ZeidóaQowuvnt Frans bedrij f naar Bio Science Park 1 Grote meerderheid raad voor sloop huizen Morsweg m STAD OMGEVING Ouders op Herhaling voelt zich gechanteerd VERPLEEGHUIZEN SCHRIJVEN TE VEEL GENEESMIDDELEN VOOR Een cadeau van formaat a Stille etuige 11 arieven bibliotheek aan (nog) niet omhoog DINSDAG 26 MEI 1987 PAGINA 11 )A: onduidelijkheid egrotingstekort blijft JADEN Het CDA heeft geen genoegen nomen met de antwoorden van B en W vragen naar aanleiding van het tekort n 5,5 miljoen gulden in de begroting voor 17. Fractie-leider J. Walenkamp noemde antwoorden van het college gisteravond Jrre van volledig". Financieel wethouder Bordewijk zegde hem toe binnen enkele gen alsnog duidelijkheid te verschaffen. het antwoord op de schriftelijke vragen n de CDA-ers D. van Duijn en Walen- mp verklaart het college slechts een ge- elte van het tekort, dat de provincie in de groting voor 1987 heeft geconstateerd. Het )A wil ook meer informatie over hoe het Uege het gat denkt te dichten en vraagt h af of door het tekort extra bezuini- igsmaatregelen nodig zijn. Bromfietser gewond LEIDEN Een 16-jarige bromfietser uit Leiderdorp is gister middag gewond geraakt bij een aanrijding op de Bosrode. De jongen wilde vanaf het fietspad de weg oprijden en klapte toen tegen een personenauto die hem tegemoet reed. Deze auto werd bestuurd door een 26-jarige man uit Leiden. De bromfietser is overgebracht naar het AZL. Vermoedelijk is zijn middenhands- beentje gebroken. Warm LEIDEN Een bewoner van de Marijkestraat vermaakte zich gistermiddag rond half zes prima in zijn voortuin. De man ge noot daar van het zonnetje en van alcoholische vernaperingen. Vermoedelijk wilde hij voorbijgangers laten meegenieten en daarom gooide hij flessen naar hen. De gewaarschuwde politie heeft de man ter ontnuchtering meegenomen naar het bureau. Illegaal garnalen pellen LEIDEN De politie heeft gis teravond een einde gemaakt aan het illegaal pellen van gar nalen in een wo ning aan de Ber- nhardstraat. Met personeel van de Keuringsdienst van Waren ont dekten agenten de illegale activi teiten. Er is pro ces verbaal opge maakt. LEIDEN Het gebruik van geneesmiddelen in verpleeg huizen is te hoog. Bovendien neemt het gebruik tijdens de opname toe. Dit is de conclusie van een onderzoek in opdracht van de Leidse Wetenschaps winkel naar het geneesmidde- lengebruik van oudere ver pleeghuispatiënten. Bij negen verpleeghuizen in de regio Zuid-Holland Noord werd een steekproef genomen van 10 van de patiënten van 75 jaar en ouder. In Leiden vond een onderzoek plaats in Zuydtwijck en het St. Elisa beth Gasthuishof. Het gebruik van geneesmiddelen bij opna me en op een peildatum (1 april 1986) werd met elkaar vergeleken. Ook de reden voor het voorschrijven van de medicijnen werd kritisch be keken. De combinatie van be paalde middelen, die veelal wordt afgeraden, werd even eens onder de loep genomen. De vijf meest gebruikte groe pen geneesmiddelen waren: psychofarmaca, vochtuitdrij- vende middelen, hartmidde- len, pijnstillers en laxeermid delen. Tijdens de opnamen steeg het gebruik van de ge noemde geneesmiddelen. Het gebruik van laxeermiddelen verdubbelde zelfs. Af te raden combinaties van geneesmidde len kwamen bij 25 van de patiënten voor. Door de leeftijd zijn bij de ou dere mens vele lichaamsfunc ties veranderd en vaak zijn de afbraak en uitscheiding van geneesmiddelen verminderd. Hierdoor is de kans op overdo sering, dus een teveel aan gif stoffen in het lichaam, toege nomen. De vraag is of de arts hier voldoende rekening mee houdt. De zelfstandig wonende oudere mensen nemen vaak 1 tot 5 geneesmiddelen per dag. Patiënten in verpleeghuizen gebruiken gemiddeld 4 tot 8 middelen per dag. In verpleeg huizen is bovendien het ge bruik gemiddeld twee maal zo hoog als in de huisartspraktijk. Risicofactoren voor het optre den van bijwerkingen zijn het aantal geneesmiddelen en de leeftijd. Bij het vele gebruik en de combinaties van de medicij nen kunnen bij oudere men sen ernstige complicaties op treden. 4 LEIDEN De Franse farmaceutische onderne ming Servier zal zich nog dit jaar vestigen op het Leidse Bio Science Park in de Leeuwen hoek. Volgende maand wordt de eerste paal ge slagen voor een gebouw van waar de onderne ming eind dit jaar ge neesmiddelen wil testen en verkopen. In het ge bouw wordt ruimte ge maakt voor het Neder landse bedrijf CAM (Ce ramic Artificial Medical Implants). Het gebouw komt aan de Einstein- weg, vlak bij de bedrij ven Centocor, Mogen en Ovabloc. Ontwerper is architect Jan Splinter uit Den Haag, het Noordwijkse aannemers bedrijf De Raad zal het project uitvoeren. Het Franse bedrijf telt 3.300 werknemers en is de vierde farmaceutische onderne ming in dat land. Servier is vertegenwoordigd in 120 landen en heeft research centra in Frankrijk, Enge land en Japan. De onderne ming is nu nog gevestigd in Zoetermeer, maar onder houdt al vele jaren nauwe banden met de Leidse uni versiteit. Servier zal in Lei den werk bieden aan onge veer vijftien personeelsle den. Het bedrijf wordt ge zien als een van de snelst groeiende research-groepen, mede doordat 23 procent van de omzet in het onder zoek wordt gestoken. Het bedrijf richt zich vooral op geneesmiddelen ter bestrij ding van hart- en vaatziek ten, ademhalingsaandoenin gen, diabetes en kanker. Als reden voor de vestiging in het Leidse Bio Science Park geeft de firma de nabijheid van andere researchinstitu ten als het AZL op. Ook zou het Bio Science Park een prettige werkomgeving zijn. CAM, dat bij Servier onder dak vindt, is een initiatief van twee Leidse hoogleraren die in '84 begonnen met het ontwikkelen en produceren van keramische „implanta ten" die dienen als midde noor-, heup- en kaakprothe- sen. CAM is thans nog ge vestigd in het nabijgelegen Academisch Bedrijven Cen trum. Bij CAM werken 'r-n rA s S Een ontwerp van het onderkomen van de Franse firma Servier, die zich aan de Einsteinweg zal vestigen. thans viif personeelsleden. Met de komst van beide be drijven is de eerste fase van ongeveer tien hectare van het Leidse science-park ge vuld. De ontwikkeling van de tweede fase, zo'n 15 hec tare, is recentelijk van start gegaan. Man mishandeld in Donkersteeg LEIDEN Een 17-jarige Lei- denaar is gisternacht gewond geraakt aan zijn oog. Rond middernacht liep hij met twee vrienden in de Donkersteeg. Drie jongens kwamen hen te gemoet en spoten iets in het gezicht van de 17-jarige Leide- naar. De politie vermoedt dat er gas is gespoten, omdat ook de ademhaling van de 17-jari ge jongen werd bemoeilijkt. Het slachtoffer is door zijn vrienden naar het AZL ge bracht De daders zijn nog op vrije voeten. Fietser gewond aan rug LEIDEN Met rugletsel is een 60-jarige fietser gistermid dag overgebracht naar het AZL nadat hij was aangereden door een personenauto. Het ongeluk gebeurde omstreeks half een op de Oegstgeester- weg. Een 23-jarige automobi list uit Leiden wilde deze weg oprijden vanuit een uitrit. Hij verklaarde tegenover de poli tie dat hij goed had uitgeke ken, maar toch de fietser ov^r het hoofd had gezien. sof het vehikel onder stoomwals terecht gekomen. Zo ziet slordig gepar- erde tweewieler er Steun zoekend te- het hek bij het (smuseum van Vol- nkunde, dat nog aar nauwelijks een ootje kan velen. Een rkreukelde fiets, ichtoffer geworden een auto die de laltjes en trottoirpuk- Is in de Leidse bin- nstad wist te omzei- Een zekere prooi lor de gemeenterei- l'ng, die wel raad et met een stille ge- ge zoals dit voorma voertuig. OTO: TEJO RIN GERS) EIDEN De tarieven van de openbare bibliotheek Leiden an voorlopig nog niet omhoog. Hoewel de financiële situatie lor de bibliotheek steeds nijpender wordt, zal alles in het werk arden gesteld om de tarieven gelijk te houden. Kinderen kun- en in elk geval gratis blijven lenen. Dat zegt directeur E. van rundel van de bibliotheek naar aanleiding van het rapport annen en Prioriteiten dat de toekomstplannen van de biblio- eek tot 1990 schetst. ag niet zo lang geleden liet Van Sprundel weten dat stijging n de tarieven voor volwassenen bijna onvermijdelijk zou zijn. bibliotheek krijgt er een filiaal bij in De Stevenshof, maar irving van extra personeel is uitgesloten omdat daar geen geld tor is. Bovendien moet de bibliotheek dit jaar ongeveer 24.000 dden an „leengeldvergoedingen" betalen aan de overheid, engeld is een vergoeding voor de auteurs wiens boeken in de aliotheek staan. Overigens verwacht Van Sprundel dat dit be- ag vanaf volgend jaar door de gemeente zal worden betaald, m de extra kosten dragelijk te maken overweegt de biblio- eek wel om leengeld in te voeren. Mensen die veel boeken ien moeten dan per boek een extra bedrag betalen. „Dat zou dubbeltje of een kwartje kunnen zijn, echt niet meer", ver ken Van Sprundel. Die heeft van de gemeente al de toezeg- ng gekregen dat de bibliotheek wordt ontzien in de bezui- ngsoperatie die de gemeente tot 1993 gaat houden. Als tegen- estatie heeft wethouder F. Kuijers het bestuur verzocht de ta- iven niet te verhogen. Van Sprundel: „Maar zelfs zonder dat rzoek willen we de tarieven zo lang mogelijk ongewijzigd la lt Stijging van de tarieven betekent onvermijdelijk dat men- n hun lidmaatschap opzeggen. Dat willen we voorkomen. De wnpel om hier binnen te komen moet zo laag mogelijk zijn", ocht de bibliotheek toch verhoging van de contributie overwe lf dan voert zij daarover eerst overleg met de gemeente. Het ischrijfgeld van twee gulden vijftig blijft in elk geval gehand- lafd. 'k overweegt de bibliotheek om geld te gaan vragen voor het bruik van audiovisuele middelen, video en dergelijke. „Op dit oment onderzoeken we of dat nodig is. Over prijzen heb ik 'g geen enkel idee. We gaan eerst eens kijken wat je voor dat ort spullen in de winkel betaalt". het nieuwe filiaal in de Stevenshof te kunnen bekostigen °et op andere onderdelen worden bezuinigd. Zo worden de bi- iobus-diensten in de Stevenshof en in het Houtkwartier opge ven. Plannen voor nieuwe bibliotheekvestigingen in onder 'dere Leiden-Oost worden in de koelkast gezet. x>ös kondigt de bibliotheek aan dat de openingstijden van de mtrale worden uitgebreid. Op zaterdagmiddag zal deze vesti ng toegankelijk zijn voor het publiek. LEIDEN Ouders op Herhaling (OOH) voelt zich gechanteerd door de vier andere Leidse instel lingen die zich bezig hou den met volwassenenedu catie. Bij OOH vraagt men zich bovendien af of de wens van deze instellin gen om te fuseren wel op recht is. Volgens staflid V. Guillen is OOH daartoe wel bereid, in tegenstel ling tot eerdere berichten. „Maar wij willen daarover pas over een jaar een be slissing nemen, als duide lijk is hoe de centrale stichting draait". B en W willen dat alle Leidse instellingen op het gebied van basiseducatie met elkaar fuse ren omdat het werk daardoor beter georganiseerd kan wor» den. OOH heeft zich terugge trokken uit het overleg over de fusie, omdat het de eigen identiteit wil behouden. Het vreest dat de vrijwilligers en cursisten te weinig macht heb ben in de nieuwe, centrale stichting zoals de gemeente die zich voorstelt. De gemeente raad stemde gisteravond in met de verordening subsidië ring basiseducatie. Dit bete kent dat OOH na 1 januari 1989 geen subsidie meer krijgt. Volgens Guillen is OOH door het college buitenspel gezet. OOH lanceerde het plan om te komen tot een overkoepelende vereniging, waar de vijf Leid se stichtingen lid van zouden zijn. Guillen verwijt het colle ge dat dat plan van tafel is ge veegd. „Er is ook nauwelijks onderzocht of het beter is een stichting of een vereniging op te richten. Dat snap ik niet", aldus Guillen. Zij verbaasde zich over de opmerking van wethouder H. van Dongen dat het college ook in de toekomst bereid blijft om met OOH te praten. Een uitspraak die zij deed op aandringen van de raad. Zowel volgens Van Don gen als Guillen „is er al zo veel gepraat", dat zij nieuwe LEIDEN De 44 huizen aan de Morsweg IV mo gen van de Leidse raad worden gesloopt. Met 28 tegen 9 stemmen werd gisteravond het college voorstel aangenomen om voor deze operatie 6,5 mil joen beschikbaar te stel len. De tegenstand tegen het voorstel was daarmee uiteindelijk kleiner dan verwacht. CDA en D66, die eerder twijfels hadden over de financiering van het project, namen genoe gen met de toezegging van wethouder J. Peters dat het college er alles aan zal doen om geld los te krijgen van de NS, die zich in geval van sloop een hoop kosten bespaart. Behalve de acht raadsleden, die al in een eerder stadium hadden aangekondigd tegen het voorstel te zijn (de VVD- ers M. Wijnbergen, M. van der Nat, G. Bakker en A. Geertse- ma en de PvdA-leden J. van Meijgaarden, A. Boot, C. de Boer en S. de Vreeze) meldde zich slechts nog B. Stöxen (Leiden weer Gezellig) als te genstemmer. Verdere opposi tie bleef echter uit, al stribbel- Wethouder Peters: minder te genstand dan verwacht. de het CDA nog even tegen. De christen-democraten noem den het onaanvaardbaar dat 650.000 gulden uit het stads vernieuwingsfonds wordt ge haald om de sloop mogelijk te maken en dienden daarom een motie in die er om vraagt het geld dat de NS eventueel gaat betalen, in het stadsvernieu wingsfonds te stoppen. Een motie waar de gehele raad, ex clusief de vier tegenstemmen de PvdA-leden, zich achter schaarde en die volgens Peters „een ondersteuning van ons beleid" betekende. De onderhandelingen met de NS waren het laatste struikel blok voor de twijfelaars in de raad. Peters sprak de opvat ting van verschillende raadsle den tegen, dat Leiden nauwe lijks een cent zal loskrijgen van de spoorwegen. Juridisch kan Leiden de NS niets af dwingen, omdat zij zich aan het bestemmingsplan houdt en niet om sloop heeft gevraagd. „Maar het zou billijk zijn als de NS meebetaalt vestigde Peters zijn hoop op wat hij „rechtvaardigheid" noemde. Volgens de wethouder zou de NS een verder liggend doel dienen door in de kosten te delen: „Wij hebben elkaar in de toekomst nog wel vaker no dig", verwees hij naar onder meer de onderhandelingen die Leiden voert over de komst van een nieuw station .Hij wil de niet ingaan op de hoogte van het bedrag dat Leiden hoopt danwel verwacht los te peuteren tjij de NS. „Dat zou niet tactiscn zijn", motiveerde hij. Peters was het niet eens met meerdere raadsleden die op merkten dat het college eerder met de NS had moeten gaan onderhandelen om meer geld los te kunnen krijgen. Name lijk op het moment dat het col lege nog niet met het voorstel tot koop en sloop was geko men en daarmee meteen om geld vroeg om de gehele ope ratie te kunnen betalen. „Dat kon eenvoudigweg niet, omdat wij niet wisten wat de bewo ners wilden en wat de raad wilde. Daar konden wij niet op vooruit lopen", wierp Peters tegen. Het enige verwijt dat het college volgens hem in de hele gang van zaken rond de Morsweg kan worden ge maakt, is „dat wij kortzichtig zijn geweest bij de schattingen van geluidsoverlast van het verkeer van de Dr. Lelylaan". Samen met de overlast van het bedrijventerrein van Wernink en de spoorweg is dat aanlei ding geweest tot het voorstel tot koop en sloop. De raad zelf trok ook het boe tekleed aan. CDA-fractieleider J. Walenkamp en R. van Lint (Links Leiden) onder anderen stelden vast „dat de raad iets in gang heeft gezet dat nu niet meer kan worden terugge draaid". Nu de raad het voorstel heeft aangenomen, kunnen, na goedkeuring van de plannen door de provincie, de onder handelingen met de 44 indivi duele bewoners over de koop prijs beginnen. Als de overgro te meerderheid hiervan met de gemeente overeenstemming bereikt wethouder Peters wil geen precies getal noemen worden de huizen gesloopt. De grond waarop zij stonden, wordt dan bedrijventerrein. Mogelijk vestigt zich daar de Leidse Betonmortel Centrale. De bewoners kunnen zich in elk geval in de Stevenshof vestigen. onderhandelingen somber in zien. Wat Guillen het meest heeft verrast is de opmerking van de vier fusiepartners dat zij niet verder willen praten over fusie als de gemeente OOH blijft subsidiëren. „Dat wij geld krijgen moet voor hen toch geen reden zijn om niet meer te willen fuseren", vraagt het staflid zich hardop af. „Wat is dan nog de waarde van een fusie? Het is blijkbaar alleen maar een kwestie van geld. Principes tellen niet meer mee". Volgens Guillen is het niet on redelijk dat OOH uit het over leg met de vier andere instel lingen is gestapt. „Het concept fusieplan was veel te vaag. Wij willen de fusie niet tegenhou den, integendeel. Maar het plan liet te veel vragen onbe antwoord". Desondanks is OOH van plan zoveel mogelijk te gaan samenwerken met de te vormen centrale stichting. OOH heeft het college, de raad en de fusiepartners een brief gestuurd met een plan tot 1 augustus 1988 en een begro ting. a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als I Naam:^— nieuwe abonnee ingaande Voorletters: Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuw als dank de handdoek aan: Saam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CckLc Qowux/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11