Van Eekelen: Rol yoor marine bij bescherming Golf Parijs wapent zich tegen terreur Belgisch kabinet gered: Compromis in zaak-Happart Anonieme aidstest in Sovjet-Unie [JITENLAND Verzekering tegen bonnen Iverleg ïuurvast: andbouw- eraad eken a pgeschort NAVO wacht öp toespraak Gorbatsjov Diploma uitreiking Huurweigering kost Pretoria vele miljoenen Amerikanen durven weer naar Europa i. CeidAcSotwont WOENSDAG 27 ME] 1987 PAGINA 7 Bgering verantwoordelijk lor spionage van Pollard tUZALEM Een Israëlische parlementaire erzoekscommissie, die de zaak van de spion athan Pollard onderzocht, heeft geconcludeerd de Israëlische politieke leiders onwetend wa- van Pollards activiteiten. Niettemin moeten de verantwoordelijkheid voor de operatie aan- rden. De 32-jarige Pollard, een Amerikaanse werd in maart in Washington tot levenslang Bordeeld wegens het verkopen van geheime erikaanse militaire documenten aan Israël. Hij reef zijn activiteiten in de jaren '84-'85, toen hij burger werkzaam was voor de Amerikaanse ie. Pollard verklaarde dat de Israëlische re- _g „tot in de hoogste kringen" van zijn activi- Ln op de hoogte was. De ontdekking van de tnage leidde tot een ernstige verslechtering in Amerikaans-Israëlische relaties. Schoonmaak onder Sovjet-politie MOSKOU Bij de Sovjet-politie zijn de afgelopen vijf jaar 10.000 agenten ontslagen wegens over tredingen, zoals het aannemen van steekpenningen. Dit heeft het hoofd van de personeelsafde ling van het Sovjet-ministerie van binnenlandse zaken, gene raal Anatoli Anikijev, verklaard. Anikijev kondigde aan dat de zuivering van het politieappa raat zal worden voortgezet en dat alle agenten aan een test onder worpen zullen worden. Volgens de generaal begint de zuiverings operatie al vruchten af te wer pen. TOKIO In Japan kunnen au tomobilisten zich verzekeren te gen bekeuringen. Een bedrag van 25 gulden bij toetreding en een jaarlijkse contributie van 75 gulden zijn voldoende om een jaar lang zorgeloos fout te kun nen parkeren, door rood licht te rijden, snelheidslimieten te over schrijden of voorrangsregels te negeren. De verzekering loopt als een trein, zo melden assuradeu ren tevreden. De Japanse justitie is niet gelukkig met de verzeke ringen, maar kan er niets tegen ondernemen. Lage opkomst bij Iers referendum over EG-verdrag DUBLIN In Ierland is gisteren een referendum gehouden over de banden met de Europese Gemeen schap. Gestemd werd over de vraag of Ierland akkoord kan gaan met de zogenoemde Europese Akte. Deze voorziet onder meer in een nauwere samenwerking van de EG-landen op het gebied van de buitenlandse poli tiek en in een vrijer handelsverkeer. Alle grote politieke partijen advi seerden de bevolking voor de akte te stemmen. De opkomst was laag: slechts tien procent van de bevol king zou van het stemrecht gebruik hebben gemaakt. De Ware Tijd mag papier aankopen PARAMARIBO De mill- taire regering van legerlei der Bouterse heeft gisteren ingestemd 's lands grootste dagblad De Ware Tijd, de nodige buitenlandse valuta te verschaffen om papier aan te kopen. De Ware Tijd is door papiergebrek sinds 15 april niet meer is versche nen. De krant heeft vol doende geld, maar kreeg van de Centrale Bank van Suri name geen vergunning het geld om te wisselen in (schaarse) buitenlandse valu ta. sel) "—«Van onze correspondent m Frans Boogaard) (USSEL Het l-landbouwberaad is ieravond opgeschort tot en 16 juni. Voor die bij- jkomst zijn ook de mi- Iers van financiën uit- lodigd, omdat het land- jwberaad er zelf niet komt en omdat aan de vorming in de land- grote financiële sequenties verbonden u Het oorspronkelijke n 2,5 miljard gulden te luinigen maakt vrijwel >n kans van slagen. landbouwberaad stokt op c punten. De Commissie, dagelijk bestuur van de wil een heffing op olieën vetten. De Verenigde Sta de belangrijkste exporteur soja naar de EG, hebben tegenmaatregelen ge- ;d als die heffing er komt name voor G root-Brittan- is dit reden tegen de hef- te zijn. ;de breekpunt is het lang- afbouwen van export- idies op landbouwproduk- uit landen met een sterke it, met name Nederland en t-Duitsland. Met die maat- jel wordt gepoogd de pro- ctie af te remmen om een ide te maken aan alle over- lotten (boterbergen en ikplassen). Vooral de West- itse minister Kiechle verzet th met hand en tand tegen afschaffen van de subsi- Frankrijk is juist groot lorstander en ook minister laks landbouw heeft na tegenstribbelen zijn ver- t tegen de maatregel opgege- n. 'erigens wordt de kwestie n oliën en vetten mogelijk argschoven naar de Europe- Top: als de ministers geen hpromis kunnen bereiken, fcten de regeringsleiders het zelf zien op te lossen. eer vrouwen ij de NAVO tUSSEL Tijdens een bij- nkomst van de Commissie V f?.r vrouwen in de NAVO- \j ijdkrachten is gisteren vast- \)h steld, dat de meeste legers m de lidstaten veel vrouwe- EN t talent verspillen. Het aan- vrouwen is gegroeid van 000 aan het begin van de ja- 1 zestig naar 273.000 vrou- nu, ofwel 5,8 procent van Navo-troepen. Een groot el van die vrouwen is werk- am in de lagere regionen zo- 1 verpleegster, telefoniste en auffeur. In de legers van alië en Spanje worden vrou- nog geweerd. Groot-Brit- tnië is het enige NAVO- 'd dat zwangerschap van n vrouwelijke militair be- aft met ontslag. 4/ BRUSSEL Minister van defensie Van Eekelen sluit niet uit, dat Neder landse oorlogsschepen een rol zullen spelen bij de bescherming van het olie- transport door de Perzi sche Golf. Hij reageerde daarmee op oproepen, met name vanuit de VS, dat Europa een grotere bijdra ge moet leveren aan de bescherming van de Golf. Van Eekelen ziet het sturen van Nederlandse schepen naar de Golf echter als een laatste mogelijkheid. „Zolang de toe stand niet ernstig verslechtert, zie ik geen reden om Neder landse marineschepen naar de Golf te sturen", aldus Van Eekelen. Liever zou hij, als Nederland ter wille van een ongestoorde olieaanvoer iets moet doen, Nederlandse schepen NAVO- taken laten overnemen van Amerikaanse en Engelse sche- olie uit het Midden-Oosten dan de VS. Minister Weinberger sloot eer der de mogelijkheid niet uit, dat de NAVO als bondgenoot schap een rol zal spelen bij het beschermen van de scheep vaart. Nederland is echter van opvatting dat slechts indivi duele NAVO-landen, en niet de verdragsorganisatie als zo danig, bij militair optreden buiten het verdragsgebied be trokken kunnen zijn. pen, die dan naar de Golf ver trekken. De Amerikaanse minister van defensie, Casper Weinberger, heeft zijn NAVO-collega's ove rigens niet met zoveel woor den gevraagd schepen te zen den. Hij heeft wel, in de woor den van minister Van Eeke len, een duidelijk beroep ge daan op de landen die belang hebben bij de olievoorziening om „iets" te doen. West-Euro pa haalt veel meer van zijn BRUSSEL/BONN Nu de landen van de NA VO het eens zijn geworden over een ant woord op de Russische voor stellen voor de atoomraketten voor de middellange afstand de Westduitse regering heeft alsnog ingestemd met de dubbele „nuloptie" richt de aandacht zich op de conventio nele wapens. Wanneer Oost en West inder daad een akkoord sluiten over afschaffing van de raketten met een afstand tussen 500 en 5.000 kilometer, moet volgens de NAVO-ministers van de fensie, die in Brussel vergade- Een strak kijkende minister Van Eekelen tijdens zijn persconfe rentie in Brussel. FOTO: AP ren, de conventionele defensie worden versterkt. Het over wicht van het Warschau Pact op dit terrein is naar hun me ning te groot. Definitieve be slissingen over deze wapens zullen overigens voorlopig niet worden genomen. De aandacht van de westerse landen richt zich nu eerst op Oost-Berlijn, waar latér deze week een top van het War schau Pact wordt gehouden. De verwachting is dat Sovjet- partijleider Gorbatsjov er een belangrijke rede zal houden. Diplomaten gaan ervan uit dat Gorbatsjov troepenverminde ringen zal aankondigen, om tegemoet te komen aan de westerse vrees voor de ooster se conventionele overmacht Standvastig heid, verdriet en vrolijkheid. Drie heel ver schillende blikken wer pen deze drie, vier-jarige meisjes de zaal in, wan neer zij hun „diploma" voor de kleu terschool ont vangen. De feestelijke ce remonie vond plaats in San Angelo in het Amerikaanse Texas. FOTO: AP (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De Franse re gering heeft gisteren be sloten 1800 man extra po litie in te zetten voor de bescherming van Parijs en omgeving. Aanleiding hiervoor zijn de dreige menten van de terreur groep CSPPA (Solidari- teitscomite met Arabische Politieke Gevangenen), dat aanslagen zullen wor den gepleegd wanneer drie in Frankrijk gevan gen zittende terroristen niet onmiddellijk worden vrijgelaten. De extra eenheden politie zul len worden ingezet op „gevoe lige" punten als stations, lucht havens, openbare gebouwen, warenhuizen en andere druk bezochte plaatsen. De angst voor aanslagen werd versterkt, toen de Franse poli tie gisteren bekendmaakte dat in het bos van Fontainebleau, ten zuiden van Parijs, twaalf kilo explosieven was ontdekt Het spul was verstopt in een begraven vuilnisbak en zou toebehoren aan het CSPPA. Een van de drie gevangenen van wie door het CSPPA de vrijlating wordt geëist is de Li banees Georges Ibrahim Ab- dallah. Hij werd begin dit jaar UP ()MW Ut Wt£0 lf| wofKïQCÏt. DE 7S EMICt HST 1 MEItEU uwaesEoerfl tot levenslang veroordeeld we gens zijn aandeel in de moord op twee diplomaten en poging tot moord op een derde. Voor de vrijlating van Abdal- lah en zijn beide pro-Iraanse geestverwanten, die ook le venslang hebben, heeft het CSPPA de Franse regering al drie keer eerder gechanteerd. In december 1985, februari, maart en september 1986 wer den in Parijs liefst vijftien bomaanslagen gepleegd. Drie mislukten, maar bij de overige verloren dertien mensen het leven en raakten meer dan tweehonderd gewond. De Libanese Druzenleider Walid Joumblatt, die gisteren in Parijs was voor besprekin gen met premier Chirac, zei dat de bedreigingen van het CSPPA „zeer serieus" moeten worden genomen. Joumblatt sprak met de Franse premier onder meer over de situatie van de Franse gijzelaars in Li banon. Viif Fransen worden daar nu al bijna twee jaar vast gehouden door de pro-Iraanse Hezbollah -beweging. MOSKOU In Moskou staat aan de noordoostelijke rand van de stad enigszins verborgen achter een hoge witte muur een gebouwtje, waar men op woensdag en zaterdag terecht kan om zich te laten onderzoeken op aids. Het onderzoek is anoniem, de bezoekers zijn alleen bekend onder een num mer. Deze zomer wordt ook in Leningrad een soortgelijk centrum geopend. Volgens Alexei Mazus, één van de medisch studenten die de onderzoeken uitvoert, komen gemiddeld zeventig personen per dag in het centrum. De openingstijden en het telefoon nummer zijn verscheidene malen in de Russische media verspreid. Het feit dat in de kranten aandacht wordt besteed is typerend voor de tendens dat de Russische kranten steeds openhartiger over aids schrijven; regelmatig verschijnen ar tikelen waarin verschillende aspecten van de ziekte worden behandeld. Mensen die het Moskouse onderzoekcentrum hebben bezocht en daar een bloedmonster hebben achterge laten kunnen na vier dagen bellen om te horen of ze het HIV-virus hebben. Volgens epidemioloog Pokrovsky profiteert de Sovjet-Unie van de resultaten van het onderzoek dat al in het Westen is verricht. Bovendien zal volgens hem de strengere moraal in de Sovjet-Unie ertoe leiden dat de ziekte niet zo'n grote om vang krijgt als in West-Europa en de Verenigde Staten. Russische artsen hebben tot nu toe 36 dragers van het aids- virus ontdekt, volgens Pokrovsky bijna allemaal buitenland se studenten. Hij schat het totaal aantal virusdragers in de Sovjet-Unie op enkele honderden. Drie dragers, allen stu denten uit Centraal-Afrika, zijn overleden. In het centrum in Moskou zijn tot nu toe zeshonderd mensen onderzocht, en bij geen van hen is het virus aangetroffen. Momenteel zijn er nog geen voorschriften voor het testen van aids maar Pokrovsky zegt te verwachten dat het waar schijnlijk nodig zal zijn voor „bepaalde buitenlanders" een verplichte test in te voeren. Het gaat hierbij om buitenlan ders die langere tijd in de Sovjet-Unie komen wonen. Voor diplomaten en andere geaccrediteerden komt er volgens Pokrovsky „natuurlijk" geen verplichte test Kort na de opening van het centrum in Moskou heeft men overwogen het weer te sluiten, omdat het werd overstroomd met mensen die leden aan aids-maniezij beeldden zich na alle berichten in de pers in dat ze aan de ziekte leden. Het waren vooral ouderen met een chronische ziekte die zich aanmeldden. Volgens Pokrovsky treedt er langzaam een verschuiving op in de categoriën mensen die een test laten doen. Hoewel de anonieme vragenlijsten die iedereen moet invullen nog niet zijn verwerkt, zegt hij de indruk te hebben dat nu vooral sexueel actieve vrouwen, homosexuelen en druggebruikers een test laten doen. KAAPSTAD De schatkist van Zuid-Afrika is het afgelopen jaar een kleine driehonderd miljoen gulden misgelopen, omdat duizenden inwoners van zwarte woonsteden geen huur meer be talen. Dit heeft de minister voor constitutionele ontwikkeling en planning, Chris Heunis, gisteren bekendgemaakt. Inwoners van zo'n vijftig steden weigeren sinds juni huur te betalen, onder meer om de terugtrekking van politie en soldaten uit de zwar- tensteden af te dwingen en de invrijheidstelling van politieke gevangenen. BRUSSEL De Belgi sche regering is er op het nippertje in geslaagd een politieke crisis rond de kwestie Voeren te overle ven. Premier Martens maakte vanmorgen na een urenlange kabinetszitting in zijn ambtswoning be kend dat een nieuw ak koord is gesloten over het omstreden burgemeester schap van José Happart, de politieke leider van de Franssprekende meerder heid in de officieel Neder landstalige gemeente Voe ren. Volgens het compromis mag Happart waarnemend burge- mester blijven, maar is niet be voegd de gemeenteraad voor te zitten, noch huwelijken te sluiten, noch enige zeggen schap over de politie hebben. Voorts is besloten dat de vier regeringspartijen voor maart 1988 een wetsontwerp indie nen waarin het taalgebruik van functionarissen in tweeta lige gebieden wordt geregeld. Vlamingen en Walen zijn hier over echter zo verdeeld, dat algemeen wordt aangenomen dat dit wetsontwerp er nooit zal komen. De kwestie-Happart bracht het Belgische kabinet gisteren bij na op het struikelpunt, omdat premier Martens als voor waarde bij het compromis stel de dat de coalitiepartners de kwestie niet meer vóór eind 1988 mochten aansnijden. De affaire in Voeren heeft het ka binet immers al vele malen op het punt van vallen gebracht. Martens kan nu overigens nog op tijd naar Washington ver trekken waar hij morgenoch tend namens de EG een ge sprek heeft met onder anderen president Reagan en de minis ters Shultz (buitenlandse za ken) en Weinberger (defensie). LONDEN Europa mag zich deze zomer verheugen in een toe nemende belangstelling van Amerikaanse toeristen. Vorig jaar lieten vele Amerikanen het afweten uit angst voor eventuele terreuraanslagen; dit jaar zijn zij weer bereid het oude continent met een bezoek te vereren, ondanks de sterk gedaalde koop kracht van de dollar. Veel Amerikanen hebben het zekere voor het onzekere genomen en nu alvast een georganiseerde reis naar Europa- geboekt om niet later in het seizoen met een nog lagere dollarkoers, en dus met hogere kosten voor hun verblijf in het buitenland, geconfronteerd te worden. De EG voorspelt dat dit jaar 5,5 miljoen Amerikanen naar Europa reizen: dat is tien pro cent meer dan vorig jaar. Opbouwen na bosbrand Inwoners van verruïneerde dorpen zoeken tussen de puin hopen naar bruikbare resten voor het herbouwen van hun woningen. Door enorme bos branden in het noordoosten China, die gisteren voor het grootste deel werden bedwon gen, zijn 50.000 mensen dak loos geworden. De schade loopt in de miljoenen en het zal maanden duren eer de schade aan woningen is hersteld. Hoe groot de totale schade aan de bossen is, is niet bekend, maar de houtproduktie heeft onge twijfeld een harde klap gekre gen. FOTO: AP

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7