Stunt van Rust komt Gorbatsjov goed uit Premier Libanon dood na bom aanslag - BUITENLAND Ccülóe Gourant Brits rapport: Verlaag snel vliegtarieven Vrachtauto's leeggehaald Olietanker botst tegen vrachtschip Israël rukt op in Zuid- Libanon Mysterieuze branden in oude Parijse wijk Sterrenslag JA I MAANDAG 1IUNI1987 PAGINA 5 Reagan: Verplichte aidstest gevangenen WASHINGTON Gedetineer den in staatsgevangenissen in de j VS moeten voortaan een ver- plichte aidstest ondergaan. Presi dent Reagan maakte dit gisteren bekend in een rede waarin hij zijn gedachten liet gaan over maatregelen om de dodelijke ziekte in te dammen. Aids wordt voorts toegevoegd aan de lijst van ziekten op grond waarvan immi granten de toegang tot de VS kan worden ontzegd. In Washington is vandaag een derde internationaal congres over aids begonnen waaraan ruim vijfduizend medici uit de hele wereld deelnemen. rijs Leger Israël arresteert 60 Palestijnen JERUZALEM Israëlische soldaten zijn gisteren een Palestijns vluchte lingenkamp op de bezette westelijke Jordaanoever binnengevallen. Ze na men meer dan zestig, voornamelijk jeugdige bewoners van het kamp ge vangen. Volgens een Israëlische woordvoerder hadden Palestijnse guerrillastrijders het kamp onder PLO-controle gebracht en intimi deerden zij bewoners die in Israël wilden gaan werken. Het leger nam bij de actie ook een hoeveelheid pro paganda- en protestmateriaal in be slag en een aantal primitieve vuur wapens. LONDEN De Europese Gemeenschap moet snel maatregelen nemen om te ko men tot verlaging van de vliegtarieven in Europa. De kosten, tarieven en win sten op de internationale diensten in Eu ropa zijn de hoogste in de wereld, zo staat in een rapport van het onafhanke lijke Britse Institute of Economie Af faire. Volgens het rapport opereren de Europese luchtvaartmaatschappijen min der efficiënt en niet merkbaar veiliger dan de goedkopere Amerikaanse maat schappijen. „De maatschappijen verzet ten zich fel tegen elke versoepeling van de monopolistische praktijken die hun winsten beschermen'aldus het rapport. Amnesty: Zet doodstraf om in levenslang LONDEN Amnesty Inter national heeft vandaag bij de Amerikaanse autoriteiten aan gedrongen „het leven te spa ren van twaalf ter dood ver oordeelden die in deze maand terechtgesteld worden". De or ganisatie die opkomt voor na leving van de mensenrechten is bang dat het aantal gerech telijke executies in de VS in 1987 meer dan het dubbele zal zijn van vorig jaar: achttien te gen veertig. Amnesty roept op de doodstraffen om te zetten in levenslange celstraffen. Senator tegen uitwijzen Nederlander LOS ANGELES De Amerikaanse senator Pete Wilson heeft een ver zoek ingediend om de 18-jarige Ne derlander Joeri de Beer, die is ver oordeeld wegens moord op zijn Ame rikaanse voogd, niet uit te wijzen uit de VS. De jongen kwam in 1984 naar de VS op uitnodiging van de Ameri kaan Phil Parsons, die zich opwierp als zijn voogd. In april 1985 schoot de jongen zijn voogd dood, omdat hij naar zijn zeggen stelselmatig emotio neel en seksueel door hem was mis bruikt. De jongen kreeg een voor waardelijke straf, maar dreigt nu uitgewezen te worden. Comité verwacht nieuwe razzia's in Zuid-Afrika JOHANNESBURG Het Zuidafri-- kaanse steuncomité van ouders van gevangenen heeft gezegd dat de af gelopen week honderden zwarte kinderen uit de gevangenis zijn vrij gelaten, mogelijk om cellen vrij te maken met oog op nieuwe razzia's op activisten. De politie heeft ge weigerd commentaar te geven op de beweringen van het comité. Het co mité verwacht rond 12 juni een nieuw offensief: dan is het een jaar geleden is dat de noodtoestand werd uitgeroepen in verband met de 11de „verjaardag" van de beruchte rellen in Soweto op 16 juni. BEIROET De Libanese premier Rashid Karami is I vanmorgen overleden, na dat hij enige uren eerder zwaar gewond was ge raakt bij een bomontplof fing. De bom was vermoe delijk bevestigd onder de stoel in de helikopter, waarmee Karami op weg was naar Beiroet. De ont ploffing vond plaats bo ven Halat, 32 kilometer ing ten noorden van Beiroet, de Met een noodlanding wist de piloot de helikopter op een militaire landings- gn baan bij Halat aan de eze grond te zetten, uit ;ele Onder de gewonden zijn ook de de minister van binnenlandse de zaken Abdallah al-Rassi, de pi- per loot en vier militairen. Karami rijs en Rassi maken deel uit van de ministeriële oppositie tegen i de christelijke president Ge- mayel. Vorige maand maakte Karami bekend te willen af- mmm treden. Zijn ontslag is door Gemayel nog altijd niet offi cieel aanvaard. Sji'itische moslims hebben gis teren stellingen en een radar station van het Zuid-Libanese Leger (SLA) aangevallen. Het SLA is een krijgsmacht van christenen die in het zuiden van Libanon de veiligheidsbe langen van Israël behartigt. Tijdens de hevige gevechten met onder meer granaten en mortiervuur zijn zeker twaalf doden gevallen. Israëlische troepen zijn inmiddels opge trokken om het SLA te steu nen tegen de fanatieke mos lims, die worden gesteund door Iran. Volgens de functio narissen gaat het om de groot- i ste Israëlische troepenbewe- j ging in het gebied sinds de in vasie in Libanon in 1982. Vele mal duizenden inwoners van om- pro liggende dorpen zijn wegge- par vlucht uit vrees voor de Israë- rtu» lische invasie. Gevechtsheli- llini koptere hebben in de buurt par van Sidon schade aangericht in olijf- en sinaasappelboom- lutii gaarden, toe raai eei £2 Muurschilders ^aangehouden ziel *5 te VOORSCHOTEN De politie ont heeft in de nacht van zaterdag ivesl0P zondag twee 16-jarige jon- sind 6ens uit Voorschoten aange houden. Het tweetal werd be trapt bij het aanbrengen van c .een twee bij vijf meter grote t muurschildering op de sport- .lan)zaal aan de Richard Wagner- eliil *aan- Tevens werd een 13-jarig meisje uit Voorschoten in de fegB kraag gevat. Zij stond op de 20Q uitkijk. De politie nam spuit- 1 n bussen en een grafitti-boek in u ii beslag. De jongens hadden hun muurschildering uit dit boek nagemaakt. tobe ara Insluiper actief me" OEGSTGEEST Een inslui- per heeft gistermiddag tusen half drie en drie uur toegesla- irVrt *>en 'n bejaardenverzor- gingsflat Rustenburg aan het frï Wijckereloothplein. Van twee verpleegsters werden tas- sen met geld en papieren ge stolen en een bejaarde mist geld. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Het Russi sche televisiejournaal stel de in haar berichtgeving dat de landing van de Westduitse piloot Rust op het Rode Plein in Moskou „ernstig organisatorisch falen aan het licht heeft gebracht bij het uitvoeren van de militaire taken om het luchtruim van het land te verdedigen". Hoofdredacteur Falin van Novosti legde het iets po sitiever uit: „Men zal hem dankbaar zijn dat hij ons attent heeft gemaakt op de hiaten in het luchtaf- weeersysteem". De Sovjet-Unie is volgens Westeree diplomaten ernstig in verlegenheid gebracht door de „stunt" van Rust, maar het zou partijleider Gorbatsjov goed uitkomen een aantal oude le den van het Politbureau (on der wie minister Sokolov) de laan uit te sturen en te ver vangen voor meer hervor mingsgezinde leden. Er wor den nog meer ontslagen ver wacht, volgens het Politbureau om de defensietop „te vereter- ken". Het feit dat geen actie werd ondernomen om de jeugdige Westduitse piloot zijn vlieg tocht te verhinderen zou be halve gebrek aan discipline, ook kunnen liggen aan angst bij de militaire gevechtspiloten na het beruchte incident met een Zuidkoreaans verkeers vliegtuig dat in 1983 door Sov jet-straaljagers werd neerge schoten nadat het Sovjet- luchtruim had geschonden. Hoewel de Sovjet-Unie vol hield dat het toestel een spio- nagevlucht maakte, werd zij alom veroordeeld omdat bij de beschieting alle 269 passagiers Deze foto. genomen vanaf een televisiescherm, toont hoe de Duitse piloot Rust met zijn Cessna over het Rode Plein in Moskou cirkelt, alvorens daar naast het busstation te landen, foto: ap omkwamen. Inmiddels heeft de Westduitse minister van buitenlandse za ken Hans-Dietrich Genscher zich over de jonge piloot uitge sproken. Volgens Genscher heeft Rust met zijn verrassen de landing op het Rode Plein „geen kwade bedoelingen" ge had. Hij zei te hopen dat de Sovjet-Unie de zaak niet hoog opneemt. Volgens diplomaten zou de Sovjet-Unie zich alleen maar belachelijker maken wanneer zij de jongeman zwaar laten boeten voor een overmoedige grap. Desalniet temin riskeert Rust met zijn daad een gevangenisstraf van maximaal tien jaar. Voorzover bekend was Rust niet politiek actief, maar vol gens zijn schoolvriend Axel „wilde hij dat de wereld recht vaardig werd. Daar wilde hij alles voor doen". Volgens an dere, niet nader geïdentificeer de kennissen had Rust hen on langs gezegd dat hij „een grote slag wilde slaan" waarmee hij de aandacht van de wereld op zich zou vestigen. Armen vol kinderen Met de armen vol kinderen, vertrok het echtpaar Jacobssen gisteren vanuit Londen naar hun huis in het Australische Adelaide. Omdat zwangerschap uitbleef, koos het echtpaar voor reageerbuisbe vruchting in Groot-Brittannië: het resultaat overtrof alle verwachtingen. Het was de eerste vijfling die via reageerbuisbevruchting werd geboren. De kinderen zijn nu veertien maanden oud. foto: ap Auto over de kop NOORDWIJKERHOUT Een 19-jarige vrouw uit De Zilk is slechts licht gewond ge raakt toen haar auto gister avond vier maal over de kop sloeg. De vrouw reed op de f>rovinciale weg 1 tussen Haar- em en Noordwijkerhout toen zij wilde uitwijken voor een bermpaaltje. Zij merkte dit te laat op door de mist. Zij kwam in de berm terecht en sloeg vier maal over de kop. Haar auto was geheel vernield. De vrouw klaagde over lichte hoofdpijn. NOORDWIJKERHOUT Vijf vrachtauto's die stonden geparkeerd op het parkeerter rein aan de Ambachtsweg in Noordwijkerhout, zijn dit weekeinde beroofd van hun 27 MC-apparatuur. Bij een werd een radio-cassettedeck ont vreemd. Waterschade in De Aarhof ALPHEN AAN DEN RIJN Een kapotte ijsmachine heeft zaterdagochtend om vijf uur in het winkelcentrum De Aarhof behoorlijke waterschade ver oorzaakt. De ijsmachine stond voor de Hema. Door een de fect in de machine stroomde een grote hoeveelheid water zes winkels binnen. De brand weer heeft er voor gezorgd dat de waterstroom stopte. Alcoholcontrole in Hazerswoude HAZERSWOUDE De poli- tie van Hazerswoude heeft van zaterdagavond kwart voor elf tot zondagochtend kwart voor drie een alcoholcontrole uitge voerd op de Rijndijk. Twee honderd automobilisten wer den gecontroleerd; 25 moesten een blaasproef doen. De politie heeft geen processen verbaal opgemaakt, wel kregen drie bestuurders een rijverbod. Auto het water ingeduwd ALPHEN AAN DEN RIJN In een jolige bui hebben late feestvierders zaterdagochtend om negen uur ter hoogte van de Albert Schweizerweg een auto de Oude Rijn ingeduwd. De auto is uit het water geta keld. De daders hebben be loofd de schade aan de auto en de takelkosten te vergoeden. Autodiefstal NOORDWIJK Twee Por ches, een BMW en een Ford, alle eigendom van Duitse va kantiegangers, zijn zaterdag nacht gestolen vanaf de Quar- les van Uffordstraat, De Grent en de Boulevard in Noordwijk. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ROTTERDAM De Liberi aanse olietanker „Skyron" en het Poolse vrachtschip „Hel" zijn zaterdagochtend in het Kanaal, veertig kilometer uit de Britse kust ter hoogte van Ramsgate, met elkaar in aan varing gekomen. Vervolgens brak brand uit op de tanker, maar die is inmiddels door blusploegen van het bergings bedrijf Wijsmuller gedoofd. De Poolse vrachtvaarder liep slechts lichte schade op. Bij de aanvaring zijn geen slachtof fers gevallen. De „Hel" is in middels voor de haven van Zeebrugge voor anker gegaan en wacht daar op inspectie. Na het doven van de brand heeft de „Skyron" koers gezet naar Rotterdam. De inspecterende instanties willen dat de sche pen „lekvrij" zijn voordat ze de havens van Vlissingen en Rotterdam binnenvaren. BEIROET Sji'itische mos lims hebben gisteren stellingen en een radaretation van het Zuid-Libanese Leger (SLA) aangevallen. Het SLA is een krijgsmacht van christenen die in het zuiden van Libanon de veiligheidsbelangen van Israël behartigt. Tijdens de hevige gevechten met onder meer granaten en mortiervuur zijn zeker twaalf doden gevallen. Israëlische troepen zijn inmid dels opgetrokken om het SLA te steunen tegen de fanatieke moslims, die worden gesteund door Iran. Volgens de functio narissen gaat het om de groot ste Israëlische troepenbewe ging in het gebied sinds de in vasie in Libanon in 1982. Vele duizenden inwoners van om liggende dorpen zijn wegge vlucht uit vrees voor de Israë lische invasie. FLIP ADVERTENTIE vanaf Zestienhoven 6 juni 8 dgn435i» 15 dgn. 525.- AFIFE Log. ontb. in pension. Unieke vakantie met stranden, fraaie natuur en een leven dat nog echt goedkoop Isl ADVERTENTIE Wijdvallend Gevoerde doorknoob- rok. 65% Polyester/ 35katoen. Wit en marine. Maten 38 t/m 46. 10 0 JAAR altijd iets nieuws onder de zon (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS In de door talrijke Afrikanen en Aziaten bevolk te Pariise wijk Belleville, vlak naast het kerkhof Père La- chaise, heerst grote ongerust heid. Bij een vermoedelijke brandstichting in een door „immigres" bewoond huis zijn vorige week een Senegalese vrouw, haar zes maanden oude zoontje en een even oude Mali- nese baby om het leven geko men. Veertien bewoners wer den met rookvergiftiging op genomen in het ziekenhuis. Het was de vijfde brand in de éept jaar. In totaal kwamen 21 wijk sinds September vorig mensen in de vlammen om, de meesten van Afrikaanse origi ne. In drie gevallen heeft de politie met zekerheid brand stichting kunnen vaststellen. Onder het trappenhuis van de gebouwen werden sporen ge vonden van in benzine ge drenkte lappen. Het onderzoek naar de oorzaak van de laatste brand is nog niet afgerond, maar ook hier zijn er sterke vermoedens van opzet. „Natuurlijk ben ik doodsbang. Ik durf me niet meer uit te kleden als ik naar bed ga. Mijn moeder heeft nachtmerries", zegt een jonge Senegalees in de Rue Ramponeau, waar het laatste vuur uitbrak. Meer wil hij niet zeggen. De anderen zwijgen. „Ik wil mijn zaak morgen niet in de as vinden", zegt een Arabische snackbar- -houder. Onbewoonbaar In de wiik staan talrijke uitge woonde huizen, waarvan som mige al in 1949 onbewoonbaar zijn verklaard. Door admini stratieve rompslomp en vooral speculatie door huiseigenaren is het stadsvernieuwingsplan voor Belleville feitelijk niet van de grond gekomen. Er wordt rekening mee gehou den dat de branden in verband staan met de huizenspeculatie. Een lege woning brengt im mers veel meer op dan een be woonde. Dat een aantal huisei genaren er niet voor terug schrikt hun Afrikaanse huur ders (niemand andere wil er wonen) in mensonterende toe standen te herbergen, was on langs te zien in de Franse film „Black Mic-Mac". Maar bij de brandstichtingen spelen mogelijk ook racistische motieven mee. In Belleville heeft een „Comité ter ontsmet ting van het grondgebied" vo rig jaar dreigbrieven gestuurd aan gekleurde bewoners. We gens „niet gewenste en onde mocratische huisvesting en verspreiding van ontelbare ziektes" werd een aantal Afri kanen door het anonieme co mité schriftelijk ter dood ver oordeeld. De rechercheure van de Parij- se politie speuren ondertussen naarstig naar de brandstichter. Daarbij wordt óók niet uitge sloten, dat het om een „gewo ne pyromaan" gaat. door Bob van Huët PARIJS - Nu het eerste Franse televisienet TF1 is geprivatiseerd, is tussen de verschillende Franse staats- en commerciële zenders een tv-oorlog uitgebroken. Daarin worden de „vedetten" van het ene net weggekaapt door het andere. De machtige tandem Robert Hersan/Silvio Berlusconi, die sinds kort de commerciële „5" beheert, gooide de knuppel in het hoenderhok door van TF1 de populaire showmaster Patrick Sabatier (een Franse kruising tussen Ivo Niehe en Ron Brandsteder) weg te kopen plus nog eens Stefan Collaro, wiens komische „bebête show" in „primetime" ('s avonds tussen 7 en 8) zo'n dertig procent van de kijkers trekt. Met ingang van september verhuizen beiden naar de „Cinq", waar Sabatier een maandsalaris zal gaan verdienen van drie ton. De ideale schoonzoon van de Franse televisie verklaarde dat hij niet om het geld van baan was veranderd maar vanwege „het avontuur", dat Hersan en Berlusconi hem boden. Ruud Gullit kan daar over meepraten. Toen ook nog eens het hoofd amusement van TF1 voor de „5" koos voelde de Franse betonkoning Francis Bouygues zich ietwat bekocht. Hij heeft net drie miljard francs op tafel gelegd voor de overname van het tot nu toe meest bekeken televisienet. De vedetten van de buis bleken niet bij de inboedel inbegrepen. Bouygues houdt zijn hart vast nu ook zijn bekende nieuwslezer Yves Mourousi contacten met de „5" heeft. Dat net, dat nu nog nonstop Amerikaanse series uitzendt, zal na de zomervakantie officieel van start gaan. Het tweede net, Antenne 2, is dolgelukkig dat het zijn literaire ster Bernard Pivot heeft kunnen behouden. Ook hij kon voor veel geld naar de „5", maar koos uiteindelijk toch voor de staatszender omdat hij daar meer ruimte krijgt voor nieuwe programma's over boeken. Pivot heeft veel aanzien verworven met het exclusieve interview dat hij Lech Walesa afnam naar aanleiding van het uitkomen van diens autobiografie „Het pad van de hoop". Wel verliest het staatsnet sportjournalist Gerard Holz, een man die veel ginnegapt en tamelijk slordig is, maar desondanks razend populair. Hij zou naar de „1" verhuizen. Net als de fameuze nieuwslezeres Christine Ockrent, die met de kandidatuur van uitgever Hachette op het verkeerde paard gokte bij de privatisering van het eerste net, maar vanwege het „avontuur" (lees: een hoop geld) toch voor de oud-concurrent wil werken. Merkwaardig bij La Une is de terugkeer van president-directeur Herve Bourges. Hij vertrok door de voordeur, maar is door het raam weer binnengekomen als ere-voorzitter en persoonlijk adviseur van betonkoning Bouygues. Het was deze Bourges die de „1" een paar jaar geleden uit het slop haalde en tot een succes maakte. Maar vanwege zijn sympathieën voor president Mitterrand en de Derde Wereld werd van regeringszijde druk op Bouygues uitgeoefend om zich van de „linkse PDG" te ontdoen. Slachtoffers van de sterrenslag in Frans medialand lijken als eerste te worden het derde net FR3 en de particuliere M6. De door de staat beheerde „3", die veel regionale programma's uitzendt, maakt daarbij ook nog eens een interne crisis door omdat verschillende redacteuren het moe zijn te werken onder de nieuwe directeur Rene Han, een vriend van premier Chirac en aanhanger van de neo-Gaullistische RPR. Net als toen de socialisten in 1981 aan de macht kwamen, zijn veel medewerkers vanwege hun politieke mening op wachtgeld gezet. De door de Franse cultuurminister Leotard beoogde kwaliteitsverbetering door invoering van concurrentie dreigt door dat alles de mist in te gaan. Om vooral geen reclame-inkomsten te verliezen, maken alle zes de netten thans min of meer dezelfde, stereotiepe en oppervlakkige programma 's. Films, sport, flauwe quizzen en spelletjes bepalen het menu. Een tegenvaller in een land, dat tot voor kort nog pretendeerde op z'n eentje de Europese cultuurkar te kunnen trekken.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5