Ook Honda komt met vierwiel besturing Opeis doorstaan test Prins Claus opent herboren Autotro SCHUIFDAKEN STEEDS POPULAIRDEE AUTO mms iStsL CekUeSouoarit WOENSDAG 27 MEI 1987 PAGll; S Honda gebruikt bij de 4WS het eenvoudigste mogelijke systeem van mechanische bediening, waaraan dus ook weinig kapot kan gaan. Vanuit het normale stuurhuis voorin loopt een dunne cadanas naar de achteras, waar via een bijzonder tandwielsysteem een tweede stuurhuis wordt bediend. foto: honda Sommigen zien het als de nieuwe mode die iedereen zal moeten volgen, andere ex perts vinden het een Japanse gril waar niemand op zit te wachten. Opvallend is in elk geval dat een aantal Japanse merken nu over elkaar heen valt om maar als eerste een vierwielbestuurde auto in produktie te nemen. Voor Honda aanleiding om als een soort noodgreep wat prototy pes op toernee te sturen, waarmee we voor het eerst van zo'n stuursysteem konden proeven. Nissan kwam al enige tijd ge leden met de Mid 4 sportauto als prototype, die onder zijn vele technische bijzonderhe den ook besturing aan de ach terwielen had. Er werd zelfs aangekondigd dat hij in pro duktie genomen kon worden, doch dat is vooralsnog niet ge beurd. Maar Mazda viel begin dit jaar meteen met de deur in huis en meldde nog dit jaar wel een vierwielbestuurde auto in serieproduktie te zul len nemen. Terwijl Honda al lang op dat systeem studeerde en daar ook al ruchtbaarheid aan gaf voordat Nissan het in die Mid 4 toepaste. Ook Hon da gaat over tot serieproduk tie, en wel in de nieuwe Pre lude coupé die dit najaar zal verschijnen. Om daar eerst even op door te gaan: die nieuwe Prelude zal iets groter zijn dan de huidige en worden geleverd met twee versies van de 1958 cm3 motor die we nu al uit Prelude en Accord ken nen. De ene versie heeft drie kleppen per cilinder en levert 81 kW/110 pk, de andere heeft een nokkenas en een klep per cilinder meer, deze versie le vert 107 kW/145 pk. De nieuwe Prelude krijgt rondom de wielophanging met dubbele draagarmen die eerst alleen vooraan werd toe gepast. En bepaalde modellen zullen dus vierwielbesturing hebben. De prototypes waar we mee reden waren ook Pre ludes, maar dan wel oudere modellen die achteraf zijn omgebouwd. Veiligheid De toepassing in een sportieve auto betekent niet, aldus Hon da, dat vierwielbesturing be doeld is om harder te gaan. Waar het om gaat is een goed moediger weggedrag en bete re beheersbaarheid in noodsi tuaties, met als bonus betere wendbaarheid in de stad. Op grond van dat laatste past men sturende achterassen bij voorbeeld al lang toe bij vrachtwagens. Bij personenauto's is het idee om de achterwielen ook enigszins te sturen evenmin nieuw, al bleef het tot nu toe bij correcties achteraf in plaats van directe beïnvloe ding door het stuurwiel. Er worden immers al vele „meesturende" achterassen toegepast waarbij veerbewe- ging of krachten op de wiel- draagarmen zorgen dat de achterwielen iets naar binnen of naar buiten draaien. Eerst moet de auto dan een bocht ingegaan zijn, zodat de beno digde krachten op de achter wielen ontstaan. Dat is het voordeel van echte vierwiel besturing, zegt Honda: hier worden de achterwielen al ge draaid voordat de bocht wordt aangesneden. De auto rea geert dus veel directer. De achterwielverdraaiing op commando van het stuurwiel kan ook groter gemaakt wor den, vooral zonder dat daarbij grote krachten nodig zijn, dus een forse manier van bochten nemen. Honda gebruikt het simpelst mogelijke systeem van me chanische bediening, waaraan dus ook weinig kapot kan gaan. Vanuit het normale stuurhuis voorin loopt een dunne cadanas naar de ach teras, waar via een bijzonder tandwielsysteem een tweede stuurhuis wordt bediend. Als voordeel noemt Honda verder dat dit systeem in principe op elke auto kan worden toege past, of-ie nog een starre as, onafhankelijke wielophan ging of twee- of vierwielaan- drijving heeft. Een duidelijk voorzetje voor volgende vier wielbestuurde Honda's. Mazda en Nissan overigens gebrui ken een elektronisch geregeld systeem, dat de achterwielen stuurt met hydraulische cilin ders; het mechanische sy steem had Honda al gepaten teerd... Mee- en tegensturen Zelfs het idee om de achter wielen via het stuurwiel te la ten meewerken is natuurlijk helemaal niet nieuw. Je kunt de achterwielen echter op twee manieren laten werken: meesturend, dat wil zeggen dezelfde kant op draaiend als de voorwielen, of juist de an dere kant op draaiend. Dat heeft allebei voordelen. In een ruime, snel genomen bocht moeten de achterwielen meesturen zodat de achterste ven minder neiging krijgt om uit te breken en de auto snel ler van richting wil verande ren. Dat brengt wel mee dat de draaicirkel groeit. Bedenk maar dat de auto helemaal niet meer draait als de voor- en achterwielen dezelfde uit slag hebben; hij beweegt dan in rechte lijn zijwaarts en naar voren. Voor krap inpar keren moeten de achterwie len juist tegensturen, waar door de draaicirkel kleiner wordt dan bij tweewielbestu- ring. Het bijzondere van de nieuwe systemen is dat ze zo wel voor mee- als tegensturen zorgen, al naar gelang de om standigheden dat nodig ma ken. Bij elektronische rege ling is dat natuurlijk al hele maal geen probleem: de om standigheden kun je meten, en hoe de besturing reageert valt dan volledig vrij te bepa len aan de hand van de pro grammering van de elektroni ca. Maar Honda kreeg het ook mechanisch voor elkaar, met een planetair tandwielstelsel en een excentrische kruk. Daarmee sturen de achterwie len mee bij kleine stuurwiel verdraaiing, en tegen als het stuur verder wordt doorge draaid. Grote stuurwielver draaiing gebruik je alleen bij parkeren of hele krappe, langzaam genomen bochten (draaien in een straat bijvoor beeld). Snel rijdend draai je minder aan het stuur, doch zelfs in extreme situaties gaat het nog goed. Als je bij hoge snelheid in een slip raakt en tegenstuurt, is er toch sprake van grote stuurwielverdraai ing, dus tegensturende achter wielen én tegensturende voorwielen. Hoewel het dus theoretisch allemaal klopt verwacht je toch dat het in de praktijk raar zal aanvoelen. Dat blijkt zeer mee te vallen. In een snelle bocht of bij een normale uitwijkmanoeuvre merk je eigenlijk niks, tenzij je onmiddellijk vergelijkt met eenzelfde tweewielgestuurde auto, zoals wij konden doen. In die snelle bocht valt dan op dat met vierwielbesturing veel minder correcties nodig zijn; de auto stuurt makkelij ker en directer. Bij het uitwij ken moet je het grootste voor deel meten: de auto zwaait minder uit. Moet je uitwijken op een weg met tegenliggers, dan heb je dus minder weg- breedte nodig en meer kans geen tegenligger te raken. Bij scherp draaien met lage snel heid voel je wel onmiddellijk verschil. De achterwielen hoeven niet meer op de pla rondgewrongen te word dus de auto draait zo licht had hij flinke stuurbekracl ging (dat hadden de test-H da's trouwens óók nog), draaicirkel blijkt een hele i ter korter geworden te ten opzichte van tweewie! sturing. Kosten Het werkt dus echt, dat H: da-systeem, doch daarmee niet het hele verhaal verte Want wat gaat het kostt Dat wil Honda niet dir kwijt. We hebben gehoord) het in Japan (waar die n« we Prelude al rijdt) op e meerprijs van 1500 guld komt en dat het voor Eur wel iets van twee en een h mille zal betekenen. H waardevol is nu extra vei heid? Neem je er vierwiela drijving en antiblokkeerrt men bij, dan ben je dus bij huidige prijsniveaus bij elkj zomaar een mille of vijft kwijt. En daarbij blijft het dat alles uiteindelijk afha van de grip die de hani kunnen opbrengen. De w vastheidsgrenzen zijn r, verder verlegd. Je kunt ze leen makkelijker benadei zoals een coureur ook zon al die trucs al kan. Is het i standig een minder getal teerd stuurman ook nabij grenzen te laten? En is het geld waard? Vandaar de enigheid onder de experts we met vierwielbesturing al die andere dingen blij ni ten zijn. Maar dat een „4W Honda makkelijker stuL 'i< lijdt geen twijfel. he PETER FOKK1 Opel Kadett Cabriolet. Eigenlijk hebben de twee Opels die we op Sardinië be proefden weinig gemeen. Ka dett en Omega verschillen aanzienlijk in techniek en (prijs-)klasse, en een open auto biedt toch een heel ander soort sportiviteit dan een auto met een extra vermogens- en we- gliggingspotentieel. Nu ia, ze vallen allebei in de klasse „sportief" en brengen moge lijkheden die het Opel-gamma al enige tijd niet meer bood. Voor de laatste Opel-cabriolet moeten we al zo'n beetje naar de jaren vijftig terug. Toen was een cabrio-coach een vierpersoons open auto, nog wel redelijk gebruikelijk. Na dien was er alleen nog even een Kadett Aero, op basis van de C-Kadett en dus een vier persoons. Dat bleef echter een neel zeldzame auto. Misschien ook wel vanwege dit gebrek aan ervaring op cabrio-gebied besloot Opel een nieuwe Ka dett zonder dak te laten voor bereiden door Bertone. Maar het kan ook best zijn dat men wat zag in het extra exclusieve tintje dat de naam van de Ita liaanse maestro eraan zou ge ven. En in elk geval had men waarschijnlijk graag dat de ca- brio-Kadett niet over de nor male produktiebanden hoefde te lopen. Hij wordt dus gemaakt door Bertone, die daarbij niet car rosserieën met dak verzaagt doch compleet nieuwe auto's opbouwt met uit Duitsland ontvangen delen. Dat garan deert een even goede corrosie- bescherming als bij de gewone Kadett, aldus Opel. Maar er komt meer bij kijken. Buiten de rolbeugel zijn er nog heel wat versterkingen in de bodem en achter het dash board aangebracht. Achterzij de en bagageruimte zijn even eens duchtig gewijzigd, daar kwam een opbergbak voor het opengeklapte dak. Dat kost een flink stuk bagageruimte, maar er blijft nog redelijk wat over en standaard is daarnaast een in delen neerklapbare achterbankleuning. Ook de ruimte op de achter bank nam af doordat er een stuk van de breedte afgaat. Voor lange reizen is de cabrio daarom wel erg krap voor vier personen. Opvallend netjes is de afwer king van het gewijzigde ach tercompartiment. Van hoge kwaliteit is eveneens het dik gecapitonneerde dak, dat heel makkelijk is weg te klappen en ook geen twee man vergt bij het opzetten. Welhaast nog opmerkelijker is de behouden stroomlijn: gesloten heeft de cabrio nog een Cw van 0.34, foto: opel tegen 0.32 voor een gewone se dan met drie deuren. Dat merk je goed aan het ontbre ken van de turbulentie bij geo pend dak en naar verhouding beperkt windgeruis. Behalve dat het dak goed weerbestendig zal zijn zit er ook een glazon achterruit met verwarming in. Het uitzicht naar achter is nog beperkter dan in een gewone Kadett, maar voor een cabrio niet zo slecht en dus ook 's winters gegarandeerd. De carrosseries tijfheid gaf geen enkele reden tot kritiek. Geen vervelende rammels dus, en ook geen af wijking van het bekende pro bleemloze weggedrag. Er ko men twee versies, aangeduid met GL en GSi. In feite heeft die GL meer overeenkomst, met de GT: sportstoelen, vijf- bak en toerenteller ontbreken in een gewone GL, al is de ca brio wel in andere details weer luxueuzer dan een GT. De motoren krijgen standaard een katalysator mee. Het gaat dan om de 1,6 met centrale in spuiting voor de GL, die 55 kW/75 pk levert en goed is voor heel redelijke prestaties. De acceleratie heeft wat te lij den van het verhoogde ge wicht, maar echt hard rijden doe je in een cabrio ook niet zo gauw. Voor de GSi is er na tuurlijk de tweeliter met in spuiting bij elke cilinder, iets teruggetuned naar 85 kW/115 pk. Op wens en zonder meer prijs kan men de cabrio ook zonder de katalysator krijgen, waarbij de GSi dan even sterk blijft, maar de GL naar 60 kW/82 pk gaat. Bertone kan per jaar 10.000 cabrio's maken, en die denkt Opel ook best kwijt te kunnen. Het extra ge noegen kost natuurlijk wel het nodige. De GL komt op -42.409,—, de GSi op 50.820,- ween meerprijs van zo'n vijftien mille, heel normaal voor een cabrio-versie van een massa auto. Omega 3000 Met vernieuwde mogelijkhe den dank zij flink hogere pres taties en een nieuw onderstel ten opzichte van de Rekord biedt de Opel Omega een uit daging voor de „snellerma- kers". Maar met de prestatie van de Omega 3000 is Opel ze wel meteen een stap voor ge weest. Alles wat een opvoerder zoal zou veranderen zit daar al in, plus nog eens een motor die flink wat extra status biedt. Zoiets kende de Rekord niet, eerder doet dit weer denken aan de dagen dat de Commo dore GS/E het in toerwagen- races heel verdienstelijk deed. Maar Opel heeft nog een extra reden voor die ruige Omega variant, want in de hoge klas se verviel al eerder de Monza coupé, waarvoor nog geen op volger in zicht is. We kunnen het dus wel erop houden dat deze rol voorlopig door de Omega 3000 zal worden waar genomen. Voor het waarlijk beproeven van de mogelijkheden van de 130 kW/177 pk sterke zescilin der-bolide waren de wegen in Sardinië niet berekend. Geen ruime vierbaans accommoda tie met flinke rechte stukken erin, doch kronkelende land wegen door groene heuvels. Dat bracht eerder een zwak ker punt van de Omega 3000 naar voren, namelijk dat de stuurbekrachtiging in elk ge val bij niet te hoge snelheden te sterk blijft. Een handreiking aan het comfort, want een pure racer moest het ook weer niet zijn. Het past echter niet helemaal bij de sportieve mo gelijkheden die motorvermo gen, verlaagde vering en stan daard 45% sperdifferentieel bieden. Het dikke leerbeklede stuurwiel en de sportstoelen met gecombineerde leder/stof- bekleding passen er wel bij. Dat met die stoelbekleding is best goed bedacht: leer voor het exclusieve, en stof op het zitvlak omdat dat betere grip geeft bij fors bochtenwerk. De „agressiviteit" van het ui terlijk kan men een beetje zelf bepalen, want de auto wordt naar keus met of zonder spoi ler op de achterklep geleverd. Zonder ziet de Omega er wel dik maar niet opvallend spor tief uit. Op de wegen die wei nig anders dan korte sprintjes toelieten blijkt ook dat de zes cilinder met drié liter inhoud toch een beetje op toeren moet blijven om steeds krachtig te reageren. Wel loopt hij bijzon der gecultiveerd, zodat hij ook goed bevalt als je er geen snel heidsrecords mee wil breken. Overigens is de Omega 3000 van alle mogelijke luxe voor zien, zodat hij geheel op een dubbelrol is berekend. Uiter aard is de prijs daarnaar met 69.800,-. Maar ja, doelgroep vormen natuurlijk mede de BMW- en Mercedes-rijders, die daar niet al te erg van zul len schrikken. PETER FOKKER Opel Omega 3000. jgjpi 'nieuweAutotTon"inT^Mmaien kent behalvë~eên~ oldtimer-show ook een groot buitengebeuren. Op de achtergrond het hoofdgebouw, met daarvoor onder een stoomtrein, een verkeerstuin, een oldtimerbaan en een speeltuin. FOTo Het van Drunen naar Rosma len verhuisde Autotron nadert zijn voltooiing. Het 50 miljoen kostende Themapark Vervoer is vandaag officieel geopend door prins Claus en vanaf morgen is het publiek wel kom. Het hoofdgebouw wordt pas eind februari opgeleverd. Al klaar zijn de directe ver bindingsweg met de rijksweg Den Bosch-Nijmegen, een par keerplaats voor 3000 auto's, de evenementenhal, de demon- stratiebaan, het kantoor en voor de kinderen de Toren van Babel. Het fraaie hoofdgebouw is ont worpen door de Belgische ar chitect Frans Vandueren in samenwerking met het facili tair bedrijf van de NOS. De hal, die 15 miljoen gulden gaat kosten, wordt geschikt voor de grootste televisie-happenings. De tentoonstellingshal heeft een Anton-Pieckachtig uiter lijk en past daardoor uitste kend in de landelijke omge ving. Door de kleine puntda ken die het 11.000 m2 grote dak sieren, de wit gepleisterde muren en de rood/bruine dak pannen heeft het nieuwe Au totron veel weg van een grote boerderij. Binnen is echter een zeer eigentijdse, zo niet voor uitstrevende architectuur toe gepast. De inrichting bestaat uit een evenementenplein van 4000 m2. Dit plein maakt deel uit van de 14.000 m2 grote exposi tieruimte. Verder is er een res taurant met 500 zitplaatsen, een kleinere Bugatti-bar, een grote Anton-Pieckzaal met open-haardvuur, een wat klei nere Zeppelinzaal en een kel der met tal van centrale voor zieningen. Naast het hoofdgebouw is een evenementenhal van 2100 m2 neergezet die in de winter maanden dienst doet als keergarage voor oldtime de zomer kan de hal ingezet bij kleinere even< ten. De grote tentoonstel hal leent zich voor grootst ge evenementen als tele shows, sportwedstrijden, gressen, exposities, demoi ties en produktpresen! m IA Dit hoofdgebouw heeft bij ie nementen 5000 zitplaatstr. la; We mogen dan een eigen auto- industrie hebben (zij het onder Zweeds merk), toch vindt het ministerie van economische zaken dat ons land meer in de hoogwaardige auto-industrie zou kunnen doen. Terwijl we, zonder dat dit algemeen be kend is, al een aantal gere nommeerde toeleveringsbe drijven hebben die ook voor export zorgen. Zo worden er in Nederland bijvoorbeeld plaatwerkdelen gemaakt, was Coenen ooit heel bekend in schuifdaken en heeft Vermeu- len-Hollandia die fakkel nu overgenomen. En daar komt binnenkort Webasto bij. Nu is Webasto een Duits merk, om precies te zijn de grootste schuifdakenfabrikant ter we reld. Voor bedrijfswagens maakt Webasto ook aircondi tionings en parkeerverwar- mingen, maar dat werkt min of meer als een aparte afdeling naast de schuifdakenfabricage voor personenauto's. Er is bij voorbeeld voor elk een eigen importeur. De schuifdaken- vertegenwoordiger in Neder land is ITS, en die doet het zo goed dat Webasto en ITS geza menlijk een fabriek gaan op zetten bij Nijmegen die vol gend jaar open moet gaan. Hierbij past enige toelichting, want men gaat daar daken voor inbouw achteraf maken. Tot 1979 produceerde Webasto uitsluitend voor „eerste mon tage", dus voor autofabrikan ten die niet zelf hun schuifdak maken. Dat zijn overigens de meesten, wart onder de klan ten van Webasto vinden we BMW, Mercedes, Ford, Ci- troën en Saab. De laatste iaren won echter het simpele glazen „zonnedak" voor inbouw ach teraf sterk aan populariteit, dus kon Webasto ook die markt niet laten liggen. Dat waren de produkten die ITS kon importeren, en die dingen gaat men in Nijmegen maken. Voor het eerste jaar wordt een produktie van 40.000 stuks verwacht, die natuurlijk niet alleen in Nederland verkocht zullen worden. webasto Het kantel- schuifdak Top-Slider. Kwaliteit Omdat het hooghouden van de eigen naam belangrijk is wan neer ie tevens aan gerenom meerde fabrikanten wilt leve ren, wil Webasto voor inbouw achteraf dezelfde kwaliteit le veren als voor eerste montage. Om dan toch in prijs te kun nen concurreren zoekt men naar middelen om de montage zo simpel en snel mogelijk te maken. De nieuwste ontwikkeling op dat gebied is het Azurit-dak, een traploos verstelbaar glazen kanteldak. Wordt een dak normaal gesproken van bo venaf ingezet en dan vanuit het interieur met een klem- rand vastgeschroefd, het Azu rit-dak wordt geheel van bui tenaf gemonteerd zonder schroeven. Aardig is ook dat als extra twee rolgordijntjes op heel simpele wijze bevestigd kunnen worden, als zonne scherm dat bestuurder en pas sagier apart al dan niet kun nen uitrollen. Dit dak wordt in de loop van het jaar leverbaar. Het nieuwste produkt isi Top-Slider, die nog wel n genoemde methode twee kanten gemoi wordt. Dit is een schuif-kanteldak, dat achteraan wordt opgelic dan eventueel over het nele dak naar achter schuiven, professioneel Nu praktisch bediend met draaikruk. Deze inbouws vat bijvoorbeeld ook „ve: stukken" om een eva middenop de hemel gepl interieurverlichting een op te schuiven. Men noemt voor de Top-S een prijs van 875,-, ei valt voor een zo netjes werkt dak best mee. Voc ie daarmee goede k«i koopt, want een autoradi niet mooi klinkt kun uitzetten of weer demon maar een lekkend en fl' zonnedak weer ven' door het originele dak i heel wat anders. PETER FOl '1

Leidse Courant | 1987 | | pagina 12