We willen van "dit pand iets Inoois maken Te veel inzendingen voor Zomerflora 1987 "Redelijk jaar veiling Flora City Cinema Katwijk sluit twee zalen lïïWl NAPPEN OMGEVING FLATBEWONERS TEGEN PUIBOUW STRAND WUCK Dief bedreigt rechercheur Parkeerbonnen rond Blokhuis Bromfietser breekt been KERS DOKTERSWONING ZWAAR BEPROEFD en frins Claus bij opening congres Verbouwing 't Onderdak verloopt voorspoedig Opening badseizoen QeidóaQowiant WOENSDAG3 JUNI 1987 PAGINA IS HTijudant Barendse >rleden ORDWIJK De heer J.M.P. endse, oud-adjudant van ge- jntepolitie in Noordwijk, is af- ferWPe" vriJda8 na 6611 kortston- i ziekte overleden in het Aca- lnJ»isch Ziekenhuis in Leiden. bereikte de leeftijd van 75 Gistermiddag vond op de al- tingjene begraafplaats aan de neeje Zeeweg de begrafenis nscists. Adjudant Barendse, van gedpmst Hagenaar, trad in 1936 in nst van het Noordwijkse poli- corps. In 1972 verliet hij het tweeitiekorps met functioneel leef- ting «ontslag. Jarenlang heeft Ba- hoodse de directe leiding gehad i de geüniformeerde dienst. RDWIJK De Vereniging van Eigenaars wiick, Strandwijck en Zeewijck in Noordwijk is de afgifte van een bouwvergunning aan L. NOORDWIJK De Duinwij tegen de afgifte van een bouwvergunning Diikman, een bewoner van Strandwijck, om op het balkon van zijn appartement een geluidwerende pui aan te brengen. In het protest van haar vereniging bracht voorzitter mevrouw De Bock gisteravond bij de commissie ruimtelijke ordening een reeks bezwa ren naar voren. Een van de voornaamste was de blokkade van een vluchtweg bij de brand. De appar tementen zijn als schoenendozen boven elkaar gele gen. Er bestaat altijd een stevige trek in het trappen huis van het gebouw. Bij een eerder uitgebroken brand in Strandwijck ontstond juist in het trappen huis een geweldige rookontwikkeling. De enige vluchtweg gaat dan over de balkon naar beneden. Als men op deze route een dichte pui aantreft, en dan nog wel van glas, kan dit rampzalige gevolgen hebben, aldus mevrouw De Bock. LEIDSCHENDAM Een bedrijfsrecher- cheur is gistermiddag rond kwart voor een bedreigd met een mes door een onbe kende man die vier dozen messen uit een sportzaak in winkelcentrum Leidsenhage. had gestolen. De rechercheur en de be drijfsleider ontdekten de diefstal en ach tervolgden de man. Op het moment dat ze de man wilden aanhouden, trok deze een mes en stak in de richting van de recher cheur, die volgens de politie net op tijd kon wegspringen. De dader wist te ont snappen. Van hem is alleen een signale ment bekend. Het gaat om een donkere man van ongeveer 1.75 meter lang. Hij is tussen de 25 en 30 jaar oud, heeft half lang kroeshaar en droeg gistermiddag een groen legerjack. Mannen bekennen overval op bank LEIDSCHENDAM Twee man nen hebben bekend dat zij in janu ari een overval pleegden op een bank aan de Damlaan in Leid- schendam. Bij de overval werd 49.000 gulden buitgemaakt. De mannen zijn gisteren aangehouden door een rechercheteam van de Rotterdamse politie. Het gaat om een 42-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, die vroe ger in Leidschendam heeft ge woond en om een 31-jarige inwo ner van Delft. Het duo heeft ook bankovervallen gepleegd in Bra bant en Zeeland. Bij de aanhou ding zijn twee wapens in beslag genomen. LISSE De politie van Lisse heeft maandag en dinsdag 160 bekeuringen uitgedeeld rond het winkelcentrum Blok huis wegens langdurig parkeren. Ondanks alle informatie die is verstrekt over het instellen van de parkeerzone drie weken geleden en alle waarschuwingen blijken veel auto mobilisten geen gebuik te maken van de parkeerschijf, waarmee een uur mag worden geparkeerd. Het politiebureau werd de afgelopen dagen geconfronteerd met een stormloop van woedende automobilisten, die totaal geen begrip kunnen opbrengen voor het parkeerbeleid van de gemeente. Het gemeentebestuur heeft de parkeerzone tot oktober ingesteld omdat momenteel wordt gewerkt aan de aanleg van een parkeerdak boven Albert Heijn. Daar door zijn er tijdelijk minder parkeerplaatsen, hetgeen het nodig maakt er voor te zorgen dat automobilisten niet lan ger dan een uur parkeren. De politie deelde in de afgelo pen weken al 3000 waarschuwingsbonnetjes uit. De politie betreurt dat al deze voorzorgen kennelijk weinig resultaat hebben opgeleverd. HILLEGOM Een 17-jarige bromfietser uit Hillegom is gisteravond gewond geraakt bij een aanrijding met een automobilist Het ongeluk ge beurde op de Wilhelmina- laan in Hillegom. Een 20-ja- rige automobilist uit Vessem die geparkeerd stond wilde wegrijden en in de straat ke ren. Hij zag daarbij de aanrij dende bromfietser over het hoofd. Het slachtoffer is met een gebroken been en maag klachten opgenomen in het Diaconessenziekenhuis in Heemstede. ie e; >ok I fOORSCHOTEN De •aakte dokterswoning i de Veurseweg 20 in ^oorschoten is het af ge- open weekeinde veran- i lerd in een fort. De rui- nrjen zijn afgetimmerd, de jeuren gebarricadeerd, ppe stormloop van de Voorschotense jeugd van nfgelopen vrijdag heeft Liet krakersbolwerk niet "inberoerd gelaten, rj/reemde bezoekers wor- 1en door de beproefde jewoners met enig wan- irouwen te woord ge- itaan. Zij komen niet ver ier dan de voordeur. Jtraker Hans, die zijn identi kit hij om juridische redenen ket wil prijsgeven, wil aan hankelijk niets zeggen. Na jnig aandringen is hij toch rel bereid in de deuropening nige toelichting te geven op ie stand van zaken. „Wij wil- i helemaal geen moeilijkhe- i hier. Het is onze bedoe- j deze woning netjes op te lappen, ateliers in te richten tor creatieve werkzaamhe- Maar als ze hier de rui- n komen ingooien wordt dat r niet makkelijker op", stelt hij. Hans en zijn zeven metge zellen wonen sinds donderdag 21 mei in de oude, vrijstaande dokterswoning. „De achter deur stond open, we konden hier zo naar binnen stappen". De Voorschotense jongeren zochten naar een snellere ma nier om aan geschikte woon ruimte te komen in de ge meente. „Daarbij zagen we de flatjes die de gemeente aan biedt aan woningzoekenden ook niet zo zitten. Dit is een prachtig pand, en het stond al jaren leeg". Water De aanvoer van water en elektriciteit gaf aanvankelijk problemen. „Door de koude winter was de waterleiding hier op vier plaatsen gespron gen. Die lekken hebben we nu bijna allemaal gedicht. Elektriciteit krijgen we ook, als we een borg hebben ge stort". De eigenaar van het pand, de heer Hoogvliet, te vens de bezitter van de gelijk namige supermarkt aan de Papelaan die zich achter de gekraakte woning bevindt, begon een civiele procedure om de krakers uit het pand te krijgen. Verder konden zij tot afgelopen vrijdag ongestoord hun gang gaan. Die avond verzamelden zich tientallen opgeschoten Voorschotense jongeren voor het kraakpand, en gingen vervolgens tot twee maal toe tot de aanval over. Ruiten werden ingegooid en de aanvallers trachtten het pand binnen te komen. De voordeur werd opengedrukt, maar de krakers wisten deze bres weer te dichten. De aan vallers wisten wel een aan bouwsel binnen te komen, maar kwamen niet verder omdat de binnendeuren bij tijds werden gebarricadeerd. „We wisten niet wat ons over kwam", vertelt Hans. „Die jongens waren kennelijk uit op een verzetje. Bij de tweede aanval, omstreeks elf uur wa ren ze met ongeveer veertig man. Die hebben enorm veel schade aangericht. Ik heb er wel een stel herkend, het zijn beruchte ruziezoekers die je ook altijd in het centrum van Voorschoten terugvindt. De politie was erbij, maar heeft, ze weinig in de weg gelegd. Nou moet ik zeggen dat ze ook niet veel konden uitrich ten, met eerst twee en later zes man. Op zaterdag hebben die jongeren hier nog een tijd je met auto's heen en weer ge reden, maar wii hadden in middels hulp gekregen en al- Het monumentale pand aan de Veurseweg 20 Is veranderd In een fort. FOTO: MILAN KONVALINKA les goed gebarricadeerd, en er is verder niets gebeurd. Maar leuk is anders", vindt Hans. De krakers zijn voorlopig niet van plan zich uit het pand te laten jagen. „We laten ons niet intimideren. Hopelijk gaat het die jongens vervelen om ons lastig te vallen. De po litie heeft beloofd een oogje in het zeil te houden. Juridisch zitten we hier volgens mij goed. Hoogvliet heeft geen bouwvergunning voor dit pand gekregen en krijgt ons er niet zo makkelijk uit Bestemming Tussen de gemeente Voor schoten en Hoogvliet bestaat onenigheid over de bestem ming van het oude dokter- spand. De gemeente heeft het gebouw tot ongenoegen van Hoogvliet op de monumen tenlijst gezet. „Als ik dat van tevoren geweten had had ik dat pand vijf jaar geleden nooit gekocht", stelt de eige naar. „Het gebouw is niet meer geschikt voor bewoning, het is er veel te vochtig. Mijn broer heeft er nog drie jaar ingewoond, maar dat ging ge woon niet langer", aldus de heer Hoogvliet, die niet van plan is een huurovereenkomst met de krakers aan te gaan. „Het zou veel te veel geld gaan kosten om de dokters woning weer bewoonbaar te maken, en de huur zou dan ook veel te hoog worden". De heer Hoogvliet wil het pand slopen en er woning/winkel ruimte gaan neerzetten. „Dat is overeenkomstig het bestem mingsplan. Maar voorlopig zitten we wat dat betreft nog niet op één lijn met de ge meente". De ontwikkelingen in het afgelopen weekeinde betreurt de heer Hoogvliet in hoge mate. „Het is een slechte zaak als jongeren zo met el kaar overhoop gaan liggen. Ik ben niet blij met de krakers, maar deze reactie stuit mij nog veel meer tegen de borst". De eigenaar is overi gens niet van plan een aan klacht bij de politie in te die nen wegens vernieling. „De vernielingen zijn gepleegd naar aanleiding van het feit dat de krakers in het pand za ten. Zij moeten het verder maar zelf uitzoeken". FRANK BUURMAN 'SBURG De omzet de veiling Flora is, ten ichte van 1985, in 1986 iet 7,1 procent gestegen. Üermee bleef de Flora bo en de landelijke omzetstij- ing van 4,3 procent. In to- jal werd vorig jaar in Rijns- *IJürg voor ruim 339 miljoen 1 fjdden omgezet; de balans %rd afgesloten met een ba- saldo van ruim drie mil- Jén. Dit meldt het jaarver- van de veiling. Flora spreekt over een "ijke groei, maar consta- tevens dat 1986 niet die Itaten heeft 12 procent, maar deze ver wachtingen werden in de laatste twee kwartalen van 1986 de grond in geboord. Als oorzaken worden ge noemd: de waardestijging van de gulden, een lagere energieprijs waardoor meer werd geproduceerd en stij ging van de import. De tulp bleef de belangrijkste bloem voor de Flora, in totaal wer den ruim 300 miljoen stuks aangevoerd. De al jaren met ruimtege brek kampende Proeftuin Rijnsburg kan worden uitge breid. De achter de tuin gele gen kwekerij (ruim 0,4 hec tare groot) van de firma Westra uit Wassenaar is voor 175.000 gulden te koop. Ei genlijk moet het Rijk deze grond kopen, maar omdat er geen geld is, wil de Flora de kwekerij kopen en deze ver huren aan de Proeftuin. De algemene ledenvergadering van de Flora buigt zich vrij dagavond over het voorstel van het bestuur. Ook wil Flora voor 857.000 gulden ruim drie hectare grond ten zuiden van het veilingterrein kopen. Deze is bestemd voor uitbreiding van de veiling. Met de eigenaar, Bouw- en Handelsmaatschappij van Erk b.v., is overeenstemming bereikt. werden verwacht. In juni i werd nog gesproken er een omzetstijging van Claus was gisteren in hotel Huis ter Duin Noordwijk aanwezig bij de opening van de 1e conferentie van de Council for International ganizations of Medical Sciences (CIOMS). Bij Ingang van het hotel werd hij begroet door G. Blauw, vertegenwoordiger van de com- lissaris van de Koningin in Zuid-Holland, dr. F. ®J[llardell, voorzitter van de CIOMS en mr. J.M. ^Bonnike, burgemeester van Noordwijk (geheel J^nks). Het congres duurt tot en met vrijdag. Po litici, medici en ethici praten in de badplaats over beleid en ethiek in de gezondheidszorg. Zo wordt onder meer gesproken over de enorme toename van genetische aspecten in de genees kunde, orgaantranspiantatie, bejaardenzorg e levensstijl en risico's voor de gezondheid. Pro fessor J. van Londen, directeur-generaal volks gezondheid, zei namens de verhinderde WVC- staatssecretaris D.J.D. Dees dat beleid en ethiek in de gezondheidszorg een belangrijke politieke onderwerp zijn. „Er zijn maar weinig onderwerpen die zo voorzichtig moeten worden benaderd als dit", aldus Van Londen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE SASSENHEIM De verbou wing van het sociaal en kultu- reel centrum 't Onderdak dat ondergebracht is in de voor malige Annaschool in Sassen- heim zal waarschijnlijk voor de bouwvakvakantie in een eindstadium gekomen zijn. De gemeenteraad van Sassenheim heeft zich gisteravond in grote lijnen positief uitgesproken over het verloop van de her- stel- en aanpassingswerkzaam heden. In de meerjarenbegroting was er voor de renovatie sprake van een bedrag van 748.000 gulden. Nadat er door de be treffende instanties alles in het werk was gesteld om bezuini gingen door te voeren, bedra gen de kosten van de werk zaamheden momenteel 471.770 gulden. Alle partijen bleken er gisteravond voorstander van te zijn het hiertoe verstrekte krediet niet te overschrijden. Het sociaal en cultureel cen trum zal uitgebreid worden met twee lokden. Een gedeel te van het complex zal perma nent gereserveerd worden voor de Vrije Academie De- ver, die nu nog is gehuisvest aan de Kerklaan. Het gedeelte van de voormalige Annaschool dat niet onder de slopershamer is gevallen zal voor dit doel aangepast worden. De overige huurders, waaron der de toneelverenigingen Pancras en Elcerlyc, de carna valsvereniging De Saksen, de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, de afdeling Welfare van het Nederlandse Rode Kruis, de drum- en showband Ades Musica en de stichting 't Milieubesef zullen de resterende 6 lokalen op de begane grond en 5 vertrekken op de eerste verdieping in ge bruik gaan nemen. Het school plein aan de westkant van 't Onderdak zal opnieuw inge richt worden en dienen als parkeerterrein, uitsluitend ten behoeve van bezoekers van het centrum. Ades Musica zal op zaterdagen in de gelegen heid worden gesteld dit terrein te benutten voor exercitie oe feningen. KATWIJK De Katwijkse bioscoop City Cinema gaat twee van haar vier bioscoopzalen sluiten. Directeur M.B. Kornet van de biscoopruimten en het aan de Badstraat gevestigde bowling- bedrijf wil de daardoor vrijkomende ruimte gaan verhuren als winkelpand. De gemeente Katwijk ziet weinig problemen in het veranderen van de huidige bestemming. In een eerder stadium heeft de raad al eens de wens uitgesproken, dat de ruimte aan de Badstraat een winkelbestemming zou krijgen. In totaal gaat het om circa tweehonderd vierkante meter winkelruimte. City Cinema Bowling behoorde tot een van de eerste bouwfases van het vorig jaar gereedgekomen Katwijkse Badcentrum. In eerste instantie had de heer Kornet zijn biscoopruimte zo inge richt, dat vrij gemakkelijk de bioscoopzalen gecombineerd kon den worden en daardoor varieerbaar in grootte waren. De be langstelling was echter niet toereikend om vier verschillende bioscoopzalen in het Katwijkse centrum te blijven exploiteren. Vandaar dat Kornet het verzoek bij het Katwijkse gemeentebe stuur heeft ingediend zijn pand aan de Badstraat zo te verande ren, dat twee van de vier zalen een winkelbestemming verkrij gen. Daarvoor is het wel noodzakelijk dat binnen het pand ge schoven gaat worden met de huidige indeling. Een coffeeshop aan de noordkant van het pand moet plaatsmaken voor een amusementenhal, die nu nog zuidelijk voor de twee bioscoopza len gelegen is. Volgens wethouder drs. J. Bergman bestaan geen planologische bezwaren tegen de plannen van Kornet. Bij een mogelijke ver andering van de gerealiseerde bouw vindt de gemeente een be stemming „winkels" verreweg de beste oplossing. NOORDWIJK Het badsei- zoen in Noordwijk wordt za terdag 6 juni geopend. Om twee uur 's middags begint voor de Koningin Wühelmina- boulevard een manifestatie op zee. Hieraan werken de Noordwijkse Reddingsbrigade, de KNZHRM, de Zeilvereni ging Noordwijk, de Kustsurf- vereniging Noordwijk, de Strandpolitie, Stichting Zeebad Noordwijk en de rondvaart boot van Jo van der Lippe mee. De opening van het badseizoen had oorspronkelijk op 28 mei moeten plaatsvinden. Door de slechte weersomstandigheden konden de evenementen geen doorgang vinden. Of de mani festatie, waaruit het optreden van parachutisten en de Ko ninklijke Marine al is verval len, zaterdag weer wordt afge last is afhankelijk van het Mevrouw M. Lubbers krijgt bij de opening van de Zomerflora 1987 een bloemetje aangeboden. FOTO: HENK VAN DEN ENDi RUNSBURG Gewapend met afstandsbediening stuurde mevrouw M.E.J. Lubbers gis termiddag om één uur een vei lingkarretje door de toegangs poort van de Zomerflora 1987. Op deze wijze opende ze de zo merbloemen- en perkplante- nexpositie in de veiling Flora in Rijnsburg. Volgens Flora man N. Hemmes moet de ver nieuwde expositie (die twee keer zo groot is als de Zomer flora 1986) veel meer bezoe kers trekken dan voorgaande zomertentoonstellingen. „Door de nieuwe opzet, waarbii naast zomerbloemen ook perkplan- ten geëxposeerd worden, wordt een nieuwe groep geïn teresseerden aangetrokken. Ik reken zonder meer op een ho ger bezoekersaantal dan in 1986". Voorafgaande aan de officiële opening van de Zomerflora 1987 reikte Ij. Reitsma, voor zitter van de vaste keurings commissie van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (KMTP), sa men met M. Lubbers prijzen uit. De themaprijs voor de vio lieren was voor de firma Van Egmonds handelskwekerij b.v. uit Leiderdorp. De themaprijs bak- en perkplanten voor de firma Van Marrewijk uit Kwintsheul. De nouveautéprijs voor eenjarige perkplanten was voor Royal Sluis b.v. uit Enkhuizen en voor snijbloe men voor de firma A. Bartels uit Aalsmeer. Ze kregen de prijzen voor respectievelijk de dahlia Royal Margaret en de bloem Achillea. De Geranium- cup, een prijs voor de beste teeltprestatie, ging naar firma Van Pannevis Zaden b.v. uit Enkhuizen. Deze firma zond de geranium Pulsar Pink in. De Zomerflora trofee, de prijs voor de beste teeltprestatie op het terrein van de vervroeging van zomerbloemen, ging naar BSF b.v. uit Rijnsburg. BSF kreeg de prijs voor een assorti ment asters. Tenslotte was er een arrangementsprijs voor Hans Warmerdam uit Hille gom voor de stand van Cor van Duyn uit Rijnsburg. War merdam maakte een bloem stuk met de lelie Alstroemeria. Reitsma uitte wel enige kritiek op de organisatie van de Zo merflora. „Het aantal inzen dingen was verrassend hoog. De expositieruimte is te klein om alle bloemen goed tot hun recht te laten komen". Reits ma was goed te spreken over de kwaliteit van de zomerbloe men. „Vooral de rozen scoor den hoog". Voor de perkplan ten had hij minder lof. „Goede veilingkwaliteit", oordeelde hij, „maar minder goede expo sitiekwaliteit". De Zomerflora is dagelijks ge opend tussen 10.00 en 22.00 uur. Zaterdag is de expositie voor het laatst te zien. Om 17.00 uur sluit de Zomerflora 1987. Toegang kost vijf gulden voor volwassenen. Blauw „Blauw-blauw gelaten" is de titel van de expositie die tot en met zondag 14 juni is te zien in het Am- bachts- en Baljuwhuis in Voorschoten. De tentoon stelling geeft een overzicht van de ontwikkeling van het blauw beschilderde porselein en aardewerk van de tiende tot en met de negentiende eeuw. Be langstellenden kunnen da gelijks van twee tot vijf uur in het Am bachts- en Baljuwhuis terecht De toegang is gratis. Diploma's Dertien jeugdige cursisten ontvangen vrijdag in het Rijnlands Lyceum in Sas senheim een EHBO B di ploma. Dit zijn Gabriëlle Goudriaan, Esther de Koek, Bianca Schaap, Mo nique Rijn talder, Ingrid van Riet, Corine Kruik, Adielle Keyzer, Marjolein Kruik, Pieter Nieuwen- huis, Guido Geerts, Step- han van der Meel, Brenda Loenen en Sandy de Rid der. Blues Brothers Daniel Davis treedt vrij dag op in bar-dancing Blues Brothers, Henri Du- nantplein 11 in Hillegom. Davis is vooral bekend in België waar hij diverse singels heeft uitgebracht Aanvang negen uur. Time bandits De popgroep Time bandits is zaterdagavond te gast in Het Kasteel aan de Con- certweg in Alphen aan den Rijn. Het optreden begint om negen uur. De entree bedraagt een tien tje. In de voorverkoop kost een kaartje zeven gulden vijftig. Vogelexcursie De Vogelwerkgroep Kou dekerk /Hazerswoude houdt zaterdagochtend een vogelexcursie door bet duingebied Meijendel in Wassenaar. Startpunt is de parkeerplaats van res taurant/boerderij Meijen del. Vertrektijd is half vijf. Vanuit Leiderdorp kun nen deelnemers vanaf vier ur per auto starten vanaf het Milieu Educatief Cen trum in het park De Hout kamp. Opgeven vooraf kan bij A. Renniers, 411315, donderdag- en vrijdagavond tussen acht en negen uur. Filmavond In het Evangelisch Ont moetingscentrum De Ark aan het Picképlein in Noordwijk wordt zater dagavond om 20.00 uur een filmavond gehouden. De film „Alsof het giste ren gebeurde" is en film naar het Lucas-evangelie over het leven van de Heer Jezus Christus. De toegang is vrij

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15