Kung Fu iets voor Schapers? Slechts twee winnaars W5 '87 Van der Borst profiteert van afwezigheid turntop r Ayr ton Senna nadert Prost JOS BOL WINNAAR UIT HET NIETS Tl CcidócSourant Misrekening ploegleider kost Schurer zege Olympia 's Ronde ROLAND GARROS n Joop houdt woord STA l: EcidócSomtmt MAANDAG 1IUNI1987 PAGINA 13 GELEEN Vrijwel van uit het niets verscheen Jos 'e: Bol in Olympia's Ronde. 9 1 Van de twintigjarige Bra- 1 bander was bekend dat hij aardig kan fietsen, maar slechts weinigen achtten 06,00 hem in staat Olympia's Ronde te winnen. Jos Bol oege- blijkt tot veler verrassing ln|eg: echter toch tot grote da- den in staat, want het is ,mer» slechts weinigen gegeven rijzen Olympia's Ronde als de butant te winnen. Jos Bol ontstijgt sinds gisteren voorgoed de betrekkelijke an°nimiteit en zal ongetwijfeld scherper in de gaten woden gehouden door bondscoach André Boskamp, die hem tot op heden schijnbaar over het hoofd heeft gezien. Jos Bol voorkwam met zijn surprise ook dat Olympia's Ronde werd gewonnen door een renner uit het Oostblok, iets dat de laat ste jaren bijna traditie was ge worden. De laatste Nederlan der die er in slaagde een bres te slaan in de buitenlandse heerschappij, was in 1985 John Talen. Maar die was toen al een gearriveerd renner, het geen dit jaar bij de start in Amsterdam van Jos Bol niet kon worden gezegd. Olympia's Ronde heeft in Jos Bol een goede en waardige, maar beslist niet de sterkste winnaar gekregen. De meeste indruk maakte Eddy Schurer, maar hij greep uiteindelijk naast 'de gele trui als gevolg van een misrekening van ploegleider Egbert Koersen. In de zesde etappe van Lunteren naar Wouw gooide een kop groep voor het eerst en het laatst het algemeen klasse ment flink door elkaar. De voorsprong van ruim vier mi nuten waarmee die groep van zeven uiteindelijk in het Bra bantse plaatsje onder de rook van Roosendaal arriveerde, bleek beslissend voor de ron de. En in die groep reed niet Eddy Schurer, maar wel Jos Bol. Schurer, die met drie etappe- -overwinningen veruit de suc cesvolste renner was, was grootmoedig genoeg om die dure fout toe te geven. Hij ver telde er echter niet bij op weg naar Wouw in opdracht te hebben gehandeld van ploeg leider Egbert Koersen, die in die fase zijn ploeg verbood om de achtervolging in te zetten, omdat zijn pupil Patrick Bol deel uitmaakte van de kop groep. Koersen wilde niets weten van die fout: „Het ging mis in de slotrit, toen Eddy Schurer in een kopgroep van vijf renners, maar zonder Jos Bol, bij een voorsprong van vijftig secon den lek reed. Daardoor heeft hij verloren, want de voor sprong groeide gestaag". Aan Jos Bol waren alle bespie gelingen van de concurrenten niet besteed. Hij koesterde zijn gele trui als een wel heel kost baar exemplaar. Het is tenslot te ook niet niks om als nieuw komer Olympia's Ronde te winnen. Jos Bol betrok alle lof niet op zichzelf. Hij noemde de zege een overwinning van de ploeg, die zich in de laatste etappe voorbeeldig had inge spannen om de leiderstrui, die Bol een dag eerder als gevolg van een valpartij van Steffen Blochwitz in het bezit had ge kregen, te verdedigen. HENK STOUWDAM J PARIJS Misschien I moet Michiel Schapers zijn heil eens gaan zoeken bij Éeen andere begeleider. Sinds jaar en dag legt de Rotterdammer zijn lot in handen van Martin Si- mek, een Tsjechoslowaak jj.. die in zijn onderhoud (^voorziet door tekeningen 'en* te maken. De successen van Simek met zijn pupil- bqien zijn echter nog altijd h« gering. Schapers is rtiis- znai sc^1'en de uitzondering, (00j hoewel hij eigenlijk nog rter altijd teert op de zege te- Fl gen Becker, vorig jaar in ui' Melbourne, d hi h» De reputatie, die de inmiddels ldei ook al weer bijna 28-jarige Ne- nig» derlander met die overwin- ldh< ning wereldwijd opbouwde heeft hij sindsdien niet verder „ER) kunnen onderstrepen. Ook za- Cli terdag tegen Yannick Noah, re 2i tegen wie Schapers nog wat i Gu had goed te maken na zijn '"^dramatisch slechte optreden ■chtitwee jaar eerder» k°n de Rot- 'q terdammer in de derde ronde van de open Franse tennis- eint» kampioenschappen geen posi- Arnt tieve indruk achterlaten. Hoe wel hij wel voor een kleine nouveauté zorgde, waarschijn lijk daartoe geïnspireerd door coach Simek. Bij de eerste twee opslagbeurten van Noah stelde Schapers zich zeker een meter voor de achterlijn op, terwijl de Fransman toch be paald niet bekend staat als een zwakke serveerder. Het resul taat was desastreus, Schapers kon niet één bal fatsoenlijk re tourneren en koos bij de derde opslagbeurt van Noah voor de veiliger positie, achter de base line. Waarbij het des te pijnlij ker voor hem werd dat Noah juist toen de eerste aces sloeg. Was het een staaltje koude oorlogvoering van de beschei den geklasseerde Schapers, die vooraf was afgeschilderd als de boomlange, agressief aan vallende opponent? „Het was geen poging tot intimidatie", Michiel Scha pers kon het niet bolwer ken tegen Yannick Noah. FOTO: ANP vertelde de Nederlander later. „Ik wilde gewoon zien wat ik kon doen tegen zijn service, hoe het zou gaan als ik op die plaats de bal zou afwachten". Mislukken Het was een weinig geloof waardig verhaal van Schapers, die zijn taktische snufje niet zelf in de schoenen schoof van coach Simek. Die ongetwijfeld de bedenker was van het tot mislukken gedoemde strijd plan, waarmee Schapers slechts de lachlust opwekte. Een indruk, die de Rotterdam mer later in de partij op geen enkele wijze kon wegnemen. Hij trof, dat dient gezegd, een Noah in topvorm, maar zelfs met zo'n opponent was zijn weerwerk pover. Herhaalde lijk toog de laatste Nederlan der in het enkelspel naar het net om vervolgens met de neus op de feiten te worden gedrukt. Soepel passerend en zelfs bij de minste pressie al scorend maakte Noah van zijn tegenstander bijna een karika tuur, die zich moeizaam bewe gend en nauwelijks tot enige tegendruk in staat naar de slachtbank liet leiden. Voor Schapers, die later op de dag ook in het dubbelspel met de niet geheel fitte Milan Srej- ber werd uitgeschakeld door het duo Wilander/Nyström, rest de wetenschap dat hij zijn positie op de wereldranglijst in elk geval op Roland Garros nog een vijftiental plaatsen heeft verbeterd. Waardoor hij weer in de buurt komt van zijn beste klassering ooit: bij de beste zestig. Misschien moet Schapers eens zijn licht opsteken bij de Fransman Tarik Benhabiles. Hij bereikte de laatste zestien door ook de Rus Andrei Tsjes- nokov uit te schakelen. Maar Benhabiles (inmiddels 41e op de wereldranglijst) wordt sinds een jaar begeleid door een Kung Fu-specialist die hem vooral de Chinese psychologie heeft bijgebracht. Misschien een idee voor Michiel Scha pers? FRANK WERKMAN ra- MONTE CARLO De Braziliaan Ayrton Senna heeft zijn vijftigste deelneming aan een Grand Prix voor de '^wereldtitel formule 1 een extra feestelijk tintje gege- ,an ven. In Monte Carlo ging hij als eerste over de streep. en1 Met zijn gele Lotus-Honda had de 27-jarige coureur uit Sao Paulo ruim 33 seconden voorsprong op zijn landge noot Nelson Piquet. Bijna een jaar geleden was Senna voor het laatst succesvol in een Grand Prix. Dat was in Detroit. Monte Carlo betekende de vijfde overwinning in zijn raceloopbaan. De Franse titel verdediger Alain Prost bleef leiden in het klassement om het wereldkampioenschap, hoewel hij met zijn McLaren-Porsche in de voorlaatste ronde moest blijven staan wegens een tur bo-defect Op dat moment lag Prost op de derde plaats. Hij werd uiteindelijk als negende geklasseerd. Prost heeft na vier van de zestien races een voorsprong van drie punten op Senna en van vijf punten op de Zweed Stefan Johansson. de Ayrton Senna (voorgrond) boekte zijn eerste GP-zege van het seizoen. FOTO: AP BARCELONETTE Joop Zoetemelk start niet in de Ronde van Frankrijk. „Voor mij is dat geen nieuws", meende de 40-jarige. „Ik heb dit jaar van meet af aan gezegd dat de Tour niet op mijn programma staatZoe temelk wist zaterdag in de eerste Alpenrit van de Dauphiné Libéré zijn achterstand te beperken tot acht minuten, maar de schade liep gisteren, in een minder zware etappe, op tot 26 minu ten. Hij zakte in het al gemeen klassement van de dertiende naar de 37e plaats. Toch bleef hij de beste Nederlan der. De Colombiaan Henry Cardenas won zaterdag, terwijl de Fransman Thierry Claveyrolat gis teren als eerste over de meet kwam. Charly Mottet, eveneens uit Frankrijk, rijdt van daag tijdens de laatste rit nog steeds in de lei derstrui. Italië In een massaspurt en een weertype, dat hem op het lijf leek geschre ven, heeft de Nederlan der Matthieu Hermans zich een hak laten zet ten door Urs Freuler. De Zwitser profiteerde zaterdag van een te vroege demarrage van de 24-jarige Hermans, langs de winderige en regenachtige haven van Bari. Freuler, die in de Ronde van Zwitserland gastrenner van Peter Post zal zijn, ging vlot voorbij Hermans. Giste ren hadden de renners een rustdag. Post heeft Freuler een tweejarig contract aangeboden. In de laatste etappe van de Ronde van Aragon heeft Luc Suykerbuyk gisteren de strijd opge geven. De Nederlander was de nacht tevoren in zijn hotel bestolen voor een bedrag van vierdui zend gulden. Jean-Paul van Poppel, die in de massaspurt uit de toe clips schoot, werd in Zaragoza tweede achter de Zwitser Stefan Joho. De vierde rit is zaterdag gewonnen door de Belg Guido van Calster. De Spanjaard Fuente werd winnaar van de Ronde van Aragon. Dames Monique Knol heeft gisteren de eindsprint van de vierde etappe van de damesronde van Noorwegen gewonnen. Zij won zaterdag al een etappe, terwijl de Ne derlandse ploeg eerder die dag zegevierde in de ploegentijdrit. Ook het algemeen klassement wordt aangevoerd door Knol, met achter haar Conny Meijer, Heieen Hage en Monique en Petra de Bruin. WASSENAAR Verrassingen waren gisteren troef in het W5 op Duindigt. Slechts twee formulieren over leefden de strijd en dat betekende voor de gelukkigen een uitbetaling van 21.869,70. De omzet van 72.899,- was weer net iets minder dan vorige week. Hoewel het in renkringen misschien niet prettig overkomt, blijkt voor velen het mee doen aan het W5 een te groot be zwaar, als daarin een ren is opgenomen. In het eerste onderdeel van het W5 deed de favoriet Acajou K met Gerard van Eykelenborg zijn plicht. De nieuwe aanwinst van Stal Westland Internationaal was bij zijn eerste optreden voor de stal al derde en sloeg nu in de laatste rechte lijn hard toe, door Arno Oostland in de eindsprint te verslaan. Gerard van Eykelenborg daarover: „Het is een lekker paard. Ik ben erg blij met hem". Met paarden zoals Acajou K en het vele goede materiaal in de Westlandse stal is het mogelijk dat Gerard van Eykelenborg bij de top vijf van de Nederlandse pikeurs gaat meedraaien. Met 3267 formulieren was er aan het W5 begonnen en na het eerste onderdeel waren er op het matig bezochte Duindigt nog 2596 in de strijd. Het tweede onderdeel stond open voor ama teurrijders. Zodetia, die met Fred Handelaar in het tweede gelid achter de auto moest beginnen over de 2.000 meter, herhaalde haar overwinning, onlangs in Alkmaar behaald. Zij nam aan de overkant de leiding van All American over en zegevierde zon der al te veel moeite voor Bas Wielinga, die met een behoorlijke fout was begonnen, en All American. Na de overwinning van Zodetia waren er nog slechts 225 goede formulieren. Bij de totalisator ging terecht, zo bleek achteraf, een goede roep van Alexandra Wind uit. Hoewel de merrie voor het W5-spel het vijfde gespeelde paard was. bleek ze op Duindigt aan de kas sa de favoriet te zijn. Lang heeft Ron de Vlieger met Alexandra Wind zijn aanhang in spanning gelaten. Zeewind ging in deze koers voor leerlingpikeurs en rijders met een B-vergunning lang aan de leiding, maar liet het in de eindstrijd afweten. Met grote snelheid kwam Alexandra Wind opzetten en greep de overwin ning voor Zombi Vitesse en Adrienne. Voor Ron de Vlieger be tekende dit zijn dertigste overwinning en hij is daarmee leerling af. Met nog 61 formulieren in de race werd aan het voorlaatste on derdeel begonnen. Voor de koers had eigenaar en rijder Piet Solleveld laten weten dat hij hoge verwachtingen had van Zan zibar Jacky. „Je moet de hengst de koers om de Gouden Zweep niet aanrekenen. Buiten zijn schuld sprong hij toen weg. Buiten de fouten is hij levensgevaarlijk. Maar het koersverloop is na tuurlijk belangrijk". Lang ging Yorki Fortuna met Wim van der Pijl aan de leiding. Even leek het er op dat Gerard van Eykelenborg met Zamajo Star zijn tweede overwinning zou gaan boeken voor het W5. Even had deze combinatie de leiding, maar uit de achterhoede kwam Zanzibar Jacky met grote snelheid en greep de overwin ning in de uitstekende kilometertijd van 1.18.1 over de 2000 me ter. Zamajo Star werd door de uit het tweede gelid komende Zmanza Princess nog geklopt voor de tweede plaats. Yorki For tuna moest het tempo aan kop bekopen met een vierde stek. Met nog één onderdeel voor het W5 voor de boeg, de ren, was er nog een tiental goede formulieren over. Uiteindelijk bleven er daarvan na de overwinning van Floris met Adrie de Vries nog twee over. Voor de acht afvallers was er nog een troostprijsje in de vorm van vijftig procent korting bij het invullen van het W5- formulier voor komende zondag. ARTHUR VAN RIJSWIJK KOERSTIPS Morgenavond zijn er draverijen te Hilversum en woensdag op de Wassenaï baan Duindigt. Onze tips voor Hilversum, eerste start 18.00 uur luiden: le koers: Baronet O (10), Bea V (6), Burgomeister (9). 2e koers: Atomic Power (5). Astor (1), Alice Tonka (4). 3e koers: Abba Neyenrode (2), Bavonora (3), Bienvenue Berg (9). 4e koers: Blitz Uithuizen (6), Blib the Throtle (5), Bright full Dream (1), 5e koers: Zenith Impulse (5). Acer G (8), Albatrosnora (6) 6e koers: Amazing Star (7). Yegua (5), Akka Tonnewerd (2). 7e koers: Anne Shoeing (8). Arizona Guapa (4), Wilma Fortuna (7). 8e koers: Zimpulse Alkestis (3), Zimpuls P (5). Zivo V (10). 9e koers: Zazou Supreme (7), Zilvermaid (9), Annfine Mountain (2). 10e koers: Wehnes Dream (2), Ysvink K (5), Tantieme (9). lie koers: Way Jewel Laren (10), Zenith Nora (4), Year of King (3). Duindigt woensdag 14.00 uur le koers: Bastien d'Almere (2), Beauty Starlet (5). Banco Solo (9). 2e koers: Byblow Promise (14). Bonny Marco (11), Benny Jeanet (8). 3e koers: Zelateur B (5), Zenterfold Jacky (7). Aphrodite D (4). 4e koers: Boxberger Oskar (7),Cry For The Moon (2), Wortwell (1). 3e koers: Zelateur B (5), Zenterfold J 5e koers: Albatros O (5). Annemiek Baker (9), Astrid Supreme (7). 6e koers: Aty van de Lente (1), Zesta Rijnstroom (5), Zogan L (4). 7e koers: Afrodite W (4), Yate Middelwijk (2), Zambesi Cede (5). 8e koers: Antoinet Victrix (5), Zazou Lie (8), Zandor V,(7). 9e koers: Walko B (4), Sam Avon (6), Zacatal du Bois (1). 10e koers: Ygor Peterhof (7), Zally Ashton (6). Yvolien H (3). (ADVERTENTIE) Zaterdag 27juni verschijnt bij deze krant de lr\ j ik special Tour de France'87. Informatie over de adverteermogelijkheden CjC pK/gtl/'Q in deze bijlage wordt ugraag Li/ /LC verstrekt door Rob de Kieij- nen, die bereikbaar is onder nummer 071-122244. Ijem -i ZWIJNDRECHT Over twee weken zal Thérèse Wilmink haar rentree maken; Neerlands beste turnster komt dan uit in de keuze-vierkamp van een Benelux-ontmoeting. Dan zal meteen blijken wat de nationale titel waard is die Miranda van der Borst dit weekeinde in Zwijndrecht behaalde. Want daar ontbrak Wil mink, die nog altijd her stellende is van de ziekte van Pfeiffer. En ook Su zanne Beerepoot, die bij het EK in Moskou van de balk viel tijdens het in- turnen, was er dit week einde nog niet bij. De voetblessure van de één na beste turnster is welis waar niet ernstig, maar ze bleef dit weekeinde toch maar langs de kant. Want het trainersduo Boris Or- lovRichard Walter wil geen enkel risico nemen met het WK voor de deur, juist in Rotterdam. Wat restte in Zwijndrecht, was dus een wedstrijd voor de subtop. Een ideale gelegen heid voor een aantal meisjes om zich in de kijker te wer ken, omdat de ploeg voor het wereldkampioenschap toch nog altijd uit zes turnsters moet bestaan. Trainer Ri chard Walter, die altijd het woord doet voor de Rus Boris Orlov, kon na afloop tevreden constateren dat het nationale damesturnen in de breedte sterker is geworden. Hij had hoopvolle dingen gezien, vooral tijdens de verplichte stof op vrijdagavond. Met uit zondering van Carola Een- khoorn, die al een flinke vooruitgang had gekend, gin gen alle deelneemsters ruim twee punten vooruit. Aanzienlijk minder juichend was Walter over de keuze-oe feningen van zaterdagavond, waarbij zoals gebruikelijk de balk weer een crime was. Vrijwel iedereen moest er een keer af, ook de uiteindelijke kampioene Miranda van der Borst, wiens oefening echter nog genoeg inhoud overhield voor een waardering van 9.10. Daardoor scoorde Van der Borst in de keuzestof uitein delijk steeds boven de negen. Met een totaalscore van 74.80 liet ze de andere turnsters royaal achter zich. Levende bewijs Van der Borst is het levende, maar helaas ook nog enige overtuigende bewijs, dat de komst van Boris Orlov zinvol is geweest. In nauwelijks een jaar ging Veerkracht uit Prinsenbeek met sprongen vooruit. Haar enige echte misser in het NK was de verplichte balk-oefe- ning, die compleet mislukte en slechts 8.85 opleverde. Verder haalde ze, voor een klein deel ook dank zij een redelijk milde jury, louter goede scores. Daardoor was ze al vrij snel zeker van de titel en nam ze in laatste onderde len (brug en vrije oefening) geen enkel risico meer. Turnde Van der Borst dus voor een belangrijk deel op zekerheid, een aantal anderen werkt hard om internationaal hoog gewaardeerde onderde len aan te leren. Zo werkt Mi randa Pluk, die met Wendy Tol de tweede plaats deelde, bij de paardsprong aan de Joetsjenko. Dat wil zo veel zeggen als dat de turnster een arabier maakt voor ze op de springplank afzet en vervol gens een (gestrekte) Tsukuha- ra springt. Pluk beheerst die al redelijk, maar waagde zich er in Zwijndrecht niet aan. Tot veler verbazing deed Si- mone Veldman (zesde) dat wél, voor de eerste keer in een wedstrijd. De Winscho- tense deed het zelfs zeer goed; met 9.70 haalde ze ook met een veruit de beste prestatie van het hele toernooi. Tol verraste daarnaast óók, omdat ze de hele zaterdag buikloop had, maar toch na Van der Borst (37.55) de hoog ste totaalscore over de vier keuze-onderdelen behaalde (37.00). Daardoor klom ze van de zesde naar de gedeelde tweede plaats, waar na de verplichte stof Pascale van Bemelen nog had gebivak keerd. De zenuwen van het meisje uit Lelystad kregen het daarmee zo moeilijk, dat ze de paardsprong (8.65) en de balk (8.70) volledig verprutste. Ze vond zichzelf terug op de met Carola Eenkhoorn gedeelde vierde plaats. Voor Een khoorn was dat een hoopvolle prestatie. Ze heeft enkele ja ren geleden gekozen voor haar studie en behaalde on langs haar atheneumdiploma. Nauwelijks terug in het cir cuit maakte ze duidelijk dat een plaats in de WK-ploeg binnen haar bereik ligt. Het is dat haar brug-oefening niets inhield 8.45; laagste waar dering van het hele toer nooi anders had zij ook al meteen een fraai gemiddelde behaald. Druk Trainer Richard Walter liet na al die gebeurtenissen nogal luidruchtig weten dat het da mesturnen op de goede weg is. „Helemaal niemand brengt mij van dat idee af", zei hij gedreven, „ook al weet ik heel goed dat de weg nog lang is. Zeker als je bedenkt dat ie dereen onder zijn niveau heeft geturnd, omdat een ech te favoriet ontbrak. Juist als die er is, zie je dat anderen veel vrijer gaan turnen en daardoor hoger uitkomen. Nu was er een grote druk bij alle meisjes, omdat er nu ineens een paar kampioen konden worden. Maar ook als je dat niet meerekent, moet ik wel zeggen dat we op dit moment nog niet klaar zijn voor het wereldkampioenschap. Maar in oktober staan we er, daar hoeft niemand aan te twijfe len". Boris Orlov heeft, in één van zijn weinige spraakzame bui en, gezegd nog altijd te gelo ven dat Nederland zich tij dens het WK bij de eerste twaalf landen zal plaatsen. Daarmee zou kwalificatie voor de Olympische Spelen van 1988 in Seoul zijn gega randeerd. Waarop Orlov dat baseert, is absoluut onduide lijk, zelfs voor Richard Wal ter. „Orlov mikt op het hoog ste, maar ik denk zelf dat een zestiende plaats een absolute topprestatie is". Met Wilmink en Beerepoot erbij, moet volgens Walter een gemiddelde teamscore van 9.50 te halen zijn. Daar voor moet er nog heel wat ge beuren, want zonder die twee was het gemiddelde dit week einde 9.12. Om bij de eerste twaalf landen te komen, zal Nederland bovendien het bes te Westeuropese land moeten worden, en dat zou niet min der dan een wonder zijn. De recente EK liet zien dat lan den als West-Duitsland, Frankrijk en Spanje een enor me voorsprong hebben. „Toch zijn we allesbehalve gekrenkt uit Moskou teruggekomen", zei Walter, „maar ongeschon den en geïnspireerd". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13