Surinaamse oppositie gebundeld in nieuwe Nationale Verzetsraad Witte Huis: Verbod Contra hulp gold niet voor Reagan „VS blijven in de Gol Beleefd kruisverhoor bij bezoek aan Moskou SO VJETS LEREN INTER VIE WEN: BINNENLAND/BUITENLAND C&idaeSomant Japanners spioneerden voor Moskou Webster nieuwe directeur CIA EG maakt werk van langdurig werklozen Veel doden bi geweld in Ind Beieren treft rigoreuze maatregelen tegen aids WOENSDAG 20 MEI 1987 PA< TOKIO Vier Japanners, onder wie een werknemer van een Ame rikaanse vliegbasis, zijn in Tokio ge arresteerd op verdenking van spio nage, nadat een van hen had gepro beerd documenten door te spelen aan een functionaris van de Sovjet- Unie. Volgens kranten worden de vier er ook van verdacht documen ten te hebben verstrekt aan Chine zen. Bij huiszoekingen werden een radio-ontvanger, een tijdtabel, een bandopnarfie van Morsecodes en technische documenten over Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen gevon den. Argentinië levert uranium aan Iran BUENOS AIRES Argentinië heeft een contract met Iran ge sloten voor de levering van ver rijkt uranium en de aanpassing van een reactor voor nucleair onderzoek in Teheran, die in dertijd door de VS is gebouwd. Volgens de Commissie voor Atoomenergie in Argentinië is het contract begin mei al geslo ten en is er een bedrag van tien miljoen gulden mee gemoeid. Argentinië krijgt de kans in vloed te verwerven in het Mid den-Oosten, omdat de VS de le vering van uranium aan Iran staakten sinds het gijzelingsdra ma. WASHINGTON De Ameri- kaanse Senaat heeft gisteren de benoeming goedgekeurd van FBI-directeur William Webster tot hoofd van de geheime dienst CIA. De 62-jarige Webster kreeg 94 stemmen vóór en één stem te gen. Aangezien alleen de Senaat zich hoeft uit te spreken over een presidentiële benoeming, bete kent dit dat Webster nu officieel de opvolger wordt van William Casey, de voormalige chef van de CIA die onlangs is overleden. Webster moet vooral zorgen het geschonden imago van de CIA sinds de Iranaffaire weer op te vijzelen. Fotografisch protest De Spaanse premier Felipe Gonzalez be kijkt de grote, maar vooral kostbare hoeveelheid cama- ra's, die persfoto grafen hem gisteren voor de voeten leg den. De fotografen protesteren daar mee tegen het niet invoeren van een copyright op foto's. Dat betekent dat in Spanje ledereen fo to's mag publice ren, zonder daar voor geld te betalen aan de maker. BRUSSEL De Europese Commissie wil de ko mende jaren, extra aandacht geven aan nieuwe ar beidsmogelijkheden voor langdurig werklozen (meer dan een jaar), wier aandeel in het totale werklozenbestand nu al rond 50 procent beloopt. Meer mogelijkheden voor vormingen scholing, meer werk in de publieke sector en een persoonlij ke benadering van wie langer dan twaalf maanden als werkloze geregistreerd staat, moeten ervoor zorgen, dat het aantal langdurig werklozen in 1990 tot 30 procent is teruggebracht. De totale gemeen schap telt momenteel ruim zestien miljoen mensen die als werkloos geregistreerd zijn. Uit de cijfers die de commissie gisteren verstrekte, blijkt, dat Nederland van de rijke EG-landen op België na het hoogste percentage langdurig werklozen heeft. NEW DELHI De Indiase heeft uitgaansverboden verlet het oude gedeelte van de hop New Delhi en in twee andere; nadat bij ongeregeldheden hindoes en moslims minstens, den en meer dan 200 gewondi ren gevallen. De ongeregeldhe Oud-Delhi gebeurden in een deel waar zich de grote moske* Masjid bevindt, en onstondei aanleiding van een ruzie tuss motorrijder en een fietser, rellen in Bharuch, ten noon Bombay, ontstonden kenne een ruzie tussen een scoot® chauffeur en een fietser. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De Beierse deel staatlegering heeft een se rie keiharde maatregelen uitgevaardigd, bedoeld om de uitbreiding van de immuniteitsziekte aids in de deelstaat te voorko men. Met name prosti- tuées, drugsverslaafden en buitenlanders die niet uit West-Europa of Scandina vië afkomstig zijn, krijgen er mee te maken. Een deel van de maatregelen is met onmiddellijke in gang van kracht ver klaard. Voor alle dragers van het aids- -virus geldt met onmiddellijke ingang een meldingsplicht, mèt naam. De risicogroepen prostituées en drugsver slaafden zijn verplicht elke drie maanden de HIV-test te ondergaan. Prostituées mogen uitsluitend geslachtsgemeen schap hebben wanneer con dooms worden gebruikt. De condoomplicht bij gemeen schap geldt overigens voor ie dereen in Beieren die drager van het HIV-virus is. Het is niet duidelijk of Beierse staat sambtenaren worden aange steld, om de doorvoering van deze maatregel zelf te contro leren. Wie in Beieren bewust iemand met aids besmet, wordt zware mishandeling, de dood ten ge volge hebbend, ten laste ge legd. Wie eenmaal aids heeft en zich niet aan strenge leef- -voorschriften wil houden, komt in aanmerking voor „af zondering". Dat wil zeggen: verplichte opname in een zie kenhuis of een gesloten inrich ting. Wie overigens solliciteert als ambtenaar, krijgt automa tisch een Aids-test. Dragers van het aids-virus draagt kun nen geen ambtenaar worden. Zowel binnen als buiten Beie ren is felle kritiek geuit op deze Beierse „spierballenpoli tiek". Volgens de grootste op positiepartij SPD wil de CSU- -regering'de aids-patiënten zo wel als ae (nog) niet zieke dra gers van het virus buiten de samenleving drukken. De Groenen hebben aangekon digd, dat ze de regeringsmaat regelen voor de rechter willen aanvechten. De liberale FDP liet weten dat „angst geen goe de maatregel is en inzake het Beierse besluit tot ondeugdelij ke en onwaardige maatregelen heeft gevoerd. Het is ogen schijnlijk voor iedereen duide lijk dat een ambtelijke mel dingsplicht voor besmetten precies het tegendeel tot ge volg heeft van wat wordt beoogd: besmetten duiken on der". Minister Rita Stlssmuth (jeugd, familiezaken, vrouwen en ge zondheid) in Bonn heeft in middels alle maatregelen die leiden tot isolement van aid s-patiënten fel veroordeeld. Bij de onderhandelingen over de samenstelling van de Bondsre gering had Süssmuth zich met succes weten te weren tegen de Beierse druk tot instelling van een meldingsplicht op naam voor de hele Bondsrepu bliek. DEN HAAG De zes Surinaamse verzetsorga nisaties in Nederland hebben zich gebundeld in de Nationale Verzetsraad. De organisaties hebben deze stap op 2 april op Stoelmanseiland geno men, om daarmee aan te geven dat zij hoewel methoden verschillen hetzelfde doel nastreven: het beëindigen van de dictatuur in Suriname. Pas gisteren maakte de Verzetsraad haar bestaan bekend. De Nationale Verzetsraad moet het politieke tegenwicht vormen van het Nationale Su rinaamse Bevrijdingsleger, beter bekend als het Jungle Commando onder leiding van Ronnie Brunswijk. De leiders in Nederland menen dat één spreekbuis voor het Suri naamse verzet beter is in de contacten met onder meer de vakbeweging en politieke partijen. De nieuwe Raad gaat onder meer voorlichting geven over de stand van zaken in de strijd in Suriname en over het grondwetsvoorstel waarover in september een referendum wordt gehouden. De Verzets raad wil ook geld in zamelen voor medische voorzieningen, maar de vraag of dat geld ook voor wapens aangewend kan worden, wilde woordvoerder dr. Eddy Jozefzoon niet be antwoorden. In het Nationale Verzet zijn gebundeld het Amsterdams Volksverzet, de Marrons- groep, Pendawa Lima, de Progressieve Surinaamse Volkspartij, de Bevrijdings- raad en het Jungle Comman do. Elke beweging heeft twee vertegenwoordigers in de Raad, die wordt voorgezeten door de onafhankelijke arts drs. Paul Niemel; secretaris is mr. Edwin Marschalk De be langrijkste woordvoerders zijn Eddy Jozefzoon en André Haakmat. Uit de Verzetsraad, die uit veertien mensen be staat, is een zeven-koppig Uit voerend Comité gekozen, dat belast is met de dagelijkse gang van zaken. Staatsraad De Nationale Verzetsraad be reidt momenteel een politiek manifest voor waarin zij on der meer aan analyse op neemt van het grondwets voorstel. Vooralsnog is het verzet daar weinig gelukkig mee, vooral omdat de presi dent een (bijna) ongebreidelde macht wordt toebedeeld. Als een dergelijk systeem al moet worden toegestaan, dan moet die president worden gekozen via directe verkiezingen, zo meent het verzet. Volgens het huidige ontwerp wordt de president gekozen door de Nationale Assemblee die uit 51 personen moet gaan bestaan. Het verzet vreest dat het makkelijk is de helft plus één daarvan te manipuleren en dat geeft legerleider Bou- terse goede mogelijkheden alsnog president te worden van Suriname. Bovendien heeft het verzet geen vertrou wen in de komende verkie zingen. Geschat wordt dat minstens een kwart van de bevolking niet kan deelne men omdat zij gevlucht is naar het buitenland of omdat zij in de binnenlanden woont, die worden gecontroleerd door de rebellen van Bruns wijk. Desi Bouterse heeft de politie ke partijen inmiddels gewaar schuwd dat zij de nieuwe grondwet na de komende ver kiezingen niet zonder meer kunnen wijzigen. Als het Su rinaamse volk de grondwet per referendum heeft geac cepteerd dan moet deze voor lopig onveranderd blijven, al dus Bouterse in Paramaribo. De legerleider reageerde hier mee op uitlatingen van de po litici Jaggernath Lachmon en Henck Arron, die hebben la ten weten een meerderheid van tweederde in de nieuwe Surinaamse Assemblee na te streven om de grondwet aan te kunnen passen. Behalve dat de president te veel macht krijgt, zijn deze politici het niet eens met de rol van de militairen die een belangrijke plaats krijgen in de staatsraad, een orgaan dat toezicht moet gaan houden op de regering. André Haakmaat, woordvoerder van de Nationale Verzet! neemt het boek „Suriname, geschiedenis in hoofdlijnen" Stan Verschuren in ontvangst. Vlucht met deltavleugel Politiemannen bekijken de zelfgebouwde delta vleugel met motor, waarmee gisteren een 39-jarige Tsjech naar West-Duitsland vluchtte. De man, wiens naam niet bekend is gemaakt, wist met zijn vernuftige „vliegtuigje" twee straaljagers van de Tsjechische luchtmacht te omzeilen. Hij heeft in middels politiek asiel gevraagd in de Bonds republiek. WASHINGTON In het nauw gedreven door ge tuigenissen dat president Reagan zeer wel op de hoogte was van de vele verwikkelingen in de Iran-Coritra-affaire, heeft het Witte Huis volgens waarnemers in Washing ton het offensief gezocht. Een van de redeneringen luidt nu dat het Congres weliswaar de hulp aan .de Contra's had verboden, maar dat dat verbod al leen van toepassing was op de inlichtingendiensten en niet op het Witte Huis. De verhoren van de eerste vier getuigen in de Irangate- zaak leverdep een heel ander beeld op dan het onderzoek dat de Tower-commissie begin dit jaar in opdracht van presi dent Reagan instelde. In het rapport van de Tower-com missie werd Reagan afgeschil derd als een ietwat gemak zuchtige leider die nauwelijks benul had van wat zijn mede werkers uitvoerden. Dat beeld is nu totaal veranderd, vooral door de verklaringen van de voormalige nationale veilig heidsadviseur Robert McFarla- ne. Ondanks pogingen zijn voormalige chef niet af te val len, schetste McFarlane toch een voor Reagan zeer belas tend beeld van het verloop van de geheime steunoperatie voor de Contra's, waarin Reagan een zeer actieve rol speelde. Aanvankelijk ontkende Reagan iedere betrokkenheid. Maar nu die verklaringen zijn ondergraven, volgt het Witte Huis een nieuwe tactiek. Het verbod op hulp aan de Con tra's zou alleen hebben gegol den voor „regeringsinstanties die zich met inlichtingenwerk bezighouden" en daar valt de president niet onder, aldus het Witte Huis. De redenering komt erop neer dat het Con gres de president uitdrukkelijk had moeten noemen, als het Reagans vrijheid van hande len aan banden had willen leg gen. President Reagan is vol gens exegeten van het Ameri kaanse wetsstelsel immers geen „overheidsinstantie." en heeft nagenoeg onbeperkte volmachten als het over beslis singen gaat die betrekking hebben op het buitenlands be leid. In het Congres en onder juris ten zijn de meningen over de redenering van het Witte Huis verdeeld. Kennelijk vonden ook Reagans medewerkers dat hun bezigheden niet helemaal zuiver waren, want waarom zouden zij anders zo'n moeite hebben gedaan om te verber gen waarmee zij bezig waren, zo vroeg een senator zich af. De juridische haarkloverij over de wetsuitleg kan echter jaren voortduren, tot lang na het vertrek van Reagan uit het Witte Huis in begin 1989. Dat betekent volgens sommige des kundigen dat Reagan er waar schijnlijk in is geslaagd een jurdische uitgang te openen voor het geval de grond hem te heet onder de voeten zou worden. Hij heeft een „wette lijk toevluchtsoord" gevonden, waarin hij ongrijpbaar is voor het Congres en gerechtelijke onderzoekers. WASHINGTON De per ongeluk door Irak uitge voerde aanval op het Amerikaanse fregat Stark zal niet leiden tot een ver trek van Amerikaanse marineschepen uit de Per zische Golf. „We moeten daar zijn omdat déze wa teren van essentieel be lang zijn. Bovendien laten wij ons door niemand uit internationale wateren verjagen", aldus een woordvoerder van het mi nisterie van defensie in Washington. Hij reageerde daarmee op on der meer verklaringen van Iran, dat zowel de VS als de Sovjet-Unie hun „avonturen" in de Golf moeten beëindigen. Volgens Iran was de aanval op het schip een truc om Iran te kunnen beschuldigen en was het aan de Iraanse alertheid te danken, dat deze opzet niet is geslaagd. Iraanse woordvoer ders gaven overigens geen na dere bijzonderheden. President Reagan en minister van defensie Caspar Weinber ger kondigden een diepgaand onderzoek aan. „Wij vatten het niet licht op. Wij vatten het niet op als zomaar een in cident", aldus Weinberger. Zo is het onduidelijk waarom het Amerikaanse oorlogsschip niet zijn snelvuurkanon gebruikte om de radar van de Exocet-ra- ket te verstoren. Het duurde meer dan een minuut voordat de raket doel trof. Volgens deskundigen was er dus tijd genoeg om de aanval a! ren. Maar volgens Weinberger was iede zeer verrast, omdat i er rekening mee hield Iraaks vliegtuig een kaans schip zou aanval In Washington werd bekend dat de VS twa dische toestellen haddi zocht het Iraakse ge vliegtuig te onderschep piloten konden echter dig van hogerhand ming voor hun inte krijgen. Ook hun supe zouden niet hebben dat het Iraakse toesl plan was aan te valli verzoek tot intervent gedaan via een A WA dartoestel, dat de vlui het Iraakse toestel reg de. Dodenta op fregat 3 MOSKOU Het nieuw ste symbool van „glas nost", of openheid in de Russische media, is het televisie-interview met een buitenlander. De Britse premier, mevrouw Thatcher, vervulde een pioniersrol, daarna volg de de Amerikaanse nii- nister van buitenlandse zaken George Shultz en begin deze week de Fran se premier Chirac. Het is duidelijk dat we hier getuige zijn van de geboorte van een nieuwe Russische tra ditie. Westerse staatslieden die het land .bezoeken kunnen nu rekenen op een beleefd kruisverhoor als onvermijde lijk deel van hun trip. Zo'n interview zit dan in het pro gramma ingeperst tussen be sprekingen in het Kremlin en het diner-met-kaviaar. De Russische journalisten hebben daarvoor overigens nog wel enige oefening nodig in de nieuwe en mysterieuze kunst van het interviewen. Maar deze ontwikkeling heeft ook gevolgen voor de wester se correspondenten in Mos kou, die tot nu toe afge schermd leefden van de me dia van de Sovjet-Unie. Van tijd tot tijd werden we uitge maakt voor dronkelappen, spionnen, kwaadsprekers en lasteraars. We namen dat luchtig op en organiseerden feesten om te vieren dat één van ons voor het eerst de Rus sische pers gehaald had. Jk herinner me dat mijn vroe- fere BBC-collega Peter Rush uitengewoon trots was op een aanval in de pers op zijn persoon. Hij werd beschuldigd van onopgevoed gedrag, om dat hij zijn voeten op een kof- fietafeltje had gelegd toen hij uren moest wachten op een vliegtuigverbinding in een uithoek van Siberië. Maar plotseling zijn wij, wes terse leugenverspreiders, in de mode. We worden uitgeno digd om artikelen te schrijven voor de Russische pers, om in terviews te geven voor radio en televisie, om deel te nemen aan de nogal verheven tafel discussies die worden georga niseerd door tijdschriften en universitaire instellingen. Veel van mijn collega's blij ven zeer achterdochtig ten aanzien van de motieven die men heeft om ons in te zetten in het glasnost-proces. Maar in de eerder genoemde radio- en televisie-interviews wor den onze uitspraken niet ge censureerd. We kunnen zeg gen wat we willen over men senrechten, Afghanistan of Stalin. Omdat een steeds gro ter aantal van ons genoeg Russisch spreekt om een lang durig interview aan te kun nen, hoeven we ons ook geen zorgen te maken over een draai die men aan de verta ling zou kunnen geven. De grote moeilijkheid in dit land, waar de rol van de journalist nog steeds officieel gedefi nieerd is als „organisator en onruststoker ten behoeve van de partij", is dat we steeds weer moeten benadrukken dat we voor onszelf spreken, als individu, en niet voQr onze krant of regering. In gesprekken met Russische interviewers na afloop, krijg ik de indruk dat de westerse traditie en het ideaal van on afhankelijke journé ontzettend boeiend voot zijn. Maar dat is het i televisie-interviews, van mijn Russische vrii schijnt zich iets te herini van de opmerkelijke d die mevrouw Thatchet haar interview zei. houden maar niet op haar uiterlijk, heur haar, kleren, haar stem en vrouwelijkheid. MARTIN WAL Copyright The Gu&

Leidse Courant | 1987 | | pagina 8