Sport Meer geldnodig voor ambtenaren Bouterse: Van Houten is niet welkom in Suriname 14.79 ieven ton buitgemaakt lij overval Postbank an Haagse Spaarneplein Bekeuring in Breestraat "Gratis vlaai, Albert? )at wordt smullen,Omo." ?es aar cel voor mrgen van bejaarde Gewapende overval op Rijnsburgs echtpaar Minder bezoek Keukenhof overweegt huurverhoging Dode en gewonden door spookrijder Bekerfinale wellicht zonder publiek COMMISSIE-ALBEDA: NEDERLAND WACHT OP OFFICIËLE REACTIE HET WEER Maandag 25 mei 1987 78e jaargang no. 23815 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot SijthoK Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0.45 per mm.Losse nummeisl. 1,10. Zonnig, later op de dag in het zuiden kans op een bui. Mini mumtemperatuur omstreeks 9, middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Weinig wind. Zon op: 5.31; onder: 21.43. Scheveningen hoog water: 3.03 en 15.23; laag water: 11.12 en 23.18 uur. Geen krant ontvangen? Be» tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.0Q uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. RIJNSBURG Een Rijnsburgs echtpaar is in de nacht van zaterdag op zondag overvallen in zijn woning aan de Karei Doormanstraat. Rond half vier drongen twee, met nylon kousen gemaskerde mannen het huis binnen. Zij bedreigden het echtpaar met een mes en een vuurwapen en vroegen naar geld. De zoon des huizes werd wakker van het tumult en ging naar beneden. Daarop gingen de twee overvallers er vandoor. Zij namen een horloge en een klein geldbedrag mee. LISSE De Keukenhof in Lisse heeft dit seizoen 780.000 bezoekers getrokken. Dat blijkt uit de voorlopige cijfers. Gis teren was de Keukenhof voor het laatst dit jaar voor het pu bliek geopend. Woordvoerder de heer Van der Groen zei enigszins teleurgesteld te zijn in het bezoekersaantal. „Het is iets minder dan wij hadden verwacht. We hadden gerekend op zo'n 830.000 bezoekers". Vandaag de Leidse Courant los gekocht voor de sport? U bent de enige niet! Geen wonder, want de Sporttribune puilt weer uit van het nieuws. Bijvoor beeld, dat tenniscrack John McEnroe vandaag ge woon meedoet aan het Roland Garrostoernooi in Parijs. Maar daar wel te horen krijgt welke straf men voor hem in gedachten heeft voor zijn optre den in Dusseldorp. Daar is hij woedend van de baan gelopen. En dan het nieuws over de atleet David Jenkins, de oud-Europees kampioen op de vierhonderd meter, die nu wordt verdacht van het handelen in stimulerende middelen. En niet te ver geten het nieuws over het Nederlands volleybal team, dat nummer drie van de wereld, Bulgarije wist te verslaan. Wellicht reden om ook in de rest van de week de sport via de Leidse Courant te vol gen! HAAG Staatssecretaris Heerma (volks wil op 1 juli volgend jaar de huren extra verhogen. Daarmee zou van 1988 op drie procent uit- wil proberen met deze andere maatregelen de gaten in zijn begro- g te dichten. De fracties van CDA en VVD de Tweede Kamer hebben nog geen oordeel er de bezuinigingsplannen van de staatsse- itaris. De beide regeringspartijen zijn het er hter wel over eens dat het nodig is door mid- van enkele bezuinigingsmaatregelen de te- ivallers in de begroting op te vangen. De fdA wijst de maatregelen bij voorbaat af. Vol- is het PvdA-kamerlid De Pree mogen wo- igzoekenden en mensen met lage inkomens dupe worden van de tegenvallers. Geen premie meer voor duurdere Ahold krijgt predikaat „koninklijke" HAARLEM De koningin heeft Ahold ter gelegenheid van haar 100-ja- rig bestaan het recht verleend het pre dikaat „koninklijke" te voeren. De commissaris van de koningin in Noord- Holland, drs. R. de Wit, heeft dat van daag meegedeeld tijdens een bijeen komst op het provinciehuis in Haarlem met een gezelschap van Ahold onder leiding van president Albert Heijn en in aanwezigheid van de burgemeester van Zaanstad, A. Lems. Voor de detail handelsonderneming Ahold is de kiem gelegd op 27 mei 1887, toen Albert Heijn Sr. het kruidenierszaakje van zijn ouders overnam. Ahold telt nu meer dan 55.000 werknemers, van wie ruim 37.000 in Nederland. Groeiende belang stelling voor de beroofde Postbank aan het Spaarneplein in Den Haag. FOTO: ANP ÏWAKERS GEKNEVELD EN OPGESLOTEN Ruud Gullit (10) opent de score namens PSV tegen zijn oude club Haarlem. FOTO: ANP Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement mor den geweigerd. LELYSTAD Op de rijksweg A-6 (Almere- Lelystad) heeft een spookrijder gistermiddag een frontale botsing veroorzaakt met de auto van het Brabantse echtpaar Nagtzaam. Me vrouw Nagtzaam kwam daarbij om het leven kwam. De vrouwelijke spookrijder, de 32-ja- rige S. van M. uit Zwaag, en de heer Nagt zaam moesten door de brandweer uit de ver nielde auto's worden gezaagd. Beiden werden in zeer kritieke toestand in het ziekenhuis opgenomen. De spookrijder reed vanaf Em- meloord op de verkeerde weghelft met hoge snelheid in de richting van Lelystad. De poli tie had op de andere weghelft nog geprobeerd de spookrijder te alarmeren. Ter hoogte van wegrestaurant De Lepelaar, even voorbij Le lystad, volgde de fatale aanrijding. Brandweerlieden proberen de zwaargewonde spookrijd- ster te bevrijden uit de auto waarmee ze op de A-6 (Al- mere-Lelystad) frontaal op een tegenligger is gebotst. ÏN HAAG Bij een overval op Postbank aan het Spaarneplein Den Haag, één van de hoofd- stigingen van deze bank, is in nacht van zaterdag op zondag ven ton aan geld buitgemaakt, e overval werd gepleegd door ie gewapende mannen, die het inkgebouw binnendrongen door n raam van het souterrain open breken. t mannen, die zich onherkenbaar dden gemaakt met bivakmutsen, ervielen vervolgens de drie bewa- rs, die bijeenzaten in de portiersloge, hielden hen onder schot met een ge er en een pistool en dwongen hen 'arte plastic vuilniszakken over het lofd te trekken. De slachtoffers wer- n gekneveld en de handen op de rug bonden. Daarna werden zij opgeslo- n in een herentoilet, waar één van de ervallers hen onder schot hield. twee anderen verschaften zich toe- ng tot de kantoorkamer met de inge metselde bankkluis. Zij maakten ge bruik van gereedschap uit een gangkast van de bedrijfzelfbescherming van de bank: met een breekijzer, een pikhou weel, een moker, een bijl en twee koe voeten' probeerden zij eerst de gepant serde deur van de kluis te openen. Om dat dit niet lukte maakten de overval lers naderhand een gat in de kluismuur van 40 bij 22 centimeter. Via dit gat kwam een container met geldkistjes onder handbereik, waarin zich de 700.000 gulden bevond. Na anderhalf uur, rond vijf uur in de ochtend, verlie ten de mannen het gebouw weer, nadat zij eerst nog traangas in het herentoilet met de bewakers hadden gespoten. Eén van de bewakers kreeg een „privé-por- tie" traangas onder zijn plasticzak. De bewakers wisten zichzelf te bevrijden, waarna zij brandalarm sloegen. „Door de consternatie maakten zij gebruik van de eerste alarmmogelijkheid die zij tegenkwamen", aldus een politiewoord voerder. «f* S Hollandse Nieuwe morgen aan land SCHEVENINGEN Als de vangst voorspoedig ver loopt kunnen de eerste maatjes morgenmiddag al aan land worden gebracht Onder enorme publieke belangstelling ging afgelo pen zaterdag in Scheve ningen de haringrace van start. Vissersschepen uit IJmuiden en Schevenin gen hebben koers gezet naar de visgronden voor de Schotse kust, ter hoogte van Edinburg. Een flink gedeelte van de Hollandse Nieuwe die de komende weken in Neder land te koop wordt aange boden, is overigens afkom stig uit Denemarken. De visverwerkende industrie in onder meer Katwijk is al sinds vorige week bezig met het aanleggen van een voorraad haring die met vrachtwagens uit Dene marken is aangevoerd. De haring wordt uit Dene marken gehaald om de ge hele Nederlandse markt zo snel mogelijk van haring te kunnen voorzien op het moment dat de haringrace eindigt Pag. 8: Haringrace met tien schepen van start DEN HAAG De KNVB overweegt de bekerfinale tussen FC Den Haag en Ajax, die voor 3 juni op het programma staat, te laten spelen in een leeg stadion. De onderhandelingen met de Utrechtse politie lijken in een patstelling te zijn geko men en de kans dat burge meester Peper positief zal reageren op het verzoek de eindstrijd in Rotterdam te laten spelen, wordt zeer klein geacht. Secretaris Jan Huijbregts van de KNVB ziet geen andere oplossing dan het spelen zonder pu bliek. Morgen vergadert het sectiebestuur van de KNVB, onder meer over de vraag of moet worden overgegaan tot het betalen van de politie kosten. PSV, dat morgen de Deen Sören Lerby definitief hoopt in te lijven, kan donderdag (Hemelvaartsdag) in het uit- duel tegen Excelsior voor de tweede keer in successie en voor de negende maal in to taal voetbalkampioen van Nederland worden. Gisteren won de Eindhovense forma tie op povere wijze met 3-0 bij Haarlem. Hoewel het contract van ex-Ajacied Ler by bij Monaco nog doorloopt, staan zowel de Deen als zijn werkgever niet ongenegen tegen het door PSV gedane aanbod. In de nationale competitie heeft FC Den Haag op een voudige wijze het eredivisie- schap voor een jaar veilig gesteld. De Hagenaars won nen in het Zuiderpark met 5-2 van Excelsior, dat hier voor definitief degradeerde. Het ziet er overigens naar uit dat Alfons Groenendijk volgend seizoen uitkomt voor het Kerkraadse Roda JC. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. DEN HAAG/PARAMA RIBO Van de Neder landse regering is voorlo pig geen officiële reactie te verwachten op de uit spraken van de Surinaam se legerleider Bouterse, dat de Nederlandse am bassadeur Van Houten niet naar Paramaribo mag terugkeren. Den Haag wacht eerst op een ant woord van het Surinaam se Topberaad op het Ne derlandse voorstel weer ambassadeurs uit te wisse len. Minister Van den Broek is van mening dat als beide landen weer ambassadeurs uitwisse len, ambassadeur Van Houten moet terugkeren naar Surina me. De Nederlandse ambassa deur moest in januari Parama ribo verlaten omdat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan „ongeoorloofde inmenging in Surinaamse aangelegenhe den". Legerleider Desi Bouterse sprak zich zaterdag echter on dubbelzinnig uit tegen de te rugkeer van Van Houten. „Hij komt het land niet meer in. Niet door de voordeur, niet door de achterdeur en ook niet langs de regenpijp", aldus Bou terse. Hij heeft de naam van Suriname bezoedeld, aldus de legerleider. De Surinaamse minister van buitenlandse zaken, Henk Heidweiller, liet vorige week al weten dat de Nederlandse wens om Van Houten terug te sturen een „complicerende factor" is bij het uitwisselen van ambassadeurs. Overigens liet de bewindsman doorsche meren zelf geen bezwaar te hebben tegen de komst van Van Houten. Het VVD-Kamerlid Weisglas reageerde voor de NCR V-ra dio met de woorden: „Je kan wel zien wie er in Suriname de baas is". LEIDEN De Leidse politie heeft vrijdagmiddag een be keuring uitgedeeld aan een automobilist die in de Bree straat reed. De man maakte zich erg boos en begon agen ten te schoppen en te slaan. Daarom is hij meegenomen naar het bureau. Volgens de politie reed de man vaker over de voor personenauto's afgesloten maar voor bussen wel toegankelijke straat Om dat waarschuwingen niet ble ken te helpen, is proces ver baal opgemaakt tegen de man. De politie is de eerste dagen nadat de Breestraat was afgesloten voor auto's voor de proef die vijf maan den zal duren, soepel opge treden, maar zegt voortaan te zullen optreden tegen dege nen, die de proef met het au tovrij maken van de straat tovrii mak moedwillig negeren. De vissersschepen zetten koers naar Schotland. FOTO: MILAN KONVALINKA (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Het kabinet moet meer geld ter beschik king stellen voor verbete ring van de arbeidsvoor waarden van het overheids personeel in de jaren 1987- 1988. Dit is de conclusie van de commissie-Albeda, die een oordeel moest vellen over het conflict tussen het kabinet en de ambtenaren bonden. De commissie on der leiding van de oud-mi nister van sociale zaken brengt vanavond rapport uit Volgens Albeda is er aan de zijde van het kabinet onvoldoende be reidheid tot „open en reëel over leg" met de ambtenarenbonden. De commissie heeft kritiek op het feit dat minister De Koning, die tot begin deze maand tijde lijk de portefeuille van Binnen landse Zaken beheerde, in het overleg met de bonden geen consequente houding heeft inge nomen. In april deed de be windsman de suggestie, voor dit jaar en volgend jaar tesamen 790 miljoen beschikbaar te stel len om de positie van de ambte naren te verbeteren. Kort daar na werd dit bod echter weer in getrokken. De Koning wenste enkel nog te praten over een be drag van 270 miljoen, dat uit sluitend voor 1987 bestemd zou zijn. Volgens De Koning en zijn in middels weer herstelde collega Van Dijk heeft het bedrag van ƒ790 miljoen nooit het karakter van een serieus aanbod gehad. Het zou alleen maar zijn opgedo ken in een rekenvoorbeeld. Niettemin vindt de commissie- Albeda dat Van Dijk de ooit ge dane suggestie van 790 miljoen tot uitgangspunt van het overleg met de bonden moet maken. Dit overleg begint weer op 17 juni. (ADVERTENTIE) Omo trakteert alle klanten van de 100-jarige Albert Heijn op een Limburgse kersenvlaai. Hij heeft een doorsnee van 20 cm en is echt helemaal gratis, bij aankoop van een 4 kilo pak Omo van f 14.79. Wat een traktatie, Omo. pak 4 kilo plus 'n GRATIS Limburgse kersenvlaai.* Aanbieding is geldig t/m woensdag 27 mei a.s. •Zolang de voorraad strekt. Of de helft van de winkelwaarde.in contanten. (Winkelwaarde f 3.951 EN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft een 30- 'ge ex-bejaardenhulp uit Leidschendam veroordeeld tot jaar gevangenisstraf. De vrouw zou de 89-jarige A. Kol- •'-Sluiter op 22 augustus vorig jaar in haar woning in Leid- endam met een elektriciteitssnoer hebben gewurgd. De —He vrouw zou de hulp even daarvoor op het stelen va13 pjS 'èques hebben betrapt. Met dit arrest bevestigde het hof het r> onnis van de rechtbank. De procureur-generaal had negen cel geëist.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1