Ceidóe Sowumt* Proef Breestraat verloopt redelijk t m STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Uitgelezen opgeruimd „Geestelijk gehandicapten houden geen protestmarsen =3 Hekwerk vernield THD VAKER GEBELD VEEL KLACHTEN VAN BEWONERS WITTE SINGEL NZH: fietsers moeten eruit NOODOPLOSSING SOCIALE WERKVOORZIENING GEHANDICAPTEN GEOPEND: CeULeSou/io/nt DINSDAG 2 JUNI 1987 PAGINA 9 Vertrek schepen Galgewater geëist Geen rijbewijs REIDEN De historische haven aan het Galgewater lient zo snel mogelijk opgeheven te worden. De ge beente mag niet langer de aanwezigheid van de sche len toestaan. Dat eist de Leidse ondernemer N. Blonk een brief aan het college van B en W en Gedepu- •erde Staten van Zuid-Holland. Jlonk komt met zijn eis nadat de Raad van State be luiten van de gemeente en de provincie om de histo- ,sche haven toe te staan, heeft vernietigd. De Raad i>n State deed dat op grond van juridische argumen- E ;n, maar ging niet in op de toelaatbaarheid van de D hepen. Wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) jjpg? erldaarde daarop dat de historische haven wat hem ,rto0rJetreft moet blijven. De gemeente zal waarschijnlijk A. vc innenkort een nieuwe vergunning afgeven. Blonk 7 JX i ijs1 er echter op dat op de schepen wordt gewoond, re. erwijl de gemeente altijd heeft gezegd dat dat niet is >ed: (fregestaan- De gemeente zou daarom met behulp van x./ jndere juridische middelen de schepen moeten dwin- ■en te vertrekken. LEIDEN De po litie heeft gister middag op de Hooi gracht een Alphe- naar aangehouden die zonder rijbewijs reed in een auto die niet was verzekerd. Het voertuig is meegenomen naar het politiebureau voor een technisch onderzoek. In de auto zaten drie vreemdelingen. Waarschijnlijk ver blijven twee van hen, 25- en 26-jarige Egyptenaren, ille gaal in Nederland. LEIDEN Een hek dat door de gemeente was ge plaatst rondom de voormalige Anna- kliniek in de Vo- gelenbuurt is ver nield. De schade bedraagt onge veer 5.500 gulden. De tachtig meter hekwerk zou zijn vernield door jon geren. 6000 gulden uit kassa LEIDEN Onge- veer 6000 gulden is het afgelopen weekeinde wegge haald uit een kassa van een bedrijf aan de Langebrug. De politie ver moedt dat de da der zich heeft la ten insluiten in het gebouw omdat een van de deuren open stond. Waar schijnlijk is deze deur van binnen uit opengemaakt. Pater Verhage onderscheiden LEIDEN Pater Antoon Verhage, die sinds 1947 in Indonesië werkt (het eiland Nieuw Guinea, thans Irian Jay a), is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Verhage, ge boren op de Uiterstegracht in Leiden, startte zijn ontwikkelingswerk op het eiland Kimaam. Het eiland is een groot moeras, alleen de randen van het eiland bestaan uit hoger gelegen droge grond. De pater werkt daar aan de mi gratie van de bewoners uit de moeras sen naar de drogere rand van het eiland. Na vele jaren is hij mede door financiële hulp van Nederland hierin geslaagd. Daarnaast werkt hij aan het creëren van vervolgonderwijs voor de Papoea's. Man kraakt bewoond brugwachtershuisje LEIDEN Een Leidenaar heeft het brugwachtershuisje aan het Havenplein gekraakt omdat hij dacht dat het leeg stond. In het huisje woont echter een 31-jarige vrouw. Zij ver klaarde gisteren tijdelijk op een ander adres te verblij ven. Ze had haar spullen uit de woning gehaald, maar stond nog wel ingeschreven als bewoonster van het brug wachtershuisje, dat vroeger werd gebruikt als politiepost. Met de man is afgesproken dat hij vrijdag het huis zal verlaten. LEIDEN De Telefonische Hulpdienst (THD) is in 1986 vaker gebeld dan in 1985. De THD noteerde totaal 10.536 telefoontjes wat een toename met 3,6 procent betekent. De THD werd ge middeld negen maal dag gebeld zonder dat een gesprek tot stand kwam. In deze gevallen werd de hoorn onmiddellijk weer neer gelegd. Gemiddeld werden bijna 20 gesprekken per dag gevoerd, die variëerden in tijdsduur van twee minuten tot twee uur. Veel gesprekken gingen over zaken als eenzaamheid (21,1 procent), relatieproblemen (13,6 procent) en psychische problemen (17,8 procent), maar ook seksuele problemen en allerlei levensvraag stukken kwamen regelmatig aan de orde. In 54 procent van de gevallen werd de THD gebeld door vrouwen. Bij de meisjes en jongens betrof het in 73,7 procent telefoontjes van meisjes. De THD steunt op vier part-time betaalde stafkrachten en ze ventig vrijwilligers. Ondanks dat dreigt de THD in financiële problemen te komen. Tot 1 ianuari werd de THD gefinancierd door het rijk, maar toen werd de subsidiering overgenomen door de provincie Zuid-Holland. „Dat heeft zoveel onduidelijkheden en onzekerheden opgeroepen dat de continuïteit van de subsidi ëring in gevaar is", aldus het jaarverslag. De THD wordt overi- niet alleen door de j LEIDEN De proef met de afgesloten Breestraat verloopt redelijk. Een maand na de start con stateert verkeersambte- naar M. Kuzee dat zich nog diverse problemen voordoen, maar dat de proef niet serieus hoeft te worden bijgesteld. De voornaamste problemen doen zich voor op het ge deelte tussen het stad huis en 't Gangetje, waar bussen en fietsers elkaar nogal eens in de weg zit ten. Ook voor de meeste winkeliers valt de tus senbalans positief uit. De leefbaarheid is aanmer kelijk verbeterd, al zal de Breestraat door de aanwezigheid van de bussen nooit een wandel promenade worden zoals de Haarlemmerstraat, wordt door veel betrok kenen opgemerkt. Voor naamste bron van erger nis vormen nog altijd de bromfietsers, die zich moeilijk laten weghou den uit de winkelstraat. De proef met de Breestraat heeft er volgens Kuzee en de winkeliers in elk geval toe J;eleid, dat de straat een stuk eefbaarder is geworden. On danks de sterk afgenomen verkeersdrukte is echter geen sprake van een winkel en wandelpromenade, waar de middenstanders vooraf op hoopten. „Dat is nooit het uitgangspunt van de gemeen te geweest", werpt Kuzee te gen. „Zolang openbaar ver voer en fietsen er nog door heen mogen, kun je geen promenade verwachten". Het winkelend publiek went volgens Kuzee slechts lang zaam aan de nieuwe inrich ting. Voetgangers blijven op het trottoir lopen en maken zelfs weinig gebruik van de met gekleurd beton opgevul de uitvoegstroken bij de bus haltes, waardoor de stoepen breder zijn geworden. Maar ook de winkeliers spelen nog niet optimaal op de nieuwe situatie in, gelooft Kuzee. Zij stallen hun koopwaar niet uit tot aan de rijbaan, en dat is juist de bedoeling. Wel zijn er op verschillende plaatsen ter rasjes verschenen, die het beeld opvrolijken. Pijn De bussen doen de fietsers nogal eens „pijn" op het stuk tussen het stadhuis en 't Gan getje. Daar is voor het open baar vervoer slechts één rij baan vrijgehouden en die is volgens Kuzee erg smal. „Meer ruimte is wenselijk, maar dat gaat ten koste van de ruimte voor voetgangers. Vooral winkeliers wijzen die oplossing van de hand". De middenstanders zijn door gaans positief over de erva ringen met de afsluiting tot nog toe. Bedrijfsleider Cosel van een zaak in stoffen zag de proef vooraf bijzonder somber in, maar is op dat oordeel teruggekomen: „Het valt me alles mee. Ik mag er echt niet over klagen". Ook mevrouw Gijbeis van de Winkeliersvereniging Bree straat is enthousiast. „Mis schien dat er in het begin wat minder klanten kwa men. Nu zijn het er eerder meer". De gemeente heeft weinig re acties gekregen op de proef. De meeste kwamen van on tevreden fietsers, maar ook de bewoners van de Witte Singel, een van de twee al ternatieve routes, hebben hun ongenoegen laten blij ken. Kuzee: „De andere rou te over de Hooigracht en de Langegracht levert geen pro blemen op, maar bewoners van de Witte Singel klagen dat het daar veel drukker en onveiliger is geworden". Een probleem dat de gemeente binnenkort gaat bespreken met het wijkcomité Vree wijk. Volgens de Leidse poli tie hebben zich daar echter geen ongelukken voorgedaan sinds de proef is gestart Het gebruik van sluiproutes, bij voorbeeld via de Burgsteeg Slechts een enkele winkelier aan de Breestraat heeft een terras aangelegd. en de Nieuwstraat, valt mee. De gemeente overweegt de palen op de Koornbeursbrug iets verder uit elkaar te zet ten of in plaats van palen een beperking in de hoogte aan te brengen. Auto's die nu de achterkant van het stadhuis willen bereiken, komen daar vaak in de knel. Met name invaliden hebben er last van. Bloembakken Plaatsvervangend korpschef van de Leidse politie J.H. la Rivière weet nog niet wat hij van de proef moet denken. Hij constateert dat de situatie voor fietsers en voetgangers nauwelijks is veranderd. „Dat komt misschien omdat de aankleding nog onvol doende is. De opgevulde bus haltes zijn rood, net als het wegdek. Mensen gaan daar niet snel lopen. Er zouden ook meer bloembakken moe ten komen", vindt hij. Ook hij heeft gemerkt dat fietsers op het smalle gedeelte van de afgesloten Breestraat zich be paald niet veilig voelen. Overigens voorziet La Riviè re problemen tijdens het tweede gedeelte van de froef, als ook fietsers de reestraat niet meer in mo gen. „Dat kunnen we nooit afdoende controleren. In die periode, midden in de zomer, is onze bezetting minder en moeten we bovendien scho len bewaken. Daar geef ik prioriteit aan". Het aantal brommers, die de Breestraat graag als racebaan gebrui ken, is aanzienlijk afgeno men, constateert La Rivière verheugd. Hij toont enig be grip voor de overtreders op twee wielen: „Ze kunnen haast geen andere kant op. FOTO: WIM VAN NOORT Van hen mag je niet ver wachten dat ze omrijden zo als de auto's. Overtreders kunnen rekenen op een bon, „maar niet ten koste van een wild-west achtervolging. Daar beginnen we niet aan". Een andere groep die het niet al te nauw neemt met het in- rij-verbod zijn de leveran ciers. Zij overschrijden de toegestane laad- en lostijden nogal eens, parkeren op de wisselplaatsen voor de bussen en rijden de Breestraat vanaf de Korevaarstraat in, terwijl dat alleen vanaf het Kort Ra penburg mag. Overtredingen LEIDEN De fietsers moeten uit de afgeslo ten Breestraat Dat is de mening van B. Leeu- wenburgh van de NZH. Volgens de heer Leeu- wenburgh hebben de chauffeurs bijzonder veel last van tweewie- Iers die op de meest on verwachte ogenblikken naast dan wel voor de bussen opduiken. Leeu wenburg: „Ik ben pas nog in Duitsland ge weest Zowel in Heidel- berg als in München trof ik vergelijkbare si tuaties, maar dan zon der fietsers. Dat ging prima". Een alternatief zou zijn dat de busbaan tussen het stadhuis en 't Gangetje breder wordt gemaakt De NZH verwacht van de gemeente dat als het plaatsen van verkeers lichten tijdens het tweede gedeelte van de proef vertraging van het openbaar vervoer tot gevolg heeft, Leiden de kosten van extra bussen voor zijn reke ning neemt die de doorstroming van het openbaar vervoer belemme ren. De bussen houden zich daarentegen „redelijk aan de regels", wat wil zeggen dat zij niet harder dan 15kilometer per uur rijden. Toch zal deze snelheid ook op het wegdek worden geschilderd. B. Leeu- wenburgh van de NZH vindt dat die snelheid 's avonds naar 30 kilometer per uur op getrokken kan worden. De gemeente heeft overigens geen juridische middelen om de bussen te dwingen lang- IETER EVELEIN zaam te rijden. pi: gens i pro vincie Zuid-Holland maar ook door een groot aantal gemeen ten gesteund. De THD heeft zich jarenlang moeten behel pen met een slechte huisves ting maar vorige maand kon een goed pand in de Leidse binnenstad worden betrokken. De THD viert dit op 4 juni van 17.00 tot 19.00 uur in het Inter national Centre aan het Ra penburg 6. De THD is dag en nacht bereikbaar onder num mer 071-125202. De Kinder- en Jongerentelefoon, die deel uit maakt van de THD, is dage lijks bereikbaar van 16.00 tot 20.00 uur onder nummer 071- 120611. Folk Folkclub Horus houdt van avond een sessie in de Oude Marepoort Folk musici en luisteraars zijn welkom van af 21.00 uur. De toegang is gratis. Dia-avond Clemens Sweerman, bij ve len uit Leiden Noord bekend door zijn werkzaamheden bij het wijkkollektief, laat mor genavond om 20.00 uur dia's zien van zijn fietstocht van Alaska naar Vuurland. Met twee andere fietsfanaten maakte hij deze twee jaar durende tocht. De dia-avond wordt gehouden in buurthuis Groen oord, Pasteurstraat 23. PvdA De PvdA afdeling Leiden houdt op 4 juni het laatste spreekuur voor de zomerva kantie. Van 19.00 tot 21.00 uur kan men terecht in ,Jiet Gulden Vlies", Breestraat 125. Maatschappelijk Werk De sektor zuid van de stich ting Maatschappelijk Werk Leiden verhuist op 4 iuni van Breestraat 24 naar Mors- weg 83. Na deze verhuizing zijn de drie sektoren noord, midden en zuid, elk gehuis vest in de eigen sektor. Adressen en telefoonnum mers zijn nu als volgt sektor noord: Herensingel 53, tel: 146041. Sektor midden: Lan ge Gracht lBoven, tel: 142144. Sektor zuid: Mors- weg 83, tel: 316167. ik! n LEIDEN Het School- rerlaters-project van de Stichting Noodopvang Schoolverlaters aan de )riftstraat is vanmiddag ifficieel door wethouder K. de la Mar geopend. De venverdieping van een lude lagere school in de xaat wordt al sinds ktober gebruikt voor de ipvang van geestelijk en nelijk gehandicapten lie daar arbeidstraining in -gewenning opdoen. ^■Momenteel werken er ir veertien gehandicapten. Als het project slaagt, hoopt men dit aantal bin- s nenkort te verdubbelen. 90 Bet project is een noodsprong tn een gevolg van bezuinigin- op de oorspronkelijke :iening voor de gehandi- n, de Gemeentelijke •nst Sociale Werkvoorzie- aan de Touwbaan in Lei- Tdorp. De gemeente Leiden «ft deze noodopvang met de Federatie van Oudervereni- igen en Vormingscentra op- icht .Geestelijk gehandicapten iden geen protestmarsen en isteren niet op het Bin- lof tegen wetsvoorstellen, vormen een groep die zon- sociale werkplaatsen en opvang geen kant op Ze staan machteloos daarom is noodopvang :elijk", aldus J. van Ek litter van de Stichting loodopvang en vertegenwoor- 'T van de federatie van Ou- renigingen. aren geleden droeg het rijk De bovenverdieping van een oude lagere school In de Driftstraat wordt al sinds oktober gebruikt voor de opvang van geestelijk en lichamelijk gehandicapten. de uitvoering van de Wet So ciale Werkvoorziening (WSW) op aan de gemeenten. Een uit komst voor veel gehandicap ten die buiten het arbeidspro ces stonden. Sociale werk plaatsen werden opgericht en zorgden voor een goede op vang van deze mensen. Zij de den ervaring op met allerlei werkzaamheden en voelden zich deelnemer aan de maat schappij. Een paar jaar geleden draaide de regering het hele project als gevolg van bezuini gingen echter terug. De toela- FOTO: WIM VAN NOORT ting van mensen tot de sociale werkvoorziening werd gestopt. Bovendien moesten ae op brengsten van sociale werk plaatsen omhoog. „Een vreem de maatregel omdat schoolver laters van de school voor (zeer) moeilijk lerende kinde ren (Z)MOK, nooit kunnen werken op een niveau zoals in andere bedrijven gebeurt", al dus Van Ek. „De werkplaats is gericht op deze mensen, niet op de produktie". Bovendien ging voorheen 50 procent van de schoolverlaters van een (Z)MOK-school naar het bedrijfsleven. Toen het ka binet de bezuinigingen op de sociale werkplaatsen door voerde was dat percentage nog maar acht De overgrote meer derheid van deze kinderen was dus aangewezen op de dagverblijven en de sociale werkplaatsen. Gevolg was dat de moeilijk lerende kinderen (MOK) de zeer moeilijk leren de kinderen (ZMOK) uit de so ciale werk-plaatsen naar het dagverblijf verdrongen. Alleen de MOK-ers voldeden nog door een verandering in de toelatingseisen van sociale werkplaatsen. Een verschui ving waardoor veel ZMOK-ers op straat kwamen te staan. Aan deze situatie is nog steeds niets veranderd. „Vandaar dat het initiatief is genomen het schoolverlaters-project op te starten. Weliswaar een nood oplossing maar je kunt deze mensen toch niet aan hun lot over laten", vertelt Van Ek. „Al deze mensen die gebruik maken van deze noodoplossing horen eigenlijk thuis in een so ciale werkplaats". In heel Ne derland zijn nu zestig van deze noodprojecten. Zo'n 1500 ge handicapten nemen er deel aan. „Dat is nog maar een kleine groep. De minst weer bare mensen zijn de dupe van de verandering in de sociale wet en een noodoplossing kan zoiets nooit helemaal goed ma ken". Momenteel staat de ge meente Leiden garant voor dit project Ook zij hoopt op uit breiding zodat binnenkort meer gehandicapten kunnen worden geholpen. Daar moet dan ook geld voor zijn. Nu wordt geld ontvangen uit een speciaal fonds voor achter standsprojecten. Voor 1987 en 1988 is die subsidie door Den Haag gegarandeerd. De noodopvang bestaat uit drie dagen arbeid en twee da gen vorming. Gewenning, training en vaardigheid in het arbeidsproces zijn voor deze mensen zeer belangrijk. Zij doen onder andere inpak- werkzaamheden, maken fiets- lampjes en vogelkooitjes. „Voor vele mensen saaie baan tjes, maar deze mensen voelen zich goed bij het op deze ma nier meedraaien in het ar beidsproces". De twee dagen vorming bestaat uit onder an dere het leren met geld om gaan en taaloefeningen. „Het krijgen van zelfstandigheid is belangrijk", meent van Ek. „Het blijft echter een noodop lossing. Wanneer de regering niets doet aan de verbetering van de wet WSW wordt de si tuatie uitzichtlbos. Er moet ge woon iets gebeuren. Ten eerste zou de toelating anders moeten worden geregeld. Nu wordt eerst gekeken naar de hoge ar beidsprestatie van deze men sen. Dat is natuurlijk niet de bedoeling. De meeste gehandi capte mensen zijn de klos. Po litiek Den Haag zou eens wak ker moeten worden. Luid pro test is er van de gehandicapten niet De mensen die zich inzet ten voor de gehandicapten hebben echter wel wat te zeg gen; in de hoop dat men naar ons luistert". JULIA VAN BOHEMEN Eerste paal van welzijnscentrum LEIDEN De eerste paal van het welzijnscentrum in De Stevenshof wordt zaterdag 13 juni om 11.00 uur geslagen door de wethouders H. van Dongen en F. Kuijers. In het centrum komen een kinderdagverblijf, een buurt- en club huis en een filiaal van de Openbare Bibliotheek. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Nol Nar Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Voorlaten Postcode/plaats: Telejoonfvoor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar Naam:Voorlettert Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer ter 1 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9