Recreatie langs de Wijde-Aa neemt toe Bollenstrekers horen forse cel straffen eisen Huis gekraakt in Voorschoten Huurders Eurowoningen eisen aangepast contract EeidaeSotwmit Priesterjubileum f.P. Seijsener Elk kwartier bussen tussen Leiden en Zoetermeer 3uit 70 mille bij bank overval teimuiden "jEIDEN OMGEVING ZATERDAG 30 MEI 1987 PAGINA 15 LPHEN AAN DEN RIJN Pastoor J.P. Seijse- er, viert morgen in het kerkelijke centrum De ron in Alphen aan den Rijn zijn veertigjarig pries- rjubileum. Seijsener kwam in 1970 naar Alphen in den Rijn als bouwpastoor. Hij stichtte de Heili- Geestparochie in de nieuwbouwwijk Ridderveld. erder werd in samenwerking met de gerefor- eerde en hervormde gemeenten het kerkelijk en smeentelijk centrum De Bron gebouwd. Seijsener ng in 1984 met emeritaat. Hij studeert inmiddels erkgeschiedenis aan de Katholieke Universiteit an Amsterdam en gaat nog regelmatig voor in vie- ngen in Alphen en omgeving. Zondag is om elf <ur een feestelijke eucharistieviering in De Bron. i aarna is gelegenheid om de pastoor te feliciteren. Kleuterschool wordt wijkgebouw LEIDSCHENDAM De Maria- kleuterschool in de wijk Prinsenhof in Leidschendam wordt na een 140.000 gulden kostende verbou wing, ingericht als onderkomen voor de wijkvereniging Prinsenhof. De voormalige kleuterschool De Regen boog die dè wijkvereniging als voor lopige huisvesting heeft gebruikt, zal worden afgebroken. De sportvereni ging Gymnova heeft verder bezwaar tegen de verplichte verhuizing. Deze vereniging zegt 25.000 gulden in het voormalige onderkomen te hebben geïnvesteerd waarvan de gemeente de helft terugbetaalt. Verder moet een hogere huur worden betaald. LEIDEN/REGIO De belangrijkste wijziging van de dienstregeling van busmaatschappij Westnederland voor Stompwijk en Zoeterwoude-Dorp is de frequentieverhoging van lijn 170 (Lei- den-Zoeterwoude Dorp-Stompwijk- Zoetermeer-Rotterdam). In de och tendspits wordt de kwartierdienst naar Leiden met een rit uitgebreid. In de avondspits gaat een volledige kwar tierdienst rijden tussen Leiden en Zoe termeer. Deze wijzigingen gaan mor gen in. De rit van lijn 166 van 18.29 uur van Leidschendam naar Stompwijk wordt vervroegd naar 18.10 uur. De lijn Ha- zerswoude-Rijndijk-Alphen aan den Rijn (168) gaat 's avonds en op zondag terug van een uurdienst naar een twee-uurdienst. Dit is vooral van be lang voor diegenen die willen over stappen van Zoeterwoude/Leiden en Hazerswoude-dorp (177) op lijn 168. Ook lijn 167 (Woubrugge) gaat 's avonds en zondag terug van een een- naar een twee-uurdienst. De rit van lijn 166 van Leidschendam naar Zoe termeer vertrekt vanaf 31 mei niet meer om 18.29 uur, maar om 18.10 uur vanaf ziekenhuis St. Antoniushove. Deze en alle andere wijzigingen staan opgenomen in de nieuwe dienstrege ling die voor vier gulden te koop is op de postkantoren, bij de Westneder- landkantoren en bij alle chauffeurs. Acht- hovenerweg afgesloten LEIDERDORP De Achthove- nerweg is op dinsdag 2 en woensdag 3 juni gesloten voor alle verkeer. Auto's worden van en naar Koudekerk om geleid via de Hoge Rijndijk. De afsluiting is nodig omdat de weg wordt geas falteerd. MUIDEN Bij een over- 1 op de RABO-bank aan de ■rpsstraat in Leimuiden ;ft een ongeveer 30-jarige n gistermiddag tegen half i 70.000 gulden buitge- lakt. Tijdens de overval be- ;igde de man personeel en inten van de bank met een itool. Hij gebruikte dit ech- x niet en niemand werd ge- ond. De rijkspolitie uit Alke- lade heeft in samenwerking iet de tactische recherche van ;t district een onderzoek in- steld. Gisteravond ontbrak •g elk spoor van de dader. man kwam onopvallend de nk binnen en sloot aan in de ij wachtenden voor de meest ïkse van drie balies. Toen hij in de beurt was, haalde hij n pistool tevoorschijn en be- •igde het personeel en klan- xi van de bank. Hij beval een rerknemer de tas te vullen iet geld uit de kas. Toen hij e volle tas had teruggekre- Ïn, liep de man het gebouw t, opnieuw onder het uiten in bedreigingen. Het perso neel zag geen kans in de tus sentijd de politie te alarmeren. Toen die arriveerde was de -lader spoorloos verdwenen, ermoedelijk met een auto. Inbekend is in welke rich- fig. Een onderzoek in de om- [ving van Leimuiden leverde iets op. 'Strijkorkest in Duinark 'lOORDWIJK Het Neder- lands Jeugd Strijkorkest geeft Worgen in jeugdherberg De hiinark aan de Duinweg Langeveld) een concert. Diri- xit is Roland Kieft. Op het rogramma staan werken van landel, J.S. Bach, Hindemith, tespighi en Mendelssohn. Als h^pliste zal optreden Evelien lik Prakke, celliste. Het concert n- begint om 15.00 uur. Het nu rie jaar oude Nederlands eugd Strijkorkest bestaat uit Bn^ngens en meisjes van tien tot eventien jaar. WOUBRUGGE De zwemplaats en de surfstei- ger langs de Wijde-Aa in Woubrugge zijn onlangs verbeterd. Bij camping en jachthaven Wijde-Aa is een uitspanning verrezen. Dit alles gebeurt in het kader van de verbetering van de recreatiemogelijk heden langs de Wijde-Aa. Reeds jaar en dag kent de zuidzijde van de Wijde-Aa re creatieve ontwikkelingen. Vo rig jaar bij de renovatie van de dijk werden een zwemplaats en een surfsteiger gerealiseerd. Die voldeden echter niet. Zwemmers bezeerden hun voeten en surfers beschadig den hun planken. Vorige maand besloot de Woubrugse raad de voorzieningen te ver beteren. Een houten beschoei ing moet de zaak voor het nieuwe waterseizoen beter bruikbaar maken. Mevrouw Corrie den Brave, echtgenote van de havenmees ter en campinghouder, is sinds kort de trotse beheerster van de nieuwe uitspanning. Naast haar huis bij de haven is een gebouwtje verrezen, waar be zoekers hun honger kunnen stillen en hun dorst kunnen lessen. Ook wc's zijn in het ge bouwtje. Watersporters, die in de buurt verblijven, kunnen tegen een vergoeding van de douche gebruik maken. Ook een telefooncel is aanwezig. De voorzieningen voor de wa terrecreant aan de zuidzijde Corrie den Brave, de echtgenote van de havenmeester voor de nieuwe uitspanning. van de Wijde-Aa zijn hiermee nog meer verbeterd. Er blijven echter ook nog zorgen. Hoewel van een massale toeloop nog geen sprake is, constateerde het Woubrugse raadslid Brunt onlangs reeds parkeerproble men. Hij maakte zich in het verleden reeds zorgen over de bereikbaarheid van de jacht haven door een ziekenauto bij een ongeval of iets dergelijks. FOTO: WIM VAN NOORT Zeker is, dat in de toekomst voor een groter aantal auto's plaats gevonden zal moeten worden. ALKEMADE De huurders van 78 Eurowoningen in Roe- lofarendsveen en Rijpwetering willen een contract afsluiten met de woningbouwvereni ging Alkemade, waarin wordt vastgelegd wat precies hun rechten en plichten zijn. Dit zou met name moeten gebeu ren voor ouderen, gehandicap ten en alleenstaanden, want met name zij verwachten veel hinder te ondervinden van een grote onderhoudsbeurt die voor de huizen is gepland. .Ter voorbereiding op de on derhoudsbeurt moeten schut tingen, bomen, zonnewerin gen, vensterbanken en centra le verwarmings-buizen en -ra diatoren worden verwijderd. De huurders, die zich hebben verenigd in een bewonerscom missie, willen dat dit wordt vergoed door de woningbouw vereniging en dat dit wordt vastgelegd in een contract. Dat willen de bewoners opstellen in samenwerking met het Landelijk Ombudsteam Stad- sinrichting. De bewoners willen ook het jaarverslag en de notulen van de jaarvergadering van de wo ningbouwvereniging inzien. Zij vrezen dat de huur teveel wordt verhoogd. Er zou ook een verbeteringsplan voor de woningen moeten komen. DEN HAAG/KATWIJ K/RIJNSBURG Tegen een 24-jarige Rijnsburger en twee Kat wijkers van 30 jaar zijn gistermiddag for se celstraffen geëist. De drie stonden terecht voor de Haagse rechtbank voor hun aandeel in verschil lende inbraken, vernielin gen en overvallen. Zij ma ken deel uit van een ben de van ongeveer tien per sonen die tal van inbra ken en andere vergrijpen op hun naam hebben staan. Tegen de Rijnsburger werd een straf van drie jaar cel on voorwaardelijk met aftrek van voorarrest geëist. Samen met één van de Katwijkse ver dachten stal hij op 19 februari ruim 4.800 gulden uit de kluis van een supermarkt in Kat wijk. Het tweetal pleegde dief stallen in een fotozaak in Rijnsburg en richtte voor 20.000 gulden vernielingen aan in een kantine in Katwijk. Voor zijn aandeel in deze za ken, alsmede het dronken be sturen van een auto op 9 janu ari op het Marktplein in Noordwijkerhout, hoorde de Katwijker 24 maanden celstraf tegen zich eisen, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. Boven dien eiste de officier van justi tie dat hij onder toezicht komt van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs vanwe ge zijn zwaar drankgebruik. De Rijnsburger stond verder nog terecht voor het openbre ken van een kluis van de Kat wijkse woningbouwvereniging De Brittenburg en van een Wassenaarse drukkerij. Ten slotte werd er op 6 maart 1986 een loods aan de provinciale weg in Katwijk opengebroken, terwijl de Rijnsburger samen met een ander twee kettingza gen ontvreemdde. Een derde bendelid, een even eens 30-jarige Katwijker, stond terecht wegens zijn aandeel in een bankoverval op 27 novem ber vorig jaar bij de bonds spaarbank aan het Hoornes- plein in Katwijk. Hij pleegde deze samen met een ander. Er werd geen geld gestolen omdat de kluis van een tijdklok was voorzien. Wel werd de beheer der van de bank door de ver dachte met een mes bedreigd en door de ander met een pis tool neergeslagen. Een week voor deze overval pleegde de Katwijker samen met twee an deren een inbraak bij een be drijf aan de Heerenweg in Katwijk. Daarbij werden gas flessen, een snijbrander en een laskist gestolen. Tegen deze verdachte werd dertig maan den celstraf geëist waarvan 8 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van voorarrest. De officier van justitie reken de de verdachten vooral de brandstichting en de overval met bedreiging van de beheer der sterk aan. „De bende zorg de in die tijd voor grote onrust onder de bevolking van Kat wijk, Rijnsburg en Valken burg. De handelwijze van de bende wees op een professio nele aanpak. De vergrijpen waren meestal goed voorbe reid. Soms waren de verdach ten urenlang rustig bezig met het openbranden van een kluis". De rechtbank doet op vrijdag 12 juni uitspraak in deze zaak. VOORSCHOTEN Een inwoonster van Voorschoten heeft donderdag een pand aan de Veursestraatweg in Voorschoten ge kraakt. De woning, eigendom van provinciale waterstaat, staat sinds een jaar leeg. Provinciale waterstaat heeft vorig jaar een sloopvergunning voor het pand aangevraagd. De gemeente wei gert echter deze vergunning af te geven, omdat het volgens haar gaat om een rustieke woning Provinciale waterstaat wil het pand slopen om op die plaats de bocht uit de Veursestraatweg te halen. De bewoonster wil het huis, Veursestraatweg 236, graag kopen en opknappen. Het huis is lange tijd bewoond geweest. Nadat de vorige bewoners het pand uit moesten, heeft de zoon des huizes het huis gekraakt. Hij moest na een proces de woning verlaten. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat er geen stappen tegen de kraakster worden ondernomen. „Er is geen sprake van huisvredebreuk". Bij zowel de provincie als bij de gemeente was gisteren niemand voor commentaar bereik baar. Het „Geïllustreerd Zondags blad" van zaterdag 30 mei 1925 bevatte een scherpzin nig grapje, dat uitgebreid de lezers en lezeressen van L.C. en Zondagsblad werd voor geschoteld. Het ging als volgt: „Eens moet te Verona de volgende curieuze rechts- quaestie zijn voorgevallen, die slechts door een eigen aardige, gevatte uitlegging van een der partijen aan een gerechtelijke behandeling onttrokken werd Welnu, een landman kocht bij een zaadkooper aldaar allerlei zaden. In plaats van gereed geld, gaf hij den handelaar een promesse. Volgens het bij Italiaansche boeren vrij algemeen aangenomen ge bruik, wordt de betaaldag bij wissels niet op een be paalden datum, maar op den een of anderen heiligendag vastgesteld. De boer kwam nu op de ge dachte om tot datum der be taling den dag van St.Pacifi- co te kiezen. De handelaar, die niet precies alle heili gendagen in zijn hoofd had, meende dat de zaak in orde „Die meneer zit na zijn diner al wel tien minuten te bidden". „Hij vraagt misschien om courage met 't oog op de rekening". was en nam zonder er ver der over te denken de wissel in betaling aan. Zijn onna denkendheid zou hem ech ter later vrij wat moeite ver oorzaken, want hoe vroom de naam Pacifico ook klin ken moge, het geluk van heiligverklaring viel hem niet ten deel. De handelaar wachtte van de eene week op de andere, maar St.Paci- fico kwam steeds maar niet en ook in zijn almanak, dien hij er voor nageslagen had, kon hij dien naam niet vin den. Maar er hielp geen aanma nen of dreigen aan; de boer hield vol, dat hij op St.Paci- fico zou betalen, maar geen dag vroeger. Reeds wilde de bedrogen partii de zaak voor de rechtbank brengen, toen de handelaar te binnen schoot, dat 't spoedig 1 No vember zou zijn. Hij wachtte tot dien dag en ging toen naar zijn schuldenaar. „Vriendlief", sprak hij, „bes te man, we hebben vandaag Allerheiligendag en dus ook St.Pacifico en den vervaldag van uw wissel". Nu hielp geen tegenpraten meer en er zat voor den landman niets anders op dan betalen". Goed hè?, van die hande laar! Het Zondagsblad had er blijkbaar echt zin in, en ver volgde met een verhande ling over „Groote eters". „Onder de groote eters, van wie de geschiedenis spreekt, bekleeden de toondichters een voorname plaats. Zoo bestelde Handel, als hij al leen in een restaurant ging eten, een maaltijd voor drie personen. Eens had hij we der door zijn knecht zulk een maal laten bestellen in een restaurant, dat hij wei nig bezocht. Toen hij kwam, vroeg hij aan den kellner, of het eten klaar was. „Ja", was het antwoord, „zoodra het gezelschap komt". „Laat dan maar opbrengen", zei Handel. „Het gezelschap ben ik". Haydn had volgens het Zon dagsblad een nog grotere eetlust: „Hij at bij voorkeur alleen en bestelde dan eten voor vijf personen. Ook een Hertog van Norfolk, die ten tijde van Hendrik VII leef de, at voor vijf. Brillat Sava- rin, een vermaard gastro noom, verhaalt van een pre dikant van Bréquier, die bij een maaltijd ongeveer zoo veel gebruikte als een ge woon arbeider in tien dagen. Hij zag eens dien geestelij ken heer in den tijd van „Buiten staat 'n arme man die om eten vraagt, mevrouw". „Geef hem dat stuk brood met wat koude aardappelen". „Maar hij schijnt betere dagen gekend te hebben, mevrouw". „Geef hem er dan een servet bij". drie kwartier uurs een schaal vol soep, een schotel rundvleesch, een grooten schapebout, een ham, een schaal salade, 2 pond kaas, een groote hoeveelheid brood, een flesch wijn, een l'lesch water en een kan vol koffie naar binnen werken. Een moderne „hongerige Gijs", de Vicomte de Vieil Castel, wedde eens, dat hij in twee uren tijds voor een bedrag van 500 francs aan spijs en drank zou gebrui ken, en hij won die wedden schap in 1 uur, 40 minuten. In dien tijd gebruikte hij 24 dozijn oesters, soep, een biefstuk, een getruffeerde fazant, een salamiworst, een schaal vol erwten, een schaal asperges en een schaaltje kruisbessen! Daar bij dronk hij 5 flesschen wijn en koffie en likeur toe". Toen dit allemaal achter de rug was, zette het Zondags blad het feest voort met een verhaal over „De Rijst". Maar in Rome werden in die meimaand twee heiligver klaringen uitgesproken: Theresia en Petrus Canisius. Nog wat Scherts. „Bediende (boos) tegen collega-bedien de: „Als mijn patroon niet intrekt wat hij dezen mor gen zei, verlaat ik zijn dienst". Collega: „Wat zei hij dan?" Bediende: „Dat ik een andere betrekking moest zoeken". „Kerel, Klaas, jij bent toch wezenlijk niet zoo dom als je er uitziet". Klaas: „Ja beste Dirk, dat is nu juist het on derscheid tusschen ons bei den!"

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15