finale' In Nr.20 Honingraatpuzzel BRIDGEN MUNTEN SCHAKEN fiï IV ■Aü i in «A «AH AËÉ RA fÜ s POSTZEGELS door F.L.Zack '£eidóe 0ouAant ZATERDAG 23 MEI 1987 Oplossing vorige puzzel De twee sleutelwoorden zijn BLIKVANGER en MARTERBONT De winnaars van puzzel 19 zijn: A. van Teylingen, Debussystraat 11, 2324 KH Leiden. Flora van Wieringen, Zuidhoek 4, 2371 CA Roelofamedsveen. Zij krijgen hun prijs binnen drie weken per cheque toegestuurd. Oplossingen onder vermelding van puz zel nr. 20 moeten uiterlijk woensdag middag in bezit zijn van: LEIDSE COURANT, Postbus 11, 2300 AA Leiden. Rond de genummerde vakjes dienen woorden van zes letters van navolgende betekenis te worden inge vuld. Alle antwoorden lezen in de richting van de wijzers van de klok. De beginletter van het eerste antwoord komt in het linkervakje naast het cijfer 1. Het vakje voor de be ginletter van elk van de overige antwoorden dient door combinatie met de letters van de omringende antwoorden te worden vastgesteld. 15. Onstuimige golf die veel schuim doet opbruisen. 16. Hijstoestel. 17. Bnevenmap. 18. Zendelings genootschap. 19. Korte uniformjas. 20. Afstand tussen twee rustpunten. 21. Vlug (muziekterm). 22. Nachtverblijf. 23. Band om het middel. 24. Boom tussen de paarden van een tweespan. 1. Riviervis. 2. Hartstocht. 3. Lange, puntige degen. 4. Russische munt. 5. Kandelaar met platte voet. 6. Middel 'tegen de mot. 7. Vrucht. 8. Bij de rijst gebruikte toespijs. 9. Zoogdier. 10. Sportman. 11Identiek. 12. Staatsbestel. 13. Rode verfstof. 14. Rustdag bij de Israëlieten. Hoeveel antwoorden beginnen met de letter „E"? Er beginnen antwoorden met de letter „E" Naam Adres Postcode Woonplaats door Jan Kelder Junioren opscherp Ondanks het feit dat onze Europese juniorenkampioenen (tot 25 jaar) hun sterkste paar, Enri Leufkens en Berry Westra, zijn kwijtgeraakt aan het open team, hebben ze tijdens de EG- kampioenschappen in het Limburgse Valkenburg weinig moeite gehad met het binnenhalen van de titel. Als drie werf scheepsrecht is, belooft dat wat voor de in juli a.s. in Amsterdam te houden wereldkampioenschappen. Op het volgende spel werd tegen Grie kenland, met de sterke jeugdspeler Ka- payannibis, dubbel verlies geleden. Hoe zou u deze noordhand behandeld hebben? 3 o 3 o A V 9 7 3 2 A H 6 4 2 Bij N/- gaat het: ZUID WEST NOORD OOST 1 Ru 1 Ha pas 1 Sch 3 KI 4 Sch pas pas De Griekse noordspeler paste na een vergelijkbare biedsituatie. Rob van Wel probeerde nog één keer 4 SA (partner 5 klaver) en dat werd geen succes: Curling en kunstschaatsen op zilveren Olympische munten De Royal Canadian Mint heeft haar vierde set Olympische Munten geïntro duceerd. De zilveren munten hebben af beeldingen van curling en kunstschaat sen en vormen de nummers zeven en acht in Canada's hooggeprezen serie van tien zilveren munten die elk een Olym pische wintersport uitbeelden. De op brengsten van de munten, die verkocht worden in meer dan twintig landen over de hele wereld, komen ten goede aan amateur-atleten en zullen worden aange wend voor Olympische faciliteiten in Calgary. Er zijn inmiddels zes munten in het ka der van het Olympische Munt Program ma in roulatie gebracht: drie voor skieën en één voor schaatsen, hockey en bia thlon. Over vijf maanden zullen de laat ste twee munten, met schansspringen en bobsleeën, uitkomen. „Ik kan u onmogelijk vertellen hoeveel curlingspelers me gezegd hebben dat ze de Spelen wilden steunen, maar niet wis ten hoe dat te doen," zegt Warren Han sen, hoofd verkoop, public relations en wedstrijden voor Curl Canada, wanneer hij het heeft over de enorme steun voor de officiële Olympische verschijning van curling als demonstratiesport in Calgary. „Dank zij Canada's Olympische Munt Programma weten we een antwoord op die vraag" Volgens de laatste statistieken, vrijgege ven door Fitness en Amateur Sport, zijn er ongeveer één miljoen Canadezen die in elk geval één keer curling hebben ge speeld en meer dan 4,2 miljoen die gin gen schaatsen. De Olympische munten met de curling- en kunstschaatsmotieven zouden wel eens de bestsellers kunnen worden van een programma waarvoor nu al orders zijn geplaatst voor meer dan 2,2 miljoen munten. Volgens Bob Howard, president van de Canadian Figure Skating Association staan curlingspelers erom bekend dat ze herinneringen verzamelen. Sportliefhebbers en supporters van de Olympische Spelen zijn niet de enigen die loeren op deze beperkt uitgegeven munten. De collectie, die bestaat uit fijn handwerk en treffend realistische beel den van Olympische atleten in actie, heeft enthousiaste kritieken ontvangen van serieuze muntenverzamelaars uit de tehele wereld, sinds het Olympische 4unt Programma van start ging in sep tember 1985. De curling-munt, met een „ijzige" af beelding van een curlingspeler die net een beslissende slag uit gaat delen, werd ontworpen door Ian Stewart. De kunst schaats-munt met een paar dat een vlek keloze pirouette uitvoert is een ontwerp van Raymond Taylor. Op de voorzijde van beide munten, met nominale waar de 20 Canadese dollars, staat het door Amold Machin ontworpen portret van koningin Elisabeth II. Ze zijn vervaar digd van 925/1000 fijn zilver, wegen 34,107 gram per stuk en hebben een doorsnede van 40 milimeter. De oplage is maximaal 35.000 stuks. De Royal Ca nadian Mint heeft over de ontwerpen van de diverse munten overleg gepleegd met de nationale sportfederaties, zodat de sporten zo natuurgetrouw mogelijk zijn afgebeeld. De munten zijn verkrijgbaar bij de grote banken en munthandelaren. De set van twee kost 189, waarvan een deel ten goede komt aan het Nederlands Olym pisch Comité. De Olympische munten die door de Canadian Mint is uitgegeven. door L. Hofland Amsterdam De Euwe-herdenkingsvierkamp is een groot succes geworden. Dit is te danken geweest aan het uitnodigingenbeleid, want met Karpov, Kortsjnoj, Tim man en v.d. Wiel is men verzekerd van harde ?:vechten. imman bewees in dit toernooi weder om terug te zijn in de wereldtop. In de eerste toemooihelft wist hij alle tegen standers op het randje van de afgrond te brengen, alleen v.d. Wiel moest echter het hoofd buigen. Door een tweede zege op v.d. Wiel en een zwaar bevochten re mise tegen Karpov in de laatste ronde deelde hij de eerste plaats met Karpov. Voor laatstgenoemde een goede prestatie na zijn, voor zijn doen, matige optreden in Brussel. Toch denk ik dat hij in deze vorm geen schijn van kans maakt tegen Karpov. Kortsjnoj kon in geen enkele partij een vuist maken, hij straalde deze keer niet de energie uit die we van hem gewend zijn. Dat John v.d. Wiel het in dit toer nooi moeilijk zou krijgen was duidelijk; tegen Timman in vorm en Karpov is hij (nog) niet opgewassen. Zijn laatste twee partijen gaven zijn fans toch hoop voor het zonetoemooi, bijna versloeg hij Kar pov en met zwart weerstond hij Kortsj noj. Timman's overwinningen op zijn land genoot waren,van goede kwaliteit. In de eerste partij werd een theoretische dis cussie uitgevochten over de doorschuif- variant van de Caro-Kann. Timman speelt deze opening bijna alleen tegen v.d. Wiel omdat hij genoemde variant niet goed vindt. In deze partij kreeg hij gelijk. J. v.d. WIEL-J. TIMMAN Caro-Kan. Le4 c6 2.d4 d5 3.e5 Lf5 4.Pc3 eó 5.g4 Lg6 6.Pge2 f6 7.h4 fxe5 8.h5 Lf7 9.dxe5 Pd7 10.f4 Dbó. Voor het eerst gespeeld in Maijanovic- Campora (1985), wit won deze partij waardoor de zet onbekend is gebleven. Timman heeft hem speciaal voor deze gelegenheid voorbereid. ll.Lg2 0-0-0 12.b3 Pe7 13.Pa4 Dc7 14.Le3 c5 15.c4 d4 16.LT2 g5! Hierna is duidelijk dat de witte opening geen succes is geweest. Het witte plan in genoemde partij ziet er wat beter uit: 1 l.Pd4 0-0-0 12.a3 c5 13.Pf3 Pe7 14.b4!? en wit kreeg, omdat zwart het pionoffer niet aan durfde nemen, goede kansen. 17.hxg6 Lxg6 18.Pg3 Pc6 19.0-0 Le7 20.a3 Thf8 21.Lel d3 22.Pc3 Pd4 23.Pge4?! Overziet een aardig offer. Het beste was nog 23.Ta2 om wendingen met Pc2 er uit te halen en over de tweede rij mee te verdedigen. 23...Lxe4 24.Lxe4. 24...Pxe4! Dit was te verwachten, zwart krijgt een geweldige aanval en hoeft daarvoor nau welijks materiaal in te leveren. 25.fxe5 Txfl+ 26.Kxfl Pc2 27.Kgl Pxal 28.Pb5. Staat gelijk met opgeven, maar ook na 28.Dxal Dxe5 is er geen verdediging te vinden. 28...Dxe5 29.Lxb7+ Kxb7 30.DD+ Kb6 31.La5+ Kxa5 32.Db7 Dg3+. Wit geeft het op. DORTMUND Terwijl de gehele schaakwereld keek naar de absolute wereldtop in Brussel, vond er in Dortmund een sterk toernooi plaats met diverse topgrootmeesters, o.a. Andersson, Nunn, Ribli, Tukmakov en Balsahow. Laatstgenoemde was met zijn ELO-rating naar een bedenkelijk niveau gezakt, maar maakte hier veel goed door het toernooi te winnen met 8 uit 11in de volgende partij zien we hem op fraaie wijze de Hongaarse grootmeester Farago vloeren. J. BALASHOV-I. FARAGO Frans. I.e4 eó 2.d4 d5 3.Pc3 Lb4 4.e5 Pe7 5.a3 Lxc3+ 6.bxc3 c5 7.Dg4 0-0. Erg ongebruikelijk en daar komt na deze partij geen verandering in. 8.Pf3 Da 5 9.1x12 Da4 10.Ld3 c4 II.Lxh7+! Kxh7 12.Dh4+. Dit is niet het standaard loperoffer op h7, want na 12.Dh5+ Kg8 13.Pg5 wint 13...Dxc2. 12...Kg8 l3.Dxe7 Dxc2 14.h4 Pcó 15.Dg5 De4+ ló.Kfl Df5? Zwart denkt ten onrechte dat de aanval na dameruil voorbij is, nodig was 16...f6. 17.Dxf5 exfS 18.h5 Pa5 19.h6 Pb3. 20.Lg5ü gxhó 21.Txh6 Kg7. De toren kan niet genomen worden: 21...Pxal 22.Lf6, ook niet na 21...f6 22.Lxf6 Txf6 23.exf6 Pxal wegens 24.Pg5. 22.Th2 Pxal 23.Lf6+ Kg6 24.Ph4+ Kh5 25.Pxf5+. Zwart geeft het op, na 25...Kg4 26.Ph6+ is het spoedig mat. OPLOSSING PAASPUZZEL Voor enkele vragenstellers het volgende: doordat deze rubriek in diverse kranten verschijnt, moet ik wat langer wachten met het geven van de uitslag. 1). l.Pg5! en wint. 2). l.Dg5! 3). I.d3! 4). l.Dxh7+ 5). Lg2+! 6). l...Tf8+ 2.Ke3 Ta8! en wint. De boekenbon gaat naar de heer Noord- oven in Wassenaar. Correspondentie-adres: Leo Hofland, G.Fockstraat 113, 2613 DE Delft. Veiling(klok) en landbouw op zegels van PTT Voor 16 juni a.s. heeft de Nederlandse PTT een serie van drie bijzondere post zegels op het programma staan. Met deze zegels, die een waarde hebben van 55 ct., 65 ct. en 75 ct., komen twee ver schillende onderwerpen aan de orde. Zo hebben twee van de zegels betrekking op 100 jaar veilingsysteem in Nederland (55 ct. en 75 ct.). De zegel van 65 ct. staat in het teken van 150 jaar Gronin ger Maatschappij van Landbouw. Op de zegel van 55 ct. staat de Broeker Veiling en het „Rijk der duizend eilanden" cen traal. De zegel is uitgevoerd in de kleu ren rood, rose, groen, blauw en zwart. De bijzondere tekst op de zegel is: „Broeker Veiling 1887-1987". Deze groenteveiling te Broek op Langedijk, de oudste ter wereld, is thans een museum. In het kader van „100 jaar veiling" vin den er gedurende het seizoen tal van evenementen plaats, zoals de zomerbloe mententoonstelling van 13 tot 17 juli a.s. Een expositie van gewassen van de streek zal gehouden worden in de perio de van 20 tot 24 juli a.s. Op 22 augustus zal een Westfriese Dag worden gehouden met tal van demonstraties als b.v. zuur kool maken, paling roken, kantklossen en kralen breien. Het museum, gelegen ten noorden van Alkmaar, is geopend tot 1 oktober van maandag tot vrijdag, van 10.00 tot 17.00 uur. De andere „veilingzegel" (75 ct.) toont een veiling en een moderne veilingklok. Deze zegel heeft als bijzondere tekst: „1887-1987 Bloemen-, fruit- en groente veilingen". De kleuren van deze zegel zijn rood, groen, blauw, beige en zwart. Samen met de handtekeningen van de oprichters van het „Genootschap ter be vordering van de Nijverheid" is een „Gronings landschap" op de zegel van 65 ct. afgebeeld. De Groninger Maat schappij van Landbouw is een voortzet ting van het in 1837 opgerichte Genoot schap en de „Maatschappij van Land bouw in de provincie Groningen", dat in 1853 is opgericht. Ook deze zegel kent een bijzondere tekst: „Groninger Maat schappij van Landbouw, 1837-1987". Deze zegel werd uitgevoerd in de kleu ren rood, groen, blauw en zwart. Het ontwerp werd vervaardigd door Victor Levie uit Amsterdam. De zegels werden gedrukt door Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. Op 27 oktober a.s geeft de PTT Post een semi-permanente postze gel uit in de waarde van 65 cent. Deze zegel heeft als afbeelding het Paleis Noordeinde te Den Haag. De zegel vult de bestaande frankering van drukwerk- zendingen in de serie „Paleizen" aan. Een semi-permanente postzegel is een bijzondere postzegel die langer dan een jaar in de verkoop is en naar behoefte wordt bijgedrukt. Op 11 mei jl. bracht de Belgische PTT twee Europa-CEPT-zegels in omloop. De zegels hebben een waarde van 13 fr. en 24 fr. en moderne kunst als onderwerp. Op de zegel van 13 fr. ziet men de kerk van Louvain-la-Neuve. Dit is een nieu we stad, gebouwd op het plateau van Lauzelle in Brabant, rond de Katholieke Universiteit van Leuven. De kerk werd gebouwd in 1984 door architect Jean Cosse in een eigentijdse vormgeving. De zegel van 24 fr. toont de toren van de Gewestelijke Maatschappij voor Huisvesting, St. Maartensdal te Leuven. Het gaat hier om een van de modernste architectuur-ontwerpen van België. Het torengebouw vormt een deel van een so ciale woningwijk van ongeveer 700 wo ningen in hoogbouw. Dit naar ontwerp van de architecten Renaat Braem, Jan de Mol en G. Moerkerke en werd ge bouwd in de periode 1957-1967. Het ontwerp voor deze zegels werd vervaar digd door de heer Gérard Gaudaen. Men viert dit jaar in België het 20-jarig be staan van de „Opéra royal de Wallonië". Ter gelegenheid van dit jubileum zal op 25 mei a.s. een bijzondere postzegel wor den uitgebracht. Deze zegel heeft een waarde van 24 fr. en toont het stand beeld van Grétry en de voorgevel van de opera. De „Opéra royal de Wallonië" dankt het ontstaan aan de wil om de ar tistieke creatie in Wallonië op een ratio nele basis te reorganiseren. In Verviers, Luik, Charleroi en Bergen bestonden reeds gemeentelijke opera's die over weinig financiële middelen be schikten. Hierdoor kon men slechts ge durende enkele maanden activiteiten ontplooien. Het rationaliseringsplan had tot gevolg dat er in Luik de Waalse Ope ra (Opéra de Wallonië) werd opgericht. In Charleroi werd het Waalse Ballet van de grond gebracht, gevolgd door de Waalse Operette te Verviers en het Waals Kamerorkest te Bergen. Uit fusies ontstond hierdoor het huidige operage zelschap „Opéra royal de Wallonië", met een eigen orkest, koren, ballet en vaste solisten. Voor het ontwerp van de bijzondere postzegel tekende de firma H. C. M. Dechy. c» imatBaatoui ÉLsaf Ba®aeukM-MSi Dit België-overzicht wordt afgesloten met de „Toeristische serie" die op 15 juni a.s. zal worden uitgebracht. De serie bestaat uit vijf zegels, ieder in de waarde van 13 fr. De zegels zijn gewijd aan Brugge, Brussel, Chimay, Keerbergen en Raatshoven. Op de zegel die Brugge als onderwerp heeft ziet men het standbeeld van Jan Breydel en Pieter de Coninck. Het gaat hier om personen die een rol hebben gespeeld in de „Gulden Sporen slag" rond 1302. Vervolgens een zegel die een beeld geeft van het meer van Vi- relles. Sinds 1983 is dit meer in beheer bij de „Belgische Natuur- en Vogelreser vaten". De derde zegel toont de Heimo len, en windmolen gelegen te Keerber gen. Deze uit 1706 daterende molen werd in 1980 gerestaureerd. Uit Brussel komt de kapel van Boondaal, te zien op de vierde zegel. Deze kapel werd opge trokken in 1458 en doet op dit moment dienst als cultureel centrum. Voor de vijfde zegel werd gekozen voor een beeld van de Sint-Kristoffelkerk van Raatsho ven. De toren werd in de 14e eeuw opge trokken als verdedigingsmiddel door de Heren van Raatshoven. In de 15e eeuw werd de kapel aan de toren toegevoegd. Het ontwerp voor deze zegels werd ver vaardigd door de heer Jean Dupont. .Al deze zegels werden gedrukt door de .Al gemene Werkplaats van het Zegel te Me- chelen. De volgende datum op het uitgifte-pro- Samma van België is 7 september a.s. p die datum verschijnt een serie van twee bijzondere postzegels met als on derwerp „Sport". N/- 3 3 o A V 9 7 3 2 A H 6 4 2 V 8 6 5 4 N A H 7 2 V - W O A H 10 9 5 4 O H B 8 5 4 Z o 6 4. 10 5 3 B 9 B 10 9 *7 V B 8 7 6 2 O 10 V 8 7 In de open kamer gingen Wubbo de Boer en Marcel Nooyen geruisloos down in 4 schoppen: klaveraas en - heer, ruitenaas en harten na. Rob van Wel had in 5 klaver ook geen echte maakkansen en dat kostte samen 8 impen. Bij gelijke kwetsbaarheid heeft noord genoeg lawaai gemaakt om het vervolg van de bieding aan z'n partner over te laten. EEUWIGE TWEEDE Het Nederlandse vrouwenteam kwam niet verder dan de tweede plaats. De verwachtingen zijn altijd zo hoog ge spannen, dat het naast de eerste plaats grijpen als teleurstellend wordt erva ren. Frustrerend is het zeker, maar de erelijst van Marijke van der Pas-Elly Schippers en Jet Pasman-Anneke Si mons (bij het EK in Brighton in au- gustusz a.s. komen daar Bep Vriend en Petra Kaas weer bij!) is indrukwek kend genoeg en als eeuwige tweede hoort daar nu eenmaal geen Europees of wereldgoud bij. Een fraai resultaat behaalden de Ne derlandse vrouwen op het volgende spel. Wat zou u als zuid geboden heb ben met: H 10 8 2 *7 10 4 O A B 8 4 V 6 2 na deze bieding (N/-): ZUID WEST rdbl. 1 Ha NOORD OOST 1 Ru dbl. dbl. pas (Maak uw keus voordat u verder leest). Marijke van der Pas paste met een gerust hart en dat scoorde goed. De overweging is duidelijk: als er voor NZ géén manche in zit, kan er mis schien een smakelijk hapje van 300 of zelfs 500 worden meegenomen. Als er voor NZ wel een manche in zit, zullen OW zeker niet onder de 500 ontsnap pen. Zo lag het spel: N/- B 7 4 3 B 8 6 2 O 10 9 2 10 7 9 A H V 9 O v 7 6 5 4, 9 5 4 3 N A V 6 5 wo V 7 O H 3 L 4AHB8 H 10 8 2 *7 10 4 O A B 8 4 V 6 2 Wests 1 harten na zuids redoublet is natuurlijk niet goed, omdat west beide hoge vierkaarten heeft en dat geef je aan door te passen, maar 1 schoppen zou in dit geval even duur zijn ge weest. Tegen die gedoubleerde harten startte Elly Schippers met schoppen 9, die zuid (Marijke van der Pas) liet doorlo pen naar wests boer. Na viermaal har ten voor noord en tweemaal klaver werd zuid met klaver ingegooid: *7_ OV765 *9 7 4 N A V 6 WO *7 O 10 9 2 z OH 3 - *- H 10 8 O O A B - Ruitenaas, gevolgd door ruitenboer gaf noodgedwongen een slag weg. Als vanuit de dummy nu vervolgd was met een kleine schoppen, zou de scha de zelfs tot -100 voor Engeland zijn beperkt. Schoppenaas na zorgde voor - 300 en dat terwijl de Engelse West zo langzamerhand alle kaarten wist. Wanneer noord met ruiten zou zijn gestart en zuid in slag twee harten had vervolgd, was het spel in een complete catastrofe voor OW geëindigd. NZ hadden dan negen slagen kunnen ma ken. Hetzelfde aantal was ook bin nengekomen als zuid de eerste slag met schoppenheer had genomen en NZ vervolgens hun acht rode slagen hadden geïncasseerd. Aan de andere tafel werden Jet Pas man en Anneke Simons voor onheil behoed door een conventionele ope ning van noord: 2 harten, aangevend een 4441 (10-14) met onder andere harten. NZ eindigden daar in 3 ruiten en dat ging één down. Samen goed voor 8 waardevolle impen. Zoals u ziet, kan een conventionele opening ook wel eens goed aflopen voor de tegenpartij! Agenda: Zaterdagen 30 mei t/m 25 juli (finale 8 aug.) Blue Club Viertallen Trofee (inl. 070-551935); 6 juni Uni sys Marathon Amstelveen. Corr. p/a Leharstraat 10, 2162 AC Lis-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 29