Niet wippen met dat ding" Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Nog steeds vertraging bij Verwerking post AZL heeft moeite met bezuinigen Na de zomer besluit over vuilverbranding VINVIS PROBLEEMLOOS DOOR LEIDSE BINNENSTAD VERVOERD ng hengelaars ^xerkend „U KUNT BETER NAAR AMSTERDAM RIJDEN" Sterfte onder vroeggeboren kinderen daalt ZAKKENROLLERS AANGEHOUDEN I Nol j Nac DONDERDAG 41UNI1987 PAGINA 15 Ouders op Herhaling CLUa41 in '89 fuseren schooi" EIDEN Ouders Op Herhaling (OOH) wil iv. aut(j langere termijn toch deel gaan uitmaken °17lin de Stichting Basiseducatie Leiden. Dat 5' aat in een brief aan de leden van de commis- 3,95 e onderwijs. Voorwaarde voor de fusie per 1 *nuari 1989 is tot die tijd een verhoging van de NTlEKtbsidie met 70.000 gulden per jaar om het aan- van cursussen op peil te houden. „Op ter- ^ertrëiljjn kunnen wij wel met het fusieplan leven", -• *>i OOH-bestuurslid W. Ploeg gisteravond. Hij Teiéelde mee dat de vereniging bereid is om met fusiepartners te blijven praten. De andere ipieetéidse instellingen voor basiseducatie die per 1 en «Augustus gaan fuseren, konden nog niet reage nt J Sn op het voorstel van OOH, omdat zij de brief °Ê>g niet binnen hadden. Wethouder H. van kingen (onderwijs) deelde mee dat zij met OH wil praten over het nieuwe voorstel. Schoolgebouw Maresingel wordt gesloopt LEIDEN De gemeente Leiden wil het voormalige gebouw van de Marnix-school aan de Maresingel 54 slopen. Op deze plaats moet een nieuw schoolgebouw verrijzen met daarnaast 18 woningen. Oorspronkelijk was het de bedoeling het gebouw op te knappen. On derwijswethouder H. van Dongen deelde gisteravond mee tijdens een commissievergadering dat renovatie veel duurder is dan kaalslag en nieuwbouw. „De kos ten van een opknapbeurt bedragen 1,4 miljoen gul den. En dan heb je nog geen luxe gebouw". Het nieu we plan is volgens haar goedkoper, vooral ook omdat de woningen geld opleveren. Voor het muziekcen trum en het Boddaertcentrum die nu aan de Maresin gel 54 zijn gevestigd, wordt andere huisvesting ge zocht, zo verzekerde de wethouder. Raadslid J. Hoe- kema (D66) merkte op het jammer te vinden dat „zo'n markant gebouw" verdwijnt. Van Dongen was het met hem eens, maar „steeds weer blijkt dat het op knappen van markante gebouwen veel duurder is dan nieuwbouw". Renovatie gebouwen Hoogheemraadschap LEIDEN Het complex dat ligt inge klemd tussen de Langebrug, het Berken- daalstraatje en de Pieterskerkstraat, waar het secretarie-personeel van het Hoog heemraadschap Rijnland is gevestigd, wordt gerenoveerd. Dit heeft de Verenig de Vergadering van het Hoogheemraad schap gisteren besloten. Gebleken is dat. het bouwen van een nieuw complex aan de Boommarkt, zoals eerst het plan was, financieel niet te realiseren is. Een reno vatieplan is inmiddels opgesteld waarmee een bedrag van een miljoen gulden zal zijn gemoeid. De werkzaamheden bestaan voor een deel uit achterstallig onderhoud. Verder komt er onder meer een fietsen stalling en wordt de bibliotheek ver bouwd. De verbouwing moet in 1988 klaar zijn. CDA wil ambtelijke ondersteuning LEIDEN De CDA-fractie in de Leidse gemeen teraad zou ambtelijke steun van de gemeente goed kunnen gebruiken. Dat zei CDA-raadslid D. van Duijn gisteravond tijdens een ledenvergadering van de afdeling Leiden van de christen-democra ten. Van Duijn kwam tot zijn opmerking tijdens een discussie over bezuinigingen door de gemeen te. Leiden moet de komende jaren zo'n tien mil joen gulden bezuinigen en deze maand neemt de gemeenteraad een besluit over de invulling van die posten. Oppositiepartij CDA heeft een aantal weken geleden een alternatieven aangedragen voor voorlopige voorstellen van het collge van B en W en één van die alternatieven was een bezui nigingen van 300.000 gulden op de bestuursmede- werkers van de wethouders. Het college heeft dat voorstel al afgewezen, maar Van Duijn hield er gisteravond aan vast. Het college zou al genoeg steun hebben van het gehele ambtenarenkorps, in tegenstelling tot het CDA, meende hij. DEN HAAG/LEIDEN Na de zomervakantie wordt be sloten waar de nieuwe vuilverbranding (VVI) komt. Dat zei F. Kuijers, voorzitter van het bestuur van Leidse vuil verbranding, gisteren tijdens een hoorzitting door de Raad van State over een nieuwe vergunning voor de vuilver branding in Leiden. Tegen de vergunning zijn omwonen den in beroep gegaan. Zij vinden dat de VVI teveel scha delijke stoffen uitstoot en eisen beperkende maatregelen. Momenteel onderzoekt een werkgroep of de nieuwe VVI in Leiden, Zoetermeer of Leidschendam moet komen. Vol gens Kuijers zal de werkgroep voor de zomervakantie een advies uitbrengen over de nieuwe lokatie, waarna de ge meenteraden van de betrokken gemeenten daar na de zo mer hun goedkeuring aan moeten hechten. De nieuwe VVI zal vuil moeten verwerken uit de Leidse regio, de re gio Den Haag en Zoetermeer. De Raad van State laat dins dag weten wat zij van de bezwaren van de bewoners vindt goedM -- j L.3>< ÉÊk 3100! •TE AGO donr flovtn art en 3636 mme I on 1-15 =H. >ercll )00, per bak. >368 Een medewerker in hangt, los van van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie maakt de houten stellage waar de vis de kar waarmee hij door de Leidse binnenstad werd vervoerd. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN „We zijn al lemaal sterke medewer kers van het museum". Ze zagen het gistermid dag wel zitten, de zestien mannen die gekleed in slagersjassen net skelet van de noordse vinvis moesten overbrengen van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie aan de Raamsteeg naar de Hortus Botanicus aan het Rapenburg. En het lukte. Onder grote be langstelling werd de vis in een houten stellage door de stad vervoerd. Het ging allemaal heel vlot, totdat de laatste hindernis moest worden genomen. Dat was in de Hortus. De doorgang naar de zaal waar het skelet wordt tentoonge steld bleek iets te smal. Toen enkele uiteinden van de stellage waren af gezaagd, kon de vis, zij het met enige moeite, de zaal binnenwandelen. Het geraamte van de vis zonder de kop weegt 350 kilo. De houten stellage zelf was 100 kilo zwaar. De stel lage waarin de vis hing, was vastgemaakt op een karretje, dat met behulp van lange stokken werd voortbewogen. Vier man nen trokken een karretje waarop de kop (150 kilo zwaar) van het dier lag. De noordse vinvis is in no vember vorig jaar aange spoeld op de Maasvlakte. Het skelet is in het Rijks museum van Natuurlijke Historie geprepareerd. Van af donderdag 11 juni is het geraamte te zien als onder deel van de tentoonstelling „Biologische Klok" in de Hortus Botanicus. Oor spronkelijk was het de be doeling het skelet in stukjes over te brengen naar de Hortus om het daar weer in elkaar te zetten. „Maar", zegt conservator C. Smeenk van Natuurlijke Historie, „omdat het een heel jong dier is, is het geraamte erg broos. De kans was groot dat er iets zou breken, en dat risico wilden we niet nemen. Bovendien zou het uit elkaar halen en weer in elkaar zetten zeker een paar dagen werk vergen. Dit gaat veel sneller". Snel ging het zeker. In een uur tijd verhuisde de vinvis van de binnenplaats van het museum aan de Raam steeg naar de Hortus aan het Rapenburg. „De brug gen vormen een probleem voorspelde een van de sjou wers. Maar het viel alle-* maal mee. Ook al moest er af en toe hard worden ge schreeuwd. Bij het stoepje aan de Doezastraat bijvoor beeld. En bij de verschillen de bruggen. Of in de Kai- serstraat waar het gevaarte langs een auto van de ge meentereiniging moest. Of als er een kuil in de weg zat. „Niet zo wippen met dat ding, joh". De stoet werd begeleid door twee De expeditie vertrekt vanaf de binnenplaats van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie aan de Raamsteeg. Voorop op een karretje de kop van het dier dat vorig jaar op de Maasvlakte aanspoelde. foto'S: tejo ringers agenten op motoren. Het laatste stukje liepen de poli tiemannen achter de vinvis aan. En waarschuwden mensen die iets te dichtbij de staart van de vinvis kwamen: „Een beetje uitkij ken, hoor". Op het grasveld in de Hor tus werd het zoogdier van de kar afgehaald. Toen be gon het echte werk. De vin vis moest naar binnen via een lichtsluis die bij de in- fang van de zaal wordt ge- ouwd. ,3ij de tentoonstel ling De Biologische Klok wordt gebruik gemaakt van kunstlicht. Omdat er geen daglicht naar binnen valt. Dat schept een eigen sfeer. Maar het is nog niet klaar, vandaar deze provisorische ingang", verklaart J. van Etten, hoofd van de educa tieve dienst van het Rijks museum van Natuurlijke Historie en leider van de expeditie. Het is de bedoeling dat de noordse vinvis in 1992 een plaatsje kriigt in het Pest huis aan de Plesmanlaan. „Tenzij we voor die tijd een nóg mooier skelet van een walvis krijgen", zegt Smeenk. Tot 1992 wordt ge keken of er plaats is voor het geraamte in het mu seum. „Anders zullen we het skelet tóch moeten af breken en in stukjes moe ten bewaren", aldus Smeenk. 23, ist in usvej,ElDEN Dankzij de op- ittendheid van een echtpaar it de de juwelenbuurt kon Leidse politie gisteren vee „hengelaars" aanhou- en. Het ging om twee 17-ia- coophge Amsterdammers die bij rtr et echtpaar in april cheques lit de brievenbus hadden ge- engeld. Gisteren hadden de msterdammers juist hun lag geslagen bij een bewoon- s, 1 ter van de Boerhaavelaan, 426-oen zij door het echtpaar eerden herkend op de hoek an de Rijnsburgerweg en de joerhaavelaan. De gewaar- chuwde politie kon het D(jweetal daarop inrekenen Rgliogen gaat over in NT,Nederlandse handen ore-EIDEN De Leidse bio- joaechnologische onderneming wallogen International wordt <*n zelfstandig Nederlands rdejedrijf. De Amro-bank heeft le meerderheid van de aan- „Jelen gekocht van de Ameri kaanse moedermaatschappij m olecular Genetics en de aatschappij voor Industrië- Projecten. Mogen gaat ver enige tijd aandelen aan- ragen op de Amsterdamse aurs. Het bedrijf heeft ze- entien mensen in dienst en oudt zich vooral bezig met anetische manipulatie van ewassen. GRATIS elke woensdag de bijlage bij uw krant met informatie over ftlms,muziek theater, recreatie,exposities en een complete agenda LEIDEN/DEN HAAG De PTT in het district Den Haag, waar ook de Leidse regio bii hoort, heeft nog steeds grote problemen met het ver werken van de post. Hoe wel de PTT eind vorige week al officieel liet we ten dat de vertraging in de afhandeling van de post voorbij was en die mededeling begin deze week herhaalde, blijken op datzelfde moment nog vertragingen van vier da gen voor te komen. De toestand is nog zo deplora bel dat men bij de" PTT erkent, dat het beter is naar een belendend post- district te rijden en daar poststukken op de bus te doen, wil men er zeker van zijn dat deze niet op nieuw enkele dagen op verwerking moeten wach ten. De vertragingen zijn het ge volg van een combinatie van verhuizing door de PTT naar een nieuw gebouw in Den Haag en automatisering van de postverwerking in die nieuwbouw. In het hoofdpost kantoor in Den Haag wordt alle post van dit district ver werkt. Een brief die in Leiden wordt gepost en naar bijvoor beeld Amsterdam moet, gaat via Den Haag. Met als gevolg dat ook de Leidse regio erg te lijden heeft onder de proble men in Den Haag. In een proeffase werd de verhuizing en de ingebruikname van de nieuwe automatische sorteer- machines vlekkeloos voorge speeld, maar toen de zaak wer kelijk moest gaan draaien, ging veel fout. Pas dinsdag bleken de nieuwe machines van de Haagse PTT in staat de post, die zich al vanaf Hemel vaartsdag had opgestapeld, voor het grootste deel te ver werken. Bij de PTT heeft het de afgelo pen dagen klachten geregend van particulieren en bedrijven die ernstig gedupeerd zijn door de onverwachte moeilijkheden bij Tante Pos. De inmiddels al beruchte slogan van de PTT- Post „Vandaag op de bus, mor gen bezorgd" is inmiddels op z'n best „Vandaag gepost, deze week misschien in de bus", want ook al gaat het intussen al wat beter dan vorige week, toch blijft een deel van de post nog steeds onverwerkt liggen. Woordvoerder Van Veen van het postdistrict Den Haag geeft de mensen die geklaagd heb ben groot gelijk. „Het is uiterst frustrerend, maar enige wat ik kan dben is onze excuses aan bieden. Al begrijp ik dat u daar ook niet mee bent gehol pen", zo is ziin reactie op de zoveelste klacht. Omdat de garantie dat aan het einde van deze week de post weer normaal wordt afgehan deld ook nu nog niet te geven is, raadt Van Veen mensen die zeker willen zijn dat hun post stukken normaal worden ver werkt voorlopig aan ze maar in een ander district op de bus te doen. Posten in bijvoorbeeld Amsterdam of Rotterdam is een beter idee. „Als dat voor u niet te veel moeite is lijkt me dat het beste, want daar werkt alles normaal". LEIDEN De sterfte onder vroeggeboren kinderen is de laatste jaren duidelijk gedaald. Dat constateren Nederlandse kinderartsen die onderzoek hebben gedaan naar kinderen die in 1983 levend zijn geboren na een zwangerschapsduur van minder dan 32 weken en/of met een geboortegewicht van min der dan 1500 gram. Op dit on derzoek promoveren donderdag 11 juni mevrouw S. Verloove- Vanhorick en de heer R. Ver- wey tot doctor in de geneeskun de aan de Leidse universiteit. Verloove is als kinderarts/neo natoloog verbonden aan het AZL. Verwey is gynaecoloog in het Bronovoziekenhuis in Den Haag en tevens staflid van de afdeling verloskunde van het AZL. Promotoren zijn prof. dr. J. Ruys en prof. dr. J. Benne- broek Gravenhorst. De bijeen komst heeft plaats in het Groot Auditrium van het Aademiege- bouw, Rapenburg 73. De kinderartsen stellen dat de perinatale zorgverlening (de zorg rondom zwangerschap, be valling en de eerste levenswe ken van het kind) moet worden verbeterd. Volgens de onderzoe kers is een verdere daling van de sterfte onder te vroeg gebo ren kinderen mogelijk. Verloo ve en Verwey doen in hun proefschrift de aanbeveling het aantal couveuses zo spoedig mo gelijk uit te breiden. In totaal werden 1338 kinderen onder zocht. Twintig procent van hen stierf binnen een week na de geboorte. In totaal stierf 25 pro cent van de kinderen in het zie kenhuis. Dat is een laag percen tage vergeleken met het buiten land. De meest voorkomende doodsoorzaak was een storing van de ademhaling, al dan niet in combinatie met een hersen bloeding. De sterftekans was hoger als de moeder een ziekte had, als het kind aangeboren af wijkingen had, bij een meer lingzwangerschap of bij geboor te buiten een centrum voor pe rinatale intensieve zorg.- LEIDEN De spoorwegpoli tie heeft gisteravond om half zeven vier Joegoslavische zak kenrollers aangehouden in Haarlem. Een van hen had om zes uur een oudere vrouw be stolen op het station van Lei den. De vier, in de leeftijd van 22 tot 48 jaar, waren daar al bij toeval herkend door een re chercheur, die de politie waar schuwde. Het gaat om een groepje beruchte zakkenrol lers, die per trein door Europa reizen en hun slag slaan in treinen, op perrons en op bus stations. Zij hebben al honder den gevallen van zakkenrolle rij op hun naam staan. De da der die in Leiden de oudere vrouw beroofde was al eens het land uitgezet. TIEN PROCENT MINDER VERPLEGEND PERSONEEL LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden is er in het eer ste kwartaal van dit jaar niet in geslaagd het voor die periode opgelegde bezuingingsbedrag te halen. Men moest 3,6 miljoen minder uitgeven, maar is blijven steken bij de helft. Dit meldt het informatieblad Cicero van het AZL en de Medische Facul teit. Het AZL moet dit jaar 27,5 miljoen gulden bezuinigen. De helft daarvan wordt langs personele weg opgebracht; de andere helft via besparingen op de materiële uitgaven. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar is er alleen bezuinigd op materiële uitga ven. Ten aanzien van het personeel is de directie van plan gedu rende twee jaar tien procent van het verplegend personeel (1500 plaatsen) in te krimpen. Men wil dit aantal van 150 plaatsen via natuurlijk verloop bereiken. De directie wil door een verhoogde efficiency de gevolgen van de personele inkrimping opvangen, maar realiseert zich dat ook de patiëntenzorg onvermijdelijk zal afnemen. In het blad Cicero noemt de directie de thans bereikte bezuini gingen teleurstellend en hoopt op betere resultaten in het twee de kwartaal. Om dat te bereiken zijn stringente voorwaarden gesteld zoals een (tijdelijke) vacaturestop. De vakorganisaties vrezen dat de bezuinigingen niet zonder ge dwongen ontslagen kunnen worden verwezenlijkt. Dependance MEAO in Merenwijk LEIDEN Het gebouw De Lelie in de Merenwijk kan worden ge bruikt als dependance voor de Leidse school voor middelbaar eco nomisch en administratief onderwijs (MEAO). Dat heeft wethouder H. van Dongen (onderwijs) gisteravond meegedeeld tijdens een commissievergadering. Omdat het gebouw volgens het bestem mingsplan moet worden gebruikt als bedrijfsruimte is een speciale regeling nodig om ervoor te zorgen dat er les kan worden gegeven. De gemeente wil daarom de bouwvergunning tijdelijk wijzigen, zo dat de school vijf jaar gebruik kan maken van De Lelie. De Leidse Meao kampt al geruime tijd met ruimtegebrek. De situatie werd vooral nijpend toen bekend werd dat de toeristische richting van de school per augustus wordt uitgebreid tot een officiële afdeling. deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Tetejoon. fvoor controle be:orging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stoor als dank de reiswekker naar Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ner I JNzl CeicLe Sou/tont

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15