Weer alleen in de trein stappen leer ik de volgende tien jaar wel I Lardinois: „Aantal landen moet markten opengooien" Koloniaal verleden herleeft in boek over Deli Spoorweg Maatschappij POST NA JAREN UIT DE RODE CIJFERS i Justitie onderzoekt vrijlating arrestant Paniek bij politie om vermiste collega msen<[^7~ BINNENLAND/BUITENLAND Ceidóe Soutont Voorlichting over Aids werkt door „Vrouwelijke artsen zijn praktischer" TIEN JAAR NA KAPING BIJ DE PUNT iféUl fSl Ziekenhuisraad tegen acties DINSDAG 26 MEI 1987 PAGINA 4 HAMBURG Om de eenwording van Europa te versnellen zou een aantal landen van de EG moeten besluiten een gezamenlij ke open markt in het le ven te roepen. Volgens ir. Pierre Lardinois, oud-mi- nister en oud-commissaris van de EG, moeten de Be nelux, Duitsland en Frankrijk daarmee begin- AMSTERDAM Groe pen met een verhoogd ri sico om aids te krijgen blijken zich de voorlich ting over het voorkomen van deze ziekte goed aan te trekken. Dat blijkt uit onderzoekscijfers van de Rijksuniversiteit van Utrecht. Ze bevestigen het beeld dat in maart al ontstond aan de hand van een terugkerende enquête onder een groep van 860 ho moseksuele mannen in Am sterdam. Ook die bleken hun seksueel gedrag te hebben aangepast: bij wisselende con tacten wordt veiliger gevreeën en steeds meer houden het bij één partner. Uit een onderzoek onder 830 lezers van het blad Aids-Info, een maandelijks informatie bulletin over aids dat door De GAY Krant en het COC wordt uitgegeven, blijkt dat al bijna tweederde het laatste half jaar veiliger is gaan vrijen. De in het voorjaar onder vraagde homoseksuele man nen die er nog wel wisselende contacten op na hielden deden voor het merendeel aan safe sex. Voor zover ze zich nog overgaven aan risicovolle con tacten (gemeenschap zonder condoom) deden ze dat door gaans met dezelfde, vaste part ner. Volgens onderzoeker dr. Tielman blijkt het veilig vrijen onder invloed van de gerichte informatie aan deze groepen sterk aan populariteit te win nen: 42 procent vrijt altijd vei lig, 43 procent meestal, zeven procent soms en nog maar acht procent nooit. Tweederde van de ondervraagden zegt in elk geval positief tegenover safe sex te staan. De weerstand te genover het condoom blijkt opvallend laag: acht procent. Bij dat alles is de kennis over de aids-problematiek onder de deelnemers aan het onderzoek opvallend groot. Het overgrote deel (92 procent) blijkt ook te vreden met de gerichte infor matie die via het blad Aids- Info wordt verkregen. NIJMEGEN Vrouwelijke artsen schrijven minder ge neesmiddelen voor en zijn praktischer ingesteld dan hun mannelijke collega's. Boven dien combineren vrouwelijke doktoren deskundigheid met gevoelsmatige eigenschappen. Dat zijn de opvattingen die de Nijmeegse drs. E. Hijmans aantrof bij de meeste van de 47 patiënten die zij ondervroeg in opdracht van de Vereniging van Nederlandse Vrouwelijke Artsen en het ministerie van WVC. Vrouwen geven de voorkeur aan een arts van ei gen kunne bij klachten die sa menhangen met het vrouw zijn en bij problemen op het geestelijke en emotionele vlak. Er zijn ook mannen die daar om voor een vrouwelijke arts kiezen, aldus Hijmans. 27 mei Koningin Beatrix opent In Bergen op Zoom het ge restaureerde Markiezen hof. Prins Claus verricht de opening van het Nationaal Themapark Vervoer in Rosmalen. Prins Bernhard opent in Zuidlaren de herbouwde Prins Bernhardhoeve. nen omdat de andere lan den van de Europese Ge meenschap kennelijk nog niet zo ver zijn. Lardinois, voorzitter van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel, zei dit gistermid dag op de jaarvergadering in Hamburg. Gastspreker staats secretaris René van der Lin den (buitenlandse zaken) merkte op dat de EG vooral economische vruchten heett afgeworpen. De landbouwpro blematiek baart hem echter veel zorgen. Evenals Lardinois hamerde hij erop dat deze agrarische politiek meer marktgericht moet zijn. Dus produceren wat en hoeveel die markt wil en tegen de prijzen die de markt er voor wil beta len. De garantieprijzen zouden vol gens Lardinois daarom naar beneden moeten worden bijge steld. „Het gaat er niet om wat het de EG kost, maar waar dat geld aan wordt besteed", zei de oud-Europees commissaris. „Als het er alleen maar om gaat steeds meer overschotten te financieren lost men er niets mee op, dat is een weinig effciënte besteding van ons kapitaal." Als kleinere bedrij ven in financiële problemen dreigen te raken zouden de nationale overheden de hel pende hand dienen toe te ste ken zonder dat dit tot verho ging van de produktie mag lei den. De Duitse staatssecretaris Sta venhagen deelt de zorg over de landbouwpolitiek en sprak in dat verband zelf over de „springstof onder de Gemeen schap". Duitsland is het echter in het geheel niet eens met de voorstellen die nu in Brussel liggen. Volgens de Bondsrepu bliek hebben de maatregelen niet het gewenste resultaat van beperking van de over schotten tot gevolg en kosten ze erg veel geld. Stavenhagen is het in principe met Lardi nois eens, maar wil wel harde voorwaarden stellen. Goede bedrijven moeten een garantie krijgen voor de toekomst en er moet een regionale aanpak ko men zodat het geld terecht komt bij de landbouwers die het het hardst nodig hebben. „Als het zou lukken de kosten van de landbouwpolitiek van de EG op het niveau van dit moment te houden zou dat al een enorm succes zijn", meent hij. De gekaapte trein bij De Punt, nu tien jaar geleden. Inzet: Na afloop van de kaping was er veel belangstelling voor de schade die bij de bestorming van de trein was aangericht. FOTO: anp Precies tien geleden begon de treinkaping bij De Punt Zeven Zuidmolukse jongens en een meisje gijzelden er ruim vijftig passagiers. Hun eis: vrijlating van veertien gevangengehouden landgenoten. Na vele onderhande lingspogingen werd na 462 uur de trein via een geweld dadige militaire actie bevrijd. Annie („liever niet mijn echte naam in de krant") was achttien jaar en had net haar havo-eindexamen achter de rug toen ze op ongelukkige wijze in de kapingstrein ver zeild raakte. In Zwolle had ze net de vorige trein naar Groningen gemist. Nu, tien jaar na dato, getrouwd en moeder van twee kinderen, woont ze in Emmen. Maar de trein is nog steeds op de achtergrond aanwezig. EMMEN De goede af loop in gedachten hou dend stelt Annie dat ze blij is de dramatische we ken meegemaakt te heb ben. Het klinkt op het eerste gehoor vreemd. Maar na uitleg wordt dui delijk wat ze bedoelt. „Ik ging als een kind de ka ping in en kwam er als volwassene weer uit. Je kunt natuurlijk nooit zeg gen hoe mijn leven verlo pen zou zijn zonder ka ping. Misschien had ik me op dezelfde manier ont wikkeld als nu. Alleen denk ik dat de kaping het proces versneld heeft, zo als een katalysator een chemisch proces". „Als leerlinge op de middelba re school had ik, opgegroeid in een beschermd milieu, nooit geleerd energiek voor me zelf op te komen. Altijd gewend aan een situatie met helpende ouders om je heen. En dan sta je er ineens alleen voor. Dan is er geen keuze meer. Die drie weken in de trein heb ik ge fungeerd als intermediair tus sen kapers en manlijke gijze- •laars. De manier waarop ik me toen heb geweerd, heeft me een enorm stuk zelfvertrou wen gegeven; geen angst of schroom meer hebben om be paalde zaken aan te snijden. Ik ben door de kaping een stuk zekerder in mijn schoenen ko men te staan, heb er een enorm stuk levenservaring in één klap bijgekregen en er veel mensenkennis door opge daan. Wie kan dat als acht tienjarige nog meer zeggen?" Toch heeft de belevenis van de kaping nog steeds invloed op haar dagelijks handelen. „De trein is nog steeds aanwe zig op de achtergrond. Het krachtigste voel ik het elk jaar omstreeks deze tijd. Dan ga ik bijvoorbeeld voor geen goud grote zalen binnen. Schouw- urgen en bioscopen mijd ik dan". Angst Maar ook de rest van het jaar zijn de gevolgen van de kaping nog duidelijk merkbaar. Een vliegvakantie zit er niet in. „Ik ben er als de dood voor. Het idee in een afgesloten ruimte te zitten en er in geval van nood niet uit te kunnen is nog steeds ontzettend beangsti gend". Zo moest ze enige jaren na de kaping noodgedwongen met de trein naar Eindhoven. Een reis waarin haar de schrik om het hart sloeg. Tot twee keer toe stopte de trein, zonder ogenschijnlijke reden, midden in het veld, terwijl zowel con ducteur als machinist driftig op en neer begonnen de lopen in het treinstel. „Met angst en beven zit je dan op de bank; het gebeurt me opnieuw, denk je dan. Wanneer ik nu weer onverhoopt met de trein moet, gaat in elk geval mijn jongste kind mee. Met haar erbij heb ik het gevoel dat we bij een eventuele volgende kaping meteen worden vrijgelaten". Een jaar na de kaping vond ze werk op het kantoor van een nutsbedrijf. Op haar afdeling werkte ook een Zuidmoluks meisje. „Elke maandagmorgen was ik ziek. Ik bleef niet thuis, maar was op het werk gewoon niet in staat om ook maar iets te doen. Onze kaping begon namelijk op maandagochtend negen uur. Was het eenmaal half tien geworden, dan voel de ik me pas op me gemak en had het gevoel dat er niets meer kon gebeuren. Langzaam kwam ik dan weer op gang. Dat heeft een half jaar ge duurd. Toen werd ik overge- Elaatst naar de directie-afae- ng. Het trauma werd er en kel door versterkt. De top is immers belangrijk en zal als eerste worden gegijzeld, dacht ik." Pas nadat haar was ver teld welke strenge veiligheids maatregelen er bij het bedrijf heersten, verdween het maan dagmorgen-trauma. Er volgde een periode van berusting, zo van: er gebeurt maar wat er moet gebeuren". Alledaagse zaken als het ne men van een bus of het win kelen in een groot warenhuis gaan ondanks die berusting nog uiterst ongemakkelijk. „Voor ik in een bus stap kijk ik eerst nauwlettend of er ook leden van etnische minderhe den in zitten. Is dat wel zo dan neem ik domweg de volgende bus, ook al is dat een uur later. En in een druk winkelcen trum of warenhuis krijg ik het na een paar minuten al Spaans benauwd". Op speelfilms over kapingen en gijzelingen zit ze niet te wachten. Ze heeft er wel eens een gezien maar veel kijkple zier heeft Annie er niet aan beleefd. Nauwe betrokkenheid voelde zij daarentegen wel toen een ware kapingsgolf het Midden-Oosten teisterde. Elk uur luisterde ze naar nieuwe berichten op de radio. „Je kunt je zo goed indenken wat die mensen dan meemaken en hoe ze zich voelen". Geen hekel De meeste zorg maakt Annie zich over de opvoeding van haar kinderen. Wanneer die op een leeftijd komen dat ze haar angst voor grote mensen- drommen en afgesloten ruim tes opmerken, komt het ogen blik waarop uitleg gegeven moet worden. „Wat voor in vloed zal dat op hen hebben? Kijken ze Zuidmolukkers daarna met de nek aan? Wor den ze racistisch? Ik hoop het van ganse harte niet. Zelf heb ik ook geen echte hekel aan ze gekregen, ben enkel selectief geworden in het maken van vrienden. Daarom vind ik het nog steeds onvoorstelbaar dat een ex-gegijzelde bij de kaping in Wijster nu op de Molukken werkt." „Tijdens de gijzeling voelden wij ons erg verbonden met de kapers. Na de kaping viel je echter in een zwart gat. Je hele omgeving voelde grote haat voor alles wat Zuidmo luks is. Niemand in je directe omgeving kon begrijpen wat je voor de jongens in de trein voelde. Ook de maatschappe lijk werkster kon er niet mee overweg. Elke woensdagmid dag kwam ze. Wanneer ze ver trok voelde ik me nog rottiger dan voor haar komst. Het is toch onbegrijpelijk dat men wel lijvige boekwerken over geestelijke gevolgen van een kaping kan samenstellen, maar de persoon in kwestie geen adeouate hulp kan ge ven". Na drie maanden kon de maatschappelijk werkster wegblijven en namen huisarts eft dominee de opvang en geestelijke nazorg over. Het lezen van de bijbel heeft haar enorm geholpen bij het verwerken van de kaping. „Ik ga er van uit dat er voor alles in het leven een doel is. Bij mij was het doel het zelfstandiger en zelfbewuster worden. Van daar dat ik, ondanks alle nog aanwezige ongemakken, kan zeggen blij te zijn het meege maakt te hebben. Eindelijk na tien jaar kan ik nu vrij over de gebeurtenis en de gevolgen er van praten. En alleen in de trein stappen leer ik misschien de volgende tien jaar wel." WOUTER SCHOLTEN UTRECHT De tijd dat Nederland een kolo niale mogendheid was, is voor de meeste Neder landers al geschiedenis. Gisteren herleefde dat verleden even bij de of ficiële presentatie van het boek „De Deli Spoorweg Maatschappij, driekwart eeuw koloni aal spoor". In het spoor wegmuseum in Utrecht overhandigde auteur ir. H. Meijer het eerste exemplaar aan prof. dr. J. van Baal, voormalig gouverneur van Neder lands Nieuw-Guinea. Ir. Meijer, die morgen 83 jaar wordt, schreef het boek om bezig te blijven. Hij ver telt: „Ik vind schrijven leuk. In totaal ben ik twee jaar met het boek bezig geweest. Voor die tijd was ik aotief als lid van de Stichting Open Oosterschelde". Na zijn studie in Delft ver trok Meijer in 1928 naar Su matra om als ingenieur van aanleg bij de Deli Spoorweg Maatschappij (DSM) te gaan werken. Hij zou tot 1951 in Indië blijven, waarvan de laatste vier jaar als directeur van DSM. Meijer: „Alle di rectieleden uit die tijd zijn overleden. Ik was de enige die nog een boek over de Deli Spoorweg Maatschappij kon schrijven. Het was een boeiend bedrijf dat ruim vijfhonderd kilometer spoor lijn beheerde. Op het gebied van personeelszorg, maar ook in technisch opzicht, was het zijn tijd ver vooruit. Met een minimum aan ad ministratie werd er zeer effi ciënt gewerkt". „De Deli Spoorweg Maat schappij, driekwart eeuw koloniaal spoor" is een uit voerige documentatie van de ii< ontwikkeling en exploitatie van het spoorwegnet aan de oostkust van Sumatra. In 1883 werd begonnen met de hij aanleg van de eerste spoor lijnen rond Medan. De aan wezigheid van Nederlanden in Indonesië eindigde in 1958 toen hen te verstaan werd gegeven dat ze het land moesten verlaten. De laatste twee hoofdstukken van het boek, die de periode na 1951 behandelen toen ir. Meijer niet meer in Indië werkzaam was, zijn geschre ven door ing. F. Heckler. Het boek bevat een schat aan gegevens en is rijk geïl-1 lustreerd met foto's. Uitvoe-1 rig wordt ingegaan op zaken als de economische beteke nis, uitbreiding en techni sche details van het spoor wegnet. Historisch gezien zijn de hoofdstukken over de Tweede Wereldoorlog en de politionele acties van de grootste betekenis. Meijer „Na de capitulatie in 1942 heb ik met vijfhonderd andere Nederlanders aan de Pakan Baru spoorlijn dwars over Sumatra moeten wer ken. Ik heb toen maar ver zwegen dat ik ingenieur bij de Deli Spoorweg Maat schappij was uit angst voor de mogelijke gevolgen. Toen wij op 25 juni 1944 naar Sin gapore werden geëvacueerd, werd ons schip door de En gelsen getorpedeerd. Daarbij zijn 178 kameraden om het leven gekomen". „De Deli Spoorweg Maat schappij" roept een tijdperk tot leven dat definitief ver leden tijd is. De persoonlijk getinte herinneringen van ir. Meijer zorgen dat het boek levend blijft Op enke le plaatsen, zoals in het hoofdstuk over de politione le acties, krijgen zij het ka rakter van een verdediging van de Nederlandse aanwe zigheid in Indië. FRANK DE KLERK lit GRONINGEN - PTT-Post heeft in 1986 voor het eerst in jaar weer winst gemaakt. Over 1986 was gerekend op een verli van zeventien miljoen gulden maar uit het volgende maand presenteren jaarverslag blijkt dat er een winst van drie miljo* l\ gulden is gemaakt. Minister Smit-Kroes heeft dit vanmorgen in Groningen beken gemaakt bij de start van de bouw van het kantoor van de PI h Centrale Directie. De winst is volgens hoofd-directeur drs. A.Y m; van Ommeren voor een belangrijk deel toe te schrijven aawe meevallende loonkosten. De minister roemde verder de „enoi me inzet" van de PTT-Post medewerkers. Mevrouw Smit-Kra maakte ook bekend dat zij met minister Ruding van financie overeenstemming heeft bereikt over een investering van hc derd miljoen gulden in de verbetering van telefooncentrales Nederland. AMSTERDAM Het ministerie van justitie stelt een onderzoe in naar de weigering van het Amsterdamse huis van bewarin iR om een van heroïnehandel verdachte man in te sluiten. De mai ,r(j werd vrijdagavond voor de deur van de gevangenis op vrije vot ten gesteld omdat de politie hem een half uur te laat afleverdi De verdachte was door de Amsterdamse parketpolitie uit Zutprd hen opgehaald voor verhoor in de hoofdstad. Maar omdat hij n 1 1 half tien 's avonds aan het huis van bewaring werd „aangebo int den", weigerde het personeel hem binnen te laten, hoewel er a jg< een cel gereserveerd was. VAASSEN Ongeveer twee uur lang hebben maandagmid dag zo'n 35 politiemensen uit Vaassen, Epe, Apeldoorn en Heerde en vier jachtopzieners gezocht naar een „vermiste- "collega. De 38-jarige hoofd agent uit Vaassen was 's och tends op zijn dienstmotor ver trokken. In de loop van de dag besloten zijn ongeruste colle ga's een zoekactie te starten omdat de bewuste agent niet reageerde op oproepen via de portofoon. Pas tegen het eind van de middag werd de ver miste hoofdagent gesignaleerd op de dijk Enkhuizen-Lelystad en kon de zoekactie gestopt worden. Door alle consternatie was men vergeten dat de man al aangekondigd had dat hij die dag zijn motor weer ecu wat kilometers wilde late: ar draaien na de vele kleine ri r(j, tjes. rbi egt GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI] UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA J! FLIP i txo Monv WÉ2Eies! ■MET ÜOET we we c EGGEVJC, DENKtH) "vewvatvfc. •WC tftoEI (JJ te vio<< UIT. Verantwoord Wonen kan weer aan de slag ROTTERDAM De recht bank in Rotterdam heeft giste ren het uitstel van betaling van de stichting Verantwoord Wonen uit Capelle aan den IJssel ingetrokken. Inmiddels is het bestuur vernieuwd en is een financieel reddingsplan afgerond. De bij de bouwstich- ting betrokken financiers zijn bereid achttien miljoen te ver zamelen. UTRECHT De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) vindt dat de ziekenhuisdirecties van de medische specialisten in hun zieken huis moeten „verlangen" dat ze niet aan de voorgenomen acties meedoen. De specialisten willen een week lang uitsluitend zon dagsdiensten gaan draaien uit protest tegen de plannen van het kabinet om hun norminkomen te verlagen. In een brief aan de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) bestempelt de NZR de acties als „uiterst prematuur en onrechtmatig". De NZR dringt er bij de LSV op aan alsnog van de acties af te zien en weer snel met de overheid om de tafel te gaan zitten. Pantserwagen te zwaar DEVENTER De nieuw Mercedes-terreinwagen die o Deventer politie onlangs val Binnenlandse Zaken heeft ge kregen, is te zwaar bepantseró j\ De wagen is daardoor zó top v; zwaar geworden dat deze t .1 een bocht reeds bij een snel Jk heid van 35 kilometer per utf jn dreigt te kantelen. De gemee# tepolitie heeft inmiddels bl L het ministerie aangedron#^ op maatregelen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4