„De haring is lekker vet en gemakkelijk schoon te maken Sociale Dienst speelt voor ziekenfonds „Werk van jaren wordt in één klap teniet gedaan' WINNAAR HARINGRACE SCHIPPER VAN DER PLAS: -nnenland CddaeSoiyuwt asmusprijs voor 'I exander King de L Bonje om ballon dA komt toch va et voorstel :en rer pensioen tduwe erkeersbeleid aangevallen Krijgt straks iedereen dure medische ingrepen vergoed? iINj OENSDAG 27 MEI 1987 PAGINA 3 STERDAM De Erasmusprijs 1987 r Technologie en Samenleving is toege- aan de 78-jarige Schot dr. Alexander i. King krijgt de Erasmusprijs voor de mierende rol die hij heeft gespeeld op terrein van wetenschap, techniek en mi- beleid. King werd na een loopbaan als aeëi erzoeker en wetenschappelijk adviseur |e Britse regering tijdens en na de Twee- Ifereldoorlog in 1961 benoemd tot direc- .generaal wetenschap bij de Organisatie nde Economische Samenwerking en Ont- e "1 keling (OESO) te Parijs. Die positie ver- t m le hij tot aan zijn pensionering in 1974. den g was in 1968 nauw betrokken bij de op ting van de zogenoemde Club van ie. Na het overlijden van Aurelio Peccei d hij tot voorzitter benoemd. Opa moet op herhaling ZWARTSLUIS De 80-jari- ge Jacöb Lok uit Zwartsluis keek wel even vreemd op, toen deze week een envelop van het ministeire van de fensie openmaakte. Of hij zich maar wilde melden voor een herhalingsoefening. Op 17 augustus werd hij ver wacht in de Koningin Wil- helminakazerne te Bergen op Zoom. De schoonzoon van Lok, informeerde bij het mi nisterie en ook daar ontstond de nodige hilariteit. De op roep bleek verkeerd geadres seerd; hij was bedoeld voor een naamgenoot, uit dezelfde plaats woont. UTRECHT Een luchtballon heeft in het Utrechtse dorpje Kamerik de gemoederen aardig bezig gehouden. De ballon moest maandagavond vanwege de duisternis met de zes inzit tenden, onder wie de Oceaan- bedwinger Henk Brink, landen op een Kameriks weiland. De eigenaar van het weiland wei gerde helpers van de beman ning toe te laten tenzij er dui zend gulden op tafel kwam. Tussenkomst van politie, burge meester en het openbaar minis terie mocht niet baten. Pas toen de boer gisteren in kort geding werd gedagvaard, staakte hij zijn verzet en mocht de ballon van zijn weiland. PPR wil D66 en CPN aan zetel helpen DEN HAAG PPR en D'66 zijn voor de Eerste-Kamerverkiezingen van 9 juni een lijstverbinding aan gegaan om op die manier de vijfde zetel van D'66 veilig te stellen. De PPR zal haar grote stemover- schot gebruiken om de CPN aan een zetel in de senaat te helpen. Po gingen om tot een brede progressie ve lijstverbinding te komen zijn niet gelukt. De PPR schrijft die misluk king toe aan de houding van de PvdA. Vorige week gingen de rege ringspartijen al een lijstverbinding aan waardoor hun zeteltal in de Eerste Kamer in elk geval niet la ger dan 38 zal zijn, de kleinst moge lijke meerderheid. Werkloosheidscijfers positiever dan werkelijkheid DEN HAAG In de komende maanden zullen de officiële werkloosheidscijfers mogelijk iets dalen ten gevolge van de maatregelen die de gewestelijke arbeids bureau's tegen de bestandsvervuiling heb ben genomen. De ontwikkeling van de maandelijkse cij fers kan dus een iets te positief beeld van de werkelijke trend geven. De bestands vervuiling is onder meer bestreden door de verlengtermijn van het inschrijvings- bewijs bij de arbeidsbureau's te verkorten tót in de regel drie maanden. De Koning verwacht hiervan overigens geen om vangrijk effect. Er is nu een nieuw onder zoek gaande dat gericht is op het verkrij gen van inzicht in oorzaken, dynamiek en mogelijke oplossingen van vervuiling, al dus De Koning. =i"V Ml mj (Van onze elementaire redactie) HAAG De PvdA-frac- ^Pei n de Tweede Kamer heeft n li 9ten een wetsvoorstel te iel wieren om een einde te en aan het pensioen van rouw Rost van Tonningen, de behandeling daarvan de PvdA voor eens en altijd een duidelijke uit- ik krijgen over deze zaak. legeringsfracties van CDA VVD willen de zaak rond pensioen evenwel laten i. Zij zullen het wetsont- niet mede-ondertekenen, s voor deze fracties duide- dat er in de Kamer geen derde meerderheid aan- is die is vereist om het .en van de weduwe te ch| ndigen. De weduwe ont- gt het pensioen omdat haar i kamerlid is geweest voor NSB. md sPvdA hoopt uit CDA- en r in D-kring tijdens de behan- ac ing genoeg twijfelaars over streep te kunnen trekken toch stopzetting van het doen te kunnen bereiken. PvdA heeft tot nu toe al- de steun toegezegd gekre- van de PPR-fractie. est* te ia sta eëi Ült cwe gis oen jit ,did-KRO- en'orzitter i n Waesberge erleden EN De oud-voor van de KRO. pater drs. LJ. van Waesberge o p., is week op 75-jarige leeftijd ijmegen overleden. De in rdam geboren Van Waes- e trad in 1931 toe tot de le der Dominicanen, waar vervolgens filosofie en the- ie studeerde. Hij werd in priester gewijd. In 1946 d hij benoemd tot magister eleider) van de fraters stu- en van de dominicanen. 11953 tot 1959 was hij prior het dominicanenklooster Iwolle. Na twee jaar voor- er van de KRO en twaalf provinciaal overste van de erlandse Dominicanen te geweest, was Van Waes- ge van 1973 tot 1976 pastor een klooster in Venlo. De- de functie vervulde hij de jaar daarna in de City- Het Steiger in Rotter- ef voorlichting itenlandse Zaken ar bedrijfsleven ÏN HAAG De 58-jarige ir. 3enig, chef van de directie dichting van het ministe- van buitenlandse zaken, it het ministerie per 15 sep- iber verlaten. Denig wordt uitnodiging senior consul- t bij Hill and Knowlton Ne land BV, management- en nmunicatie-adviseurs in >rdam. Eric Denig heeft maart 1981 de toen ge le functie van directeur dichting vervuld. Over opvolging is nog geen be ting genomen. SCHEVENINGEN „Het is allemaal er goed gegaan. En we hebben prachtig weer gehad", zegt schipper H. van der Plas (45) uit Katwijk. Zo juist is zijn schip de Sche- veningen 24 (Zeeland), waarmee hij de haringra ce 1987 heeft gewonnen, afgemeerd in de Eerste Binnenhaven van Sche- veningen. Het is dinsdag middag 26 mei omstreeks tien over half vier. Van der Plas is een man met weinig woorden. Geduldig staat het hij handjevol ver slaggevers die op de brug van zijn schuit zijn doorgedrongen te woord. „Het was vanaf het begin de bedoeling om te win nen", zegt hij trots. „En dat is gelukt. De haring is fantas tisch van kwaliteit. Lekker blank, gemakkelijk schoon te maken en lekker vet". Het kwaliteitsoordeel van Van der Plas wordt later tij dens monsteren (keuren) van de vis in de hal van rederij Jaczon, de eigenares van het Scheveningen 24, onderschre ven door de mannen van de Rijkskeuringsdienst voor Vis- en Vis waren. De kwaliteit van de haring, met een vetge halte van 20 25 procent, is zelfs nog beter dan vorig jaar. „Elk jaar verwonder ik me weer over de goede kwali teit", zegt de heer Taal van de keuringsdienst later tijdens de veiling van de eerste Holland se Nieuwe in de Scheveningse Visafslag. Twee trekken Schipper Van der Plas en zijn bemanning (in totaal 29 kop pen) zijn de avond tevoren omstreeks acht uur vertrok ken van de 57e breedtegraad op de Noordzee (ter hoogte van de Schotse plaats Aber deen), waar men 's morgens de netten had uitgegooid. De Scheveningen 24 was erin ge slaagd om snel een goede plek te vinden om te vissen. Na twee trekken, waarbij in to taal 65 kantjes haring werden opgevist, kreeg de schipper van zijn reder de opdracht om huiswaarts te stomen. „We wisten aanvankelijk echt niet dat we zouden winnen", zegt Van der Plas. „Maar toen een maal bleek dat we een voor sprong hadden, konden we er voor 99 procent op rekenen dat we het zouden halen". We confronteren Van der Plas met de diskwalificatie van twee mededingers in de race, de Katwijk 74 en de Vlaanderingen 142. De be manning van deze schepen had tegen de afspraak in al op zondag de netten uitgegooid. De vangst van nieuwe haring op de Noordzee was pas vanaf maandagmorgen 0.00 uur toe gestaan. De gediskwalificeerde sche pen komen voorlopig niet te rug. De kapitein van het ene schip besloot nadat zijn over treding was uitgelekt te blij ven vissen, de andere schip per, die al onderweg naar huis was, werd door zijn reder teruggestuurd. „Ik vind het genomen had ik niet meege- jammer dat de race hiermee daan". zo'n bijsmaak heeft gekre- De schipper wordt beneden gen", zegt Van der Plas „Als aan dek verwacht, waar de er geen maatregelen waren meisjes in klederdracht van het Nationaal Visbureau, di recteur van der Zwan van de rederij Jaczon, journalisten en fotografen en vele anderen zich verdringen. Op het dek eten Van der Plas en Jaczon, onder het geklik van came ra's, de boterzachte haring die de meisjes van het visbureau op hun plateaus aandragen. Op de kade verdringen zich enige honderden mensen die de aankomst van de winnaar van de haringrace in de ha ven op de voet hebben ge volgd. Al ruim een uur voor dat de hektrawler aan de Scheveningse horizon ver scheen, stonden er reeds nieuwsgierigen op de kade bij de semafoor in de meizon te wachten. In een haringkraampje in de buurt werd later al Hollandse nieuwe voor drie gulden te koop aangeboden, terwiil de veiling van de echte Holland se nieuwe nog moest begin nen. „Ze verkopen Deense maatjes", werd er gefluisterd. Maar dat mocht de pret niet drukken. GÉ ANSEMS Meisjes in klederdracht van het Nationaal Visbureau kijken op de kade naar de manoeuvres van de Scheveningen 24, die ge holpen door twee sleepboten in de Eerste Binnenhaven draait, alvorens af te meren. Jacques de Bacquer (links), directeur van het gelijknamige Belgische bedrijf dat het eerste emmertje Hollandse nieuwe kocht, liet zich het aangeboden harinkje best smaken. Hij wist ook wel dat het geen Hollandse nieuwe was. FOTO S: CEES VERKERK Bij een haringkraampje in de buurt van de semafoor werd de maatjesharing al voor drie gulden te koop aangeboden, terwijl de veiling van de echte Hollandse nieuwe nog moest begin nen. Eerste haring voor Belgisch koningspaar SCHEVENINGEN Het eer- ste emmertje Hollandse nieu we (ongeveer 35 stuks) is gis termiddag in de Scheveningse Visafslag verkocht voor 22.000 gulden aan het Belgische vis- verwerkingsbedrijf Baqcuer uit Brussel. Het bedrijf heeft de haring geschonken aan de Belgische koninklijke familie. De vis werd vanmorgen op het koninklijke paleis te Laken af geleverd. De opbrengst van het eerste emmertje is bestemd voor het Wereld Natuurfonds. De Scheveningen 24 had in to taal ruim 67.000 haringen aan boord, verpakt in 842 emmers en 76 pakken. Reder van der Zwan was een beetje teleurge steld over de opbrengst van het eerste emmertje. Vorig par kocht een Nederlands bedrijf de eerste Hollandse nieuwe voor 41.000 gulden. Een poging van de reder om een Neder lands bedrijf over te halen een tweede emmertje te kopen voor eveneens 22.000 gulden en dat bedrag ook te schenken aan het Wereld Natuurfonds leed schipbreuk. I HAAG Minister Smit-Kroes van verkeer bezuinigt op npak van punten in het wegennet waar veel ongelukken ren (black spots). Voor het opheffen van deze punten heeft nister vier miljoen gulden per jaar vrijgemaakt. Plannen irlijks 7,5 miljoen aan black spots te besteden zijn daarmee kenen evenals het voornemen elf miljoen extra voor het jfen van black spots uit te trekken. kritiek hebben vertegenwoordigers van „Stop de kinder- vanmiddag geuit tijdens een hoorzitting van de kamer- ssie voor verkeer en waterstaat over het Meerjarenplan iersveiligheid (MPV). Namens de ANWB pleitte de heer hof voor hardere straffen bij overtredingen die het verkeer ivaar brengen. Veilig Verkeer Nederland (VVN) noemde chandalig dat ondanks al 50 jaar lopende discussies ver- tonderwijs nog steeds geen onderdeel is van het voortgezet rwijs. I- 9: Aanpak spookrijden krijgt geen voorrang (ADVERTENTIE) PORTUGAL... NU DOEN! V.a. Zestienhoven naar: Hotel Barra iog./ontb. 150 m. van riant strand, in enig plaatsje Barra. 7 km van inte ressante stad Aveiro. O.a. prima, vissen en watersport. Zaterdags 8 dgn. 15 dgn. 30-5 t/m 27-6 575.- 695.- juli-aug. 745.- 945.- Fantastisch Hotel Ofir folderprijs Juli/aug. nog te boeken. Algarve - Vilamoura Maandag s Schiphol 1-6 t/m 29-6 8 dgn. 15 dgn. 545.- 675.- ind. vliegreis, studio, appartement. Vonk Reizen 010-4144100 )LLEN 7K 5NAC NCrvflT2C Ü'R m V/NOEW. OfT E®T iter en urr ^lsof Aano w j t£ DfiEK KCNP ffiKpfcftT- J J Tandartsen verwijten kabinet smerige manier van werken (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Voorzitter P. Hanedoes van de tandartsen vereniging NMT verwacht zeer ernstige gevolgen van het plan van staatssecretaris Dees om de tandheelkundige hulp uit het ziekenfondspakket te schrappen. „Wat wij de afgelo pen jaren met zoveel moeite hebben opgebouwd, een betere toestand van de gebitten, wordt in één klap teniet ge daan", meent Hanedoes. „Heel veel mensen, vooral in de ca tegorie van de laagste inko mens, zullen minder of hele maal niet meer naar de tand arts gaan, met alle kwalijke gevolgen van dien voor de volksgezondheid". De boosheid van de NMT- voorzitter wordt nog aanzien lijk verergerd doordat het ka binet op geen enkele wijze met zijn organisatie en evenmin met die van patiënten heeft overlegd. „Premier Lubbers heeft ons een briefje geschre ven, waarin hij letterlijk zegt dat het kabinet geen tijd heeft om met iedereen te praten. Wij vinden dat een smerige, onfatsoenlijke manier van doen". De NMT zegt zich te realiseren dat er bezuinigd moet worden. Maar volgens Hanedoes mag dat er nooit toe leiden dat een hele sector van de gezond heidszorg uit het ziekenfonds pakket wordt verwijderd. „De diagnostiek (vaststellen van de oorzaak van klachten) en de preventie (voorkomen van ge bitsaandoeningen) zouden in elk geval door het fonds be taald moeten worden. Over de behandeling zelf valt dan te praten. Maar dat heeft het ka- DEN HAAG De Sociale Dienst van een gemeente in de buurt van Eindho ven, die haar identiteit ge heim wil houden, heeft- kortgeleden besloten een hart-longtransplantatie te betalen voor een 50-jarige vrouw. Het ziekenfonds had eerder geweigerd deze behandeling, die en kele tonnen kost, te ver goeden. Kan voortaan ie dereen bij de Sociale Dienst terecht voor (le vensreddende) ingrepen die het ziekenfonds niet vergoedt? „Ook al wordt elke aanvraag van geval tot geval bekeken, wat je de één toestaat, kun je de ander al bijna niet meer weigeren", zegt de heer Naus, voorzitter van de vereniging van directeuren van Sociale Diensten. De criteria voor een vergoe ding door de Sociale Dienst zijn de „noodzakelijke kosten van bestaan". Als iemand meent daar geen geld meer voor te hebben, kan elke Dienst aan de hand van die criteria zelfstandig beslissen om al dan niet een vergoeding te geven. Wat voor de één geldt hoeft daarom niet logi scherwijs ook voor de ander te gelden; er zijn geen algemene richtlijnen. In bijzondere ge vallen wordt overleg gepleegd met de gemeente (BenW), die altijd tien procent van de kos ten moet betalen. De rest wordt vergoed door het ministerie van sociale za ken. Dat bekijkt aan het eind van het jaar steeksproefsgewijs alle vergoedingen en kan dan ook besluiten die alsnog niet goed te keuren. In dat geval draait de betrokken gemeente voor alle kosten op. „Ik ga er daarom van uit dat de Sociale Dienst en de gemeente in het geval van die hart-longopera- tie zeker geen lichtzinnig be sluit hebben genomen. Het mi nisterie behoort die beslissing dan ook te respecteren", zegt Naus, zelf directeur van de So ciale Dienst in Breda. Leven of dood Naus benadrukt dat het onder havige geval een grote uitzon dering is, maar dat de vrouw heel slim is geweest door zich niet neer te leggen bij een af wijzing van het ziekenfonds. „In haar geval gaat het, mag ik aannemen, om „noodzake lijke kosten van bestaan". Of sterker nog: om bestaan of niet bestaan, om leven of dood. Ik kan me goed voorstellen dat een Sociale Dienst dan zegt: wij betalen dat". Naus zegt daar meteen achter aan dat door dit soort gevallen de grenzen worden verlegd van wat de Sociale Dienst nou wel en niet kan doen. Hij voorziet een toeloop van men sen die nu ook op het idee ko men een behandeling of in greep door de Sociale Dienst te laten betalen. En dat hoeven dan niet eens alleen de laagst betaalden te zijn. Naus voorspelt bovendien dat straks wel alle laagstbetaalden in de rij staan als het kabinet de voorstellen van de commis sie-Dekker overneemt. Want dan krijgen ze allerlei ziekte kosten die nu nog in het basis- paket van het ziekenfonds zit ten, niet meer betaald, en voor een aanvullende verzekering voor die kosten hebben ze geen geld. Naus: „Als een Sociale Dienst nu zo'n dure ingreep als een hart-longtransplantatie voor één vrouw wil vergoeden, zul len ze straks niet meer kun nen weigeren de kosten van andere mensen voor medicij nen en tandarts te vergoeden. Want het hoeft dan niet met een om levensreddende zaken te gaan, het kunnen heel goed „noodzakelijke kosten van be staan" zijn". Terughoudend Alle Sociale Diensten hebben de mogelijkheid bijstand te verlenen voor medische kos ten. Zo werden in het verle den de kosten betaald van mensen die een patiënt bege leidden naar een open-hart operatie in Houston. Die (bij komende) kosten werden niet betaald door het ziekenfonds: Directielid Dupré van de Haagse Sociale Dienst zegt evenwel dat de directies zeer terughoudend zijn bij experi mentele medische behandelin gen, zoals een hart-longopera- tie. „In principe mogen wij niet betalen wat het ziekenfonds en de particuliere ziektekos tenverzekeraars niet vergoe den", zegt Dupré. „Maar als ie mand een verklaring kan overleggen waarin duidelijk wordt dat zo'n ingreep urgent is, dan zijn wij doorgaans wel bereid die kosten toch te beta len. Een tijdje geleden hebben we zo'n situatie gehad met abortus. De ziekenfondsen vergoedden die toen nog niet, maar wij hebben dat wel ge daan voor mensen die een me dische urgentie-verklaring konden overleggen". Dupré kan zich ook goed ver plaatsen in de beslissing van de onbekend gebleven Sociale Dienst om een hart-longtrans plantatie te vergoeden. „Het kan ons morgen overkomen. En dan moeten we altijd eerst naar het menselijk belang kij ken en pas daarna over de kosten nadenken". DICK HOFLAND binet niet gewild. Wie gaat er in dit land nu eigenlijk over volksgezondheid? Dees of mi nister Ruding van financien?" Als het kabinet de tandarts kosten niet meer door het fonds laat betalen, loopt het vooruit op de „invulling" van het advies van de commissie- Dekker. Deze commissie meent dat de tandheelkundige zorg voor mensen van 19 jaar en ouder niet in het basispak ket van een op te richten volksverzekering behoeft te worden opgenomen. De NMT had verwacht dat de uitwer king van dit advies nog jaren in beslag zou nemen. In de tussentijd zou dan een systeem van herverzekering op poten gezet kunnen worden. „Nu ontbreekt daarvoor de tijd, al dus Hanedoes, „en zullen de ziekenfondsverzekerden in de kou komen te staan". Goud op Soesldijk Prinses Juliana en prins Bernhard bladeren aandachtig door het fo toboek „Goud op Soestdijk". Het boek werd hen gisteren op paleis Soestdijk aangeboden en bevat een verslag van de viering van hun 50-jarig huwelijk op 30 april j.L FOTO ANP

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3