Tennis nummer een bij Franse publiek Gemeente wil circuit Zandvoort ontruimen ïlindhoven kandidaat voor beladen finale .onder loep j -ORT Olympisch stadion betaalt politie Schotland wil Engelsen weren IV tegen celsior Venlo Sportwereld te}ei - CcidócSouocmt DINSDAG 26 MEI 1987 PAGINA 7 f_ De KNVB is er 'niet in geslaagd een akte accommodatie „iden voor het afwer- van de finale van de om de Nederlandse r tussen Ajax en FC Haag. Competitielei- jan Huybregts koes- voor gisteren nog i hoop dat deze bela- wedstrijd in Rotter- of Utrecht zou kun- plaatsvinden. Zowel de ene stad als de andere bleek daartoe evenwel* niet bereid. Alle hoop is nu gevestigd op Eindho ven. De Rotterdamse burgemees ter Peper, die eerder al een streep zette door de finale van het toernooi om de Eu ropa Cup voor bekerwin naars in de havenstad, maak te duidelijk dat de bekerfina le niet in de Kuip zal worden gespeeld. De aanhang van FC Den Haag richtte eerder dit seizoen grote vernielin gen aan in stadion Woude- stein van Excelsior. De ge meente Utrecht verklaarde zich bereid De Galgenwaard beschikbaar te stellen, indien de KNVB de kosten van de politie-inzet zou betalen. Deze post werd geraamd op 50.000 tot 100.000 gulden. De bond wees dit aanbod van de hand vanwege de precedent werking. Huybregts: „Het is uitgesloten dat de KNVB be taalt. Dan kunnen we vol gend seizoen bezig blijven met het bekostigen van de beveiliging door de politie". De KNVB heeft nü de lei ding van PSV officieel ver zocht het stadion in Eindho ven beschikbaar te stellen voor de bekerfinale. Huy bregts zei te verwachten hierover vandaag uitsluitsel te krijgen. Het bestuur van de landskampioen staat niet afwijzend ten opzichte van het voorstel. De gemeente Eindhoven was gisteravond nog niet op de hoogte van het verzoek van de KNVB de bekerfinale in Eindhoven te houden. Eindhoven's loco- burgemeester Van de Baar verklaarde niet gelukkig te zijn eventueel met dé eind strijd te worden opgezadeld. Ook bij de gemeentepolitie was een dergelijk verzoek nog niet bekend. AMSTERDAM De directie van het Olym pisch stadion in Amsterdam zal de gemeente politie van de hoofdstad 33.000 gulden beta len voor de overuren die deze heeft moeten maken voor de wedstrijd Ajax-Feyenoord op zondag 17 mei. De wedstrijd werd ter elfder ure verplaatst van De Meer naar het Olym pisch Stadion. De gemeente liet evenwel we ten dat de politie zich helemaal had ingesteld ook wat de diensten van het personeel betreft op een wedstrijd in het Ajax-stadion. De di rectie van het Olympisch stadion kreeg te verstaan dat de wedstrijd om die redenen niet in dit stadion gehouden kon worden of men moest de 1008 extra overuren die de politie mensen daarvoor moesten maken willen be talen. GLASGOW Schotland gaat mogelijk maatregelen treffen om Engelse voetbalfans te weren. De Schotse procureur-generaal Peter Fraser verklaarde gisteren naar aan leiding van rellen en vernielingen bij de in terland Schotland-Engeland (0-0) in Glas gow dat hij ervoor zal pleiten de Engelse „hooligans" de toegang tot Schotse voetbal stadions te ontzeggen. De Engelsen richtten grote vernielingen aan in cafés in de bin nenstad van Glasgow. De politie arresteerde ongeveer honderd personen van wie velen tot het racistische National Front bleken te behoren. itterdamse burgemeester b Peper. FOTO: DIJKSTRA 5T De KNVB heeft ravond toch nog een ssing gevonden om de )alwedstrijd Excel- PSV op Hemelvaarts- te laten doorgaan, on- b het verbod van de emeester Peper van ïrdam. Het duel, rin de Eindhovense aan één punt genoeg om de landstitel te tingeren, heeft plaats tadion De Koel in o. De Limburgse ge- ite heeft zich hiermee ord verklaard, nadat door de leiding van was benaderd. loorgaan van de inhaal- rijd was gistermiddag op schroeven komen staan, Peper in overleg met de zijn veto had uitgespro- Voor de politie zou het jk zijn op korte termijn 'oldoende aantal agenten been te brengen, zeker het risico van rellen ezig is. Peper gaf wel licht de wedstrijd op de Pinksterdag, de oor- kelijk vastgestelde dag, en spelen. PSV had hier srkomelijke problemen omdat de ploeg voor die de een lucratieve trip het Verre Oosten op het ramma heeft staan, ititieleider Jan Huy- maakte de leiding van luidelijk, dat het duel op Ie Pinksterdag zou wor- jespeeld, mits een andere ente dan Eindhoven of rdam zich zou melden, bood aan het kampioens in het eigen stadion te la- plaatsvinden, maar vol de bond zou dit preceden- •pen en competitie- ilserid werken. Na con- tussen KNVB, PSV, Ex- ir en diverse clubs en ge iten, waaronder Den werd besloten de wed- te verplaatsen naar Ven- PARIJS De Fransen mogen Roland Garros dan al wel een aantal ja ren een prestigieus eve nement vinden, één dezer dagen is onomstotelijk komen vast te staan dat het toernooi om de open Franse tennistitels inder daad nummer één is. Al thans, in eigen land. Het naar de in de eerste we reldoorlog verongelukte vlieger Roland Garros vernoemde gebeuren wordt door niet minder dan éénvijfde deel van de Fransen als de belang rijkste sportmanifestatie van het jaar beschouwd. Interessanter dus dan de Tour de France (19 pro cent), de autorally Parijs- Dakar (18) en de finale van het toernooi om de Franse voetbalbeker (16). Chauvinisme is geen enkele sportliefhebber vreemd, en op deze regel maakt de doorsnee-Fransman uiter aard geen uitzondering. Des te opmerkelijker is het dat Roland Garros zo hoog scoort, want het laatste na tionale succes dateert alweer van vier jaar geleden. Toen bracht Yannick Noah, de man die oorspronkelijk uit Kameroen komt, zijn land genoten tot opperste verruk king door als eerste Frans man na Jaroslav Drobny, ook al een (uit Tsjecho-Slo- wakije) geïmporteerde spe ler, in 1952 in Parijs de hoogste eer voor zich op te eisen. Een kniesoor die daarop let, menen de geënquêteerden. Die hun oordeel voorname lijk baseerden op de vele uren zendtijd, die de Franse televisie de laatste jaren in het Grand Slam-toernooi stak. De organisatie nam op het met gejuich ontvangen oordeel van het volk vanaf 1978 alvast een voorschot door de accommodatie waar op het tennistoernooi zich afspeelt, fors te modernise ren. Dit keer is er voor het eerst sinds vele jaren niets ""N* •- - - v Joakim Nyström, die zijn vormcrisis weer enigszins lijkt te heb ben overwonnen, schakelde met Johan Kriek de eerste geplaat ste speler uit. FOTO: ANP toegevoegd aan het inmid dels al fraai ogende, maar' net iets té veel naar grijs bruin beton riekende com plex aan de Boulevard d'Au- teuil, op een ferme steen worp afstand van het even eens als één der staaltjes van architectonisch vernuft te beschouwen voetbalstadion Pare des Princes. Hoezen Maar bewaart het Neder lands voetbalteam weinig goede herinneringen aan dat stadion, de vaderlandse ten- nis-afvaardiging behoeft evenmin weinig content te zijn over het optreden op het gisteren begonnen Ro land Garros. Op de eerste dag van de open Franse ti telstrijd kon de hele in actie komende equipe de rackets weer in de hoezen stoppen. Op een uitzondering na. Maar dat was slechts een ge volg van een gelukkige spe ling van het lot, waardoor Nicole Jagerman en Manon Bollegraf in de eerste ronde ROLAND GARROS aan elkaar waren gekop peld. Bollegraf won met tweemaal 6-3. De overigen - Tom Nijssen, Hellas ter Riet en Marianne van der Torre - werden uit geschakeld. En alsof dat op zich nog niet vervelend ge noeg was voor de grootste Nederlandse ploeg die ooit naar de Franse lichtstad was afgereisd, waren de uitsla gen van het genoemde trio bepaald niet om over naar huis te schrijven. Zegge en schrijve acht games sprok kelden de drie bijeen, reden te over voor de vorig jaar bij de tennisbond in dienst ge treden coach Stanley Fran ker om zijn pupillen maar eens op het matje te roepen. Een kleine twaalf maanden geleden sprak de toen nog in Oostenrijk werkzame Suri namer krasse taal over disci plinaire en financiële maat regelen voor die spelers, die na een jaar nog geen steek verder zouden zijn geko men. Franker kan voor wat betreft Hellas ter Riet en Tom Nijssen een sombere balans opmaken. Ter Riet liet zich slachtoffe ren door de 17-jarige Belgi sche Sandra Wasserman, die zich in alle opzichten vol- wassener toonde dan haar twee jaar oudere Nederland se opponente. Ter Riet, al weer een aantal jaren actief in het internationale métier, is nog steeds tot niet meer in staat dan een wat onduide lijk defensief spelletje. Van taktiek heeft ze nog immer geen kaas gegeten en aan haar loopvermogen man keert ook nog wel het een en ander. Nijssen schoot in alle opzich- ten te kort tegen de bepaald niet als hoogvlieger te boek staande Tsjechoslowaak Ka- rel Novacek en het Neder landse drama io drie bedrij ven werd gecompleteerd door Marianne van der Tor- re. De Rotterdamse, die al geruime tijd een eigen koers vaart, was de eer gegund het programma op het centre court op te luisteren tegen de Argentijnse Gabriela Sa- batini. Van der Torre, die aua lichaamsomvang de in druk wekte wel eens condi tioneel sterker en fitter te zijn geweest, begon niet on verdienstelijk, en straalde in elk geval de nodige onbe vangenheid uit. Maar de oud-kampioene van Neder land had te veel moeite om de ballen onder de druk van Sabatini binnen de lijnen te houden. Het resultaat was dat ze in recordtijd de kleed kamer kon opzoeken: 6-0, 6- 2. Lendl Dat gold even eerder op de zelfde baan niet voor Ivan Lendl. De als eerste geplaat ste, maar niet als favoriet beschouwde Tsjechoslowaak had vele uren nodig om zich de Haitiaan Ronald Agenor van het lijf te houden. Lendl moest zelfs de derde set zon der gamewinst uit handen geven, maar kon zich in de vierde reeks herstellen. Ook WUander kende een moeilij ke start. De na zijn zeges in Monte Carlo en Rome eer der dit jaar als grootste kanshebber op de titel op Roland Garros getipte Zweed moest zelfs de eerste set afstaan aan de onbedui dende Italiaan Simone Co lombo. Maar ook Wilander hield zich staande. Waardoor in de broeierige sfeer van Parijs gisteren ae echte groten niet voor „on weer" zorgden. Slechts het trio Nederlanders en de als zestiende geplaatste oud- Zuidafrikaan Johan Kriek (verslagen door de net bui ten de voorkeurslijst geble ven Joakim Nyström) waren daardoor de „opvallende" gevallenen. Al zal van de uitschakeling van dit viertal in Parijs niemand hebben wakker gelegen. Daarvoor vindt ook Roland Garros zichzelf te belangrijk. FRANK WERKMAN yenoord zou meer moeten rktfci met zijn stadion. Omdat iaai gemiddeld nooit meer dan sze 000 mensen zullen komen, 1 v de club de plekken die al- onbezet blijven als 'plaat voor het leven' moeten kopen. Wanneer Philips aandelen-emissie uit- Lei rijft voor kapitaaluitbrei- dan hoeft Feyenoord zeker niet te schamen om ro'n manier aan geld te ko lt Desnoods betalen de «en het geld voor zo'n laandeel in termijnen aan ge' bank. Als 5000 mensen be- zijn 3000 gulden te beta- beschikt de club in één l over vijftien miljoen gul- En: „In mijn ogen moet trainer een soldaat zijn, dat is Israel. Zonder hem [ust te kietelen, constateer (at hij nog de lef en elasti- it bezit die een oudere :h niet meer heeft. Er ;t daarom een klimaat den geschapen waarin Is- meer rugdekking krijgt, 't hij is nog lang niet uit- 'erkt. Maar zodra het echt 1 j meer gaat, moet er snel an toeid van hem worden ge- cec nen". he'-Jans Kraay in het Alge meen Dagblad) 'e naar een sportpsycho- loog gaat, geeft al bijna een gebrek aan zelfvertrouwen toe. Je stelt je afhankelijk op; dat zit blijkbaar in je, anders zet ie die stap niet. In hoever re ben je dat kwijt wanneer de psycholoog je weer los laat? Ik ben in mijn opleiding altijd heel exact bezig geweest. Sport zie ik dan ook meer als oorzaak en gevolg dan als mentaliteit Natuurlijk, die speelt ook een rol. Je moet je zelf kunnen beheersen en analyseren. In een wedstrijd komt dat neer op: gaat het goed of niet en waar ligt dat aan? En bij triathlons is voor al concentreren een belang rijk gegeven. Als je dat een maal weet, kun je zelf eraan werken. Daar heb je geen psycholoog voor nodig". (Triatleet Rob Barel in de Volkskrant) „Het is volstrekt logisch dat het niveau zo hoog wordt Elke sport ontwikkelt zich toch? Wil je serieus meedraai en aan de top, dan zul je op zeer jonge leeftijd moeten be ginnen met de basis te leggen. Kracht, ballet en lenigheid. Wat de verdere mogelijkhe den zijn weet ik natuurlijk ook niet. Maar als de toestel len optimaal benut zijn, moet men misschien eens overwe gen om de appararten aan te passen. De balk smaller, of misschien wel breder. De vloer meer of minder verend Ik noem maar wat. Alleen daar zal nog wel wat tijd over heen gaan, denk ik". (Ex-turnster Nadia Coma- neci in de Telegraaf) „Frankrijk heeft zich daaren tegen goed ontwikkeld met als uitgangspunt dat wereld kampioenschap vorig jaar in eigen land. De Zweden zijn leuk bezig, maar ze zijn in hun ontwikkeling kanslozer dan wij. Ze hebben een com petitie van een bedenkelijk niveau. Dat geldt voor ons ook wel, maar daarom vluch ten wij in het nationale team waarvoor erg veel faciliteiten beschikbaar zijn en erg veel wedstrijden worden gespeeld. Die vluchtmogelijkheden mis sen de Zweden en dat zal ze straks opbreken. De Italianen daarentegen hebben juist wel gekozen voor hun competitie ie geweldig goed wordt ge sponsord. Het is dan ook een competitie op hoog niveau, maar een sterke nationale ploeg krijg je op die manier niet van de grond. Daar moet je geweldig veel tijd inste- (Volleybal-bondscoach Arle Selinger in NRC Handels blad) Max Merkel. „Het is twee en half jaar gele den allemaal begonnen. Tij dens de najaarsvergadering werd er een beleidsnota door gelast die in mijn ogen ramp zalige gevolgen voor het ama- teurwielrennen zou hebben. De districtselecties moesten de paradepaardjes van het Nederlandse wielrennen wor den. Anders gezegd: weg met de sponsorploegen. Die had den kennelijk lang genoeg de dienst uitgemaakt. Ik geef toe dat er kaf onder het koren heeft gezeten, maar ook dat verwijt ik de KNWU. Al die tijd heeft men verzuimd mini male voorwaarden te stellen aan de toelating van sponsors tot het amateurpeloton". En: „Nou, het is één grote flop ge worden. Maar in plaats van het toegeven van een ver keerde beleidsbeslissing, wil de KNWU amper van wijken weten. Dat is voor mij aanlei ding geweest de brouwerij te adviseren de sponsoring van de amateurploeg stop te zet ten". (Wielerploegleider Herman Krott in het Parool) „Laat ik vooropstellen dat ik de KNVB eigenlijk dankbaar moet zijn. Mijn trainersloop baan is in Nederland begon nen en ik zat nog niet eens zo lang bij HBS in Den Haag toen de KNVB mij al vroeg om het Nederlands elftal te begeleiden tijdens een wed strijd tegen België. Dat moet in 1955 geweest zijn. Ik vond het allang prima, het was een hele eer en HBS was welis waar een leuke club, maar niet voor een professional als ik. Voetballen vonden ze niet zo belangrijk, alleen op vrij- Herman Krott. FOTO: SP dagvaond was iedereen in topvorm, dan zaten ze alle maal te zuipen in de kantine". Ex-voetbalbondscoach Max Merkel in Voetbal Interna tional) „Golf is absoluut een versla ving. Veel meer dan tennis. Tel daarbij op dat ik steeds beter ga golfen en steeds min- der goed ga tennissen en dan heb je een reden voor mijn enthousiasme voor golf. Maar helaas heb ik veel te weinig tijd om vaak te spelen. Vol gens mij kan je aan het soort tennis dat iemand speelt, afle zen hoe hij op de golfbaan zou spelen. Roscoe Tanner bij voorbeeld, een servicekanon bij uitstek, schat ik in als een golfer met een geweldige dri ve maar een slecht kort spel. McEnroe daarentegen heeft volgens mij een redelijke dri ve, maar een goed spel op de korte afstand". (Ex-tennisser Rolf Thung in Golf) Prijsvragen DEN HAAG De resultaten van de verschillende sport- prijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto 21: le prijs: geen winnaar 2e ).000,00; 3e rijs: 3927 5,00. .mjs: 10 x j yrijK 335 x 54,30; 3e prijs: 4006 x grijs: 6 x 50.000, rÜK oto 21: le prijs: 10 x 7131,50; 2e -J— x 5' prijs: 62 x ,30; 4e prijs: 3927 x 60,30; 5e 5,00 prijs: 64.256 Toto-gelijk 21: le en 2e prijs: geen winnaar; 3e prijs: 45 x 48,80; prijs: 807 x 4,20. Atletiek Fatima Whitbread won op de eerste dag van de Britse kampioenschappen in Derby het speerwerpen met 75,62 meter, de beste prestatie van dit seizoen en de derde al ler tijden. Basketbal Het pré-olym pisch herentoernooi, dat van 27 juni tot en met 10 juli 1988 in Nederland plaats vindt, zal over vijf steden worden ver deeld. Groningen, Arnhem, Den Bosch en Amsterdam krijgen de voorronden, Rotter dam de finalepoule. Basketbal Het Nederlands team won gisteravond in Em- meloord een oefenwedstrijd tegen Roemenië met 109-91. Hockey De Pakistaanse he- renploeg voor het toernooi om de Champions Trophy, van 19 tot en met 28 juni in Amstel veen, telt nog maar zeven spe lers van het WK vorig jaar in Londen. Zeilen Steven Bakker en Kobus Vandenberg hebben zich geplaatst voor de WK in de olympische Star-klasse. Op 25 augustus 1985 werd de laatste Grand Prix formule 1 op het Zandvoortse circuit verreden, toen waren de tribunes goed gevuld. FOTO: ANP ZANDVOORT Het college van B en W van Zand voort zal vanavond de gemeenteraad voorstellen om de huurovereenkomst met het Circuit Zandvoort BV tus sentijds te beëindigen. Circuit Zandvoort BV heeft een direct opeisbare huurschuld aan de gemeente over 1986 van ƒ189.500,-- en schulden op langere termijn van ca. ƒ1,3 miljoen op 15 september 1987. Het circuit zal op 21 september moeten worden ontruimd. Circuit Zandvoort BV is in grote financiële moeilijkheden. Wet houder I.M.Aukema van Financiën: „We hebben al enkele ke ren met Circuit Zandvoort BV om de tafel gezeten om een oplos sing en betalingsregeling te vinden voor de schulden aan de ge meente. Daar zijn we echter jammer genoeg niet uitgekomen. Daarom moeten we handelen, zoals wij dat doen bij een ieder die huurder is bij de gemeente. Het is in Zandvoort in het alge meen ongebruikelijk dat een huurder die de huur niet (meer) betaalt, wel het genot van het gehuurde kan blijven behouden. Het college ziet geen redenen om voor Circuit Zandvoort BV hierop een uitzondering te maken. Bovendien is de schuldvorde ring van aanzienlijke invloed op een sluitende begroting van de gemeente". De ontruiming van het circuit zal geen consequenties hebben voor de geplande evenementen op het circuit Het raceseizoen zal op 20 september worden afgesloten. B en W hopen binnen een maand mededelingen te doen over de toekomst van het circuit. Uitgaande van het feit dat het circuit in Zandvoort, zowel vanuit sportief als economisch oogpunt, van nationaal en internationaal belang is en ook de Grand Prix races in de toekomst weer op het circuit kunnen worden verreden, zal het door de Grontmij in opdracht van de gemeente Zandvoort nieuw ontwikkelde accommodatoeplan worden gerealiseerd. Daarvoor zal de gemeente Zandvoort een stichting in het leven gaan roepen. Deze stichting zal de uitvoering van het accommo datieplan alsmede de exploitatie van het nieuwe circuit gaan voorbereiden. Volgens wethouder I.M.Aukema is het niet onmogelijk dat er in deze nieuwe stichting mensen zitting hebben die nu verbonden zijn aan Circuit Zandvoort BV Bij Circuit Zandvoort BV is nogal leurstelling over de manier van handelen van B en W van Zandvoort Perschef Dirk Buwalda: „Circuit Zandvoort BV is opgezet zonder winstoogmerk in dienst van de auto-en motor sport. De ontstane betalingsmoeilijkheden zijn mede onstaan doordat de gemeente niet haar saneringsbijdrage die toegezegd was, heeft voldaan. In het zicht van de uitvoering van de reno vatie is deze stap van de gemeente niet te begrijpen. De huur overeenkomst was reeds per 1-1-1988 opgezegd. Waarom dan deze plotselinge haast. Wij hebben wel vertrouwen in de toe komstige plannen van de gemeente voor het circuit maar vin den het jammer dat wij door de opzegging niet meer als ge sprekspartner kunnen functioneren Het Circuit Zandvoort had de gemeente nog een voorstel gedaan om over de acht evenementen die dit iaar gehouden worden een bedrag van 95 duizend gulden af te dragen. Daar ging B en W niet mee accoord. Als de gemeenteraad vanavond instemt met het tussentijds beëindigen van de huurovereenkomst dan is het twijfelachtig of er het volgend jaar auto- en motorsport zal plaats vinden op Zandvoort Immers ook al krijgt men de reali sering van de nieuwe plannen rond dan gaat daar zeker nog de nodige tijd in zitten. Gelden voor de realisering van een nieuw, circuit moeten op tafel worden gebracht door het bedrijfsleven en de overheid. Daar heeft wethouder I.M.Aukema goede hoop op. De plannen voor het realiseren van een circuit bij de Moerdijk, daar houdt men in Zandvoort geen rekening mee. Perschef Dirk Buwalda: „De overheid schijnt daar wat geld voor uitgetrokken te hebben om het een en ander te onderzoeken. Maar ons geloof is dat auto-en motorsport in Zandvoort zullen blijven. Maar als Circuit Zandvoort BV met een schat aan ervaring hadden we graag deze wagen willen blijven trekken". Voor Circuit Zand voort BV is het te hopen dat de gemeenteraad een andere me ning is toegedaan dan het college van B en W uit deze badplaats. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7