r. „Kleine criminaliteit is één van de ergste plagen" Handig 'miniburo' STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Sprekend protest tegen komst urinoir Nieuwe pastorie Hartebrugkerk Seuiae SotiAont F BEWONERS GROENOORD: VUILUITSTOOT BEPERKEN a lell wijst openbaarheid af Eerste rijles Lanrander ingehouden MINISTER KORTHALS ALTES IN LEIDEN: V AbvaKabo Leiden tegen •egeringsvoorstellen Kort geding over examenfraude CcidócSoutcwit WOENSDAG 3 JUNI 1987 PAGINA 13 IJIDEN Shell houdt vast aan een besloten ge- lek met de Nederlandse gemeenten over de nwezigheid van de multinational in Zuid-Afri- I Tijdens een voorbereidend bespreking die gis ten in Leiden tussen een vertegenwoordiging L de gemeenten en Shell plaats had, bleek Shell Jt van plan in te gaan op de wens van de ge- centen het gesprek een openbaar karakter te ge- eil wil dat niet omdat men bang is, dat actie- jepen het spreken onmogelijk zullen maken, ide partijen zijn gisteren uit elkaar gegaan met i afspraak zich te beraden op de kwestie van de enbaarheid. Wanneer het gesprek tussen de ge- »enten en Shell zal plaats hebben, is nog ondui- lijk. Volgens een woordvoerder van de gemeen- Leiden is het in elk geval de bedoeling dat het or de zomer gebeurt. Het gesprek tussen Shell een groot aantal Nederlandse gemeenten is een tiatief van de gemeente Leiden. LEIDEN Een Leidse vrouw heeft gistermiddag tijdens haar eerste rijles de splinternieuwe auto beschadigd van een rij schoolhouder uit Leiden. De vrouw reed op het ongeluk kige tijdstip van 13.13 uur op de oprit van de Rijksweg A44 rich ting Oegstgeest. Bij het nemen van de bocht naar rechts, stuur de ze naar links. De instructeur was niet op deze manoeuvre bedacht en greep te laat in. De auto, die een week oud is, kwam in de berm terecht. De linkervoorzijde van het voer tuig zit in elkaar. Rijnlands erepenning voor De Groot LEIDEN Ingenieur-directeur ir. H.de Groot heeft vandaag de Rijn landse erepenning ontvangen. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst van de verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijn land. De penning werd overhan digd door dijkgraaf E.H. van Tuyll van Serooskerken. Op de voorzijde van de penning staat naast het wa pen, het randschrift 'Aqua Hostiles Foederatae' ('De vijandige wateren tot bondgenoot gemaakt'). De heer De Groot legt zijn functie op 1 april neer. Tot zijn opvolger is be noemd ir. A.J.M. Overgaag, thans werkzaam bij het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer. Leidse ouders in brief aan Deetman: Ook alternatieve bezuinigen op onderwijs onaanvaardbaar LEIDEN „De nieuwe bezuini gingsvoorstellen van minister Deet man van Onderwijs zijn onverant woord. Het betekent dat de huidige taken van boventallige leerkrach ten in de verdrukking komen en er toch weer klassen zonder leer kracht komen te zitten. Daarbij is er opnieuw sprake van een korting op de salarissen van onderwijzend personeel. Dat is onaanvaardbaar". Dit schrijft de Initiatiefgroep van ouders in het Leidse basisonderwijs aan minister Deetman en de leden van Eerste en Tweede Kamer. In de brief stelt de Initiatiefgroep vast, dat de acties tegen de regeling om zieke leerkrachten niet meteen te vervangen een succes is geweest. De maatregel werd door de be windsman ongedaan gemaakt, maar tegelijk kondigde hij andere bezuinigingen aan zoals het ver plicht inzetten van boventallige leerkrachten voor de vervanging van zieke collega's, het niet mogen vervangen bij ziekte van bovental lige leerkrachten en een salaris van 90 procent in de eerste acht weken voor leerkrachten die als vervan ger invallen. De Initiatiefgroep meent dat ook deze nieuwe plan nen tot chaos op de scholen zullen leiden. In de brief aan de bewinds man* en de kamerleden schrijft de Initiatiefgroep dat men krachtig zal blijven strijden tegen de bezuini gingsplannen. IDEN Rechercheurs jben gisteren een 24-jarige denaar aangehouden die pjft bekend dat hij vorige '»ek dinsdag heeft gepro- erd een meisje te ver achten in de fietsenkelder ■n een flat aan de Opaal- laat. >k heeft hij toegegeven het eisje te hebben bedreigd et een slagersmes. Daar- iast heeft de man vorige eek woensdag een meiqe stig gevallen en bedreigd in lift van een flat in de turt van de Opaalstraat. De jlitie kwam de man op bij- mdere wijze op het spoor, jstermiddag kwam een te- foontje binnen van iemand e een man had gezien die jldeed aan het signalement in de dader. De politie eld de man aan. Hij had ;t mes niet bij zich en ook zijn woning werd het wa in niet aangetroffen. De re- jercheurs wilden toen het eisje ophalen, om haar met verdachte te confronte- tn. In de buurt van haar oning zagen de agenten ihter een man die nog beter ïldeed aan het signalement m de dader. Deze man ird meegenomen naar het litiebureau en heeft daar |k< ikend. Tiidens het verhoor ialde hij net slagersmes uit [n binnenzak en legde het tafel. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Minister van justitie Korthals Altes stond gisteravond tijdens de VVD-bijeenkomst in Leiden uitgebreid stil bij wat hij als de oorzaken van de sterk toegenomen criminaliteit zag. Hij schetste ontwikkelingen als ontzuiling en het af-- nemen van sociale con trole in de jaren zeven tig. „De controleur ver dween uit de tram en de automaat kwam er voor in de plaats. Wat daar bij hoort, maar steeds meer lijkt te ontbreken, is ver antwoordelijkheidsbe sef", merkte hij op. Als de belangrijkste oorzaak van de huidige overbelasting van de politie, justitie, de rechterlijke macnt en de overvolle gevangenissen noemde hij de junkie die pro beert door stelen aan geld voor zijn dagelijkse shot te komen. „In het zwart geld circuit gaat jaarlijks 14 a 20 miljard gulden om, maar de kleine criminaliteit er kan beter gesproken worden van veel voorkomende criminali teit is één van de ergste plagen van de jaren tachtig", aldus de minister. Korthals Altes haalde nog eens de blokkade van Borsse- le aan: „Door de blokkade van alle poorten van de kerncentrale voor een perio de van 48 uur toe te staan, legt de overheid zich neer bij iets dat door de straat wordt afgedwongen. Maar het per soneel van de centrale werd opgesloten". Dit soort acties zouden zijn uitgevoerd door groepen, die geen ander standpunt dan het eigen ver dragen. „Men zegt van mij dat ik verhard, maar dat is niet terecht. Ik laat mijn ver stand spreken. Op dit soort ontwikkelingen is maar één antwoord mogelijk en dat is een heel liberaal antwoord: de overheid en de samenle ving moeten onverdraagzaam zijn tegenover de onver- draagzamen". Hij deed een beroep op de sa menleving de stijging van de criminaliteit een halt toe te roepen. „Hier ligt een taak voor ouders, scholen en vere nigingen". Hij bekritiseerde de KNVB, die van de over heid financiële steun eist voor bijvoorbeeld een pasjes- regeling in stadions en ande re veiligheidsmaatregelen rond voetbalwedstrijden. „Ie dereen moet zijn eigen pre ventieve maatregelen nemen. We subsidiëren ook banken en juweliers niet". De minister somde de maat regelen op die de laatste ja ren zijn genomen tegen de stijgende criminaliteit en de maatregelen die hem nog voor ogen staan. Het aantal gevangenissen wordt bijvoor beeld uitgebreid. In 1989 moeten er vier nieuwe wor den geopend. Verder zou de politie op termijn de be voegdheid moeten krijgen het rijbewijs enkele maanden in te nemen van automobilis ten die rijden onder invloed van alcohol. Dat zou alleen moeten gelden voor degene, die al vaker voor hetzelfde vergrijp is gestraft. Hij her haalde nog eens het plan om het innen van verkeersboetes te vergemakkelijken. Vol gens dat plan moet de boete eerst worden voldaan voor dat een beroep op de rechter mogelijk is. Nu wordt vaak een boete niet betaald en wacht men rustig af tot de zaak voorkomt, wat vaak maanden kan duren en het innen van de boete steeds moeilijker maakt. „Voor de oppassende burger verandert er in onze plannen niets. De mogelijkheid om in beroep te gaan blijft aanwezig", aldus de minister. JEIDEN Kaderleden van de AbvaKabo in Leiden achten de nlangs door de regering bekend gemaakte voorstellen om te be- ainigen op het ziektekostenverzekeringsstelsel onaanvaardbaar. Het is een bedreiging voor het recht op een voor ieder toegan- ielijke en bereikbare gezondheidszorg, bovendien is het een rote aanslag op de koopdracht", aldus de kaderleden die werk- aam zijn op een groot aantal bedrijven en instellingen in Lei en en omgeving, gisteren op een vergadering. De voorstellen an de regering de tandartshulp voor mensen van 18 jaar en uder uit het ziekenfondspakket en het invoeren van de eigen ijdrage voor hen die door de huisarts naar een specialist wor- fen verwezen mogen van de kaderleden geen werkelijkheid gorden. Zij menen dat de regering hiermee vooruitloopt op de dtkomsten van het nog te houden debat in het parlement over klet rapport van de Commissie Dekker en daar alvast een voor- chotje op wil nemen. kJÏT Vakan tickampen yjfrEr is nog een aantal plaat- fJisen vrij in de vakantie kampen die dit jaar door de LCKV (de Leidse M Christelijke Kampeervere niging) worden gehouden. Zo is er op Terschelling en tin Meddo en Heerde nog ruimte. Voor tieners tus sen de 15 en 18 jaar wor gden twee zeilkampen in het Friese Joure verzorgd. In het buitenland wordt een fietstrektocht gehou den door Luxemburg, Duitsland en België. Ver der is nog een aantal plaatsen vrij in het tiener kamp te Die ver en te Ber- geijk. Voor aanmelding kan men iedere maandag avond van 20.00 tot 21.30 terecht bij het secretariaat van de LCKV, Vestestraat 2 of telefonisch 071-892587. Folkmuziek De Leidse folkculb „Ho- rus" houdt vrijdag 5 juni een Open Podium. Ieder een die folkmuziek maakt kan met maximaal drie nummers optreden. Deel nemers kunnen zich van te voren opgeven op tel: 01717-2726 (na 18.00 uur) of ter plekke voor 21.00 uur. Het Open Podium heeft plaats in Le Bambou, hoek Herenstraat/ Witte Singel. De toegang is gra tis. Kerken De Raad van Kerken houdt op woensdag 10 iuni een vergadering in Ver bum Dei, plantage 16. Na een korte gebedsdienst in de kapel gevolgd door de opening van de voorzitter wordt afscheid genomen van G. Verhey en E.H. Chardon, beiden lid van het dagelijks bestuur. LEIDEN De advocaat van de ouders van een van de Mavo-leerlingen, die wegens fraude is uitgesloten van het examen heeft een kort geding aangespannen tegen de Staat der Nederlanden. Het kort ge ding heeft morgen plaats om, 14.00 uur in het Paleis van Justitie in Den Haag. Advo caat mr. W. Kalkman is het niet eens met het besluit van de inspectie. Dat besluit houdt in dat vier leerlingen van de Louise de Coligny Scholenge meenschap het hele examen jaar moeten overdoen. Volgens de raadsman heeft ziin cliënte maar een klein gedeelte gezien van de examenopgaven die door een medewerker van de Staatsdrukkerij naar buiten zijn gesmokkeld. „Het meisje is maar op een klein puntje fout geweest". Nieuwjaarsreceptie in 1988 naar Stadsgehoorzaal LEIDEN De gemeentelijke nieuwjaarsreceptie wordt in 1988 in de Stadsgehoorzaal ge houden. Dit jaar werd de recep tie in de Leidse Schouwburg ge houden, nadat in de jaren daar voor altijd voor de Burgerzaal van het Stadhuis was gekozen. Nu is besloten naar de Stadsge hoorzaal uit te wijken, omdat zich voor de schouwburg op 4 ja nuari al een andere huurder had gemeld. Verder speelt een rol dat het in de schouwburg dit jaar erg druk en ook wat on overzichtelijk was, aldus een woordvoerster van de gemeente.. Winkeliers en bewoners begonnen gisteren e protestactie tegen de aanwezigheid van een openbaar tollet op de Lange Mare. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN Winkeliers en be woners van de Lange Mare hebben gistermorgen spandoe ken opgehangen en kartonnen borden neergezet uit protest tegen de dreigende plaatsing van een openbaar toilet in de straat. Volgens N. van den Berg, een van de onderne mers, trekt een urinoir vanda len en drugsdealers aan. Ook verspreidt een openbaar toilet veel stank. „Kijk", wijst de winkelier, „daar zitten een sla gerij, een snackbar, een bak ker, een kippenboer en een kaaswinkel naast elkaar. In die winkels wordt etenswaren verkocht, dat kan toch niet met een openbaar toilet in de buurt. Bovendien wordt een urinoir niet of nauwelijks schoongemaakt, dus dat is nog gevaarlijk ook". Van den Berg ziet de noodzaak niet in van een openbaar toilet op de Lan ge Mare: „In noodgevallen kunnen mensen van onze toi letten gebruik maken". De winkeliers willen met wethou der J. Fase van economische zaken overleggen over de komst van het urinoir. Volgens R. Verplancke van de afdeling Openbare Werken staat de gemeente open voor suggesties. „We zijn bereid om te praten, ook al zullen we dat dan doen met de buurtvereni ging en niet met al die indivi duele winkeliers en bewoners. Dat is geen doen". Verplancke vertelt dat een jaar of drie ge leden een nota is vastgesteld waarin staat dat onder andere een urinoir moet komen op de Lange Mare of in de directe omgeving van deze straat. „Die nota is in de inspraak ge weest", zegt de ambtenaar. „Het is vreemd dat toen nie mand bezwaar heeft ge-. maakt". Winkelier Van den Berg heeft daarvoor een ver klaring: „Wij als winkeliers hebben geen tijd om alles zo precies bij te houden. Het is natuurlijk niet goed, maar ja, het is ons ontgaan". Volgens Verplancke is de Lan ge Mare gekozen omdat deze straat dichtbij een voetgan gersgebied, de Haarlemmer straat, ligt. De politiek heeft er volgens hem in het verleden wel rekening mee gehouden dat mensen ook bij bijvoor beeld horecagelegenheden naar het toilet kunnen. „Maar de commissie ruimtelijke orde ning heeft destijds besloten dat er een aantal basisvoorzienin gen in Leiden moest zijn", al dus Verplancke. De bestaande toiletten waren ongunstig gesi tueerd, zegt Verplancke. „Ze waren allemaal gevestigd bij de bruggen naar de binnenstad toe. Die plaatsen zijn gekozen in een tijd dat nog niet ieder een met de auto naar het cen trum ging. Tegenwoordig doet wel iedereen dat, dus nu heb je een heel andere situatie gekre gen. Daarom werd besloten de drie bestaande urinoirs te slo pen. Dat is inmiddels gebeurd. En de toiletgroep bij de Kaas markt wordt gerenoveerd". Volgens Verplancke hebben de actievoerders van de Lange Mare nog gelegenheid om in beroep te gaan tegen de bouw vergunning. „Het urinoir staat er nog niet", zegt hij. „En een besluit kan altijd worden her zien. Maar we zijn natuurlijk niet zo achterlijk om zo'n ding bij iemand voor de deur te zet ten", aldus de ambtenaar, die nog opmerkt dat de openbare toiletten in de stad goed wor den onderhouden. DEN HAAG/LEIDEN De uitstoot van verbindingsstof fen van de Leidse vuilver branding (VVI) moet sterk worden beperkt. Bovendien moet veel vaker gemeten wor den hoeveel schadelijke stof fen de VVI uitscheidt. Dit hebben bewoners van de wijk Groenoord vanochtend bepleit bij de Raad van State. Daar waren bezwaren van bewo ners tegen een nieuwe vergun ning voor een periode van tien jaar voor de VVI aan de orde. De bewoners van de omgeving van de Leidse vuilverbranding vrezen dat de VVI tot mis schien 1995 open blijft. Pas dan is er nieuwe installatie ge bouwd. Deze komt in Leiden, Zoetermeer of Leidschendam en gaat het huisvuil uit een groot gedeelte van Zuid-Hol land west verwerken. Volgens de bewoners kan het vuil dat nu in de Leidse WI wordt verbrand tot die tijd ergens anders worden verwerkt. Zij denken aan de Afval Verwer king Rijnmond, of installaties in Rotterdam of Dordrecht. Wethouder F. Kuijers liet eer der al weten dat die kans zeer gering is en de werkgroep die zich bezig houdt met de toe komst van de vuilverbranding in Zuid-Holland heeft zelfs ge steld dat dat absoluut onmoge lijk is. Mocht de Leidse VVI inder daad tot ver na 1990 blijven werken, dan willen de bewo ners dat de vuiluitstoot dras tisch wordt beperkt. De Ge meenschappelijke Vuilverwer king Leiden daarentegen vindt dat de vergunning, die onlangs is verleend voor een periode van tien jaar, de mo gelijkheden van uitstoot te veel beperkt. De vergunning is voor een periode van tien jaar gegeven, omdat niet precies vaststaat, wanneer de nieuwe vuilverbranding geopend kan worden. Los daarvan menen de bewoners dat veel vaker gemeten moet worden wat er aan giftige stoffen door de schoorsteen naar buiten komt en in welke hoeveelheid. De wettelijke norm wordt volgens hen riu overschreden. De huidige pastorie van de Hartebrugkerk wordt afgebroken. Op deze plaats wordt een nieuwe pastorie gebouwd, de begane grond wordt verhuurd aan winkeliers. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Er komt een nieuwe pastorie bij de Hartebrugkerk. Dat heeft het kerkbestuur van de r.k.-kerk besloten. Het is de bedoeling dat er een groot gebouw komt op de plaats waar de huidige pastorie staat. De onderste verdieping wordt ver huurd aan een of meerde re winkeliers en op de eerste en tweede etage moet de pastorie komen. De kosten worden geschat op een miljoen gulden. Het kerkbestuur heeft onder andere overlegd met het bis dom en met de gemeente. „De gemeente staat achter onze plannen", vertelt een woord voerder van het bestuur van de Hartebrugkerk. Een archi tect heeft opdracht gekregen een ontwerp te maken voor het gebouw. De tekening zal worden aangeboden aan de ge meente. De huidige pastorie van de Hartebrugkerk is bouwvallig en heeft al jaren een grote on derhoudsbeurt nodig. Het kerkbestuur had daar echter geen geld voor „We hebben de laatste jaren veel gerestau reerd aan de kerk. Het dak, de toren en de ramen zijn opge knapt. De binnenkant heeft ook een beurt nodig. En daar om hebben we echt geen geld om de pastorie op te knappen. Een grondige restauratie zou zes ton kosten". Toch besefte het kerkbestuur dat er iets aan de pastorie zou moeten gebeu ren. Er lagen drie alternatie ven op tafel: De oude pastorie opknappen, de oude pastorie verkopen en elders een nieu we bouwen of een nieuwe pas torie bouwen op de plaats van de oude. Het kerkbestuur koos voor de laatste mogelijkheid. „Het voordeel van de Haar lemmerstraat is dat je daar winkelruimte kunt verhuren. De nieuwbouw brengt kosten met zich mee, maar daartege nover staan ook baten. De ver huur aan winkeliers levert im mers geld op", aldus de woord voerder. Volgens hem bestaat het idee al .jaren". „Maar om dat nu de rente lager is, en de huurprijzen hoger liggen, is het een gunstig moment om het plan uit te voeren". De oude pastorie wordt afgebro ken, maar mogelijk blijft de gevel staan, omdat deze staat op de monumentenlijst van de gemeente. Voorzichtig wordt binnen de kerk en bij de gemeente ook gedacht aan andere vernieu wingen. Zo zou in de toekomst de Romanuszaal moeten wor den vernieuwd en zouden langs de Mare winkeltjes moe ten komen. FESTIVAL DE ROZE LENTE LEIDEN De Leidse Werkgroep Homosexualiteit en de Lesbiese Vrouwen Leiden houden in samenwerking met de gemeente het festival de Roze Lente. Dit festival wordt gehouden in het Waagge bouw, Aalmarkt 21. Vanavond speelt vanaf 20.30 uur de toneel groep Travaat: Vulgaris Extremis. De toegang is 7,50 gulden. Mor genavond is er vanaf 19.00 uur een informatieve bijeenkomst rond het thema homosexualiteit. Op vrijdag 5 juni is er van 21.00 tot 04.00 uur een vrouwenavond met optreden van Yvonne Jongejan, Marijke Boon en Magnolia. Aan het einde van de vrouwenavond is er een disco. De toegang bedraagt 10 gulden. Op zaterdag is het slotfeest. Leidse Kees zingt levensliederen. Ook is er een toneelstuk en een disco. De toegang van de slotavond is eveneens 10 gulden. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: ■Adres:- Voorlaten: Postcode/plaats: Telefoon:(voo' controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats:a Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13