Verslaving typisch Westerse benadering van problemen" Russen willen kernkoppen Pershings-1A weghebben" Opknappen Leopard- tanks vergt 1,2 mld IEUWO Nieuw medicijn verlengt leven hartpatiënten "fNNENLAND Ecidae Commit rinsen Bernhard en litaurits geslaagd —oor eindexamen Kamer eist meer aandacht voor fiets NOG VEEL VACATURES OP UNIVERSITEITEN Specialisten Rekenen actie ^weede "aXamer Steeds meer vrouwen slikken slaap- en kalmeringsmiddelen Therapeut vast na verkrachting patiënten Wim Kok terug uit Moskou: 11 AFIFE WOENSDAG 3 JUNI 1987 PAGINA 3 ►ELDOORN Na prins Constantijn iro) zijn ook de prinsen Maurits en rnhard geslaagd voor hun eindexamen, ins Maurits en prins Bernhard, zoons n prinses Margriet en mr. Pieter van Uenhoven, behaalden respectievelijk l. >Sj vw0.en havo-diploma aan de katholie- scholengemeenschap „Veluws Colle- i Maurits zal voor het vervullen van aatdienstplicht in de loop van augustus komen bij de Van Ghent Kazerne in Hij wordt opgeleid tot reserve- Icier van het Korps Mariniers. Over de on^tomstplannen van de prinsen Constan- en Bernhard is nog niets bekend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat moet meer doen om het fietsen te bevorderen. Zo moeten er bij sta tions en treinhaltes meer bewaakte rijwiel stallingen komen. De minister kan dat niet overlaten aan gemeenten, provincies en ver voersbedrijven. Deze boodschap brachten woordvoerders van CDA, PvdA, VVD, SGP en PPR gisteren naar voren tiidens een overleg met de minis ter over het beleid ten aanzien van de fiets. Algemeen werd de minister een te passieve en afwachtende houding verweten. „De aan dacht van Verkeer en Waterstaat ligt elders", aldus mevrouw Roosen (CDA). „Het beleid is aan de magere kant", zei mevrouw Jorritsma (VVD). Het overleg vond plaats aan de hand van een door talrijke organisaties gemaakt rapport over de integratie van fietsverkeer en open baar vervoer, vooral voor woon-werk ver keer in de steden. Daarin staan talrijke prak tische voorstellen om het fietsen aantrekkelij ker te maken. Smit-Kroes zegde onder druk van de Kamer toe het beleid ten aanzien van de fiets op haar ministerie te zullen gaan coördineren. Zij wees verder op het feit dat voor de be waakte stallingen geld beschikbaar komt uit het tientallen miljoenen bevattende potje voor werkprojekten ten behoeve van jeugdi ge werklozen. Daarbij zal worden bekeken of het stallen van fietsen goedkoper kan worden door een wijziging van het btw-tarief. LEIDEN Op de universiteiten zijn 260 vacatures voor assistent in opleiding (AIO) niet ingevuld. Van de in totaal 862 plaatsen voor AIO's is 70 pro cent bezet. Dit blijkt uit het tussenrapport dat de Leidse Stichting Research voor Beleid heeft uitge bracht aan minister Deetman van onderwijs en wetenschappen. AIO's zijn afgestudeerde studen ten die een baan willen combineren met een oplei ding tot zelfstandig onderzoeker en betaald wor den door het rijk. De openstaande vacatures ko men vooral voor bij geneeskunde, landbouwweten schappen, rechten en technische wetenschappen. Wageningen, Twente en Limburg hebben veel meer onbezette plaatsen dan de andere universitei ten. Vooral Twente blijft achter met nog 66 pro cent openstaande vacatures. De meeste studenten melden zich aan voor vacatures bij geneeskunde, wis- en natuurkunde en gociale wetenschappen. DEN HAAG Het opknappen en moderniseren van de 468 Leo- pard-gevechtstanks van de landmacht kost naar het zich laat aan zien 1,2 miljard gulden. Dat bedrag is nodig om de levensduur van dit wapensysteem tot 2005 te waarborgen. Pas na dat jaar kan er sprake zijn van vervanging door een nieuwe generatie tanks. Staatssecretaris Van Houwelingen van defensie heeft dit <de Twee de Kamer gisteren meegedeeld in zijn „plan van aanpak" met be trekking tot het Leopard-systeem. De huidige Leopard-gevecht- stanks zijn tussen 1979 en 1972 in gebruik genomen. Bij de aan schaf werd gerekend op een levensduur van 25 jaar en derhalve op vervanging midden jaren negentig. Daar een nieuwe gevecht stank niet haalbaar is voor 2005 onderzoekt Van Houwelingen welke verdere maatregelen nodig zijn om de technische levens duur van de tank tot dat jaar te verlengen. oonir 1 [•RECHT De tweede tj laatste actiedag van de bs;disch specialisten heeft h nog meer dan maan- g gekenmerkt door ;t. Hoewel de infolijn beln landelijke specia tenvereniging (LSV) die 0 iiaandag een groot deel 1 scF was 6ebl°k' ,en erd gisteren perfect tot ferkte, zijn er nog min- 1 r telefoontjes van pa- nten binnengekomen maandag, namelijk ens aar ongeveer 140. veiblgens directeur mr. H.W. ,tenverbeek van de LSV bewijst t, dat de LSV de actie wel jw /êelÖk zeer zorgvuldig heeft Wbereid en dat de specialis- 8e« zich gedisciplineerd heb- sdifen gedragen. Het is volgens gevem dus niet juist dat patiën- ordf» «tra risico's hebben gelo- n zoals de president van de Z* rechtse rechtbank overwoog len hij in het door de patiën- aangespannen ^rt geding bepaalde dat de Wtttie geen vijf dagen mocht en maar slechts twee. De disten hebben alleen in tdgevallen patiënten gehol- maar dat begrip is zeer n geïnterpreteerd, aldus Verbeek. 1 in september nieuwe acties »lgen staat nog niet vast. Het pord is nu aan politiek Den aldus Overbeek. De e Kamer heeft dertig Igen de tijd (tot 21 juni) om I reageren op het op voorge- men besluit om het normin- men van de specialisten te «rlagen van 181.000 tot 18.000 gulden. Overbeek ver dacht de komende twee we en al wat van de Kamer. „Ik 3"<fc>u bijzonder teleurgesteld zijn ls de Tweede Kamer er niets an zou doen", zei hij. Over- k sluit een gang naar de fchter niet uit als het voorge- m besluit ongewijzigd It omgezet in een defini- besluit. net. (ADVERTENTIE) PORTUGAL... NU DOEN! V.a. Zestienhoven naar: Hotel Barra log /ontt». 150 m. van riant strand, in enig plaatsje Barra. 7 km van inte ressante stad Aveiro. O.a. prima vissen en watersport. Zaterdags 8dgn. 15dgn. 6 t/m 27 juni 575.- 695.- jull-aug 745.- 945.- fantastitch Motal Ofir juli/aug. nog te boeken. Algarve - Vilamoura idag's Schiphol 15-22-29 juni |dgn. 6 t/m juli-aug. Fantas totderprij Algar Maanda 11 zujf ted vliegreis, studio, appartement. 'iel Vonk Reizen 010-4144100 heiligheid ën jpeelgoed )p de tocht E^EVENTER De Consu- '8 «enten Commissie voor Euro- oe$a (CCE). en de Stichting Con- 1 °kiment en Veiligheid zijn ver- Pertoitrust over plannen van de Europese Commissie om de iormen voor de veiligheid van Igoed voor alle EG-landen lelijk te trekken. De twee in- itellingen vinden dat het voor stel van de commissie te wei- s ,iig waarborgen biedt om de j® veiligheid van speelgoed te ga- 4 randeren en denken dat het, ®£aar hun mening goede Ne derlandse systeem, wordt on dermijnd. Zij zijn bang dat het jjVoorstel zal leiden tot meer 5 bureaucratie en tot een uitein- delijk slechtere controle. In 1985 werden 2,76 miljoen recepten uitgeschreven voor kalmeringsmiddelen en 135.000 recepten voor slaappillen; daarna zijn dat er alleen maar meer geworden. Veruit de meeste van die medicijnen waren voor vrouwen. Maar waarom weet niemand nog goed te vertellen, vooral omdat onderzoek en hulpverlening zich meestal richten op de meest opvallende groep, de mannen. Joke Haafkens wil daar verandering in brengen. Ze is universitair docent van het Instituut voor Preventieve en Sociale Psychiatrie van de Erasmus-universiteit en net begonnen aan een proefschrift over Vrouwen en Verslaving. Ze is ook mede-organisator van de studiedag over dit thema, die vrijdag in de Medische Faculteit wordt gehouden. ROTTERDAM Ietwat geschokt begint Joke Haafkens aan een op somming: ongeveer 150.000 vrouwen zijn verslaafd aan drank, naar schatting twee keer zoveel slikt slaappilen en/of kalmeringsmidde len en 6600 zijn aan de heroïne. En dan heeft ze het nog niet eens over gokken, cocaïne en crack, laat staan een langzaam uit de Verenig de Staten overwaaiende nieuwe trend als extasy. „In Amerika is er al een hele verslavingscultuur", zegt Haafkens. „Daar wordt bij voorbeeld al gesproken over de Marlborough-girls, waar mee dan een specifieke groep vrouwen wordt bedoeld die aan een verslaving lijdt die kenmerkend is voor die groep. In Nederland kennen we dat nog niet zo, maar dat zal ongetwijfeld nog komen. Want ook hier zie je dat de cultuur waarin je zit heel be palend is voor je gedrag". Het aantal Nederlanders dat aan één of ander middel ver slaafd is, heeft gigantische vormen aangenomen en het aandeel van vrouwen daarin is almaar groter geworden. Een onderzoek van de Rot terdamse studente genees kunde Ineke Blijenberg on der 27.000 Rotterdammers leerde al dat ongeveer acht procent van de vrouwen mi- groep afd Joke Haafkens: „Vrouwelijke artsen gaan minder snel over tot het voorschrijven van rustge vende pillen dan hun mannelijke collega's". FOTO: CEES VERKERK chische klachten. Het voor schrijven van rustgevende pillen is daarom een veel te algemeen antwoord voor spe cifieke, individuele proble men. Al moet ik zeggen, dat vrouwelijke artsen minder snel overgaan tot het voor schrijven ervan dan hun mannelijke collega's". „Los daarvan moet je niet vergeten dat dit soort medi cijnen, zoals praktisch alle verslavende middelen, ook een element van genot in zich hebben. Je hoeft je echt niet alleen maar naar te voe len om ertoe over te gaan, je kunt ze ook innemen omdat ie het alleen maar prettig of lekker vindt. Dat maakt het extra moeilijk om te achter halen waarom mensen, en vrouwen in het bijzonder, naar dergelijke middelen grijpen". Waarom raakt de ene huis vrouw boven de 35 jaar, die leeft zonder werk en genoeg geld, niet verslaafd en de an dere wel? Speelt de persoon lijkheidsstructuur dan toch een beslissende rol? Joke Haafkens: „Men denkt dat die samenhang er is, ja. Maar de sociale aspecten spelen wel degelijk ook een rol. Verslaving komt in sommige lagen van de bevolking aan zienlijk minder voor dan in andere lagen. Verslaving wordt bepaald door de com binatie van persoonlijke klachten en sociale achter gronden. Dus niet elke nimaal vijf dagen per week slaap- of kalmeringsmiddelen slikt; bij de mannen is dat 5,6 procent. Van die verslaafde vrouwen is één op de tien huisvrouw. Ook hoog scoor den vrouwen boven de 35 iaar, zonder werk buitens huis, met geringe financiële mogelijkheden en lagere op leidingen. Té stereotiep Een iets té stereotiep beeld, vindt Joke Haafkens. Vol gens haar moeten er andere sociale verklaringen zijn voor het toenemend aantal (huis- )vrouwen dat verslaafd raakt. Ze gaat dat proberen te achterhalen door biogra fieën te maken van (Rotter damse) vrouwen die ver slaafd zijn aan slaap- of kal meringsmiddelen (benzodia zepines). Joke Haafkens: „Ik wil er achter komen hoe zo'n proces verloopt: wanneer krijgen vrouwen te maken met die middelen en hoe wordt het een vast patroon in hun le ven. Tot nu toe berusten alle genoemde oorzaken voor verslaving hoofdzakelijk op vermoedens. Want iedereen mag dan misschien het cli chébeeld kennen van de huisvrouw die 's ochtends uit verveling aan de sherry zit, er zijn ook mensen uit wat wij dan hogere beroepen noe men, die verslaafd zijn om de stress te ontvluchten. De gro te moeilijkheid met psychi sche problemen is dat de oor zaken nooit simpel zijn. Daarom is het ook hoog tijd er grondig onderzoek naar te verrichten en er meer over te praten. Want alleen als je meer weet, kun je aan pre ventie doen". Gezien de cijfers komen er bijna dagelijks vrouwen bij hun huisarts met wat nog al tijd wordt omschreven als „vage klachten". Een pijntje N VANDAAG C\ IN HET hier, een zeurderig gevoel daar of een algeheel gevoel van onrust. Dat leidt vaak tot een recept voor kalmerings middelen of slaappillen, om dat niemand goed weet wat er aan de hand is. Artsen „Het is voor een arts niet eenvoudig, want er kan niets aan de hand zijn, maar er kan net zo goed sprake zijn van een hele ernstige klacht", zegt Haafkens. „Dat neemt niet weg dat artsen over het algemeen veel te weinig weten over vage psy- die tot de „risico- w behoort, hoeft ver slaafd te raken, maar de kans dat ze het wordt is wel dege lijk groter". Vanzelfsprekend „Het grote gevaar van elke verslaving is dat die zo van zelfsprekend is. En voor je het weet leidt die tot afhan kelijkheid. Je kunt het bijna een sluipend gevaar noemen. Afgezien nog van de vraag hoe je aan iets verslaafd raakt, is er natuurlijk de vraag: hoe kom je eraf? Als je van een pil rustig wordt, dan is dat prettig en hoef je niet meer na te denken waarom je je daarvóór onrustig voel de. Dus kun je uiteindelijk de gewone dagelijkse dingen niet meer doen zonder die medicijnen. Als je er dan toch af wilt, heeft dat licha melijke en psychische gevol gen, want je hebt het idee niet meer zonder te kunnen". Volgens Haafkens is het een typisch Westerse manier om met behulp van medicijnen, alcohol of wat dan ook, met problemen om te gaan. Mis schien, denkt ze, komt dat wel omdat de Westerse mens weinig mogelijkheden heeft om op iemand terug te vallen zoals een familie. Daarnaast gelden voor vrouwen in het algemeen andere regels dan voor mannen. „Zo drinken mannen vaker voor hun ple zier en het lijkt of dat volle dig geaccepteerd is. Vrouwen daarentegen drinken zelden voor hun plezier, maar veel meer omdat ze bang zijn, de pressies hebben of relatiepro blemen. Vrouwen die drin ken blijken vaak ook ge trouwd met mannen die drinken. En omdat het voor vrouwen nog altijd veel min der geaccepteerd is dan voor mannen, gebeurt het vele malen meer in het geheim en is er dus weinig over bekend. Toch blijken dan zo'n 75.000 vrouwen alcoholist en drin ken er nog eens 75.000 dage lijks zes glazen alcohol of meer. Mannen blijken over het algemeen eerder hulp in te roepen dan vrouwen, waarschijnlijk omdat die laatsten zich er meer voor schamen. Daardoor is het hele problemen van versla ving bij vrouwen een taboe geweest. Het begint nu iets te veranderen, maar de toene mende aantallen vrouwen die verslaafd raken aan alco hol en slaap- en kalmerings middelen neemt niettemin elk jaar toe. Dat is toch wel iets om je druk over te ma ken". DICK HOFLAND LEIDEN Er is een me dicijn gevonden dat pa tiënten met ernstige har- .taandoeningen een sterk vergrote overlevingskans geeft. Bij tests in zieken huizen in Scandinavië daalde het sterftecijfer on der patiënten met onge veer veertig procent. Het preparaat Enalapril, een middel dat de vaten verwijdt en de circulatie van het bloed bevordert, is ook in Nederland met goede resul taten beproefd op Neder landse patiënten met een verminderde pompfunctie van het hart, onder meer in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Volgens Nederlandse cardio logen geven de resultaten hoop voor de naar schatting 200.000 mensen die in ons land aan een chronische har- taandoening lijden. Vooral de mensen die in het laatste stadium van hun ziekte ver keren, een slechte conditie hebben en eigenlijk toe zijn aan een harttransplantatie kunnen met het middel weer voor langere tijd geholpen worden. Wikkelhart In het Maastrichtse Biome disch Centrum worden proe ven genomen met het zoge naamde wikkelhart, dat een goedkope en effectieve op lossing zou kunnen zijn voor miljoenen hartpatiënten. Alain, de eerste hond met een wikkelhart, maakt het uitstekend. Begin mei werd bij hem een deel van zijn schouderspier weggenomen en om zijn hart heen geleid. Aangesloten op een pacema ker kan zo'n hulpspier de functie van een normaal hart nabootsen. De hond is ge noemd naar de Argentijnse dr. Alain Chacques, die in Maastricht inmiddels al drie honden heeft voorzien van een wikkelhart. Een meisje dat na een hartoperatie in le vensgevaar verkeerde werd ooit de eerste proefpersoon van de techniek die nu in Maastricht wordt geperfec tioneerd. KNOLLEN ERMELO -— De rijkspolitie in Ermelo heeft gisteren de 32- jarige arbeidstherapeut T.R.K. aangehouden wegens het aan randen en verkrachten van twee vrouwelijke patiënten en een personeelslid van het psychiatrisch ziekenhuis Veldwijk. De man heeft inmiddels bekend. De zaak kwam aan het licht toen één van de patiënten de directie op de hoogte bracht. De arbeidstherapeut bekende vorig jaar en dit jaar zeker veer tien keer „onvrijwillige seks" met beide patiënten te hebben gehad. Het ziekenhuis Veldwijk heeft de man op staande voet ontslagen. De verdachte is door de rechter-commisaris in bewaring gesteld. Presentje Met veel vro lijkheid vond gisteren in Doorn de overdracht plaats van een vakantiebun galow aan het Prinses Bea trix Fonds. De koningin, be schermvrouwe van het fonds, nam de bun galow in ont vangst van Al- bert Heijn, hoogste baas van de hon derdjarige fir ma van dezelf de naam die de bungalow had geschon ken. En om het feestelijk karakter te on derstrepen kreeg de ko ningin er een ballonnetje bij cadeau. FOTO: ANP (Van onze parle mentaire redactie) DEN HAAG De Sovjet unie zal eisen dat de atoomladingen van de 72 Pershing 1 A-raketten in West-Duitsland worden weggehaald. Alleen op die voorwaarde zijn de Russen bereid de blijvende aan wezigheid van deze wa pens in West-Europa te aanvaarden. Dit heeft PvdA-leider Wim Kok gisteren gezegd na terug keer uit Moskou, waar hij met een delegatie van de Socialistische Internatio nale over ontwapenings vraagstukken heeft ge sproken. De Pershing-lA-raketteh spe len een belangrijke rol in de discussie die binnen de NAVO gevoerd wordt over de ontwa peningsvoorstellen van Sovjet leider Gorbatsjov. De meeste NAVO-leden. vooral de Bondsrepubliek zelf, menen dat deze 72 raketten niet ge mist kun/ien worden. Als de VS en de USSR overeenko men al hun raketten uit Euro pa te verwijderen, zijn de Pershings-1A de enige over blijvende NAVO-wapens die het Russische grondgebied kunnen bereiken. Volgens bondskanselier Kohl gaat het hier bovendien om Westduitse wapens die niet binnen de reikwijdte van een Russisch- Amerikaans vallen. verdrag kunnen ADVERTENTIE P0RTUQAL....NU DOEN! vanaf Zestienhoven 6 juni 8 dgn435.» 15 dgn525.* Log. ontb. in pension. Unieke vakantie met stranden, fraaie natuur en een leven dat nog echt goedkoop is! Vonk Reizen 010-4144100 Mediaprijs '87 Filmmaker en antropoloog drs. F. Grasveld heeft op de TU in Eindhoven de Mediaprijs 1987 gekregen voor zijn film „Nog steeds onderweg tussen Bakkie en Hoogezand". De film gaat over Javaanse Surinamers in Nederland. FOTO: ANP In Moskou denkt men echter anders over deze zaak, zo is Wim Kok gebleken. In ge sprekken met president Kosy- gin en directe adviseurs van secretaris-generaal Gorbatsjov werd heel duidelijk gesteld dat de Duitse Pershings „op geen enkele wijze" een nucleaire bedreiging van de Sovjet-Unie mogen vormen. Als de Ameri kanen er evenwel in toestem men de kernkoppen te vernie tigen, „dan is de discussie niet zo moeilijk meer", zo hoorde Kok. Hij doelde erop dat de raketten zelf eigendom zijn van de Bondsrepubliek, maar dat de kernkoppen aan de Verenigde Staten toebehoren. De delegatie van de Socialisti- sche Internationale, een sa menwerkingsverband van een groot aantal sociaal-democrati sche partijen, is ook in Ameri ka geweest. Daar is men niet zo eenstemmig enthousiast over een Euroraketten-ak koord als in de Sovjet-Unie. Sommige vooraanstaande Re publikeinen menen dat West- Europa daarmee uitgeleverd zou worden aan de Sovjet- Unie. Zij maken vergelijkin gen met de toestand in 1939, toen de Britse premier Cham berlain in München een vre desakkoord sloot met Hitier. Maar ook van Democratische zijde worden bezwaren geuit, met name tegen het feit dat uitgerekend een president als Reagan nu plotseling akkoor den wil sluiten met de eerst door hem zo verfoeide Russen. Volgens Kok zou dat ertoe kunnen leiden dat het Ameri kaanse congres, waar de De mocraten de meerderheid heb ben, niet voetstoots akkoord gaat met een verdrag over de Euroraketten. Over het geheel genomen is Kok echter toch optimistisch. Hij ziet de Ame rikanen en Russen het wel eens worden. De PvdA-voor- man sprak de hoop uit dat bei de supermachten daarna ook vordering zullen willen maken met verdere ontwapening, ook op conventioneel gebied. Kok riep de NAVO op voorstellen te doen. „De Russen vinden dat het nu onze beurt is".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3