Nauwere samenwerking politie Zuid-Holland J Handig 'miniburo' STAD OMGEVING Klagers vinden bij EBR weinig gehoor MILITAIREN HERDACHT WIJKCOMITE AKKOORD MET INVULLING ZÏJLOEVERGEBIED Huis 87 te klein voor Groenoordhal a CcicbcSoutont !9 !n i VRIJDAG 29 MEI 1987 PAGINA 13 taal breekt een lEN Een 31-ja- man uit Wasse- VEr heeft woensdag- ftend zijn rechter ierbeen gebroken een bedrijfsongeval i de Rijndijk. Een - rkheftruck vervoer- daar 1.600 kilo iatstaal en viel om ndat hij verkeerd js beladen. Een ge- elte van de lading tram op het been van man terecht. Hij erd vervoerd naar >t Diaconessenhuis in iden. 01 8' Drukte Meubelplein valt mee LEIDERDORP Het aantal bezoekers van het Meubelplein in Leiderdorp heeft gisteren nauwelijks voor overlast ge zorgd. De politie had enkele verkeersmaatregelen getrof fen. Zo werden de aankomen de auto's over een andere toe gangsroute geleid dan de ver trekkende auto's. Deze maat regelen waren getroffen, om dat de drukte tijdens tweede paasdag onlangs voor chaoti sche verkeerstoestanden geleid had. Er waren op hemel vaartsdag minder bezoekers dan tijdens tweede paasdag. Hagenaars breken in bij restaurants LEIDEN Vijf Hage- naars in de leeftijd van 12 tot 21 jaar zijn vannacht ingesloten nadat zij had den ingebroken in twee restaurants. Zowel bij een Chinees restaurant aan de Diefsteeg als bij een vis restaurant aan het Noord einde ging tegen vier uur het alarm af. Na onder zoek kon de politie de vijf op verschillende plaatsen in de stad aanhouden. Ravage in Herenstraat LEIDEN Een 32-jarige Lei- denaar heeft gisterochtend te gen vijf uur twee auto's geheel vernield en een tuin bescha digd. De man, die drank op had, reed met zijn auto in de Herenstraat, toen hij naar ei gen zeggen opeens twee katten zag oversteken. Toen hij daar voor uitweek, ramde hij een geparkeerd staande auto, die door een tuinhek en een muurtje een tuin in werd ge drukt. Zelf ramde hij ook nog een boom. Vervolgens raakte de man een tweede geparkeer de auto, die werd beschadigd aan de achterzijde. Vernielingen bij AZL LEIDEN Een 38-jarige Hagenaar reageerde zijn onvrede over zijn psychiatrische behandeling woensdagnacht rond een uur af op het terrein van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Hij werd overigens elders behandeld. Bij het AZL stak hij de ban den van twee ziekenauto's en een vrachtwagen lek, en trok hij telefoondraden kapot. Hij bedreigde bewakingspersoneel van het ziekenhuis en verzette zich later tegen de politie. De man had drank op. Matras in brand na roken in bed LEIDEN Een brandende sigaret zette gisteravond om kwart voor acht de matras in vlam van een bewoner van de Tollens- straat. De man had in bed liggen roken en was even weggelo pen, terwijl zijn sigaret nog brandde. De schade bleef beperkt tot de matras. Jaarvergadering Maatschappij der Nederlandse Letterkunde LEIDEN De jaarvergadering van de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde wordt za terdag 13 juni gehouden in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73. De ochtendvergadering is alleen toegankelijk voor leden. Het bestuur zal dan aanbevelen de voordracht van de Commissie voor schone letteren te volgen en de Van der Hoogt-prijs 1987 (een prijs van 5000 gulden) toe te kennen aan Rogi Wieg voor zijn dichtbundel To- verdraad van dagverdrijf. De openbare middagvergadering begint om 14.00 uur. Op de agende staan: de uitreiking van de Henriette Roland Holst-prijs aan J. H. Donner en een Nederlands extra muros, een drietal voor drachten over het Nederlands zoals dat op ver schillende plaatsen buiten Nederland wordt ge sproken. Korthals Altes in Leiden LEIDEN De Staten- centrale Leiden van de VVD houdt op dinsdag 2 juni vanaf 20.45 uur een bijeenkomst met de mi nister van Justitie F. Korthals Altes. De minis ter zal een inleiding hou den over „preventie te gen kleine criminaliteit". Na de inleiding is er ge legenheid voor discussie met de zaal. De bijeen komst is voor iedereen toegankelijk en heeft plaats In den Leidschen Salon, Steenstraat 2. RIJKS- EN GEMEENTEPOLITIE SLAAN HANDEN INEEN LEIDEN Negen poli- n tiekorpsen in de Regio U Zuid-Holland Midden gaan op verschillende gebieden samenwerken. Doel van de samenwer king is kostenbesparing en verhoging van de ef fectiviteit. Het gaat om de politiekorpsen van Leiden, Alphen aan den Rijn, Katwijk, Noord- wijk, Delft, Gouda, Monster, Naaldwijk en het Rijkspolitiekorps district 's-Gravenhage. De samenwerking vindt in eerste instantie plaats op zes terreinen. Zo worden de meld- en informatiecentra van de negen politiekorpsen geconcentreerd in Gouda, Delft en Leiden. Ook de Technische Recherches van de diverse politiekorpsen gaan zich meer met elkaar bemoeien, met name op het gebied van sporenanalyse. De negen politiekorpsen wil len verder gezamenlijk cur sussen gaan samenstellen. Momenteel geldt die samen werking al voor de cursus hulp-officier van justitie, maar maar ook de cursus voor het B-diploma politie ambtenaar zou in overleg gegeven kunnen worden. De werkgroep die zich over de regionale samenwerking heeft gebogen denkt verder aan het opzetten van een zo genaamd datacommunicatie net, waardoor geautomati seerde gegevens gemakkelij ker uitgewisseld kunnen worden. Ook wil men meer overleg over zaken als he lingbestrijding en videopre sentaties. De soms wat ver snipperde werving van poli tiepersoneel zou volgens de werkgroep beter gecoördi neerd kunnen worden. Tot slot beveelt de werkgroep aan om politieschietaccom- modaties efficënter te gaan gebruiken. De exploitatie kosten zouden omlaag kun nen en ook reiskosten wor den dan gedrukt. De nieuwe vorm van samen werking is een onderdeel van het landelijk project In tensivering Samenwerking Politie. De ministers van jus titie en binnenlandse zaken hebben daarvoor tot 1990 84 miljoen gulden beschikbaar gesteld. In de werkgroep die zich over de nauwere sa menwerking in Zuid-Hol land heeft gebogen zitten onder andere de comman dant van het Rijkspolitie korps district 's-Gravenhage, drie hoofdofficeren van jus titie en de burgemeesters en korpschefs van de diverse gemeentepolitiekorpsen. De plannen die zij hebben uitge werkt worden binnenkort voorgelegd aan de verschil lende gemeenteraden en dienstcommissies van de po litiekorpsen. De voorstellen kosten zo'n acht miljoen gul den. Ruilbeurs Verzamelaars en liefheb bers van grammofoonpla- en kunnen morgen te- recht op een grammofoon- II ilatenruilbeurs in het An- mjtoniuselubh uis aan de lan- ge Mare 43. De beurs is van 10.00 tot 17.00 uur. 1. Volksdansinstuif Clubhuis Matilo (Zaan- straat 126) houdt van avond een volksdansin stuif voor ouderen. De in- lif begint om 14.00 uur ?n de toegangsprijs is 2,50 Iden. Fietspuzzeltocht De jaarlijkse Ratel-fiets puzzeltocht die op zondag wordt gehouden voert door het poldergebied van 'iazerswoude. Koudekerk en Hoogmade. De start is tussen 9.15 en 9.45 uur bij het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Het inschrijfgeld is zowel voor niet-leden als introducés 3 gulden. Inlichtingen tel: 111037. ONDERZOEK VAN KONSUMENTEN KONTAKT NAAR KLACHTENBEHANDELING LEIDEN Meer dan veertig procent van de klanten van net Energiebedrijf Rijnland (EBR) die een klacht hebben over het energiebedrijf, vindt dat hun kwestie niet naar te vredenheid is opgelost. Dat blijkt uit het rapport „De Klant in de tang van het Nuts bedrijf", dat is samengesteld door Konsumenten Kontakt (KK) en de Stichting Gaslicht. De organisaties hebben een onderzoek gehouden naar de klachtenbehandeling bij diver se energiebedrijven in het land. Ze ondervroegen 650 consumenten van energiebe drijven in grote steden. Het EBR steekt samen met het GEB Groningen, slecht af bij de andere bedrijven. Alleen Rotterdam scoort nog slechter. Uit het onderzoek van KK en Gaslicht blijkt dat energiebe drijven vaak op alle mogelijke manieren proberen geld bin nen te halen. Wie niet betaalt, wordt meteen afgesloten en betalingsregelingen die wor den voorgesteld zijn vooral „GEB-vriendelijk" maar zel den consument-vriendelijk, al dus D. van Bergem van dê stichting Gaslicht. Hij richtte de stichting in januari van dit jaar op en inmiddels zijn er al 700 klachten binnengekomen. Over de betalingsregeling is ruim een derde van de klan ten van het EBR die het aan gaat ontevreden. Ze wensen vooral een veel duidelijker af rekening. De telefonische be reikbaarheid zou bij het EBR aanzienlijk moeten worden verbeterd en diverse keren de den ondervragade klanten de suggestie dat de aanmanings brieven vriendelijker en de betalingsregelingen soepeler zouden moeten, zo staat in het rapport. „Volgens het Bureau voor Rechtshulp in Leiden heeft het energiebedrijf Rijnland zijn incassobeleid de laatste ja ren sterk verbeterd. In het verleden werd het bedrijf re gelmatig door de Geschillen commissie op de vingers getikt vanwege onzorgvuldige incas soprocedures en te hoge afslui- tingskosten. Er zijn nu vaste procedures en het aantal klachten is afgenomen. Toch valt het beleid van Rijnland nog steeds als consumenton- vriendelijk te kenschetsen", aldus KK en Gaslicht. „Er worden nogal wat administra tieve fouten in de afrekening gemaakt, er zijn diverse klach ten over de buitendienst, de dienstverlening is slecht. Klanten moeten incassokosten betalen voor rekeningen die ze al voldaan hebben. Als je een maal bent afgesloten door Rijnland is het daarnaast moeilijk alsnog een betalings regeling te treffen, omdat het bedrijf het hele bedrag dan in eens wil hebben". In het rapport worden enkele ondervraagde klanten die bij het EBR geklaagd hebben ge citeerd. „Ik denk dat ik betaal voor de winkelier die beneden woont. Het GEB zegt: 'Ga zelf maar alle stoppen omdraaien en kijk of je hen kunt uitscha kelen'. Ik vind het bruut dat ik het zelf moet uitzoeken", al dus één van de ontevreden klanten. Een ander: „Na aan maning van de decemberreke- ning, die pas in februari kwam, heb ik binnen tien da gen per giro betaald. Hierop volgde toch een rekening van 30 gulden incassokosten van de inmiddels betaalde reke ning". Ook klaagt een klant over het feit dat hij al twee keer een aanmaning heeft ge had voor een reeds betaalde rekening. Een woordvoerder van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) zegt „verbijsterd* te zijn over het onderzoek van Konsumen ten Kontakt en Gaslicht. „De exacte inhoud van het rapport kennen we nog niet, maar het is niet bepaald vleiend voor het energiebedrijf. We zetten er wel de nodige vraagtekens bij. Onlangs hebben we een jaar lang een uitgebreide ad vertentiecampagne gehad waarin klanten opgeroepen werden om hun klachten te spuien. We hebben in totaal slechts zes reacties gehad". Ook zegt de woordvoerder be denkingen te hebben tegen de onderzoeksmethoden. „We hebben met Konsumenten Kontakt gebeld en het blijkt dat ze vragen hebben gesteld aan klanten van het EBR die net met vragen en klachten in het gebouw aan de Lange- gracht waren geweest. Dat is natuurlijk bepaald niet repre sentatief". Hij pleit voor een beter opgezet onderzoek. Het GEB in Rotterdam kwam als veruit de slechtste uit het onderzoek, relatief weinig klachten werden geconsta teerd over de GEB's in Eind hoven, Utrecht en Leeuwar den. Zo'n dertig procent van de consumenten (zeventig in Rotterdam) hadden klachten over het functioneren van het bedrijf. De meeste klachten gingen over betalingsregelin gen, de hoge boetes, wachttij den, telefonische bereikbaar heid van het bedrijf, voorlich ting, en de privacy-waarborg aan de loketten. Oud-militairen en nabestaanden legden gisteren bloemen bij het monument aan de Haagse Schouwweg in Leiden. foto: tejo ringers LEIDEN/VALENBURG Bij het oorlogsmonument aan de Haagse Schouwweg in Leiden is gistermorgen een herden king gehouden voor de militai ren die in de meidagen van 1940 zijn gevallen. In 1985 werden deze herdenkingen hervat, nadat men er 22 jaar eerder mee was gestopt. Na enkele toespraken, waarbij de noodzaak van het houden der gelijke herdenkingen werd be nadrukt, werd een moment stilte in acht genomen en de Nederlandse vlag gehesen. Oud-militairen, nabestaanden en burgemeester C. Goekoop legden bloemen. Daarna werd de herdenking in Valkenburg voortgezet. Veel oud-gedienden van het v.m. 4e R.I. en Bond van Wapenbroe ders waren naar Valkenburg gekomen. De herdenkingssa menkomst begon in de Her vormde Kerk waarin voorgin gen Ds. D. Veldkamp uit Den Haag, in 1940 Herv. Predikant te Valkenburg, en Legeraal moezenier F. J. Kempen. Me dewerking werd verleend door de Christelijke Gemengde Zangvereniging Advendo uit Valkenburg onder leiding van P. Kavelaar. De dienst werd besloten met Het Wilhelmus. Na een korte bijeenkomst in het Dorpshuis De Terp was er een stille tocht naar de erebe graafplaats voorafgegaan door tamboers van Valkenburg's Harmonie. Het woord werd on der meer gevoerd door burge meester C. Sinke. „We weten pas wat vrijheid betekent als ons dit is ontnomen", merkte hij zonder meer op. Na de her denking werden de deelne mers in De Terp ontvangen voor het gemeentebestuur van Valkenburg. LEIDEN In het Zijloever- gebied worden vermoedelijk 257 woningwetwoningen ge bouwd, met stukjes openbaar groen, verspreid over de hele wijk. Het wijkcomité De Kooi is afgelopen week akkoord ge gaan met de door de gemeente opgestelde variant voor het ge bied tussen de Sumatrastraat en De Zijl. Wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) liet de hui dige bewoners van het Zijloe- vergebied woensdagavond we ten het eerder door hen inge diende plan onaanvaardbaar te vinden. Volgens dat plan zou den er twee grote stukken groen komen aan het einde van de Atjehstraat en zouden er vijf woonblokken met in to taal 215 woningen verrijzen tussen de Sumatrastraat en De Zijl. „Wie wil daar nu wo nen?", zo hield Tesselaar tij dens een informatiebijeen komst in het buurthuis aan de Driftstraat de bewoners voor. Tijdens een eerste informatie bijeenkomst in januari over de verkavelingsplannen voor het Zijloevergebied gaven de hui dige bewoners van het gebied al te kennen tegen het eerste gemeentelijke plan te zijn. Dat plan voorzag in de bouw van 282 woningen, waaronder een aantal koopwoningen. Ook zou er een jachthaven komen, als mede een flatgebouw langs de Zijl. Tegenover de Sumatra straat zouden twee stukken groen komen. De bewoners beriepen zich vooral op het in 1984 vastgestelde bestem mingsplan voor het gebied, waarin veel meer openbaar groen was voorzien. „Dat plan is echter vastgesteld in een tijd dat een dergelijke invulling fi nancieel haalbaar was", aldus Tesselaar. De bewoners kwamen met een alternatief plan. Daarin was sprake van 215 woningen, ver deeld over vijf woonblokken en twee grote stukken open baar groen achter de Soemba- straat naast het zwembad en op het huidige terrein van Gij- zenij. De gemeente stelde de afgelopen weken aan de hand van het eerste gemeentelijke plan en het plan van de wijk bewoners een nieuwe variant op, nu met 257 woningwetwo ningen. Er werd aan de wen sen van de bewoners tegemoet gekomen door een stuk groen op het terrein van Gijzen ij te plannen. De bebouwing achter de Soembastraat bleef echter in de plannen staan. Ook de flat bij de jachthaven, die van wege de vorm de betiteling „De Snor" heeft gekregen, bleef gehandhaafd. Deze twee de variant ondervond woens dagavond beduidend meer in stemming bij de bewoners, al is nog lang niet iedereen te vreden. De raadscommissie ruimtelijke ordening zal zich donderdag over de plannen buigen. LEIDEN „Een presentatie van de Nederlandse woning markt". Dat is de typering die de organisatie van Huis '87 aan het evenement gaf, dat gisteren in de Groenoord- hallen van start ging en zon dag wordt afgesloten. De slagzin van de beurs werd waarschijnlijk in een iets te' overmoedige bui bedacht, want Huis '87 maakt die be lofte niet waar. Integendeel. De standhouders geven slechts een verre van com pleet beeld van de woning markt in de Leidse regio, de Bollenstreek en een enkele (meenten in de Rijnstreek, a het feit dat de beurs slechts de helft van de Groe- noordhallen vult, wekt even min de indruk dat Leiden its binnen zijn grenzen heeft ekregen, waar veel behoefte aan bestaat. Huis '87 is 'georganiseerd door de Groenoordhallen zelf en wordt gepresenteerd als een nieuwe landelijke mani festatie. De beurs was dit jaar Ier te zien in vergelijkba- hallen in Leeuwarden, Borne, Arnhem en Kerkrade. Volgens de organisatie trok men daar per beurs maxi maal 10.000 bezoekers en kon zeker van een succes worden gesproken. Zondagavond zal F Leidse uitgave wel weer zo genoemd worden, maar de vraag is of dat te recht is. Het lijkt eerder een fjoede bedoelde, maar nauwe- ijks uit de verf gekomen po ging de bezettingsgraad van de Groenoordhallen wat op te krikken. Huis '87 moet de vakman en de consument informatie ge ven over het kopen en huren van huizen en ook aan de kwaliteitsverbetering van woningen wordt aandacht besteed. Dat heeft men wil len bereiken door een aantal gemeenten, project-ontwik elaars en makelaars uit deze regio een stand te bieden. Als vreemde eend in de bijt staat daar de gemeente Dronten nog tussen, die probeert aan te tonen dat wonen in polder het meest fantastische is, dat de woningmarkt te bieden heeft. Dronten is misschien niet de eerste gemeente waar de gemiddelde Leidenaar die een beter onderkomen zoekt aan denkt, maar Dronten heeft tenminste wel een stand die uitnodigt tot het ne men van een kijkje. Dat kan van een aantal gemeenten uit deze regio niet worden ge zegd. Zo presteren gemeen ten als Nieuwveen en Wou- brugge het om hun hun stand als compleet aangekleed te beschouwen door aan de Dg beurs Huls '87 In de Leidse Groenoordhallen is nog tot zondag te zien. wanden niet meer dan één luchtfoto en één vage platte grond van een nieuwbouw wijk te spijkeren.^elfs een vertegenwoordiger van de gemeente, die bijvoorbeeld kan uitleggen of een buiten staander misschien kans heeft op een huis in die nieu we wijk, ontbreekt. De inte resse voor de beurs in deze gemeenten is blijkbaar nihil, maar ook andere gemeenten bieden de bezoeker van Huis '87 een weinig inspirerende blik op hun woningmarkt Wie uitgekeken is op de sten- ciltjes, kaarten en folders van de gemeenten, kan ook te recht bij handelaars in bad kuipen, dubbele ramen, verf, plafonds en wat dies meer zij, aangevuld met een enkele bank en een organisatie als de Leidse Bond van Ama teurtuinders. Die hebben hun stand wat meer aangekleed maar zij hebben dan ook een groter belang bij het lokken foto: wim van noort van klanten. Al kunnen die klanten voor hun potje verf natuurlijk ook gewoon op een regenachtige zaterdag middag naar het winkelcen trum op de hoek. Dat scheelt in elk geval het entreegeld van de Groenoordhallen. MARCEL GELAUFF Dit 'miniburo' is wanneer u ons eei w»r u tfnieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: -Adres Voorletters: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ~~l IVT_

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13