aus op pelgrimage naar Polen 54701 Jelftse ingenieur mtwerpt beste ijk- en luisterkast Epilepsie: je laat je medemens toch niet vallen...? Greenspan: Conservatief, maar niet dogmatisch Polen minder enthousiast •^TITENLAND EeidócSommit DONDERDAG 4 JUNI 1987 PAGINA 11 de avond van Tweede Pinkster- arriveert paus Johannes Paulus II en*), gen vliegtuig van Alitalia in irschau en begint het derde bezoek A p.q zijn vaderland. Zeven dagen lang 'Jan Pawel drugi' zijn stempel ukken op het Poolse openbare le- ~ji Hij zal negen steden bezoeken, 8 Ier meer Gdansk en Szczecin. De eerste pelgrimage van de paus door Polen, in 1979, werd een ware zegetocht. Miljoenen gelovigen reis den naar de plekken die de paus be zocht en Karol Wojtyla slaagde er in zijn volk weer enige hoop op de toe komst te geven. Een jaar later werd Solidarnosc geboren, de vakbond die geschiedenis maakte, die successen boekte en die zich op de paus beriep. Toen Johannes Paulus II in 1983 voor de tweede maal naar Polen kwam be vond het land zich in een ernstige po litieke en economische crisis. Solidar nosc was inmiddels verboden, het Poolse volk voelde zich verraden, de Poolse communisten waren onderling verdeeld. De buurlanden, de Sovjet- -Unie voorop, hielden het katholieke land nauwlettend in het oog. De paus kon op zijn tweede rondreis slechts troost brengen. Deze keer zullen waarschijnlijk een aansporing tot een nieuw begin en een moreel reveil in zijn boodschap centraal staan. De vraag is of het de Poolse paus ditmaal wederom lukt, zoals tijdens zijn eerste reis, een vonk op zijn volk te laten overspringen. Onze verslaggever Leo van Vlijmen zal evenals in 1979 en 1983 Jan Pawel tijdens zijn bedevaart door Polen op de voet volgen. Vandaag een voorbe schouwing. Derde bezoek wordt het moeilijkst Zelfs voor Polen kan de paus geen wonderen doen. WARSCHAU Wanneer ,erin ineraal Wojciech Jaru- Hiesiski op Tweede Pink- TJttdag zijn landgenoot arol Wojtyla in War- hau welkom heet bete- »nt dat een weerzien tus- z twee mannen die el- jr wellicht waarderen, h in elk geval begrij- Toen de Poolse par- [eider op 13 januari jgstleden zeventig mi lten lang door de paus particuliere audiëntie >rd ontvangen spraken iden over „een histori- ,e gebeurtenis". En de leraal voegde daar nog toe: „Twee Polen iten zich altijd met el- kunnen verstaan, iral wanneer het om de dangrijkste problemen Polen en Europa it" reet leverde de audiëntie :hts overeenstemming op r de route die de paus tij- i zijn derde Polenbezoek _e volgen. In zijn reisplan iden opnieuw de steden die 1979 en 1983 als 'verboden [bied' golden: Gdansk, Szcze cin en Lublin. Op alle punten kreeg paus Wojtyla deze keer zijn zin. In Polen zelf zijn regering en kerk, ondanks scherpe tegen stellingen op velerlei terrein, het eveneens betrekkelijk snel eens geworden over het paus bezoek. De gemengde commis sie die de voorbereidingen heeft getroffen kon zich dan ook met een eensgezind appel tot de bevolking richten „om in alle steden en dorpen alles in het werk te stellen dat de grote landgenoot door een schoon, nuchter, vlijtig en keurig op orde gebracht Polen kan worden begroet". Duidelijker kan de crisis waar in Polen zich bevindt niet worden omschreven, want het land is anno 1987 nu juist schoon noch nuchter, vlijtig noch keurig op orde. Tenge volge van de aanhoudende economische misere is de ar beidsmoraal beangstigend dicht het nulpunt genaderd. De leider van het instituut voor opinie-onderzoek, kolo nel Kwiatkowski, aarzelt niet de huidige levensinstelling van de Polen te karakterise ren als een „ieder-voor-zich- "-mentaliteit. Het algemeen welzijn is weinig populair en om zelf het hoofd boven water te kunnen houden is zoal niet alles dan toch zeer veel geoor loofd. Het is evident, dat kerk en staat in de strijd tegen deze on-moraal eikaars natuurlijke bondgenoten zijn en de Poolse s Johannes Paulus II ontmoet in juni 1983 de Poolse leiders. Naast de paus de generaal Jaru- ;i en rechts president Henryk Jablonski die een bisschop welkom heet. l: UPI regering hoopt dus waarschijn lijk niet ten onrechte, dat de paus op dat punt zijn landge noten de oren zal wassen. Doch dat houdt tevens een groot risico in. De Poolse paus is immers meer dan wie van zijn voorgangers ook een fer vent voorvechter van een soci ale leer die de arbeiders rech ten geeft welke in de commu nistische wereld niet worden erkend. Zal Jan Pawel, wan neer hij bijvoorbeeld preekt in Gdansk, waar Solidarnosc ge boren werd en nog steeds een illegaal leven leidt, kunnen zwijgen over de rechten van de arbeiders? Zal hij Lech Wa lesa, die hij waarschijnlijk, evenals in 1983, op een afgele gen plek zal ontmoeten, kun nen teleurstellen door niet meer over de idealen van Soli darnosc te spreken? En hoe zal de aanhang van de verboden vakbond reageren op het 'pri- ve-bezoek' dat de paus zal brengen aan het graf van de vermoorde Solidarnosc-pries- ter Popieluszko? Springplank Jan Pawel heeft overigens nog een ander moreel appeltje met zijn landgenoten te schillen. Omdat de farmaceutische in dustrie in Polen in het kielzog van de economische crisis vol ledig is ingestort en de 'pil' derhalve een schaars artikel is wordt er momenteel in Polen op grote schaal abortus ge pleegd; volgens schattingen zijn het er ruim zeshonderd duizend per jaar. Op dit punt lopen de menin gen van kerk en staat natuur lijk uiteen. Regeringswoord voerder Jerzy Urban ziet in de abortuspraktijk van veel Pool se meisjes en vrouwen een verheugend bewijs, dat de Po len tenminste niet in alle op zichten trouw zijn aan de kerk. Vermoedelijk zal de paus tij dens zijn bezoek aan Tarnow uitvoerig op de huwelijksmo raal ingaan. Daar immers vindt de zaligverklaring plaats van Karolina Kozka die - ook al een hachelijk thema - op zestienjarige leeftijd in 1914 werd vermoord door een Rus sische soldaat die haar wilde verkrachten. Jan Pawels pelgrimage door zijn geboorteland brengt hem deze keer ook dicht bij de Rus sische grens. De enige katho lieke universiteit in Oost-Eu ropa, in Lublin, waar professor Karol Wojtyla een leerstoel heeft gehad en Jan Pawel vier jaar geleden een eredoctoraat kreeg aangeboden, ligt op nau welijks zeventig kilometer af stand van de Sovjet-Unie. In 1979 en 1983 had de Poolse re gering Lublin van Jan Pawels verlanglijstje geschrapt, naar men vermoedt omdat het Kremlin bang was dat de paus Lublin zou gebruiken als een verbale springplank naar de Sovjet-Unie. Of dit nu inder daad zal gebeuren? Zal hij zich vanuit Lublin wenden tot het katholieke Litouwen dat hij volgend jaar, wanneer deze Sovjetrepubliek haar zeshon- derdjarige kerstening viert, zo graag wil bezoeken? Generaal Jaruzelski wil deze keer blijkbaar het risico lopen; wellicht weet hij zelfs dat er van een risico geen sprake meer is nu er in Moskou een andere wind waait. Morele herbezinning Drie weken geleden had de Poolse primaat, kardinaal Glemp, met generaal Jaruzels ki een afsluitend gesprek over het pausbezoek. Beiden waren het er over eens, dat dit „de nationale verzoening, de vrede en het aanzien van Polen in de wereld zal bevorderen." De generaal heeft de hulp van „de grootste zoon van het Poolse volk" nodig om in Po len orde op zaken te kunnen stellen. Hij is er immers tot nu toe niet in geslaagd de Polen met geweld tot een dialoog, tot nationale verzoening te bren gen. Het is hem evenmin ge lukt de Poolse arbeiders te in teresseren voor economische hervormingen die niet tevens tot een spoedige verhoging van de levensstandaard leiden. En hij heeft niet kunnen voor- In 1983 was er bij sommigen nog hoop dat door toedoen van de paus de rol van de vrije vakbewe ging Solidari teit niet volle dig zou zijn uitgespeeld. Die hoop bleek echter vergeefs. FOTO: AP komen dat de communistische partii zich in de ogen van de bevolking voor immer heeft gediskwalificeerd als instantie die Polen uit de nooji kan hel pen. Niettemin probeert generaal Jaruzelski met een beroep op het Poolse patriottisme zijn ge loofwaardigheid terug te win nen. De enige morele autori teit die hem daarbij kan hel pen is de Poolse paus. De reis die Johannes Paulus II deze keer onderneemt dient derhalve vooral om alle scha de te herstellen die de afgelo pen jaren in Polen is aange richt. Wat die opdracht echter zo moeilijk maakt is dat Jan Pawels Poolse vaderland ken nelijk een chronische en ogen schijnlijk zelfs ongeneeslijke zieke is die alleen met een wonder geholpen kan worden. Doch Johannes Paulus II pleegt geen mirakelen te ver richten, zelfs niet voor zijn ge liefde Polen. Hij zal eerder proberen zijn landgenoten tot een morele herbezinning te brengen en de weg naar een nationale dialoog te effenen. Na de euforie van het eerste bezoek en de troost van het tweede zal deze derde reis van Jan Pawel naar Polen dus wel de moeilijkste worden, want zijn boodschap luidt nu: beke ring en verzoening. LEO VAN VLIJMEN TERDAM De pas 25-jarige ir. René van Geer is gisteren i Rotterdam door de jury van de landelijke prijsvraag „Ont- rerp een kijk- en luisterkast", uitgeschreven door Habitat/Ave- |ue/stichting industrieel ontwerpen (ioN), unaniem tot winnaar bitgeroepen. Met zijn ontwerp „Extrusion" voldeed de stijlvolle Pelftenaar van alle 206 inzenders het meest aan alle eisen. t ontwerp moest commercieel haalbaar zijn en qua prijs en Étijl passen in het assortiment van Habitat. Dit internationale )ncern in meubelen en woonaccessoires, met drie grote vesti- ingen in Nederland, zal het ontwerp in massa gaan produceren oor de internationale markt. Winnaar Van Geer krijgt van de Eerkoop vijf procent aan royalty's en mag als tweede beloning ten reis maken. Het prototype van Van Geers ontwerp lijkt eenvoudig van (vorm, maar verveelt daardoor minder snel. En het gebruik van Tüuminium maakt een chique indruk doch blijkt in de praktijk goedkoop. De doordachte detaillering en het zuivere materiaal gebruik van het ontwerp maakten ook diepe indruk op de des kundige jury. tené van Geer is hard bezig carrière te maken. De lange indus- riële vormgever studeerde anderhalf jaar geleden af in Delft en Irad dank zij een derde prijs in een ontwerpwedstrijd van ITT al mei in Haagse dienst van deze multinational. Binnenkort brengt """7 voor de PTT een serie standaard-bedrijfstelefoons uit naar ien ontwerp van René van Geer. Met vriendin en inspirator irianne van Sasse van IJssel, die bijna afgestudeerd is als •de-ontwerpster, runt Van Geer in zijn vrije tijd ook nog het reau Industrial Design en Styling. |Uit hoofde van zijn hele werkbenadering was zijn eerste prijs 'gisteren het prototype van zijn ontwerp staat met veel andere •ntwerpen tot eind juli geëxposeerd bij ioN, Weena 745 in Rot- irdam niet zo verrassend. „Ik ga altijd heel sterk uit van r roduktietechnieken. En zo'n kijk- en luisterkast had ik altijd al 'een keer willen ontwerpen, maar tot de prijsvraag kwam was ik 0 er nooit toe gekomen. Ik ben nu weer bezig met het ontwerpen van een lamp en een bank", vertelde de lange jongeman tussen het vele handen schudden door. Onder degenen die René van Geer feliciteerden met zijn beste ontwerp waren ook de vijf andere finalisten, te weten Hans Het winnende ontwerp „Extrusion" van de Delftse ir. René van Geer (25). Habitat gaat deze luister- en kijkkast van aluminium- persing nu in massa produceren. De „planken" zijn omkeerbaar en verplaatsbaar en door de holle buizen achter kunnen zowel snoeren als stekkers weggeleid worden. Wielaert (Amersfoort), Patricia Brouwer (Den Haag), Anne van Eijck, Hans Beuger (Arnhem) en Jos Stuyfzand (Eindhoven). HERMAN JANSEN Campagne 1987: Epilepsie en Onderwijs Bij 50% van de patiënten treedt de eerste epilepsie-aanval op vóór hun 20ste jaar. Juist op school wordt dat duidelijk. Vele mede-leerlingen, leer krachten en gezinnen krijgen elk jaar onverwachts te maken met epilepsie. Daarom worden in 1987 alle scholen Stenn on<; werk. EPILEPSIE FONDS/ DE MACHT DAN HET KLEINE Achterweg 5, ■kfNsVJ*' 2103 SW Heemstede WASHINGTON Alan Greenspan, die is benoemd tot opvol ger van Paul Volcker als voorzitter van het systeem van centra le banken in de VS, wordt in Washington beschouwd als de be langrijkste particuliere economisch adviseur. Hij is een conser vatief econoom met een groot analytisch vermogen, die niet van dogma's houdt, zo wordt hij over het algemeen beschreven. Volgens Kathryn Eichhoff, die 25 jaar met hem heeft gewerkt, is de inflatie zijn grootste zorg en zal hij grote voorrang geven aan de vermindering van het Amerikaanse begrotingstekort. „Briljant, kalm, toegewijd en een slecht tennisspeler". Deze om schrijving is afkomstig van Robert Kavesh, professor in de eco nomie aan de universiteit van New York en al jarenlang een vriend van Greenspan. Kavesh was degéne die Greenspan ertoe overhaalde zijn studie economie af te maken toen hij al adviseur van president Nixon was, omdat hij het zonde vond dat een van 's lands bekendste economen het al twintig jaar moest doen met een half afgemaakte studie. In zijn jeugdjaren speelde Greenspan saxofoon bij een reizend orkest. Tijdens een toernee kwam hij tot de conclusie dat er in economie meer muziek zit en hij ging studeren in New York. De nu 61-jarige Greenspan zag er enkele jaren geleden als mede eigenaar van een economisch adviesbureau niet tegenop om af en toe enkele honderdduizenden dollars te vragen voor zijn raadgevingen. Cliënten betaalden duizenden dollars om met hem te kunnen lunchen. In dit opzicht wijkt Greenspan sterk af van Volcker, die lucra tieve aanbiedingen uit het bedrijfsleven steeds heeft afgeslagen en op de loonlijst staat voor 89.500 dollar. Volcker heeft zelf geen redenen gegeven voor zijn vertrek, maar er wordt gezegd dat financiële en persoonlijke overwegingen erbij een rol heV ben gespeeld. Door zijn drukke werkzaamheden zag hij zijn vrouw nauwelijks. Greenspan is niet getrouwd en houdt er, in tegenstelling tot Volcker, van zich in het openbaar te laten zien. Greenspan was van september 1974 tot januari 1977 voorzitter van de economische adviesraad van de toenmalige president Ge rald Ford. Dat gebeurde op advies van Arthur Burns, oud-leraar van Greenspan en toen voorzitter van het centrale-bankbestuur. Hij heeft het aanbod om voorzitter te worden driemaal afgewe zen maar accepteerde de post toch, „omdat het gevaar bestond dat de regering niet meer normaal zou kunnen functioneren". Het waren toen de nadagen van het Watergate-schandaal. In 1977 ging hij terug naar New York om zich aan zijn adviesbu reau te wijden, maar hij bleef nauwe contacten met de regering in Washington onderhouden doordat hii in diverse presidentiële adviesraden zat. Hij heeft nauwe banden met minister van fi nanciën Baker, die dateren uit de tijd van de regering-Ford, toen Baker minister van handel was en Greenspan voorzitter van de economische adviesraad. Greenspan mag dan in aanzien staan, sommige deskundigen ma ken zich enigszins zorgen over zijn gebrek aan internationale er varing, zeker nu de ontwikkelingslanden steeds moeilijker aan hun schuldverplichtingen kunnen voldoen. Volcker heeft overi gens zelf al zijn vertrouwen in Greenspan uitgesproken. Consument leent 20 procent meer DEN HAAG In het eerste kwartaal van dit jaar hebben particulieren 1824 miljoen gul den geleend voor consumptie ve aankopen. Dat is een vijfde meer dan in hetzelfde kwar taal van vorig jaar, zo blijkt uit CBS-cijfers. In totaal stond in maart dit jaar 12,4 miljard gul den aan kredieten uit bij parti culieren. In het eerste kwar taal werd voor 369 miljoen gulden aan rente en kosten in rekening gebracht bij de kre dietnemers. Er werd 1897 mil joen gulden op consumptieve kredieten afgelost. De KRO-televisie zendt van avond een documentaire uit over Polen aan de vooravond van het derde pausbezoek aan dit land. Maker Rob Hof ging rond in het dorpje Dabrowa waar arbeiders in hun vrije tijd aan een kerk bouwen. Wat al te nadrukkelijk wordt soms naar de bekende weg ge vraagd. Bijvoorbeeld: zijn de Polen katholiek? De onder vraagden vinden het zo van zelfsprekend dat zij daarover nauwelijks uit hun woorden kunnen komen. Dat de staat en in het bijzonder de commu nistische partij er in het oor deel van de dorpsbewoners be kaaid van af komt is evenmin verbazingwekkend. Of de paus echter hetzelfde enthousiasme zal weten los te slaan als tij dens zijn bezoeken in 1979 en 1983 is de vraag. Een studente in een discotheek in Warschau is daarover aanzienlijk scepti scher. Het monsterverbond dat kerk en staat stilzwijgend lij ken te hebben gesloten zal daar wel mee te maken heb ben. De (inmiddels afgezette) staatssecretaris voor religie, Adam Lopottka maakt daar ook geen geheim van. Het land zou er duidelijk wel bij varen als de Polen de verma ningen van de paus wat meer ter harte zouden nemen. Met een zekere scepsis beziet ook Lech Walesa die band, maar hij wijst kritiek op de kerk van de hand, want zou Polen als natie nog wel hebben be staan als de kerk er niet was geweest? In een oude opname zegt ook de paus aan die histo risch belangrijke rol rechten te ontlenen voor de kerk van nu. Interessant is wat Vaticaan- kenner Peter Hebblethwaite zegt over de motieven van de paus om voor de derde keer Polen aan te doen. Hij meent dat de goede verhouding tus sen Vaticaan en Poolse staat een opstapje kan betekenen voor de door de paus zo fel be geerde reis naar de Soviet- Unie, waar de Russisch Ortho doxe kerk Hof volgend jaar de duizendste verjaardag van de inplanting van het christen dom viert. PAUL VAN VELTHOVEN Dollar herstelt zich van schok AMSTERDAM Dc koers van de dollar heeft zich giste ren iets weten te herstellen van de forse daling die dins dag werd veroorzaakt door de aankondiging van het aftreden van president Paul Volcker van het Amerikaanse stelsel van centrale banken. Valuta handelaren noemden die reac tie wat overtrokken en kwa men veelal tot de conclusie dat er onder Volckers opvolger Alan Greenspan waarschijn lijk niet erg veel zal verande ren. De officiële middenkoers kwam uit op 2,0350 gulden, al tijd nog ruim een cent minder dan de 2,0460 gulden van dins dag. Moet-Hennesy en Louis Vuitton gaan fuseren PARIJS De Franse onder nemingen Moet-Hennessy en Louis Vuitton, toonaangevend op het gebied van luxe-artike len voor welgestelde fijnproe vers, zijn van plan te fuseren, zo hebben zij bekendgemaakt in de smaakvolle salons van het Plaza-Athenee Hotel in Parijs. Daardoor ontstaat het op vijf na grootste concern in Frankrijk. Moet-Hennessy liet tevens weten bij de internatio nale distributie van dranken te gaan samenwerken met het Britse Guinness-concern. (ADVERTENTIE) Mevrouw Truus van Duijvenbode Katwijk "Ik heb mijn baan aan MAVO te I danken". Werkt als receptioniste bij de Universiteitsbibliotheek. Volgde de afdeling MAVO te Kat- I wijk. Ging door met Tekenen in af deling HAVO; eindexamen in 1987 en ook een jaar Nederlands, Engels I en Duits VWO. Gaat in verband met het werk waarschijnlijk met deze vakken verder in 1987-88. Als oudste van negen kinderen kreeg ze destijds niet de kans voor voortgezet onderwijs; werkte al met 14 jaar. Is nu al zeven jaar een trouwe studerende bij "Boerhaave". Of u de MAVO wilt doen voor uw plezier of als basis voor een vervolgopleiding, u bent bij Boerhaave aan het goede adres. Dat blijkt wel uit het verhaal van mevrouw Van Duijvenbode. De volledige opleiding duurt 3 jaar maar u kunt het ook vak-voor-vak doen (deel-certifi- caten). De studiemogelijkheden: VWO. HAVO, MEAO. MAVO, (volledig pakket of alle 29 vakken afzonderlijk), Neder lands voor anderstaligen. Ook intensieve cursussen (kortere studieduur). Meer inlichtingen, bel overdag 071-14 00 43 en 's avonds (ma, di, do) van 19.00-21.00 uur 071-15 55 66. Een informatiemap ligt voor u klaar. Inschrijven elke maandag en donderdag van 13.00 tot 15.00 uur Noordeinde 1-3 en van 19.00-21.00 uur Kagerstraat 7 (s.g. Louise de Coligny). Wacht niet te lang. Dag- en avondscholengemeen schap Boerhaave, rector: D.J. van Kooten, Noordeinde 1, 2311 CA Leiden, telefoon 071 - 14 00 43. VOLWASSENEN ONPERWUS MJKSGESUBSiDCEKX AVDND-tN OftGOPlttXNGCN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11