Massaal protest tegen aantasting vakonderwijs Nieuwe kazerne bittere noodzaak MOGELIJKHEDEN OPENHOUDEN BIJ AFVOER VAN SLIB bedrijfsleven Catwi jk steunt technisch onderwijs Shutter in 'Iichutterswei r. Winkelcentrum Hofland geopend enovatie van start riDEN OMGEVING CaidócSOiFUMlt DONDERDAG 4 JUNI 1987 PAGINA 19 20.00., 9.00. ia. 21. (al): ia. 19.1 ma. i der Meij mag sen nog niet bouwen ENBURG Van der Meii b.v. mag nog gaan bouwen aan de Duyfraklaan. De ver sing voor de bouw van 7.500 vierkante meter .n is door de AROB-rechter in Den Haag ge it. De gemeente Valkenburg moet nu een re beslissing nemen over de fcauwvergun- Mocht Van der Meij van de gemeente op- - toestemming krijgen om de kassen te bou- 15*. i6» dan blijft de schorsing nog 30 dagen geldig. Stano Rechter heeft hiermee gehoor gegeven aan de !-1-30 karen die Th. van den Berg tegen de bouw- 'j men heeft ingediend. Van den Berg is bang afzijn gewassen in de toekomst verstoken zul- blijven van zonlicht Dit zou de groei van zijn jukten nadelig beïnvloeden. Vanavond ver- de AROB-commissie in het gemeentehuis I520;Valkenburg opnieuw over de bouwvergun- i); 14. van Van ae Meij. 0. 21J itrum Wkk 19f o. i& )0, 18 igh di. (Ley* »rp ia. 16T i de ia. 13. :TR< 18.45. De N 1 i): Pok 18.- 0. IO.C Sok 1.30. 1. 21. ondiliW) ZO. 5. ia S 1(1 2): i. 16J ■xi 3. ma Gestolen auto teruggevonden LEIDSCHENDAM Dc politie van Leidschen- dam heeft vannacht om half twee een auto terug gevonden, die was gesto len in Hoogmade. De auto stond langs de rijks weg A4 Den Haag-Am sterdam. In de buurt van de auto werd een 30-jari- ge Hagenaar aangetrof fen. Hij vertelde de poli tie dat hij stond te liften. De man is voor nader on derzoek overgedragen aan de rijkspolitie in Lei derdorp. Bromfietser breekt enkel LEIMUIDEN Een 18-jarige bromfietser uit Roelofarends- veen is gisteravond gewond geraakt bij een aanrijding met een automobilist. Het ongeluk gebeurde op de Burgemeester Bakhuizenlaan in Leimuiden. De bromfietser haalde enkele stilstaande auto's in en reed daarbij te veel links van de weg. Een automobilist die uit de tegenovergestelde richting kwam en rechtsaf de Oostlaan in wilde rijden, kon hem niet ontwijken. De bromfietser is met een gebroken enkel over gebracht naar het Academisch ziekenhuis in Leiden. De Kooltuin weer geopend KATWIJK Sportpark De Kooltuin wordt zaterdag heropend door wethouder W. van de Plas. De katwijkse voetbalver eniging KRV keert na twee jaar terug op dit sportpark aan de Wassenaarseweg. De velden van KRV ziin opnieuw aangelegd en de kantine en kleedkamers zijn opge knapt Tijdens de openingsdag spelen alle teams van KRV tegen Quick Boys dat met twintig teams naar De Kooltuin komt. Om zes uur 's middags spelen de eerste teams tegen elkaar. De hele dag vinden op De Kooltuin diverse activiteiten plaats. Er is een luchtkussen, een poffertjeskraam, een barbecue, een haringkar, een terras en een ballengooitent. Verder kan er gedart wor den en vindt de finale plaats van het 4- maal-4 penaltyschietspel. De Harmonie Katwijk zorgt voor de muzikale omlijsting. Opening super glijbaan uitgesteld WASSENAAR De opening van de twee nieuwe superglijbanen Blits en Flits van attractiepark Duinrell in Wassenaar is met een week uitgesteld. De kunststoffenfabriek in Emmeloord waar de banen zijn gebouwd, is totaal verwoest door een brand. Volgens plan wordt nu op eerste Pinksterdag alleen de Blits geopend, waarna het eerste glijen van de Flits voor zondag 14 juni op het programma staat. Beide glijba nen zijn 170 meter lang en brengen de totale lengte van het overdekte glijba- nencomplex van het Tikibad op 440 meter. De hoogste snelheid die men in de glijbanen zal kunnen bereiken, wordt thans geschat op 65 kilometer per uur. TWIJK Precies een nadat het beeld „De lutter" werd geplaatst in plantsoen van de woon- Schutterswei onthulde i houder drs. J. Bergman ermiddag het beeld. De itter is een beeld van de rijkse beeldhouwer Ge- rrRÖpJd Brouwer, die in het kader de toen nog geldende Jende Kunstenaarsrege- i (BKR) in 1982 de opdracht eg om voor de verfraaiing (nde woonwijk zorg te dragen. bronzen beeld geeft een it op een ongezadeld paard er en verwijst daarmee de vroegere bestemming deze woonwijk, namelijk plaats voor losgeslagen Het beeld dat in lengte en [te ruim een meter is, staat aatst op een sokkel in een itsoen van de Looyerslaan Latwijk aan den Rijn. Met realisatie van dit beeld Gerard Brouwer een exemplaar toe aan zijn in Katwijk geplaatste oi PP' twegt W |W nnm r1i Wen. LISSE Leerkrachten, ouders, schoolbesturen, schooldirecteuren en de Lissese Sportraad hebben gisteren massaal protest aangetekend tegen het plan van de gemeente om de overschrijdingsregeling voor het vakonderwijs af te schaffen. Men is bang dat hierdoor met name het gymnastiekonderwijs aan leerlingen van de ba sisscholen in het gedrang komt. Dit werd gister avond duidelijk tijdens een hoorzitting van de raadscommissie onderwijs in het gemeentehuis. Met het afschaffen van de re geling hoopt Lisse in de ko mende jaren een bedrag van zo'n 70.000 gulden per iaar te besparen. In het jaar 2000 zal deze besparing zijn opgelopen tot een ton per jaar. De af schaffing zou echter ook bete kenen dat er veel minder geld beschikbaar is voor vakleer krachten en dat de 2.000 Lis- ser basisschoolkinderen nog maar een uur gymles krijgen van een 'echte' gymleraar (vakleerkracht). Nu krijgen ze twee lessen per week van een vakman. Wordt dit terugge draaid, dan moeten de 'gewo ne' leerkrachten gymles gaan geven. Wethouder mevrouw J. Meu- lemans (onderwijs) kreeg gis teren een stortvloed van kri tiek over zich heen. Alle spre kers wezen op het grote be lang van het vakkundige be wegingsonderwijs en betoog den dat de vakleerkrachten niet mogen verdwijnen. „Waar haalt u het recht vandaan om 2.000 kinderen goed bewe gingsonderwijs te ontzeggen?", vroeg gymleraar Hoogeveen aan de wethouder. Volgens de heer Van der Laan, directeur van basisschool De Poeleway zijn vele 'gewone' leerkrach ten niet in staat goede gymles te geven, ook al hebben ze daarvoor de bevoegdheid. „De meeste leerkrachten weten niet hoe een gymzaal er van binnen uitziet", merkte me vrouw Van den Berg van de Katholieke Onderwijs Stich ting op. De heer Bakker, directeur van de Beekbrugschool, stelde voor het zwemonderwijs af te schaffen om zo de gymlessen te redden. „Zwemmen kan ook in de vrije tijd", zo meen de hij. De heer Oosterveer, di recteur van de Sint Joseph- school en sprekend namens de andere vier katholieke basis scholen, zei dat er moet wor den gepraat over het hele on derwijspakket en niet over een onderdeel ervan. De heer Van Baarlen van de Sportraad vond dat Lisse juist moest overgaan tot elke dag gymles. „De sportverenigingen kun nen het niet overnemen van de vakleerkrachten. Daarbij, slechts 50 pvocent van de Lis- ser jeugd is lid van een sport club", aldus Van Baarlen. Wanneer de raadscommissie onderwijs op 15 juni over de plannen heeft gesproken, zal de gemeenteraad op 25 juni een beslissing nemen. PvdA en PPR lieten gisteren al we ten tegen de plannen te zijn. Na anderhalf jaar verbouwing heeft wethouder L. Marselis, als loco-burgemeester van Voorschoten, gistermiddag in samenwer king met het bruidspaar F. Karremans en M. van der Linden (zie foto) het geheel gerenoveerde winkelcentrum „Hofland" in de Voorschotense wijk Noord-Hofland geopend. Om twee uur had wethouder Marselis in het Ambachtshuis het jonge paar Karre- mans-van der Linden in de echt verbonden. In het winkelcentrum Noord-Hofland zijn nog acht winkeleenheden onbewoond, maar volgens de winkeliersvereniging worden de lege plekken binnen kort ingenomen door een drogist, een hakkenbar, een kaasspe cialist en waarschijnlijk een boekhandel. De grootste wijk van Voorschoten met 6.000 inwoners heeft nu een modern ingericht winkelcentrum met een open front naar de Admiraal de Ruyter- singel en betere parkeermogelijkheden dan voorheen. Naast het winkelcentrum is door de gemeente een object van de Amster damse kunstenaar Dick Muller geplaatst: een rotsblok, dat door middel van een gat overvloeid wordt met water. FOTO: JEROEN DE JONG or een touw weg te trekken waardoor een bord werd onthuld heeft oud-gedeputeerde en staten- J. Borgman gistermiddag op officiële wijze de renovatie van de Valkbrug en walkanten van de gestart. De renovatie is een gezamenlijk project van de gemeente Rijnsburg en de provincie Hand. Wethouder K. Brull drong in zijn toespraak aan op extra financiële steun van de a, want de walkanten van de Vliet en ook de beide bruggen verkeren in een erbarmelijk ite technische toestand. Het hele project kost ruim 6 miljoen gulden. Na de te verwachten idies blijft nog een gat over van ruim twee miljoen. De Amsterdamse Aannemings Maatschap- ordt.inmiddels met de renovatie gestart. Een klein gedeelte van de Vliet is al droog gepompt, r pnr volgens wordt een laag zand opgebracht om vanuit de Vliet aan de walkanten kan werken. FOTO: HENK VAN DEN ENDE to wij 'ren„ ITWIJK Het t w drijfsleven in Katwijk ?tfet geld en materialen kfven aan het lagere tech- onderwijs. Daar op wordt geprobeerd het ?iiai leidingsniveau op peil houden. Zelfs bij een hnimmiere invulling van c t opleidingsprogramma ngteft het lager technisch f ierwijs een tekort van tig gulden per leerling, t is de bedoeling dat t bedrijfsleven jaarlijks 000 gulden bijdraagt 1 het onderwijs. oprichting van de Stich- Ontwikkeling- en nfonds is een initiatief a de Katwijkse vereniging a Industrie en handel IVIH), in samenwerking t de plaatselijke afdeling i de Nederlands Verbond Ondernemers in de >uw (NVOB). De 30.000 'den is nodig omdat sinds '4 de vergoeding van het per leerling slechts steeg 194 naar 202 gulden in 12. Deze exploitatie-ver ding van de overheid is al 'n volstrekt ontoereikend, "bij komt nog eens dat budgettaire reden de tste jaren ruim tachtig ^ent van de aanvragen vlta nieuwe inventaris wordt [ewezen. Ook vernieu- 'gsprojecten worden door financiële beperkingen ver traagd of geblokkeerd. Con creet houdt dat in dat leer lingen geen gebruik kunnen maken van dure lasappara ten die de school heeft staan, omdat er geen geld is voor roestvrijstaal. Ook bij prak tijklessen houtbewerking of installatietechniek ontstaan problemen, omdat er beknib beld moet worden op lesma teriaal. Uit angst dat straks het spookbeeld van leerlingen die geen hamer kunnen vast houden na hun technische opleiding bewaarheid gaat worden, heeft de KVIH be sloten steun te gaan verle nen, verklaart de heer P.J. de Haas het initiatief voor het Ontwikkeling- en Steun fonds. De bedrijven zijn ge baat bij een goede technische opleiding, waarbij de prak tijklessen, al zijn die relatief duur voor een school, niet achterwegen blijven, aldus het bestuurslid van de KVIH. Wel heeft de KVIH zich be wust beperkt tot steun aan het lager technisch onder wijs. Hier vindt de basisop leiding plaats aan jongeren die gekozen/hebben voor een technische richting, aldus De Haas. „Als vereniging voor industrie en handel ben je uiteindelijk zelf ook gebaat bii toekomstig goed ge schoold personeel". Nieuwe riolering langs Zandsloot KATWIJK De riolering in de Wassenaarseweg, een gedeelte Commandeurslaan- Baron van Wassenaerlaan en het gedeelte van de Baron van Wassenaerlaan dat langs de Zandsloot ligt moet ver nieuwd worden. De vervan ging van het riool is noodza kelijk als gevolg van aantas ting van de rioolbuizen en de daaruit voortvloeiende ge breken, die weer tot verzak king van het straatgedeelte leiden. De geplande werkzaamhe den sluiten aan bij de op hande zijnde renovatie van het aangrenzende woonge bied, in Katwijk beter be kend als de wijk „het Tra nendal". De kosten van de werkzaamheden worden ge raamd op bijna drie ton. In deze kosten is begrepen de aanleg van drainage voor een gedeelte van de te ver vangen riolering, alsmede een verhoging van de over- stortmuur naar de Zandsloot, waardoor een verbetering van het oppervlaktewater van de door de Zanderij Westerbaan stromende Zandsloot te verwachten valt. Dit is vooral van belang als deze Zanderij Westerbaan in de toekomst bebouwd gaat worden. NOORDWUKS BRANDWEERCOMMANDANT P.C. KAT: 99 NOORDWIJK De Noord- wijkse brandweerkazerne aan de Bronckhorststraat is oud en der dagen zat. „Toen we laatst moesten uitrukken hebben we de deuren met een koevoet moeten openen", zegt brandweercommandant P.C. Kat. Hii vindt het daar om hard nodig dat zijn korps het te kleine, versleten ge bouw aan de Bronckhorst straat binnen afzienbare tijd verruilt voor een moderne kazerne. De lokatie (een stuk bollengrond naast JOIN aan de Weteringkade) is al min of meer bekend, wanneet de bouw begint, is echter nog onduidelijk. Kat hoopt op volgend jaar, maar uitstel tot 1990 is niet ondenkbaar. „Als de grond vrijkomt, moet die direct worden gekocht", meent de commandant, die vindt dat er daarna snel (in 1988) moet worden gebouwd. Voor de bouw is 1,8 miljoen gulden gereserveerd, voor de aankoop van de grond 300.000 gulden. „Er zit ge noeg in de reserves, de ge meente is echt niet armlastig. Maar de politiek moet na tuurlijk wel de bereidheid to nen", realiseert Kat zich. Hij acht enige haast geboden om dat de 100-jarige kazerne niet aan de eisen van deze tijd voldoet „Er zijn geen dou ches en geen opslagruimte. Daarbij is het gebouw veel te klein. Onze hoogwerker staat bij gemeentewerken aan de Losplaatsweg. Die haalt het niet om binnen zes minuten bij een brand te zijn". Volgens Kat hoeven de be woners van de Bloemendaal- straat (hun woningen gren zen aan de bouwlokatie) niet bang te zijn voor een hoog, kolossaal gebouw. „De nieu we kazerne wordt maximaal vijf meter hoog, de nok van een huis is hoger". Volgens de plannen wordt de kazerne zo dicht mogelijk tegen het JOIN-gebouw aangezet. Er is dan nog ruimte voor acht woningen en de Bloemen- daalstraat kan worden door getrokken naar de Molen straat. Zo ontstaat een ver binding tussen de Molen straat en Weteringkade. De commandant noemt het een uitstekende plaats voor de kazerne. Deze gaat direct grenzen aan een noord-zuid en een oost-westverbinding. „Daarbij wonen alle brand weerlieden er dichtbij". Vier van de 39 vrijwillige Noord- wijkse brandweermannen wonen in Noordwijk aan Zee, de rest woont in Binnen. Kat (40) is sinds februari van dit jaar commandant van de Noord wijkse brandweer. Hij is de opvolger van J. Rui- bing, die tegenwoordig het brandweerkorps van Maars- sen leidt. Kat studeerde werktuigbouw aan de HTS en werkte bijna twee jaar bij de Hoogovens. Zo'n tien jaar geleden trad hij in dienst bij de gemeente Wieringerwerf. Hij ging werken op de afde ling bouw- en woningtoezicht en werd belast met de techni sche installaties en het wa genpark. Voorwaarde was dat hij een jaar later onder commandant van de plaatse- S*'ke brandweer zou worden. ij volgde diverse cursussen op dit terrein en groeide, zo als hij dat zelf zegt, in de loop der jaren de kant van de brandweer op. Vorig jaar solliciteerde Kat naar de functie van comman dant van de Noordwijkse brandweer. „Je groeit in zo'n gemeente als Wieringermeer toch uit je jasje. Als we 30 brandjes per jaar haalden, was dat schitterend. Af en toe een grote boerderij, maar dan had je het wel gehad. Daarbij was ik ondercom mandant en had ik geen ruimte om mijn eigen ideeën te ontplooien'motiveert hij zijn keuze voor de badplaats. Terugkeer naar de Randstad was ook een reden om te sol liciteren. Kat is de eerste echte beroepsbrandweerman van Noordwijk. Voorganger Ruibing was ambtenaar brandpreventie, werkzaam op gemeentewerken. Sinds 1 januari is de Noordwijkse brandweer geen onderdeel meer van gemeentewerken, maar is het een aparte dienst met een eigen begroting. Het bestrijden van branden is één van de taken van Kat. hij besteedt echter meer tijd aan het voorkomen ervan. Dit zogenoemde preventieve werk bestaat uit onder meer het beoordelen van bouw plannen van hotels en bedrij ven. Ook onderzoekt hij of al Commandant P. Kat bij de antieke brandmelder die voor de kazerne aan de Bronckhorststraat staat. „Laatst hebben we de deuren met een koevoet moeten openen", foto: wim van noort bestaande gebouwen aan be paalde veiligheidseisen vol doen. De commandant heeft in de afgelopen maanden alle Noordwijkse hotels bezocht. „De situatie viel me niet te gen, ik heb geen zorgelijke dingen gezien. De toestand van de vluchtwegen is in bij na alle gevallen goed". Der tien van de 38 hotels in Noordwijk beschikken over een brandmeldinstallatie. „Er is hier en daar wel wat te verbeteren, maar eisen stel len met de wet in de hand is gemakkelijk, je moet niet vergeten dat je aan de porte monnee van een ander komt", meent Kat De ko mende winter kunnen alle pensions in de badplaats be zoek van Kat verwachten. De brandweerman brengt verder twee keer per jaar een bezoek aan alle bar-dan- cings. Dat doet hij in de weekeinden, een keer 'avonds en een keer 's nachts. Ook hier heeft hij maar wei nig onveilige toestanden aan getroffen. Paraat De commandant moet er ook voor zorgen dat het korps foed draait en paraat blijft. Ike maandagavond wordt geoefend. Kat traint tevens het vrijwillige korps van de Sancta Maria. In ruil hier voor neemt dit korps de brandbestrijding in een ge deelte van het Langeveld over. „Dat bekort onze aan- rijtijd", legt Kat uit. „In de zomer kan het wel 20 minu ten duren voordat wij in het Langeveld zijn. De bewoners daar weten vaak niet wie ze moeten bellen, de brandweer in Noordwijk of in Noordwij- kerhout". Volgende maand krijgt het Noordwijkse korps een nieu we brandweerwagen. Het voertuig is een stuk smaller en wendbaarder dan de hui dige twee brandweerauto's. Met deze nieuwe wagen kan de brandweer ook terecht op woonerven. Veel woonerven zijn momenteel niet bereik baar. „Verkeersmaatregelen zoals drempels en bloembak ken verhogen de veiligheid, maar zijn niet in het belang van brandweer en ambulan ces", meent de brandweer man, die de parkeeroverlast in Noordwijk aan Zee ook een groot probleem noemt Bewoners van woonerven hoeven overigens niet bang te zijn dat de brandweer hen niet kan bereiken. „We rij den een blokje om of we rol len meer slangen uit", zegt Kat geruststellend". KEES VAN HERPEN LEIDEN Het Hoogheemraadschap van Rijn land wil meerdere mogelijkheden blijven be houden om slib te kunnen afvoeren. Dat maak te dijkgraaf E.H. van Tuyll van Serooskerken gisteren duidelijk op de verenigde vergadering van het hoogheemraadschap. „De afvoer van slib mag nooit stagneren. Dat zou bijvoorbeeld kunnen gebeuren als je van één bedrijf afhan kelijk bent en er breekt een staking uit Van daar dat wij op dit gebied een meersporenbeleid voeren", aldus de dijkgraaf. Aanleiding tot de verklaring van de dijkgraaf waren opmerkingen van de Leidse wethouder J A. Peters, die zich afvroeg of het niet beter was in plaats van aan meerdere kleine opslag plaatsen de voorkeur te geven aan één grote opslagplaats, zoals de Slufter op de Maasvlakte. De verwerking van het verontreinigde zuive ringsslib, dat overblijft nadat het rioolwater is gezuiverd is een probleem dat al vele jaren speelt Door de strengere milieu-eisen die te genwoordig aan afvalstoffen worden gesteld zal dat probleem steeds groter worden. Overigens is niet al het zuiveringsslib verontreinigd. Het schone slib kan worden gebruikt in de land bouw. Belangrijk is om het slib zo droog moge lijk te maken, waardoor het beter verhandel baar wordt. Daartoe wordt door Rijnland de ko mende tijd 15 miljoen gulden geïnvesteerd. Het storten van verontreinigd slib, zoals dat van de afvalwaterzuiveringsinrichting Leiden Zuid- West is momenteel in Zuid-Holland niet moge lijk. Op dit moment wordt het meeste slib naar een bedrijf in Noord-HoUand afgevoerd. Het is echter niet zeker of de provinciale besturen dat zullen blijven toestaan. „De situatie met betrek king tot het verwerken van het slib is nu nog onoverzichtelijk. Er is weinig geregeld", aldus de dijkgraaf. Het hoogheemraadschap houdt verder nog de mogelijkheid open om slib te la ten verbranden in de provincie Utrecht.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 19