Op sociaal overleg rust een veel te zware hypotheek Kangoeroes verdwijnen in salami en kattevoer Paranormaal genezers niet langer meer duivelskunstenaars BINNENLAND Politiek Partij Parlement £cidóc6ounant ZATERDAG 30 MEI 1987 PAGINA 5 DEN HAAG Weken lang wordt er al over ge sproken en volgende week dinsdag is het mo ment eindelijk daar: werkgevers, werknemers en de overheid gaan weer •met elkaar om de tafel zitten om te praten over het economisch beleid. De bestrijding van de werk loosheid, die per saldo toch steeds stroever lijkt te verlopen, en de bedrei ging van het economisch herstel zullen daarbij het voornaamste onderwerp zijn. In de afgelopen maanden is al zoveel op dit overleg vooruit gelopen en van dit overleg af hankelijk gemaakt, dat het er op is gaan lijken dat de totale economische ontwikkeling van dit land min of meer staat of valt bij wat het gezelschap heren dinsdag in het SER-ge- bouw aan de Bezuidenhoutse- weg met elkaar wel of niet af spreekt. De verwachtingen van menigeen zijn hoog ge spannen. Tè hoog, zo zal dins dag blijken. Afgelopen week werd het soci aal overleg nog eens krachtig opgewaardeerd in een rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Deze geleerde advies club van de regering analy seerde dat het best mogelijk is de groei van de nationale eco nomie de komende tien jaar zodanig op te krikken dat het geheel wegwerken van de werkloosheid tot de reële mo gelijkheden behoort. Maar dan moeten werkgevers, werkne mers en overheid wel duidelij ke afspraken maken over hun respectievelijke bijdragen aan een gericht beleid daartoe. De vakbonden waren er als de kippen bij om dat advies van de WRR te omarmen en er op te hameren dat er volgende week echt zaken worden ge daan, maar de werkgevers tap ten uit een veel nuchterder vaatje. Zij waarschuwden voor te hoog gespannen verwach tingen. Uit die reacties blijkt al duidelijk dat door de verschil lende partijen over het ko mend overleg heel divers wordt gedacht. In feite is dat verschil histo risch verklaarbaar. Van ouds her hechten de werknemers erg aan centrale afspraken, ook al zouden die dan globaal kunnen zijn en in de onderne mingen nader moeten worden ingevuld. De werkgevers had den daar altijd al een broertje dood aan. Zij zien niets in cen trale afspraken. Hun stelling is dat het Nederlands bedrijfs leven zo verschillend is in al zijn schakeringen dat centrale akkoorden eerder verstarrend en dus averechts werken. Meevaller Lopen we het lijstje van gesug gereerde gespreksonderwer pen eens langs dan kunnen we nu al vaststellen dat over een uitruil tussen loonmatiging en belastingverlaging weinig of geen resultaat te verwachten is. Het kabinet is in het zicht van nieuwe tegenvallers ui terst behoedzaam geworden te praten over een lastenverlich ting. Vorige week hebben we zelfs de kampioen-pleitbezor ger daarvan, VVD-fractielei- der Joris Voorhoeve, in een vraaggesprek met deze krant nog rigoreus zien inbinden. Om maar over minister Onno Ruding te zwijgen. Die heeft er alle belang bij dat de belas tingmeevaller van twee mil jard gulden over 1986 verder maar wordt doodgezwegen. Des te makkelijker kan hij die in zijn zak (lees: de schatkist) houden. Over die meevaller praat intussen vriiwel nie mand meer. Nu de laatste be cijferingen over de ontwikke ling van de economie zijn ge publiceerd en dus onderwerp van discussie kunnen zijn zit er op z'n best een gezamenlijke poging in om de lastenverzwa ringen voor 1988, die eigenlijk nodig zijn, zo veel mogelijk te beperken. Anderzijds voelen ook werk gevers en werknemers niets voor het centraal aan de orde stellen van de loonmatiging. Ze hebben eensluidend duide lijk gemaakt dat voor bezorgd heid over een loonexplosie abslouut geen enkele aanlei ding is. De gemiddelde stijging van de lonen komt dit jaar nog niet boven het procent uit en lijkt volgens de werkgeversor ganisatie VNO zelfs minder groot dan in de afgelopen ja ren. Over volgend jaar kan nog geen zinnig mens een voorspelling doen. Dat kan op z'n vroegst in het najaar als ook meer helderheid is over het koopkrachtplaatje van 1988, maar gelukkig is er dan weer najaarsoverleg, een zelf de soort happening als voor dinsdag staat gepland. Scholing Waarover moeten de heren het dan wel hebben? Scholing lijkt het enige onderwerp te zijn waar de drie partijen mis schien met vrucht over zouden kunnen praten. Elk van hen is er immers van overtuigd dat langs deze weg een wezenlijke bijdrage kan worden geleverd aan de bestrijding van de werkloosheid. Waar de harde kern van langdurig werklozen (volgens sommige cijfers bijna 400.000 personen) steeds meer tobt met onvoldoende oplei ding voor de beschikbare ba nen, lijkt dit inderdaad de enig aangewezen weg. Ook het ka binet zou een forse uitbreiding van die scholing bijzonder welgevallig zijn. Premier Lub bers heeft al laten doorsche meren dat hij de mensen die via dat soort programma's worden bijgeschaafd niet lan ger als werklozen zou willen aanduiden. Op die manier kan hij misschien toch nog met een truc zijn belofte waar maken dat de werkloosheid jaarlijks met zo'n 50.000 moet dalen om aan het einde van deze kabi netsperiode op 500.000 te zijn beland. Toch lijkt het er steeds meer op dat ook op het punt van de scholing het sociaal overleg onder een te zware hypotheek is komen te liggen. De vakcen trales onderschrijven welis waar de noodzaak van scho ling, maar willen daarmee niet volstaan. Zij tillen ook erg zwaar aan de fase daarna: een reële kans op een normale baan. Maar dat gaat de werk gevers weer te ver. Zij voelen er niets voor garanties te ge ven en flexibliteit staat voor hen voorop. Wrijvingen Bovendien ontwikkelen zich intussen wrijvingen met de vakbonden op decentraal ni- veau over de inhoud die aan de scholingsprogramma's moet worden gegeven. Vooral in de metaalindustrie, waar tot rede lijke tevredenheid van beide partijen al geruime tijd met scholingsprogramma's wordt gewerkt, dreigen meningsver schillen de sfeer te vertroebe len. De industriebond FNV verwijt de werkgevers scho lingsprogramma's te veel op eigen houtje in te vullen. De bonden komen er nauwelijks meer aan te pas. Volgens coör dinator arbeidsvoorwaarden beleid van de bond, Jan Scher mer. komt er steeds minder te recht van de eerder afgespro ken en door het centraal ak koord van 1986 onderstreepte gezamenlijke aanpak van de scholingsprogramma's. De werkgevers zouden de scho ling steeds meer beschouwen als een zaak van hun eigen on derneming, waarbij het belang van de specifieke onderne ming de doorslag geeft en het belang van de werknemers ondergesneeuwd raakt. Daarmee wordt nu ook het succes van afspraken over om- bij-, en herscholing bedreigd en wordt de kans steeds groter dat het resultaat van het zo ge roemde voorjaarsoverleg wel eens erg mager kan uitvallen. Voor wie de laatste weken hooggespannen verwachtingen heeft gehad betekent dat op nieuw een koude douche, maar de realisten onder de gesprekspartners, waar zowel FNV-voorzitter Hans Pont als VNO-voorman Van Lede toe gerekend kunnen worden, hebben in hun hart nooit veel anders verwacht En premier Lubbers zelf gaf er woensdag nacht blijk van ook niet zo'n hoge pet op te hebben van het overleg. Hij vond het zelfs no dig er op te wijzen dat het ka binet daar aan tafel zit op uit drukkelijke uitnodiging van werkgevers en werknemers. Dat maakt nog eens duidelijk dat het kabinet weinig te bie den heeft en dat het meeste werk van de andere gespreks partners moet komen. Wie zich zo zeer gast voelt zal im mers hooguit een aardigheidje meenemen, maar zeker niet de goedgevulde envelop, die vice- premier De Korte enkele maanden geleden nog in het vooruitzicht stelde. ARJEN BROEKHUIZEN ZELFS HIPPOCRATES HIELD ZICH BEZIG MET PRANORMAAL GENEZEN ZWOLLE Woensdag verschijnt het boek Para normale geneeswijze, van André Schimmel en Henk Plugge. Daarin worden de geschiedenis, de betekenis van de aanraking, weten schappelijk onderzoek, de enezer en genezingen be- hreven. Het volgt kort de tv-uitzending over dit onderwerp, naar aan- eiding van een onderzoek an de Universiteit van trecht. Daaruit bleek dat ensen er wel degelijk aat bij kunnen hebben; eederde van dat succes te danken aan psychi- he oorzaken, éénderde wat onderzoeker At- veld de onzichtbare ergie noemde. De twee auteurs zijn ondanks positieve uitkomsten, niet tevreden met de publicatie van dat onderzoek. Ander op- erkelijke detail in hun boek: ippocrates, beschouwd als de vader van de huidige genees- unde, hield zich bezig met paranormale genezing. Even als trouwens de Haagse verlos kundige Andries Hoek, die aan de wieg van koningin Wilhelmina stond. „Er ligt een soldaat in uniform in de goot en ie zegt: het hele Nederlandse leger is dron ken". Die vergelijking maakt paranormaal genezer André Schimmel uit Zwolle om aan te geven hoe de resultaten van het recente wetenschappelijk onderzoek van de Utrechtse Universiteit over magnetiseurs in veel gevallen bij het pu bliek is overgekomen: onvolle dig, verwarrend en onjuist. Henk Plugge en André Schim mel, woordvoerders van de grootste vereniging paranor male genezers die Nederland kent, hebben het allemaal met lede ogen aangezien Plugge: „Toen we de eerste berichten over dat onderzoek ontvingen, hadden we meteen al een aan tal vragen. Waarom werd onze organisatie er niet bij betrok ken? Waarom moest alles op korte termijn opgezet worden en waarom kwam er geen ver gelijkend onderzoek waarbij de resultaten naast die van de reguliere geneeskunde gelegd konden worden?" Hoge bloeddruk Schimmel: „Onderzoeker At- tevelt koos voor patiënten die aan hoge bloeddruk leden. Die worden regelmatig behandeld door paranormale genezers, waarna volgens hen vaak ver betering optreedt. Bovendien is de bloeddruk eenvoudig te registreren. Je kunt het me ten. Twee voordehand liggen de redenen, maar wij hadden toch liever gezien dat reuma- -patiënten werden onderzocht. Bij hen kun je de bloedbezin king voor en na de behande ling meten. Met röntgenfoto's kunnen de opzwellingen in ge wrichten, en een al of niet in tredende genezing, zichtbaar gemaakt worden'. Onderzoeker drs. J. Attevelt hield het dus op bloeddruk-pa tiënten. Een deel van hen werd in direct contact met de paranormaal genezer gebracht, een ander deel kreeg een be handeling op afstand (de para normaal genezer zat achter glas) en een derde groep kreeg geen behandeling, maar wist dat niet. Bij de eerstgenoemde groep was de bloeddruk na vijftien „contacten' met een paranormaal genezer gemid deld tien procent lager, bij groep twee negen procent en bij groep drie zeven procent. Alleen het idee al dat er wel licht wordt behandeld, geeft dus ook een positief resultaat. Onderzoeker Attevelt sprak op de televisie van een „verras sende' uitslag. Uiteraard is het duo Schimmel/Plugge blij en tevreden met het resultaat, maar toch blijven kritische kanttekeningen niet achterwe ge. Plugge: „We krijgen een procentueel gemiddelde te zien, maar ik wil graag weten hoe de individuele spreiding ligt. Daarnaast vind ik dat je de situatie een half jaar na de behandeling opnieuw moet on derzoeken". Schimmel: „De /paranormale factor moet nu uiteraard ook nader worden hekeken'. Diagnose Schimmel is ook zeer geïnte resseerd in de vraag of para normale genezers tijdens het onderzoek een diagnose kon den stellen. Ook die kwestie kwam niet aan bod. Als het aan Schimmel en Plugge ligt komt er, zoals in Duitsland het geval was, een keer een avondvullend tv-pro- gramma over paranormale ge neeswijze. Schimmel: „Ik ben ook wel eens in Rondom Tien geweest. Dan dacht ik hele be langrijke dingen gezegd te hebben, maar die waren er dan uitgeknipt. Alles moet snel, snel, snel. De kijkcijfers regeren. Het gaat met dit soort porgramma's, en wat dat be treft is Rondom Tien wél een gunstige uitzondering, ook nooit om de genezing, het ver lichten van pijn. Nee, het gaat om het paranormale, dat trekt kijkers'. Als het aan Plugge en Schim mel ligt, wordt juist dat para normale niet langer in ver band gebracht met geesten die tafels verzetten en soortgelijke zaken, die dezer dagen in het Haags Congresgebouw weer alle aandacht krijgen in de Pa- ravisie-manifestatie. Vandaag worden daar voor het laatst le zingen gehouden over zaken als metaalbuigen, astrologie, vuur- en handlezing, zendex- Twee paranormale genezers geneeskrachtig aan het werk bij twee patiënten. Auteur Henk Plugge daarover: „Een paranormaal genezer is een draad waar energie doorheen loopt, een doorgeefluik". perimenten en bandstemmen uit het verleden. Onderwerpen die Plugge en Schimmel een gruwel zijn, ze ker als ze in verband worden gebracht met paranormaal ge nezen. Hun Organisatie van Paranormale Genezers (NFPN), telt ruim tweehon derd leden die aan* hoge eisen moeten voldoen en een groot aantal regels in acht dienen te nemen. Zo mogen ze geen pa tiënten in behandeling nemen die nog niet bij een arts ge weest zijn. Andere eisen: geen medische aanwijzingen of maatregelen van de behande lende arts doorkruisen of af keuren, de patiënten geen re sultaat van de behandeling ga randeren en alleen met toe stemming van de arts patiën ten met ernstige infectieziek ten behandelen. Naar goed Nederlands gebruik zijn er nog een paar verenigin gen van paranormale gene zers: de NVGN (Nederlandse Vereniging voor Geestelijke en Natuurgeneeswijzen) en de VPG (Vereniging voor Para normale Geneeswijze). André Schimmel: „Patiënten moeten genezers of genezeressen heb ben die bij één van deze drie organisaties zijn aangesloten. Anders heb je kans bij malafi de figuren terecht te komen'. Energie Als het paranormaal genezen geen hocus pocus is, geen oc cultisme, hoe gaat het dan in zijn werk? André Schimmel, die in Zwolle een zeer drukke praktijk bezit: „Een mens leeft van eten, drinken en zuurstof. Volgens paranormale genezers is er nog een vorm van ener gie. Een stof van onvergelijk bare fijnheid, die alles door dringt en verbindt. Het komt je lichaam binnen via het ver lengde (rugge)merg, wordt grover van structuur, loopt dan langs de energiebanen waar de acupunctuur haar naalden insteekt en voedt het geestelijk deel van de mens. Een paranormaal genezer heeft een groter „instromings vermogen' dan degene die be handeld wordt, hij is een draad waar de energie door heen loopt. Een doorgeefluik. De energie wandelt langs mijn rug en armen naar mijn han den. Ik kan er onbeperkt mee aan het werk. Je hoeft er niets aan toe te voegen, je kunt er ook niets verkeerds mee doen. Die energie is zeer intelligent. Wat te veel plus is wordt nul, wat te veel min is wordt nul. Zo herstelt de harmonie in het lichaam zich'. Elfstedentocht De behandeling kent drie mo gelijkheden: bij aanwezigheid van de patiënt met of zon der aanraking en bij afwe zigheid van de patiënt, het zo genaamde behandelen op af stand met behulp van een foto. Uiteraard kunnen zowel Schimmel als Plugge series voorbeelden van geslaagde ge nezingen aanvoeren. De Zwollenaar, zonder een zweem van trots: „Ik kreeg in mijn praktijk een man met een hernia, waar hij niet aan geo- FOTO: SP pereerd kon worden. Mijn be handeling had alleen een ver dovend effect, maar daarna heeft hij nog wel een Elfste dentocht gereden. Daarnaast levert een paranormale behan deling geestelijk ook vaak een gevoel van bevrijding of een geluksgevoel op'. Sommigen noemen Schimmel en Plugge „duivelskunste naars". Eerstgenoemde: „Godsdienstige minderheden veroorloven zich dat soort uit spraken. In mijn praktijk heb ik patiënten uit alle belangrij ke kerkelijke stromingen". JOOP OFFRINGA N.a v: Paranormale geneeswij ze (Schimmel en Plugge); Uit geverij: Karnak, Amsterdam; Prijs: 16,50. Kangoeroes worden in Australië bij duizenden afgeschoten en vervolgens geëxporteerd naar Europa waar ze onder meer in de salami verdwijnen. FOTO: SP (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Groot- -Brittannië leven 7,6 mil joen honden en 6,1 mil joen katten. Het kunnen er ook meer zijn, want de Britten weten het niet precies. Zelfs fabrikanten van ingeblikt voer kun nen alleen bij benadering vertellen hoeveel blaffen de en miauwende huisdie ren het bestaan van de Britten opvrolijken. Maar hun cijfers zijn toch vrij betrouwbaar, want deze heren kennen immers hun jaarlijkse omzetcijfers. De onderdanen van koningin Elizabeth II en premier Mag ie Thatcher besteden elk jaar zo'n 2,7 miljard gulden aan oer voor huisdieren. Neem ■nu Britse grasparkieten en an dere kooivogels. Deze verslin den jaarlijks voor 28 miljoen gulden zorgvuldig geselecteer de zaden, die afkomstig zijn uit Nederland en West-Duitsland. Ook Britse aquariumvissen verorberen per jaar voor bijna eenzelfde bedrag aan voedsel. Maar het grootste profijt trek ken de Britse fabrikanten van dierenvoedsel toch van de mil joenen honden en katten die hun eiland helpen bevolken. Deze handige zakenlieden danken hun goede business aan ene James Spratt, die in 1859 uit Amerika terugkeerde naar het vaderlandse Devon. Spratt bracht voor de aardig heid enkele plakken gedroogd bisonvlees mee. Tot zijn grote verontwaardiging vond geen enkele bloedverwant of vriend dit lekker. John Spratt was echter een vindingrijke knaap. Hij legde beslag op moeders grootste kookpot en stoofde daarin zijn afgewezen borrel hapjes samen met oude scheepsbeschuiten goed gaar. Dat was de geboorte van een nieuwe industrie. John Spratt bracht namelijk een kwalijk riekende brij, die hij „Spratt's Dog Cakes" (Spratts Hondeca kes) noemde, op de markt. Paardevlees Dit eerste commerciële voer voor huisdieren was onmiddel lijk een groot succes. Sedert de tijd van John Pratt gaat deze bijval onafgebroken in stijgen de lijn. Tegenwoordig zijn bij de Britse vereniging van pro ducenten van dergelijk voer niet minder dan 57 fabrikan ten aangesloten. Samen nemen zij zo'n 95 procent van de lan delijke markt van kost voor huisdieren voor hun rekening. Wat zit er in de miljoenen blikjes waarmee de Britten hun katten en honden ver wennen? Hoewel deze huisdie ren de inhoud meestal wel lekker vinden, weten hun baasjes nooit precies wat het is. Salami De fabrikanten zeggen: „Vlees en bijprodukten van vlees, uit graan bereide voedingswaren en vis". Maar zij treden niet in details. Zou het misschien paardevlees zijn? Schande! Iedere rechtge aarde Brit aanbidt immers het paard. Alleen barbaren eten paardevlees. Mevrouw Dee Ivey, van de „Horses and Po- nies Protection Association" (Vereniging tot Bescherming van Paarden en Pony's) ver telt echter dat op de uitge strekte heide van Dartmoor, in het Engelse Devon, geregeld wilde pony's worden gevangen en verkocht. „De beste zijn be stemd voor de Europese vlees markt", zegt ze. „Paardjes van mindere kwaliteit belanden onvermijdelijk in Britse fa brieken die hun vlees inblik ken als voer voor huisdieren". „Nietes!", ontkent Libby Ar cher met klem. Libby is de se cretaresse van de Britse vere niging van fabrikanten van ingeblikt honden- en katten voer. „Wij verwerken nooit paardevlees in onze produk- ten". Libby moet dit wel zeg gen, want miljoenen Britse liefhebbers van het edele ros zouden nog liever zelf dood gaan dan hun hond of poes een stukje paard te voeren. En kangoeroevlees? Kangoeroe schijnt tegenwoordig wel eens rundvlees te vervangen. Dit is bij de Britten een andere zere plek. Zij hebben gehoord dat in Australië ontzettend veel kangoeroes worden afge slacht voor de export. Afgelo pen jaar bedroeg het officiële cijfer 2,7 miljoen kangoeroes, maar deze buideldieren wor den ook gestroopt. In werke lijkheid zouden de Australiërs dan ook vier tot zes miljoen kangoeroes hebben geslacht. Australië exporteert kangoe roehuiden naar Italië, Frank rijk en West-Duitsland. Nie mand weet echter precies wat het land bijvoorbeeld afgelo pen jaar deed met zo'n tien tot twintig ton kangoeroevlees. Verkochten de Australiërs dit allemaal aan de Amerikaanse hamburgerindustrie? Of is het naar de Italiaanse en West- duitse vleesverwerkende in dustrie gegaan, met het gevolg dat deze kangoeroes tegen woordig in de gedaante van salami op onze tafels komen? Volgens Britse woordvoerders van Greenpeace belandt het kangoeroevlees dat door de Australiërs naar Europa wordt gestuurd echter allemaal in Britse fabrieken van ingeblikt voer voor katten en honden. „Leugens", zegt Libby Archer alweer, om de reputatie van haar bazen te beschermen. „Ik kan u verzekeren dat geen en kel lid van onze vereniging kangoeroevlees of enig ander kangoeroemateriaal verwerkt in zijn produkten".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5