jaar heel Volendam de schrik op het liif joeg met brandstichtingen onder meer in het hotel Spaander, woonhuizen en kermisattracties. Deze uitspraak heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren gedaan na dat twee weken geleden de officier van justi tie vier jaar gevangenisstraf tegen W. eiste. Het bewijs voor de brandstichtingen haalde officier vooral uit verklaringen van getuigen die W. na de branden „vreemd uit de ogen vonden kijken". ROTTERDAM Het hoofd van de interne ac countantsdienst bij Sla- venburg's Bank, de 57-ja- rige J. Pronk, heeft in ja nuari 1980 aan het lid van de raad van bestuur R.S. gerapporteerd dat er op de bijkantoren van de bank werd gewerkt met een lijst van gefingeerde namen voor het registre ren van in bewaring ge geven waarden (effecten, kascertificaten en con tant geld). Bovendien had hij met name op het kantoor in Dordrecht ge constateerd dat er kre dieten werden verstrekt waarvoor officieel geen dekking bestond (over- dispositie). Bij de voortgezette behande ling van het Slavenburg-pro ces bleek gisteren verschei dene keren dat de woorden „zwart geld" binnen de bankorganisatie nauwelijks werden gebruikt, hoewel ie dereen van hoog tot laag op de hoogte leek te zijn van de gebezigde praktijken. Ook bij het getuige-verhoor van Pronk door rechtbank-presi dent mr. T. Fransen bleek deze term moeilijkheden te geven. Pronk bleef ruim een half uur „draaien" om de' vraag van de president in welk stadium de getuige aan „zwart geld" had gedacht. Bij controles op bijkantoren trof Pronk „waarden aan die niet pasten in het beeld van nor male bancaire registratie". Uiteindelijk gaf hij toe dat dit ook wel eens zwart geld kon zijn geweest. In 1979 was de affaire uitge groeid tot een omvang die voor Pronk onaanvaardbaar was. Hij vaardigde een in structie uit aan de bijkanto ren. Alle waarden moesten worden geregistreerd volgens normale bank-principes. Klanten die toch een andere regeling wilden moesten zich schriftelijk met het hoofd kantoor in verbinding stel len. Deze uitzondering wekte de verbazing op van mr. Fran sen. „U gaf hiermee een handvat tot andere mogelijk heden". Voor deze dubbelzin nige oplossing kon Pronk geen duidelijke verklaring geven. „U moet dit zien in relatie met mijn contacten met de raad van bestuur, waar ik had gezegd dat het op moest houden". Dat het niet ophield, bleek nog eens uit de getuige-ver- klaring van de 48-jarige P.C.J. Grol, die in 1978 door Slavenburg's werd aange trokken om meer samenhang te brengen in het binnen landse kantorennet. Al vrij snel kwam Grol erachter dat er op de kantoren kredieten werden verstrekt met als dekking zwart geld van klanten dat in de directie- kluizen werd bewaard. Na zijn inventarisatie van de mistoestanden wilde Grol bij de eigen kantoren gaan kij ken en een plan van aanpak opstellen. Zover kwam het niet. Crédit Lyonnais deed zijn intrede en Grol kreeg opdracht tot het regionalise ren van de kantoren. Hi kreeg geen opvolger. ROTTERDAM De 59-jarige pompbediende J. Leeflang, die gistermorgen dood is aange troffen in een benzinestation aan de Parallelstraat in Rot terdam, rs met messteken om het leven gebracht. Het motief van het misdrijf is nog niet bekend. Er kon nog niet worden vastgesteld of er iets uit het benzinestation is gestolen. Getuigen hebben verklaard dat zij Leeflang, die juist terug was van vakantie, nog hebben gezien toen hij het pompstation opende. Onlangs werd ook langs de rijksweg bij Nieuw-Vennep een pompbe diende vermoord. Een omstander troost Ed Wiegel, de eigenaar van het Rotterdam se pompstation waarvoor de gis teren vermoorde heer Leeflang tientallen jaren heeft gewerkt. DEN HAAG De on langs gewijzigde vervan gingsmaatregel voor zieke leerkrachten in het basis- en speciaal onderwijs zijn opnieuw ontwrichtend en gaan in tegen eerder ge maakte salarisafspraken. Als de minister zijn plan nen doorzet overwegen de bonden deze „schending van de afspraken" voor de leggen aan de rechter. Dit hebben de werknemersor ganisaties naar voren gebracht in het overleg met minister Deetman dat gisteren is ge start. Volgens de gegevens van de bonden blijkt het bij de wacht- dagenregeling (de eerste of de eerste twee dagen geen ver vanging bij ziekte) die dit schooljaar van toepassing was nog slechts om een netto-be zuiniging van 27 miljoen gul den te gaan en niet, zoals eer der gesteld, om 120 miljoen gulden. „Het is ronduit bescha mend, dat voor een dergelijk bedrag een enorme chaos en ontwrichting op de scholen is veroorzaakt", aldus de reactie. De onderwijsbonden menen dat de bezuiniging beter ach terwege kan worden gelaten. De nieuwe vervangingsmaat regel behelst onder meer dat vervangende leerkrachten 90 procent van het salaris ont vangen en dat boventallige leerkrachten op de scholen voor de vervanging bij ziekte moeten worden ingezet. Dat laatste punt en de maatregel dat boventalligen zelf bij ziek te niet worden vervangen, vinden de bonden „een bewijs van onbehoorlijk bestuur". In april ontvingen de scholen nog een circulaire waaruit volgens de organisaties kon worden opgemaakt dat ook boventalli ge leerkrachten bij ziekte voor vervanging in aanmerking ko men. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER (c) Standaard UitgevertJ/Wavery Production» LELYSTAD De vorige week geopende Flevospoor- lijn tussen Amsterdam en Al- mere blijkt in onvoldoende mate berekend op zelf standig reizende gehandi capten. De kamerleden De Kok (CDA) en Tommei (D66) ergeren zich daar in hoge mate aan, zoals blijkt uit schriftelijke vragen aan minister Smit-Kroes van verkeer. Ze herinneren de bewindsvrouwe aan een de bat twe jaar geleden met de Tweede Kamer toen zij met klem betoogde dat „niet meer de trein maar het sta tion nog een probleem kan zijn voor gehandicapten". Als de uitbreidingsplannen voor de Kop van Zuid, het noordelijkste gedeelte van Rotterdam-Zuid, doorgaan, zal er in de ja ren negentig een „Manhattan aan de Maas" verrijzen. Volgens een gisteren door het stadsbe stuur gepresenteerd plan wordt de Kop van Zuid met behulp van een nieuwe brug over de rivier met het stadscentrum ver bonden. Op de kop moeten circa 5500 woningen verrijzen, gedeeltelijk in wolkenkrabbers op de Wilhelminapier aan de rand van de Maas, alsmede een groot aantal bedrij ven. De Kop van Zuid, één van de oudste havengebieden van Rotterdam, dreigt te verloederen doordat er bijna geen bedrij ven meer ziin. FOTO: GEMEENTE ROTTERDAM AMSTERDAM Een re cent ontwikkelde stof die de aanmaak van progres- teron tijdelijk blokkeert blijkt een nieuwe „aan vaardbare en veilige" me thode om zwangerschap pen zonder instrumentele ingreep te beëindigen. Dat is de conclusie van de vrouwenarts M.J. Crooij uit Amstelveen die een onderzoek heeft uitge voerd naar de werking en werkzaamheid van Epos- tane. Hij hoopt hiermee morgen aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam te promoveren. Het grote voordeel van het ge bruik van het middel is vol gens Crooij dat de uitvoering van een eventuele abortus meer in handen van de vrouw wordt gelegd. Epostane lijkt een goede „morning after-pü", met een grotere werkzaam heid om ongewenste zwanger schappen te voorkomen dan de reeds beschikbare, aldus de promovendus. Het middel is theoretisch ge zien ook goed bruikbaar voor M. J. Crooy FOTO: DUKSTRA het op gang helpen van de ba ring. De „inleiding" tot de be valling kan hierdoor minder traumatisch verlopen voor de vrouw, aldus Crooij. Crooij heeft tijdens zijn onder zoek vijftig vrouwen met een ongewenste zwangerschap het middel Epostane toegediend om een abortus te bewerkstel ligen. Bij 84 procent van de vrouwen lukte dit ook. 7#*I$i|tt\ IBBCCfttr; Unieke 8-daagse cruise door ons mooie Nederland. Vertrek 16 juni Inscheping: Amsterdam. Op basis van volpension. nr\r\ Prijs slechts J Ov?U.~ per persoon Met bezoek aan Hoorn, Enkhuizen, Kampen, Nijmegen, Schoonhoven, Zierikzee, Middelburg, Antwerpen, Rotterdam. Toeslag voor alleengebruik tweepersoonshut 70.- Inclusief busvervoer naar cruiseschip v.v. Exclusief drankjes en uitgaven van persoonlijke aard. reis- en annuleringsverzekering. POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TELEFOON 070-190882 aar in De Tijd gaat terug in zijn ei gen naam en biedt de lezers een losse, gratis routekaart aan van Historisch Frank rijk. Het land van Marianne, tegenwoordig Catherine, is in het blad zelf liefst vijftig pagina's lang onderwerp van de special. Van een Franse cuisinier deze prachtuit- spraak: „Hier is de honger het mooist". Een gaaf portret ook van Raymond Barre, de politicus „met het meest ge heven vingertje" die op 8 mei 1988 in het Elysée hoopt te belanden. „Zolang Barre niet zijn eigen wijsheden aanprijst, zit zijn zuinige mondje potdicht; geen du kaat kan er onverhoeds gsglippen", aldus de „por tretschilder" van De Tijd. Ook Jeanne Moreau komt aan bod. De comédienne die geen actrice genoemd wil worden, zegt nog steeds niet veel van mannen te begrij pen. Dat is jammer voor haar, te meer daar volgens Moreau alles in het leven om de verleiding draait Voor in het blad zegt CDA'er Gerrit Terpstra nog: „Een lager minimumloon zorgt voor meer werk". In het ideaal van Terpstra wor den werkgevers, werkne mers en overheid het eens over de taken die hen toebe horen. „En dan begin je dat aan hen over te dragen". ILI - g»s venstad aan pi Aiandag c maansla] orme bt iri-mosk van „vulgair marxist" „keurig ambtenaar" op Bui tenlandse Zaken roept oi een diepgaand interview Nieuwe kansen voor de m lieubeweging liggen volger Lammers in het aandrage van alternatieven: aantom :js pro Het zich almaar vernieu wende HP heeft tegenwoor dig De Opening en opent met De Kwestie. De kwestie is dat er honderden miljoe nen zoek zijn op Economi sche Zaken. „Het is een puinhoop" en „het is een fore, rotte brij" zijn uitspra- en van experts die weten dat het genoemde ministerie door drukte de administratie de laatste jaren heeft ver waarloosd. Het is nog maar deel 1, want volgende keer verschijnt het hopelijk wat spannender vervolg „De maffiapraktijken op EZ". HP brengt Het Portret van de no-nonsense diplomaat Van Houten, die „zelfs via de regenpijp" Suriname niet meer binnenkomt. „Het vashhouden aan de persoon Van Houten toen er weer sprake leek van volwaardige diplomatieke betrekkingen is het zoveelste staaltje 'rub it in' dat het verkeer op de as Den Haag-Paramaribo kenmerkt", zo schrijft HP. „Twee weken later kwam het precies zo uit als ik had voorspeld. Mijn moeder kreeg het Spaans benauwd van zo'n gek kind en en ver bood me me ermee bezig te houden. Achteraf ben ik blij dat ze het toen heeft afge kapt", aldus Dorien, nu 22. Zij is een van de vele para- normaal-begaafden die HP aan het woord laat om na te gaan waar die plotseling op levende belangstelling voor die „er is meer"-zaken van daan komt. Even verderop zit Van der Meer ernaast. Het verhaal over een meubelgigant die de poten onder zichzelf van daan zaagde. Cees Gravendaal, de Den Haag Vandaag-verslaggever die onlangs overstapte rfaar Landbouw en Visserij, ziet om in wrok. „Mingelen is de zetbaas, Van Westerloo's pa ladijn. Hij is de koetsier die het niet goed doet, maar de directeur van de stalhouderij laat die man gewoon zitten". De Groene beschrijft de midlife-crisis van het Hol land Festival. Max Arian dook in zijn eigen herinne ringen. „Ook vorig jaar be gon dat ongelukkige gepraat over kwaliteit, over het pu bliek dat aangetrokken moest worden, de sponsors en de speciale Holland-Festi valwijnen. En dit jaar is het programma wel bijzonder mat met als een van de hoogtepunten de operette Die Fledermaus". Na veertig jaar is elitair weer een com pliment. Aan de vooravond van de herdenking dat 20 jaar gele den in het Midden Oosten de zesdaagse oorlog uitbrak, liet De Groene Constant Vecht „Der Judenstaat" van Theo- dor Herzl (1860-1904) herle zen. Vecht ziet daarna vol doende redenen voor Israël en de rest van de wereld om niet slechts op „afschrik king" te bouwen, doch er naar te blijven streven de volkeren op te voeden en vast te houden aan die „schwarmerische" verlich tingsidealen. politici jet-Uni len aa e mos r Selin later n slaar dat het energiebeleid irratio neel is. Er moeten meerie6 handvatten voor actie plaatselijk niveau komei „De mensen geloven vei^ eerder in hun eigen gemeei te iets voor elkaar te kunnet brengen. Concreter kan voor dit moment niet" HN bespreekt uitvoerig Nieuw bijbels dagboek Huub Oosterhuis en staat bij Kohls vrees voor i „Duits" slagveld. Hilde Bur^/, ger („het pinksterfeest bete kent beweging") ontmaskert de valse Geest van de afgo- den-baasjes en signaleert het(Van oi opsteken van een stevigt bries. „De Geest dreigt hei dense trekken te krijgen". Even verderop wordt alvj geoefend om een goede dow te kunnen sterven. Prakti-rDie sche lessen in angst over-ft meel winnen. teni Lem Rol; - Elsevier vraagt zich dezdor nei week af waarom half Neder- Lyon, land naar de Belgische tele- e Ge visie kijkt. „De twee gezich- recji ten van de BRT" zo meldti tpn de getekende otnslag van El-we sevier nieuwe stijl. En wat)g voc in Nederland bewonderd eeuv wordt aan Belgische pro- p ger gramma's is in het land zeilen vaak omstreden. Wij Nederlanders blijken - bijna allemaal sportcommen- tator Ric de Saedeleer leulj fllQc te vinden en te genieten van weerman Armand Pien, pre- JQ sentator Bart Peeters (in Ne derlandse programma's een beetje kinderlijk leuk doend), satiricus Herman van Molle en filmexpert Jo Ropcke. De eigen dramase ries van de BRT winnen het van Dallas en muzikale en literaire programma's zijn 'P verademend. Tv-criticus T®: Nico Scheepmaker zegt: „Dc BRT heeft toch een wat eli-J®"?* tairdere manier van pro- '®re grammeren dan de Neder-"", landse omroepen. Er leeft bijj|r0'.. ons meer koudwatervrees*'!^ voor kwaliteit dan bij de*®*? BRT. Al is de BRT dan weer amateuristischer, maar datfr heeft ook zijn charme". ~1U Elsevier duikt verder onder °7® water met harer majesteits Tijgerhaai, duikt in het be-*"-™ smette verleden van Daim- ®"®i ler-Benz, gaat op zoek naar de computer die zichzelf in- 1 telligent maakt en heeft een®" cultureel interview met dichter Jean Pierre Rawie. J;®. Rawie duikt ook weer op in Vrij Nederland. Maar VN opent met de Zeer zwarte gaten in de kaasexport van de EG. De officiële uitvoer- statistieken vermelden bijna vijftien miljoen minder kilo EG-I Brengt Pieter Lammers nieuw elan in de milieube weging, zo vraagt Hervomd Nederland zich af. De ont wikkeling van Lammers l-kaas dan in 1986 op de Amerikaanse markt is te rechtgekomen. Er zou ten onrechte exportrestitutie zijn betaald en - ja hoor - ook Nederlandse exporteurs zijn bij de zwendel betrokken. De kaas gaat o.a. via de Zweedse route. Een anonie me ambtenaar van de EG voor landbouw zegt: „De el lende is: de douane in de VS eist geen certificaat van ori gine. Uit principe niet en uit praktische overwegingen niet". VN komt even later met twee pagina's vol kopieën van brieven en documenten waaruit moet blijken dat Muiden Chemie langs sluip wegen 17 miljoen kilo explo sieven aan Iran levérde. „Operatie Nikolaas" wordt door VN gepresenteerd als een „cursus illegale wapen handel". Seth Gaaikema valt de arro gante houding van de lite raire kritiek aan. Klein- kunstteksten zijn volgens hem ook literatuur. „Als de gedichten van Vader Cats li teratuur zijn, dan is Toon Hermans literatuur". Gaai kema ontkent dat hij door een proefschrift te schrijven over kleinkunst, hij op slinkse wijze zijn eigen werk onder een literaire noemer wil brengen. „Cabaret is cul tuurgoed. We gaan er mis schien wel te vanzelfspre kend mee om. Ik denk ook dat mijn proefschrift een heel vanzelfsprekend boekje wordt", aldus drs. Gaaike ma, die Nederland nog even aan het denken wil zetten met „Humor is overleven. Fl Ernst kan dodelijk zyn. Maar nee, het ernstige woord, dat is het in Neder-i. land". Accordeonist Johnny Meijer j vertelt over zijn breuk met j Manke Nelis. „Al was ik verlamd, dan speelde ik nog net zo goed". In de boeken- j bijlage van VN een boeiend gesprek met Dieter Eisfeld over natuurwetenschappen, literatuur en moralisme. j Vc 3NI oor! gelo iek( isha feder ge" ore Ir Dlitn gr< de irin ietr •acl

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4