Specialisten mogen maar twee dagen actie voeren i Zaterdag Jeffrey Archer avo: arschaupact trkent i ongelijkheden cn per l sin bereikbaar Amateur SALOMONSOORDEEL NA KORT GEDING PATIËNTEN m Bekerfinale vrijdag in Zuiderpark B 22b Vingerkootjes gevonden van grondlegger boeddhisme Interpellatie over plannen kabinet met ziekenfonds CeidócSou/ia/rit HET WEER Zaterdag 30 mei 1987 78e jaargang no. 23819 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholi Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chel-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/mvnidag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248 Advertenties (excl 6% BTW)1 0,64permm,kleintiesl. 0,45permm. Losse nummers f 1.10. Het liefst is Jeffrey Archer politicus. Conservatief wel te ver staan. Maar zijn politieke carrière is tot nu toe niet zo verlo pen als hij had gewild. Een paar „affaires" (verkeerde beleg gingen, contacten met een prostituée) maakten dat hij zich en kele malen als politicus moest terugtrekken. Om zijn schulden weg te werken en de tijd te doden ging hij schrijven. Boeken als Kane en Abel, De Verloren Dochter en De Eerste onder de Gelijken maakten van hem een miljonair. „Maar", zo zegt hij in een interview op de voorpagina van Finale, „schrijven is geen beroep voor volwassen mensen". VERDER IN FINALE David Bowie Pierre Cardin die een zeer luxe cruiseschip be heert. Twintig jaar na de Zes daagse Oorlog is er nog geen zicht op vrede in het Midden-Oosten. Een tentoonstelling over een omstreden man: Jan Pieterszoon Coen. Twee jaar geleden zag de wereld met verbijstering wat er gebeurde in het Heizelstadion. Sindsdien is er in het Engelse voetbalvandalisme niets veranderd. Interview met oud-voetbalinternational Bram Appel. Virginia biedt voor elk wat wils. VANDAAG BIJ DEZE KRANT INKLEUR 9? een zeer futuristisch aandoend itionsgebouw van Almere heeft nister Smit-Kroes van verkeer teren het eerste deel van de uwe Flevospoorlijn geopend, er een jaar wordt de lijn van Al- tre doorgetrokken naar Lelystad, eerste instantie moet de lijn het bben van forenzenverkeer tussen nsterdam en Almere. De afstand 0f >rdt in 25 minuten overbrugd. v ndaag houdt de NS op de lijn hJ len dag. Minister Smit-Kroes liet erigens doorschemeren dat wat 83 ar betreft een aftakking van de tvolijn naar Hilversum en Utrecht haalbare kaart is. FOTO: ANP Grote opdracht voor Smit Tak ROTTERDAM - Het Rotter damse zeesleepvaart- en ber gingsbedrijf Smit Tak moet in opdracht van Hyundai Mer chant Marine de Koreaanse bulkcarrier „Hyundai 18" ber gen. Het 186 meter lange schip liep woensdag bij de ingang van het Suez-kanaal met vrij hoge snelheid vast op koraal riffen. De vrachtvaarder was met 33 duizend ton graan op weg naar Bangladesh. Het schip is niet lek geraakt. Smit Tak heeft de zeesleper „Smit Rotterdam" naar de bulkcar rier gedirigeerd. Stuntman komt om op circuit Zandvoort ZANDVOORT - De 40-jarige Alain Vincx uit België is giste ren om het leven gekomen bij een stunt op het circuit van Zandvoort. De Belg probeerde met een Chevrolet Camaro in de lengterichting door vier au tobussen te rijden. De act van de Belgische stuntman was de eerste in een serie van zes die onder de naam „World Record Day" op het Zandvoortse cir cuit werd gegeven. Volgens de politie moet de Belg bij zijn re cordpoging onmiddellijk dood zijn geweest. De directie van het circuit heeft direct de rest van het evenement afgelast. MILWAUKEE Op het kattebelletje van de bank rover stond „Dit is een overval", en op de keerzij de stonden de naam van mans reclasseringsambte- naar en het tijdstip van zijn eerstvolgende af spraak. Nadat de bankrover, Roy Moore Jr., thuis was opge pikt, werd hij bekeurd en opgesloten in het huis van bewaring. Hij heeft in het geheel al 26 jaar in de ge vangenis doorgebracht voor een uiteenlopende reeks misdrijven. UTRECHT De medi sche specialisten mogen volgende week maar twee dagen actie voeren. Nadat ze maandag en dinsdag zondagsdienst hebben gedraaid, moeten ze weer volledig aan het werk gaan. De Landelij ke Specialisten Vereni ging heeft haar leden op geroepen daaraan gevolg te geven. Met de organi satie van verpleegkundi gen „Het Beterschap" is afgesproken dat de spe cialisten zelf de gevolgen van hun actie zullen op vangen, zoals het regelen van afspraken. De Landelijke Specialisten- vereniging (LSV) is „zeer te vreden" over de uitspraak van de president van de Utrechtse rechtbank. Maar ook het Landelijk Patiënten/ Consumenten Platform (LPCP) dat het kort geding tegen de LSV had aange spannen noemt de uitspraak een „duidelijke overwin ning" voor de patiënten. De specialisten waren van plan de hele volgende week alleen acute noodgevallen te behandelen, als protest tegen de regeringsplannen om hun norminkomen te verlagen van 181.000 naar 148.000 gul den. De afgelopen dagen hebben zij daarom vele pa tiënten die een afspraak had den, afgebeld. Volgens een woordvoerder van de LSV zal het „ongetwijfeld proble men opleveren" om die af zeggingen voor de tweede helft van de week weer on gedaan te maken. Hij kan niet garanderen dat dat in alle gevallen zal lukken, maar vindt het „moeilijk in te schatten" hoeveel patiën ten hun afspraak zullen mis lopen. LSV-voorzitter Heijen, die de uitspraak van de rech ter een „Salomonsoordeel" noemt, twijfelt er niet aan dat de specialisten „loyaal ge hoor zullen geven" aan de oproep om woensdag weer normaal aan het werk te gaan. Hans van der Wilk, directeur van het LPCP, vindt dat pa tiënten zich niet door de actie moeten laten afschrikken, ook nu die maar twee dagen duurt. „Wie ook maar enige twijfel heeft, moet zo snel mogelijk met behulp van de huisarts toegang tot een spe cialist zoeken. Niemand moet zich daar door de actie van laten weerhouden". Pag. 3: Rechter noemt actie van specialisten begrijpe lijk rb RUSSEL Een woordvoerder van de avo heeft gisteren in een eerste reactie voorstellen van het Warschaupact ezegd dat het Oosteuropese bondge- Botschap lijkt te erkennen dat het een ïtalsmatig overwicht heeft in conven- bnele strijdkrachten in Europa. irdvoerder Robin Stafford zei dat de Navo >g geen direct en gedetailleerd commentaar de voorstellen had omdat Navo-functiona- ssen nog niet de beschikking hadden over piled ige teksten van het gisteren in Oost-Ber- n afgeronde beraad van het Warschaupact, ït voorstel van het Warschau Pact om te in onderhandelen over het wegnemen van k verschil in militaire kracht werd gisteren Oost-Berliin door secretaris-generaal Kroli- >wski naar buiten gebracht, nadat de hoogste iding van het Pact de afgelopen twee dagen tn is geweest. zou zowel gaan om kernwapens als con- tntionele en chemische wapens. De onder- andelingen zouden beurtelings in Warschau in hoofdstad waar het hoofdkwartier van NAVO is gevestigd, Brussel, kunnen wor- gevoerd. Het werkelijke probleem blijft het conventio- 1 overwicht van het Warschaupact," zei 'ford. „De voorstellen van het Warschau- »ct lijken dit te erkennen omdat zij spreken ngelijkheden." >orstellen om te onderhandelen over wapen- heersing moeten worden ingebracht in daar- »r geschikte onderhandelingsfora, zo heeft in woordvoerder van het ministerie van bui- lüandse zaken gisteren in Den Haag ver aard. Volgens Westerse autoriteiten is het •orstel de zoveelste poging van het Warscha- ct om de Navo als volwaardige partner in de Iderhandelingen tot wapenbeheersing te be ekken, een visie die het Westen steeds heeft 'ezen. >g. 7: Top Warschaupact eindigt zonder voorstellen. WÊm Verlaten stond de eenmotorige Cessna donderdagavond laat nog op het Rode Plein in Moskou nadat de bestuurder, de negentienjarige Westduitser Matthias Rust, door de politie was meegeno men. Om het toestel werden later dranghekken gezet en gistermorgen vroeg werd het door vier leden van de militie weggesleept. Intussen willen de Sovjet-autoriteiten maar al te graag van Matt hias vernemen hoe hij zijn solovlucht vanuit Helsinki onopgemerkt door de Russische radar kon volbrengen. Pag. 7: Westduitae Teenager treft Sovjet-radar in het hart. FOTO: ap FC Den Haag zonder meer in EC II-toernooi DEN HAAG De finale van het toernooi om de KNVB-beker, tussen FC Den Haag en Ajax, vindt op vrijdagavond 5 juni aanvang 20.00 uur plaats in het Haagse Zuiderpark- stadion. De voorverkoop voor het duel begint dins dag. Hoewel de voetbalbond formeel nog toestemming voor de beladen wedstrijd moet geven, hebben beide betrokken clubs en ook de gemeente Den Haag giste ren hun medewerking toe gezegd. Voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag: „De KNVB wil de ontwik kelingen van zondag tij dens PSV-FC Den Haag nog even afwachten. We hopen dus maar dat onze supporters zich in Eindho ven goed zullen gedra- staantribune op Mid den-Noord blijft leeg, de aanhang van de Amster damse club wordt onder gebracht op de Oost-tribu ne, maximaal 2000 Haagse supporters staan achter het andere doel. Dit zijn enke le van de veiligheidsmaat regelen die met het oog op de beruchte supporters- groepen van zowel FC Den Haag als Ajax worden getroffen. Overigens zal FC Den Haag door de KNVB zon der meer worden inge schreven al deelnemer aan het toernooi om de Europa Cup II. De bond heeft af gezien van zijn voorne mens de clubs uit het be taalde voetbal te laten stemmen FC Den Haag al dan niet aan dat toernooi te laten deelnemen. lobelprijswinnaars praten met kinderen MSTERDAM - Nobelprijs- innaars uit alle delen van de ld gaan geregeld bijeen- amsten beleggen om zich „te tigen over de belangrijkste dreigingen van onze samen- ving". Dat is het doel van n onlangs opgerichte „Raad *n Nobelprijswinnaars". Eén in de voorzitters is de Neder- ler Jan Tinbergen, die in 169 de Nobelprijs voor econo- ie kreeg. De Stichting „No- 1 Council" belegt komend eekeinde al een eerste kleine jeenkomst in de Brakke •rond in Amsterdam. Grotere l'enementen staan eind dit ar (weer in Amsterdam) en blgend jaar (in Washington en Moskou) op het program ma. De Amsterdamse uitgever (Kaos) Theo Knippenberg is een van de initiatiefnemers. VANMIDDAG NA 17 00 UUR IS DE NIEUWE WOONINFO UIT Neem mee uit de woonmfo- box naast de huizenetala- ge bt| ons kantoor ol bel even Van Beükering Makelaardij Zonnebloem Leiden 071-214521 BEIJING In de buurt van de oude Chinese hoofdstad Xian hebben archeologen een groot aantal belangrijke boeddhistische relikwieën ge vonden, waaronder vinger botjes van de oprichter van het boeddhistische geloof. Het officiële persbureau Xin hua meldde dat de vondst werd gedaan in een onder aardse schuilplaats bij de Fa- men Tempel, 100 kilometer ten wesen van Xian, in cen traal China. In vier kleine nissen, die wa ren afgedekt met doosies van ijzer, goud, zilver en kristal, werden de botjes gevonden die van Sakyamuni zouden zijn. Sakyamuni is de grond legger van het boeddhisme. Na het bestuderen van een ter plaatse gevonden inscrip tie en het controleren van andere belangrijke bronnen zouden de vinders tot de con clusie zijn gekomen dat de botjes inderdaad van Sakya muni afkomstig waren. In de ruimte werden nog 600 andere voorwerpen gevon den van goud, zilver, glazuur, jade, edelstenen, porcelein, steen, beschilderd hout, ijzer en zijde. Er zouden belangrij ke relikwieën bij zitten, zoals een gouden en zilveren mon niksstaf uit het jaar 875. De Famen Tempel werd 1 700 jaar geleden gebouwd, maar werd later bij een aard beving verwoest. In 1579 werd de tempel herbouwd. Historische bronnen wijzen uit dat de as van Sakyamuni werd verdeeld en werd be graven in verschillende lan den. De Famen Tempel, die tijdens de Tang- en Song-dy nastieën (618-907 en 960- 1279) door de keizerlijke fa milie werd gebruikt, kreeg de vingerbotjes, aldus Xin hua. Het westelijke deel van de tempel stortte in 1981 in en het oostelijke deel was bouw vallig. In maart, toen werd gewerkt aan herbouw van et complex, werd de onder grondse ruimte gevonden. Vandaag veel bewolking, van het westen uit regen. Middag- temperatuur ongeveer 15 gra den. Matige zuidwesten wind. Zondag koel met veel bewol king én regen. Vanaf dinsdag meer zon. Zon op: 05.26, onder: 21.49; hoog water Schevenin- gen: 06.09 en 18.38; laag water: 01.50 en 14.01. DEN HAAG De Partij van de Arbeid zal komende week de regering interpelleren over de kabinetsplannen om de zieken fondspremie per 1 juli met zestiende procent te verhogen en een deel van de kosten van de gezondheidszorg af te wentelen op de patiënt. Het gaat om een eigen bijdrage van 25 gulden voor ver wijzing naar de specialist en het schrappen van tandheelkunde voor volwassenen uit het ziekenfondspakket. De PvdA zegt dat het kabinet vooruitloopt op een standpuntbepaling over het rap port van de commmissie Dekker en daarmee een „onaanvaard bare last" legt op de schouders van ziekenfondsverzekerden. Volgens coordinator Van der Wilk van het Landelijke Patiën* ten/Consumenten Platform is het schrappen van tandartsenhulp voor volwassenen onaanvaardbaar en zeker zolang er geen goe de regeling is voor een aanvullende verzekering met acceptatie plicht, zoals de commissie-Dekker heeft voorgesteld. Er is nu zelfs geen garantie dat iedereen die dat wil zich vrijwillig tegen deze kosten kan verzekeren. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Als er een dag is, waarop de krant los wordt ge kocht dan is het de zaterdag. Geen wonder, want de Leidse Courant is dan lekker dik, de omvang rijkste van de hele week. De wekelijkse Finale noodt tot lezen, maar ook het katern vol nieuws en artikelen over Leiden en omgeving mag er zijn. En dan het wereld- en Nederlandgebeuren, samenge bracht in het eerste gedeelte, compleet met „Kerk en Wereld", achtergronden en commentaren. Niet vergeten mag daarbij worden de rubriek Politiek, Partij en Parlement. De losse-nnmmerskopers ko men er nu achter wat ze eigenlijk missen als ze hem een keertje vergeten of als hij is uitverkocht. Nee, daar hebben de vaste abonnees geen last van. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1