kerk uuèreld Oecumenische doorbraak blijft bestaan, ondanks „adempauze" >weer GEESTELITK LEVEN/OPINIE CckbcSowumt [N Priester HERVORMDE DR. C.P. VAN ANDEL BIJ AFSCHEID: Evangelistenechtpaar Jim en Tammy Bakker had geheime rekening Onderwijsproblemen eï 4 E ZATERDAG 30 MEI 1987 PAGI door Marinus van der Berg „Er zijn in de gemeenschap der gelovigen ook individuen, die niet officieel in onderlinge afspraak en verplichting zichzelf, hun individualiteit, ter beschikking van de gemeenschap stellen. Het zijn degenen, die zich met hart en ziel en in alle stilte en bescheidenheid voor 'het menselijk bedrijf' inzetten. Deze mensen zijn ambtsdragers 'honoris causa'". Deze woorden las ik in het boek Ambt en bediening in meervoud. Gisteren werd in Twente weer eens iemand tot priester gewijd. Een gebeurtenis die een zeker zeldzaam karakter heeft gekregen. Een gebeurtenis om eens bij stil te staan. De laatste jaren is er veel geschreven en gesproken over 'priester-tekort'. Overwegend is dit gezien als een verlies. Publicaties over de vergrijzing van het priesterbestand doen de wenkbrouwen fronsen. Een nuchterling merkt wel eens op: „Als er minder kerkgangers zijn, zijn er ook minder priesters nodig". Nog steeds wordt onvoldoende opgemerkt of er wel minder priesters zijn dan vroeger. Een oudere man die enkele jaren geleden weduwnaar was geworden woont in een parochie die een tijdlang, zoals dat heet pas tor loos was. Hij vertelde hoe twee medeparochianen, die lid waren van de werkgroep 'bezoek aan nabestaanden' hem regelmatig hadden bezocht. Hij uitte zijn dank daarvoor en de steun die hem dat gegeven had. Ik kon het niet nalaten om te zeggen dat de parochie kennelijk minder pastorloos was dan men zou kunnen denken. Het is nog niet zolang geleden dat de priester op de eerste plaats een apart gezette man was. Hij werd ontvangen in de 'nette voorkamer' en kreeg de woonkeuken, waar vreugde en verdriet van alledag zich afspeelden en alles niet zo mooi geordend was, niet te zien. Ook de priesterstudent werd al zeer vroeg uit zijn vertrouwde milieu weggehaald. Een verstrekkende gebeurtenis in het leven van nog een kind. Het is nog niet zo lang geleden dat de pas-gewijde priester als een held werd binnengehaald in zijn geboortedorp. Er zijn heel wat zinnige argumenten om te spreken over de 'eigen plaats van de priester in de Kerk'. Toch heeft dat gevaren. Het gevaar van de eenzijdigheid. Zoals het ook eenzijdig kan zijn alleen 'het algemeen priesterschap waaraan iedere gelovige deelheeft' te benadrukken. Toch ben ik voor dit laatste minder beducht. De Kerk is tot voor korttopzwaar aan priesters"geweest. Daardoor' is de gelovige, die de eerste is in de geloofsgemeenschap, teveel naar beneden gedrukt en heeft de gelovigen onvoldoende vertrouwen in zijn eigen onvervreemdbare waarde gekregen. Het Tweede Vaticaanse Concilie heeft hierover belangrijke dingen gezegd. In een parochie waar een vacature is wordt wel eens gezegd: 'Beter iemand dan niemand'. Een hoogst bedenkelijke uitspraak. Zo een uitspraak heeft geen oog voor het priesterschap dat in stilte en bescheidenheid door gelovigen gestalte wordt gegeven in en door de aandacht die zij geven aan 'de naaste die om een luisterend oor vraagt: de naaste die een zware tijd doormaakt'. Zo een afspraak heeft geen aandacht voor het werk van de parochiële MOV-groepen, die aandacht vragen voor de naaste in landen en op plaatsen van armoede en onderdrukking. Toch hoort diakonie, zorg voor elkaar en zorg voor mensen in de wereld, wel tot het hart van het geloof. In die zin moet de priester ook iemand zijn die 'van de wereld is'. Die weet wat er leeft in en onder ons in deze wereldtijd. De priesterroeping kan niet losgekoppeld worden van het steeds beter leren luisteren naar de verhalen van mensen. Een priesterwijding is een kans om samen gevoelig te worden voor onze gezamenlijke verantwoordelijkheid. Het gaat niet om één iemand, maar om heel de gemeenschap. Dat besef maakt het ook niet nodig zulke grote verschillen te maken tussen pastoraal werkenden en priesters. Zij (wij) zijn niet de eersten, maar de eerste is de mens die roept om gehoord te worden, in de noodlijdende is God te vinden en het priesterschap staat in die dienst. Paus ontmoet toch Amerikaanse aids-patiënten SAN FRANCISCO Paus Johannes Paulus II zal tij dens zijn bezoek aan de Ver enigde Staten in september toch een ontmoeting hebben met aids-patiënten. In de Do- loresbasiliek in San Francis co zullen op 17 september plaatsen worden gereser veerd voor lijders aan de on geneeslijke ziekte en hun fa milie. De organisatoren van het pausbezoek schrapten eerder een bezoek van de paus aan een hospitium in San Francisco waar aids-pa tiënten worden verpleegd, van het programma na pro testen van organisaties van homoseksuelen die de hou ding van de RK Kerk inzake homoseksualiteit scherp af wijzen. In de basiliek zullen honderd plaatsen worden ge reserveerd voor de aids-pa tiënten, hun familie, vrien den en hulpverleners. „Het is een prachtige oplossing voor het probleem om de paus met aids-patiënten samen te krij gen", aldus een woordvoer der. De autoriteit van de leraar schaadt maar al te vaak diegenen die willen leren. DRIEBERGEN In een kamer van het bij uitstek hervormde gebouw, dat van de Hervormde Raad voor Kerk en Theologie, staat een boekenkast met vele jaargangen van het katholieke blad „Concili um", van het „Katholiek Archief", en van het „Archief van de Ker ken". Het is typerend voor de bewoner van de kamer, dr. C.P. van An- del. Bijna twintig jaar lang zit hij op de post van secretaris van deze Raad en was hij een van de meest bepalende ge zichten van het her vormd oecumenisch be leid. Nu staat zijn af scheid voor de deur; de „periode-Van Andel" in de (oecumenische) ge schiedenis van de Her vormde Kerk wordt af gesloten. Dat afscheid valt in wat hij noemt „een adempauze" in de oecumenische ontwikke lingen. Hij doelt daarbij met name op het gesprek tussen Rome en Reformatie. Het Tweede Vaticaanse Concilie, de periode-Alfrink en daar mee de opbloei van het oecu menisch gesprek en handelen op het plaatselijk vlak, ligt achter ons. „Maar", zegt Van Andel, ,je moet de zaken be kijken in het perspectief van de tijd. Hoeveel eeuwen heb ben we niet volstrekt naast elkaar geleefd en eigenlijk tegenover elkaar gestaan. We hebben het dan toch maar beleefd: een oecumenische ontmoeting met de paus in Utrecht. En delegaties van protestantse kerken zijn in Rome geweest en konden daar hun verhaal kwijt. We hebben een doorbraak mee gemaakt, er is een lijn uitge zet. Soms is die niet zicht baar, maar hij is er wel. En verderop in de tijd komt die zelfde lijn weer te voorschijn. Daar ben ik heilig van over tuigd". Hij herinnert er aan hoe in zijn „oecumenische bestaan" er nog meer opzienbarende dingen zijn gebeurd. „Ook op het protestantse erf zijn er toch grote ontwikkelingen geweest. Toen ik jong was zeiden ze in hervormde kring: ,Die gereformeerden zijn niet te vertrouwen'. Nu bevinden de kerken zich in staat van hereniging: het pro ces op weg naar de geünieer de kerk is onomkeerbaar. En je kunt niet meer wezenlijke theologische kenmerken van beide kerken formuleren. Het is allemaal toch snel ge gaan". In zijn jonge jaren was dr. Van Andel predikant in Scharnegoutum, bij Sneek. Er was een convent van pas tores, inclusief r.k. priesters. Tijdens die ontmoetingen heeft Van Andel zijn eerste wezenlijke oecumenische er varingen gehad. „We gingen één keer per jaar met elkaar uit. Zo hadden we eens een boot gehuurd. Toen we terug waren, wist eigenlijk nie mand waar we hadden geva ren. Zo waren we opgegaan in de theologische debatten en in de ontmoeting van el kaar als gelovigen in de ene Heer". Die wederzijdse herkenning van het geloof in Christus de Heer en de gezamenlijke vie ring van de maaltijd van de Heer (eucharistie/avond maal) zijn altijd de centrale punten geweest in het oecu menisch denken van Van Andel. „Enkele malen per jaar gaan mijn vrouw en ik naar een klooster, waar we ons welkom weten. We voe len ons daar thuis, omdat we in die gemeenschap mensen ontmoeten met wie we geza menlijk Christus belijden. En dan is deelname aan de eu charistie geen vraag meer. Natuurlijk, ik zal niet onder de ogen van kardinaal Simo- nis aan de eucharistie-viering mee doen. Ik weet dat hij daarmee grote moeite zou hebben en dus doe je het dan niet". Door de veelvuldige en in tensieve nationale en inter nationale contacten met on der meer de catholica is Van Andel zich bewuster gewor den van sterke en minder sterke punten in zijn eigen traditie. Hij neemt de woor den over van zijn collega ds. L. van Reijendam-Beek die na de oecumenische ontmoe ting in Rome zei: „Ik ben ka- tholieker geworden en tege lijk protestantser". „Ik heb bijvoorbeeld geleerd van de katholieke eucharis tieviering. Wij met onze avondmaalstraditie doen ons zelf te kort door ons op rant soen te zetten. Vier keer per jaar vind ik te weinig. En ik denk aan de symboolarmoe- de. Ik heb ervaren dat het le ven verarmt als je de symbo len uit de kerk bant. De toga die de predikant draagt vind ik ook zo'n puntje. Luther en Calvijn waren professoren met een geleerden-gewaad- aan. De protestantse kerken hebben die professoren-toga maar overgenomen, maar de priesters in de catholica heb ben een ambtsgewaad. En zo hoort het, denk ik". Hiërarchie Het grote struikelblok tussen Rome en Reformatie is de ambtsopvatting, met als to renhoog obstakel het pau sambt aan de top van de hië rarchie. „Wij protestanten hebben misschien weieens wat watervrees voor de hië rarchie, maar dat is te begrij pen. Vanaf het begin van onze kerken is die afkeer van de één boven de ander er geweest. In 1572 werd tij dens het Convent van Em- den, de wieg van de Her vormde Kerk, de „eerste ker- dr. C.P. van Andel korde" opgesteld. De ope ningszin luidde: „Geen die naar des Woords zal over een dienaar des Woords heersen" en er volgen dan gelijke zin nen voor de ouderlingen en voor de diakenen. Dat is bij uitstek het principe van de collegialiteit. Alleen zó kun je de kerk besturen. Niemand boven de ander. Dat gaat te rug naar het Nieuwe Testa ment, waar wordt gezegd dat in de kerk ieder met z'n ga ven even serieus genomen moet worden. Ik vind dat de apostelen, als leerlingen van Jezus, een ge heel eigen plaats hebben. Maar ik zie niet in waarom al die kleine mannetjes die na hen kwamen ook een bijzon dere plaats zouden moeten hebben Onder hen waren natuurlijk groten. Augustinus bijvoorbeeld. Maar ook Cal vijn of Martin Luther King zijn grote voorbeelden ge weest. Ik bedoel maar te zeg gen dat naar mijn overtui ging het voorbeeld zijn van een christelijk leven niet is gebonden aan een ambt, laat staan een ambt als dat van een bisschop of paus". De organisatie en de uiterlij ke vorm van de hiërarchie, met als treffend voorbeeld de imponerende Sint Pieter in Rome, staat veel protestanten tegen. Ds. Van Andel herin- inert aan Kaj Munk die in een opstel schrijft dat hij met de apostel Petrus over het Sint Pietersplein loopt. Ze kijken naar een man die in volle glorie in een draagstoel wordt vervoerd. Petrus is vol bewondering over de ver schijning. Hij is er van over tuigd dat het de keizer van Rome is. Want zo kan alleen een keizer zijn. Waarop Kaj Munk hem toevoegt: „Dat is de keizer niet, dat ben jij". „Kaj Munk verwoordt in dit opstel op buitengewoon scherpzinnige en subtiele wij ze de protestantse moeite met de vormgeving van de hië rarchie. Ik voeg er meteen aan toe dat ik ook in onze vorm van kerkleiding, de sy nodale structuur, bezwaren zie. Geen enkel systeem biedt een waarborg voor een bij bels legitieme kerkleiding. Wel zijn er systemen die meer of minder van zulke waarborgen bieden, naar mijn overtuiging". Mondig Het kon bijna niet anders: de tendens in de katholieke kerk die kan worden aange duid met „de lijn-Gijsen" komt aan de orde tijdens het gesprek met de hervormde oecumenicus. „Ik betreur die tendens ten zeerste. Ik vraag ik me weieens af hoe diep die invloed werkelijk gaat in het leven van de katholieken in Limburg. Maar het blijft in middels triest dat bisschop Gijsen het mondig zijn van de gelovigen kennelijk er vaart als een bedreiging. Het katholieke systeem is ge groeid in de middeleeuwen, toen een kleine elitegroep zich geestelijk kon ontwikke len en het dus voor het zeg gen had. Nu zijn de onder wijskansen voor iedereen zo'n beetje gelijk en zou je een ander beleid mogen ver wachten. Rekening houdend met en gebruik makend van de omstandigheid dat de le ken mondig zijn geworden. Maar dat gebeurt niet, he laas". Bonders De belangrijkste „kleine oe cumene", die tussen her vormden en gereformeerden, zit structureel op de rails. Van Andel is al jaren nauw betrokken bij het Samen op Weg-proces. Hij constateert dat er theologisch geen we zenlijke belemmeringen meer zijn voor de «herenigde kerk. Natuurlijk zijn er de kwesties als de structuur, de organisatie en, niet te verge ten, het beheer van de „stof felijke goederen" die de nodi ge aandacht neg zullen vra gen. In hervormde kring is het vooral de Gereformeerde Bond, een hechte vereniging aan de rechterflank van de kerk, die bezwaren blijft ma ken tegen Samen op Weg. De Bond uit ook dreigende taal over een eventuele kerk scheuring. Van Andel denkt niet dat het zo ver zal ko men. Bondert» die de Her vormde Kerk verlaten, dat is eigenlijk een onmogelijkheid; het zou een verloochening zijn van hun kerkelijke en theologische inzet. Voor Bon ders is de gedachte van de volkskerk als „planting Gods", dat is de handelende aanwezigheid van God in de geschiedenis van de Her vormde Kerk, heel wezen lijk. De kerk verlaten zou ontrouw zijn aan dat belijden. „Met de spiritualiteit van de Gereformeerde Bond heb ik geen enkele moeite. Integen deel, in de kerk moet er ruimte zijn voor alle ver scheidenheid aan karakters, wijzen van geloven en tradi tie. Maar ik verfoei uit de grond van mijn hart de Bond als machtsblok in de kerk, de partijvorming. Want die is een belemmering voor de ontmoeting van die verschei denheid in spiritualiteit. Lou ter op grond van die partij vorming word ik niet ge vraagd te preken in een Bondsgemeente. Maar de mensen kennen mij niet eens en op grond van die partij vorming kunnen we ook nooit tot elkaar komen en el- kaars geloof herkennen. Dat is in strijd met het Evangelie. Zo hard wil ik het zeggen". Dr. Van Andel neemt op 5 juni officieel afscheid, maar hij trekt de deur van zijn ka mer in Driebergen niet defi nitief achter zich dicht. Er is geen opvolger benoemd en in afwachting van de beslissin gen daarover blijft hij enkele zaken behartigen. De ont moeting tussen Rome en Re formatie neemt in dat pak ketje een belangrijke plaats in. „Die ontmoeting heeft al tijd in het bijzonder mijn hart gehad". LÜTSEN KOOISTRA WASHINGTON De PTL (Praise The Lord)- organisatie heeft via een geheime bankrekening het evangelistenechtpaar Jim en Tammy Bakker en twee medewerkers meer dan twee miljoen dollar (ruim vier miljoen gulden) aan salaris en bonussen uitbetaald zon der dat het bestuur en de financieel directeur er van wisten. Dat heeft de Amerikaanse krant The Washington Post gisteren gemeld. De rekening zou zijn ontdekt door de nieuwe accountants van PTL. Het accountants kantoor Laventhol en Horvath, het op negen na grootste accountants kantoor in de Verenigde Staten, zou de rekening hebben beheerd. William Spears, die namens het accountantskantoor de rekening beheerde, verklaar de tegenover The Washing ton Post dat hij niets onrecht matigs had gedaan en dat hij er „zeker" van was dat het bestuur van PTL van alle uitbetalingen aan het echt paar Bakker en hun assisten ten Richard Dortch en David Taggart op de hoogte was. Maar volgens de nieuwe ac countants blijkt op geen en kele wijze uit de notulen van de bestuursvergaderingen van de eerste drie maanden van dit jaar dat dat inder daad het geval was. De uitbe talingen zouden zijn verricht op instructie van Taggart of diens secretaresse, Shirley Fulbright. De evangelist Don George sprak eveneens de bewering van Spears tegen. George, bestuurslid van PTL van eind 1985 tot begin 1987, ver klaarde tegenover The Was hington Post dat de uitbeta ling van het salaris aan het echtpaar Bakker in zijn tiid nooit in het bestuur aan de orde is geweest. Jim en Tammy Bakker Eerder deze week haalde de evangelist Jerry Falwell, die in maart het beheer van PTL heeft overgenomen, krachtig uit naar het echtpaar Bakker. Jim Bakker had Falwell be schuldigd van diefstal van PTL. Falwell wees op de oor zaken van Bakkers val, zoals zijn financiële manipulaties en de verhouding die Bakker heeft gehad met ziin vroege re secretaresse. „Ik moet je vertellen, Jimmy, dat ik God en de kerk een slechte dienst zou bewijzen als ik je zou toe- FOTO: AP staan bij PTL terug te ko men", aldus Falwell. Over de beschuldiging van diefstal zei Falwell: „Zeggen dat ik PTL heb gestolen is hetzelfde als zeggen dat iemand de Titanic heeft gestolen nadat die op de ijsberg was gestoten". 0C kme tC VEEL ouders zullen er al eerder zo'n vermoeden van r^ig ben gehad, maar onlangs is het nu ook nog eens wetensci fit. pelijk vastgesteld: veel scholieren kunnen maar moeilijl i< de voeten met een onderwijssysteem waarin een te veel i viduele mogelijkheden en te weinig duidelijkheid voo leerlingen bestaan. Als het aan jongeren lag zouden ze schijnlijk liever de „ouderwetse" school doorlopen, met er prestatiegerichte, klassikale aanpak en zijn beroep op di lat gen verantwoordelijkheid van de leerling. Sinds de in ring van de Mammoetwet is het onderwijs in ons lan hoge mate geïndividualiseerd. Daar was en is veel voc zeggen. Het is een nobel streven de scholier precies dat ket van kennis en vaardigheden aan te bieden, dat aar bij haar of zijn persoonlijke voorkeur en capaciteiten. Dt dachte dat niet de zogenaamde eindtermen van het on wijs maar de belangen van de afzonderlijke leerlingen op moeten staan, heeft zijn charmes. n d De nadelen van de onderwijshervorming van de jaren tig zijn intussen echter ook duidelijk aan het licht getit Er is iets grondig verkeerd gegaan met de aansluiting t onderwijs en arbeidsmarkt. Zelfs in het voorjaarsoverleg werkgevers en werknemers zal premier Lubbers pie voor meer marktgericht onderwijs, omdat de huidige aan de werkloosheid te veel kansen geeft. Er is ook iets mis de scholieren, zo heeft kinderpsychiater T. Compernelle constateerd. Veel hedendaagse scholen bezorgen veel leer gen stressverschijnselen die in het traditionele onderwijl -ë' bekend waren. net STRESS is een betrekkelijk nieuw begrip in het sociaal- tenschappelijk jargon. Het hoeft, dan ook geen verbazin -'s' wekken dat onderzoekers de laatste tijd links en recht! j tingen en oorzaken van stress boven tafel tillen. De we schap is immers even modegevoelig als willekeurig w sector van de maatschappij. Het is de vraag of diezelfde* tenschap over de methodieken beschikt om de invloed het onderwijssysteem af te splitsen van al die andere fj ya ren die een mens, in dit geval een scholier, uit zijn geesti pr evenwicht kunnen brengen. th. it' ire: !te fcli 'er ANDERZIJDS ligt het zo voor de hand dat jongeren tijd juist in de schoolsituatie te maken krijgen met de „angst voor de vrijheid" is genoemd, dat de kinderpsvE ater ongetwijfeld gelijk heeft. Hij kan overigens gerust want er waait reeds een wind van restauratie door het derlandse onderwijsbestel. Het inzicht wint veld dat me rial de afgelopen twintig jaar misschien iets te drastisch bepa tall traditionele waarden overboord heeft gezet. De school best weer wat schoolser worden. Kennelijk zitten ook veel in verwarring gebrachte scholieren daarop te wad (aa it era en dt HERWAARDERING van het verleden betekent echter dat blindelings kan worden teruggegrepen op een aan van jaren her. „Verschoolsing" in de oude zin is geen cijn voor moderne kwalen. Alweer zo'n volkswijsheid die langs wetenschappelijk is onderbouwd. Medewerkers vai en universiteiten van Amsterdam en Twente hebben op ver van het ministerie van onderwijs onderzocht wat het efft_ geweest van de invoering van de twee-fasenstructuur (1 J in het wetenschappelijk onderwijs. Het universitaire on '±r wijs is na de TFS aantoonbaar schoolser geworden. Werl ou leges zijn vervangen door hoorcolleges, de regelingen iar scripties en stages zijn aanzienlijk strakker geworden e s studieduur is aan een maximum gebonden. HET verschijnsel van de (dure) eeuwige student, die o et kommerd van de ene faculteit naar de andere zwerft en eindelijk toch zonder bul afhaakt omdat hij het spoor v dig bijster raakt, zou daarmee definitief moeten zijn u bannen. Het blijkt echter dat, ondanks de strakkere disc ne, op zijn minst nog even veel studenten voortijdig afh; - als vroeger. Het rendement van het wetenschappelijk or 7 wijs is niet aantoonbaar gestegen, aldus één vernietigt conclusie uit een lange reeks. Hetgeen bewijst dat sii antwoorden niet bestaan, zeker als het om de inrichtini het onderwijs gaat. Regenachtig DE BILT (KNMI) Vandaag wordt het weer in onze omge ving bepaald door een oceaan- storing, die ons van het westen uit passeert. Er is veel bewol king en gedurende de hele dag valt er af en toe wat regen. Het wordt vanmiddag niet warmer dan een graad of 15. De zuidwestelijke wind is overwegend matig, kracht 3 a 4. Kortom: een vrij sombere dag. Ook morgen is er veel be wolking en zijn er perioden met regen, terwijl de middag- temperatuur opnieuw niet bo ven de 15 graden uitkomt Maandag is er nog tamelijk veel bewolking en kan er ook nog een enkele bui vallen, maar vanaf dinsdag is er gelei delijk wat meer zon en is de kans op regen klein. Ook de middagtemperaturen bereiken dan wat hogere waarden. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: In het zui den bewolkt en enige regen, wat meer naar het noorden vrij zonnig. Middagtempera- tuur ongeveer 13 graden. Denemarken, noord-Duitsland en Benelux: Veel bewolking. Vooral op zondag regen. Mid- dagtemperatuur 11 tot 15 gra den. Zuid-Duitsland en noordoost- Frankrijk: Half tot zwaar be wolkt. Vooral op zondag enige regen. Middagtemperatuur 14 tot 18 graden. Britse Eilanden: Wolkenvel den. Voornamelijk op zondag in het oosten wat regen. In het zuiden en westen met name op maandag ook zon. Middagtem peratuur van 13 graden in het noorden tot 17 graden in het zuiden. jTR SP Midden en zuidwest-Fr rijk: Zonnig, voornam meer naar het noorden wolkenvelden. Middagter ratuur van 17 graden in 1 noordwesten tot 20 25 gra in zuid-Frankrijk. Alpengebied: In het zuideioec eerst ook in het oostelijke vrij zonnig. In het nooi ~l veel bewolking en af en regen, boven 2000 meter sneeuw. Middagtemperal in de noorddalen 16 tot 20 den, in de zuiddalen 22 t< graden. Op maandag wat Spanje en Portugal: Vrij overal zonnig. Middagter ratuur van 22 graden in noordwesten tot 33 gri landinwaarts in het zuiden r. Italië en Joegoslavische i y Flinke perioden met Vooral in bergstreken ove: ook bewolking. Middagtei^ ratuur 22 tot 26 graden. Weerrapporten 29 mei 20 uur Weer Max. temp Eelde Ibew 14 Eindhoven 15 Den Helder 12 Rotterdam zwbew 14 zw.be» 12 Vlissingen hbew 15 Zd Limburg zwbew 15 Aberdeen X. 12 Athene 27 Barcelona l.bew. 24 Berlijn zwbew. 14 Bordeaux l.bew. 20 Brussel h bew 17 Dublin zwbew. 18 Frankfort hbew. 13 Genève 15 Helsinki 8 Innsbruck zwbew 17 Klagenfurt regenbui 19 Kopenhagen zwbew. 11 Lissabon onbew 29 Locarno zwbew. 25 Londen zwbew. 20 Luxemburg hbew 15 Madnd onbew. 29 Malaga onbew. 22 Mallorca hbew 26 Malta zwbew 23 Moskou onbew 9 Munchen regen 17 Nice zwbew 23 Oslo hbew. 16 Parijs Ibew 19 Rome zw bew. 20 Split regen 20 Stockholm Warschau regen zwbew. 12 15 Wenen Ibew 19 ZUnch zwbew. 15 Casablanca 24 Cyprus h bew 26 Istanbul l.bew 20 Las Palmas Ibew, 26 Beiroet niet ontv. Tel-Aviv hbew 24 mt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2