Homofilie op agenda hervormde synode v Souvenirindustrie Miami draait voor pausbezoek op volle toeren VI b i Ceidoe Sou/urn DeSaabdieu zoekt staat dit weekend niet in de krant. Politici boos over inmenging paus in politiek kerk wereld Opening Maria jaar is rechtstreeks te zien in Maastricht brieven lezers weer GEESTELITK LEVEN/OPINIE EcidócSomxvnt beroepingen Falend overleg DINSDAG 26 MEI 1987 PAGINA Bisschop overlijdt na hulp aan aids-patiënten HOUSTON Een Amerikaanse gepensioneerde methodisten bisschop, die in Houston aids-patienten hielp, is zelf aan deze ziekte overleden. De 70-jarige Finis Crutchfield hield zich sinds 1984 bezig met het leiden van begrafenissen en vervoer van aids-slachtoffers. Volgens zijn familie is het niet duidelijk hoe de bisschop zelf aan de dodelijke ziekte is gekomen. Hij had geen homoseksuele contacten of buitenechtelijke verhoudingen en gebruikte geen drugs, zo stelde de familie. Aids wordt voor zover bekend al leen via contact met bloed doorgegeven. Geertsema moet Goerees excuses aanbieden WASSENAAR Het Eerste Kamerlid mr. W.J. Geertsema is verzocht voor 1 juni zijn verontschuldigingen aanbieden aan het evangelisten-echtpaar Goeree. De senator had gezegd dat hij van ganser harte noopt dat het echtpaar aids krijgt. Biedt hij zijn excuses niet aan, dan wenden de Goerees zich tot de rechter. Een en ander is mr. Geertsema meegedeeld door mr. E.N. Bouwman te Utrecht, namens de Goerees. Hij meldt mr. Geertsema dat diens hoop niet zo reëel is, omdat zijn „cliënten monogaam leven en dus de kans op aids vrijwel is uitgesloten". De mannen verschillen van elkaar als de hemel en de aarde en de vrouwern als de hemel en de hel. Lord Tennyson Nuntius spreekt Charismatische Vernieuwing toe ZEIST De pauselijk nuntius in Nederland, dr. E. Cassidy, spreekt zater dag 6 juni te Utrecht tij dens de tiende nationale bijeenkomst van de Ka tholieke Charismatische Vernieuwing. Hij zal spreken over de geeste lijke aspecten van „bou wen aan de nieuwe aar de". Kardinaal dr. A.J. Simonis zal voorgaan tijdens de eu charistieviering, waarmee deze bijeenkomst wordt be sloten. De andere sprekers zijn Ed Arons, Anton Ruiter en Kees Slijkerman. Zij zul len het verleden, de huidige activiteiten en de toekomst van deze beweging aan de orde stellen. Wereldwijd bestaat deze be weging twintig jaar. Sinds de jaren '70 zijn er in Nederland ongeveer 150 plaatselijke groepen ontstaan, waar tal van initiatieven worden ont plooid op het gebied van ge loofsvernieuwing, gemeen schapsvorming en apostolaat. De stichting „Bouwen aan de Nieuwe Aarde" die deze dag in Utrecht organiseert, is ge vestigd te Eindhoven. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Apeldoorn en Het Loo, E.J. Bleumink te Oosterbie- rum en Wijnaldum. Aangenomen; naar Sommelsdijk, A. de Lange te Wekerom; naar Scherpenzeel, B.J. van de Kamp te Bleiswijk; naar Diever. G J van Herk kandidaat te Oldehove. Benoemd tot voorganger van de hervormde evangelisatie te Driedorp, C L.Onderdelinden, wo nende te Staphorst Gereformeerde Kerken Beroepen te Maastricht (hervormd gereformeerd), drs.H. Eikelboom te Vlaardingen. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Beroepen te Bodegraven-Woerden, H.Sj. Wiersma kandidaat te Rijs wijk. Aangenomen naar Leeuwar- den-Huisum, J.J Verwey te Blokzijl c.a. Nederlands Gereformeerde Ker ken Bedankt voor Doetinchem-Velp, J.Smit te Maastricht. Christelijke Gereformeerde Ker ken Beroepen te Nunspeet B.de Graaf te Zierikzee. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Hallum, Holbert-Blija en Ternaard, beiden parttime, me vrouw M.Postma, laatstelijk predi kante te Rottevalle, wonende te Hallum en mevrouw K.Zeilstra-de Boer, wonende te Holwerd. die deze beroepen hebben aangenomen. LEIDSCHENDAM De synode van de Neder landse Hervormde Kerk gaat binnen afzienbare tijd de kwestie van de homofilie opnieuw be spreken. Dat gebeurt aan de hand van een voorstel dat door het breed mo- deramen (uitgebreid be stuur) in juni wordt be sproken. De kwestie kömt op de agen da naar aanleiding van de re acties op het rapport „Ver warring en herkenning", dat in 1984 werd uitgebracht. Op dit geschriftje, waarin de in de Hervormde Kerk levende standpunten ten aanzien van homofilie op een rijtje staan, kwamen veertig reacties bin nen. Secretaris-generaal dr. K. Blei zei te verwachten dat deze reacties aanleiding zul len zijn tot een voorstel waarin de synode wordt ge vraagd zich inhoudelijk uit te spreken over de kwestie van de homoseksuelen in de kerk. De Gereformeerde Kerken, waarmee de Her vormde Kerk Samen op Weg is, hebben enkele jaren gele den een duidelijke uitspraak gedaan. Er zijn geen bijbelse argumenten, aldus toen de synode van deze kerken, ho moseksuelen te weren uit de kerkelijke ambten. Daarmee werd ook uitgesproken dat gemeenteleden niet vanwege homoseksualiteit van het avondmaal geweerd kunnen worden. Dr. Blei zei het van belang te vinden dat de hervormden, net als de gereformeerden, op synodaal niveau een wat eenduidiger beleid formule ren ten aanzien van de ho mofilie. „Ik hoop dat de sy node ook verder komt dan in 1984, met „Verwarring en herkenning". We hebben niet zo veel behoefte aan op nieuw het op een rij zetten van standpunten, er moet naar miin gevoel nu een in- houdelijker uitspraak komen. De homofilie-kwestie werd in de Hervormde Kerk afge lopen dagen actueel door „de kwestie Rotterdam", waarbij een consistorie (predikant en ouderlingen) van de Schotse gemeente daar twee homo seksuelen van het avondmaal Dr. K. Blei FOTO: ANP heeft uitgesloten. De genera le commissie voor het opzicht van de Hervormde Kerk heeft uitgesproken dat de tuchtmaatregel tegen de ho moseksuelen wettig is. „Lang niet iedereen in de Hervorm de Kerk denkt zo over homo filie als de Schotse gemeen te", aldus dr. Blei. De uitspraak van het hoogste tuchtcollege van de Her vormde Kerk is overigens al leen van toepassing in het conflict tussen de twee ho moseksuelen en de Schotse gemeente in Rotterdam en zegt dus niets over de Her vormde Kerk in haar geheel. ROME Enkele Itali aanse politici hebben verontwaardigd gerea geerd op een toespraak van de paus die zij be schouwen als een onge oorloofde inmenging in de campagne voor de volgende maand te hou den parlementsverkie zingen. Paus Johannes Paulus II wekte de boosheid van de so cialistische ex-premier Betti- no Craxi en andere vooraan staande politici toen hij vori ge week in een toespraak tot Italiaanse bisschoppen een uitlating deed, die zij be schouwen als een oproep om in de verkiezingen op de christen-democraten te stem men. „Het is een christelijke plicht te streven naar een wereldlijke orde die overeen komt met Gods wil voor het heil van de mensen en zo Gods wet op te leggen in de Aardse stad," luidde de ge wraakte opmerking van de paus. „Niemand mag ver baasd zijn als de katholieken zich bij hun besluitvorming laten leiden door hun diepe overtuigingen en gehoor zaamheid aan hun herders." De verklaringen van de bis schoppen en van de paus werden algemeen beschouwd als een stemadvies ten gunste van de christen-democraten, die sinds 1945 de grootste partij zijn en altijd in de re gering hebben gezeten. Verschillende politici, onder wie Craxi, haalden fel uit naar de toespraak van de paus. Sommige kranten spra- Bettino Craxi FOtO AP ken van een ongekende woordenstrijd tussen de poli tici en het Vaticaan. „De kerk mag geen enkele partij boven de andere stellen," zei Craxi. „Het principe van po litieke vrijheid voor katholie ken moet gegarandeerd en gerespecteerd worden." Hij suggereerde dat de paus in breuk maakte op een wijzi ging in een verdrag tussen de kerk en de staat, waar onder Craxi's premierschap over eenstemming over was be reikt en waarin de status van het katholicisme als staats godsdienst formeel werd op geheven. MIAMI Hoewel het nieuwe bezoek dat paus Johannes Paulus II aan de Verenigde Staten zal brengen, nog vier maan den weg is, neeft de sou venirindustrie met name in Miami al toegeslagen. Onder andere met een tuinsproeier die de naam "Let Us (S)pray" heeft gekregen en waarbij het water komt uit 's pausen uitgestrekte handen. De sproeier is verlucht met een met de hand beschil derde gelijkenis van Jo hannes Paulus. Ook ko men er ijsjes die "Pop(e- )sicle" worden genoemd. Meyer Bowen, firmant in een bedrijf dat tien miljoen affi ches voor het pausbezoek van september drukt, zei te gen de Miami News dat "die hele gebeurtenis acht keer de Super Bowl (het Amerikaan se football-kampioenschap) is." De ondernemer John Gray verkoopt "Popie Bears". Dat zijn gemijterde teddyberen. Het is zijn vriend, Charles Lampkin, die een firma pro beert te vinden die de popesi- cles een ijsco in de vorm van het hoofd van de.paus wil maken. Volgens hem deed men daar bij het vorige bezoek van de paus aan Amerika, in 1979, goede za ken mee. Het "Papal Visit Office" in Miami krijgt per week drie of vier verzoeken om onder steuning van bepaalde pro- dukten, en het zakenleven is van plan souvenirs in omloop te brengen als daar zijn as bakken, frisbee's, zilveren le peltjes, rozenkransen en hei ligenbeeldjes. De aartsbisschop van Miami, mgr. Edward McCarthy, heeft het aartsbisdom verbo den souvenirs te maken om commercialisering van het pausbezoek tegen te gaan. Op de bumper van zijn auto is een plakkertje, "We Love John Paul II", aangebracht door een particuliere groepe ring. "We zouden aan dat alles graag een einde maken," zegt mgr. Jude O'Doherty, de man die voor de planning van het pausbezoek aan Mia mi eerste stad die Johan nes Paulus II aandoet ver antwoordelijk is. De venters mogen hun waren niet slijten op terrein van de kerk. Richard Hemberger, woord voerder voor de planning van het bezoek aan San An tonio in Texas, zegt dat hij heeft horen praten over kar tonnen "pope-scopes", naar de periscopen die bij golftoer- nooien worden gebruikt, en een pauselijke ring "met lip pen die een kus teruggeven." Het enige dat we nog niet gezien hebben is een paus- eeld met een klok in zijn buik, en ik neem aan dat die er nog komt voor het zover is," zegt Carl Eifert, woord voerder van de U.S. Catholic Conference in Washington. De paus vangt zijn reis op 10 september in Miami aan en eindigf haar in Detroit in Mi chigan. MAASTRICHT Op het plein voor de Onze Lieve Vrouwebasiliek in Maastricht zijn op pink sterzaterdag 6 juni recht streekse beelden te zien van de gebedsdienst met paus Johannes Paulus II aan de vooravond van het door hem aangekon digde Mariajaar. Het bis dom heeft „dankbaar" gebruik maakt van de mogelijkheden die oud- Sporthuis Centrum-di recteur Piet Derksen bood, zo verklaarde een woordvoerder desge vraagd. „Zeker in het kader van het herevan gelisatieprogramma is dit een prachtige gelegen heid". De uitzending in Maastricht wordt bekostigd door Derk sen, de Franse balpenfabri kant Bic en een aantal kleine financiers. Ook de satelliet- kosten hoeft het bisdom niet voor zijn rekening te nemen. De KRO heeft een recht streekse uitzending gewei gerd. De omroep zendt zon dagochtend een vijftig minu ten durende samenvatting uit van het gebeuren in het Vati caan. De gebedsdienst in het Vati caan is volgende week zater dagmiddag via een „plein- breed televisiescherm te zien in Maastricht. Ook zijn beelden te verwachten uit veertien 'Maria-genadeoor- den' in de wereld, waar grote bijeenkomsten worden ge houden ter gelegenheid van de opening van het Maria jaar. Maastricht zelf, met zijn 'aria, Sterre der Zee en gro te Mariabasiliek eveneens een Maria-oord, zal in andere plaatsen waar de uitzendin gen worden ontvangen, te zien zijn. Een videoploeg van Derksen en de zijnen zorgt voor de opnamen van de bij eenkomsten in de basiliek en op het ervoor gelegen plein. Voorafgaand aan de recht streekse uitzending draagt de bisschop van Roermond, dr. J.M. Gijsen, een hoogmis op in de basiliek. De Onze Lieve Vrouwe-kerk in Maastricht. FOTO: STUDIOPRESS 1 ïrieven graag kort en luidehjk geschreven De edactie behoudt zich iet recht voor mgezon- len stukken te bekorten ping. Wat n Restauratie Een schilderij of muurschilde ring van een oude meester moet na verloop van tijd een opknapbeurt ondergaan. Vuil en verkleurde vernis worden verwijderd, dof geworden, ge barsten of gebladderde verf wordt bijgewerkt en soms dient een door een ander over geschilderd fragment weer te voorschijn gehaald. Zulk res tauratiewerk vereist voorzich tigheid, geduld en deskundig heid, kennis van en liefde voor de oorspronkelijke schep- Zat men met en in aansluiting op het tweede Vaticaans Con cilie met de kerk heeft willen doen, was een vergelijkbare onderneming. Weinigen zullen ontkennen, dat in dat kader goed werk is verricht. Maar met fanatieke ijver hebben zich sedertdien ook goedwil lende beunhazen op net kar wei gestort, en zelfs mensen aan wier zuiverheid van be doelingen getwijfeld moet worden. Zij gingen het kunst werk hardhandig met een pla- muurmes te lijf, tot hier en daar de grauwe ondergrond van het oude heidendom weer bloot kwam en ze begonnen op hun beurt naar de heersende mode over te schilderen. Dan kan ik me voorstellen dat paus of bisschoppen zo'n „restaura teur" op de schouder tikken en zeggen: „Ho broeder, waar ben jij mee bezig?" Ik herinner me een merk waardige tv-scène tijdens het bezoek van de paus. Met protestantse leiders ging deze het „Paushuis" binnen voor een ontmoeting. Op een wenk van KRO-verslaggever Truy- man kwam oud-professor Fio- let het beeld binnenstappen, om met somber gelaat te bood schappen: „Heel de roomse kerk moet gereformeerd wor den". Nog een schrap witkalk over de voorstelling? Een KRO-serie over een aan tal (ex-)jezuïeten met een om streden staat van dienst als kerkhervormer begon steeds met dezelfde inleiding: beel den van paus Johannes XXIII, in wiens geest de paters bezig zouden zijn geweest. Was dat geen misbruik maken van de populariteit van deze paus? Wie o.a. door zijn dagboek iets meer weet van Johannes XXIII, weet ook dat hij zich een hoedje (of een tiaraatje) zou zijn geschrokken van de wegen die bedoelde paters sinds het concilie zijn ingesla gen. Johannes zou het raam van de kerk hebben willen openschuiven. Maar er zijn fi guren opgestaan die alle ra men en deuren tegen elkaar openzetten, opdat van alles naar buiten waait. Inclusief die bladzijden van de H. Schrift waarop de gewijde schrijvers zo brutaal waren ongewenste geboden of verbo den te schrijven. Het werk van zulke pseudo-restaura teurs maakt weer een echte restauratie nodig. A. Goedhart, DEN HAAG. Vakantiegeld (2) Als de Schrijver van een brief over fiscale inhoudingen gelijk heeft dat van zijn AOW pen sioen plus vakantie-uitkering in mei 1986 slechts 27,20 loonbelasting is ingehouden, dan is er toen blijkbaar een fout gemaakt. De uitkerende instantie had van de vakantie uitkering ad 791,36 16% loon belasting, is 126,61 moeten inhouden. Op de nu ontvan gen vakantie-uitkering van ƒ808,96 is terecht 16% loonbe lasting ingehouden. De totale inhouding van 153,93 is juist: 16% van ƒ808,96 ƒ129,43 plus ƒ24,50 van het maandbe drag. Van de AOW vakantie uitkering wordt al jaren loon belasting ingehouden. C.A.M. Paridon, DEN HAAG. Morsweg De gemeente Leiden is van plan het huizenblok Morsweg 4 te slopen. Deze operatie kost een bedrag van 6,3 miljoen. Het is mij en vele anderen een vraag hoe de gemeente dit be drag kan ophoesten, mede ge zien het gigantische begro tingstekort. Ook meen ik dat het niet geoorloofd is een hui zenblok te slopen waarvan het grootste deel van de woningen in uitmuntende staat verkeert. Een gemeentelijke stemming onder de bewoners gaf als uit slag 30 voor en 14 bewoners tegen sloop. Men zou geneigd zijn het besluit te accepteren zodat het algemeen belang prevaleert, ware het niet dat deze stemming een absoluut onjuist beeld van de situatie geeft. Het sleutelwoord is overlast. De aanleg van de tweede spoorlijn zou de toch al aange taste buurt onleefbaar maken. Bij de voorstanders van de sloop spelen echter heel ande re motieven een rol. Boven dien verkeert een niet onaan zienlijk deel van de voorstan ders in de veronderstelling er financieel enorm op vooruit te gaan. Het grootste deel van de voorstanders woont aan de zij de met de oneven nummers: huizen langs de spoordijk die qua ruimte, ligging en bouw duidelijk ondergeschikt zijn aan de woningen met de even nummers. Ik vind die stemming dus van nul en generlei waarde. I'k ben dan ook niet bereid een even tueel besluit tot sloop te accep teren en zal alle middelen aan wenden om dit besluit onge daan te maken. Ik nodig wet houder Peters van Leiden uit om een weekje te komen loge ren, zodat hij zich een werke lijk beeld kan vormen van de situatie. A J. Goddijn LEIDEN. VOOR de tweede maal heeft de commissie-Albeda het k Er net op zijn falen gewezen: de minister van binnenlandse ken moet serieus met de ambtenarenbonden onderhand* over de arbeidsvoorwaarden. De scheidsrechterscommi doet dat verwijt terecht. De frustratie bij de ambtenarenb ,ye den is alleszins begrijpelijk, als men uitgaat van het feit ve: het kabinet tot nu toe vrijwel uitsluitend met dictaten aan gei onderhandelingstafel is verschenen. AaN de andere kant heeft de commissie-Albeda ook ambtenarenbonden stevig op de vingers getikt. Want tus lee de regels door laat Albeda duidelijk weten dat de bon niet zoveel geld moeten vragen voor hun positieverbeteri Die stellingname blijkt uit de aanbeveling van de commi om verder te onderhandelen over het aanvankelijke aanl van minister De Koning: achthonderd miljoen over 1981 1988 samen. Dat is ongeveer de helft van wat de bonden h den geëist Er blijft dverigens een raar luchtje zitten aan die achth derd miljoen. Minister De Koning zou volgens de bonden aanbod hebben gedaan toen hij minister Van Dijk tijd diens ziekte verving. Maar van kabinetszijde is enkele ma vrij stellig verklaard en minister Van Dijk heeft dat gi ren iets afgezwakt herhaald dat het voorstel nooit zo creet is gedaan. Nu de scheidsrechterscommissie het bed als een reëel aanbod heeft bestempeld, zal het kabinet ten minste als uitgangspunt voor de verdere onderhand* gen moeten hanteren. GEBEURT dat niet dan is er sprake van het failliet van overleg. In dat geval zal het kabinet echter open kaart m ten spelen en de uiterste aanbeveling van Albeda dienen te volgen. Die zei gisteravond dat het kabinet, indien volledig van overtuigd is dat er geen geld is voor de posi verbetering van de ambtenaren, dan maar naar het pa ment moet gaan om formeel ontheffing te vragen van verplichting met de ambtenaren te onderhandelen. Het hopen dat het niet zover hoeft te komen, maar het zou in uiterste geval wel de zuiverste weg zijn. Regen of onweer DE BILT (KNMI) Helaas komt er morgen een eind aan het warme weer van de afge lopen dagen. De uitloper van een hogedrukgebied tussen IJsland en Noorwegen trekt zich terug onder invloed van een dichterbijkomende depres sie uit de Golf van Biscaje. Te gelijkertijd daalt de luchtdruk vanuit het noorden. Morgen middag ligt de genoemde de pressie boven ons land. De warme lucht wordt vervangen door koelere lucht afkomstig van de oceaan. Daarbij daalt de temperatuur van ongeveer 20 naar 16 graden. Dit gaat ge paard met enkele regen- of onweersbuien. De wind is eerst oostelijk, daarna veran derlijk en draait tenslotte naar het westen. Bij de onweersbui en zijn windstoten mogelijk. In de komende dagen blijft de wind van zee waaien en is het vrij koel met nu en dan een bui. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië. Perioden met zon en langs de Noorse kust kans op een bui. Middag- temperatuur ongeveer 13 gra den. Britse Eilanden-. Perioden met zon en plaatselijk een bui. Middagtemperatuur van 12 graden in noord-Schotland tot 17 graden in de omgeving van Londen. Benelux: Perioden met zon en af en toe een bui. Middagtem peratuur ongeveer 17 graden. Duitsland. Half tot zwaar be wolkt en enkele buien, vooral in het zuiden. Middagtempera tuur ongeveer 17 graden. Frankrijk: Half tot zwaar wolkt en plaatselijk een Middagtemperatuur van graden aan de Kanaalkust 24 aan de Riviera. Alpengebied. Zwaar bew en perioden met. regen, dagtemperatuur ongeveer graden. Portugal en Spanje. Flinke rioden met zon. Middagten ratuur van 18 graden noord-Spanje tot 26 aan Costa del Sol. Italië en Joegoslavische k Half tot zwaar bewolkt plaatselijk een bui. Midi temperatuur ongeveer 23 den. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Mi Amsterdam onbew. 2 De Bilt onbew. 2 Eelde onbew 1 Eindhoven onbew. 2 Den Helder onbew I Rotterdam onbew. 2 Twente onbew. 2 Vlissingen zw.bew. 2 Zd. Limburg onbew. 2 regenbui onbew. Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Dublin rwbew. Frankfort Lbew. Genève Lbew Helsinki zw.bew. Innsbruck h.bew. Klagenfurt zw.bew. Kopenhagen onbew. Lissabon h.bew. Locarno l.bew. Londen zw.bew. Luxemburg onbew. Madrid onbew. Malaga onbew. Mallorca onbew. Malta Lbew. Moskou Munchen Nice zw.bew. Oslo onbew. Parijs zwbew. Rome onbew. Split onbew. Stockholm zw bew. Warschau Wenen Zurich Casablanca Cyprus Istanbul Las Pal mas niet ontv. Beiroet niet ontv. Tel-Aviv onbew. regen onbew. onbew. zw bew. onbew. h.bew. h.bew. (ADVERTENTIE) 0 DE >P adi ÜV( iie Bli mii Uir mei ling roi irin jnb 6 Zo'l Vo! fys mii we: gec Op 29,30 en 31 mei a.s. presenteren de Saab dealers weer zo'n 150 Saab Select Occasions bij de Saab importeur in Vianen, Lange Dreef 28. HELP DE LEPRA BESTRIJDEN. DOE HET NU! Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 Nederlandse Stichting wor Leprabcsn|ding/Amsttrdam Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam. Tel. 020 - 93 89 73.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2