i De bevolking is linkser dan de bevolking denkt N ISfllB Overheidstekort sterk terug bij groei van 4 pet VANDAAG C\ IN HET lEUWO B Speuractie naar onvindbare ouders Nederlanders kopen weinig medicijnen Bonden verdeeld over oordeelvan commissie Albeda oed effect APK- keuring DR. DEN BOON IN PROMOTIE- ONDERZOEK: De Oude Delft gaat vrijuit na binnenland gcidócQotvuuit DINSDAG 26 MEI 1987 PAGINA 3 HILVERSUM De verplichte autokeu ring APK begint vruchten af te werpen, [0 blijkt uit een grootscheepse verkeers controle op de Rijksweg A-l, Amsterdam- Amersfoort, die gistermiddag is gehouden, 't ks Er werden tweeduizend personenwagens dse gecontroleerd. Zestien bleken nog niet j ïerplichte gekeurd te zijn, 53 chauffeurs ïadden geen rij- of kentekenbewijs bij lm' jch, van twintig auto's waren de banden enb jlad, tien hadden geen goed deel III, ze ven wagens moeten binnen drie weken jerepareerd zijn, en drie gingen direct naar de sloop. Bij het vrachtverkeer was, volgens de po litie, van alles mis. Er werden 65 vracht-, Jok vee-, en tankwagens en bussen gecontro- tuj eerd. Slechts 21 bleken in orde. 'eit nde Onderzoek fraude door wethouder in Leusden UTRECHT/LEUSDEN Het openbaar ministerie in Utrecht is een gerechtelijk vooronder zoek begonnen naar de be trokkenheid van de Leusdense wethouder J. Wagenaar (VVD) bij een fraudezaak. Het onderzoek is gebaseerd op fei ten die boven water zijn geko men tijdens een inval van de Fiscale Inlichtingen- en Op- sporings Dienst (FIOD) in het woonhuis van de wethouder. De FIOD deed ook een inval bij het aannemingsbedrijf Schoonhoven, dat als enige alle werkzaamheden voor de gemeente verricht. Slavenburg proces opgeschort ROTTERDAM Het proces tegen drie oud-topfunc tionarissen van de voormalige Sla venburg bank dat vorige week in Rotterdam begon, is vandaag niet voortgezet wegens ziekte van een van de behandelende rechters, mevrouw mr. A.P.M. Simo- nis. Het is de be doeling dat het proces nu woens dag 3 juni wordt hervat. Keurige overvallers jaren de cel in DEN BOSCH De officier van justitie in Den Bosch heeft gisteren gevangenisstraffen van twee tot acht jaar geëist tegen zeven Eindhovenaren in de leeftijd van 20 tot 25 jaar. De zeven zouden in wisselende samenstelling minstens 13 roofovervallen in en rond Eindhoven hebben gepleegd. De groep had een vporkeur voor tankstations. Opvallend was dat de meeste overvallers een blanco strafblad hadden. Uit hun verklaringen bleek dat ze hadden meegedaan om niet buiten de groep te vallen. Volgens de reclasseringsrap- porten komen de verdachten bijna allemaal uit „keurige, hard werkende" gezinnen. Werk aan kruiser Peru stilgelegd AMSTERDAM Het werk aan de Peruaanse kruiser Al- mirante Grau op de Amster damse werf ANS is stilgelegd op last van het ministerie van financiën. Het ministerie wil dat Peru de betalingsachter stand van ongeveer 47 miljoen gulden inloopt. Het Zuidame- rikaanse land heeft in 1985 slechts twee termijnen van vier miljoen gulden betaald voor de 360 miljoen gulden kostende renovatie en repara tie. Het personeel wordt wel doorbetaald, maar voorlopig thuis blijven. Vijftig vaste werknemers en honderd uit zendkrachten werkten aan de voormalige kruiser De Ruyter. Eis acht maanden voor sabotage ROTTERDAM Wegens het doorknippen van de remlei dingen van twee politieauto's heeft officier van justitie mr. A. Kaptein gisteren voor de rechtbank in Rotterdam acht maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, geëist tegen de 28-jarige S.H. K. uit Zuidland. K. heeft zich volgens haar schuldig gemaakt aan een po ging tot moord, dan wel dood slag. Politieagent J. Staps, die in één van de gesaboteerde au to's wegreed, wist volgens haar „dank zij goede stuur manskunst en het gebruik van de handrem" een ongeluk te voorkomen. ■ter - imi aar. .987 conservatief in te schatten", aldus Den Boon. De opzet van Den Boons on derzoek naar de manier waarop mensen de publieke opinie waarnemen en beoor delen, is vergelijkbaar met het spelletje op de Vara-tele- visie waarbij politici moeten raden hoe de bevolking een bepaald AMSTERDAM Recht se mensen denken dat veel meer anderen hun standpunten delen dan in werkelijkheid het ge val is. Maar linkse men sen lijden aan het tegen overgestelde, die hebben het idee dat de rest van de Nederlanders veel conservatiever is dan zij zelf, terwijl dat niet zo is. De bevolking is dus pro gressiever dan de bevol king denkt. Dit blijkt uit een onderzoek van dr Arie den Boon, waar op hij vandaag aan de uni versiteit van Amsterdam is gepromoveerd. „Iedereen heeft de neiging de ander j over onderwerp denkt. Ook in het onderzoek moet de ondervraagde eerst zeggen wat hij er zelf van vindt en vervolgens schatten hoe dat bij de overige Neder landers ligt. Zo vroeg Den Boon aan zes honderd mensen of ze thuis zouden blijven voor een tele- visieprogramaa als Dallas. Slechts 6 procent zei dat te doen. Maar op de vraag voor hoeveel procent van de be volking Dallas onaantastbaar zou zijn, antwoordde men: 48 procent „Men vindt Dallas dus helemaal niet zo belang rijk, maar oordeelt negatief over het kijkgedrag van de anderen", zegt Den Boon. „Inderdaad, misschien is die 6 procent aan de lage kant, omdat de mensen niet dur ven toegeven dat ze naar Dallas kijken. Maar uit de kijkcijfers blijkt dat die ver tekening minimaal is in ver gelijking met de overschat ting van die 48 procent. Dat is echt veel te veel". Volgens Den Boon is ieder een geneigd te denken dat de ander een minder goede keus maakt. „Uit een onderzoek naar de opvattingen over ras senscheiding in Amerika bleek al eens dat de onder vraagden zelfs van hun part ner denken dat die een nega tiever en conservatiever standpunt inneemt dan zij zelf". Rechts Het idee dat iedereen het met hen eens is, leeft vooral bij rechtse mensen, aldus Den Boon. Met name de aanhan gers van de rechtse politieke partijen hebben het gevoel een zwijgende meerderheid te vertegenwoordigen (die overigens volgens Den Boon niet bestaat). „Tot deze groep behoren mensen die een rechtse krant lezen, een lage opleiding hebben, een autori taire houding aannemen, niet geïnteresseerd zijn in politiek en dergelijke. Zij hebben het gevoel dat de meeste mensen wel net zo conservatief zul len zijn". Dat ze dat ten onrechte zo voelen, blijkt bijvoorbeeld uit de uitkomst van de steek proef die Den Boon hield naar de opvattingen van Am sterdammers over kraken. Op de vraag of krakers te recht leegstaande huizen be trekken, antwoordde 63 pro cent bevestigend. „De meeste Amsterdammers nemen een links standpunt in", zegt Den Boon. „Maar tegelijkertijd denken ze dat hun stadsgeno ten rechts zijn. Ze schatten het percentage ondervraag den dat het met hen eens is namelijk op niet meer dan 36 procent". De neiging anderen conservatief in te schatten, leidt bij rechtse mensen tot de gedachte dat ze in de meerderheid zijn en bij link se mensen tot de gedachte dat ze in de minderheid zijn. Den Boon: „Beide groepen hebben ongelijk". Politiek Den Boon is weliswaar niet geheel verrast over deze uit komst van zijn onderzoek, maar noemt het toch „op merkelijk" dat mensen óf sterk geneigd zijn te denken dat hun eigen standpunt het meest gangbaar is óf de me ning van anderen te rechts inschatten. Volgens hem be tekent dat een nuttige les Arie den Boon: „Iedereen heeft de neiging de ander conser vatief in te schatten". FOTO: DUKSTRA voor politici, die nogal eens afgaan op de publieke opinie of wat daar voor door gaat. „Omdat er maar heel weinig bekend is over de standpun ten van de bevolking, gaan politici af op hun eigen waar neming en die is net zo be perkt als die van andere mensen. De kans is groot dat ook zij de werkelijkheid con servatief vertekenen. De pu blieke opinie mag in ons land dan een minder grote rol spe len dan in de Verenigde Sta ten, in een democratie, waar discussies in het openbaar ge voerd worden, spelen de ge voelens van de bevolking wel degelijk een rol. En dan is het belangrijk daar een goed beeld van te hebben". STEVO AKKERMAN 'OOR BEREKENING STUDIETOELAGE )EN HAAG Het ministerie van onderwijs gaat zelf op zoek naar ouders van studerenden van wie het idres niet bekend is. Zo kunnen alsnog de gegevens iver het inkomen van deze ouders worden achterhaald lie nodig zijn voor de berekening van de studietoelage. Rijft een ouder onvindbaar dan kan de student of de hiddelbare scholier met studiebeurs toch een maxima le toelage krijgen. ünister Deetman laat dit weten in een brief aan de Tweede Ka- ner, over de „hardheidsclausule", ofwel de uitzonderingsbepa lingen die bij het nieuwe systeem van studiefinanciering zullen 'orden toegepast. Deze clausule maakt het mogelijk dat de be- rindsman van de wet afwijkt als deze voor bepaalde groepen Inbillijk uitwerkt. o'n uitzondering wordt ook gemaakt voor die gevallen, waar e relatie tussen ouder en studerende zeer ernstig is verstoord. Volgens Deetman is daarvan in elk geval sprake bij incest en fysiek geweld. De overheid moet zo'n studerende in bescher- ing nemen en dat kan volgens de minister betekenen dat een maximale studietoelage wordt toegewezen. Ook als sprake is van een ernstig conflict tussen ouders en student, waarbij de ouders iigeren aan de studie mee te betalen, kan een beroep worden jedaan op de weigerachtigheidsregeling. Dit geldt echter alleen voor studenten vanaf 21 jaar. Voor jongere studenten geldt dat de ouders een wettelijke onderhoudsplicht hebben. (ADVERTENTIE) aab Dili V.a. Zoattenhowen naar: Hotel Barra los'omo. 150 m. van riant strand. In enig plaatsje Barra. 7 km van Inte ressante stad Aveiro. O.a. prima vissen en watersport. Zaterdags 6 dgn. 15 dgn. 30-5 t/m 27-0 575.- 695.- juli-aug. 745.- 945.- Fantastisch Hotel Oflr foidarpnjs juk/aug. nog ta boekan. Algarve - Vilamoura Maandag's Schiphol 1-4 t/m 29-6 8 dgn. 15 dgn. 545.- 675.- inct vtegreö, studio, appartement. Rijwielvierdaagse in Drente populair ASSEN Voor de 22ste Drentse Rijwielvierdaagse, die van 28 tot en met 31 juli wordt georganiseerd, hebben zich tot nu toe in totaal 23.500 deelne mers gemeld. De organisatie rekent op in totaal 30.000 in schrijvingen. Naast Assen, Emmen en Hoogeveen is dit jaar voor het eerst ook Meppel als startplaats gekozen. In- Hoogeveen wordt dit jaar een speciale route van 25 kilome ter voor rolstoelgebruikers en kleinere kinderen ingericht. Plaquette Minister N. Smit- Kroes van ver keer en water staat leest de tekst van de pla quette op de eer ste paal van het hoofdkantoor van de PTT Cen trale Directie in Groningen. De minister gaf daar gisteren het startsein voor de bouw. Rechts burgemeester A. Staatsen van Groningen. UTRECHT Nederlan ders kopen, in vergelij king met het buitenland, nauwelijks medicijnen. Van het totale medicijnge bruik komt slechts acht procent voor rekening van deze zogenoemde zelfmedicatie; alle andere middelen worden pas ge bruikt nadat een arts ze heeft voorgeschreven. Eén op de drie zelf gekochte medicijnen is bedoeld voor de spijsverteringsorganen en één op de vijf is een pijnstiller (as pirientje), zo blijkt uit het jaar verslag van Nefarma, de Ne derlandse Associatie van de Farmaceutische Industrie. Ne farma verwacht overigens dat over een paar jaar de zelfme dicatie zal toenemen tot twaalf procent. Het plan om voorlopig slechts 200 300 geneesmiddelen door de ziekenfondsen te laten ver goeden is hoogst ongewenst en vrijwel onhaalbaar, zei Nefar- ma-voorzitter dr. J.C. Sanders gisteren. Hij voorspelde einde loze touwtrekkerij en juridi sche procedures van bedrijven die zich gedupeerd voelen. Volgens hem zou zo'n beperk te lijst bovendien maar een fractie opleveren van de be oogde kostenbesparing. Dan kunnen nog beter alle genees middelen in de door de com missie-Dekker voorgestelde aanvullende verzekering wor den ondergebracht, aldus San ders: geen enkele Nederlander kan zich dan nog veroorloven die aanvullende verzekering niet te nemen. Nefarma vindt dat het College ter Beoordeling van nieuwe geneesmiddelen veel te traag werkt. Daardoor zijn honder den medicijnen ten onrechte nog niet toegalaten. Van bijna 250 preparaten liep de goed keuringsprocedure al langer dan 405 dagen, anderhalf keer langer dan de wettelijk toege stane termijn. Het bedrijfs leven lijdt daardoor een mil- joenenverlies. Nefarma schrijft in zijn jaar verslag dat het aantal farma ceutische industrieën dat nog vernieuwend werkt, de ko mende jaren drastisch zal teu glopen. De enorm hoge kosten voor reserch en de geringe kans dat het onderzoek succes oplevert, zal veel bedrijven er in de toekomst van weerhou den. DEN HAAG - De vier bonden van overheidspersoneel hebben gisteren sterk verdeeld gereageerd op het oor deel van de commissie-Albeda inzake het conflict over de ambtenarensalarissen voor 1987. Het Ambtenaren- centrum schaart zich als enige vierkant achter het ad vies, de christelijke CFO wil het zwaar laten wegen maar lijkt niet ontevreden. De aanbeveling te gaan praten over een tweejarig akkoord is bij de grootste ambtenarencentrale, de ACOP, echter verkeerd ge vallen. De bonden hebben zich steeds tegen zo'n tweejarige af spraak verzet. De ACOP is ook teleurgesteld dat de com missie-Albeda aanvaardt dat de ambtenaren in beide jaren een procent achterblijven bij de loonontwikkeling van werknemers in de marktsec tor. Zeer negatief over het advies van de commissie zijn de hoge re ambtenaren van de CMHA. Zij noemen het „een bijna on mogelijke opgave" om op basis van 795 miljoen voor twee jaar verder te gaan praten. Gelet op de pakketvergelijking is dat volgens de CMHA zo'n laag bod dat het in redelijkheid zou moeten worden afgewezen. Van de politieke partijen rea geerde de PvdA met de uit spraak dat overleg alleen mo gelijk is als de partijen oog hebben voor eikaars positie en bereid ziin tot overeenstem ming te komen. Van de kant van de werkgever mag wor den verwacht dat ook de on derhandelingsruimte als zoda nig onderwerp van gesprek wordt gemaakt. Dat geldt volgens de PvdA-fractie zeker in de situatie dat het trendbeleid ter be paling van de onderhandelingsruimte geheel wordt losgelaten. De fractie deelt het oordeel van de commissie dat de eigen pen sioenbijdrage betrokken dient te worden bij het arbeidsvoor waardenoverleg. Prof. Albeda FOTO: DUKSTRA (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Blijkens het WRR-rapport kan bij een economische groei van vier procent het overheidste kort in 1995 gedaald zijn tot anderhalf procent. Uit gaande van een „nulgroei" in de kwartaire sector zou er tegen die tijd zelfs een overschot kunnen zijn. Maar als de economische groei tegenvalt ziet het er voor het financieringstekort zeer somber uit. Bij het uitblijven van voldoende investeringen loopt het tekort op tot 9,5 procent in 1995 en stijgen de belastingdruk en vooral de premiedruk gestaag. Er moet de overheid, maar ook werkgevers en werknemers dus alles aan gelegen zijn om die forse economische groei te halen. Volgens de WRR is die ook best haalbaar, maar dan moeten werkgevers, werknemers en overheid veel meer samenwerken om dat doel te bereiken. Alle partijen zouden zicht moeten krij gen op de manier waarop een zodanige inkomensverdeling tot stand kan komen dat een stroom van investeringen ontstaat en de groei van het aantal arbeidsplaatsen op gang komt, zo luidt de aanbeveling van de WRR. Volgens de naad mag dat overleg niet vrijblijvend zijn, maar moet het leiden tot concrete afspra ken over ieders bijdrage aan een pakket van maatregelen dat de hogere groei dichterbij brengt Concreet zouden die maatregelen moeten uitmonden in fors ho gere milieu-investeringen (jaarlijks bijna 2 miljard gulden), maar ook in een vergroting van de exportgeneigdheid van bedrijven, vooral naar nieuwe interessante groeimarkten toe. Verder bena drukt de WRR het belang van omvangrijke infrastructurele in vesteringen. De particuliere sector zou bovendien betrokken moeten worden bij de financiering en het beheer van nieuwe en uitgebreide infrastructurele voorzieningen, aldus de WRR. (ADVERTENTIE) 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON «Seen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19,00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tetetoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG De BV Optische Industrie „De Oude Delft" uit Delft is vandaag door de rechtbank in Den Haag vrijgesproken van het illegaal leveren aan Irak van militaire artikelen, zoals nachtzichtbrillen, rijbrillen en handkijkers. Dit is sinds 1 januari 1981 verboden vanwege de oorlog met Iran en de minister van economische zaken geeft dan ook geen exportvergunningen meer. De Oude Delft voerde na die datum wel spullen uit die in Irak terecht kwamen, maar stuurde ze eerst naar Groot-Brittan- nië en Portugal. Exportvergunningen voor die landen waren daardoor voldoende. De rechtbank achtte dan ook niet bewezen dat de aanvragen voor de vergunningen onjuist waren ingevuld. Tegen De Oude Delft was teruggave van de winst (circa 2,5 mil joen gulden) en 500 gulden boete geëist Brinkman: accepteer compromis voorstel anti-discriminatiewet RIJSWIJK - Minister Brinkman (WVC) heeft gisteren een oproep gedaan aan organisaties van homoseksuelen en hun medestanders om zich neer te leggen bij een compromisvoorstel tot een anti-discriminatiewet. Nadat de minister in Rijswijk had duidelijk ge maakt dat de voorbereiding van een compro misvoorstel voor een Wet Gelijke Behandeling in het kabinet bijna voltooid is, riep hij de aan wezigen op na de totstandkoming van die wet er niet ^iedereen te vuur en te zwaard mee te gaan bestrijden, zoals nu de tegenstanders van die wet doen. Kamerlid pleit voor regeling Nederlandse mijnwerkers in België HEERLEN Het PvdA-kamerlid Hummel vindt het niet meer dan rechtvaardig dat Ne derlandse oud-mijnwerkers die in de mijnen van Belgisch Limburg zijn gaan werken, bij de sluiting van hun bedrijven in aanmerking ko men voor dezelfde faciliteiten als hun collega's. Hummel wil dat de Nederlandse mijnwerkers ook een eenmalige premie van 45.000 gulden belastingvrij ontvangen. Het kamerlid heeft de regering gevraagd of zij bereid is zich sterk te maken voor de 400 Nederlandse pendelaars die opnieuw getroffen worden door de sluiting van de mijnindustrie.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3