Westduitse teenager treft Sovjet-radar in het hart Oman verwelkomt toeristen, maar hippies zijn ongewenst VS wachten nog met militair escorteren tankers Koeweit JITENLAND CcicLic Souixnvt Burgemeester van Antwerpen wist niets van giftranport otheby geeft agboek van ie Guevara ;rug aan lolivia Top Warschaupact eindigt zonder nieuwe voorstellen DRANK ZATERDAG 30 MEI 1987 PAGINA 7 ormalige kampbewaker VS naar Oostenrijk SHINGTON Een zestigjarige jer uit Chicago die zijn verle- als bewaker in het Oostenrijk- concentratiekamp Mauthausen de Amerikaanse autoriteiten verzwegen, is uit de VS naar tenrijk vertrokken. Zijn Ameri- ns staatsburgerschap is hem in- dels ontnomen. Volgens Neal r van de bijzondere afdeling het ministerie die zich bezig idt met het opsporen van oor- misdadigers, staat Martin Bar- h in een „dodenboek" van de ileiding van Mauthausen ver als degene die in 1943 een nse jood heeft doodgeschoten. Sovjetfilmer „Tsjernobyl'' al maanden dood Sovje een paar dagen na de kernramp in Tsjernobyl al in het rampgebied werkzaam was, is twee maanden gele den aan stralingsziekte overleden. Dit heeft het weekblad Nedelja gisteren bericht. Volgens Nedelja had de film bij zijn vertoning vorige week op het festival van de Sovjetfilm in Tbilisi, het pu bliek geschokt, maar is hij niet ver toond in Moskou. Op het festival was algemeen gezegd dat Sjevtsjenko zijn leven had gegeven opdat latere gene raties met eigen ogen de verschrik kingen en ingrijpendheid van het dra ma van Tsjernobyl konden waarne men. Inwijding Senator Edward Kennedy (mid den), vergezeld van John F. Kennedy jr. en Caroline Kenne dy, lezen een inscriptie op een herden kingsplaat bij de inwijding van het John Fitzge rald Kennedy Park op de campus van de Harvard Univer siteit. ANTWERPEN Burgemeester Cools van Antwerpen was er niet van op de hoogte dat de Antwerpse haven een sleutelpositie inneemt ten aanzien van de verbranding op zee van toxische af valstoffen. Dit is gebleken uit een gesprek dat vertegenwoordi gers van de milieuorganisatie Greenpeace gisteren hebben ge had met de Antwerpse burgemeester. Greenpeace heeft gedurende drie dagen de tanklichter „Wedau" begeleid van Mannheim (West-Duitsland) tot Antwerpen (Bel gië). De tanklichter was geladen met 1000 ton gevaarlijke en veelal kankerverwekkende afvalstoffen. Met de begeleiding van het transport protesteert Greenpeace tegen overbodigheid van dergelijke tranporten alswel de risico's ervan. Greenpeace noemt de actie een succes omdat de bevolking langs het gehele traject tussen Mannheim en Antwerpen nu is geïn formeerd over de onnodige risico's voor de volksgezondheid en het leefmilieu die aan dergelijke giftransporten en verbranding op zee kleven. Uchael Jackson loet bod op esten van Olifantman OS ANGELES De merikaanse entertainer ichael Jackson heeft aan n Londens ziekenhuis n bod gedaan op de stof- elijke resten van John ierrick, de ernstig mis- ormde Brit, bekend als „Olifantman". Jerrick, in 1980 onder werp van een film van re- isseur David Lynch, verleed in 1880 en zijn offelijk overschot wordt ewaard in het ziekenhuis de Britse hoofdstad raar hij de laatste jaren zijn leven sleet. Jackson heeft een grote nate van respect voor de agedachtenis aan Mer- ick", zei Frank DiLeo, acksons manager. „Hij eeft alles over de Olifant- lan gelezen en bestu- eerd en heeft twee keer et ziekenhuis bezocht om lerricks stoffelijke resten bekijken", aldus DiLeo. Hij hoopt dat hij de res- >n kan toevoegen aan zijn ngewone verzameling lemorabilia in zijn huis in alifornië". Volgens zijn lanager is Jackson niet an plan uit het bezit van lerricks resten geld te laan. De zanger heeft een irivé dierentuin en een itgebreide verzameling ;unst en antiek op zijn andgoed in Encino in Ca- ifornië. PAZ Het Londense nduhuis Sotheby heeft het boek van de Argentijns- rjiibaanse guerrillacomman- it Ernesto Che Guevara dat jaar of drie geleden voor verwachting ongeveer 1.000 gulden geveild zou >rden, teruggegeven aan Bo- ia. De regering in La Paz de teruggave van het dag- ek geëist omdat het volgens ar was gestolen door de Ar- ntijn Galantieri die ten tijde de militaire dictatuur van neraal Meza van 1980-81 gewerkt voor de geheime ïnst van het leger. Naar in Paz is meegedeeld, heeft de ntrale Bank voor de terug- ve van het dagboek 60.000 lden betaald. Galantieri zou dagboek aan het Londense ilinghuis hebben aangebo- ïe Guevara leidde in 1967 guerrillaleger in Bolivia voor het grootste deel be id uit Cubanen. Na zijn ge- ngenneming werd hij door ft Boliviaanse leger doodge- hoten. Fotokopieën van zijn ntekeningen over de Bolivi- nse burgeroorlog zijn eind 67 uit La Paz naar Cuba ge- lokkeld en in vele talen ge- ibliceerd. BRUSSEL De negen tienjarige Westduitse Mat- hias Rust is door de Russi sche autoriteiten beschul digd van schending van het Sovjet-luchtruim. De Westduitser wordt ver hoord door de Russische militaire inlichtingen dienst die maar al te graag wil vernemen hoe de jon gen erin is geslaagd de 10.000 Russische radar-in stallaties te misleiden tij dens zijn honderden kilo meters lange solovlucht van Helsinki naar het Rode Plein in Moskou. Tot stomme verbazing van on geveer 300 wandelaars landde het tweemotorige vliegtuigje donderdagavond op het Rode Plein, na eerst een rondje te hebben gevlogen en een duik vlucht te hebben gemaakt over het mausoleum van Le nin waarna het vlak bij de Va- silevski-kathedraal aan de grond werd gezet. Daarna taxiede het doodkalm naar de parkeerplaats voor toeristen bussen. Daar zou Maathias met Duitse toeristen op het plein hebben gepraat. Pas na twee uur zou hij door de politie zijn weggevoerd. Volgens een ooggetuige keken zelfs de KGB-soldaten die an ders als stenen pilaren bij het mausoleum op wacht staan, verbijsterd naar boven toen ze de Cessna hoorden brommen. De piloot werd, nadat hij en kele handtekeningen had uit gedeeld aan omstanders, door de politie afgevoerd. Zijn vliegtuig werd gistermorgen vroeg verwijderd. Het Sovjet persbureau Tass maakte gisteravond melding Op deze onge dateerde ar chieffoto staat de negentien jarige Matthias Rust even ont spannen tegen een Cessna geleund als hij dat donder dagavond deed op het Rode Plein in Moskou voor dat hij door de militie in de kraag werd van de landing, al werd het Rode Plein niet genoemd. Tass zei dat piloot Matthias Rust het luchtruim van de Sovjet-Unie was binnengekomen in de buurt van de stad Kokhtla- Jarve, aan de Estlandse kust, ongeveer 140 kilometer ten zuidoosten van Helsinki. „De vlucht van het vliegtuig boven sovjet-grondgebied werd niet afgebroken en het landde in Moskou," aldus Tass. (Vervolg van de voorpagina) OOST-BERLIJN Afgezien van de uitnodiging aan de Navo om dit jaar in Brussel of Warschau of om toerbeurt in beide hoofdsteden, deel te nemen aan overleg over „de" militaire doc trines en de scheve verhoudingen in legers en bewapening", heeft de tweedaagse topconferentie van het Pact van Warschau in Oost-Berlijn gisteren geen nieuwe voorstellen opgeleverd. Volgens Westerse diplomaten bevestigt dit resultaat hun indruk, dat de Sovjet-Unie van mening is dat zij voor het ogenblik vol doende voorstellen over raketten en conventionele wapens heeft gedaan en dat het Westen nu een eensgezind antwoord moet ge ven. In tegenstelling tot hardnekkige geruchten heeft de conferentie in Oost-Berlijn evenmin intiatieven genomen ten aanzien van het Duitse vraagstuk, maar heeft volstaan met veroordeling in het slotcommuniqué van het „Westduitse revanchisme." De zeven landen van het Pact van Warschau deden de gebrui kelijke reeks voorstellen om de kernproeven en plaatsing van wapens in de ruimte geheel en al te verbieden, volledig trouw te zijn aan het ABM-verdrag en nog voor het einde van het jaar een conventie te ondertekenen die chemische wapens verbiedt. Voorts pleitten'zij opnieuw voor ontbinding van de militaire blokken in Europa. Eveneens niet opzienbarend de hernieuwing van de belofte dat de landen van het Pact van Warschau niet als eerste het kern wapen zullen gebruiken. Het Pact heeft meegedeeld te hebben besloten tot instelling van een nieuwe commissie ter coördinering van de posities van het bondgenootschap over zaken die de wapenbeheersing betreffen. Van de commissie zullen deel uitmaken vertegenwoordigers van de verschillende ministeries van defensie en buitenlandse zaken. Een tweede nieuwe commissie zal een voortdurende stroom van informatie naar de lidstaten doen uitgaan. USKE EN W1SKE DE JOLIGE JOFFER onze spturloiht (c) Standaard UMaevarlj/Wavary Productions De spectaculaire directe vlucht stelt ook westerse militaire deskundigen voor raadsels. Niet minder dan 10.000 Sovjet- radarapparaten vormen vol gens Amerikaanse gegevens de Russische luchtverdediging de controle van het norma le luchtverkeer niet meegere kend. Geen van de radars lijkt het sportvliegtuigje te hebben ontdekt dat minstens 700 kilo meter over het Russische vas teland moet hebben afgelegd. Een mogelijke verklaring die Navo-deskundigen voor de kennelijk probleemloze vlucht geven, is de omstandigheid dat Rusts Cessna-vliegtuigje niet overeenkomt met waarop de Sovjet-luchtverdediging is in gesteld. De machine, die klein en vooral langzaam is, biedt als ze op militaire radarscher men opduikt niet in het minst het beeld van een ge vechtsvliegtuig of een raket. Bovendien zijn de meeste van de 10.000 Sovjet-radars gericht op de strategische luchtverde diging: ze zijn gericht op het middelste en hogere luchtruim en daarom kan een laag vlie gend toestel eronder duiken. De Sovjets zijn volgens de Amerikanen bezig met de ont wikkeling van twee types nieuwe radar tegen laagvlie- gende vliegtuigen, zoals de „Tornado", en kruisraketten. De Sovjet-Unie beschikt voorts over 4.500 onderschep pingsjagers en rond 5.000 in stallaties voor luchtdoelraket ten van verscheidene grootte. Het gaat om een breed scala van raketten, die theoretisch alle hoogten en reikwijdten beslaan. Als zwak punt geldt voor westerse deskundigen de elektronische data-verwerking en - uitwisseling, waaraan de Sovjet-Unie echter ook werkt. Waarom ook de controletorens voor de burger-luchtvaart de Westdutise sportpiloot niet hebben opgemerkt is door het gebrek aan gegevens over het verloop van de vlucht niet na te gaan. Alles is mogelijk van „verwisseling met een ander toestel tot eenvoudige nalatig heid", aldus een Navo-expert. Brevet Vice-voorzitter Helmut Gass van de aero-vlub Hamburg verklaarde dat Rust de hoop om beroepspiloot te worden „volgens ons wel kan verge ten". „Hij moet zijn brevet in leveren en mag niet meer vlie gen". Gass noemde Rust ver antwoordelijk voor de hoge kosten na zijn vlucht met de Cessna, die eigendom is van de club. De negentienjarige com puter-technicus zal opdraaien voor de kosten van het terug brengen van het toestel, die kunnen oplopen tot 25.000 gul den. De vader van de piloot om schreef zijn zoon gisteren in een vraaggesprek voor de tele visie als een hartstochtelijk vlieger en een „lonely wolf" die weinig contact had met de andere leden van de Ham- burgse vliegclub. Volgens moeder Monika kon Mathias als kind al niet in de buurt van een verkeerstoren van een vliegveld komen of hij moest en zou erop. Al zijn vrije tijd ging in het vliegen zitten, aldus de moeder en Mathias had gewoonweg geen tijd voor meisjes. Vader zei sterk te betwijfelen dat zijn zoon een politieke stunt voor ogen haa gehad. „Dat kan ik me nauwelijks voorstellen", zei Karl-Heinz Rust, „ik geloof dat het ziin eerste vlucht was over zo n grote afstand". WASHINGTON Presi dent Reagan heeft giste ren in een korte televisie rede verklaard dat hij een plan heeft goedgekeurd om olietankers uit Koe weit te laten varen onder Amerikaanse vlag. Reagan heeft toestemming gegeven voor de „verdere ontwikkeling" van dit plan. Die formulering duidt erop dat niet zoals aanvankelijk de bedoeling was, al begin juni zal worden begonnen met de militaire escortes. De uitvoering van het plan is enkele weken uitgesteld om gelegenheid te geven voor het opstellen van meer uitge werkte plannen en voor overleg met het Congrès. Sinds eerder deze maand 37 Amerikanen om het leven kwamen bij de Iraakse aan val op het fregat Stark is het Congres zich zorgen gaan maken over de plannen om tankers uit Kuweit onder Amerikaanse vlag te laten varen. De Amerikaanse be scherming voor deze schepen zou kunnen leiden tot mili taire botsingen met Iran, en mogelijk zelfs tot oorlog. Volgens woordvoerders van het Amerikaanse ministerie van defensie zijn de voorbe reidingen van aanzienlijke militaire operaties in het Golfgebied wel al in voorbe reiding. Voorts gaan de VS bij hun Europese bondgeno ten na of zij militair willen samenwerken; mogelijk zal de Amerikaanse regering aan de Europeanen en Japan om een financiële bijdrage vragen voor het beschermen van de olie-aanvoerroutes. MUSCAT Het sulta naat Oman maakt zich geleidelijk los uit zijn eeuwenoud isolement en stelt zijn poorten voor zichtig open voor toeris ten. „Toerisme is een tweesnijdend zwaard. Je kunt het goed aanpak ken maar je kunt er onze samenleving ook ernstig mee schaden", aldus mi nister Salim bin Abdul lah al-Ghazali van han del en industrie, onlangs in een vraaggesprek met het staatsdagblad Oman Observer. Ghazali, onder wiens verant woordelijkheid het directo raat-generaal voor toerisme de kinderschoenen tracht te ontgroeien, staat erop dat be zoekers de gewoontes en tra dities in Oman met respect tegemoet treden. De regering heeft dan ook een aantal ge dragsregels vastgelegd in een speciale nota over het toeris me, om de samenleving te beschermen tegen ongewen ste invloeden. „We hebben geen behoefte aan hippies met lange haren en smerige spijkerbroeken", aldus de nota. „De toeristen waar wij op mikken zijn zo rond de dertig en ouder, mensen die zowel in hun ge drag als in hun uiterlijk ge tuigen van volwassenheid' Grote stap Dat Oman zijn deuren opent voor vakantiegangers wordt als een grote stap gezien voor een land, dat het toerisme al tijd geschuwd heeft als een bedreiging van zijn tradities. Tot voor enkele jaren was Oman een geïsoleerde uit hoek die slechts enkele bui tenlanders, voornamelijk Britse legerofficieren en olie ingenieurs, binnen zijn gren zen toeliet De vroegere despotische heerser van Oman, sultan Said bin Taimur, weigerde diplomatieke betrekkingen aan te gaan met andere lan den. De 650.000 inwoners van zijn land mochten niet zingen of roken in het openbaar, niet op geïmporteerde schoe nen lopen en geen onderwijs volgen. Zelf hield de sultan er slaven op na. Het sultanaat belandde in één klap in de 20e eeuw, toen de zoon van de sultan, Qa- boos bin Said, zijn vader in 1970 afzette in een paleisre volutie. Qaboos heeft het ge zicht van zijn land sindsdien ingrijpend veranderd. Hij maakte korte metten met de eigenaardige geboden van zijn vader en liet scholen, snelwegen en fabrieken aan leggen. Qaboos heeft er ech ter ook op toegezien dat Om- ans eigen karakter en tradi ties behouden bleven in de moderniseringsgolf. Palmenstrand Oman krijgt overigens per dag al zo'n achttien miljoen gulden binnen uit de olie-ex port en kan zich dan ook een selectieve houding permitte ren ten aanzien van toeris ten. Geld is niet de drijfveer achter de openstelling van het sultanaat. Oman heeft de toerist wel wat te bieden: Er zijn tal van oudheidkundige beziens waardigheden en een cultuur die terugvoert naar de twee de eeuw voor Christus. De winters zijn er zacht en de 2.700 kilometer lange kustlijn is bijna één groot, met pal men omzoomd strand. In het ruwe berggebied lan dinwaarts vertoont de in heemse mannelijke bevol king zich nog in de traditio nele enkellange dashdashi's met rijkbewerkte zilveren fordels, waaraan zij hun hanjars Omaanse dol ken bevestigen. Een vakantie in Oman is echter niet goedkoop. Het meeste voedsel wordt inge voerd. Een hamburger kost er ruim zes gulden en een Frans stokbrood bijna drie gulden. De taxitarieven be ginnen bij twaalf gulden en er zijn geen goedkope vlie- garrangementen naar Oman. Een enkele reis Schiphol- Muscat met de KLM kost mi nimaal 3.100 gulden. Muscat, de hoofdstad, telt ze ven grote hotels, waarvan drie in de vijfsterrencatego- rie. De middenklassehotels moeten volgens de plannen van Ghazali vooral korte va kantie-arrangementen gaan aanbieden voor Arabische en andere toeristen. HUGH BOAG door Gerard Kesselt De Italianen snapten er niks van. Ajax had toch gewonnen: Waarom dan die rellen en ver nielingen? Alom verbazing in Italië na het veroveren van de Europa Cup door de Amster dammers. Als contrast wezen de kranten op het feest in Na pels na het behalen van het landskampioenschap. Inderdaad. In de stad aan de voet van de Vesuvius dansten honderdduizenden uitzinnige tifosi een middag en een nacht lang door de straten. Het dolle feest verliep zonder een wan klank. Er waren enkele ge wonden, mensen die in de massa een beetje plat gedrukt waren of die onder een auto terecht waren gekomen, maar verder niets. Geen vechtpartij en, geen vernielingen. Tal van flessen werden door de fees tende Napolitanen ten hemel geheven, maar tot verbazing van de buitenlandse journalis ten zat in de meeste slechts mineraalwater. Wanneer bij AS Roma de „curva sud" met de fanatiekste supporters in geschreeuw uit barst, loopt het de tegenstan ders op het veld dun door de broek. Horen en zien vergaat in de zee van geel en rood, de clubkleuren van Roma. „Al leen al vanwege dat fantasti sche publiek zou ik graag bij Roma spelenvertelde mij Wim Kieft die in het degelijke en hardwerkende Turijn zijn brood verdient bij AC Torino. Maar ook temidden van de or kanen van de „curva sud" worden geen alcoholica gesig naleerd. Italianen hebben geen alcohol nodig om plezier te maken. Zij bezitten van nature de gave om zich in een grote groep op perbest te vermaken. Wij in troverte noorderlingen moeten eerst een paar stevige glazen achterover schudden voor de stemming er goed inkomt. Als de pils of de borrel de stem banden gesmeerd heeft, dan durven we. Nederlanders wor den eensklaps „toffe jongens", Duitsers gaan 'die Sau raus lassen'. Wanneer zich door de straten van Rome een dronken gezelschap voortbeweegt, be treft het vrijwel steeds buiten landers. In Italië heeft drinken met eten van doen. De samenhang met het eten is er altijd. De Italiaan neemt een apéritief om de eetlust op te wekken, drinkt wijn bij het eten en als de maaltijd overvloedig was, sluit hij af met een grappa of amaro als digestive. Overdag lest hij zijn dorst met een glas water bij de capuccino of met een frisdrankje. Een avond doorzakken met een kratje pils is hier een onbekend ver schijnsel. Toch is in het wijnland Italië het biergebruik in opkomst Brouwers uit Beieren weten steeds meer gerstenat in de laars af te zetten. Vooral 'sa- vonds bij een pizza wordt va ker een getapte pils gedron ken. Met de halve liter wordt de hele avond gedaan. Vrijwel nooit wordt een tweede be steld. Terwijl veel Italianen 's middags en 's avonds niet te rugschrikken voor een half li tertje wijn bij het eten, blijft het bier toch een gevaarlijke germanendrank. Ze kunnen er niet veel van op. Goede vrien den die hun voedsel 's middags met menig glas koele frascati- -wijn plegen weg te spoelen en vervolgens weer fluitend aan het werk gaan, moeten toege ven dat ze na twee glazen bier al op hun kop staan. Natuurlijk, alcoholisme is er in Italië ook, maar in tegenstel ling tot de noordelijke landen wordt het niet als een groot maatschappelijk probleem be schouwd. Je leest er nauwe lijks wat over. Ook in Italië mag je niet rijden als je alcohol gedronken hebt. Maar als de Romeinen ergens uitgebreid gaan tafelen, verplaatsen ze zich bij voorkeur met de eigen auto. Bij verkeerscontroles vraagt de politie naar van alles en nog wat en kunnen de he ren uiterst lastig zijn als de pa pieren niet honderd procent in orde zijn, maar over alcohol wordt met geen woord gerept. Een kennis die bij de Romein se vestiging van een Duitse verzekenngsmaa tschappij werkt, kan daar over meepra ten. Zelfs wanneer na ernstige verkeersongevallen geconsta teerd wordt dat bestuurders met een duidelijke kegel rond lopen, wordt er geen bloed proef genomen. Alle protesten van de verzekeringsmaat schappij hebben nog niets uit gehaald.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7