„Woningen moeten wel verhuurbaar blijven" PQSSSl uit de weekbladen ELSEVIER de tijd Htr ^Kinderschoenen vaak knellend probleem IDA en PVDA: import bloed jnkel bij hoge uitzondering Onderwijsinspectie Januskop met tegenstrijdige taken r BINNENLAND CeicUcSomxmt Proef Gelderland met commerciële medische centra Rechters overspoeld met procedures tegen uitzetting NWR presenteert alternatief bezuinigingspakket Elsevier ondergaat forse vernieuwing WOENSDAG 27 MEI 1987 PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) i)EN HAAG De fracties zan CDA en PvdA in de fweede Kamer vinden dat (|e invoer van bloed en ■bloedprodukten in Nederland 5 'leen bij hoge uitzondering ,ag plaatsvinden. Ons land ioet zoveel mogelijk „self- jipporting" zijn ten aanzien ■van bloed en produkten die uit bloedplasma zijn vervaar- »d. Op die manier kan de kwaliteit het best bewaakt worden. De fracties verzetten zich daarmee tegen de opvatting van staatssecretaris Dees (Volksgezondheid), die in de nieuwe Wet Bloedtransfusies ruimere mogelijkheden wil vastleggen voor de invoer van bloed en de daarvan af geleide stoffen. De VVD-fractie wil juist nog een stap verder gaan dan de staatssecretaris. De liberale woordvoerder Franssen be pleitte een vrije invoer van alle bloedprodukten die lang houdbaar zijn. Zijn voorstel heeft echter geen kans omdat CDA en PvdA samen een ka mermeerderheid vormen. De Kamer was het er wel una niem over eens dat bloeddo nors niet betaald mogen wor den voor het geven van bloed. Een dergelijke bepa ling moet ook in de Wet Bloedtransfusies worden op genomen. ARNNHEM Het Gelderse college van GS wil dat er commerciële medisch-diagnostische advies centra (MDAC) in de regio Nijmegen komen, naast het al bestaande centrum van de Nijmeegse uro- looog dr. J. Boerema. Het is de bedoeling van GS om te zien hoe het idee van Boerema in de praktijk werkt. Vier ziekenhuizen mogen de centra opzet ten. Dat blijkt uit een advies van de provincie aan staatssecretaris Dees van volksgezondheid. Het ex periment moet volgens GS tot 1991 duren. De cen tra mogen alleen patiënten in opdracht van huis artsen onderzoeken en niet zelf behandelen. Gede puteerde N. van den Broek kon gisteren nog niet zeggen of de ziekenhuizen het initiatief overne men. Huisartsen en ziekenfondsen hebben eerder al kritisch op de plannen van GS gereageerd. UTRECHT Alleen in heel dringende gevallen zien de rechtbanken in Amsterdam en Utrecht nog kans op korte termijn korte gedingen te be handelen. Andere zaken moeten tot over drie maanden wachten. De rechtbanken in de grote steden kampen sinds de invoering in april van de versnelde asiel-procedure met een enorme toevloed. „Als het zo doorgaat loopt het hier vol komen vast", zei de Utrechtse rechter mr. L. Schuman. Asielzoekers worden nu veel sneller door Justitie gehoord, waarna ze meestal binnen een week moeten vertrekken. Alleen als ze een kort geding aanspannen kunnen de vreemdelin gen blijven. Kinderarts R. Holl, specialist in de voetgezondheidszorg, wordt In zijn praktijk dagelijks geconfronteerd met voetklachten veroor zaakt door het dragen van slechte schoenen. FOTO: OUDERS VAN NU EUWEGEIN De po- litieve uitslag van de in ovember gehouden en quête over het kopen van inderschoenen komt he- as weinig overeen met le werkelijkheid. Op de iquête onder lezers van iet maandblad „Ouders van Nu" kwamen ruim drieduizend reacties bin nen. Hieruit bleek dat ou ders bij aanschaf van kin- Ierschoenen vooral op de lasvorm letten en over iet algemeen tevreden zijn over de adviezen van de winkeliers. Alle onder vraagden vinden kwaliteit veel belangrijker dan de prijs. Piedro en Jochie zijn de merken die het meest worden gekocht. Maar de consumenten lijken zichzelf op verschillende pun ten tegen te spreken. Volgens de Tilburgse kinderarts R. Holl, die in zijn praktijk regel matig met de gevolgen van het dragen van slechte schoenen wordt geconfronteerd, is er weinig reden om optimistisch te zijn. „Dat ruim zeventig zc^| procent van de consumenten nieuwe schoenen gaat kopen omdat de oude te klein zijn, zegt mij al genoeg. Hoe lang ikt waren die schoenen al te ooi klein? Vaak gaat het om een te lange periode. Datzelfde geldt voor slijtage van de oude schoen. Als een kinderschoen versleten is, is hij vaak ook al >estf te klein". is, Opmeten De heer Holl bevestigt dat een r ei goede pasvorm, zowel voor de lengte als voor de breedte, de eerste eis is waaraan een kin derschoen moet voldoen. „Ik vind het dus onvoorstelbaar dat meer dan de helft van de ondervraagden niet de breed- temaat van de gekochte schoen kan noemen. Sommi gen weten zelfs niet eens dat er breedtematen bestaan. Naarmate de kinderen ouder worden, verandert de verhou ding tussen de lengte en de breedte van de voet. Bij kinde ren van nul tot twaalf jaar groeit de voet, schoksgewijs, 25 cm. Het kan dus wel eens voorkomen dat kinderen voor hun linker- en rechtervoet twee verschillende maten no dig hebben. Een goede schoe nenzaak levert in zo'n geval twee verschillende schoenen". Hoewel bij elke aankoop van nieuwe kinderschoenen beide voeten opgemeten moeten worden, gebeurde dat slechts in 58 procent van de gevallen. De heer Holl zet dan ook de nodige vraagtekens bij de waarde van de adviezen van het schöenverkopend perso neel. „In de meeste schoenen zaken krijgt de consument verkeerde adviezen. Ook bij artsen blijkt een grote onkun de te bestaan over de voetge zondheidszorg. Het komt er vaak op neer dat ze de afwij kingen niet herkennen of ver keerde interpretaties geven. Het is ook een onderwerp waarover nog weinig gepubli ceerd is. De enige manier waarop dit verbeterd zou kun nen worden, is er veel be kendheid aan te geven zodat iedereen, zowel artsen als ou ders, voldoende geïnformeerd zijn". JEANNETTE VOORBIJ DEN HAAG De wo ningbouwcorporaties hebben onlangs met wei nig vreugde vernomen hoe eerst minister Ru- ding van financiën het bouwprogramma voor woningwetwoningen met 5000 wilde verlagen en hoe vervolgens staatsse cretaris Heerma van volkshuisvesting liet we ten dat hij wil bezuini gen door verlaging van de huursubsidie en door een procent extra huur verhoging. De beide organisaties van woningbouwverenigingen, NWR en NCIV, praatten vandaag met de bewindsman over de invulling van de door Ruding gevraagde be zuinigingen op de begroting Volkshuisvesting. Het ge sprek op het ministerie had eigenlijk een eerste „verken nende ronde" moeten wor den in de discussie over wel ke bezuinigingen er moeten worden doorgevoerd. Maar omdat Heerma voor de radio al concrete bezuinigingsvoor stellen heeft genoemd, voelde de Nationale Woningraad de druk op de ketel stijgen. Gis teren presenteerde de NWR alsnog inderhaast een lijstje met alternatieve maatrege len, die ingrepen in de huur subsidie en een huurverho ging onnodig maken. Met het alternatief pakket kan vol gens de NWR een half mil jard worden bespaard. Laagste inkomens Allereerst legt NWR-direc- teur Van Velzen uit waarom de woningcorporaties weinig voelen voor Heerma's ideeën. „Onze inzet is dat de mensen met de laagste inkomens zo veel mogelijk worden ont zien. En dan moet in ieder geval worden voorkomen dat er een huurverhoging van drie procent komt, in combi natie met een verslechtering van de huursubsidie". Maar het is toch ook mogelijk om in de sfeer van de hogere inkomens te bezuinigen op de huursubsidie, door bij voorbeeld te schuiven met de huurtabellen? „Dat is voor ons een thema waar best over te praten valt. Het zou kunnen betekenen dat de inkomensgrens voor huursubsidie omlaag zou moeten. Ik denk dat we het wel eens zijn over het begin sel, dat de draagkracht een rol moet spelen bij de woon lasten. Maar de maatregelen, zoals die nu worden voorge steld werken zo niet uit. Op dit moment wordt bijvoor beeld gesuggereerd om de jongerentabel af te schaffen en dat zijn over het algemeen niet de betere inkomens". Bloeden De NWR wil ook, anders dan minister Ruding, dat het bouwprogramma voor wo ningwetwoningen onaange tast blijft. „Precies", beaamt de NWR-directeur: „Bij de vorige bezuinigingsronde werd ook alleen gepraat over vermindering van het aantal woningwetwoningen en niet over een vermindering van de premiekoopsector. En nu dreigt opnieuw in die rich ting te worden bezuinigd. Het gaat ons er heus niet om dat de koopsector moet bloe den en de huursector niet. Maar er moet wel sprake zijn van een rechtvaardige las tenverdeling". De bezuinigingsvoorstellen van de NWR gaan volgens Van Velzen niet de gehele koopsector aan: „Het afschaf fen van de subsidies in de vrije sector tast natuurlijk maar een deel van de koop sector aan: vooral dèt deel waar mensen met redelijk goede inkomens kunnen ko pen. De premiekoop A-rege ling mag wat ons betreft on geschonden blijven, maar in de premie B-sector moeten grenzen worden gesteld aan de hoogte van het inkomen". Het voorstel de lokatiesubsi- dies te verlagen werkt vol gens Van Velzen direct door in beide sectoren. Als een ge meente nu te dure grond heeft, kan subsidie worden verkregen om die grond goedkoper te maken: „Als ook het bouwprogramma wordt verlaagd vinden wij het onzinnig die post voor lo- katiesubsidies op het hetzelf de niveau te houden. Van daar ons voorstel om daar 100 miljoen weg te halen". De afschaffing van de isola tiesubsidies (100 miljoen) treft vooral de huursector en dat betekent dat de woning corporaties het dan zelf moe ten betalen. Daar snijdt de NWR dus in eigen vlees? „Dat klopt. De isolatiesubsi die is destijds ingevoerd om de start van een groot isola tieprogramma mogelijk te maken. Nu is het evenwel al gemeen geaccepteerd. Als er dan ergens bezuinigd moet worden, dan vind ik dat zo'n bonus het eerst moet ver dwijnen". Onbetaalbaar Volgens NWR-directeur Van Velzen gaat het de NWR, als belangenbehartiger van wo ningcorporaties, niet alleen om een rechtvaardige verde ling van de bezuinigingen. Wat minstens zo belangrijk is, is het gevaar dat met ho gere huren en minder subsi die de woningen ook steeds minder verhuurbaar worden. „Op de achtergrond speelt dat natuurlijk een rol. Want als je door wil gaan met wo ningen bouwen en je maakt ze zo duur, dat ze vrijwel on bereikbaar worden voor de lagere inkomens, dan los je daarmee het volkshuisves tingsprobleem niet op. Als je op een gegeven moment wo ningwetwoningen gaat bou wen die vijf tot zeshonderd gulden aan huur moeten op brengen, dan lopen die al te gen de kritische grens van de huursubsidie aan. Als vervol gens potentiële huurders ont dekken dat het niet mogelijk is om zeker te ziin dat de huursubsidie wel blijft, dan wordt het natuurlijk steeds moeilijker die woningen te verhurerr". Enkele jaren geleden heeft de NWR gevraagd om de huursubsidieregeling wette lijk veilig te stellen. Dat is in middels met steun van CDA en oppositie gebeurd. Maar de NWR-directeur kan daar allang niet meer blij om ziin. „Nee, want wat blijkt nu: bii de eerste de beste tegenwind wordt die wettelijke regeling om bezuinigingsredenen weer ter discussie gesteld. Die wettelijke zekerheid blijkt dus weinig waard te zijn. Maar los daarvan tonen onze alternatieve bezuini gingsvoorstellen aan, dat we Überhaupt nog helemaal niet toe zijn aan verdere bezuini gingen op de huursubsidie regeling". FRANS WEERTS Zestig kinderen gered Een felle uitslaande brand heeft gisteren het zwembad West aan de Spaanseweg in Rotterdam volledig verwoest. Het vuur ontstond rond half twaalf op het dak van het bad, waar dakbedekkers met pek aan het werk waren. Het per soneel van het bad en de aan wezige leerkrachten brachten direct de ongeveer zestig schoolkinderen die aan het zwemmen waren naar buiten. Even later ontploften op het dak twee gasflessen die door de dakbedekkers werden ge bruikt. Niemand raakte ge wond. Hoewel er geen sprake was van paniek, waren de kin deren helemaal ontdaan toen ze begrepen dat ze al hun spullen kwijt waren. De huilende kinderen, slechts gekleed in zwembroek of bad pak, werden door scholen in de buurt opgevangen. Of het bad wordt herbouwd is nog niet zeker, aangezien Rotter dam een overschot aan zwem baden heeft. FOTO: ANP SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER 1' jl If 105 (c) standaard UltgeverlJ/Wavery Productions Rekenkamer noemt functioneren onvoldoende (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De inspec tie, belast met de norm en kwaliteitsbewaking van het onderwijs, ver toont weinig eenheid ten aanzien van taakopvatting en taakuitvoering. Er is een gebrek aan overleg tussen de inspecties van de verschillende school soorten en geconstateerde „misstanden" op scholen worden nauwelijks gerap porteerd aan het ministe rie. Tot die conclusies komt de Al gemene Rekenkamer in het rapport over het functioneren van de onderwijsinspecties in het basis- en voortgezet onder wijs. De inspectie wordt, aldus het rapport, vaak vergeleken met een „Januskop": het ene gezicht kijkt naar net ministe rie en het andere gericht naar de scholen. Het effect van de inspectie op de scholen is gering, vooral omdat vrijwel nooit sancties worden gehanteerd. Duidelijk kwalitatief mindere scholen hebben zodoende een vrijbrief om op hun eigen manier te blijven werken. Inspecteurs doen op zeer verschillende wijze hun werk en besteden vaak te weinig tijd aan school bezoeken. Overtredingen door scholen of het slecht functio neren van een schoolleidinj worden vrijwel nooit gemelc bii het bevoegd gezag van de school of bij het ministerie. Door de inspectie zelf is al een reorganisatieplan uitgebracht, ter verbetering van de be staande situatie. Dat plan houdt onder meer in dat de ruim 100 inspecties in 14 regio nale kantoren worden samen gebracht Die nieuwe werkwij ze schept volgens de Rekenka mer verwachtingen ten aan zien van het beter functione ren van de onderwijsinspectie in de komende jaren. Voortaan heet Elseviers Ma gazine gewoon Elsevier. Het blad onderging een forse ui- t&rliike verandering, als on derdeel van het journalistie ke vernieuwingsproces dat volgens hoofdredacteur An- dré Spoor pas over enkele jaren afgerond zal zijn. Else vier profileert zich nu als een blad dat zijn tijd ver vooruit is en heeft deze week als belangrijkste on derwerp de vrouw aan de top. Een item waar andere bladen al veel eerder over schreven. Elsevier noemt deze groep de derde sekse, maar waarom wordt niet duidelijk. Over een jaar of tien komt er een hele golf van die vrouwen aan, voor spelt iemand. De ideeën van die groep worden getypeerd door de 23-jarige Annemiek Wortel: „Beroepsmatig heb ik geen probleem, maar pri vé heb ik moeite met het managen van mijn relaties. Voor de studie zet ik alles opzij, ik werk keihard, en ik ben niet bang voor competi tie. Integendeel, als ik kri tiek krijg ga ik twee keer zo hard werken, dat maakt me alleen maar koppiger". Nieuw in Elsevier, dat ter kennismaking slechts een knaak kost, is ook dat de gele pagina's zijn verdwe nen. De opinies staan er nog wel in, maar minder na drukkelijk. Ze vallen nu on der het onderwerp Podium, dat steeds door andere gast schrijvers wordt bevolkt. Dit keer onder anderen door schrijfster en criminologe Andreas Burnier.Ook de cultuur krijgt nadrukkelij ker aandacht, dit keer in een interview met minister Brinkman van WVC. Die zegt: „Natuurlijk doe ik moeite om op de hoogte te blijven en probeer ik overal in het land wat mee te pik ken. Maar als het op inhou delijke beslissingen aan komt, besteed ik toch niet meer dan viif a tien procent aan cultuur' Hans Vonk staat niet voor het Concertgebouworkest; volgens velen ten onrechte. Zelf heeft hij er, inmiddels als chefdirigent van het Re sidentie-orkest én van de Staatskapelle Dresden, geen trauma aan overgehouden, zegt hij in De Tijd. Hij werd om de hoek van het Con certgebouw geboren, z'n va der speelde er viool en hij was er ooit assistent van Haitink. Maar die werd op gevolgd door de Italiaan Chailly. Vonk: „De afwikke ling van Haitinks vertrek was net zo bezopen en slon zig als de benoeming van Chailly, toen bleek dat men Abbado niet kon krijgen. Niks kwaads van Chailly, maar het was een greep in het wilde weg". Eén arts voor 350 blanken; één arts voor negenduizend zwarten. Eén tandarts voor tweeduizend blanken; één tandarts voor twee miljoen zwarten. De arts Adriaan van - Es en verpleegkundige Marijke van Gurp verhalen van een twaalfdaagse reis langs de gezondheidszorg van Zuid-Afrika. In de blan ke ziekenhuizen staan rijen lege bedden, de zwarte zie kenhuizen zijn bomvol. Op de verloszaal liggen zeven enzestig vrouwen naast el kaar te bevallen en onder de bedden van vrouwen die net waren bevallen, lagen óók patiënten. Soms lagen er twee patiënten in één bed. Of drie baby's in één wieg. De nieuwe hoofdcommissa ris van Amsterdam is links, denkt in een aantal zaken traditioneel en voelt wel iets voor gedwongen afkicken. Erik Ernst Nordholt (48) presenteert zichzelf als ie mand die zich niet extra on gerust maakt over de crimi naliteit. Maar hij vindt wel dat het minder kan. Hij toont zich een groot bewon deraar van Den Uyl en vindt het geen probleem kri tiek te leveren op de minis ter-president Zeker niet als het gaat over zaken als normvervaging en verloede ring van de samenleving. Al verschillen hun opvattin gen, de politici die zitting hadden moeten hebben in het tweede kabinet-Den Uyl dat er nooit kwam, zijn er tien jaar na dato nog chagrij nig over in de Haagse Post. „Ik denk dat de PvdA de positie in de Nederlandse politiek had kunnen krijgen die nu door het CDA wordt ingenomen", weet D66-sena- tor Jan Vis zeker. En vol gens De Gaay Fortman sr. was dat kabinet er gekomen als Den Uyl Andriessen had aanvaard als minister van economische zaken. Maar Den Uyl zegt dat het niet doorging omdat de progres sieve profilering van de CDA-ministers mislukte. En Hans Gruyters vindt dat Hans Gruyters: „Omdat Den Uyl zelf econoom is, vond hij dat-Ie het altijd beter wist dan Lubbers". (Haagse Post) FOTO: ANP Den Uyl een grote fout heeft gemaakt ten opzichte van Lubbers, die toen Economi sche Zaken had. „Lubbers was een progressieve katho liek, gedroeg zich in de mi nisterraad ook als een pro gressieve man. Maar die heeft-ie van zich vervreemd. Omdat Den Uyl zelf eco noom is, vond hij dat-ie het altijd beter wist dan Lub bers". Het blad, dat ooit al met Glimmerveen ging praten, meent dat het zinvol is NSB- weduwe Rost van Tonnin gen te interviewen. En dat leidt tot dit soort uitspraken: „Men haat ons nationaal-so- cialisten en dat snap ik niet Als er één waardevol volk is, dan toch het Duitse?". „Es ist viel zu laut", zou Ni- colaus Harnoncourt zeggen, die voor het Holland Festi val de operette Die Fleder- maus van Johann Strauss di rigeert „Dit werk is voor mij even belangrijk als de Matthëus Passion of als Lulu van Al ban Berg. Ik ben er van overtuigd dat u dit na twee, drie repetities zult moeten beamen. Neem deze muziek serieus", houdt hij het Concertgebouworkest voor. Van de ene op de andere dag werden 24 directeuren van het ministerie van landbouw en visserij in de provincies aan de kant gezet en ver^ vangen door twaalf anderen. Vrij Nederland zegt dat die geruisloze ingreep deel uit maakt van de landbouwlob- by. Het ministerie wordt nu vertegenwoordigd door min der bevlogen en gelijkden- kende directeuren van wie er tien uit de Landinrichting komen, schrijft het blad. Ge volg: de natuur zal slechts een ondergeschikte rol spe len. Anton Geesink gaat tegen over Bibeb uitgebreid in op zijn volkomen onverwachte benoeming tot lid van het Internationaal Olympisch Comité (IOC). „Dat had ik echt niet verwacht Je moet voor zoiets een achterban hebben die je er naartoe draagt en die had ik niet. Het is geen compliment voor de Nederlandse sportwereld dat de twee personen dié vertrouwen stellen in mijrf kwaliteiten uit het buiten land komen". De nieuwe voorzitter van de gereformeerde synode, Evert Overeem, praat in Hervormd Nederland veel over de dood. „Het kerkhof is geen kerkhof meer, het ligt niet meer rond de kerk midden in het dorp, maar ergens buitenaf verscholen achter het groen. De overle dene wordt binnen de kort ste keren uit huis wegge haald, een traumatische er varing voor veel mensen. En wij leven natuurlijk wel in de maatschappij van de volle agenda's hè? Met van die uitscheurdriehoek jes. Weer een dag gehad". Bisschop Ernst geeft zijn me ning over veranderingen in de katholieke kerk ten aan zien van „andersdenken den". Hij doet dat als reactie op de kort gedingen tegen kardinaal Simonis over ho mofilie. „Het woord „afwij king" zou ik niet gebruiken. Dat begrip gebruik je ge woonlijk in de zin van „af- wijkend-als-in- overeenstemming-met-wat je-mees tal-ziet". Dót is wat „afwijkend" wordt genoemd. Hier in dit gevalgrijpt het veel te diep in het leven van een persoon in om dit woord te gebruiken. Een kunstenaar is ook dikwijls afwijkend, maar dat hindert hem niet; hij wordt er niet door bedreigd in zijn bees- taan". DICK HOFLAND i

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5