„Geef verstandelijk gehandicapte houvast' Nieuwe theologieopleiding VU £etd&e kerk en wereld Vieren KRO beducht voor vermenging godsdienst en commercie >weer GEESTELITK LEVEN/OPINIE Onderwijs en leergezag Wel is algemeen geldig dat het bestuur van een bijzont frdt school, een protestants-christelijke, rooms-katholieke of yari troposofische, het recht heeft leerkrachten te benoemen il u passen in het klimaat van de school. Dat is immers de k 'P 0 van het bijzonder onderwijs: ouders stichten een school een bepaalde signatuur omdat zij voor hun kinderen scho K n en vorming in die geest willen. Dat uitgangspunt is volge Tc maand opnieuw aan de orde wanneer de bisschoppenco: iiw 1 rentie zich buigt over een nieuw reglement voor rooms-Jra tholieke scholen, dat onder meer beoogt de identiteit van jr e rk-onderwijs duidelijk te omschrijven. Bevoegdheden, dii ne" bisschoppen gedelegeerd hadden aan de Nederlandse Kal ]e 1 lieke Schoolraad (NKSR), komen weer bij het episcopaa der in de praktijk mogelijk bij individuele bisschoppen te lig :foc }g Op dit punt kunnen moeilijkheden rijzen. Er zouden en ge conflicten kunnen ontstaan tussen de bisschop, het stuur, de leerkrachten en niet te vergeten de ouders. In gelijke conflicten staat het lot van mensen op het spel, it n ook een groot maatschappelijk belang: de waarde en de bi an kenis van het katholiek onderwijs. Wanneer een school 1 meer uit een nauwelijks beleefde traditie dan uit overti katholiek noemt, dan kan dat predikaat beter verv Maar bij de interpretatie van normen kunnen verschi ontstaan ook tussen bisschoppen waarvan het geoi n niseerd katholiek onderwijs veel schade kan ondervind psl Het is te hopen dat katholiek Nederland niet wordt gecfe— fronteerd met een zo diep snijdende onenigheid. Dat ?oui wel erg triest beeld opleveren van een scheiding der gees! CcidócSoutant ZATERDAG 23 MEI 1987 Actie voor abortusloze dagen tijdens pausbezoek WASHINGTON Anti-abortusorganisaties in de Verenigde Staten streven ernaar dat op de dag dat paus Johannes Paulus II een bepaalde stad bezoekt, er in die plaats geen abortus wordt uitgevoerd. De meer dan 100 organisaties die zich hebben verenigd in de groep „We zullen opstaan", hebben abortusklinieken schrifte lijk gevraagd de deuren te sluiten op de dag dat de paus in de stad is. Voldoen de klinieken niet aan het verzoek, dan zal er een „vreedzame" blokkade worden gehouden, zo heeft de groep laten weten. De paus is van 10 tot en met 19 september in de Verenigde Staten. Hij bezoekt de steden Miami, Colum bia, New Orleans, San Antonio, Phoenix, Los Angeles, Monte rey, San Francisco en Detroit. Bezoek paus aan Amerikaanse aids-patiënten gaat niet door SAN FRANCISCO Het bezoek van paus Johannes Paulus II aan aids-patiënten in een ziekenhuis in San Francisco gaat niet door. De organisatoren van het bezoek van de paus aan de Verenigde Staten in september hebben daarmee gehoor gege ven aan de eis van organisaties van homoseksuelen. Het bezoek werd van het programma geschrapt, nadat de orga nisaties van homoseksuelen de paus in een brief hadden ver weten dat zijn bezoek alleen maan was georganiseerd met het oog op de publiciteit. Daarom werd hem gevraagd van het be zoek af te zien. „De paus heeft niet het recht hiernaar toe te komen om ons voor te schrijven hoe wij moeten leven", aldus John Wahl, woordvoerder van een vereniging ter verdediging van de rechten van homoseksuele burgers in San Francisco. Geef hem die graag de waarheid spreekt een paard om te ontkomen Armeens spreekwoord door Marinus van der Berg Mijn man vroeg zich vaak af: „waarom kunnen mensen wel samen vieren, maar niet samen verdriet beleven?" Ik sprak een jonge vrouw die enkele maanden geleden haar man had verloren na een lang ziek bed. Ze hebben de laatste pe riode van hun leven intensief samen beleefd. Aanvankelijk hadden ze nog hoop gehad, maar het werd steeds duidelij ker dat de ziekte naar de dood zou voeren. Ze hebben voor el kaar geen verstoppertje ge speeld. „Al waren er wel een zame momenten", vertelde ze. „Momenten waarop ik hem niet meer kon begrijpen, alsof hij al in een andere wereld was". Hoe intens mensen ook samen kunnen zijn, op wezenlijke mo menten is er ook een geschei den zijn van elkaar. Haar man had kontakt opgenomen met vrienden die hij jaren niet ge zien had en ze hebben af scheid genomen van elkaar. Maar er waren ook mensen ge weest die wegbleven, ondanks hun vraag om te komen. De openhartigheid waarmee zij beiden spraken over ziek-zijn en sterven, verhoogde kenne lijk voor een aantal de drem pel. Ziek-zijn en sterven heb ben ze ook beleefd in het ver trouwen dat de dood niet het einde is en „zo was ook de uit vaart een feest", zei ze. Dat is misschien wel heel moeilijk te begrijpen voor wie er van bui ten tegen aankijkt. Alleen van binnenuit is het te begrijpen. Feest en verdriet lijken tegen stellingen, maar ze kunnen ook heel dichtbij elkaar zijn. „Waarom kunnen mensen wel samen vieren, maar niet samen verdriet beleven?" Die vraag bleef me nog een tijdlang bezig houden. Je zou ook de vraag kunnen stellen: „Kunnen wij mensen nog wel feest vieren?" Er zijn soms fuifjes, party's, verjaardagen, feestjes bij de vleet. „Ik geef een feestje", zegt iemand. Feestjes met een hapje, een borrel. Soms gezellig, leuk, maar je kunt je er ook alleen voelen. Paul Bruggeman en Gerard Zuidberg schreven in hun eerste boek: „Een werke lijk feest komt altijd voort uit het leven zelf. Het heeft te ma ken met de lange jaren, de vervlogen tijd en de lange duur, waaraan je lijdt, waarin je leeft, waardoor je wordt tot wie je bent". Ik moest denken aan het veertig jarig huwelijk van mijn oom en tante dat ik onlangs met hen en hun kinde ren mee mocht vièren. Zij heb ben in die veertig jaar heel wat meegemaakt aan verdriet, te genslag en teleurstelling, maar zijn er geen verbitterde men sen door geworden. Ze hebben aan dat verdriet nooit het laat ste woord gegeven. Ze hebben veel van hun verdriet toever trouwd aan God. Op het feest hoefde het verdriet dan ook niet verzwegen te worden. Mede daarom werd het tot een hartverwarmend feest. Mis schien kunnen wij met elkaar pas echt feest vieren, als ook het verdriet een plek kan krij gen, als dat niet verzwegen en vermeden hoeft te worden. Dan kan feest ons ook dichter bij elkaar brengen. De verdrin ging, de vermijding van pijn, van verdriet maakt het leven oppervlakkig en leidt er toe dat we elkaar in de steek laten als het erop aankomt. Samen hui' len, samen stil zijn, samen niet weten kan een diepe verbon denheid scheppen. Niemand hoeft het verdriet te zoeken, maar wanneer het ver driet er is in het leven van mensen met wie we ook de on bezorgde tijden vierden, wor den we uitgenodigd om niet weg te blijven. Zuidberg en Bruggeman schrij ven: „Het enige wat een feest niet kan verdragen is dat er mensen zijn die zich buitenslui ten en er daarom van buitenaf tegenaan gaan kijken". Zo ver draagt ook verdriet geen bui tenstaanders. Want dan wor den buitenstaanders tot gluur ders, sensatiezoekers, nieuws gierigen, leedrecreanten en dat is niet te verdragen. Vreugde en verdriet vragen om mensen die van binnenuit meeleven. Dat betekent ook dat we vreugde en verdriet toelaten aan de binnenkant van onszelf. Wie dat niet doet wordt een oppervlakkig mens die de warmte van het feest mist. ,Ik kan me nog als de dag van gisteren mijn eerste preek op Groot-Schuylenburg herinneren", zegt dominee Zuidema schamper lachend. „Ik had voor die bewuste dienst een preek over David en Goliath bewerkt die ik een aantal maanden eerder in een jeugddienst had gehouden en waarop ik toen hele positieve reacties had gekregen. Na af loop van de dienst schoot de hoofdzuster mij aan en zei: „Dominee, dat was een hele mooie preek". Dat klonk goed- Maar helaas, ze was nog niet uitgesproken. „Het was een hele mooie preek voor het personeel. De meeste bewo ners hebben er echter niets van gesnapt!" „Ik had het ge voel dat ik een klap in m'n gezicht kreeg...". Zuidema (49) is sinds 1967 werkzaam bij de christelijke inrichting voor verstandelijk gehandicapten Groot-Schuy- lenburg in Apeldoorn. Tot zijn taak hoort ook het ouder pastoraat. „Ouders die een ge handicapt kind hebben zitten vaak vol met vragen en wor den geconfronteerd met aller lei problemen. Zo is er in de eerste plaats het zogenaamde acceptatiepro bleem: bijna alle ouders die een verstandelijk gehandicapt kind ter wereld hebben ge bracht vragen zich af waarom nu juist hun kind gehandicapt is. Dit is een vraag waar ze zeker de eerste maanden na de geboorte bijna dag en nacht mee rondlopen. En uit de vele honderden contacten die ik in de loop der jaren heb opgebouwd weet ik dat dit probleem nooit helemaal slijt. Religieuze problemen Behalve dit acceptatiepro bleem wordt een aantal gezin nen ook nog met een tweede grote probleem geconfron teerd: het religieuze. Dit doet zich voor als de ouders gelo vig zijn en God verantwoor delijk stellen voor de geboorte van hun gehandicapte kind. Zuidema: „Als deze mensen het gevoel hebben dat ze door alles en iedereen, inclusief God en de kerk, aan hun lot worden overgelaten, is de kans groot dat ze van de kerk en het geloof vervreemden en daar later ook nooit meer over willen praten'. Een derde moeilijkheid doet zich voor als het gehandicapte kind niet wordt geaccepteerd door grootouders of andere familieleden. „Het komt zelfs voor', vervolgt dominee Zuid ema, „dat grootouders letter lijk tegen hun dochter en schoonzoon zeggen: „Nou, jul lie worden bedankt! Ze zullen Ds. Zuidema van Groot-Schuylenburg: ons er op aankijken dat onze dochtei- geen normaal kind ter wereld kan brengen!' Zo ontmoette ik eens een jong echtpaar dat ook een gehandi capt kind had gekregen. De ouders, die in dezelfde straat woonden, reageerdep met de volgende opmerking: „De buurt zal ons er op aankijken dat jullie een gehandicapt kind hebben. We hadden ons er op verheugd opa 'en oma te worden van een gezond kind!' Dat het gebeuren niet op een hooglopende ruzie uitliep was vooral te danken aan de schoonzoon, die zijn vrouw meteen in bescherming nam tegenover haar ouders. De ge wapende vrede bleef gehand haafd totdat er een tweede kind geboren werd, dat ook gehandicapt was. De ouders van de vrouw reageren woe dend en wezen hun schoon zoon aan als de schuldige. „Wij zijn normaal, dus onze dochter ook. Dat haar beide kinderen niet normaal zijn is dus te wijten aan haar man!'. De relatie tussen ouders en kinderen was nu natuurlijk helemaal kapot. Maar of het allemaal nog niet erg genoeg was, overleed kort daarna de vader van de beide gehandi capte kinderen. De jonge vrouw bleef onbeschermd achter en alle ingeslikte be schuldigingen werden nu over haar uitgestort. Omdat de toestand volstrekt onhoud baar was geworden, zat er voor de vrouw niets anders op dan zonder man en met twee gehandicapte kindertjes naar elders te verhuizen...' Inrichting „Op een gegeven moment be reikt een verstandelijk gehan dicapt kind een leeftijd, dat het eigenlijk niet meer thuis kan worden verzorgd. De ou ders moeten dus proberen hun kind in een inrichting onder te brengen. Uit erva ring weet ik dat dit voor veel ouders iets vreselijks is. Ik heb ouders gesproken die let terlijk tegen me zeiden: „Do minee, de dag dat we Pietje naar Groot-Schuylenburg brachten was de zwaarste dag uit ons leven. Op het moment dat we de deur dichttrokken van het paviljoen waar we Pietje achterlieten, had het le ven voor ons geen zin meer. We hadden Pietje nog net zo lief begraven..." Kerkdiensten En dan de situatie als de ou ders op leeftijd raken: „Ze vragen zich af wat er met hun kind gebeurt als ze er zelf niet meer zijn. Ze zijn, ondanks het feit dat hun zoon of doch ter misschien al tientallen ja ren in een inrichting verblijft en er een prima verzorging krijgt, nog altijd bezorgd. Er waren eens ouders die hun dood voelden naderen die te gen me zeiden: „Dominee, we hopen dat onze zoon eerder sterft dan wij". Een gehandi capt kind is en blijft voor veel ouders totdat ze overlijden hun zorgenkind!'. In het eigen kerkgebouw wordt bijna wekelijks een kerkdienst voor gehandicap ten van het zogenaamde ho gere niveau gehouden en minstens één keer per maand een kerkdienst voor gehandi capten van het midden- en het hogere niveau. Daarnaast wordt er nog twee keer per jaar (in het voorjaar en in het najaar) een aangepaste dienst in de Grote Kerk van Apel doorn gehouden. De kerkdiensten voor gehan dicapten van het hogere ni veau trekken gemiddeld zo'n honderd bezoekers, voorna melijk bewoners van de in richting. De diensten voor ge handicapten van het midden- en het hogere niveau worden door aanzienlijk meer belang stellenden bezocht onder wie veel ouders en gehandicapten uit de omgeving van Apel doorn. Dominee Zuidema: „Deze kerkdiensten hebben tot doel de verstandelijk gehandicap ten iets te vertellen over Gods liefde en ze iets van Zijn lief de te laten voelen. Doordat verstandelijk gehandicapten geen samenhang en geen structuur zien is het belang rijk dat je ze houvast biedt. Je moet ze laten voelen dat er een almachtig iemand is, de Here God, die van ze houdt en die er altijd is, zodat ze niet bang hoeven te zijn. Dat hou vast bieden is iets dat in elke Ereek tot uitdrukking moet omen'. Het is volgens domi nee Zuidema ook belangrijk, dat de verstandelijk gehandic- paten ren over Jezus, kindervriend Herder. „Het verlangen van verstan delijk gehandicpaten naar ze kerheid en geborgenheid komt onder meer tot uitdruk king in de liederen die ze het liefste zingen', aldus dominee Zuidema. „De nummers „Welk een vriend is onze Je zus" en „Veilig in Jezus ar men" staan nog altijd in de top van de meest gevraagde liederen'. Preken Dat verlangen naar het be kende blijkt ook uit de voor keur van verstandelijk gehan dicapten voor preken over be kende onderwerpen. Dominee Zuidema: „Ik kan rustig twee zondagen achter elkaar over de Barmhartige Samaritaan preken of over de Verloren Zoon. Hoe bekender een ver haal is, des te mooier de mees ten het vinden!' Over onderwerpen als zonde, schuld en dood wordt in de aangepaste kerkdiensten daarentegen nooit gepreekt. „Omdat verstandelijk gehan dicapten geen ontwikkeld ge weten hebben, kun je ze ook niet ter verantwoording roe pen. Praten over zonde en een toornige God is dan ook heel gevaarlijk. Als je in een preek zegt dat God boos is loop je het risisco dat een ge handicapte denkt dat God al tijd boos is. Aan andere kant: gehandicap ten zijn geen engelen. Ze doen net als ieder ander mens wei eens dingen die ze niet zou den moeten doen. Zoiets moet je dan echter op een pedagogi sche manier proberen op te lossen. Laat ik een voorbeeld noemen. Ik kwam op de gang eens keer iemand tegen die iets stouts had gedaan. Omdat hij bang was dat ik hem een standje zou geven, zei hij gauw: „Dominee, God is nooit boos hè?' Waarop ik reageer de met de opmerking: Nee, maar als iemand iets stouts doet is Hij wel verdrietig. Hij gaf het echter nog niet op en zei: „Maar dominee, u doet toch ook weieens iets dat niet mag?' Dat klopt, antwoordde ik. Maar weet ie wat ik dan doe? Dan ga ik bidden en dan hoeft God niet meer verdrie tig te zijn. Bidden en verdrie tig zijn zijn namelijk dingen die een verstandelijk gehandi capte wèl kan begrijpen'. HANS LAMBRECHTS Dominee Zuidema: „Je moet verstandelijk gehandicapten laten voelen dat er een al machtig iemand is die van ze houdt en ze beschermt, zodat ze niet bang hoeven te zijn...' HILVERSUM Terug houdendheid is geboden nu godsdienst en belan gen van industriële finan ciers zo duidelijk worden vermengd. Zo motiveert de KRO zijn besluit de gebedsdienst met paus Johannes Paulus II aan de vooravond van het Mariajaar (6 juni) niet rechtstreeks uit te zen den. „Blijkbaar voert het Vaticaan een ander medi abeleid. Vroeger werden uitzendingen uit het Vati caan altijd verzorgd door de Italiaanse publieke omroep RAI en de EBU, het samenwerkingsver band van Europese om roepen. Nu gaat het Vati caan ineens met een com merciële club in zee", al dus een woordvoerder. De ruim vier miljoen gulden kostende uitzending uit het Vaticaan wordt voor een be langrijk deel gesponsord door Piet Derksen, die onlangs de oprichting heeft aangekon digd van de Rooms-Katholie- ke Omroep (RKO) uit onvre de met de KRO. Derksen is voorzitter van de stichting Levend Water, waarvan een onderafdeling 'Lumen 2000' sterk betrokken is bij de uit zending. Ook de Franse bal penfabrikant Bic is een be langrijke sponsor. Het Ameri kaanse „Global Media" heeft de produktie in handen. „Normaliter nemen we zelf het initiatief tot het uitzenden van een dergelijk evene ment", aldus de KRO-woord- voerder. „Nu komt een volsla gen onbekende organisatie in eens druk op ons uitoefenen om iets uit te zenden. Daarom zijn we terughoudend. We willen zelf blijven beslissen wat we doen." De KRO zendt zondagochtend 7 juni een vijf tig minuten durende samen vatting van de gebedsdienst uit, gebruik makend van de door Global Media geprodu ceerde uitzending. Deze heeft het programma gratis aange boden aan de KRO. Wel moet de omroep een deel van de sa- tellietkosten betalen. Ondui delijk is nog hoe groot dit be drag is. De pro-nuntius in ons land, mgr. Cassidy, heeft de KRO schriftelijk verzocht de ge bedsdienst rechtstreeks uit te zenden. De pro-nuntius heeft van de KRO een antwoord brief gekregen waarin de re den van de handelwijze wordt uitgelegd. De KRO neemt de bewering van Piet Derksen dat het ge beuren in het Vaticaan in de hele wereld wordt uitgezon den met een flinke korrel zout „Bij ons weten zenden alleen de omroepen in Spanje, Portugal en Ierland de ge bedsdienst rechtstreeks uit' Uit de kijkcijfers van begin mei is gebleken dat het aantal kijkers naar de KRO-samen- vatting van het pauselijk be zoek aan Duitsland de kijkno- tering kreeg van 0; het aantal kijkers was te gering om door het noteringssysteem geregi streerd te worden. AMSTERDAM De Vrije Universiteit in Am sterdam begint in sep tember met een nieuwe opleiding theologie. Te vens wordt de bestaande predikantenopleiding enigszins gewijzigd. Het college van bestuur van de VU heeft inmiddels ingestemd met de plan nen. De universiteitsraad zal binnenkort een beslis sing nemen. De nieuwe .algemene studie richting godgeleerdheid" duurt vier jaar en is bedoeld voor mensen die wel geïnte resseerd zijn in theologie, bj' maar niet predikant willen jjj worden. Tot nu toe kende de theologi sche faculteit alleen een zes jaar durende predikanteno- Er zijn momenteel studenten. Het is de be doeling dat beide opleidingen het eerste jaar grotendeels sa menvallen. Deze verplichte theologische propaedeuse biedt een algemene inleiding in de theologie. De belangrijkste wijziging in de bestaande studie is dat de aparte vooropleiding Grieks en Latijn wegvalt. In plaats daarvan komen beide talen tijdens de studie aan bod. oorts worden de vakken in delen aangeboden waarvoor de studenten een bepaald aan tal punten moeten halen: het in het 'credit-punten'-sy- steem. De VU verwacht dat de verschillende onder4elen van de studie hierdoor beter op elkaar kunnen worden af gestemd. De keuzemogelijk heid van studenten wordt bo vendien iets verruimd. De nieuwe opleiding speelt volgens dr. J.A. Montsma, universitair docent en studie coördinator, in op de sterk toegenomen vraag naar infor matie over godsdienst en the ologie. „Er zijn veel mensen die wel theologie willen stu deren, maar die zichzelf niet graag voor een gemeente zien staan. Het zijn vaak mensen die op een of andere manier actief zijn in de kerk." Monts ma wijst hierbij op de grote belangstelling waarop aller hande theologische opleidin- fen en cursussen kunnen re- enen. Verwacht wordt dat in sep tember zich al velen zullen aanmelden. Wanneer er vol doende vraag is worden ook avondcolleges gegeven, aldus Montsma. Afscheid dr. Mooi in Utrechtse Domkerk UTRECHT Dr. R.J. Mooi neemt zaterdag 20 juni in de Domkerk in Utrecht af scheid als secretaris-gene raal van de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij zal zelf de kerkdienst leiden, die 's ochtends plaatsheeft. Mooi bereikt in juli de pen sioengerechtigde leeftijd. Hij sluit op 20 juni twintig jaar werken ten behoeve van het landelijk apparaat van de hervormde kerk af. IOC HST! Am ïkend EEN jaar of tien geleden brandde bij de Vrije University jjjj Amsterdam een discussie los over de deelname van CP:, Vai den aan het bestuur, dat weliswaar langs democratische spul gekozen dient te worden, maar waarvan de leden ooiouW christelijke beginselen van de universiteit dienen te or, nv schrijven. Het was duidelijk dat de statuten van de CP» de VU principieel met elkaar in strijd zijn. Sinds enkel( 0r Sf ren streeft de Katholieke Universiteit in Nijmegen naai 5dej versterking van haar rk-idehtiteit. En bij de Katholieke 1 geve versiteit Brabant te Tilburg werkt men al enige tijd aan en 2 „eigentijdse invulling van de katholieke signatuur". 'l A nk n AL jaren eerder speelde in het protestants-christelijk on het wijs te Zwolle een conflict tussen het schoolbestuur en fVw docent die nadrukkelijk communistische ideeën had. ?ajj' schoolbestuur meende dat op zijn scholen geen plaats 'Wg voor een leraar met een communistische overtuiging en de de hem ontslaan. Die kwestie is maandenlang ondent iren van felle discussies geweest. [lies, ïjonf tt ijk f HET is onmogelijk over een concrete situatie zoals in Zi ndei le een algemene uitspraak te doen. Bij de beoordeling is 5 Gii voorbeeld van belang of het schoolbestuur bij de benoen wel zorgvuldig genoeg is geweest; wellicht had de betrol 1 ne al bij de aanstelling dezelfde overtuiging en had het r stuur dat kunnen weten. ÈLP eft e Ikor Het ligt in de lijn van het katholieke denken en de trai Kta dat de bisschop ook in de scholen bepaalt wat in oven gen stemming is met de leer van de kerk. De bisschop heef het katholieke geloof een bijzondere verantwoordelijk) 1 voor de leer. En al vanaf het begin van de „vrije scholen' kl de negentiende eeuw, speelde de geestelijkheid een belanj ke rol bij de oprichting en instandhouding van katholi J scholen. Dat was heel sterk het geval bij de scholen, die c religieuze orden werden gesticht. DAT er nu het voorstel ligt waarbij de bisschoppen de 1 antwoordelijkheid voor de katholiciteit van scholen v zelf gaan dragen, is in principiële zin dan ook niet zo opz f- barend. Dat desondanks het voornemen in z'n mogelijke fecten toch al veel opzien heeft gebaard, is het gevolg vai zo uiteenlopende visies op wat „katholiek" inhoudt Bin de katholieke geloofsgemeenschap accepteren velen l| meer dat alleen een bisschop uitmaakt wat de juiste leer i wat een goed katholiek leven is. OVERIGENS is kritiek van een bisschop niet voldoend? p« opzet en organisatie van een school inhoudelijk te verai R ren. Het schoolbestuur heeft immers de bevoegdheid te t 1 slissen of het standpunt van het episcopaat of van een ind rd duele bisschop wordt overgenomen, bijvoorbeeld op pelf neelsgebied of op het terrein van het godsdienstonden idi De bisschop heeft dan vervolgens het recht een school predikaat katholiek te ontnemen. AaN katholieke scholen, aldus het onder voorzitters: van de oud-hoogleraar Van der Grinten samengestelde 11 we reglement, „worden slechts personen benoemd, van met hun gedrag en ordening van hun leven mag wor S verwacht dat zij de katholiciteit van de school naar ven gen zullen steunen". En voorts: „Zij zullen in hun fun PS niet gehandhaafd mogen worden indien zij in de nalev van het bovengestelde op ernstige en blijvende wijze tel ,t' schieten". Eerst buien, later opklaringen DE BILT (KNMI) Tot het eind van de ochtend kunnen er overal in het land nog af en toe buien vallen, maar tegen de middag zijn er in het noor den ook enige opklaringen. Deze opklaringen breiden zich dan geleidelijk in zuidelijke richting uit. Het wordt vandaag al iets war mer dan we de afgelopen pe riode gewend waren; zo'n graad of 15. De wind is over wegend matig en komt uit het noordoosten. Deze weersver- betering, die we te danken hebben aan een hogedrukge- bied dat vanaf de oceaan in de richting van Scandinavië trekt, zet ook de komende da gen door. Vanaf morgen is het droog en zonnig met middagtemperatu- ren oplopend tot 20 21 gra den .Ook in de nachten is het minder koud, ongeveer 10 gra den. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Scandinavië en Denemarken: Droog en perioden met zon. Middag- temperatuur tussen 15 en 19 graden. Groot-Brittanie en Ierland: Droog en perioden met zon. Middagtempera- tuur van 14 graden in het noorden tot 18 in het zuidoosten. Benelux en Duitsland: Droog rioden met zon. Middagtemper: rond 19 graden. Frankrijk: In het zuiden en maandag ook in het noorden buien. Middagtemperatuur rr graden, in het zuiaen enkele oger. Spanje en Portugal. Wisselend t. wolkt en enkele regen- of on«t buien. Middagtemperatuur vu graden langs de kust van Biscaj rond 25 in het zuiden. Italië en Joegoslavische kust Hi zwaar bewolkt en lokale onweersbuien. Middagtemperï tussen 20 en 24 graden. Alpengebied: Perioden met zon, vooral in de west- en zuid-Al? meer bewolking en enkele reg® onweersbuien. Middagtempej - tussen 18 en 22 graden. Nulgrux 1 veau op rond 3000 meter. Weerrapporten 22 mei 20 uur. Weer Max. temp Eelde regen 14 Eindhoven zw.bew. 13 Den Helder regen 13 Rotterdam zw.bew. 14 Twente regen 13 Vlissingen zw.bew. 12 Zd. Limburg zw.bew. 13 Aberdeen zw.bew. 13 Athene onbew. 22 Barcelona h.bew. 20 Berlijn zw.bew. 10 Bordeaux Lbew. 17 Brussel h.bew. 13 Dublin zw.bew. 12 Frankfort regenbui 13 Genève l.bew. 13 Helsinki onbew. 17 Innsbruck zw.bew. 12 Klagenfurt l.bew. 15 Kopenhagen h.bew. 19 Lissabon zw.bew. 22 Locarno l.bew. 20 Londen onweer 13 Luxemburg h.bew. 11 Madrid onweer 23 Malaga Lbew. 24 Mallorca Lbew. 24 Malta Lbew. 23 Moskou zw.bew. 27 München zw.bew. 10 Nice onbew. 21

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2