M eijer vaar Ajax Helden sneuvelen '87 Ploeg Post wint weer Olympisch elftal verovert punt op IJsland Organisatie WK turnen rekent op dikke winst 1: Bekerfinale niet op 3 juni in Eindhoven IV. K. TURNEN 1987 19-25 OKTOBER ROTTERDAM Ccidóc (Sowuvnt Zorgen NAY na sluiten circuit i^PORT &üdó<i(2owumt WOENSDAG 27 MEI 1987 PAGINA 13 Pla rord cht t-Hi g). MSTERDAM Hennie viel e'jer' 5P'te van R°da Jong Oranje en het lympisch elftal, speelt omend seizoen voor mH' jax. Gisteravond kwam ertt Europa Cup 2-winnaar ost) et de werkgever van dir eijer, Roda JC, en diens 'rd akwaarnemer tot over- n« nstemming over een »uld,ntract voor drie Jaar- CK1 ic Willaarts: Borussia Mön- lengladbach. FOTO: ANP transferbedrag wilde Arie Eijden, algemeen direc- van Ajax, niet bekend iken. De 25-jarige Meijer, af- itig uit Amsterdam, speel- eerder voor de hoofdstede- amateurelub DJK en de le-divisieclubs Telstar en ndam. Zijn overeenkomst Roda JC, waar hij twee nen heeft gespeeld, loopt zomer af. Meijer, van Su- lamse afkomst, scoorde competitie vijftien keer. jens woordvoerder Van len blijft Ajax verder zoe- naar internationale ver- Icing. Hij hoopt zelfs dat de terfinalist nog deze week nieuwe aankoop kan pre- iteren. Ajax heeft zich in it-Brittannië georiënteerd de opvolging van de naar Milan vertrekkende cen- imspits Marco van Basten. lillaarts lie Willaarts, de produktieve |ts van FC Utrecht, heeft leren een principe-akkoord reikt met Borussia Mön- ïngladbach. Als de subtop- r uit de Bundesliga en FC ifrecht het eens kunnen wor- n over de afkoopsom, speelt 25-jarige voetballer uit tudenberg de komende drie tenen in West-Duitsland. erby/Arnesen Iren Lerby speelt volgend izoen vrijwel zeker bij PSV. Deense international voert 'j ndaag in Eindhoven afron- sk. snde besprekingen met de Ier üding van de regerend (en lT0 nstaande) landskampioen en rdergaat tevens een medi- he keuring. Worden de de- ils tot wederzijdse tevreden- i eid geregeld, dan keert de "j lormalige speler van Ajax en ayern München na vier jaar rug in Nederland. Lerby's Jiend en landgenoot Frank ne rnesen staat in de belangstel; ig van het Zwitserse Xamax uchatel. 3ti> •:1e HIT nol et Keur heeft gisteren over- ent nstemming bereikt met FC wente. De 26-jarige spits, bi) iens overeenkomst met sei aarlem aan het einde van dit izoen afloopt, zette zijn idtekening onder een con flict voor twee jaar. De bestu if in van FC Twente en Haar- L hebben de overgang van produktieve aanvaller nog iet geregeld. De club uit En- ïhede hoopt de transfer deze k af te ronden. Chinees Xie Yuxin heeft contract voor twee jaar ge ïnd bij PEC Zwolle. De 18- rige middenvelder trainde maanden mee met de se ctie van Co Adriaanse en feeg van het bestuur van de ed "erijsselse eredivisieclub het iet jnbod te blijven. a's t Westduitse international wjlaus Allofs (FC Köln) onder- inde een driejarig contract het Franse Olympique nfarseille. Pj razilië eS fazilië heeft gisteren in Glas- jol iw het toernooi om de Stan- I Rous-beker gewonnen. De a(j uidamerikanen klopten in de j, atste wedstrijd gastheer onl Gotland met 2-0. Het was de f|; irste overwinning van de rV! hzilianen tijdens hun Euro- i Se tournee. Rai maakte het tote doelpunt in de 51e mi- fut, negen minuten later ver- jjbbelde Valdo voor 41.400 Ot 'jkers'de marge. EINDHOVEN De finale van het KNVB-bekertoer- nooi tussen FC Den Haag en Ajax wordt niet op 3 juni in Eindhoven gehouden. Dit is gisteren duidelijk geworden na overleg tussen de Eind- hovense loco-burgemeester Van de Baar, de politie en de lei ding van PSV. De voorbereidingstijd voor PSV en de politie op de veiligheidsmaatregelen voor de eindstrijd is te kort, al dus een zegsman van de gemeente Eindhoven. Als de wed strijd eventueel op een latere datum kan worden gespeeld, valt met het gemeentebestuur nog te praten over een finale in het PSV-stadion. Gisteren werd al de datum van 10 juni genoemd. REYKJAVIK Neder land heeft in groep B van de voorronden van het olympisch voetbaltoernooi zijn tweede punt vero verd. In Reykjavik werd met 2-2 gelijk gespeeld te gen IJsland. Voor bondscoach Rinus Mi chels was de klus in IJsland, mits de KNVB akkoord gaat met zijn ontslagaanvraag, het afscheidskarwei. Het Olym pisch elftal kon min of meer ook afscheid nemen van de kansen op kwalificatie voor Seoel 1988. Na de nederlaag in eigen huis tegen Oost- Duitsland en het gelijkspel in en tegen Portugal, was de opdracht in Reykjavik win nen. Alleen op die manier konden de kansen intact worden gehouden. Michels keerde dan ook als een teleurgesteld man in de kleedkamers terug. De winstkansen van Oranje werden gedwarsboomd door scheidsrechter Daly. De Ier gaf twee strafschoppen aan de thuisploeg, beiden benut door de in België actieve centrumspits Torfarsson. De eerste kans kwam volstrekt onverwacht. Nederland leid de door een knallend doel punt van Jurrie Koolhof, in de dertiende minuut na een voorzet van de andere spits, Henny Meijer, toen Daly in de 33e minuut naar de stip wees. Coach Michels dacht, dat de scheidsrechter in het voor deel floot. Maar de warrige situatie, waarbij doelman Menzo een overtreding zou hebben gemaakt, werd door Daly uitgelegd in IJslands voordeel (1-1). Vijf minuten na de pauze ging de bal nog een keer op de stip, weer voor IJsland, nu na een dui delijkere overtreding van de Nederlandse verdediging. Torfarsson maakte weer geen fout: 2-1. Meteen na de aftrap kwam Mario Been aan de bal. De Feyenoorder, met andere lichtgewichten als van Dijk, Vanenburg en Wil- lems het viermansmidden veld vormend, liet zien de laatste weken hard aan zijn schottechniek gewerkt te hebben. Hij knalde op fraaie wijze van afstand raak: 2-2. Opstelling Nederland: Menzo; Boessen. Troost (Keur». Plomp. Verkuyl, Van Dijk. Willems. Vanenburg, Been; Meiier. Koolhof Stand groep B: 1 Italië 3-5 (3-0); 2. Oost-Duitsland 3-4 (1-0); 3. Neder land 3-2 (3-4); 4. Portugal 3-2 (1-2); 5 IJsland 3-1 (2-4). PARIJS In het toer nooi op Roland Garros, dat voor oudere Fransen nog ietwat wordt over schaduwd door de dood, half april, van Henri Co- chet, één van de vier le gendarische musketiers uit de jaren twintig en dertig, sneuvelt de ene na de andere reputatie. Tot grote droefheid van de ganse natie,behoorde geen nationale figuur tot degenen die Parijs giste ren op stelten zetten. In tegendeel, het waren een Argentijn en een West duitser, die de tongen in beweging brachten. En doordat Henri Leconte, vorig jaar nog halve fina list op Roland Garros, en John McEnroe tot de slachtoffers behoorden, werd het evenement met een van twee publiek strekkers beroofd. De uitschakeling van Leconte en die van McEnroe streden gisteren om de voorrang bij de bepaling welk feit het meeste tot de verbeelding sprak. Objectief bezien, was de nederlaag van John McEn roe tegen de Argentijn Hora- cio de la Pena een dramati scher hoogtepunt van het nu al veelbewogen toernooi. In het duel der advocatenzoons was de Amerikaan geen schim van zichzelf en onder streepte hij de theorie dat zijn afscheid niet veraf meer is. Hoewel pas 28 jaar, en sinds zijn rentree na een rustperio de van een aantal maanden vorig jaar, nog enige toernooi zeges boekend, bewees McEn roe opnieuw op het hellend vlak te vertoeven. Vooral geestelijk. Van een zelfbewus te kankeraar lijkt de New Yorker veranderd in een mentale tobber, die ineens de meest vreemde dingen doet. Conditie Zo blijkt McEnroe, zoals hij gisteren na zijn nederlaag te gen De la Pena verklaarde, ineens ernstig te twijfelen aan zijn fysieke conditie. Alsof hij lichamelijk ineens tot veel minder in staat zou zijn dan pakweg twee, drie jaar gele den. „Ik ben de laatste tijd ex tra conditietraining gaan doen", vertelde een zeer gede primeerde McEnroe gisteren. „Ik heb een paar sprintjes ge trokken en dat soort dingen gedaan, iets wat ik in het ver leden nooit deed. Kennelijk heb ik bij die conditietraining een paar spieren die ik anders nooit zo intensief gebruik, te zwaar belast. Ik kon vandaag in elk geval niet zoveel als ge bruikelijk". John McEnroe komt ineens met klachten, die je van leef tijdgenoten nimmer hoort. Zijn landgenoot Connors be rijdt het stokpaardje al wat langer, maar Jimbo is zes jaar. ouder dan McEnroe, bij wie de twijfels over zijn lichame lijke toestand eerder schijnen voort te vloeien uit afgeno men geestelijke weerbaarheid. Die zich gisteren vertaalde in een voor de Amerikaan onge kend slappe vertoning tegen De la Pena, die hij veertien dagen geleden in Rome nog op simpele wijze had versla gen. Maar sindsdien gebeurde er nogal het een en ander rond McEnroe, die een paar dagen geleden in Dusseldorf goed tennis afsloot met een voortijdig vertrek tijdens een partij met Mecir. Vanwege een blessure, verklaarde McEnroe later. Welk verhaal gisteren in Parijs werd beves tigd door een ITF-official. De enige vraag is, of McEnroe in Düsseldorf formeel de juiste weg heeft bewandeld door zo onaar weg te lopen. Volgende week neemt de ITF een be slissing. Zijden draad De dreigende schorsing kan wel eens een grotere rol heb ben gespeeld in de gedachten- wereld van McEnroe dan deze zichzelf zal willen toegeven. Zijn optreden op Wimbledon hangt daardoor aan een zijden draad en na zijn vroege uit schakeling in Parijs zou dat wel eens de laatste druppel kunnen zijn voor de Ameri kaan. „Ik trek me hier uit het dubbelspel nu ook maar te rug", vertelde McEnroe. „On der deze omstandigheden heeft dat ook geen zin meer. Ik neem een paar weken rust en ga terug naar de Verenig de Staten. Vlak voor Wimble don kom ik dan terug om nog wat op gras te oefenen". Als dat tenminste nog nodig is, zou daaraan kunnen worden toegevoegd. Wat dat betreft kan Henri Le conte zich meer ontspannen voorbereiden op Wimbledon. De Fransman werd gisteren beentje gelicht door de 23-ja- rige Ricky Osterthun en be zorgde daardoor zijn landge noten een zwarte dag. Ostert hun, die twee jaar geleden het Melkhuisje won en daarmee uit de anonimiteit sprong, be hoefde tegen Leconte slechts zeer solide te acteren om tot succes te geraken. De Frans man, die door zijn fans graag wordt aangeduid als de num mer één van zijn land, achter kleurling Yannick Noah, bleek opnieuw last te hebben van een oude rugblessure. Enige maanden geleden on derging hij een hernia-opera tie en leek sinds Rome volle dig hersteld, maar in zijn ei gen toernooi speelde de kwaal hem weer parten. Waardoor Osterthun, slechts 124ste op de wereldranglijst, voor een prestatie kon zorgen, die hem even uit de schaduw van zijn illustere landgenoot Boris Becker tilde. Contingent Op de voorgrond plaatste zich naast De la Pena nog een aan tal Argentijnen. Nadat Vilas na zijn schorsing als gevolg van een startgeldaffaire in Rotterdam in de vergetelheid verdween en José Luis Clerc vorig jaar stopte, stond een heel contingent Argentijnse spelers klaar. En met uitzon dering van Perez Roldan (ne derlaag tegen de Oostenrijker Muster) plaatste de hele club uit Buenos Aires zich op Ro land Garros voor de tweede ronde. Inclusief Vilas, die met zijn 35 jaar het eeuwige leven lijkt te hebben. De overige Argentijnen, die in Parijs hun reputatie op gemalen bak steen bewezen, zijn Jaite, Bengoechea, Yunis en Da vin. De laatste was opponent van onze landgenoot Johan Veke- mans, die na een serie knappe verrichtingen in het kwalifi catietoernooi op de drempel van de tweede ronde heeft ge staan. Pas in de verlenging van de vijfde set (9-7) moest de 23-jarige Brabander na het missen van een matchpoint capituleren. Waarmee het aantal uitgeschakelde Neder landse deelnemers op vijf kwam. Marcella Mesker ver hoogde dat aantal nog. De nog immer niet geheel van een ernstige knieblessure herstel de Haagse verloor van de 16- jarige Russin Natalia Zvereva. De partij van Michiel Scha pers tegen de Amerikaan Scott Davis werd wegens re- gen op de stand 7-6, 5-5 ge- FRANK WERKMAN De Westduitser Ricki Osterthun was verantwoordelijk ROTTERDAM Over 144 dagen barst in het Rotterdamse sportpalies Ahoy' het wereldkampi oenschap turnen los en de organisatoren verkneuke len zich nu reeds bij de gedachte de financiële eindbalans te kunnen op maken. Het in een stich ting ondergebrachte orga nisatie-comité, onder voorzitterschap van Piet Duinker, denkt na het ze vendaags evenement een dikke winst te kunnen overboeken naar de bank rekening van het Konink lijke Nederlands Gymnas tiek Verbond (KNGV). Men rekent op „enkele tonnen" en hoopt op een bedrag van om en nabij één miljoen gulden. Ruim vierhonderd deelnemers en delegaties van in totaal zo'n duizend personen uit veertig landen zorgen vanaf 19 okto ber een week lang voor een complete overbevolking van 's werelds grootste havenstad. Nu al is bekend dat ten tijde van het mondiale turnevene- ment in Rotterdam voor toe risten geen hotelbed meer vrij zal zijn. Zelfs alle hutten van twee speciaal gecharterde luxe passagiersschepen zijn inmid dels volgeboekt en belangstel lenden voor het WK zullen dus moeten uitwijken naar .bij voorbeeld Den Haag of Delft. „Voor de finaledag zijn al zo'n 1500 kaarten verkocht", meld de John Tielrooy, algemeen secretaris van het „WK-comi- té", gisteren tijdens een pers conferentie. „Er zijn 7000 plaatsen in Ahoy', maar een deel daarvan is bestemd voor pers, naar verwachting zo'n 500 man, en genodigden". Op de totale begroting neemt de kaartverkoop overigens slechts een vrij bescheiden plaats in. Voor het hele evene ment werd een bedrag van 5,3 miljoen gulden becijferd. „We hopen op zo'n achthonderd duizend gulden uit de kaart verkoop", aldus Tielrooy, die zegt „gematigd optimistisch" te zijn over de realisering van vier miljoen gulden aan spon sorinkomsten. „Nog niet alle contracten zijn getekend, maar we hebben er alle vertrouwen in". Ook zijn de organisatoren verzekerd van een behoorlijke bron van inkomsten uit de te levisierechten. Overeenkom sten met de NOS en met tele visiemaatschappijen uit onder meer Oost-Europa, Japan en Australië brengen 1,2 miljoen gulden in het laatje. Het zou evenwel niet voor het eerst zijn als na afloop van de wereldkampioenschappen toch een kastekort blijkt. Het WK honkbal dat vorig jaar in Haarlem werd gehouden, is daar maar al te zeer een voor beeld van. Het comité noch het KNGV vreest een dergelij ke ontwikkeling. „We zijn een juridisch zelfstandig lichaam", betoogde Tielrooy. „Als we het niet halen, kunnen we ons al tijd rtog failliet laten verkla ren". KNGV-voorzitter Bons realiseerde zich gisteren met een dat een dergelijk stand punt wel eens zou kunnen doordringen tot bedrijven of instanties waarmee nog zaken gedaan moeten worden. Hoe wel aanwezig als toehoorder sprong hij in met de woorden: „Maar het ziet er allemaal re delijk betrouwbaar uit. De kans dat we het tot een failli- sement moeten laten komen, is zeer gering. We hebben im mers een garantie van het IMG (het bedrijf dat de spon sorcontracten afsluit, red.) Ronald Walther (rechts) en Jos Strijbosch, de coaches van res pectievelijk de Nederlands dames- en herenselectie, tonen de vlag voor het WK turnen 1987. FOTO: ANP voor 3,5 miljoen gulden. Daar naast hebben de Stichting Sport Support en de gemeente Rotterdam zich garant gesteld tot een totaal van ongeveer één miljoen gulden". Waar mee, mits de kosten binnen de perken blijven, een gat open blijft ter grootte van acht ton; precies het bedrag dat wordt binnengehaald als de kaart verkoop exact volgens plan verloopt. ROB LANGEVELD Roemeense dames naar Nederland ROTTERDAM De Roe meense damesturnploeg, aan gevoerd door Europees kampi oene Daniela Silivas, zal 12 en 13 september in Leeuwarden uitkomen tegen Nederland en Zweden. Aanvankelijk zou de Verenigde Staten in Leeuwar den aan de start komen, maar de Amerikanen hebben afge zegd. Roemenië nam graag de plaats van de Amerikaanse da mes in, omdat tijdens het ver blijf in Nederland de mogelijk heid bestaat kennis te maken met het sportpaleis Ahoy' in Rotterdam waar van 18 tot en met 25 oktober het WK wordt gehouden. (ADVERTENTIE) Zaterdag 27juni verschijnt bij deze krant de lOl JT sPec'al Tourde Ftence'87. Informatie over de adverteermogelijkheden \JC t»Y7»-»ff* m ^eze Wa9e wor<Hu9raa9 Li/ ILC verstrekt door Rob de Kleij- nen, die bereikbaar is onder nummer 071-122244. BERGEN OP ZOOM De Nederlandse Autorensport Vereni ging (NAV), de voornaamste gebruiker van het circuit van Zandvoort, is niet helemaal gerust op de ontwikkelingen in de Noordhollandse badplaats, waar gisteren door de gemeente de huur van het plaatselijke circuit aan de beheermaatschappij BV Circuit Zandvoort werd opgezegd. De realisering van een nieuw circuit is aanstaande, maar bijzonderheden worden nog steeds niet gegeven. „Tot ongerustheid van de NAV", zei voorzitter Jelle Hingst. „Wij zien de zaak toch min of meer met angst en beven tegemoet. Hoe gaat de exploitatie van dat aangekondigde nieuwe circuit eruit zien. Als er twee miljoen huur wordt ge vraagd, dan kunnen wij dat niet betalen. De NAV wordt ner gens in gemoeid, de KNAF, de autosportfederatie ook niet, de motorbond, de KNMV, niet en ook de circuitdirectie weet niet waar momenteel aan gewerkt wordt". TERNI Hoe schril is de tegenstelling tussen de twee Nederlandse wieler- formaties in de zeventig ste Ronde van Italië. Waar de renners van De Wever (met Nederlands kam pioen Jos Lammertink) dagelijks zwoegend in de staart van het peloton over de eindstreep komen, behoort de ploeg-Post tot de drie formaties die tot nog toe alles hebben ge wonnen. De Vlaming Eddy Planckaert versloeg gisteren de Italianen Ro- sola en Boffo met twee lengtes, nadat Anderson in de finale aan de kop van het peloton had ge sleurd. Voor Post was het de tweede zege na die van Breukink in de eerste rit. Met de ploegen rond rose- truidrager Roche (drie ze ges) en wereldkampioen Argentin (twee) bepaalt Panasonic, met Millar in de bergtrui, het gezicht van de Giro. In de vijfde etappe, die was gestart in Montalcino en na 203 kilometer in Umbrië werd Planckaert door zijn ploegge noten in een gunstige positie gemanoeuvreerd. Rosola ont snapte nog aan de tang van de blauw-witten. Planckaert dichtte toen zelf het gat en schoot voorbij de Italiaan. Dauphiné De Fransman Laurent Biondi leek gisteren in de eerste etap pe van de Dauphiné even een dubbelslag te hebben geslagen. Hij werd tot ritwinnaar ver klaard, hoewel zijn landgenoot Bruno Wojtinek de streep als eerste passeerde, en kreeg ook de gele leiderstrui om de schouders. Die werd hem even later weer afgepakt, toen on derzoek van de reglementen en nieuwe berekeningen uit wezen, dat de Portugees Aca- cio da Silva er meer recht op had. Biondi had één bonifica- •tieseconde meer moeten ver garen. Wojtinek werd in de uitslag teruggezet, omdat hij volgens de wedstrijdleiding op 500 meter voor de finish opzet telijk een concurrent in de wielen had gereden. Frans Maassen was gisteren met zijn zevende plaats de bes te Nederlander. Maarten Du- crot staat in het algemeen klassement op de achtste stek. Aragon Jelle Nijdam is gisteren als derde geëindigd in de proloog van de Ronde van Aragon, een tijdrit over tweeëneenhalve kilometer in de straten van Zaragoza. De specialist uit de ploeg van Jan Raas was een seconde langzamer dan de Zwitser Stephan Joho, die de korte proloog aflegde in twee minuten en 36 seconden. De Spanjaard José Recio werd tweede. Olympia's Ronde De etappe van Olympia's Ron de door Nederland is gisteren gewonnen door «de Westbra bander Patrick Bol. Hij was in Dieren de snelste van een kop groep van elf man Daarin zat ook de Oostduitser Uwe Preis zier, die de eerste plaats in het algemeen klassement overnam van zijn ploeggenoot Dirk Meier. W-5-tips WASSENAAR Onze W5-tips voor komende zondag op Duindigt luiden: W5-1: Argonaut (5). Beauty Starlet (9), Arno Oostland (2). W5-2: Bas Wielinga (3), Zon Lenlrod (2). Zodetia (9). W5-3: Acer G (3). Ansasja (1), Zeewind (7). W5-4: Zamanza Princess (11), Yorki Fortuna (6). Zamajo Star (7). W5-5: Geramon (4), Floris (5). Moonlight Shadow (6).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13