was woedend op Ferry Mingelen" ièuwS fM Overtreden EG-regels als nationaal belang n«i CEES GRAVENDAAL HEEFT GEEN SPIJT: Ruim tien jaar cel geëist tegen ontvoerders meisje Kwaliteits plan voor Noordzee Zakenlieden eisenmil joenen van CDA-senator Duisenberg waarschuwt tegen inflatie „Jordaanoproer" r gpNENLAND EfiidócGouiant DONDERDAG 4IUNI1987 PAGINA 3 ev di< wakers wapenkamers igen met ,erp schieten JN HAAG Na de recente geruchtmaken- diefstallen is de bewaking van de wapenka- (rs van de Koninklijke Landmacht sterk rtdufbeterd. De soldaten die de opslagplaatsen 3 uJeten bewaken, kunnen als hun comman- nt daf gewenst acht met scherpe patronen '■trden uitgerust. Zonodig mogen de wacht ten «en ook met scherp schieten. De regels, die 1 allaalen hoe het wapen eventueel moet worden mjruikt, worden niet gewijzigd. Zo mag er on ly err normale omstandigheden geen kugel in de «rner zitten. Naast deze maatregel heeft mi- ^,ter Van Eekelen (Defensie), zo schrijft hij ,kK de Tweede Kamer, geld uitgetrokken voor tra bewakingspersoneel en voor de aanschaf n elektronische beveiligingsystemen. STEENWIJK Namens een tiental zakenlieden laat be drijfsadviseur W. A. Visser uit het Friese De Hoeve beslag leggen op de persoonlijke be zittingen van de Steenwijker CDA-senator J. Kiers. De za kenmensen zouden financiële schade hebben geleden, omdat Kiers zakelijke afspraken niet nakwam. Volgens Visser heeft dat het tiental een be drag van meer dan twee mil joen gulden gekost. Kiers trad op als adviseur van de ontwikkelingsmaatschappij Vaasstede, waarvan hij, zoals later bleek, ook aandeelhou der is. Hij bemiddelde onder meer bij de verkoop van vijf in Steenwijk gevestigde be drijfshallen. De aan de adspi- rant-kopers gedane toezeggin gen, zoals een financiering, kwam hij echter niet na. Re den voor de zakenmensen om de CDA-senator eerder in een interview met een plaatselijk blad „een oplichter in een keurig pak' te noemen en hem te vergelijken met „een strontvlieg'. Kiers pikte die aantijgingen niet en spande een kort geding aan. De Leeuwarder rechtbankpresi dent stelde hem gisteren ech ter in het ongelijk. Gesteund door deze uitspraak hebben de zakenlieden op nieuw de strijdbijl opgepakt. Behalve het beslag laten leg gen op Kiers' persoonlijke be zittingen, wil men hem nu ook wegens oplichting laten vervolgen. Bovendien eist men van Vaasstede dan wel Kiers nakoming van de ver plichtingen. Dat wü men des noods met een civiele proce dure afdwingen. De CDA-se nator was niet bereikbaar voor commentaar. UTRECHT De lonen en inkomens moeten gematigd blijven om te voorkomen dat de inflatie gaat oplopen. Die waarschuwing liet de president van De Nederlandsche Bank, dr. Willem Duisen berg, vanmiddag horen op de jaarvergadering van de Rabobank in Utrecht. Volgens Duisenberg is het een misvatting te denken dat een beetje inflatie geen kwaad kan voor de economie. Inflatie leidt volgens hem altijd tot verstoringen, zoals onzekerheid over de prijsontwikkeling en gevolgen voor het investeringsgedrag. Ze veroorzaakt ook verschuivingen in de inkomensverdeling en pro- van de nu bereikte prijsstabiliteit een zeer hoge prioriteit worden toegekend", aldus de president van De Nederlandsche Bank. Vol gens Duisenberg levert de loonontwikkeling op dit moment nog geen directe gevaren op voor het prijspeil. „Maar we kunnen er niet zonder meer op vertrouwen dat dit zo zal blijven". Minder interesse voor baan bij Rijk DEN HAAG Het aantal vacatures bij de Rijksoverheid is in het laatste kwartaal van 1986 scherp gedaald. Ook neemt de belangstel ling van mensen om ambtenaar te worden steeds meer af, zo blijkt uit een onderzoek van de Rijks Psychologische Dienst (RPD). Werden in het derde kwartaal nog 1776 vacatures ge meld, in de laatste drie maanden van 1986 daal de dat aantal naar 731. Uit het onderzoek komt verder naar voren dat steeds minder mensen solliciteren naar een overheidsbetrekking. De Centrale van middelbare en hogere ambtena ren (CMHA) is niet verwonderd over de gerin gere belangstelling voor de vacatures. Als oor zaken ziet zij de in verhouding tot het bedrijfs leven veel te lage honorering, de inmiddels ontstane onzekerheid van werk bij de overheid en de geringe loopbaanperspectieven. iaar. own—!WHm—WiWMWMMW V, n/\n noon Kpmf 1; *IdOEN HAAG Zelden «tal een directeur voor- jhting van een ministe- ie zo'n start hebben ge it. Drie dagen nadat Gravendaal (44) zijn itree maakte bij Land- iuw en Visserij, heeft de televisie zich over oor tem bij minister Braks U«>i6eklaagd. Ferry Minge len van Den Haag Van en Gerard van der 'ulp van het Journaal benen dat hun ex-collega ek Gravendaal „de vertrou- tig<|vensrelatie tussen NOS ministerie" heeft ver ken door zich schoffe- ind over hen uit te laten in een krante-interview. 5ati« a wWie Cees Gravendaal per- wiiffoonlijk kent> 231 niet echt J\erbaasd zijn over de storm rflaöie nu rond ziin persoon Ze^oedt. Gravendaal is er nooit iamiie man naar geweest om zijn rklcfnöod te houden, als hij het geli ïevoel bad tat er verkeerde iingen gebeurden. Dat was %ok typerend voor hem in de ijd dat hij als verslaggever irkte bij de NCR V-radio en lij de radio- en tv-rubriek 'an Den Haag Vandaag. Reende hij dat een door hem [eïnterviewde politicus aan iet „draaien" was, dan zette lij de beuk erin. Op een ru- ie-achtige toon maakte hij an duidelijk dat hij niet hele- n. maal achterlijk was en raadde lij zijn „slachtoffer" aan zijn sprookjes maar elders te gaan iertellen. i Een voorbeeld daarvan was een interview vorig jaar tij dens de kabinetsformatie met iVVD-fractieleider Ed Nijpels. ™pravendaal presteerde het ^3-uim een kwartier dezelfde te stellen, omdat Nijpels almaar om de hete brij heen bleef draaien. Ondanks alle „glasnost" in [Nederland, vooral bevochten de roerige jaren zestig wordt zoiets door de politiek niet gepikt. Het is een publiek geheim dat premier Lubbers zich bij de NOS-leiding over de interviewtechniek van de betreffende verslaggever be klaagd heeft. NOS-baas Ed van Westerloo liet Graven daal vervolgens schriftelijk weten „ernstig verstoord" te zijn en kondigde aan dat hij N VANDAAG^ de Raad van Beheer van de NOS zou inlichten. Ook Peter Brusse, hoofdredacteur van het Journaal en van Den Haag Vandaag, berispte Gra vendaal vanwege „vlerkeri- ge" uitlatingen in interviews met Algemeen Dagblad en N RC Handelsblad. „Fluimen" Zoals gezegd heeft Graven- daal zich daar nu op zijn beurt, wederom in een kran te-interview, zeer kwaad over gemaakt. „Het zijn fluimen, jöh. Luiers met piasgootjes". Ook over zijn ex-chef Ferry Mingelen (39), eindredacteur en presentator van Den Haag Vandaag, laat Gravendaal zich weinig vleiend uit. Hij noemt hem een „stakker" die gespeend is van elk organisa torisch talent. „En ook zijn creativiteit is nul. Zijn ideeën zijn van een fletsheid en een onbenulligheid... Ja, hij loopt alle agenda's achterna. Verder is hij een volstrekte chaoot. Gaf ik hem om acht uur een speech, dan was hij die tien minuten later al weer kwijt. Zijn tas is een prullenmand en zijn bureau een vuilnis vat". Mede door de „onbenullig heid" van Mingelen zou Den Haag Vandaag een slechte ru briek geworden zijn met wan hopig lage kijkcijfers en nave nant weinig invloed. Dat ge brek aan kwaliteiten geldt volgens Gravendaal ook voor andere informatieve tv-pro- gramma's, inclusief het NOS- Journaal. „Wat een treurig heid. Die mannen hebben de helft van de tijd niks te zeg gen. Met name Gerard van der Wulp is echt verschrikke lijk". Volgens Gravendaal is er maar één medium dat het echt goed doet. „Als je echt op de hoogte wilt blijven, moet je kranten lezen". Die volgens hem verschrikke lijke toestand bij de tv deed de verslaggever omzien naar een andere baan. Een half iaar geleden hoorde hij van de Komende vacature van direc teur Voorlichting bij Land bouw en Visserij. Dat departe ment trok hem, omdat hij uit een agrarisch milieu afkom stig is en ook een opleiding aan een landbouwschool ge noten heeft. „Ik ken die we reld, ik heb er verstand van en dus heb ik alle zeilen bijge zet om die baan te krijgen". Mest Afgelopen maandag was Gra- vendaals eerste werkdag bij het departement. Was het nu wel zo verstandig om op dat moment en op zulke wijze in de publiciteit te treden? Ferry Mingelen heeft al gezegd dat de nieuwe voorlichter van Landbouw een persoonlijke oplossing heeft gevonden voor het mestprobleem: „Met stront naar ex-collega's gooi en!" Gravendaal: „Het verdient niet de schoonheidsprijs wat ik gedaan heb. Maar ik was des duivels en Mingelen weet donders goed waarom ik heb uitgehaald. Ik had net een brief gekregen van hem... na dat alles tussen mij en de NOS Ferry Mingelen van Den Haag Vandaag en Gerard van der Wulp van het Journaal menen dat hun ex-collega Cees Gravendaal (foto) „de vertrouwens relatie tussen NOS en ministerie van landbouw en visserij" heeft verbroken door zich schofferend over hen uit te laten in een krante-interview. foto: dijkstra afgerond was! Dat was aanlei ding voor mij om nogal hard een aantal feiten op een rij te zetten. Maar verder heb ik daar niets aan toe te voegen". Het is dus Mingelens eigen schuld? „Ja, inderdaad. En ik praat in nogal heldere termen. Giste ren heb ik tegen Mingelen ge zegd: als je mij een boerelul vindt, moet je dat gewoon te gen me zegen. Dat mag hij ook best doen, want ik heb me in dat interview over hem ook hard uitgelaten". Minister Braks zal niet blij ge weest zijn met dat interview „Dat valt wel mee, hoor. Storm in een glas water. Er is hier nog geen brief van de NOS binnengekomen. De mi nister is trouwens van alles volkomen op de hoogte. Ie dereen bij de NOS, van welk programma dan ook, krijgt van mij de maximale mede werking, ongeacht persoon, ongeacht het verleden. Er is ook geen blokkade van de NOS. Het Journaal heeft mij gisteren gebeld voor informa tie en faciliteiten. Die krijgen ze. Wij hebben het grootste belang bij een goeie functio nele verhouding met de me dia". Waarom bent u eigenlijk overheidsvoorlichter gewor den? Als journalist heeft u constant gevochten tegen het draaien, het gesjacher, de leu gentjes van de politiek. En nu werlct u uitgerekend voor een minister die zich in de zaak van de visserijfraude niet be paald voorbeeldig heeft ge dragen". „Ik wil daar op alle momen ten over praten, maar niet nu. Ik zeg alleen dit: ik ga hier opereren op basis van feiten, integriteit en vakmanschap. Ik heb geen enkele aanleiding te veronderstellen dat Braks zich schuldig heeft gemaakt aan wat u opnoemde. In het rapport dat de Tweede Kamer uitbrengt over die visserijzaak kunt u nalezen of ik gelijk heb". Wat doet u, als Braks van u verwacht dat u bij gelegen heid de journalistiek op het verkeerde been zet? „Als hij dat denkt, dan vergist hij zich deerlijk. Maar ik weet zeker dat Braks dat niet denkt. Hij verwacht van mij niet anders dan dat ik de fei ten en niet anders dan de fei ten meedeel. U zult van mij nooit een onwaarheid horen. Ik zal zeggen: daarover mag ik geen mededelingen doen. Ik ga geen smoesjes ophan gen. En als u mij op een leu gen betrapt, mag u mij aan de hoogste boom ophangen!" RIK IN T HOUT - besluitvorming ■ouw kerncentrales lerder uitgesteld in DEN HAAG Het kabinet "peft besloten de besluitvor- fing inzake de bouw van ten :nste twee nieuwe kerncen- les verder uit te stellen. In 8 zullen zeker geen stand- iten meer worden bepaald, heeft minister De Korte onomische Zaken) gisteren de Kamer gezegd. aak van het uitstel is de 5 van het kabinet dat een sitief besluit door de samen- ng niet geaccepteerd zal den. Door meer tijd te ne- i voor de besluitvorming pt het kabinet die accepta- B van de bouw van kerncen- s positief te beïnvloeden, tolgens De Korte is een her- ^aluatie van het gebruik van •nenergie, waarmee het ka- et na de kernramp in Tsjer- •byl is gestart, te moeilijk en belangrijk om snel af te idelen. Hij stelde dat het [abinet wel vasthoudt aan het )ornemen om nog eind dit ar een antwoord te vinden de vraag of de bouw van peer kerncentrales uit veilig- *idsoogpunt in ons land mo de Kamer ontmoette de llingname van De Korte, alternatieve stroomvoor- ningen inhoudt, algemeen [Waardering. Lansink (CDA), (VVD) en Tommei >6) verklaarden zich ak- »rd met grootschalige »omimporten indien nodig. Het Komitee Herdenking Jordaanoproer 1934-1984 heeft gisteren op de Noordermarkt in Amsterdam een monu ment onthuld dat herinnert aan deze vierdaagse opstand en de slachtoffers die daarbij vielen. Het monument (ge maakt door Sophie Hupkens) symboliseert verzet, een heid en de rol van de vrouw. i li -Mïj iö X X- De twee verdachten van de ontvoering met op de achtergrond advocaat Van Rossum. AMSTERDAM De offi cier van justitie mr J. van der Plaat heeft voor de rechtbank in Amsterdam gisteren tien jaar en acht maanden gevangenisstraf geëist tegen de twee ont voerders van de 10-jarige Valerie Albada Jelgersma uit Laren. Voor poging tot afpersing en wederrechte lijke vrijheidsberoving is dit de maximum straf. De 27-jarige Arie H. uit Ze venbergen en de 37-jarige Rob G. uit Etten-Leur ontvoerden op 10 februari dit iaar de 10-ja- rige Valerie, dochter van de directeur van het levensmid- delenbedrijf Unigro in Utrecht, uit haar huis in La ren. Door te posten bij tele fooncellen konden H. en G. tenslotte worden aangehou den, waarna het meisje kon worden bevrijd. Aanvankelijk constateerde het speciaal voor het kind ge vormde begeleidingsteam geen grote schadelijke gevolgen. „Nu is sprake van een grote terugslag bij het meisje. Vale rie is de oude niet meer. Het feit dat ze niet meer alleen naar de wc durft zegt genoeg", aldus officier van justitie. „Evenals ontvoerden als me vrouw Van der Valk, Heine- ken en Doderer blijkt Valerie last te krijgen van trauma's". Valerie zat 12 dagen in een huis in Etten Leur vastgebon den op een bed met een touw om haar nek op een half duis tere zolder. Wassen kon ze zich niet. Op de cassetteband jes die ze voor haar ouders als „levensteken" moest inspre ken huilde Valerie vaak. Haar brieven stonden vol smeekbe den: „Alsjeblieft pappie en mammie. Waarschuw de poli tie niet, dan maken ze iemand dood. Haal me hier alsjeblieft vandaan. Ik kon er echt niets aan doen. Maak alsjeblieft vijf miljoen over. Dat geven ze aan de arme mensen die geen eten hebben. Er is hier een man die mijn vingers wil breken. Heel gemeen". De hoge maximum straf voor poging tot afpersing en weder-, rechtelijke vrijheidsberoving moet volgens de officier aspi rant-ontvoerders er van weer houden hetzelfde delict te ple gen. De rechtbank doet op 17 juni uitspraak. POLITIEK STOND TE DICHT BU VISSERIJSECTOR DEN HAAG Ambtena ren, de opeenvolgende be windslieden en de Twee de Kamer hebben in het verleden te weinig af stand bewaard tot de vis sers en het visbedrijf. De belangen van deze sector werden als nationaal be lang gezien. Het overtre den van EG-regels inzake vangsthoeveelheden werd meestal niet ernstig opge vat. HOLLEN MevR0UWTWILMAN5! •NMR U 2ATT0CH fcM UU J «W IN AfSTPAUt IA HENS, MAAR MT Witt NIK5 (W .1DUURljE (ADVERTENTIE) 10 0 J A A ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON. Volgens de speciale kamer commissie die de visfraude heelt onderzocht wogen natio nale belangen zo zwaar dat de vangstgegevens met vertra ging naar de EG werden ge zonden, controlemaatregelen pas werden ingevoerd nadat de EG deze had geëist en vaak werd gewacht op acties van andere lidstaten. De commissie verklaart de houding van alle betrokkenen uit het feit dat het in de ze ventiger jaren slecht ging met de visserijbranche en een EG- visserijbeleid niet van de grond kwam. Bovendien dreigden de vissers met blok kadeacties in geval van harde maatregelen. Het was „beleidsmatig onver antwoord" dat vanuit het mi nisterie nooit stelling is geno men tegen de bewering van de visafslagen, dat in 1976 te Wie- ringerwerf met ambtenaren was afgesproken dat vangstge gevens alleen op papier hoef den te kloppen. De afslagen konden zich, zonder ontken ning door het ministerie, daar op beroepen, aldus de commis sie. In feite heeft het ministe rie daarmee een grijze en zwarte vismarkt gedoogd. In dit verband acht de commissie het ook onverantwoord dat oud-minister Van der Stee makreelvisserij door te laten gaan (ook al waren de quota al volgevist) en de EG vertraagd vangstgegevens te verstrek ken; in augustus 1981 werd onder verantwoordelijkheid van Van der Stee in een nota gesteld dat geen problemen met de EG werden verwacht, zolang vissers hun vangstopgaven bleven doen zoals tot op dat moment Het ministerie was toen al op de hoogte van het bestaan van een grijze vis markt onder verantwoordelijkheid van Braks werd in augustus 1984 besloten de controles op tong- en scholaanvoer niet te verscherpen; Ploeg stond in maart 1985 een visser toe om gedurende negen dagen door te vissen ook al was het quotum vol. Het besluit werd daarna inge trokken; in 1975 besloot Van der Stee de kabeljauw vissers nog drie maanden te laten doorgaan, ook al was het quotum al vol gevist; Ploeg lichtte de Kamer eind 1984 onvolledig in over de om vang van de grijze vismarkt. nooit heeft nagetrokken of ziin eis, dat de ambtenaren krach tig stelling moesten nemen te gen de bewering van de vi safslagen, is uitgevoerd. Of de afspraak in 1976 echt is ge maakt heeft de commissie ove rigens niet kunnen vaststellen. Andere kritiekpunten zijn: onder verantwoordelijkheid van Van der Stee werd medio 1980 besloten kabeljauw- en (ADVERTENTIE) PORTUGAL... NU DOEN! A.O. zalfdmj7 21.30 uur 6 juni Hotel Barre log./ontb., 150 m van riant strand. In enig plaatsje Barra. 7 Km van Interessante stad Avelro. O.a. prima vissen en watersport. 8 dgn. 575.- 15 dgn 695.- Vonk Reizen 010-4144100 olycycl f zijn- ltsche DEN HAAG De ver vuiling van het Noordzee water door pcb's, hch, cadmium en kwik moet met spoed worden aange pakt. Deze stoffen komen door menselijk handelen in een zodanige hoeveel heid in het water voor dat het leven in de zee erdoor bedreigd wordt. Nader onderzoek is nodig naar de effecten van koper, stikstof en fosfor in het Noordzeewater. Minister Smit-Kroes (Water staat) heeft dit vanmorgen be- kend gemaakt bij de presenta tie van het Waterkwaliteits plan voor de Noordzee. De mi nister deed dit bij de andere presentatie van de actie Leve de Noordzee, die zater dag wordt gehouden met ma nifestaties in onder meer Noordwijk en Scheveningen. Met de actie wil de minister een bijdrage leveren aan het Europees jaar van het milieu. Volgens de minister zal de vervuiling van het Noordzee water tussen nu en 1990 als ge volg van al bestaand beleid af nemen. De rivieren voeren minder vuil aan en de directe lozing op de Noordzee van af- j valwater uit Den Haag is ge staakt. Uit het nieuwe plan blijkt dat de vervuiling van het Noord zeewater door stikstof voor 1990 met 20 zal dalen. Voor fosfor is die daling 30 Ook bij de volgende stoffen loopt de vervuiling terug: cadmium (50 kwik (50 lood (30 koper (33 procewnt), chroom (75 en zink (30 De vervuiling door nikkel en arseen zal in 1990 voorbii zijn. De lozing van polycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK's) wordt gehalveerd voor 1990.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3