Vier arrestaties na illegale afvalexport Overeenstemming over aanpak werkloosheid SC Beleid voetbalvandalisme moet je ontwikkelen" Geen sprake van inzinking economie Gifgrond uit Zuid-Holland naar België: BINNENLAND ficidacSoutttMoi ONDERZOEKERS NIET ONDER INDRUK ONTSLAGDREIGEMENT STOOP Vr in Artsen weigeren gesprek met staatssecretaris PLANBUREAU ZWAKT SOMBERHEID AF: Loonmatiging blijft belangrijke voorwaarde Watergolven WOENSDAG 3 JUNI 1987 PAGINJ AMSTERDAM Alleen leden van een "supportersvereniging die beschikken over een geldige pas, krijgen toestem ming de uitwedstrijden van hun voet balclub bij te wonen. Het is noodzakelijk ;dat elke club een officiële supporters vereniging krijgt die het vervoer naar ide uitwedstrijden verzorgt. Als de sup porter zich ernstig misdraagt, kan de vereniging zijn pas innemen. Deze aanbevelingen doen dr. H. van der Brug en drs. M. Marseille van de Uni versiteit van Amsterdam in het onder zoek „Voetbalvandalisme en beleid", dat gisteren bekend werd gemaakt. Door een sterkere binding van de sup porter aan z'n club kan volgens de on derzoekers het vandalisme worden te ruggedrongen. Daarvoor is het ook no dig dat de voorzitter van een officiële supportersvereniging in het bestuur van de club zit. Van der Brug wijst op de si tuatie in Brazilië, waar weinig voetbal vandalisme voorkomt. Dat komt vol gens hem omdat de supporters daar meer in de vereniging zijn geïntegreerd. Het is niet verstandig de bestrijding van het vandalisme alleen te richten op de harde kern van relschoppers. Van der Brug: „Op deze wijze worden vandalen slechts in hun gedrag bevestigd. Het is een illusie vat te krijgen op de zwaarde re gevallen. Het gedrag van de meer derheid van de supporters kan wel ver anderd worden als zij lid ziin van een supportersvereniging. Door de pasjesre geling kunnen de meest gewelddadige vandalen dan geweerd worden". Risicowedstrijd Vandalen vormen een beperkte groep, die niet voor het voetbal maar voor de toestanden er omheen naar een wed strijd gaat. Zo blijken dergelijke suppor ters vaak gemakkelijk van club te wis selen en een voorkeur te hebben voor wedstrijden met een verhoogd risico. „Voetbalvandalisme en beleid" consta teert dat er geen geregeld overleg is tus sen burgemeesters over het beleid ten aanzien van voetbalvandalen. Zo is het niet duidelijk wat er onder een risico- wedstrijd moet worden verstaan. Ook wordt er buiten de Randstad vaak har der tegen supporters opgetreden. Van het dreigement van FC Den Haag voorzitter Dé Stoop om af te treden als er zich vrijdag bij de bekerfinale FC Den Haag-Ajax ongeregeldheden voordoen is Van der Brug niet onder de indruk. „Dat levert hoogstens op dat hij voor de keus komt om af te treden of niet. Beleid moet je ontwikkelen. Ik ge loof niet in ad hoc-beslissingen. Voor sommige mensen is het nog leuk om uit te proberen of Stoop echt aftreedt. Vooralsnog zie ik geen andere mogelijk heid dan veel politie in het stadion neer te zetten". FRANK DE KLERK DAB UTRECHT De artsenorganisatie KNMG htèevei een uitnodiging van staatssecretaris Dees (volbabji gezondheid) om vandaag voor overleg naar Inieu ministerie te komen resoluut van de hand gewlat zen. Dees heeft de KNMG afgelopen vrijdagn*iing dag pas uitgenodigd, zonder het doel van de videns gadering toe te lichten. Het bestuur van de artstAzat organisatie heeft Dees gisteren per telegram laidood weten dat de KNMG vandaag vanwege het likwa: tijdstip van de uitnodiging, verstek laat ga«en „Voor een adequaat voorbereid overleg met dittijde gang staat de KNMG altijd open", aldus het tederI gram. Dees wil de artsen op de hoogte brenggewi van de plannen van het kabinet met de gezoden, heidszorg. Waarschijnlijk hakt het kabinet hiiverc over vrijdag de knoop door. pen BRUSSEL Nederlandse en Belgische justitiële au toriteiten hebben gisteren een grootschalige, illegale import van chemisch afval in België aan het licht ge bracht. Het afval was on der meer afkomstig uit Den Haag (gasfabriek), Leidschendam (Titanine- verffabriek), Schiedam, Rotterdam, Dordrecht als ook uit enkele Noordhol landse en Drentse ge meenten. In verband met die zaak zijn gisteren vier mensen aange houden, onder wie een Schiedamse medewerker van - een bedrijf in milieutech niek. Van dat bedrijf is giste ren de admninistratie in be slag genomen. Het Belgische „brein" achter deze illegale operaties lijkt een zekere Herman S. uit Schilde, nabij Antwerpen. Hij is geen vreemde van de poltiie als het gaat om illegale import van chemisch afval. S. is in middels aangehouden even als de eigenaars van twee transportbedrijven in Wille broek en Kieldrecht. Politie en justitie beschikken over aanwijzingen dat door toedoen van de man uit Schilde in 1985 en 1986 zeker zo'n 150.000 ton sterk veront reinigde afval uit Nederland en West-Duitsland illegaal is gedumpt in België. Het gifti ge afval is terecht gekomen in een Waals dorpje dicht bij Villers-la-Ville. Alleen al uit Leidschendam zou zo'n 16.000 ton vergiftigde grond, afkomstig van de voormalige verffabriek Titanine naar België zijn vervoerd. Die grond was verontreinigd met ondermeer lood, zink en koolwaterstoffen en koper. De Belgische radio meldde dat ook het provinciebestuur van Zuid-Holland bij de zaak betrokken is geweest. Het zou in november 1984 een brief naar het gemeentebe stuur van Schilde gezonden hebben waarin gevraagd werd of er geen bezwaren waren tegen het storten van afval. Het gemeentebestuur heeft die brief niet geant woord omdat, aldus de BRT, „het zich niet bevoegd achtte op het gebied van milieupro blemen". De provincie wei gerde vanmorgen ieder com mentaar op de mogelijkheid dat Zuid-Holland het stil zwijgen van Schilde heeft opgevat als goedkeuring. Het Belgische „brein" van de operatie zou voorts grote hoeveelheden verfslib, af komstig uit het Nederlandse Huizen, in samenwerking met het bedrijf te Schiedam naar België hebben laten vervoeren. Met die illegale transporten was veel geld ge moeid: per ton ging het soms om 550 gulden waarbij het afval dan soms met twintig ton tegelijk per vrachtwagen naar België kwam. Ook uit West-Duitsland kwam giftig afval de Belgische grens over. Verdwijntruck Een truck met oplegger van Frico-kaas verdween gister avond na een slippartij ter hoogte van het ziekenhuis te Meppel in de Hoogeveense Vaart. De chauffeur kwam met de schrik vrij, maar de truck moet als verloren worden be schouwd. Tot vier uur van nacht is men bezig geweest het gevaarte weer op het dro ge te brengen. FOTO: PERS UNIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van een inzin king van de economie is geen sprake. Voor zover de koop kracht volgend jaar onder druk komt te staan is dat slechts relatief en vooral een 'gevolg het feit dat het dit jaar zo goed is gegaan en dat de meevallers die zich hebben voorgedaan in 1988 zijn uitge werkt. Die boodschap bracht de directeur van het Centraal Planbureau, De Ridder, giste ren aan de Kamercommissie voor Economische Zaken. Behalve dat de daling van het Britse pond en de Amerikaan se dollar volgend jaar zijn uit gewerkt (wat zien niet meer vertaalt in dalende prijzen) zullen misschien de sociale premies verhoogd moeten worden. De hoogte daarvan is dit jaar wat te laag vastgesteld en ook dat heeft dit jaar de koopkracht bevorderd. Ana loog zal dit voor 1988 een wat nadelig effect hebben. Volgens De Ridder heeft dit allemaal niets met een economische in zinking te maken. Hij hield de kamercommissie gisteren voor dat de ontwikkeling van de lo nen en de loonkosten in ons land dit jaar in vergelijking met het buitenland nog zo ge matigd is dat we al weer bezig zijn een stukje concurrentie- verlies (dat optrad door het duurder worden van de gul den) weg te werken. Zou de wereldhandel zich po sitief blijven ontwikkelen en wordt ook volgend jaar in Ne derland de loonmatiging voortgezet, dan sluit de direc teur van het CPB helemaal niet uit dat we in 1988 verder in staat zullen zijn het verlies in te lopen. De nadelen van de ingezakte dollar voor onze na tionale rijkdom zouden dan verder kunnen wegebben, meent De Ridder. Voor het stimuleren van de economie ziet hij voorlopig geen mogelijkheden. Daar zijn met name de overheidsfinan ciën nog niet aan toe. Wel zou de economie baat kunnen heb ben van een gerichte stimu lans in de sfeer van de over heidsinvesteringen, waarbij De Ridder vooral denkt aan het oplossen van knelpunten in de infrastructuur, zowel in het wegennet als in de telecommu nicatie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Werkge vers, vakbeweging en ka binet zijn het gisteren na een vijf uur durend over leg eens geworden over een meer doelgerichte aanpak van de werkloos heid. Allen blijven vast houden aan de doelstel ling van een verminde ring van de werkloosheid met 200.000 in 1990. Behalve de afspraak over ver dergaande loonmatiging werd besloten de huidige werkgele- genheidsmaatregelen, die mo menteel nog niet echt tot een daling van het aantal werk zoekenden leiden, nader te gaan bestuderen. Het overleg tussen kabinet en sociale part ners zal op 18 september (tus sen Prinsjesdag en de Algeme ne politieke beschouwingen) worden voortgezet. Volgens FNV-voorzitter Pont en werkgeversvoorman Van Lede (VNO) zijn de resultaten van het overleg een „belang rijke doorbraak" omdat kabi net en sociale partners „op ge lijke golflengte zijn gekomen wat betreft de loonkostenont wikkeling, scholing, werkloos heidsbestrijding en de gelijke behandeling van inkomens groepen". Weliswaar zijn de afspraken niet met cijfers ingevuld, maar tot voor kort was het bepaald niet vanzelfsprekend dat er een akkoord zou worden be reikt, aldus Pont die met de woorden „de tijd zal het leren" het voorlopige karakter van de afspraken samenvatte. Wat betreft de aanpak van de werkloosheid werd het vol gende overeengekomen: een nadere uitwerking van het jeugdwerkgarantieplan. Bezien zal worden hoe jonge ren kunnen doorstromen naar het bedrijfsleven. Het opnemen van meer jon geren in het leerlingwezen. De scholingsactiviteiten op bedrijfstakniveau worden ver sterkt er daarbij zullen werk lozen worden betrokken. Het inschakelen van werk loze leerkrachten en onderwij zers voor scholingsmogelijkhe den in het bedrijfsleven, het zogenaamde „contractonder wijs". Het aanpassen van de be staande voorzieningen voor de opname van langdurig werklo zen. Uitzicht Opmerkelijk in de gezamenlij ke conclusies is de opmerking dat het volgen van scholing uitzicht moet bieden op een betaalde baan. Tot nu toe had den de werkgevers zich tegen welke vorm van garantie dan ook verzet. Daarnaast wordt matiging van de lonen als belangrijke voor waarde gezien voor econo misch herstel. Als de werkge vers en de bonden in het ko mende cao-overleg niet al te grote loonsverhogingen over eenkomen (als het aan pre mier Lubbers ligt, blijven de lonen gewoon op het huidige niveau), is het kabinet bereid zich „in te spannen voor een gelijkwaardige ontwikkeling van de ambtenarensalarissen en de uitkeringen". Met ande re woorden: de ambtenaren en uitkeringen zullen de loonont wikkeling in het bedrijfsleven weer kunnen gaan volgen. Wat nu precies onder matiging moest worden verstaan en waar de grens voor het kabi net ligt in het volgen van de loonontwikkeling in het bedrijfsleven, kon door geen van de gesprekspartners onder woorden worden gebracht. „Binnen verantwoorde finan ciële grenzen", zo luidde de voorwaarde van het kabinet in de slotconclusies van het over leg. Remedie Dat kan betekenen dat in het meest onwaarschijnlijke geval als de cao's volgend jaar op de „nullijn" blijven zitten, uitke ringen noch ambtenarensala rissen er op vooruit zullen gaan. Stijgen de lonen in 1988 net zo gematigd als dit jaar, dan zullen uitkeringsgerech tigden en ambtenaren even eens meer geld ontvangen. Hogere looneisen zullen gezien de beperkte financiële ruimte voor de arbeidsvoorwaarden bij de overheid, niet gevolgd worden. Het ziet er vooralsnog niet naar uit dat het komende cao- overleg tot hoge looneisen zal leiden. De voorzitters Pont van de FNV en Van Lede van Onder het mott j] „We weten hoe c koek verdeel moet worden" bie den vertegenwoo digsters van vrot wenorganisaties een lekker hap; aan aan de dee "W nemers van hl 1 voorjaarsoverleg. Links werkgeven voorzitter Vï^, Lede, rechts m I nister De Koniii en werknemer» voorzitter Pont. FOTO: Alfk te het VNO lieten gisteren n<g J! maals weten overtuigd te ztf van de noodzaak tot loonmat' P1 ging. De loonruimte in de be If drijven zal dan ook voor h( s] overgrote deel aan scholing e» e; herverdeling van arbeid mot y ten worden besteed. „Voor w« hoort wat" en het kabinet stel de dan ook stabilisering va> de belasting- en premiedruk# het vooruitzicht, zodat in et feval, ook bij een nullijn, d oopkracht volgend jaar ka worden gehandhaafd. Al wekenlang blijkt nu in hë diepste geheim door vertegen V woordigers van de drie parti- n en informeel te zijn nagedaeh k over gezamenlijke conclusie sl Die conclusies vormden dai b ook gistermorgen de basis voo g het overleg. Op enkele punte: d werden aanscherpingen aan v gebracht. Stond in de concept c tekst nog „werkgevers ei - werknemers blijven strevei naar een gematigde loonkost* nontwikkeling", in de eind 'J tekst werd dit streven veran derd in een „inspanning". D gelijke ontwikkeling van lo nen, ambtenarensalarissen ei uitkeringen betekent oven gens niet dat de loonachter stand die de ambtenaren de al r gelopen jaren hebben opgelo pen, alsnog ongedaan word c gemaakt. Met andere woorden het blijft een „koppeling op al stand". Desondanks toonck FNV-voorzitter Pont zich m afloop van het overleg best te vreden. „Wat we hebben be j reikt is dat het kabinet is los I geraakt van het regeerak 1 koord dat gelijke behandelinj van inkomensgroepen uit sloot". 1 -w Nieuwe schoener voor zeiltochten op zee DEN HAAG Nederland krijgt een nieuwe driemast schoener waarop jongeren een zeiltocht op zee kunnen ma ken. Omdat de huidige schoe ner Eendracht te klein is om aan de vraag naar zeiltochten te voldoen gaat de Nationale Vereniging Het Zeilend Zee schip een groter schip bouwen. Het schip moet over twee jaar gereed zijn en krijgt 52 kooien. Aan boord kunnen jongeren ir. de leeftijd tussen zestien er vijfentwintig jaar onder lei ding van een 13-koppige, erva ren bemanning een zeetoch' maken. Wanneer het finan cieel mogelijk is, wordt de Eendracht naast het nieuwe schip in bedrijf gehouden. Hei schip zal op een Nederlandse werf gebouwd worden naar een ontwerp van Willem de Vries Lentsch. 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn'. r» - nt ra stort uw bijdrage op R postgiro 50500 of SJBJ» |c bankgiro70.7070.929 p Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding/Amsterdam Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam. Tel 020-93 89 73 De Amsterdamse dameskap per Ton Brakenhoff oefent momenteel dagelijks met een model om binnenkort met een record „knippen en kap pen" (inclusief watergolven) een vermelding te krijgen in het Guinness Book of Re cords. FOTO: ANP SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4