fcidócSomcmt Verkeerssituatie Leidse binnenstad stoot toeristen af Ruimtenood van Leidse muziekkorpsen opgelost a STAD OMGEVING Uitgelezen opgeruimd eer hoop voor oonwagenkamp rekvaartplein Palen weg uit Beschuitsteeg UIT MARKETING-PLAN BLIJKT: 60.000ste bezoeker Leidse Schouwburg Jubilerende echtparen J Naam: I Stuur als dank de krantenhanger naar. Ccidóe Somcuit WOENSDAG 27 MEI 1987 PAGINA 19 i rouw met slagersmes idreigd [DEN Een 18-jarige Leidse vrouw ft gisteravond bij de politie aangifte aan van een poging tot verkrachting de fietsenkelder van een flat aan de alstraat. De vrouw wilde rond half en de kelder verlaten nadat ze daar r fiets had neergezet. Een man met slagersmes wachtte haar op en ing haar de kelder weer in te gaan. ir op de man in te praten kon de Jse een verkrachting voorkomen. De kl ging er uiteindelijk vandoor. Hij is ^Itot 30 jaar oud, slank en droeg een ene regenjas. De politie verzoekt E l nsen die iets verdachts in de flats in - Opaalstraat hebben gezien, contact op men: tel. 258888. Jongen (14) betrapt op sexspelletjes met kinderen LEIDEN Een 14-jarige jongen uit Leiden is gistermiddag betrapt op onzedelijke handelingen met een 5- jarig meisje. Ook bleek hij diezelfde middag een 5-jarig jongetje onzede lijk betast te hebben. Een familielid zag de jongen rond vier uur 's mid dags met het meisje in een bosje in het Morskwartier verdwijnen en waarschuwde de moeder van het meisje. Samen gingen ze poolshoog te nemen en betrapten de jongen. Het was de derde keer dat de jon gen voor een dergelijk vergrijp werd opgepakt. Hij was door de kin derrechter al onder behandeling van een arts gesteld. Gevangenisstraf voor Leidenaar DEN HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft een 26-jarige Leidenaar gisteren veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man is veroordeeld omdat hij in januari vorig jaar twee meisjes met een mes bedreigde in een woning in Leiden en brand stichtte in zijn kamer in dat pand. Twee weken geleden verklaarde de man tijdens de zitting dat hij zijn leven voortaan „naar Gods wil" wilde inrichten. De officier van justitie eiste toen twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De advocaat van de Leidenaar achtte het een goede zaak als de reclassering de man zou begeleiden. De Haagse rechtbank deelde de mening van de raads man: tijdens de proeftijd staat de man onder toe zicht van de Algemene Reclasseringsvereniging. Prof J. Verzijl overleden DRIEBERGEN In zijn woonplaats Driebergen is, naar gisteren pas bekend is geworden, afgelopen donderdag prof.mr.dr. J.A.M. Verzijl op 98-harige leeftijd overleden. Prof. Verzijl is hoog leraar Volkenrecht en Overzees Staats recht geweest in Utrecht, Amsterdam en Leiden. Prof. Verzijl kreeg grote be kendheid omdat hij na de oorlog betrok ken was bij de bijzondere rechtspleging. Zo was hij van 1945 tot 1952 vice-presi dent van de Bijzondere Raad van Cassa tie en was hij lid van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Wetenschap pen. Bovendien heeft prof. Verzijl meer malen bemiddeld bij internationale con flicten. De crematie heeft gisteren in stilte plaatsgevonden. Omroepmedewerkers bestolen in museum LEIDEN Twee medewerkers van de Duitse omroep NDR zijn gisteren bestolen tijdens werkzaamheden in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg, 's- Ochtends werd uit de tas van een medewerkster een portemonnee met 250 gestolen. s Middags raakte een werknemer van de omroep in een onbewaakt ogenblik een envelop met 8.000 gulden kwijt. Meisje (10) met brommer tegen auto LEIDEN Een 10-jarig Leids meisje heeft gister avond een ritje met een brommer moeten bekopen met de nodige verwondingen. Het meisje had ondanks een verbod van haar ouders een brommer gepakt, maar raakte op de kruising van de Rie Cramerstraat en de Maria Vosskade de macht over het stuur kwijt. Ze bot ste tegen een geparkeerde auto en werd met kneuzin gen en een gebroken tand naar het Diaconessen huis gebracht. Leidenaar in elkaar geslagen LEIDEN Een 36-jarige Leidenaar is gisteravond rond kwart over elf in elkaar geslagen voor zijn woning aan de Van 't Hoffstraat. De man wilde zijn huis binnengaan toen hij door iemand werd aangesproken die hem naar zijn naam vroeg. Vervolgens werd de Leidenaar onder han den genomen. Hij is met onbekend letsel naar het Diaconessenziekenhuis gebracht. Van de dader ontbreekt elk spoor. \I1 LEIDEN De gemeen te Leiden moet zeer veel aandacht besteden aan verbetering van de ver keerssituatie in de stad. De moeilijke bereik baarheid van de binnen stad, de geringe par keergelegenheid en de fele opengebroken stra ten maken Leiden on aantrekkelijk voor toe risten. Dat zei B. Keijser gisteravond tijdens de algemene ledenvergade ring van de VW-Lei- den. Keijser is directeur van het adviesbureau dat een toeris tisch en recreatief marke tingplan opstelt voor Leiden en omgeving in opdracht van de Kamer van Koop handel, de VVV en de ge meente. Gisteravond liep hij vooruit op de resultaten van het onderzoek, dat volgende maand wordt afgerond. ,Het verbeteren van de in frastructuur kost de ge meente geld", aldus Keijser. ,Maar het is alles of niets. De VVV-Leiden doet het goed, maar is beperkt in zijn mogelijkheden. Om Leiden te verkopen is geld nodig". Volgens Keijser moet het bedrijfsleven op de eerste plaats het geld bijeen bren gen dat nodig is om Leiden aantrekkelijk te maken voor toeristen. „Maar op elke gul den die uit het bedrijfsleven komt, moet de gemeente een gulden bovenop leggen", vindt hij. Keijser plaatste een kritische kanttekening bij het gemeentelijk beleid. „De gemeente geeft soms geld uit aan zaken waarvan ik me afvraag wat voor ren dement dat oplevert", zo zei Keijser. Als voorbeeld noemde hij de wens van de gemeente een eerste-klas ho tel te laten bouwen op het Schuttersveld. „Binnen de gemeente wordt verliefd uit gekeken naar de bouw van een luxe hotel in de stad. Maar ik denk niet dat daar behoefte aan is. Er is geen cijfermateriaal voor handen dat aantoont dat dat hotel nodig is. Luxe hotels zijn er in Leiden en omgeving ge noeg. Ik vind dat dit ruikt naar een prestige-object", al dus Keijser. Volgens hem doet Leiden er beter aan het aantal goedkopere „budget hotels" uit te breiden. Keijser pleitte voor een in tensievere samenwerking tussen Leiden en omliggen de gebieden. „Een gezin met kleine kinderen, dat op va kantie is aan de kust, moet weten wat er in Leiden te doen is voor als het een dag slecht weer is". Als belangrijkste sterke pun ten van Leiden noemde Keijser de geografische lig ging, de culturele en histori sche rijkdommen, de aardige bevoking en de hotels en restaurants in de stad. Zwakke punten zijn volgens hem behalve de infrastruc tuur onder andere ook het winkelaanbod, het nachtle ven, en het ontbreken van doorvaartmogelijkheden voor de watertoeristen. Leiden is volgens het onder zoeksbureau uitstekend ge schikt voor de oudere toeris ten, voor schoolreisjes, men sen die houden van cultuur en historie en gezinnen met grote kinderen. Een nieuwe doelgroep vormen volgens Keijser de zogenaamde „din- kies", tweeverdieners zon der kinderen. Daarbij moet de sleutelstad zich vooral richten op toeristen uit eigen land, die 25 procent van de hotelovernachtingen in Lei den blijken te boeken. Om dat het hotelaanbod in de omgeving groot is, moet Lei den zich wat bertreft de za kenmensen richten op gas ten van bedrijven binnen een straal van twintig kilo meter, meent Keijser. Hij deed de suggestie bepaalde beroepsgroepen binnen te halen, zoals bijvoorbeeld Ca nadese boeren, die zich kun nen komen oriënteren op de veehouderij in Nederland of Franse snijbloemkwekers die een kijkje willen nemen in het Westland. Ook moet de stad zich richten op de „intensive-markt". Met name grote buitenlandse be drijven geven het personeel een reis cadeau als een be paalde doelstelling is be reikt. „Geld speelt dan geen rol. Het gaat erom dat bij zondere dingen worden aan geboden. Ik denk dat Leiden op dit gebied goed kan con curreren met andere steden. De gasten tnoeten dan bij voorbeeld middeleeus kun nen dineren in De Burcht of een boerenbruiloft vieren op het platteland", deed Keijser enkele suggesties. Het beweegbaar maken van alle brugegen, zodat de stad aantrekkelijker wordt voor watertoeristen, achtte Keij ser moeilijk haalbaar. „Dat kost zestien miljoen gulden. Het levert wel een levendig stadsbeeld op, maar het le vert economisch gezien niet veel op,mede omdat een wa tersporter heel weinig geld uitgeeft. Uit een onderzoek dat werd gehouden in Fries land, bleek dat gemiddeld 25 gulden per jacht per 24 uur werd besteed in de plaats waar de boot lag". Het echtpaar De Nie (midden) uit Leiden is gisteravond in de Leidse Schouwburg binnengehaald als 60.000ste bezoeker van dit seizoen. De schouwburg vormde het decor voor een optreden van Martine Bijl, Delia Bosiers en Jasperina de Jong In het kader van de Internationale Chansonweek. De heer De Nie en echtgenote werd uitgebreid in de bloemen gezet door Gerrit den Braber die de avond presenteerde. Verder werd hij toegesproken door wethouder Kuljers en voorzien van een aantal theaterbonnen en een kolossale taart. FOTO: WIM VAN NOORT SUBSIDIE VOOR MUZIEKVERZAMELGEBOUW LEIDEN De slechte huis vesting van vijf grote Leidse muziekkorpsen is begin 1989 definitief verleden tijd. Die verwachting sprak een woord-, voerder van de gemeente Lei den vanmorgen uit na het be kend worden van het besluit door minister J. de Koning van sociale zaken om de bouw van een een muziekverzamel- gebouw in Leiden te subsidië ren. Dat muziekverzamelge- bouw komt waarschijnlijk aan de Gooimeerlaan of de IJssel- meerlaan maar het Houtkwar tier is ook niet uitgesloten. In het gebouw zullen onder meer K&G en De Burcht onderge bracht worden. Leiden is al ja ren van plan dat gebouw neer te zetten, maar had er tot dus ver geen geld voor. De toekenning van de subsidie maakt deel uit van de zogehe ten terugploegregeling. Dat is een regeling die inhoudt, dat lAATSSECRETARIS SLUIT ANDHAVING NIET LANGER UIT DEN Het woonwagen- itrum aan het Trekvaart- blijft waarschijnlijk toch in. Hoeveel woonwagens in de toekomst op het het Itrum zullen mogen staan, is iter nog onduidelijk. Dat is conclusie die wethouder H. la Mar gistermiddag trok na t gesprek met s taatssec re ta- E. Heerma van volkshuis- over de problemen woonwagencentra in Leidse regio. „Ik sluit niet dat het centrum aan het ikvaartplein blijft bestaan", ïrkte de staatssecretaris vol- ns een woordvoerder van de meente op, terwijl de riiks- erheid tot dusver steeds had »nl Btgehouden aan het ophef- m n van het centrum aan het iel ekvaartplein. Veel bewo- rs willen daar echter graag ijven. gemeente Leiden had de latssecretaris langdurig om n gesprek over de proble- met het woonwagencen- um gevraagd. Het verzoek as al op tafel gelegd bij G. fokx, de voorganger van - eerma, die vorig jaar het eld moest ruimen wegens de J BP-affaire. De gemeente was I dat verzoek gekomen, na- at Brokx had bepaald dat het atrum aan het Trekvaart en zou moeten verdwijnen. &Igens Brokx ligt het cen- im veel te geïsoleerd en de tssecretaris eiste dan ook Leiden het centrum aan Trekvaartplein zou ophef- en een aantal kleinere ipen zou aanleggen. De ge- te weigerde aaar echter mee te werken, omdat bewonen op het Trek- ilein willen blijven wo- Aanvankelijk telde het centrum aan het Trekvaart- plein ruim honderd wagens, maar inmiddels is dat aantal door verhuizingen naar klei nere kampen in de regio ge slonken tot bijna zeventig. De gemeente hoopt dat Heer- ma uiteindelijk in zal stemmen met het voorstel het aantal wagens terug te brengen tot veertig. De provincie Zuid- Holland (de instantie die het woonwagenbeleid grotendeels uitvoert) heeft daarmee al in gestemd, mede omdat de ge meente Leiden heeft toege zegd elders in Leiden in klei nere kampen dertig stand plaatsen aan te leggen. Als een van de lokaties is Roomburg beschikbaar. Of Heerma ook in zal stemmen met veertig plaatsen, is nog onduidelijk. Tot dusver hanteerde het mi nisterie een maximum aantal van vijftien plaatsen. Heerman wilde zich gisteren niet uit spreken over een aantal. Hij deelde mee eerst verder over leg met de provincie te willen, omdat hij formeel nog niet op de hoogte was van het feit dat de provincie nu wel instemt met het handhaven van cen trum op het Trekvaartplein, terwijl de provincie zich eerst bij het beleid van de staatsse cretaris had neergelegd. De Leidse delegatie kreeg gis teren verder van Heerma te horen, dat hij een betere rege ling voor het aanbrengen van voorzieningen voor gehandi capten in woonwagens wil in voeren. Staatssecretaris Heer ma heeft verder gezegd dit na jaar een werkbezoek te willen brengen aan het Leidse woon wagenkamp. Burgemeester C. Goe- koop heeft gistermid dag In de burgerzaal van het stadhuis enige Leidse echtparen van respectabele ouder dom ontvangen. De echtparen zijn dit jaar 60, 65 en 70 Jaar ge trouwd en werden om die reden onthaald op een feestelijke bijeen komst. Na een film over Lelden was er een anderhalf uur du rend muzikaal pro gramma met het trio Dorien Mijksenaar, Perry Cavello en Jo Spiers. Niet alle twaalf Jubilerende echtparen konden aanwezig zijn, omdat de gezond heidstoestand van de hoogbejaarde Lelde- naren dat in een aantal gevallen niet toeliet. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De gemeente gaat de palen die zaterdags de Be schuitsteeg afsluiten, wegha len. In plaats daarvan worden er ter hoogte van eetcafé Blonk aan de Nieuwstraat dranghekken neergezet, die het verkeer dwingen om de Hooglandse Kerkgracht op te rijden en meteen verhinderen dat auto's en vrachtwagens de markt kunnen bereiken. Dit is het resultaat van het overleg dat ondernemer De Vrind van de Beschuitsteeg gistermiddag heeft gevoerd met wethouder J. Peters. De Vrind had erover geklaagd dat ziin wagens en de wagens van leveranciers zijn bedrijf zaterdags niet meer konden bereiken door de palen. Deze stonden sinds twee weken tij dens de markt op de Niéuw- straat ter hoogte van de Be schuitsteeg om te voorkomen dat gemotoriseerd verkeer de marktenroute kon bereiken. Ze zorgden er echter ook voor dat de Nieuwstraat als een fuik fungeerde waarin het ge motoriseerd verkeer vastliep. De Vrind kon een sleutel krij gen om de palen tijdelijk te verwijderen maar vond dat „zeer omslachtig" en deed zijn beklag bij de gemeente. Die is akkoord gegaan met het voor stel van De vrind om 25 meter verder in de richting van de Burcht op de Nieuwstraat dranghekken neer te zetten waardoor het verkeer wordt overtuig den wethouder Peters en ver- keersambtenaren van de pro blemen die door de palen kun nen ontstaan. De dranghekken worden aan staande zaterdag op proef neergezet. Volgens De Vnnd is niet uitgesloten dat de ge meente in de toekomst besluit om palen neer te zetten ter hoogte van eetcafé Blbnk. Het zou nem ook niet verbazen als de gemeente het bedrijf dan verzoekt zich elders te vesti gen- „Als de markt wordt uit gebreid, past een bedrijf als net onze daar niet meer. Dat zorgt voor teveel overlast". Het bedrijf houdt zich bezig met verwarming en loodgie- terswerk. De Vrind was bij zonder te spreken over het on derhoud met Peters en de ambtenaren. „Ik klaag al twintig jaar over de rommelige situatie bij de Beschuitsteeg. Die wordt na dit overleg een stuk verbeterd". Minder te spreken is de onder nemer over het parkeerpro bleem. De Raad van State had de gemeente in 1977 al opge dragen iets aan de situatie te doen, maar de gemeente wilde voor De Vrind geen uitzonde ring maken op het parkeer verbod in de Beschuitsteeg en de Nieuwstraat om geen prece dent te scheppen. De Vrind wordt regelmatig bekeurd. Er is nog altijd geen oplossing voor dat probleem gevonden. Links Leiden: DGB niet bij Stichting Welzijn LEIDEN Het Dienstencen trum Gecoördineerd Bejaar- denwerk (DGB) moet niet worden samengevoegd met de Stichting Welzijn Leiden (SWL). De ledenvergadering van Links Leiden heeft beslo ten geen voorstel tot samen voeging in te brengen in het college of in de raaa. Dit naar aanleiding van een notitie waarin een bezuinigingswerk groep van PSP/PPR/CPN tot de conclusie komt dat het ge bouw van de SWL aan de Breestraat te klein is om ook de medewerkers van het DGB te herbergen. Voorts conclu deert de werkgroep dat het Dienstencentrum gezien de aard van de werkzaamheden beter kan worden onderge bracht bij instellingen als Kruiszorg en Gezinsverzor ging. De notitie werd geschre ven naar aanleiding van een alternatief bezuinigingsvoor stel. langdurig werklozen aan het werk kunnen door onder meer gebruik te maken van het geld dat anders aan hun uitkerin gen zou zijn besteed. Het gaat daarbij om jongeren die op deze manier meer vakkennis kunnen opdoen. Behalve het muziekverzamelgebouw steunt De Koning ook de verbouwing van de Marnixschool. De school krijgt een sociaal-cultu rele functie. Verder krijgt Lei den geld voor het opknappen van een aantal sportvelden met bnbehorende accommoda ties. Het gaat onder meer om terreinen van UVS en Rood- enburg. Ook met het opnieuw inrichten' van het bedrijfster rein aan de Zoeterwoudseweg kan nu worden begonnen. Waarschijnlijk wordt ook een deel van de Zoeterwoudseweg geasfalteerd. De woordvoerder van de gemeente verwacht dat door deze projecten zeker hon derd jongeren in Leiden aan de slag zullen kunnen. In het besluit van De Koning wordt ook subsidie toegekend aan een aantal regiogemeen ten. De gemeente Oegstgeest kan beginnen met de restaura tie van kasteel Oud Poelgeest en Rijnsburg krijgt geld voor de reconstructie van de wal- muren en bruggen aan de Vliet. Leidschendam krijgt subsidie voor de herbouw van molen De Salamander en Al* phen aan den Rijn voor de herinrichting van het Thobec- keplein. Minister De Koning wijst er in zijn besluit overigens op dat de terugploeg-projecten minder werk opleveren dan gedacht Was er aanvankelijk op gere kend dat er in een jaar ruim 9100 full-time banen zouden ontstaan, dit aantal zal uitko men op circa 8189. De minister kondigt nu voor heel Neder land 82 projecten met een tota le investering van 129 miljoen guldén aan. Met de nu aange wezen 82 projecten wil De Ko ning vooral langdurig werklo zen in leeftijd tussen 19 en 23 jaar bereiken. Op basis van het terugploeg-programma heeft de overheid 202 miljoen gul den aan uitkeringsgelden uit gespaard. Met investeringen van derden is er totaal 1,4 mil jard gulden in de projecten ge stoken. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald; deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Adres. Voorleden: Postcode/plaats: TeleJoon:(voor conirule bezorging) Deze ontvangt de krent de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Saam: Voorletters: Adres:. Postcode/plaats:. Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). icr I JNZj

Leidse Courant | 1987 | | pagina 19