eagan beslist ogelijk alleen over raketten Bezuinigingsgijn in basisonderwijs enigszins verzacht West-Duitsland wil terroristen ruilen Afslanking niet echt meer in gevaar Armada Hertenhandel Vaderschapsverlof voor Stanley H. Half miljoen winst uit Amsterdamse jackpot jfertroosting bij Reagan Man mishandelt twee jaar lang buurvrouw HARDE NOTEN GEKRAAKT IN KABINET Ccidóc Gotnant 0omcwit Zaterdag 23 mei 1987 78e jaargang no. 23814 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoit Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeurhoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zatgrdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. sf. 1.10. HET WEER Eerst veel bewolking en nu en dan buien. In de loop van de dag vanuit het noorden opkla ringen. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Wind ma tig, rond kracht 4, uit het noordoosten. Zon op: 05.33; onder: 21.41. Scheveningen hoog water: 1.30 en 13.49; laag water 9.21 en 22.03 uur. Irave broeder leek overvaller \TANIA De Italiaanse poli- heeft gisteren in een klooster Catania, Sicilië, een broeder zrresteerd die 45 jaar geleden een gevangenis is ontsnapt. 83-jarige Antonio D'Aquino erd in de jaren dertig tot le- wslang veroordeeld wegens in roofoverval. Tijdens een imbardement in 1942 wist hij ontsnappen uit de gevangenis. Indsdien leefde hij als de sobere roeder Antonio in een karme- klooster. Broeder Antonio opnieuw voor de rechter 'hijnen, maar zal zijn straf lijk niet uit hoeven te Nieuwe Japanse wasmachine heeft geen zeeppoeder nodig TOKIO Het Japanse bedrijf JAC Company heeft gisteren meegedeeld een wasmachine te hebben ontwik keld die geen zeeppoeder nodig heeft en desondanks beter en sneller reinigt dan conventionele machines. Het ap paraat maakt gebruik van „ultrasone" golven en zal ongeveer vijf maal zo duur worden als een gewone wasma chine. Het vuil wordt door de machine van de kleding gehaald met luchtbellen die worden geproduceerd door ultra sone golven te fichten op een lucht- straal die in het water wordt geïnjec teerd. Ultrasone golven worden al toegepast bij het reinigen van brille- glazen en diamant. DEN HAAG Stanley H., die wegens bankover vallen tot acht jaar is veroordeeld, mag van Justi tie in de komende negen weken drie keer 48 uur naar huis. Een woordvoerster van Justitie zei gis teren desgevraagd dat een dergelijke strafonder breking, „vaderschapsverlof", niets bijzonders is. Stanley H. vroeg onlangs aan Justitie of hij in de strafgevangenis van Scheveningen kon zorgen voor de opvoeding van een van zijn pasgeboren dochtertjes. Zijn vriendin zou de zorg voor de tweeling niet aan kunnen. Dit verzoek werd afge wezen, omdat naar het oordeel van Justitie kinde ren niet thuishoren in een gevangenis. De advo caat van Stanley H., mr. J. Hofdijk, verklaarde gisteren tevreden te zijn met de bereikte tussenop lossing. AMSTERDAM Een inwoner van Noord-Holland, die verder onbekend wenst te blijven, heeft gisteravond in het casino in Amsterdam via een gelduitkerende speelautomaat 571.000 gul den gewonnen. Sinds de invoering van deze automaten, vorig jaar december, in de Nederlandse casino's werd niet eerder zo'n hoog bedrag aan een speler uitbetaald, aldus woordvoerder R. Bergmans van de Nationale Stichting Casinospelen. De winnaar wordt door Bergmans omschreven als een vast bezoeker van het Amsterdamse casino. „Hij zal dus wel al het nodige geld in het casino hebben uitgegeven", aldus Bergmans. De Noordhollander won het geld via het zogenoemde supercherry-spel. Dat is een serie apparaten, die gekoppeld zijn aan een centrale jackpot. De in worp voor elk apparaat bedraagt doorgaans een rijksdaalder. Aan de speeltafels in de Nederlandse casino's worden volgens Bergmans wel eens bedragen tussen de zes en acht ton gewon- fesident Reagan betuigt zijn medeleven aan een Amerikaanse, [er 21-jarige broer afgelopen zondag bij een Iraakse raketaan- sl in de Perzische Golf om het leven kwam. Na de rouwdienst jor de 37 Amerikaanse slachtoffers, troostte de president per- jonlijk vele van de ruim driehonderd aanwezige familieleden. 7: Raketten troffen doel door storing computer (Van onze correspondent Frans Boogaard) IRUSSEL De kans be- taat dat wanneer de Hesteuropese NAVO-lan- len nog langer aarzelen, resident Reagan in zijn entje beslist in te gaan op ontwapeningsvoorstel- en van Sovjet-partijleider ïorbatsjov. n NAVO-kringen in Brussel rerluidt dat niet zozeer het ge duld van de Amerikaanse pre- B ident, al wel zijn tijd op is. Wil een verdrag over de sane- ing van alle korte en middel- ange afstandsraketten (500 tot NG 5 000 kilometer) in Europa nog vóór het eind van zijn tweede ambtstermijn (begin 1989) zijn £5 beslag krijgen, dan moet een eenduidig Westers antwoord vóór aanstaande zomer vallen. Dat betekent dat in feite de Noordatlantische Raad die 11 en 12 juni in Reykjavik wordt gehouden, de uiterste moge lijkheid is. Reagan heeft voor heen steeds betoogd dat het standpunt van de Westeurope- se bondgenoten over belangrij ke stappen in de raketonder handelingen van groot belang was. De VS zijn wel bereid reke ning te houden met de stand punten van de bondgenoten, met name van die landen waar raketten zijn geplaatst (Groot-Brittannie, West-Duits- land, Italië en België) en lan den die direct grenzen aan de Sovjet-Unie (Noorwegen en Turkije). Maar president Reagan is de enige die het de finitieve besluit kan vellen. Ml VOORBURG De politie in Voorburg heeft eergis teren een 50-jarige inwoner van die plaats aangehou den in verband met het twee jaar lang ernstig mis handelen van zijn buurvrouw. De vrouw heeft zich onder behandeling moeten stellen van een psychiater. De politie vermoedt dat de vrouw niet eerder aangif te heeft durven doen als gevolg van intimidaties van haar buurman. Ze woonde samen met haar dochter. Het is de politie overigens niet bekend of de man ook de dochter heeft mishandeld. Behalve het slaan van de vrouw, stal hij ook spullen uit haar huis en richtte vernielingen aan. De aangehouden man bleek trou wens nog meer op zijn kerfstok te hebben. Zo trad hij ook op als heler van gestolen goederen, die hij in zijn woning bewaarde. De man is inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. (ADVERTENTIES) GRATIS E1KE WOENSDAG DE NIEUWE VERVANGINGSREGELING EN 2209 EXTRA BANEN DEN HAAG De mi nisterraad is gisteren ak koord gegaan met een tweetal maatregelen, die de bezuinigingspijn in het basisonderwijs enigs zins zullen verzachten. Er komen tijdelijk 2.200 extra banen beschikbaar en de veel verguisde wachtdagenregeling (in de eerste acht weken twee wachtdagen, alvo rens een zieke onderwij zer wordt vervangen) gaat verdwijnen. In plaats van de wachtda- blij dat de „rampzalige genregeling stelt minister Deetman voor het komende schooljaar „boventallige" overwijzers op scholen ver plicht in te schakelen voor vervanging bij ziekte. Voor het overige worden vervan gers alleen betaald voor de specifieke onderwijstaken, zijnde 90 procent van de normale betrekking. In het voortgezet onderwijs blijft de wachtdagenregeling ge handhaafd (eerste vier da gen geen vervanging), om dat die volgens Deetman daar als een verbetering wordt gezien. De grootste onderwijsbond is blij dat de „rampzalige ver vangingsregeling nu einde lijk verdwenen is. Volgens de KOV-woordvoerder vor men de voorstellen een „ba sis voor de onderhandelin gen". Minister Deetman wil over zijn nieuwe vervan gingsregeling namelijk spoe dig overleggen met de perso neels- en besturenorganisa ties. Over het werkgelegen heidsplan is de KOV minder te spreken: „Het valt ons ei genlijk tegen. We hadden op het dubbel aantal arbeids plaatsen gerekend". De ABOP reageerde gisteren gematigd kritisch op de voorstellen van Deetman. Opluchting is er ook bij deze bond over het feit dat de twee wachtdagen bij ziekte- vervanging weer zullen ver dwijnen, maar de inzet van boventalligen bij ziektever vanging is voor de ABOP „onaanvaardbaar". Deze ex tra toegevoegde leerkrach ten hebben nu veelal een ei gen klas en in zo'n geval be tekent vervanging een ver groting van de klassen. Ver vangers moeten voorts voor de gehele betrekkingsom vang worden betaald en niet voor 9/10e deel: „Anders is het gewoon een salariskor ting", aldus de ABOP-zegs- man. Pag. 3: Deetman trekt 87 min uit voor extra banen &9BMI mjj Twintigduizend hertenkampen zijn er en Nederland en België. En volgens Fred van der Feesten uit Weert heersen er in veel van die parken misstanden. De dieren zijn te oud of krijgen verkeerde voeding. En vaak is er sprake van inteelt. Hij heeft een plan en hoopt dat het hem geld oplevert Van der Feesten wil de dieren uit dergelijke parken opkopen, uitselecteren en dan weer gratis ter beschikking van de parken stellen. Als te genprestatie wil hij de jonge dieren hebben die in de parken geboren worden. Voor de handel en daar schaamt hij zich niet voor. Een interview op de voorpagina van Finale. VERDER IN FINALE Een rondreis door het openluchtmuseum van het Amerikaanse verle den. De Koningin van het Bolsjoi-theater werd de sopraan Galina Visjnevs- kaja genoemd. Nu leven zij en haar man als ban nelingen in Parijs. Deze week verscheen haar au- VANDAAG BIJ DEZE KRANT INKLEUR tobiografie. i Een standbeeld voor Raoul Wallenberg, de Zweedse jodenredder, in Boedapest. Maar de raadselen rond zijn persoon zijn nog steeds niet opgelost, i Honderd jaar Albert Heijn. i De koerswijziging van de voetbalvakbond. Interview met „bowlingprofessor" Tjan Thee. Geen Krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Koninklijke wandeling Koningin Bea trix, in de Zweedse pers omschreven als „flamboy ant", wandel de gisteren door Old Town, de zes tiende eeuwse wijk In Stock holm. Zij werd vergezeld door onder anderen koning Gustav van Zweden. Vandaag is het koninklijk paar naar Neder land terugge keerd. Pag 7: Ge slaagd staats bezoek ten •inde HAMBURG West-Duits land is bereid twee Libanese terroristen Vrij te laten als ont voerders in Beiroet twee West- duitse gijzelaars vrijlaten. Dat meldde het Duitse televisesta- tion SAT-1 gisteravond. Het tv-station zei niet op welke bronnen het zich baseerde maar in het programma werd wel ingegaan op de reis van het Bondsdaglid Hans-Jürgen Wischnewski (SPD) die mo menteel in Teheran op bezoek Wischnewski spant zich in voor de vrijlating van Rudolf Cordes en Alfred Schmidt die in januari in Beiroet werden ontvoerd door de pro-Iraanse Hezbollah. Deze wil de vrijla ting van de Libanezen Mo hammad Ali Hamadi en zijn broer Ah Abbas Hamadi. Mo hammed Ali Hamadi werd op 13 januari in Frankfurt aange houden. Hij wordt door de Verenigde Staten gezocht van wege zijn rol bij de kaping van een TWA-lijnvliegtuig in juni 1985 waarbij een Amerikaanse marineman werd gedood door de kapers. De broer van Ha madi werd eind januari gear resteerd. DEN HAAG Premier Lubbers meent dat de af slanking van de rijksover heid, één van de belang rijkste operaties van het kabinet, niet echt in ge vaar verkeert. Hoewel er nog enkele „witte vlek ken" zijn, denkt Lubbers dat de doelstellingen voor het grootste deel gehaald zullen worden. In het re geerakkoord is afgespro ken dat er deze kabinets periode 26.000 banen ge schrapt worden en dat er voor 1,1 miljard wordt be zuinigd. De minister-president erkende dat hij en minister Van Dijk (binnenlandse zaken), die de afslanking coördineert, giste ren tijdens het kabinetsberaad een paar harde noten hadden gekraakt. Op sommige minis ters was flink ingepraat, om hen ervan te overtuigen dat de kwaliteit van hun plannen verbeterd zou kunnen worden. Iedere minister is weliswaar zelf verantwoordelijk voor de aanpak van zijn eigen departe ment, maar „de anderen vin den het geen vertoning als ie mand met een heel onwaar schijnlijk voorstel zou komen". De kritiek richtte zich onder meer op het feit dat sommige ministers wel heel gekke plan nen hadden ingediend. Er wa ren banen geschrapt die nog niet of niet mèer bestonden of die vacant waren. Ook wilden sommige bewindslieden wel erg veel geld hebben voor zo geheten „flankerende" maat regelen, waarbij gedacht moet worden aan onder meer af vloeiing en scholing. Lubbers verwacht desondanks dat de gehele operatie toch weinig gedwongen ontslagen zal ver gen. „Alles bij elkaar denk ik dat we er redelijk uit zullen ko men", aldus de premier. Vol gens hem is nu al ruim acht honderd miljoen van de ge raamde 1,1 miljard binnen, al thans op papier. Een gat dus van 250 300 miljoen gulden. Ook wat betreft het aantal ba nen (26.000) zou de doelstelling al voor driekwart gehaald zijn. Lubbers houdt er wel reke ning mee dat de operatie niet in 1990 afgesloten zal zijn. Het kan wel één twee jaar langer duren. Pag. 5: Overheid wil af van bureaucratische imago De Spanjaarden uit de tachtigjarige- oorlog zonden vreemd opkijken als zij zouden vernemen, dat anno 1987 de Sovjets zich koortsachtig voorbereiden op het moment, waarop zij hen min of meer gaan na doen. Zij zenden namelijk binnenkort een ware ar mada - van overigens onbemande ruimteschepen - naar Mars. De schepen ontmoeten onderweg, voor zover althans bekend, geen tegenstanders, dus wat dat betreft wordt het anders dan destijds. Ze willen er brokstukken van de rode planeet mee naar de aarde gaan halen. De Amerikanen staan paf van het ambitieuze plan. In 1992 gaat het allemaal be ginnen. Dus nu gauw - na een proef van veertien dagen - een abonnement op de Leidse Courant ne men om het verdere verloop van de avonturen met deze moderne armada te volgen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam:_ Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1