Wijziging defensietop na landing Rode Plein Vogelweer Huurwaarde forfait moet flink omhoog ANDIJVIE EN SPEKLAPPEN 250 Eetstokjes in het haar Mei kouder dan april Agressieve echtgenoot Moeder stikt bij poging kind te redden Kinderen bekogelen treinen Onduidelijkheid rond afgezegde afspraken specialisten Stoop dreigt met aftreden Sport op tv 1001 CcicUc 6omcuvt Maandag 1 juni 1987 78e jaargang no. 23820 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Westerpere, behorende tol Sijlhoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 07] -122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buiiteweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal 1.68,93, laar 1. 262.35. Klachten bezorging: maandag t/mvnidag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel 071-122248 Advertenties (encl. 6% BTW)! 0.64 per mm, kleintjes! 0.45 permm Losse nummets f.1.10. HET WEER In de nacht mistbanken. Over dag af en toe zon en droog. Mi nimumtemperatuur omstreeks 9 graden. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Matige zuidwestenwind. Zon op: 5.24; onder: 21.52. Scheveningen hoog water: 6.45 en 19.13; laag water: 2.21 en 14.32 uur. Geslaagde prins open t zwembad voor klasgenoten DEN HAAG Wie dit jaar bij prins Constantijn in de hoogste klas van het Eerste Vrijzinnig Christelijk Ly ceum in Den Haag heeft gezeten, wacht binnenkort een uniek examen- feest in Huis ten Bosch. De jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus is geslaagd voor het eindexa men van het VWO en stuurde daar om zijn vrienden van het le VCL af gelopen week een uitnodigingskaart met de veelbetekenende toevoeging „Het zwembad is geopend". Over de volgende studieplannen van prins Constantijn was vandaag bij de Rijks voorlichtingsdienst nog niets bekend. ,v.je*vwv~i»-wp^ Eetstokjes hebben blijkbaar meer func- T? ties dan men op het eerste gezicht zou denken. De Chinese kapper Allan Soh po seert met zijn model len in Peking: de een heeft eetstokjes strak door het haar gesto ken; de ander ver kreeg krullen door het haar nat om de stok jes te winden, waarna het eetgerei weer werd verwijderd. FOTO: AP NEP-SPEURDERVRIJ DOOR CELGEBREK HAARLEM Omdat geen van de huizen van bewaring in ons land een cel vrij had, heeft de Haarlemse politie gisteren de veer tigjarige nep-detective Willem H. op vrije voeten moeten stellen. De man wordt ver dacht van oplichterij en flessentrekkerij op grote schaal. Volgens de politie zijn H. s slachtoffers (vooral gescheiden vrouwen) voor vele tonnen benadeeld. Vrijlating van de man was noodzakelijk nadat bij het ver strijken van de maximale termijn voor ge vangenhouding op het politiebureau van Haarlem nog geen plaats elders was gevon den. „Alternatief was het vrijlaten van een verdachte in de A-categorie van moord, ver krachting of handel in verdovende middelen. Dat ging te ver. Neemt niet weg dat we het betreuren dat Willem H. vrijgelaten moest worden", aldus een justitie-woordvoerder. Twee gevangenen ontsnapt ROTTERDAM Uit het huis van bewaring in Rotterdam zijn gisteravond twee gedetineerden ontsnapt De twee mannen zaagden de tralies van hun cel door en klommen op de binnenplaats over een muur. Het betreft de 36-jarige J.W.N., die wordt ver dacht van overtreding van de opium- en de vuurwapenwet, en de 37-jarige Peruaan E.B.M., die aan Peru zou worden uitge leverd. Het is onbekend waar van de man in Peru wordt ver dacht. Justitie stelt een onder zoek in naar de toedracht van de ontsnapping. Minister Sokolov van defensie is met onmiddellij ke ingang met pensioen ge stuurd. Bevelhebber van de luchtmacht Koldoenov is we gens „onacht zaamheid" uit zijn functie ont heven. Rechts: De Duit se piloot Mathias Rust wordt om ringd door ver bijsterde Russen, nadat hij met zijn vliegtuigje op het Rode Plein is ge land. FOTO ANP MOSKOU De minis ter van defensie in de Sovjet-Unie maarschalk Sergej Sokolov (75) is met pensioen gestuurd en vervangen door de 64-jarige onder-minister Dimitri Jazov. Ook de bevelhebber van de Sovjet-luchtmacht, maarschalk Alexander Koldoenov (63), is we gens „onachtzaamheden en desorganisatie" van zijn functie ontheven. Het Politbureau wijzigde de defensietop nadat de 19-jarige Westduitse Mathias Rust donderdag ongehinderd zijn vlieg tuigje op het Rode Plei^ in Moskou aan de grond kon zetten. Het politbureau wijdde za terdag een buitengewone vergadering aan de schen ding van het Sovjet-lucht ruim door het Westduits sportvliegtuigje. Volgens het televisiejournaal V remja werd geconstateerd „dat de commandanten van de luchtverdedigingstroepen blijk hebben gegeven van een ontoelaatbare nalatig heid en besluiteloosheid om de vlucht een halt toe te roe pen zonder militaire midde len te gebruiken". Het toe stel was volgens het journaal wel door radars opgemerkt en gevechtsvliegtuigen heb ben het tweemaal een eindje begeleid, echter „zonder iets te doen". Er zou geen poging zijn gedaan de Cessna te identificeren. De piloot Rust lijkt overi gens op een soepele behan deling door de Sovjet-autori teiten te mogen rekenen. Hoofdredacteur Valentin Falin van het persbureau „Novosti", zei in een vraag gesprek f72jet een Westduitse krant ervan uit te gaan „dat de jongeman spoedig zijn ou ders en vrienden weer zal zien". Falin, de vroegere ambassadeur van de Sovjet- Unie in Bonn, verwacht niet dat het incident negatieve invloed zal hebben op de bi laterale betrekkingen. Pag 5: Stunt van Rust komt Gorbatsjov goed uit DEN HAAG Mensen die een eigen huis bewo nen zullen waarschijnlijk volgend jaar meer belas ting moeten gaan betalen voor hun woning. Staats secretaris Koning van fi nanciën heeft het kabinet voorgesteld, het huur waardeforfait voor eige naar-bewoners flink te verhogen. Tevens wil hij Agressieve Engelsman betaalt hotelrekening van 11.000gulden DEN HAAG Een 39-jarige Engelsman heeft zaterdagoch tend rond de klok van negen uur zijn hotelkamer in Den Haag kort en klein geslagen. Even later betaalde hij met een gul gebaar de rekening: 11.000 gulden. In een van de dure Haagse ho tels was de man om onbeken de reden in woede ontstoken. Een steeds groter deel van de inventaris moest het ontgel den. Het leek de directie raad zaam de politie te bellen. De :man werd korte tijd later mee genomen naar het bureau. Daar aangekomen bleek de Engelsman te ziin afgekoeld. Hij stelde voor de rekening te betalen. De directie schatte de schade inclusief de kamerhuur op 11.000 gulden. Dat leek de ineens flegmatieke Brit een redelijk bedrag. Hij trok zijn portefeuille en legde de ge- Vraagde som op tafel. Daarop belde hii een taxi, liet zich naar Schiphol rijden en nam bet vliegtuig naar Spanje echter de tijdelijke verho ging van de loon- en in komstenbelasting, die sinds 1982 geldt, ongedaan maken. Het huurwaardeforfait is het bedrag dat een eigenaar-bewo ner op ziin belastingbiljet moet optellen bij zijn inkomen. Vol gens de staatssecretaris is een verhoging gerechtvaardigd omdat de tabel van het huur waardeforfait al enige jaren gelijk is gebleven, terwijl huurders jaarlijks met een huurverhoging zijn geconfron teerd. Hij wordt in deze opvat ting gesteund door staatssecre taris Heerma (VROM) en de Nationale Woningraad. Momenteel bedraagt het huur waardeforfait 1,3 procent van de waarde van een woning in bewoonde staat. Staatssecreta ris Koning wil daar 1,8 pro cent van maken. Dat komt neer op een verhoging met ge middeld 500 gulden per wo ning. De schatkist zal door deze maatregel niet extra wor den gevuld omdat het de be doeling is, na invoering ervan, de tabellen voor de loon- en inkomstenbelasting te verla gen. Niet goed Ze werden er niet goed van, de bezoekers van de David Bo- wie-concerten in de Rotterdamse Kuip. Het gedrang, het be nauwde weer, en soms overmatig alcoholgebruik waren er de oorzaak van dat tientallen mensen flauw vielen of ziek werden. De Bowie-concerten trokken zo'n negentigduizend toeschouwers, die de superster aan het werk konden zien onder een enorme glazen spin. Pag. 6: De meester kiest voor rap en rock. FOTO: ANP DE BILT Met een gemiddelde temperatuur van tien graden celsius in De Bilt is de maand mei ruim een halve graad kouder uitgevallen dan de maand april. Dat mei kouder is dan april is al een uitzondering, maar een verschil van ruim een halve graad ten opzichte van april is nog niet eerder voorgekomen sinds het begin van de temperatuurmetingen, die in 1706 zijn begonnen. Mei 1987 was bovendien een natte en sombere maand. RIJNSBURG Een 37-jarige Sassenheimer is gewond ge raakt bij een vechtpartij in een café aan de Heereweg in Rijnsburg. De man wilde zijn vrouw, die in het café werkte, zondagmorgen om kwart voor twee mee naar huis nemen. De eigenaar van de horeca-gelegenheid was het daar niet mee eens en er ontstond een handgemeen tussen de twee mannen. De Sassenheimer moest zich laten behandelen bij de EHBO-post van het Academisch Ziekenhuis in Leiden voor een bloeduitstorting bij zijn linkeroog. OLDEBERKOOP Bij een brand in een boerderij in het Friese Oldeberkoop zijn in de nacht van zaterdag op zondag een 43-jarige vrouw en haar 1- jarige kind om het leven geko men. De vrouw kwam vermoedelijk door verstikking om het leven toen zij haar jongste zoontje wilde redden. Met haar man en de drie oudste kinderen was de vrouw al buiten, toen zij merkte dat de 1-jarige Jel- mer nog in de woning was. Zij ging daarop terug, wat haar fataal werd. WARMOND Een onbekend aantal kinderen heeft zaterdag middag in Warmond stenen gegooid naar passerende treinen. De kinderen stonden op de splitsing van de Schiphollijn en de lijn Leiden-Haarlem en bekogelden de treinen. Ze hadden inmiddels een ruit van een trein ingegooid, toen de politie ter plaatse arri veerde. Die trof alleen twee kleine meisjes aan die de stenen niet gegooid konden hebben. De identiteit van de andere kinde ren is onbekend. NA UITSPRAAK RECHTER LEIDEN Een grote groep medisch specialisten uit de Leidse regio deed vandaag mee aan de lan delijke tweedaagse pro testactie tegen de verla ging van hun norm-inko men van 181.000 tot 148.000 gulden. Poliklinie kafspraken zijn uitgesteld, evenals operaties. Als het om spoedgevallen gaat worden de patiënten wèl geholpen. Onduidelijkheid is er over de afgezegde af spraken later deze week, nu de rechter heeft be paald dat de actie geen week maar slechts twee dagen mag duren. In het Diaconessenhuis in Lei den en het Elizabeth Zieken huis in Leiderdorp verloopt de actie zonder noemenswaardige problemen. Bij de twee zieken huizen doen volgens een woordvoerder van de artsen alle specialisten mee. Dr. H. Snijder van de afdeling Lei den van de Landelijke Specia listen Vereniging is tevreden over het verloop van de actie. „Mijn algemene indruk is dat de patiënten begrip hebben voor onze actie. En als er ie mand komt die niet op de hoogte is van het feit dat wij vandaag en morgen zondags diensten draaien, dan zullen we die patiënt zeker niet te leurstellen", aldus Snijder die als neuroloog werkzaam is het in Elizabeth Ziekenhuis. De directie van het Diacones senhuis maakte vanmorgen bekend dat het „telefoontjes regent" van mensen die willen weten of de afgezegde afspra ken voor later deze week als nog kunnen doorgaan. De di rectie van het ziekenhuis zegt dat dit wel de bedoeling is. „Maar dan moeten de patiën ten daarover zelf bellen". De specialisten van het Acade misch ziekenhuis in Leiden zijn solidair met de actie van hun collega's, en werken van daag en morgen volgens een woordvoerder geen minuut langer dan de acht uur die ze dagelijks moeten werken. Het was de bedoeling dat de actie de hele week zou duren. De rechter heeft in een kort geding echter bepaald dat de zondagsdienst tot vandaag en morgen beperkt moet blijven, omdat er anders ook al om dat de week eindigt met een lang Pinksterweekeinde te grote risico's ontstaan voor de patiënten. Vertragingen op Schiphol door stiptheidsactie SCHIPHOL Een woensdag begonnen stiptheidsactie door een deel van de ongeveer 500 grondwerktuigkundigen van de KLM, heeft geleid tot ver tragingen bij enkele vliegtui gen. Die vertragingen variëren van een kwartier tot een half uur. De grondwerktuigkundi gen (GWK's), die ploegjes monteurs leiden, willen meer salaris. De Unie BLHP, waar bij veel GWK's zijn aangeslo ten, steunt de actie niet Het salaris van de GWK's wordt medio iuni besproken in het volgende overleg tussen de Unie en de KLM. De KLM- woordvoerder wist zondag niet hoelang de stiptheidsactie gaat duren. Echt ongemak voor de passagiers is er nauwelijks. Vrijdag waren vier vluchten vertraagd, zaterdag twee. DEN HAAG Voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag heeft gedreigd zijn functie ter beschikking te stellen als zich aanstaande vrijdag sup- portersrellen voordoen bij de bekerfinale tussen FC Den Haag en Ajax. Gisteravond ging de KNVB akkoord met het Haagse Zuiderpark als plaats van handeling van deze eindstrijd. „Als door de schuld van onze eigen sup porters ongeregeldheden ontstaan, stap ik op", zei Stoop vanmorgen. „Dit moet een duidelijke waarschuwing zijn aan ons publiek. FC Den Haag heeft alleen bestaansmogelijkheid als we niet steeds worden gedwarsboomd door daden van supporters", aldus Stoop, die benadrukte dat zijn drei gement een privé-initiatief is. „Het is niet zo dat het hele bestuur opstapt als het vrijdag uit de hand loopt". FC Den Haag verloor met 7- 3 bij kampioen PSV. Op het stationsplein van Eindhoven hield de politie vier Bra bantse supporters en één Ha genaar aan. Op de voorlaatste speeldag vielen gisteren de meeste be slissingen. Feyenoord werd definitief derde achter kam pioen PSV en Ajax en verze kerde zich zo van Europees voetbal. De nummers één en twee gaan vandaag met el kaar in de slag over Frank Rijkaard. De Ajacied teken de een voorcontract bij PSV, maar verlengde later toch zijn verbintennis in Amster dam. PSV eist Rijkaard op en onderhandelt daarover nu met Ajax. Roda JC en VVV verwier ven het recht deel te nemen aan de nacompetitie voor het tweede startbewijs voor het toernooi om de UEFA Cup. v Dé Stoop Go Ahead Eagles en SC Veendam werden met rode- lantaarndrager Excelsior naar de eerste divisie ge stuurd. FC Utrecht, FC Den Bosch, FC Twente en Sparta dingen nog naar de twee nog open zijnde plaatsen voor de nacompetitie. MORGEN Nederland 2, 12.00 uur: Ten nis, Roland Garros. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Andijvie, kilo Speklappen, zonder zwoerd, "7/1 Q kilo ®a«® A4S /.HO *s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Of het één met het ander In verband te brengen is staat niet vast, maar het is toch wel frappant, dat er uitgerekend een nieuwe, nog wel Siberische, vo gel in Nederland is gesignaleerd in de nadagen van de koudste mei aller tijden. Het gaat om de Rood- keelstrandloper, die vrijdag is gezien in de Lau wersmeer in Groningen. Een vogelschilder zag hem en al heel gauw had hij meer getuigen van het fe nomeen verzameld. Het dier broedt normaal in Noord- en Noordoost-Siberië. En Siberisch is de maand mei volgens de weerkundigen wel geweest, althans aanmerkelijk kouder dan april. En of de geruchten als zou juni nog weer kouder worden dan mei worden bewaarheid en welke vogels er dan weer worden ontdekt, leest u straks weer in uw krant: de Leidse Courant De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. AIB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. MS' £eidóe(2owumt t

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1